logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

esitys, noun

Word analysis
esityskäytäntöihin

esityskäytäntöihin

esitys

Noun, Singular Nominative

+ käytäntö

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esitys

esitykset

Par

-ta

esitystä

esityksiä

Gen

-n

esityksen

esityksien / esitysten

Ill

mihin

esitykseen

esityksiin

Ine

-ssa

esityksessä

esityksissä

Ela

-sta

esityksestä

esityksistä

All

-lle

esitykselle

esityksille

Ade

-lla

esityksellä

esityksillä

Abl

-lta

esitykseltä

esityksiltä

Tra

-ksi

esitykseksi

esityksiksi

Ess

-na

esityksenä

esityksinä

Abe

-tta

esityksettä

esityksittä

Com

-ne

-

esityksine

Ins

-in

-

esityksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esitys

esitykset

Par

-ta

esitystä

esityksiä

Gen

-n

esityksen

esityksien / esitysten

Ill

mihin

esitykseen

esityksiin

Ine

-ssa

esityksessä

esityksissä

Ela

-sta

esityksestä

esityksistä

All

-lle

esitykselle

esityksille

Ade

-lla

esityksellä

esityksillä

Abl

-lta

esitykseltä

esityksiltä

Tra

-ksi

esitykseksi

esityksiksi

Ess

-na

esityksenä

esityksinä

Abe

-tta

esityksettä

esityksittä

Com

-ne

-

esityksine

Ins

-in

-

esityksin

presentation esitys, esittely, esittäminen, esitystapa, antaminen, tarjonta
representation edustus, esitys, edustaminen, esittäminen, edustajat, kuvaaminen
proposal ehdotus, esitys, ehdottaminen, kosinta
performance suorituskyky, toiminta, suoritus, esitys, suorittaminen, esiintyminen
display näyttö, näyttölaite, esitys, näyttely, näytös, näytteillepano
show show, näyttely, ohjelma, esitys, näytös, näyttäminen
showing esitys, esittely, näytös, suoritus
screening seulonta, esitys, näytäntö, joukkotarkastus, esittäminen, tutkiminen
proposition ehdotus, esitys, tarjous, juttu, väitös, väittämä
rendering tulkinta, käännös, esitys
rendition esitys, tulkinta, käännös
portrayal kuvaus, kuvaaminen, esitys, esittäminen
suggestion ehdotus, esitys, suggestio, vihje, viittaus, häivähdys
execution täytäntöönpano, suoritus, teloitus, toimeenpano, esitys
recital selonteko, esitys, kertoelma, solistikonsertti, lausuntaesitys
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, esitys
discourse keskustelu, esitelmä, puhe, esitys
production tuotanto, tuottaminen, tuotteet, tuote, produktio, esitys
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus v7; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 7050; Project - Finnish-English Parallel Corpora, sentence 780 Esitys kesti yli kaksi tuntia. The show lasted over two hours. Esitys oli erittäin vaikuttava. The performance was very impressive. Tämä esitys voitti useita palkintoja. This performance won several awards. Mikä esitystä. What was performance. Esitys saa ensins-iltansa teatterissa perjantaina. The performance will have its premiere at the theater on Friday. Urheaa esitystä. A brave representation, my lady. Johtaa esitystä. Run the show. En tee esitystä. No motion, Your Honor. Tämä on esitystä. So this is a masquerade. Kansainvälinen esitys keräsi yleisöä ympäri maailmaa. The international performance attracted audiences from all over the world. Show more arrow right

Wiktionary

presentation show proposition, proposal representation (way of representing or expressing) Show more arrow right esittää +‎ -ys. Either coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot, or by Finnish politician and journalist Agathon Meurman. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esitykseni

esitykseni

esityksesi

esityksesi

esityksensä

esityksensä

Par

-ta

esitystäni

esityksiäni

esitystäsi

esityksiäsi

esitystänsä / esitystään

esityksiänsä / esityksiään

Gen

-n

esitykseni

esityksieni / esitysteni

esityksesi

esityksiesi / esitystesi

esityksensä

esityksiensä / esitystensä

Ill

mihin

esitykseeni

esityksiini

esitykseesi

esityksiisi

esitykseensä

esityksiinsä

Ine

-ssa

esityksessäni

esityksissäni

esityksessäsi

esityksissäsi

esityksessänsä / esityksessään

esityksissänsä / esityksissään

Ela

-sta

esityksestäni

esityksistäni

esityksestäsi

esityksistäsi

esityksestänsä / esityksestään

esityksistänsä / esityksistään

All

-lle

esitykselleni

esityksilleni

esityksellesi

esityksillesi

esityksellensä / esitykselleen

esityksillensä / esityksilleän

Ade

-lla

esitykselläni

esityksilläni

esitykselläsi

esityksilläsi

esityksellänsä / esityksellään

esityksillänsä / esityksillään

Abl

-lta

esitykseltäni

esityksiltäni

esitykseltäsi

esityksiltäsi

esitykseltänsä / esitykseltään

esityksiltänsä / esityksiltään

Tra

-ksi

esityksekseni

esityksikseni

esitykseksesi

esityksiksesi

esitykseksensä / esityksekseen

esityksiksensä / esityksikseen

Ess

-na

esityksenäni

esityksinäni

esityksenäsi

esityksinäsi

esityksenänsä / esityksenään

esityksinänsä / esityksinään

Abe

-tta

esityksettäni

esityksittäni

esityksettäsi

esityksittäsi

esityksettänsä / esityksettään

esityksittänsä / esityksittään

Com

-ne

-

esityksineni

-

esityksinesi

-

esityksinensä / esityksineen

Singular

Plural

Nom

-

esitykseni

esityksesi

esityksensä

esitykseni

esityksesi

esityksensä

Par

-ta

esitystäni

esitystäsi

esitystänsä / esitystään

esityksiäni

esityksiäsi

esityksiänsä / esityksiään

Gen

-n

esitykseni

esityksesi

esityksensä

esityksieni / esitysteni

esityksiesi / esitystesi

esityksiensä / esitystensä

Ill

mihin

esitykseeni

esitykseesi

esitykseensä

esityksiini

esityksiisi

esityksiinsä

Ine

-ssa

esityksessäni

esityksessäsi

esityksessänsä / esityksessään

esityksissäni

esityksissäsi

esityksissänsä / esityksissään

Ela

-sta

esityksestäni

esityksestäsi

esityksestänsä / esityksestään

esityksistäni

esityksistäsi

esityksistänsä / esityksistään

All

-lle

esitykselleni

esityksellesi

esityksellensä / esitykselleen

esityksilleni

esityksillesi

esityksillensä / esityksilleän

Ade

-lla

esitykselläni

esitykselläsi

esityksellänsä / esityksellään

esityksilläni

esityksilläsi

esityksillänsä / esityksillään

Abl

-lta

esitykseltäni

esitykseltäsi

esitykseltänsä / esitykseltään

esityksiltäni

esityksiltäsi

esityksiltänsä / esityksiltään

Tra

-ksi

esityksekseni

esitykseksesi

esitykseksensä / esityksekseen

esityksikseni

esityksiksesi

esityksiksensä / esityksikseen

Ess

-na

esityksenäni

esityksenäsi

esityksenänsä / esityksenään

esityksinäni

esityksinäsi

esityksinänsä / esityksinään

Abe

-tta

esityksettäni

esityksettäsi

esityksettänsä / esityksettään

esityksittäni

esityksittäsi

esityksittänsä / esityksittään

Com

-ne

-

-

-

esityksineni

esityksinesi

esityksinensä / esityksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esityksemme

esityksemme

esityksenne

esityksenne

esityksensä

esityksensä

Par

-ta

esitystämme

esityksiämme

esitystänne

esityksiänne

esitystänsä / esitystään

esityksiänsä / esityksiään

Gen

-n

esityksemme

esityksiemme / esitystemme

esityksenne

esityksienne / esitystenne

esityksensä

esityksiensä / esitystensä

Ill

mihin

esitykseemme

esityksiimme

esitykseenne

esityksiinne

esitykseensä

esityksiinsä

Ine

-ssa

esityksessämme

esityksissämme

esityksessänne

esityksissänne

esityksessänsä / esityksessään

esityksissänsä / esityksissään

Ela

-sta

esityksestämme

esityksistämme

esityksestänne

esityksistänne

esityksestänsä / esityksestään

esityksistänsä / esityksistään

All

-lle

esityksellemme

esityksillemme

esityksellenne

esityksillenne

esityksellensä / esitykselleen

esityksillensä / esityksilleän

Ade

-lla

esityksellämme

esityksillämme

esityksellänne

esityksillänne

esityksellänsä / esityksellään

esityksillänsä / esityksillään

Abl

-lta

esitykseltämme

esityksiltämme

esitykseltänne

esityksiltänne

esitykseltänsä / esitykseltään

esityksiltänsä / esityksiltään

Tra

-ksi

esitykseksemme

esityksiksemme

esitykseksenne

esityksiksenne

esitykseksensä / esityksekseen

esityksiksensä / esityksikseen

Ess

-na

esityksenämme

esityksinämme

esityksenänne

esityksinänne

esityksenänsä / esityksenään

esityksinänsä / esityksinään

Abe

-tta

esityksettämme

esityksittämme

esityksettänne

esityksittänne

esityksettänsä / esityksettään

esityksittänsä / esityksittään

Com

-ne

-

esityksinemme

-

esityksinenne

-

esityksinensä / esityksineen

Singular

Plural

Nom

-

esityksemme

esityksenne

esityksensä

esityksemme

esityksenne

esityksensä

Par

-ta

esitystämme

esitystänne

esitystänsä / esitystään

esityksiämme

esityksiänne

esityksiänsä / esityksiään

Gen

-n

esityksemme

esityksenne

esityksensä

esityksiemme / esitystemme

esityksienne / esitystenne

esityksiensä / esitystensä

Ill

mihin

esitykseemme

esitykseenne

esitykseensä

esityksiimme

esityksiinne

esityksiinsä

Ine

-ssa

esityksessämme

esityksessänne

esityksessänsä / esityksessään

esityksissämme

esityksissänne

esityksissänsä / esityksissään

Ela

-sta

esityksestämme

esityksestänne

esityksestänsä / esityksestään

esityksistämme

esityksistänne

esityksistänsä / esityksistään

All

-lle

esityksellemme

esityksellenne

esityksellensä / esitykselleen

esityksillemme

esityksillenne

esityksillensä / esityksilleän

Ade

-lla

esityksellämme

esityksellänne

esityksellänsä / esityksellään

esityksillämme

esityksillänne

esityksillänsä / esityksillään

Abl

-lta

esitykseltämme

esitykseltänne

esitykseltänsä / esitykseltään

esityksiltämme

esityksiltänne

esityksiltänsä / esityksiltään

Tra

-ksi

esitykseksemme

esitykseksenne

esitykseksensä / esityksekseen

esityksiksemme

esityksiksenne

esityksiksensä / esityksikseen

Ess

-na

esityksenämme

esityksenänne

esityksenänsä / esityksenään

esityksinämme

esityksinänne

esityksinänsä / esityksinään

Abe

-tta

esityksettämme

esityksettänne

esityksettänsä / esityksettään

esityksittämme

esityksittänne

esityksittänsä / esityksittään

Com

-ne

-

-

-

esityksinemme

esityksinenne

esityksinensä / esityksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käytäntö

käytännöt

Par

-ta

käytäntöä

käytäntöjä

Gen

-n

käytännön

käytäntöjen

Ill

mihin

käytäntöön

käytäntöihin

Ine

-ssa

käytännössä

käytännöissä

Ela

-sta

käytännöstä

käytännöistä

All

-lle

käytännölle

käytännöille

Ade

-lla

käytännöllä

käytännöillä

Abl

-lta

käytännöltä

käytännöiltä

Tra

-ksi

käytännöksi

käytännöiksi

Ess

-na

käytäntönä

käytäntöinä

Abe

-tta

käytännöttä

käytännöittä

Com

-ne

-

käytäntöine

Ins

-in

-

käytännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käytäntö

käytännöt

Par

-ta

käytäntöä

käytäntöjä

Gen

-n

käytännön

käytäntöjen

Ill

mihin

käytäntöön

käytäntöihin

Ine

-ssa

käytännössä

käytännöissä

Ela

-sta

käytännöstä

käytännöistä

All

-lle

käytännölle

käytännöille

Ade

-lla

käytännöllä

käytännöillä

Abl

-lta

käytännöltä

käytännöiltä

Tra

-ksi

käytännöksi

käytännöiksi

Ess

-na

käytäntönä

käytäntöinä

Abe

-tta

käytännöttä

käytännöittä

Com

-ne

-

käytäntöine

Ins

-in

-

käytännöin

practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, käytäntö
standard standardi, normi, taso, vaatimukset, mittapuu, käytäntö
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba Corpus; Fin-Eng SETimes parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; OpenSubtitles Finnish-English parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba Finnish-English parallel corpus Käytäntö on muuttunut viime vuosien aikana. The practice has changed in recent years. Uusi käytäntö otettiin käyttöön organisaatiossa. A new practice was introduced in the organization. Käytäntö on muuttunut viime vuosina. The practice has changed in recent years. Käytännössä katsoen. Effectively, yes. I) Poikkeava käytäntö:. (i) not a generalized practice :. Uusi käytäntö otetaan käyttöön ensi kuusta alkaen. The new practice will be implemented starting from next month. Käytäntö on osoittanut, että sähköautojen käyttäjät ovat tyytyväisiä. The practice has shown that users of electric cars are satisfied. Ohjeet ovat jo käytäntöön otettuja. The guidelines are already put into operation. Käytännössä hän piileskelee. Basically, he's hiding. Käytäntö on osoittautunut hyödylliseksi monissa tapauksissa. The practice has proven to be useful in many cases. Show more arrow right

Wiktionary

custom, convention practice Fin:paras käytäntöEng:best practice Show more arrow right käyttää (“use”) +‎ -nto. Coined by Finnish lecturer and librarian Carl Niclas Keckman in 1834. Show more arrow right

Wikipedia

Praxis (process) Praxis (from Ancient Greek: πρᾶξις, romanized: praxis) is the process by which a theory, lesson, or skill is enacted, embodied, or realized. "Praxis" may also refer to the act of engaging, applying, exercising, realizing, or practicing ideas. This has been a recurrent topic in the field of philosophy, discussed in the writings of Plato, Aristotle, St. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käytäntöni

käytäntöni

käytäntösi

käytäntösi

käytäntönsä

käytäntönsä

Par

-ta

käytäntöäni

käytäntöjäni

käytäntöäsi

käytäntöjäsi

käytäntöänsä / käytäntöään

käytäntöjänsä / käytäntöjään

Gen

-n

käytäntöni

käytäntöjeni

käytäntösi

käytäntöjesi

käytäntönsä

käytäntöjensä

Ill

mihin

käytäntööni

käytäntöihini

käytäntöösi

käytäntöihisi

käytäntöönsä

käytäntöihinsä

Ine

-ssa

käytännössäni

käytännöissäni

käytännössäsi

käytännöissäsi

käytännössänsä / käytännössään

käytännöissänsä / käytännöissään

Ela

-sta

käytännöstäni

käytännöistäni

käytännöstäsi

käytännöistäsi

käytännöstänsä / käytännöstään

käytännöistänsä / käytännöistään

All

-lle

käytännölleni

käytännöilleni

käytännöllesi

käytännöillesi

käytännöllensä / käytännölleen

käytännöillensä / käytännöilleän

Ade

-lla

käytännölläni

käytännöilläni

käytännölläsi

käytännöilläsi

käytännöllänsä / käytännöllään

käytännöillänsä / käytännöillään

Abl

-lta

käytännöltäni

käytännöiltäni

käytännöltäsi

käytännöiltäsi

käytännöltänsä / käytännöltään

käytännöiltänsä / käytännöiltään

Tra

-ksi

käytännökseni

käytännöikseni

käytännöksesi

käytännöiksesi

käytännöksensä / käytännökseen

käytännöiksensä / käytännöikseen

Ess

-na

käytäntönäni

käytäntöinäni

käytäntönäsi

käytäntöinäsi

käytäntönänsä / käytäntönään

käytäntöinänsä / käytäntöinään

Abe

-tta

käytännöttäni

käytännöittäni

käytännöttäsi

käytännöittäsi

käytännöttänsä / käytännöttään

käytännöittänsä / käytännöittään

Com

-ne

-

käytäntöineni

-

käytäntöinesi

-

käytäntöinensä / käytäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

käytäntöni

käytäntösi

käytäntönsä

käytäntöni

käytäntösi

käytäntönsä

Par

-ta

käytäntöäni

käytäntöäsi

käytäntöänsä / käytäntöään

käytäntöjäni

käytäntöjäsi

käytäntöjänsä / käytäntöjään

Gen

-n

käytäntöni

käytäntösi

käytäntönsä

käytäntöjeni

käytäntöjesi

käytäntöjensä

Ill

mihin

käytäntööni

käytäntöösi

käytäntöönsä

käytäntöihini

käytäntöihisi

käytäntöihinsä

Ine

-ssa

käytännössäni

käytännössäsi

käytännössänsä / käytännössään

käytännöissäni

käytännöissäsi

käytännöissänsä / käytännöissään

Ela

-sta

käytännöstäni

käytännöstäsi

käytännöstänsä / käytännöstään

käytännöistäni

käytännöistäsi

käytännöistänsä / käytännöistään

All

-lle

käytännölleni

käytännöllesi

käytännöllensä / käytännölleen

käytännöilleni

käytännöillesi

käytännöillensä / käytännöilleän

Ade

-lla

käytännölläni

käytännölläsi

käytännöllänsä / käytännöllään

käytännöilläni

käytännöilläsi

käytännöillänsä / käytännöillään

Abl

-lta

käytännöltäni

käytännöltäsi

käytännöltänsä / käytännöltään

käytännöiltäni

käytännöiltäsi

käytännöiltänsä / käytännöiltään

Tra

-ksi

käytännökseni

käytännöksesi

käytännöksensä / käytännökseen

käytännöikseni

käytännöiksesi

käytännöiksensä / käytännöikseen

Ess

-na

käytäntönäni

käytäntönäsi

käytäntönänsä / käytäntönään

käytäntöinäni

käytäntöinäsi

käytäntöinänsä / käytäntöinään

Abe

-tta

käytännöttäni

käytännöttäsi

käytännöttänsä / käytännöttään

käytännöittäni

käytännöittäsi

käytännöittänsä / käytännöittään

Com

-ne

-

-

-

käytäntöineni

käytäntöinesi

käytäntöinensä / käytäntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käytäntömme

käytäntömme

käytäntönne

käytäntönne

käytäntönsä

käytäntönsä

Par

-ta

käytäntöämme

käytäntöjämme

käytäntöänne

käytäntöjänne

käytäntöänsä / käytäntöään

käytäntöjänsä / käytäntöjään

Gen

-n

käytäntömme

käytäntöjemme

käytäntönne

käytäntöjenne

käytäntönsä

käytäntöjensä

Ill

mihin

käytäntöömme

käytäntöihimme

käytäntöönne

käytäntöihinne

käytäntöönsä

käytäntöihinsä

Ine

-ssa

käytännössämme

käytännöissämme

käytännössänne

käytännöissänne

käytännössänsä / käytännössään

käytännöissänsä / käytännöissään

Ela

-sta

käytännöstämme

käytännöistämme

käytännöstänne

käytännöistänne

käytännöstänsä / käytännöstään

käytännöistänsä / käytännöistään

All

-lle

käytännöllemme

käytännöillemme

käytännöllenne

käytännöillenne

käytännöllensä / käytännölleen

käytännöillensä / käytännöilleän

Ade

-lla

käytännöllämme

käytännöillämme

käytännöllänne

käytännöillänne

käytännöllänsä / käytännöllään

käytännöillänsä / käytännöillään

Abl

-lta

käytännöltämme

käytännöiltämme

käytännöltänne

käytännöiltänne

käytännöltänsä / käytännöltään

käytännöiltänsä / käytännöiltään

Tra

-ksi

käytännöksemme

käytännöiksemme

käytännöksenne

käytännöiksenne

käytännöksensä / käytännökseen

käytännöiksensä / käytännöikseen

Ess

-na

käytäntönämme

käytäntöinämme

käytäntönänne

käytäntöinänne

käytäntönänsä / käytäntönään

käytäntöinänsä / käytäntöinään

Abe

-tta

käytännöttämme

käytännöittämme

käytännöttänne

käytännöittänne

käytännöttänsä / käytännöttään

käytännöittänsä / käytännöittään

Com

-ne

-

käytäntöinemme

-

käytäntöinenne

-

käytäntöinensä / käytäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

käytäntömme

käytäntönne

käytäntönsä

käytäntömme

käytäntönne

käytäntönsä

Par

-ta

käytäntöämme

käytäntöänne

käytäntöänsä / käytäntöään

käytäntöjämme

käytäntöjänne

käytäntöjänsä / käytäntöjään

Gen

-n

käytäntömme

käytäntönne

käytäntönsä

käytäntöjemme

käytäntöjenne

käytäntöjensä

Ill

mihin

käytäntöömme

käytäntöönne

käytäntöönsä

käytäntöihimme

käytäntöihinne

käytäntöihinsä

Ine

-ssa

käytännössämme

käytännössänne

käytännössänsä / käytännössään

käytännöissämme

käytännöissänne

käytännöissänsä / käytännöissään

Ela

-sta

käytännöstämme

käytännöstänne

käytännöstänsä / käytännöstään

käytännöistämme

käytännöistänne

käytännöistänsä / käytännöistään

All

-lle

käytännöllemme

käytännöllenne

käytännöllensä / käytännölleen

käytännöillemme

käytännöillenne

käytännöillensä / käytännöilleän

Ade

-lla

käytännöllämme

käytännöllänne

käytännöllänsä / käytännöllään

käytännöillämme

käytännöillänne

käytännöillänsä / käytännöillään

Abl

-lta

käytännöltämme

käytännöltänne

käytännöltänsä / käytännöltään

käytännöiltämme

käytännöiltänne

käytännöiltänsä / käytännöiltään

Tra

-ksi

käytännöksemme

käytännöksenne

käytännöksensä / käytännökseen

käytännöiksemme

käytännöiksenne

käytännöiksensä / käytännöikseen

Ess

-na

käytäntönämme

käytäntönänne

käytäntönänsä / käytäntönään

käytäntöinämme

käytäntöinänne

käytäntöinänsä / käytäntöinään

Abe

-tta

käytännöttämme

käytännöttänne

käytännöttänsä / käytännöttään

käytännöittämme

käytännöittänne

käytännöittänsä / käytännöittään

Com

-ne

-

-

-

käytäntöinemme

käytäntöinenne

käytäntöinensä / käytäntöineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept