logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hetkua, verb

Word analysis
hetkuvien

hetkuvien

hetkua

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Genitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive, of jelly, fat etc.) To shake. Show more arrow right hytistä, hytkyä Show more arrow right
short
hetkua
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Tatoeba - http://opus.nlpl.eu/Tatoeba.php - file: tatoeba-v1.fi-en.tsv.gz - line: 497954; OpenSubtitles; Tatoeba - http://opus.nlpl.eu/Tatoeba.php - file: tatoeba-v1.fi-en.tsv.gz - line: 292052; Common Crawl Hetkuta sitä. Shake it. Hetkuta böbaa. Shake your Boov thang. Hetkuta, nainen. Shake it, madam. Älä hetkuta minua. Don't jiggle me. Hetkua kodin edustalla. Loiter in front of the house. Älä hetkua siitä muille. Don't breathe a word to anyone. Hän halusi hetkua huudahtaa. He wanted to exclaim. Työnnä neula sisään ja hetkuta. You stick the stickpin in and you shake it all about. Hän oli unohtanut hetkua kaiken. He had forgotten everything. Mies jäi hetkua siihen seisomaan. The man stayed standing there. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hetkun

en hetku

ii

hetkut

et hetku

iii

hetkuu

ei hetku

Plural

Positive

Negative

i

hetkumme / hetkutaan

emme hetku / ei hetkuta

ii

hetkutte

ette hetku

iii

hetkuvat

eivät hetku

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hetkuin

en hetkunut

ii

hetkuit

et hetkunut

iii

hetkui

ei hetkunut

Plural

Positive

Negative

i

hetkuimme / hetkuttiin

emme hetkuneet / ei hetkuttu

ii

hetkuitte

ette hetkuneet

iii

hetkuivat

eivät hetkuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hetkunut

en ole hetkunut

ii

olet hetkunut

et ole hetkunut

iii

on hetkunut

ei ole hetkunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hetkuneet

emme ole hetkuneet

ii

olette hetkuneet

ette ole hetkuneet

iii

ovat hetkuneet

eivät ole hetkuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hetkunut

en ollut hetkunut

ii

olit hetkunut

et ollut hetkunut

iii

oli hetkunut

ei ollut hetkunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hetkuneet

emme olleet hetkuneet

ii

olitte hetkuneet

ette olleet hetkuneet

iii

olivat hetkuneet

eivät olleet hetkuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hetkuisin

en hetkuisi

ii

hetkuisit

et hetkuisi

iii

hetkuisi

ei hetkuisi

Plural

Positive

Negative

i

hetkuisimme

emme hetkuisi

ii

hetkuisitte

ette hetkuisi

iii

hetkuisivat

eivät hetkuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hetkunut

en olisi hetkunut

ii

olisit hetkunut

et olisi hetkunut

iii

olisi hetkunut

ei olisi hetkunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hetkuneet

emme olisi hetkuneet

ii

olisitte hetkuneet

ette olisi hetkuneet

iii

olisivat hetkuneet

eivät olisi hetkuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hetkunen

en hetkune

ii

hetkunet

et hetkune

iii

hetkunee

ei hetkune

Plural

Positive

Negative

i

hetkunemme

emme hetkune

ii

hetkunette

ette hetkune

iii

hetkunevat

eivät hetkune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hetkunut

en liene hetkunut

ii

lienet hetkunut

et liene hetkunut

iii

lienee hetkunut

ei liene hetkunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hetkuneet

emme liene hetkuneet

ii

lienette hetkuneet

ette liene hetkuneet

iii

lienevät hetkuneet

eivät liene hetkuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hetku

iii

hetkukoon

Plural

i

hetkukaamme

ii

hetkukaa

iii

hetkukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hetkua

Tra

-ksi

hetkuaksensa / hetkuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hetkuessa

Ins

-in

hetkuen

Ine

-ssa

hetkuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hetkumaan

Ine

-ssa

hetkumassa

Ela

-sta

hetkumasta

Ade

-lla

hetkumalla

Abe

-tta

hetkumatta

Ins

-in

hetkuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hetkuminen

Par

-ta

hetkumista

Infinitive V

hetkumaisillaan / hetkumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hetkutaan

ei hetkuta

Imperfect

hetkuttiin

ei hetkuttu

Potential

hetkuttaneen

ei hetkuttane

Conditional

hetkuttaisiin

ei hetkuttaisi

Imperative Present

hetkuttakoon

älköön hetkuttako

Imperative Perfect

olkoon hetkuttu

älköön hetkuttu

Positive

Negative

Present

hetkutaan

ei hetkuta

Imperfect

hetkuttiin

ei hetkuttu

Potential

hetkuttaneen

ei hetkuttane

Conditional

hetkuttaisiin

ei hetkuttaisi

Imperative Present

hetkuttakoon

älköön hetkuttako

Imperative Perfect

olkoon hetkuttu

älköön hetkuttu

Participle

Active

Passive

1st

hetkuva

hetkuttava

2nd

hetkunut

hetkuttu

3rd

hetkuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept