logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

keltti, noun

Word analysis
keltinkohtelun

keltinkohtelun

keltti

Noun, Singular Genitive

+ kohtelu

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keltti

keltit

Par

-ta

kelttiä

kelttejä

Gen

-n

keltin

kelttien

Ill

mihin

kelttiin

keltteihin

Ine

-ssa

keltissä

kelteissä

Ela

-sta

keltistä

kelteistä

All

-lle

keltille

kelteille

Ade

-lla

keltillä

kelteillä

Abl

-lta

keltiltä

kelteiltä

Tra

-ksi

keltiksi

kelteiksi

Ess

-na

kelttinä

keltteinä

Abe

-tta

keltittä

kelteittä

Com

-ne

-

keltteine

Ins

-in

-

keltein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keltti

keltit

Par

-ta

kelttiä

kelttejä

Gen

-n

keltin

kelttien

Ill

mihin

kelttiin

keltteihin

Ine

-ssa

keltissä

kelteissä

Ela

-sta

keltistä

kelteistä

All

-lle

keltille

kelteille

Ade

-lla

keltillä

kelteillä

Abl

-lta

keltiltä

kelteiltä

Tra

-ksi

keltiksi

kelteiksi

Ess

-na

kelttinä

keltteinä

Abe

-tta

keltittä

kelteittä

Com

-ne

-

keltteine

Ins

-in

-

keltein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mullet keltti, meriharjus, mullo
Celt keltti
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, sentence 2266100.; Europarl; WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus, sentence 154153.; Europarl8; Europarl Parallel Corpus, sentence 103670.; Tatoeba Olette kelttejä. Oh, you're Celtic. Tarkoitat kelttejä. You mean , Celts. Ystävä tai vihollinen, yksikään keltti ei kuole yksin. Friend or foe, no Celt should die alone. Keltti kielillä oli tärkeä rooli antiikin aikana Euroopassa. Celtic languages played an important role in ancient Europe. Keltti oli muinainen kansa, joka asui Keskins-Euroopassa ja Britteinsaarilla. The Celts were an ancient people who lived in Central Europe and the British Isles. Galliassa hän tutki kelttejä. In Gaul, he studied the Celts. Irlannissa järjestetään vuosittain keltti musiikki festivaaleja. Ireland hosts annual Celtic music festivals. Te olette kelttejä, kuten minäkin. You are Celts - me too! Keltti kulttuuri vaikutti voimakkaasti muinaisten roomalaisten taiteeseen. The Celtic culture had a strong impact on the art of ancient Romans. Keltit olivat kuuluisia taistelutaidoistaan. The Celts were famous for their fighting skills. Show more arrow right

Wiktionary

Celt (person) celt (prehistoric chisel-bladed tool) Show more arrow right

Wikipedia

Keltti
kylä Kymenlaaksossa Keltti
Kouvolan kaupunginosa, jossa sijaitsee Keltin kylä keltti
muinainen pronssinen kirvestyyppi keltit
indoeurooppalaiseen kieliperheeseen kuuluva kansa kelttiläiset kielet
kieliryhmä, johon kuuluvat muun muassa: Irlannin keltti eli iiri Skotlannin keltti eli gaeli keltit
(Mugilidae), kalaheimo Juha Keltti
(1952–2021), suomalainen juristi ja kansalaisaktivisti.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kelttini

kelttini

kelttisi

kelttisi

kelttinsä

kelttinsä

Par

-ta

kelttiäni

kelttejäni

kelttiäsi

kelttejäsi

kelttiänsä / kelttiään

kelttejänsä / kelttejään

Gen

-n

kelttini

kelttieni

kelttisi

kelttiesi

kelttinsä

kelttiensä

Ill

mihin

kelttiini

keltteihini

kelttiisi

keltteihisi

kelttiinsä

keltteihinsä

Ine

-ssa

keltissäni

kelteissäni

keltissäsi

kelteissäsi

keltissänsä / keltissään

kelteissänsä / kelteissään

Ela

-sta

keltistäni

kelteistäni

keltistäsi

kelteistäsi

keltistänsä / keltistään

kelteistänsä / kelteistään

All

-lle

keltilleni

kelteilleni

keltillesi

kelteillesi

keltillensä / keltilleen

kelteillensä / kelteilleän

Ade

-lla

keltilläni

kelteilläni

keltilläsi

kelteilläsi

keltillänsä / keltillään

kelteillänsä / kelteillään

Abl

-lta

keltiltäni

kelteiltäni

keltiltäsi

kelteiltäsi

keltiltänsä / keltiltään

kelteiltänsä / kelteiltään

Tra

-ksi

keltikseni

kelteikseni

keltiksesi

kelteiksesi

keltiksensä / keltikseen

kelteiksensä / kelteikseen

Ess

-na

kelttinäni

keltteinäni

kelttinäsi

keltteinäsi

kelttinänsä / kelttinään

keltteinänsä / keltteinään

Abe

-tta

keltittäni

kelteittäni

keltittäsi

kelteittäsi

keltittänsä / keltittään

kelteittänsä / kelteittään

Com

-ne

-

keltteineni

-

keltteinesi

-

keltteinensä / keltteineen

Singular

Plural

Nom

-

kelttini

kelttisi

kelttinsä

kelttini

kelttisi

kelttinsä

Par

-ta

kelttiäni

kelttiäsi

kelttiänsä / kelttiään

kelttejäni

kelttejäsi

kelttejänsä / kelttejään

Gen

-n

kelttini

kelttisi

kelttinsä

kelttieni

kelttiesi

kelttiensä

Ill

mihin

kelttiini

kelttiisi

kelttiinsä

keltteihini

keltteihisi

keltteihinsä

Ine

-ssa

keltissäni

keltissäsi

keltissänsä / keltissään

kelteissäni

kelteissäsi

kelteissänsä / kelteissään

Ela

-sta

keltistäni

keltistäsi

keltistänsä / keltistään

kelteistäni

kelteistäsi

kelteistänsä / kelteistään

All

-lle

keltilleni

keltillesi

keltillensä / keltilleen

kelteilleni

kelteillesi

kelteillensä / kelteilleän

Ade

-lla

keltilläni

keltilläsi

keltillänsä / keltillään

kelteilläni

kelteilläsi

kelteillänsä / kelteillään

Abl

-lta

keltiltäni

keltiltäsi

keltiltänsä / keltiltään

kelteiltäni

kelteiltäsi

kelteiltänsä / kelteiltään

Tra

-ksi

keltikseni

keltiksesi

keltiksensä / keltikseen

kelteikseni

kelteiksesi

kelteiksensä / kelteikseen

Ess

-na

kelttinäni

kelttinäsi

kelttinänsä / kelttinään

keltteinäni

keltteinäsi

keltteinänsä / keltteinään

Abe

-tta

keltittäni

keltittäsi

keltittänsä / keltittään

kelteittäni

kelteittäsi

kelteittänsä / kelteittään

Com

-ne

-

-

-

keltteineni

keltteinesi

keltteinensä / keltteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kelttimme

kelttimme

kelttinne

kelttinne

kelttinsä

kelttinsä

Par

-ta

kelttiämme

kelttejämme

kelttiänne

kelttejänne

kelttiänsä / kelttiään

kelttejänsä / kelttejään

Gen

-n

kelttimme

kelttiemme

kelttinne

kelttienne

kelttinsä

kelttiensä

Ill

mihin

kelttiimme

keltteihimme

kelttiinne

keltteihinne

kelttiinsä

keltteihinsä

Ine

-ssa

keltissämme

kelteissämme

keltissänne

kelteissänne

keltissänsä / keltissään

kelteissänsä / kelteissään

Ela

-sta

keltistämme

kelteistämme

keltistänne

kelteistänne

keltistänsä / keltistään

kelteistänsä / kelteistään

All

-lle

keltillemme

kelteillemme

keltillenne

kelteillenne

keltillensä / keltilleen

kelteillensä / kelteilleän

Ade

-lla

keltillämme

kelteillämme

keltillänne

kelteillänne

keltillänsä / keltillään

kelteillänsä / kelteillään

Abl

-lta

keltiltämme

kelteiltämme

keltiltänne

kelteiltänne

keltiltänsä / keltiltään

kelteiltänsä / kelteiltään

Tra

-ksi

keltiksemme

kelteiksemme

keltiksenne

kelteiksenne

keltiksensä / keltikseen

kelteiksensä / kelteikseen

Ess

-na

kelttinämme

keltteinämme

kelttinänne

keltteinänne

kelttinänsä / kelttinään

keltteinänsä / keltteinään

Abe

-tta

keltittämme

kelteittämme

keltittänne

kelteittänne

keltittänsä / keltittään

kelteittänsä / kelteittään

Com

-ne

-

keltteinemme

-

keltteinenne

-

keltteinensä / keltteineen

Singular

Plural

Nom

-

kelttimme

kelttinne

kelttinsä

kelttimme

kelttinne

kelttinsä

Par

-ta

kelttiämme

kelttiänne

kelttiänsä / kelttiään

kelttejämme

kelttejänne

kelttejänsä / kelttejään

Gen

-n

kelttimme

kelttinne

kelttinsä

kelttiemme

kelttienne

kelttiensä

Ill

mihin

kelttiimme

kelttiinne

kelttiinsä

keltteihimme

keltteihinne

keltteihinsä

Ine

-ssa

keltissämme

keltissänne

keltissänsä / keltissään

kelteissämme

kelteissänne

kelteissänsä / kelteissään

Ela

-sta

keltistämme

keltistänne

keltistänsä / keltistään

kelteistämme

kelteistänne

kelteistänsä / kelteistään

All

-lle

keltillemme

keltillenne

keltillensä / keltilleen

kelteillemme

kelteillenne

kelteillensä / kelteilleän

Ade

-lla

keltillämme

keltillänne

keltillänsä / keltillään

kelteillämme

kelteillänne

kelteillänsä / kelteillään

Abl

-lta

keltiltämme

keltiltänne

keltiltänsä / keltiltään

kelteiltämme

kelteiltänne

kelteiltänsä / kelteiltään

Tra

-ksi

keltiksemme

keltiksenne

keltiksensä / keltikseen

kelteiksemme

kelteiksenne

kelteiksensä / kelteikseen

Ess

-na

kelttinämme

kelttinänne

kelttinänsä / kelttinään

keltteinämme

keltteinänne

keltteinänsä / keltteinään

Abe

-tta

keltittämme

keltittänne

keltittänsä / keltittään

kelteittämme

kelteittänne

kelteittänsä / kelteittään

Com

-ne

-

-

-

keltteinemme

keltteinenne

keltteinensä / keltteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kohtelu

kohtelut

Par

-ta

kohtelua

kohteluita / kohteluja

Gen

-n

kohtelun

kohteluitten / kohteluiden / kohtelujen

Ill

mihin

kohteluun

kohteluihin

Ine

-ssa

kohtelussa

kohteluissa

Ela

-sta

kohtelusta

kohteluista

All

-lle

kohtelulle

kohteluille

Ade

-lla

kohtelulla

kohteluilla

Abl

-lta

kohtelulta

kohteluilta

Tra

-ksi

kohteluksi

kohteluiksi

Ess

-na

kohteluna

kohteluina

Abe

-tta

kohtelutta

kohteluitta

Com

-ne

-

kohteluine

Ins

-in

-

kohteluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kohtelu

kohtelut

Par

-ta

kohtelua

kohteluita / kohteluja

Gen

-n

kohtelun

kohteluitten / kohteluiden / kohtelujen

Ill

mihin

kohteluun

kohteluihin

Ine

-ssa

kohtelussa

kohteluissa

Ela

-sta

kohtelusta

kohteluista

All

-lle

kohtelulle

kohteluille

Ade

-lla

kohtelulla

kohteluilla

Abl

-lta

kohtelulta

kohteluilta

Tra

-ksi

kohteluksi

kohteluiksi

Ess

-na

kohteluna

kohteluina

Abe

-tta

kohtelutta

kohteluitta

Com

-ne

-

kohteluine

Ins

-in

-

kohteluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

treatment hoito, käsittely, kohtelu, hoitokeino
deal sopimus, kauppa, jako, kohtelu, mäntylankku, työt
shake tärinä, pirtelö, ravistus, vapina, kohtelu
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; oj4; not-set; 1036922; Tatoeba; 5647320 Kohtelu oli epäreilua. The treatment was unfair. Hän vaati parempaa kohtelua. She demanded better treatment. Kohtelu heijastaa yrityksen arvoja ja toimintaperiaatteita. Treatment reflects the values and principles of the company. Meidän on varmistettava kaikkien työntekijöiden tasapuolinen kohtelu. We must ensure equal treatment of all employees. Erilainen kohtelu sen mukaan, mihin sijoitus on tehty. Difference in treatment according to the place of investment. Tämä epäsymmetrinen kohtelu ei näytä olevan perusteltavissa. This asymmetric treatment does not appear to be justified. Kohtelua ei saa rinnastaa rasismiin. Treatment should not be equated with racism. Hän piti oman kohteluaan epäreiluna. He considered his own treatment unfair. Ministeri pahoitteli huonoa kohtelua. The minister apologized for the poor treatment. En hyväksy tätä eriarvoista kohtelua. I do not accept this unequal treatment. Show more arrow right

Wiktionary

treatment Show more arrow right kohdella +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kohteluni

kohteluni

kohtelusi

kohtelusi

kohtelunsa

kohtelunsa

Par

-ta

kohteluani

kohteluitani / kohtelujani

kohteluasi

kohteluitasi / kohtelujasi

kohteluansa / kohteluaan

kohteluitansa / kohteluitaan / kohtelujansa / kohtelujaan

Gen

-n

kohteluni

kohteluitteni / kohteluideni / kohtelujeni

kohtelusi

kohteluittesi / kohteluidesi / kohtelujesi

kohtelunsa

kohteluittensa / kohteluidensa / kohtelujensa

Ill

mihin

kohteluuni

kohteluihini

kohteluusi

kohteluihisi

kohteluunsa

kohteluihinsa

Ine

-ssa

kohtelussani

kohteluissani

kohtelussasi

kohteluissasi

kohtelussansa / kohtelussaan

kohteluissansa / kohteluissaan

Ela

-sta

kohtelustani

kohteluistani

kohtelustasi

kohteluistasi

kohtelustansa / kohtelustaan

kohteluistansa / kohteluistaan

All

-lle

kohtelulleni

kohteluilleni

kohtelullesi

kohteluillesi

kohtelullensa / kohtelulleen

kohteluillensa / kohteluillean

Ade

-lla

kohtelullani

kohteluillani

kohtelullasi

kohteluillasi

kohtelullansa / kohtelullaan

kohteluillansa / kohteluillaan

Abl

-lta

kohtelultani

kohteluiltani

kohtelultasi

kohteluiltasi

kohtelultansa / kohtelultaan

kohteluiltansa / kohteluiltaan

Tra

-ksi

kohtelukseni

kohteluikseni

kohteluksesi

kohteluiksesi

kohteluksensa / kohtelukseen

kohteluiksensa / kohteluikseen

Ess

-na

kohtelunani

kohteluinani

kohtelunasi

kohteluinasi

kohtelunansa / kohtelunaan

kohteluinansa / kohteluinaan

Abe

-tta

kohteluttani

kohteluittani

kohteluttasi

kohteluittasi

kohteluttansa / kohteluttaan

kohteluittansa / kohteluittaan

Com

-ne

-

kohteluineni

-

kohteluinesi

-

kohteluinensa / kohteluineen

Singular

Plural

Nom

-

kohteluni

kohtelusi

kohtelunsa

kohteluni

kohtelusi

kohtelunsa

Par

-ta

kohteluani

kohteluasi

kohteluansa / kohteluaan

kohteluitani / kohtelujani

kohteluitasi / kohtelujasi

kohteluitansa / kohteluitaan / kohtelujansa / kohtelujaan

Gen

-n

kohteluni

kohtelusi

kohtelunsa

kohteluitteni / kohteluideni / kohtelujeni

kohteluittesi / kohteluidesi / kohtelujesi

kohteluittensa / kohteluidensa / kohtelujensa

Ill

mihin

kohteluuni

kohteluusi

kohteluunsa

kohteluihini

kohteluihisi

kohteluihinsa

Ine

-ssa

kohtelussani

kohtelussasi

kohtelussansa / kohtelussaan

kohteluissani

kohteluissasi

kohteluissansa / kohteluissaan

Ela

-sta

kohtelustani

kohtelustasi

kohtelustansa / kohtelustaan

kohteluistani

kohteluistasi

kohteluistansa / kohteluistaan

All

-lle

kohtelulleni

kohtelullesi

kohtelullensa / kohtelulleen

kohteluilleni

kohteluillesi

kohteluillensa / kohteluillean

Ade

-lla

kohtelullani

kohtelullasi

kohtelullansa / kohtelullaan

kohteluillani

kohteluillasi

kohteluillansa / kohteluillaan

Abl

-lta

kohtelultani

kohtelultasi

kohtelultansa / kohtelultaan

kohteluiltani

kohteluiltasi

kohteluiltansa / kohteluiltaan

Tra

-ksi

kohtelukseni

kohteluksesi

kohteluksensa / kohtelukseen

kohteluikseni

kohteluiksesi

kohteluiksensa / kohteluikseen

Ess

-na

kohtelunani

kohtelunasi

kohtelunansa / kohtelunaan

kohteluinani

kohteluinasi

kohteluinansa / kohteluinaan

Abe

-tta

kohteluttani

kohteluttasi

kohteluttansa / kohteluttaan

kohteluittani

kohteluittasi

kohteluittansa / kohteluittaan

Com

-ne

-

-

-

kohteluineni

kohteluinesi

kohteluinensa / kohteluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kohtelumme

kohtelumme

kohtelunne

kohtelunne

kohtelunsa

kohtelunsa

Par

-ta

kohteluamme

kohteluitamme / kohtelujamme

kohteluanne

kohteluitanne / kohtelujanne

kohteluansa / kohteluaan

kohteluitansa / kohteluitaan / kohtelujansa / kohtelujaan

Gen

-n

kohtelumme

kohteluittemme / kohteluidemme / kohtelujemme

kohtelunne

kohteluittenne / kohteluidenne / kohtelujenne

kohtelunsa

kohteluittensa / kohteluidensa / kohtelujensa

Ill

mihin

kohteluumme

kohteluihimme

kohteluunne

kohteluihinne

kohteluunsa

kohteluihinsa

Ine

-ssa

kohtelussamme

kohteluissamme

kohtelussanne

kohteluissanne

kohtelussansa / kohtelussaan

kohteluissansa / kohteluissaan

Ela

-sta

kohtelustamme

kohteluistamme

kohtelustanne

kohteluistanne

kohtelustansa / kohtelustaan

kohteluistansa / kohteluistaan

All

-lle

kohtelullemme

kohteluillemme

kohtelullenne

kohteluillenne

kohtelullensa / kohtelulleen

kohteluillensa / kohteluillean

Ade

-lla

kohtelullamme

kohteluillamme

kohtelullanne

kohteluillanne

kohtelullansa / kohtelullaan

kohteluillansa / kohteluillaan

Abl

-lta

kohtelultamme

kohteluiltamme

kohtelultanne

kohteluiltanne

kohtelultansa / kohtelultaan

kohteluiltansa / kohteluiltaan

Tra

-ksi

kohteluksemme

kohteluiksemme

kohteluksenne

kohteluiksenne

kohteluksensa / kohtelukseen

kohteluiksensa / kohteluikseen

Ess

-na

kohtelunamme

kohteluinamme

kohtelunanne

kohteluinanne

kohtelunansa / kohtelunaan

kohteluinansa / kohteluinaan

Abe

-tta

kohteluttamme

kohteluittamme

kohteluttanne

kohteluittanne

kohteluttansa / kohteluttaan

kohteluittansa / kohteluittaan

Com

-ne

-

kohteluinemme

-

kohteluinenne

-

kohteluinensa / kohteluineen

Singular

Plural

Nom

-

kohtelumme

kohtelunne

kohtelunsa

kohtelumme

kohtelunne

kohtelunsa

Par

-ta

kohteluamme

kohteluanne

kohteluansa / kohteluaan

kohteluitamme / kohtelujamme

kohteluitanne / kohtelujanne

kohteluitansa / kohteluitaan / kohtelujansa / kohtelujaan

Gen

-n

kohtelumme

kohtelunne

kohtelunsa

kohteluittemme / kohteluidemme / kohtelujemme

kohteluittenne / kohteluidenne / kohtelujenne

kohteluittensa / kohteluidensa / kohtelujensa

Ill

mihin

kohteluumme

kohteluunne

kohteluunsa

kohteluihimme

kohteluihinne

kohteluihinsa

Ine

-ssa

kohtelussamme

kohtelussanne

kohtelussansa / kohtelussaan

kohteluissamme

kohteluissanne

kohteluissansa / kohteluissaan

Ela

-sta

kohtelustamme

kohtelustanne

kohtelustansa / kohtelustaan

kohteluistamme

kohteluistanne

kohteluistansa / kohteluistaan

All

-lle

kohtelullemme

kohtelullenne

kohtelullensa / kohtelulleen

kohteluillemme

kohteluillenne

kohteluillensa / kohteluillean

Ade

-lla

kohtelullamme

kohtelullanne

kohtelullansa / kohtelullaan

kohteluillamme

kohteluillanne

kohteluillansa / kohteluillaan

Abl

-lta

kohtelultamme

kohtelultanne

kohtelultansa / kohtelultaan

kohteluiltamme

kohteluiltanne

kohteluiltansa / kohteluiltaan

Tra

-ksi

kohteluksemme

kohteluksenne

kohteluksensa / kohtelukseen

kohteluiksemme

kohteluiksenne

kohteluiksensa / kohteluikseen

Ess

-na

kohtelunamme

kohtelunanne

kohtelunansa / kohtelunaan

kohteluinamme

kohteluinanne

kohteluinansa / kohteluinaan

Abe

-tta

kohteluttamme

kohteluttanne

kohteluttansa / kohteluttaan

kohteluittamme

kohteluittanne

kohteluittansa / kohteluittaan

Com

-ne

-

-

-

kohteluinemme

kohteluinenne

kohteluinensa / kohteluineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept