logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaali, noun

Word analysis
kaaliannosten

kaaliannosten

kaali

Noun, Singular Nominative

+ annos

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaali

kaalit

Par

-ta

kaalia

kaaleja

Gen

-n

kaalin

kaalien

Ill

mihin

kaaliin

kaaleihin

Ine

-ssa

kaalissa

kaaleissa

Ela

-sta

kaalista

kaaleista

All

-lle

kaalille

kaaleille

Ade

-lla

kaalilla

kaaleilla

Abl

-lta

kaalilta

kaaleilta

Tra

-ksi

kaaliksi

kaaleiksi

Ess

-na

kaalina

kaaleina

Abe

-tta

kaalitta

kaaleitta

Com

-ne

-

kaaleine

Ins

-in

-

kaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaali

kaalit

Par

-ta

kaalia

kaaleja

Gen

-n

kaalin

kaalien

Ill

mihin

kaaliin

kaaleihin

Ine

-ssa

kaalissa

kaaleissa

Ela

-sta

kaalista

kaaleista

All

-lle

kaalille

kaaleille

Ade

-lla

kaalilla

kaaleilla

Abl

-lta

kaalilta

kaaleilta

Tra

-ksi

kaaliksi

kaaleiksi

Ess

-na

kaalina

kaaleina

Abe

-tta

kaalitta

kaaleitta

Com

-ne

-

kaaleine

Ins

-in

-

kaalein

cabbage kaali, kaalinpää, tylsistynyt ihminen, vihannes
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; tmClass; Parallel Bible Corpus; jw2019; Europarl Kaali on terveellinen vihannes. Cabbage is a healthy vegetable. Täytetty kaalini! My stuffed cabbage. Pikku kaali palka. My poor little cranium. Käsittelemätön kaali. Unprocessed cabbage. Kaali on tärkeä osa monia ruokalajeja. Cabbage is an important part of many dishes. Lihasns-, hermons-ja kaali jne. Muscle activity, kale, etc.,. Kaali on hyvä lisuke lähes kaikille ruoille. Cabbage is a great side dish for almost all meals. Menikö kaaliisi? Have you got it? Täytettyä kaalia? Prepare a stuffed cabbage, is it? Painuuko kaaliin? You got it? Show more arrow right

Wiktionary

cabbage (in the plural, botany) Brassica, a plant genus in Brassicaceae (colloquial) A head, usually together with the verb mennä (to go). Fin:Eikö mene kaaliin?Eng:Don't you get it? (literally, “Doesn't it go to [your] cabbage?”) Show more arrow right akankaalibrysselinkaalihapankaalihetekaalihullukaalikaalikeittokaalikärpänenkaalikäärylekaalilaatikkokaalimaakaalimatokaalinkantakaalinkeräkaalinkupukaalinlehtikaalinpääkaalintaimikaaliperhonenkaalipiirakkakaalirapikaalitarhakanankaalikeräkaalikiinankaalikoristekaalikukkakaalikupukaalikurttukaalikyssäkaalikäenkaalilammaskaalilehtikaalilinnunkaalimaitokaalimerikaaliparsakaalipeltokaalipinaattikaalipunakaaliruusukaalisalaattikaalisavoijinkaalisellerikaalivalkokaalivillikaalivuonankaali Show more arrow right Borrowed from Old Swedish kāl (whence Swedish kål), ultimately from Latin caulis (“stem of cabbage”). Show more arrow right

Wikipedia

Brassica oleracea Brassica oleracea is a plant species that includes many common foods as cultivars, including cabbage, broccoli, cauliflower, kale, Brussels sprouts, collard greens, Savoy cabbage, kohlrabi, and gai lan. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaalini

kaalini

kaalisi

kaalisi

kaalinsa

kaalinsa

Par

-ta

kaaliani

kaalejani

kaaliasi

kaalejasi

kaaliansa / kaaliaan

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalini

kaalieni

kaalisi

kaaliesi

kaalinsa

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliini

kaaleihini

kaaliisi

kaaleihisi

kaaliinsa

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissani

kaaleissani

kaalissasi

kaaleissasi

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistani

kaaleistani

kaalistasi

kaaleistasi

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalilleni

kaaleilleni

kaalillesi

kaaleillesi

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillani

kaaleillani

kaalillasi

kaaleillasi

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltani

kaaleiltani

kaaliltasi

kaaleiltasi

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaalikseni

kaaleikseni

kaaliksesi

kaaleiksesi

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinani

kaaleinani

kaalinasi

kaaleinasi

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittani

kaaleittani

kaalittasi

kaaleittasi

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

kaaleineni

-

kaaleinesi

-

kaaleinensa / kaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

kaalini

kaalisi

kaalinsa

kaalini

kaalisi

kaalinsa

Par

-ta

kaaliani

kaaliasi

kaaliansa / kaaliaan

kaalejani

kaalejasi

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalini

kaalisi

kaalinsa

kaalieni

kaaliesi

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliini

kaaliisi

kaaliinsa

kaaleihini

kaaleihisi

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissani

kaalissasi

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissani

kaaleissasi

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistani

kaalistasi

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistani

kaaleistasi

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalilleni

kaalillesi

kaalillensa / kaalilleen

kaaleilleni

kaaleillesi

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillani

kaalillasi

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillani

kaaleillasi

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltani

kaaliltasi

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltani

kaaleiltasi

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaalikseni

kaaliksesi

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleikseni

kaaleiksesi

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinani

kaalinasi

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinani

kaaleinasi

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittani

kaalittasi

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittani

kaaleittasi

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaleineni

kaaleinesi

kaaleinensa / kaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaalimme

kaalimme

kaalinne

kaalinne

kaalinsa

kaalinsa

Par

-ta

kaaliamme

kaalejamme

kaalianne

kaalejanne

kaaliansa / kaaliaan

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalimme

kaaliemme

kaalinne

kaalienne

kaalinsa

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliimme

kaaleihimme

kaaliinne

kaaleihinne

kaaliinsa

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissamme

kaaleissamme

kaalissanne

kaaleissanne

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistamme

kaaleistamme

kaalistanne

kaaleistanne

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalillemme

kaaleillemme

kaalillenne

kaaleillenne

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillamme

kaaleillamme

kaalillanne

kaaleillanne

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltamme

kaaleiltamme

kaaliltanne

kaaleiltanne

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaaliksemme

kaaleiksemme

kaaliksenne

kaaleiksenne

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinamme

kaaleinamme

kaalinanne

kaaleinanne

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittamme

kaaleittamme

kaalittanne

kaaleittanne

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

kaaleinemme

-

kaaleinenne

-

kaaleinensa / kaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

Par

-ta

kaaliamme

kaalianne

kaaliansa / kaaliaan

kaalejamme

kaalejanne

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

kaaliemme

kaalienne

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliimme

kaaliinne

kaaliinsa

kaaleihimme

kaaleihinne

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissamme

kaalissanne

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissamme

kaaleissanne

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistamme

kaalistanne

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistamme

kaaleistanne

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalillemme

kaalillenne

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillemme

kaaleillenne

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillamme

kaalillanne

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillamme

kaaleillanne

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltamme

kaaliltanne

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltamme

kaaleiltanne

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaaliksemme

kaaliksenne

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksemme

kaaleiksenne

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinamme

kaalinanne

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinamme

kaaleinanne

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittamme

kaalittanne

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittamme

kaaleittanne

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaleinemme

kaaleinenne

kaaleinensa / kaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

annos

annokset

Par

-ta

annosta

annoksia

Gen

-n

annoksen

annoksien / annosten

Ill

mihin

annokseen

annoksiin

Ine

-ssa

annoksessa

annoksissa

Ela

-sta

annoksesta

annoksista

All

-lle

annokselle

annoksille

Ade

-lla

annoksella

annoksilla

Abl

-lta

annokselta

annoksilta

Tra

-ksi

annokseksi

annoksiksi

Ess

-na

annoksena

annoksina

Abe

-tta

annoksetta

annoksitta

Com

-ne

-

annoksine

Ins

-in

-

annoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

annos

annokset

Par

-ta

annosta

annoksia

Gen

-n

annoksen

annoksien / annosten

Ill

mihin

annokseen

annoksiin

Ine

-ssa

annoksessa

annoksissa

Ela

-sta

annoksesta

annoksista

All

-lle

annokselle

annoksille

Ade

-lla

annoksella

annoksilla

Abl

-lta

annokselta

annoksilta

Tra

-ksi

annokseksi

annoksiksi

Ess

-na

annoksena

annoksina

Abe

-tta

annoksetta

annoksitta

Com

-ne

-

annoksine

Ins

-in

-

annoksin

dose annos
dosage annos, annostus
portion osa, osuus, annos, kohtalo, ruoka-annos
serving annos, tarjoilu, ruoka-annos
ration annos
helping annos
issue kysymys, numero, asia, liikkeeseenlasku, anti, annos
Show more arrow right
EMEA0.3; Europarl; Europarl Parallel Corpus v7; Opus; Tatoeba; Tatoeba, sentence 5353987; Tatoeba, sentence 1734103; Eurlex2019; OpenSubtitles2018.v3 Valitse annos. Select the dose. Annos oli todella iso. The portion was really big. Annos oli runsas ja maukas. The portion was generous and delicious. Pyydän lisää annosta tätä keittoa. I would like more portion of this soup. Pöydässä oli vielä yksi tyhjä annos. There was one empty plate on the table. Olen jo syönyt kolme annosta kakkua. I have already eaten three servings of cake. Voisinko saada toisen annosta vettä? Could I have another dose of water? 3 mg kertans-annos. 3 mg/single intake. Miehen annos, jos sellainen edes on olemassa. A man's order if ever there was one. Minulle annettiin tuplans-annos vettä ja leipää. They gave me extra bread and water. Show more arrow right

Wiktionary

portion serving dose Show more arrow right From antaa +‎ -os. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

annokseni

annokseni

annoksesi

annoksesi

annoksensa

annoksensa

Par

-ta

annostani

annoksiani

annostasi

annoksiasi

annostansa / annostaan

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annokseni

annoksieni / annosteni

annoksesi

annoksiesi / annostesi

annoksensa

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseeni

annoksiini

annokseesi

annoksiisi

annokseensa

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessani

annoksissani

annoksessasi

annoksissasi

annoksessansa / annoksessaan

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestani

annoksistani

annoksestasi

annoksistasi

annoksestansa / annoksestaan

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annokselleni

annoksilleni

annoksellesi

annoksillesi

annoksellensa / annokselleen

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellani

annoksillani

annoksellasi

annoksillasi

annoksellansa / annoksellaan

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltani

annoksiltani

annokseltasi

annoksiltasi

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annoksekseni

annoksikseni

annokseksesi

annoksiksesi

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenani

annoksinani

annoksenasi

annoksinasi

annoksenansa / annoksenaan

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettani

annoksittani

annoksettasi

annoksittasi

annoksettansa / annoksettaan

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

annoksineni

-

annoksinesi

-

annoksinensa / annoksineen

Singular

Plural

Nom

-

annokseni

annoksesi

annoksensa

annokseni

annoksesi

annoksensa

Par

-ta

annostani

annostasi

annostansa / annostaan

annoksiani

annoksiasi

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annokseni

annoksesi

annoksensa

annoksieni / annosteni

annoksiesi / annostesi

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseeni

annokseesi

annokseensa

annoksiini

annoksiisi

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessani

annoksessasi

annoksessansa / annoksessaan

annoksissani

annoksissasi

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestani

annoksestasi

annoksestansa / annoksestaan

annoksistani

annoksistasi

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annokselleni

annoksellesi

annoksellensa / annokselleen

annoksilleni

annoksillesi

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellani

annoksellasi

annoksellansa / annoksellaan

annoksillani

annoksillasi

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltani

annokseltasi

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltani

annoksiltasi

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annoksekseni

annokseksesi

annokseksensa / annoksekseen

annoksikseni

annoksiksesi

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenani

annoksenasi

annoksenansa / annoksenaan

annoksinani

annoksinasi

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettani

annoksettasi

annoksettansa / annoksettaan

annoksittani

annoksittasi

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

-

-

annoksineni

annoksinesi

annoksinensa / annoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

annoksemme

annoksemme

annoksenne

annoksenne

annoksensa

annoksensa

Par

-ta

annostamme

annoksiamme

annostanne

annoksianne

annostansa / annostaan

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annoksemme

annoksiemme / annostemme

annoksenne

annoksienne / annostenne

annoksensa

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseemme

annoksiimme

annokseenne

annoksiinne

annokseensa

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessamme

annoksissamme

annoksessanne

annoksissanne

annoksessansa / annoksessaan

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestamme

annoksistamme

annoksestanne

annoksistanne

annoksestansa / annoksestaan

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annoksellemme

annoksillemme

annoksellenne

annoksillenne

annoksellensa / annokselleen

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellamme

annoksillamme

annoksellanne

annoksillanne

annoksellansa / annoksellaan

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltamme

annoksiltamme

annokseltanne

annoksiltanne

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annokseksemme

annoksiksemme

annokseksenne

annoksiksenne

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenamme

annoksinamme

annoksenanne

annoksinanne

annoksenansa / annoksenaan

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettamme

annoksittamme

annoksettanne

annoksittanne

annoksettansa / annoksettaan

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

annoksinemme

-

annoksinenne

-

annoksinensa / annoksineen

Singular

Plural

Nom

-

annoksemme

annoksenne

annoksensa

annoksemme

annoksenne

annoksensa

Par

-ta

annostamme

annostanne

annostansa / annostaan

annoksiamme

annoksianne

annoksiansa / annoksiaan

Gen

-n

annoksemme

annoksenne

annoksensa

annoksiemme / annostemme

annoksienne / annostenne

annoksiensa / annostensa

Ill

mihin

annokseemme

annokseenne

annokseensa

annoksiimme

annoksiinne

annoksiinsa

Ine

-ssa

annoksessamme

annoksessanne

annoksessansa / annoksessaan

annoksissamme

annoksissanne

annoksissansa / annoksissaan

Ela

-sta

annoksestamme

annoksestanne

annoksestansa / annoksestaan

annoksistamme

annoksistanne

annoksistansa / annoksistaan

All

-lle

annoksellemme

annoksellenne

annoksellensa / annokselleen

annoksillemme

annoksillenne

annoksillensa / annoksillean

Ade

-lla

annoksellamme

annoksellanne

annoksellansa / annoksellaan

annoksillamme

annoksillanne

annoksillansa / annoksillaan

Abl

-lta

annokseltamme

annokseltanne

annokseltansa / annokseltaan

annoksiltamme

annoksiltanne

annoksiltansa / annoksiltaan

Tra

-ksi

annokseksemme

annokseksenne

annokseksensa / annoksekseen

annoksiksemme

annoksiksenne

annoksiksensa / annoksikseen

Ess

-na

annoksenamme

annoksenanne

annoksenansa / annoksenaan

annoksinamme

annoksinanne

annoksinansa / annoksinaan

Abe

-tta

annoksettamme

annoksettanne

annoksettansa / annoksettaan

annoksittamme

annoksittanne

annoksittansa / annoksittaan

Com

-ne

-

-

-

annoksinemme

annoksinenne

annoksinensa / annoksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept