hetkuvien |
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Genitive |
| short | |
| hetkua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkun |
|
ii |
hetkut |
|
iii |
hetkuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkumme / hetkutaan |
|
ii |
hetkutte |
|
iii |
hetkuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkuin |
|
ii |
hetkuit |
|
iii |
hetkui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkuimme / hetkuttiin |
|
ii |
hetkuitte |
|
iii |
hetkuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hetkunut |
en ole hetkunut |
ii |
olet hetkunut |
et ole hetkunut |
iii |
on hetkunut |
ei ole hetkunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hetkuneet |
emme ole hetkuneet |
ii |
olette hetkuneet |
ette ole hetkuneet |
iii |
ovat hetkuneet |
eivät ole hetkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hetkunut |
en ollut hetkunut |
ii |
olit hetkunut |
et ollut hetkunut |
iii |
oli hetkunut |
ei ollut hetkunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hetkuneet |
emme olleet hetkuneet |
ii |
olitte hetkuneet |
ette olleet hetkuneet |
iii |
olivat hetkuneet |
eivät olleet hetkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkuisin |
|
ii |
hetkuisit |
|
iii |
hetkuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkuisimme |
|
ii |
hetkuisitte |
|
iii |
hetkuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hetkunut |
en olisi hetkunut |
ii |
olisit hetkunut |
et olisi hetkunut |
iii |
olisi hetkunut |
ei olisi hetkunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hetkuneet |
emme olisi hetkuneet |
ii |
olisitte hetkuneet |
ette olisi hetkuneet |
iii |
olisivat hetkuneet |
eivät olisi hetkuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkunen |
en hetkune |
ii |
hetkunet |
et hetkune |
iii |
hetkunee |
ei hetkune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hetkunemme |
emme hetkune |
ii |
hetkunette |
ette hetkune |
iii |
hetkunevat |
eivät hetkune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hetkunut |
en liene hetkunut |
ii |
lienet hetkunut |
et liene hetkunut |
iii |
lienee hetkunut |
ei liene hetkunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hetkuneet |
emme liene hetkuneet |
ii |
lienette hetkuneet |
ette liene hetkuneet |
iii |
lienevät hetkuneet |
eivät liene hetkuneet |
Singular
i |
- |
ii |
hetku |
iii |
hetkukoon |
Plural
i |
hetkukaamme |
ii |
hetkukaa |
iii |
hetkukoot |
Nom |
- |
hetkua |
Tra |
-ksi |
hetkuaksensa / hetkuakseen |
Ine |
-ssa |
hetkuessa |
Ins |
-in |
hetkuen |
Ine |
-ssa |
hetkuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hetkumaan |
Ine |
-ssa |
hetkumassa |
Ela |
-sta |
hetkumasta |
Ade |
-lla |
hetkumalla |
Abe |
-tta |
hetkumatta |
Ins |
-in |
hetkuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hetkuminen |
Par |
-ta |
hetkumista |
hetkumaisillaan / hetkumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
hetkutaan |
ei hetkuta |
Imperfect |
hetkuttiin |
ei hetkuttu |
Potential |
hetkuttaneen |
ei hetkuttane |
Conditional |
hetkuttaisiin |
ei hetkuttaisi |
Imperative Present |
hetkuttakoon |
älköön hetkuttako |
Imperative Perfect |
olkoon hetkuttu |
älköön hetkuttu |
Positive
Negative
Present
hetkutaan
ei hetkuta
Imperfect
hetkuttiin
ei hetkuttu
Potential
hetkuttaneen
ei hetkuttane
Conditional
hetkuttaisiin
ei hetkuttaisi
Imperative Present
hetkuttakoon
älköön hetkuttako
Imperative Perfect
olkoon hetkuttu
älköön hetkuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hetkuva |
hetkuttava |
2nd |
hetkunut |
hetkuttu |
3rd |
hetkuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net