logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kävely, noun

Word analysis
kävelyharjoituksia

kävelyharjoituksia

kävely

Noun, Singular Nominative

+ harjoitus

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kävely

kävelyt

Par

-ta

kävelyä

kävelyitä / kävelyjä

Gen

-n

kävelyn

kävelyitten / kävelyiden / kävelyjen

Ill

mihin

kävelyyn

kävelyihin

Ine

-ssa

kävelyssä

kävelyissä

Ela

-sta

kävelystä

kävelyistä

All

-lle

kävelylle

kävelyille

Ade

-lla

kävelyllä

kävelyillä

Abl

-lta

kävelyltä

kävelyiltä

Tra

-ksi

kävelyksi

kävelyiksi

Ess

-na

kävelynä

kävelyinä

Abe

-tta

kävelyttä

kävelyittä

Com

-ne

-

kävelyine

Ins

-in

-

kävelyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kävely

kävelyt

Par

-ta

kävelyä

kävelyitä / kävelyjä

Gen

-n

kävelyn

kävelyitten / kävelyiden / kävelyjen

Ill

mihin

kävelyyn

kävelyihin

Ine

-ssa

kävelyssä

kävelyissä

Ela

-sta

kävelystä

kävelyistä

All

-lle

kävelylle

kävelyille

Ade

-lla

kävelyllä

kävelyillä

Abl

-lta

kävelyltä

kävelyiltä

Tra

-ksi

kävelyksi

kävelyiksi

Ess

-na

kävelynä

kävelyinä

Abe

-tta

kävelyttä

kävelyittä

Com

-ne

-

kävelyine

Ins

-in

-

kävelyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

walking kävely, käveleminen, patikkaretki, jalkapatikka
stroll kävely
walk kävelymatka, kävely, kävelyretki, kävelytie, käynti, polku
promenade rantakatu, promenadi, kävely, huvikävely, kävelypaikka, käytävä
saunter kävely, kuljeskelu
perambulation kävelyretki, kävely, vaellus
tramp kulkuri, maankiertäjä, huora, kävelyretki, kävely, patikkaretki
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, kävely
constitutional terveyskävely, kävely
pedestrian
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tilde MODEL; WikiMatrix; tmClass Kävely metsässä rauhoittaa mielen. Walking in the forest calms the mind. Kävely tekee hyvää. The walking helps. Se on pikku kävely. It's a little stroll. Kävely vain ei suju. Can't walk. Kävely on terveellistä ja rentouttavaa. Walking is healthy and relaxing. Kävely auttaa pitämään mielen virkeänä. Walking helps to keep the mind alert. Kävely on hyvä tapa rentoutua ja liikkua. Walking is a great way to relax and exercise. Kävely on tehokas tapa polttaa kaloreita. Walking is an effective way to burn calories. Kävely luultavasti sattui. Probably hurt her to walk. Kävelys-ja vaellussauvat. Walking and mountain sticks. Show more arrow right

Wiktionary

walk (trip made by walking) walk (distance walked) walk (manner of walking) walking (act) (athletics) racewalking, speedwalking (sport); race walk (event) stroll (leisurely walk) Show more arrow right kävellä +‎ -y Show more arrow right

Wikipedia

Walk Walk or walking is the way people or animals travel on their legs. It is slower than running, and both feet do not leave the ground at the same time. If a person goes out walking, it is said that he or she 'went for a walk'. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kävelyni

kävelyni

kävelysi

kävelysi

kävelynsä

kävelynsä

Par

-ta

kävelyäni

kävelyitäni / kävelyjäni

kävelyäsi

kävelyitäsi / kävelyjäsi

kävelyänsä / kävelyään

kävelyitänsä / kävelyitään / kävelyjänsä / kävelyjään

Gen

-n

kävelyni

kävelyitteni / kävelyideni / kävelyjeni

kävelysi

kävelyittesi / kävelyidesi / kävelyjesi

kävelynsä

kävelyittensä / kävelyidensä / kävelyjensä

Ill

mihin

kävelyyni

kävelyihini

kävelyysi

kävelyihisi

kävelyynsä

kävelyihinsä

Ine

-ssa

kävelyssäni

kävelyissäni

kävelyssäsi

kävelyissäsi

kävelyssänsä / kävelyssään

kävelyissänsä / kävelyissään

Ela

-sta

kävelystäni

kävelyistäni

kävelystäsi

kävelyistäsi

kävelystänsä / kävelystään

kävelyistänsä / kävelyistään

All

-lle

kävelylleni

kävelyilleni

kävelyllesi

kävelyillesi

kävelyllensä / kävelylleen

kävelyillensä / kävelyilleän

Ade

-lla

kävelylläni

kävelyilläni

kävelylläsi

kävelyilläsi

kävelyllänsä / kävelyllään

kävelyillänsä / kävelyillään

Abl

-lta

kävelyltäni

kävelyiltäni

kävelyltäsi

kävelyiltäsi

kävelyltänsä / kävelyltään

kävelyiltänsä / kävelyiltään

Tra

-ksi

kävelykseni

kävelyikseni

kävelyksesi

kävelyiksesi

kävelyksensä / kävelykseen

kävelyiksensä / kävelyikseen

Ess

-na

kävelynäni

kävelyinäni

kävelynäsi

kävelyinäsi

kävelynänsä / kävelynään

kävelyinänsä / kävelyinään

Abe

-tta

kävelyttäni

kävelyittäni

kävelyttäsi

kävelyittäsi

kävelyttänsä / kävelyttään

kävelyittänsä / kävelyittään

Com

-ne

-

kävelyineni

-

kävelyinesi

-

kävelyinensä / kävelyineen

Singular

Plural

Nom

-

kävelyni

kävelysi

kävelynsä

kävelyni

kävelysi

kävelynsä

Par

-ta

kävelyäni

kävelyäsi

kävelyänsä / kävelyään

kävelyitäni / kävelyjäni

kävelyitäsi / kävelyjäsi

kävelyitänsä / kävelyitään / kävelyjänsä / kävelyjään

Gen

-n

kävelyni

kävelysi

kävelynsä

kävelyitteni / kävelyideni / kävelyjeni

kävelyittesi / kävelyidesi / kävelyjesi

kävelyittensä / kävelyidensä / kävelyjensä

Ill

mihin

kävelyyni

kävelyysi

kävelyynsä

kävelyihini

kävelyihisi

kävelyihinsä

Ine

-ssa

kävelyssäni

kävelyssäsi

kävelyssänsä / kävelyssään

kävelyissäni

kävelyissäsi

kävelyissänsä / kävelyissään

Ela

-sta

kävelystäni

kävelystäsi

kävelystänsä / kävelystään

kävelyistäni

kävelyistäsi

kävelyistänsä / kävelyistään

All

-lle

kävelylleni

kävelyllesi

kävelyllensä / kävelylleen

kävelyilleni

kävelyillesi

kävelyillensä / kävelyilleän

Ade

-lla

kävelylläni

kävelylläsi

kävelyllänsä / kävelyllään

kävelyilläni

kävelyilläsi

kävelyillänsä / kävelyillään

Abl

-lta

kävelyltäni

kävelyltäsi

kävelyltänsä / kävelyltään

kävelyiltäni

kävelyiltäsi

kävelyiltänsä / kävelyiltään

Tra

-ksi

kävelykseni

kävelyksesi

kävelyksensä / kävelykseen

kävelyikseni

kävelyiksesi

kävelyiksensä / kävelyikseen

Ess

-na

kävelynäni

kävelynäsi

kävelynänsä / kävelynään

kävelyinäni

kävelyinäsi

kävelyinänsä / kävelyinään

Abe

-tta

kävelyttäni

kävelyttäsi

kävelyttänsä / kävelyttään

kävelyittäni

kävelyittäsi

kävelyittänsä / kävelyittään

Com

-ne

-

-

-

kävelyineni

kävelyinesi

kävelyinensä / kävelyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kävelymme

kävelymme

kävelynne

kävelynne

kävelynsä

kävelynsä

Par

-ta

kävelyämme

kävelyitämme / kävelyjämme

kävelyänne

kävelyitänne / kävelyjänne

kävelyänsä / kävelyään

kävelyitänsä / kävelyitään / kävelyjänsä / kävelyjään

Gen

-n

kävelymme

kävelyittemme / kävelyidemme / kävelyjemme

kävelynne

kävelyittenne / kävelyidenne / kävelyjenne

kävelynsä

kävelyittensä / kävelyidensä / kävelyjensä

Ill

mihin

kävelyymme

kävelyihimme

kävelyynne

kävelyihinne

kävelyynsä

kävelyihinsä

Ine

-ssa

kävelyssämme

kävelyissämme

kävelyssänne

kävelyissänne

kävelyssänsä / kävelyssään

kävelyissänsä / kävelyissään

Ela

-sta

kävelystämme

kävelyistämme

kävelystänne

kävelyistänne

kävelystänsä / kävelystään

kävelyistänsä / kävelyistään

All

-lle

kävelyllemme

kävelyillemme

kävelyllenne

kävelyillenne

kävelyllensä / kävelylleen

kävelyillensä / kävelyilleän

Ade

-lla

kävelyllämme

kävelyillämme

kävelyllänne

kävelyillänne

kävelyllänsä / kävelyllään

kävelyillänsä / kävelyillään

Abl

-lta

kävelyltämme

kävelyiltämme

kävelyltänne

kävelyiltänne

kävelyltänsä / kävelyltään

kävelyiltänsä / kävelyiltään

Tra

-ksi

kävelyksemme

kävelyiksemme

kävelyksenne

kävelyiksenne

kävelyksensä / kävelykseen

kävelyiksensä / kävelyikseen

Ess

-na

kävelynämme

kävelyinämme

kävelynänne

kävelyinänne

kävelynänsä / kävelynään

kävelyinänsä / kävelyinään

Abe

-tta

kävelyttämme

kävelyittämme

kävelyttänne

kävelyittänne

kävelyttänsä / kävelyttään

kävelyittänsä / kävelyittään

Com

-ne

-

kävelyinemme

-

kävelyinenne

-

kävelyinensä / kävelyineen

Singular

Plural

Nom

-

kävelymme

kävelynne

kävelynsä

kävelymme

kävelynne

kävelynsä

Par

-ta

kävelyämme

kävelyänne

kävelyänsä / kävelyään

kävelyitämme / kävelyjämme

kävelyitänne / kävelyjänne

kävelyitänsä / kävelyitään / kävelyjänsä / kävelyjään

Gen

-n

kävelymme

kävelynne

kävelynsä

kävelyittemme / kävelyidemme / kävelyjemme

kävelyittenne / kävelyidenne / kävelyjenne

kävelyittensä / kävelyidensä / kävelyjensä

Ill

mihin

kävelyymme

kävelyynne

kävelyynsä

kävelyihimme

kävelyihinne

kävelyihinsä

Ine

-ssa

kävelyssämme

kävelyssänne

kävelyssänsä / kävelyssään

kävelyissämme

kävelyissänne

kävelyissänsä / kävelyissään

Ela

-sta

kävelystämme

kävelystänne

kävelystänsä / kävelystään

kävelyistämme

kävelyistänne

kävelyistänsä / kävelyistään

All

-lle

kävelyllemme

kävelyllenne

kävelyllensä / kävelylleen

kävelyillemme

kävelyillenne

kävelyillensä / kävelyilleän

Ade

-lla

kävelyllämme

kävelyllänne

kävelyllänsä / kävelyllään

kävelyillämme

kävelyillänne

kävelyillänsä / kävelyillään

Abl

-lta

kävelyltämme

kävelyltänne

kävelyltänsä / kävelyltään

kävelyiltämme

kävelyiltänne

kävelyiltänsä / kävelyiltään

Tra

-ksi

kävelyksemme

kävelyksenne

kävelyksensä / kävelykseen

kävelyiksemme

kävelyiksenne

kävelyiksensä / kävelyikseen

Ess

-na

kävelynämme

kävelynänne

kävelynänsä / kävelynään

kävelyinämme

kävelyinänne

kävelyinänsä / kävelyinään

Abe

-tta

kävelyttämme

kävelyttänne

kävelyttänsä / kävelyttään

kävelyittämme

kävelyittänne

kävelyittänsä / kävelyittään

Com

-ne

-

-

-

kävelyinemme

kävelyinenne

kävelyinensä / kävelyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harjoitus

harjoitukset

Par

-ta

harjoitusta

harjoituksia

Gen

-n

harjoituksen

harjoituksien / harjoitusten

Ill

mihin

harjoitukseen

harjoituksiin

Ine

-ssa

harjoituksessa

harjoituksissa

Ela

-sta

harjoituksesta

harjoituksista

All

-lle

harjoitukselle

harjoituksille

Ade

-lla

harjoituksella

harjoituksilla

Abl

-lta

harjoitukselta

harjoituksilta

Tra

-ksi

harjoitukseksi

harjoituksiksi

Ess

-na

harjoituksena

harjoituksina

Abe

-tta

harjoituksetta

harjoituksitta

Com

-ne

-

harjoituksine

Ins

-in

-

harjoituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

harjoitus

harjoitukset

Par

-ta

harjoitusta

harjoituksia

Gen

-n

harjoituksen

harjoituksien / harjoitusten

Ill

mihin

harjoitukseen

harjoituksiin

Ine

-ssa

harjoituksessa

harjoituksissa

Ela

-sta

harjoituksesta

harjoituksista

All

-lle

harjoitukselle

harjoituksille

Ade

-lla

harjoituksella

harjoituksilla

Abl

-lta

harjoitukselta

harjoituksilta

Tra

-ksi

harjoitukseksi

harjoituksiksi

Ess

-na

harjoituksena

harjoituksina

Abe

-tta

harjoituksetta

harjoituksitta

Com

-ne

-

harjoituksine

Ins

-in

-

harjoituksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

training koulutus, valmennus, harjoitus, kunto
exercise liikunta, harjoitus, harjoittaminen, käyttö, harjoitustehtävä, jaloittelu
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
rehearsal harjoitus, harjoitukset
drill pora, harjoitus, kaira, harjoittelu, drelli, sulkeisharjoitus
discipline kuri, kurinpito, kuritus, harjoitus, tiedonala, järjestys
reading lukeminen, käsittely, lukema, tulkinta, lukeneisuus, harjoitus
dummy run koekäyttö, harjoitus
run-through harjoitus, harjoitukset
run-in erimielisyys, kiista, harjoitus, lähestyminen, valmisteluvaiheet, edeltävä aika
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus Round 2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; jw2019; OPUS Harjoitus on vapaaehtoinen. The exercise is voluntary. Uusi harjoitus. New exercise. Harjoitus päättyy! The drill is over. Tämä on harjoitus. It's a drill! Harjoitus oli rankka, mutta antoisa. The exercise was tough, but rewarding. Tämä ei ole harjoitus. This is no drill. ". Kyseessä oli harjoitus. It was a practice run. Harjoitus on lopetettu. The training exercise is now terminated. Harjoitus tekee mestarin. Practice makes perfect. Ennen tenttiä pidetään valmistava harjoitus. A preparatory exercise is held before the exam. Show more arrow right

Wiktionary

exercise, practice rehearsal drill Show more arrow right karttaharjoitus sotaharjoitus taisteluharjoitus Show more arrow right harjoittaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjoitukseni

harjoitukseni

harjoituksesi

harjoituksesi

harjoituksensa

harjoituksensa

Par

-ta

harjoitustani

harjoituksiani

harjoitustasi

harjoituksiasi

harjoitustansa / harjoitustaan

harjoituksiansa / harjoituksiaan

Gen

-n

harjoitukseni

harjoituksieni / harjoitusteni

harjoituksesi

harjoituksiesi / harjoitustesi

harjoituksensa

harjoituksiensa / harjoitustensa

Ill

mihin

harjoitukseeni

harjoituksiini

harjoitukseesi

harjoituksiisi

harjoitukseensa

harjoituksiinsa

Ine

-ssa

harjoituksessani

harjoituksissani

harjoituksessasi

harjoituksissasi

harjoituksessansa / harjoituksessaan

harjoituksissansa / harjoituksissaan

Ela

-sta

harjoituksestani

harjoituksistani

harjoituksestasi

harjoituksistasi

harjoituksestansa / harjoituksestaan

harjoituksistansa / harjoituksistaan

All

-lle

harjoitukselleni

harjoituksilleni

harjoituksellesi

harjoituksillesi

harjoituksellensa / harjoitukselleen

harjoituksillensa / harjoituksillean

Ade

-lla

harjoituksellani

harjoituksillani

harjoituksellasi

harjoituksillasi

harjoituksellansa / harjoituksellaan

harjoituksillansa / harjoituksillaan

Abl

-lta

harjoitukseltani

harjoituksiltani

harjoitukseltasi

harjoituksiltasi

harjoitukseltansa / harjoitukseltaan

harjoituksiltansa / harjoituksiltaan

Tra

-ksi

harjoituksekseni

harjoituksikseni

harjoitukseksesi

harjoituksiksesi

harjoitukseksensa / harjoituksekseen

harjoituksiksensa / harjoituksikseen

Ess

-na

harjoituksenani

harjoituksinani

harjoituksenasi

harjoituksinasi

harjoituksenansa / harjoituksenaan

harjoituksinansa / harjoituksinaan

Abe

-tta

harjoituksettani

harjoituksittani

harjoituksettasi

harjoituksittasi

harjoituksettansa / harjoituksettaan

harjoituksittansa / harjoituksittaan

Com

-ne

-

harjoituksineni

-

harjoituksinesi

-

harjoituksinensa / harjoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

harjoitukseni

harjoituksesi

harjoituksensa

harjoitukseni

harjoituksesi

harjoituksensa

Par

-ta

harjoitustani

harjoitustasi

harjoitustansa / harjoitustaan

harjoituksiani

harjoituksiasi

harjoituksiansa / harjoituksiaan

Gen

-n

harjoitukseni

harjoituksesi

harjoituksensa

harjoituksieni / harjoitusteni

harjoituksiesi / harjoitustesi

harjoituksiensa / harjoitustensa

Ill

mihin

harjoitukseeni

harjoitukseesi

harjoitukseensa

harjoituksiini

harjoituksiisi

harjoituksiinsa

Ine

-ssa

harjoituksessani

harjoituksessasi

harjoituksessansa / harjoituksessaan

harjoituksissani

harjoituksissasi

harjoituksissansa / harjoituksissaan

Ela

-sta

harjoituksestani

harjoituksestasi

harjoituksestansa / harjoituksestaan

harjoituksistani

harjoituksistasi

harjoituksistansa / harjoituksistaan

All

-lle

harjoitukselleni

harjoituksellesi

harjoituksellensa / harjoitukselleen

harjoituksilleni

harjoituksillesi

harjoituksillensa / harjoituksillean

Ade

-lla

harjoituksellani

harjoituksellasi

harjoituksellansa / harjoituksellaan

harjoituksillani

harjoituksillasi

harjoituksillansa / harjoituksillaan

Abl

-lta

harjoitukseltani

harjoitukseltasi

harjoitukseltansa / harjoitukseltaan

harjoituksiltani

harjoituksiltasi

harjoituksiltansa / harjoituksiltaan

Tra

-ksi

harjoituksekseni

harjoitukseksesi

harjoitukseksensa / harjoituksekseen

harjoituksikseni

harjoituksiksesi

harjoituksiksensa / harjoituksikseen

Ess

-na

harjoituksenani

harjoituksenasi

harjoituksenansa / harjoituksenaan

harjoituksinani

harjoituksinasi

harjoituksinansa / harjoituksinaan

Abe

-tta

harjoituksettani

harjoituksettasi

harjoituksettansa / harjoituksettaan

harjoituksittani

harjoituksittasi

harjoituksittansa / harjoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

harjoituksineni

harjoituksinesi

harjoituksinensa / harjoituksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

harjoituksemme

harjoituksemme

harjoituksenne

harjoituksenne

harjoituksensa

harjoituksensa

Par

-ta

harjoitustamme

harjoituksiamme

harjoitustanne

harjoituksianne

harjoitustansa / harjoitustaan

harjoituksiansa / harjoituksiaan

Gen

-n

harjoituksemme

harjoituksiemme / harjoitustemme

harjoituksenne

harjoituksienne / harjoitustenne

harjoituksensa

harjoituksiensa / harjoitustensa

Ill

mihin

harjoitukseemme

harjoituksiimme

harjoitukseenne

harjoituksiinne

harjoitukseensa

harjoituksiinsa

Ine

-ssa

harjoituksessamme

harjoituksissamme

harjoituksessanne

harjoituksissanne

harjoituksessansa / harjoituksessaan

harjoituksissansa / harjoituksissaan

Ela

-sta

harjoituksestamme

harjoituksistamme

harjoituksestanne

harjoituksistanne

harjoituksestansa / harjoituksestaan

harjoituksistansa / harjoituksistaan

All

-lle

harjoituksellemme

harjoituksillemme

harjoituksellenne

harjoituksillenne

harjoituksellensa / harjoitukselleen

harjoituksillensa / harjoituksillean

Ade

-lla

harjoituksellamme

harjoituksillamme

harjoituksellanne

harjoituksillanne

harjoituksellansa / harjoituksellaan

harjoituksillansa / harjoituksillaan

Abl

-lta

harjoitukseltamme

harjoituksiltamme

harjoitukseltanne

harjoituksiltanne

harjoitukseltansa / harjoitukseltaan

harjoituksiltansa / harjoituksiltaan

Tra

-ksi

harjoitukseksemme

harjoituksiksemme

harjoitukseksenne

harjoituksiksenne

harjoitukseksensa / harjoituksekseen

harjoituksiksensa / harjoituksikseen

Ess

-na

harjoituksenamme

harjoituksinamme

harjoituksenanne

harjoituksinanne

harjoituksenansa / harjoituksenaan

harjoituksinansa / harjoituksinaan

Abe

-tta

harjoituksettamme

harjoituksittamme

harjoituksettanne

harjoituksittanne

harjoituksettansa / harjoituksettaan

harjoituksittansa / harjoituksittaan

Com

-ne

-

harjoituksinemme

-

harjoituksinenne

-

harjoituksinensa / harjoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

harjoituksemme

harjoituksenne

harjoituksensa

harjoituksemme

harjoituksenne

harjoituksensa

Par

-ta

harjoitustamme

harjoitustanne

harjoitustansa / harjoitustaan

harjoituksiamme

harjoituksianne

harjoituksiansa / harjoituksiaan

Gen

-n

harjoituksemme

harjoituksenne

harjoituksensa

harjoituksiemme / harjoitustemme

harjoituksienne / harjoitustenne

harjoituksiensa / harjoitustensa

Ill

mihin

harjoitukseemme

harjoitukseenne

harjoitukseensa

harjoituksiimme

harjoituksiinne

harjoituksiinsa

Ine

-ssa

harjoituksessamme

harjoituksessanne

harjoituksessansa / harjoituksessaan

harjoituksissamme

harjoituksissanne

harjoituksissansa / harjoituksissaan

Ela

-sta

harjoituksestamme

harjoituksestanne

harjoituksestansa / harjoituksestaan

harjoituksistamme

harjoituksistanne

harjoituksistansa / harjoituksistaan

All

-lle

harjoituksellemme

harjoituksellenne

harjoituksellensa / harjoitukselleen

harjoituksillemme

harjoituksillenne

harjoituksillensa / harjoituksillean

Ade

-lla

harjoituksellamme

harjoituksellanne

harjoituksellansa / harjoituksellaan

harjoituksillamme

harjoituksillanne

harjoituksillansa / harjoituksillaan

Abl

-lta

harjoitukseltamme

harjoitukseltanne

harjoitukseltansa / harjoitukseltaan

harjoituksiltamme

harjoituksiltanne

harjoituksiltansa / harjoituksiltaan

Tra

-ksi

harjoitukseksemme

harjoitukseksenne

harjoitukseksensa / harjoituksekseen

harjoituksiksemme

harjoituksiksenne

harjoituksiksensa / harjoituksikseen

Ess

-na

harjoituksenamme

harjoituksenanne

harjoituksenansa / harjoituksenaan

harjoituksinamme

harjoituksinanne

harjoituksinansa / harjoituksinaan

Abe

-tta

harjoituksettamme

harjoituksettanne

harjoituksettansa / harjoituksettaan

harjoituksittamme

harjoituksittanne

harjoituksittansa / harjoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

harjoituksinemme

harjoituksinenne

harjoituksinensa / harjoituksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept