logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kipinätyöstö, noun

Word analysis
kipinätyöstökoneisiin

kipinätyöstökoneisiin

kipinätyöstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

kipinätyöstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

kipinätyöstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Plural Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstökone

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstökone

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstökone

Noun, Plural Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

kipinä

Noun, Singular Nominative

+ työstö

Noun, Singular Nominative

+ kone

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstö

kipinätyöstöt

Par

-ta

kipinätyöstöä

kipinätyöstöjä

Gen

-n

kipinätyöstön

kipinätyöstöjen

Ill

mihin

kipinätyöstöön

kipinätyöstöihin

Ine

-ssa

kipinätyöstössä

kipinätyöstöissä

Ela

-sta

kipinätyöstöstä

kipinätyöstöistä

All

-lle

kipinätyöstölle

kipinätyöstöille

Ade

-lla

kipinätyöstöllä

kipinätyöstöillä

Abl

-lta

kipinätyöstöltä

kipinätyöstöiltä

Tra

-ksi

kipinätyöstöksi

kipinätyöstöiksi

Ess

-na

kipinätyöstönä

kipinätyöstöinä

Abe

-tta

kipinätyöstöttä

kipinätyöstöittä

Com

-ne

-

kipinätyöstöine

Ins

-in

-

kipinätyöstöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstö

kipinätyöstöt

Par

-ta

kipinätyöstöä

kipinätyöstöjä

Gen

-n

kipinätyöstön

kipinätyöstöjen

Ill

mihin

kipinätyöstöön

kipinätyöstöihin

Ine

-ssa

kipinätyöstössä

kipinätyöstöissä

Ela

-sta

kipinätyöstöstä

kipinätyöstöistä

All

-lle

kipinätyöstölle

kipinätyöstöille

Ade

-lla

kipinätyöstöllä

kipinätyöstöillä

Abl

-lta

kipinätyöstöltä

kipinätyöstöiltä

Tra

-ksi

kipinätyöstöksi

kipinätyöstöiksi

Ess

-na

kipinätyöstönä

kipinätyöstöinä

Abe

-tta

kipinätyöstöttä

kipinätyöstöittä

Com

-ne

-

kipinätyöstöine

Ins

-in

-

kipinätyöstöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

spark
Electrical Discharge Machining
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; tmClass; Tatoeba; ParaCrawl Corpus Kipinätyöstö on tehokas tapa leikata metallia. Spark machining is an efficient way to cut metal. Stanssaus, taivuttaminen, kipinätyöstö. Punching, bending, electrical discharge machining. Kipinätyöstö mahdollistaa metallin hienon leikkaamisen. Spark machining enables fine cutting of metal. CNCns-kone tekee tarkkoja leikkauksia kipinätyöstöllä. The CNC machine makes precise cuts with spark machining. Myös lämpökäsittelyjen jälkeiset työvaiheet kuten hionta ja kipinätyöstö ovat osa valmistusmenetelmiämme. The working stages following thermal treatments such as grinding and electro -discharge machining ( EDM ) are essential elements in our manufacturing methods. Koneet kipinätyöstöön sekä lisätarvikkeet luokassa 7. Electrical discharge machines and accessories, included in class 7. Metallintyöstöpaja käyttää kipinätyöstöä metalliosien tekemiseen. The metal workshop uses spark machining to make metal parts. Aineiden ja esineiden käsittely, Erityisesti kipinätyöstö, Päällystys, Metalliosien, kovametalliosien ja keramiikkaosien hiominen. Treatment of materials,In particular electrical discharge machining, Coating,Grinding of metal parts, carbide parts and ceramic parts. Lisäksi FANUC muokkasi ohjausjärjestelmän käyttämään Walterin nykyisiä algoritmeja sähköpurkaussyövytyksessä (ns. kipinätyöstö). FANUC also agreed to modify the control to use Walter's existing algorithms for electrical discharge erosion. Laitteet kipinätyöstöön sekä kipinätyöstötekniset lisätarvikkeet. Devices for electrical discharge engineering and accessories for electrical discharge engineering. Show more arrow right

Wiktionary

electrical discharge machining Show more arrow right kipinä +‎ työstö Show more arrow right

Wikipedia

Electrical discharge machining Electrical discharge machining (EDM), also known as spark machining, spark eroding, die sinking, wire burning or wire erosion, is a metal fabrication process whereby a desired shape is obtained by using electrical discharges (sparks). Material is removed from the work piece by a series of rapidly recurring current discharges between two electrodes, separated by a dielectric liquid and subject to an electric voltage. One of the electrodes is called the tool-electrode, or simply the tool or electrode, while the other is called the workpiece-electrode, or work piece. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstöni

kipinätyöstöni

kipinätyöstösi

kipinätyöstösi

kipinätyöstönsä

kipinätyöstönsä

Par

-ta

kipinätyöstöäni

kipinätyöstöjäni

kipinätyöstöäsi

kipinätyöstöjäsi

kipinätyöstöänsä / kipinätyöstöään

kipinätyöstöjänsä / kipinätyöstöjään

Gen

-n

kipinätyöstöni

kipinätyöstöjeni

kipinätyöstösi

kipinätyöstöjesi

kipinätyöstönsä

kipinätyöstöjensä

Ill

mihin

kipinätyöstööni

kipinätyöstöihini

kipinätyöstöösi

kipinätyöstöihisi

kipinätyöstöönsä

kipinätyöstöihinsä

Ine

-ssa

kipinätyöstössäni

kipinätyöstöissäni

kipinätyöstössäsi

kipinätyöstöissäsi

kipinätyöstössänsä / kipinätyöstössään

kipinätyöstöissänsä / kipinätyöstöissään

Ela

-sta

kipinätyöstöstäni

kipinätyöstöistäni

kipinätyöstöstäsi

kipinätyöstöistäsi

kipinätyöstöstänsä / kipinätyöstöstään

kipinätyöstöistänsä / kipinätyöstöistään

All

-lle

kipinätyöstölleni

kipinätyöstöilleni

kipinätyöstöllesi

kipinätyöstöillesi

kipinätyöstöllensä / kipinätyöstölleen

kipinätyöstöillensä / kipinätyöstöilleän

Ade

-lla

kipinätyöstölläni

kipinätyöstöilläni

kipinätyöstölläsi

kipinätyöstöilläsi

kipinätyöstöllänsä / kipinätyöstöllään

kipinätyöstöillänsä / kipinätyöstöillään

Abl

-lta

kipinätyöstöltäni

kipinätyöstöiltäni

kipinätyöstöltäsi

kipinätyöstöiltäsi

kipinätyöstöltänsä / kipinätyöstöltään

kipinätyöstöiltänsä / kipinätyöstöiltään

Tra

-ksi

kipinätyöstökseni

kipinätyöstöikseni

kipinätyöstöksesi

kipinätyöstöiksesi

kipinätyöstöksensä / kipinätyöstökseen

kipinätyöstöiksensä / kipinätyöstöikseen

Ess

-na

kipinätyöstönäni

kipinätyöstöinäni

kipinätyöstönäsi

kipinätyöstöinäsi

kipinätyöstönänsä / kipinätyöstönään

kipinätyöstöinänsä / kipinätyöstöinään

Abe

-tta

kipinätyöstöttäni

kipinätyöstöittäni

kipinätyöstöttäsi

kipinätyöstöittäsi

kipinätyöstöttänsä / kipinätyöstöttään

kipinätyöstöittänsä / kipinätyöstöittään

Com

-ne

-

kipinätyöstöineni

-

kipinätyöstöinesi

-

kipinätyöstöinensä / kipinätyöstöineen

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstöni

kipinätyöstösi

kipinätyöstönsä

kipinätyöstöni

kipinätyöstösi

kipinätyöstönsä

Par

-ta

kipinätyöstöäni

kipinätyöstöäsi

kipinätyöstöänsä / kipinätyöstöään

kipinätyöstöjäni

kipinätyöstöjäsi

kipinätyöstöjänsä / kipinätyöstöjään

Gen

-n

kipinätyöstöni

kipinätyöstösi

kipinätyöstönsä

kipinätyöstöjeni

kipinätyöstöjesi

kipinätyöstöjensä

Ill

mihin

kipinätyöstööni

kipinätyöstöösi

kipinätyöstöönsä

kipinätyöstöihini

kipinätyöstöihisi

kipinätyöstöihinsä

Ine

-ssa

kipinätyöstössäni

kipinätyöstössäsi

kipinätyöstössänsä / kipinätyöstössään

kipinätyöstöissäni

kipinätyöstöissäsi

kipinätyöstöissänsä / kipinätyöstöissään

Ela

-sta

kipinätyöstöstäni

kipinätyöstöstäsi

kipinätyöstöstänsä / kipinätyöstöstään

kipinätyöstöistäni

kipinätyöstöistäsi

kipinätyöstöistänsä / kipinätyöstöistään

All

-lle

kipinätyöstölleni

kipinätyöstöllesi

kipinätyöstöllensä / kipinätyöstölleen

kipinätyöstöilleni

kipinätyöstöillesi

kipinätyöstöillensä / kipinätyöstöilleän

Ade

-lla

kipinätyöstölläni

kipinätyöstölläsi

kipinätyöstöllänsä / kipinätyöstöllään

kipinätyöstöilläni

kipinätyöstöilläsi

kipinätyöstöillänsä / kipinätyöstöillään

Abl

-lta

kipinätyöstöltäni

kipinätyöstöltäsi

kipinätyöstöltänsä / kipinätyöstöltään

kipinätyöstöiltäni

kipinätyöstöiltäsi

kipinätyöstöiltänsä / kipinätyöstöiltään

Tra

-ksi

kipinätyöstökseni

kipinätyöstöksesi

kipinätyöstöksensä / kipinätyöstökseen

kipinätyöstöikseni

kipinätyöstöiksesi

kipinätyöstöiksensä / kipinätyöstöikseen

Ess

-na

kipinätyöstönäni

kipinätyöstönäsi

kipinätyöstönänsä / kipinätyöstönään

kipinätyöstöinäni

kipinätyöstöinäsi

kipinätyöstöinänsä / kipinätyöstöinään

Abe

-tta

kipinätyöstöttäni

kipinätyöstöttäsi

kipinätyöstöttänsä / kipinätyöstöttään

kipinätyöstöittäni

kipinätyöstöittäsi

kipinätyöstöittänsä / kipinätyöstöittään

Com

-ne

-

-

-

kipinätyöstöineni

kipinätyöstöinesi

kipinätyöstöinensä / kipinätyöstöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstömme

kipinätyöstömme

kipinätyöstönne

kipinätyöstönne

kipinätyöstönsä

kipinätyöstönsä

Par

-ta

kipinätyöstöämme

kipinätyöstöjämme

kipinätyöstöänne

kipinätyöstöjänne

kipinätyöstöänsä / kipinätyöstöään

kipinätyöstöjänsä / kipinätyöstöjään

Gen

-n

kipinätyöstömme

kipinätyöstöjemme

kipinätyöstönne

kipinätyöstöjenne

kipinätyöstönsä

kipinätyöstöjensä

Ill

mihin

kipinätyöstöömme

kipinätyöstöihimme

kipinätyöstöönne

kipinätyöstöihinne

kipinätyöstöönsä

kipinätyöstöihinsä

Ine

-ssa

kipinätyöstössämme

kipinätyöstöissämme

kipinätyöstössänne

kipinätyöstöissänne

kipinätyöstössänsä / kipinätyöstössään

kipinätyöstöissänsä / kipinätyöstöissään

Ela

-sta

kipinätyöstöstämme

kipinätyöstöistämme

kipinätyöstöstänne

kipinätyöstöistänne

kipinätyöstöstänsä / kipinätyöstöstään

kipinätyöstöistänsä / kipinätyöstöistään

All

-lle

kipinätyöstöllemme

kipinätyöstöillemme

kipinätyöstöllenne

kipinätyöstöillenne

kipinätyöstöllensä / kipinätyöstölleen

kipinätyöstöillensä / kipinätyöstöilleän

Ade

-lla

kipinätyöstöllämme

kipinätyöstöillämme

kipinätyöstöllänne

kipinätyöstöillänne

kipinätyöstöllänsä / kipinätyöstöllään

kipinätyöstöillänsä / kipinätyöstöillään

Abl

-lta

kipinätyöstöltämme

kipinätyöstöiltämme

kipinätyöstöltänne

kipinätyöstöiltänne

kipinätyöstöltänsä / kipinätyöstöltään

kipinätyöstöiltänsä / kipinätyöstöiltään

Tra

-ksi

kipinätyöstöksemme

kipinätyöstöiksemme

kipinätyöstöksenne

kipinätyöstöiksenne

kipinätyöstöksensä / kipinätyöstökseen

kipinätyöstöiksensä / kipinätyöstöikseen

Ess

-na

kipinätyöstönämme

kipinätyöstöinämme

kipinätyöstönänne

kipinätyöstöinänne

kipinätyöstönänsä / kipinätyöstönään

kipinätyöstöinänsä / kipinätyöstöinään

Abe

-tta

kipinätyöstöttämme

kipinätyöstöittämme

kipinätyöstöttänne

kipinätyöstöittänne

kipinätyöstöttänsä / kipinätyöstöttään

kipinätyöstöittänsä / kipinätyöstöittään

Com

-ne

-

kipinätyöstöinemme

-

kipinätyöstöinenne

-

kipinätyöstöinensä / kipinätyöstöineen

Singular

Plural

Nom

-

kipinätyöstömme

kipinätyöstönne

kipinätyöstönsä

kipinätyöstömme

kipinätyöstönne

kipinätyöstönsä

Par

-ta

kipinätyöstöämme

kipinätyöstöänne

kipinätyöstöänsä / kipinätyöstöään

kipinätyöstöjämme

kipinätyöstöjänne

kipinätyöstöjänsä / kipinätyöstöjään

Gen

-n

kipinätyöstömme

kipinätyöstönne

kipinätyöstönsä

kipinätyöstöjemme

kipinätyöstöjenne

kipinätyöstöjensä

Ill

mihin

kipinätyöstöömme

kipinätyöstöönne

kipinätyöstöönsä

kipinätyöstöihimme

kipinätyöstöihinne

kipinätyöstöihinsä

Ine

-ssa

kipinätyöstössämme

kipinätyöstössänne

kipinätyöstössänsä / kipinätyöstössään

kipinätyöstöissämme

kipinätyöstöissänne

kipinätyöstöissänsä / kipinätyöstöissään

Ela

-sta

kipinätyöstöstämme

kipinätyöstöstänne

kipinätyöstöstänsä / kipinätyöstöstään

kipinätyöstöistämme

kipinätyöstöistänne

kipinätyöstöistänsä / kipinätyöstöistään

All

-lle

kipinätyöstöllemme

kipinätyöstöllenne

kipinätyöstöllensä / kipinätyöstölleen

kipinätyöstöillemme

kipinätyöstöillenne

kipinätyöstöillensä / kipinätyöstöilleän

Ade

-lla

kipinätyöstöllämme

kipinätyöstöllänne

kipinätyöstöllänsä / kipinätyöstöllään

kipinätyöstöillämme

kipinätyöstöillänne

kipinätyöstöillänsä / kipinätyöstöillään

Abl

-lta

kipinätyöstöltämme

kipinätyöstöltänne

kipinätyöstöltänsä / kipinätyöstöltään

kipinätyöstöiltämme

kipinätyöstöiltänne

kipinätyöstöiltänsä / kipinätyöstöiltään

Tra

-ksi

kipinätyöstöksemme

kipinätyöstöksenne

kipinätyöstöksensä / kipinätyöstökseen

kipinätyöstöiksemme

kipinätyöstöiksenne

kipinätyöstöiksensä / kipinätyöstöikseen

Ess

-na

kipinätyöstönämme

kipinätyöstönänne

kipinätyöstönänsä / kipinätyöstönään

kipinätyöstöinämme

kipinätyöstöinänne

kipinätyöstöinänsä / kipinätyöstöinään

Abe

-tta

kipinätyöstöttämme

kipinätyöstöttänne

kipinätyöstöttänsä / kipinätyöstöttään

kipinätyöstöittämme

kipinätyöstöittänne

kipinätyöstöittänsä / kipinätyöstöittään

Com

-ne

-

-

-

kipinätyöstöinemme

kipinätyöstöinenne

kipinätyöstöinensä / kipinätyöstöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kone

koneet

Par

-ta

konetta

koneita / konehia

Gen

-n

koneen

koneitten / koneiden / konehien / konehitten

Ill

mihin

koneeseen

koneisiin / koneihin / konehisin

Ine

-ssa

koneessa

konehissa / koneissa

Ela

-sta

koneesta

konehista / koneista

All

-lle

koneelle

konehille / koneille

Ade

-lla

koneella

konehilla / koneilla

Abl

-lta

koneelta

konehilta / koneilta

Tra

-ksi

koneeksi

konehiksi / koneiksi

Ess

-na

koneena

konehina / koneina

Abe

-tta

koneetta

konehitta / koneitta

Com

-ne

-

konehine / koneine

Ins

-in

-

konehin / konein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kone

koneet

Par

-ta

konetta

koneita / konehia

Gen

-n

koneen

koneitten / koneiden / konehien / konehitten

Ill

mihin

koneeseen

koneisiin / koneihin / konehisin

Ine

-ssa

koneessa

konehissa / koneissa

Ela

-sta

koneesta

konehista / koneista

All

-lle

koneelle

konehille / koneille

Ade

-lla

koneella

konehilla / koneilla

Abl

-lta

koneelta

konehilta / koneilta

Tra

-ksi

koneeksi

konehiksi / koneiksi

Ess

-na

koneena

konehina / koneina

Abe

-tta

koneetta

konehitta / koneitta

Com

-ne

-

konehine / koneine

Ins

-in

-

konehin / konein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

machine kone, koneisto, masiina, systeemi
plane kone, taso, lentokone, pinta, plataani, höylä
engine moottori, kone, veturi, masiina
shuttle sukkula, bussi, syöstävä, avaruussukkula, sulkapallo, kone
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 84643.; Europarl v7; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; TED2021 Kone oli rikki. The machine was broken. Kone on rikki. The machine is broken. Kone tekee työtä konemaisesti. The machine works mechanically. Nyt koneisiinne. Now get to your planes. Kone, Generaattori. The machine, the generator. Kone lähti Adenista. They've taken off again. Kone toimii hitaasti. The machine is running slowly. Kone tekee outoja ääniä. The machine is making strange noises. Käynnistin konetta. I started the machine. Hän asetti konetta. He placed the machine. Show more arrow right

Wiktionary

machine appliance (apparatus or device, typically powered electrically, used in homes to perform domestic functions) Fin:kodinkone, kotitalouskoneEng:-- household appliance Short for lentokone (“airplane”). Short for tietokone (“computer”). Show more arrow right (colloquial) masiina(mocking) rakkine Show more arrow right koneellinen koneistaa Show more arrow right aikakoneapukoneastianpesukoneavaruuskoneelokuvakonefrankeerauskonehakkuukoneharavakonehautomakoneheinänkorjuukonehelvetinkonehengityskonehieromakonehiomakonehävittäjäkonehöyläkonehöyrykoneistutuskonejyrsinkonejäänhoitokonekadunlakaisukonekaivinkonekaivukonekarjatalouskonekarstakonekarstauskonekassakonekehruukonekiillotuskonekilpakonekirjanpitokonekirjoituskonekodinkonekohopainokonekokoamiskonekonealuskone-elinkoneenasentajakoneenhoitajakoneenkäyttäjäkoneenosakoneenpiirustuskoneenrakennuskonehallikonehaudontakonehuoltokonehuonekoneinsinöörikonekantakonekielikonekirjoittajakonekirjoituskonekiväärikonekäskykonekäännöskoneladontakonelapiokonelypsykonemestarikonemiehistökonemieskonenäkökoneosuuskuntakonepajakonepaperikonepeltikonepesukonepistoolikoneporakonepuuseppäkonepäällikkökonepäällystökonerasvakonerengaskonerikkokoneruuvikonesahakonesalikonesuojakonetekniikkakonetiskiainekonetuliasekonetykkikonetyökonetyökalukonevasarakoneverstaskonevikakonevoimakoneöljykonsolikonekonttorikonekopiokonekorkituskonekoulukonekuivauskonekuljetuskonekuorimakonekutomakonekylmäkonekylvökonekäämityskonekääntösiipikonelajittelukonelakaisukonelannoituskonelaskukonelatomakonelatukoneleipäkonelentokoneliikennekoneliitokonelukkotikkikonelukukonelypsykonelämpövoimakonemaansiirtokonemaanviljelyskonemaarakennuskonemaataistelukonemaatalouskonematematiikkakonematkustajakonemetsäkonemonistuskonemonitoimikonemurskauskonemäntäkonemäntämoottorikonenaulauskoneneulekoneniittauskoneniittokonenitomakoneompelukoneosinkokonepaalauskonepaalituskonepainokonepaperikoneparranajokonepartakonepastakoneperunanistutuskoneperunannostokoneperäsinkonepesukonepienkonepommikonepommituskoneporakonepostimaksukonepotkurikonepotkuriturbiinikonepuhekonepuhelinkonepuimakonepurjekonepyykinpesukonepyykkikonepyörökonepääkonerahanlajittelukonerahanlaskukonerahtikonerakennuskonereikäkorttikonereittikonerivikylvökonerotaatiokonerumpukoneruohonleikkuukonerynnäkkökonerytmikoneröntgenkonesanelukonesaumauskonesiivouskonesilityskonesitomakonesivukonesoittokonesotakonesotilaskonesuihkukonesuoraommelkonesuurennuskonesyöksypommituskonesähkökonesätkäkonesävytyskonetaittokonetakomakonetalouskonetasapainotuskonetasokonetiedustelukonetiekonetietokonetiskikoneturmakonetyökonetyöstökonevalokopiokonevalssauskonevalssikonevapaavarsikonevarakonevaravoimakonevesivoimakonevetokoneviholliskoneviljankylvökonevoimakonevuorokoneyksityiskoneyleiskoneyliäänikoneäänestyskone Show more arrow right From Proto-Finnic koneh, from Pre-Finnic konïš, borrowed from Pre-Germanic gn̥ni̯o- (later Proto-Germanic kunją (“omen, portent, miracle”)), from Proto-Indo-European ǵneh₃-. Cognates include Old Norse kyn (“wonder”). The original meaning in Finnish was 'magic', from which only recently 'machine'. Cognate with Karelian koneh (“magic”), konehtie (“to conjure”) and Estonian kõne (“speech”). Show more arrow right

Wikipedia

Machine A machine (or mechanical device) is a mechanical structure that uses power to apply forces and control movement to perform an intended action. Machines can be driven by animals and people, by natural forces such as wind and water, and by chemical, thermal, or electrical power, and include a system of mechanisms that shape the actuator input to achieve a specific application of output forces and movement. They can also include computers and sensors that monitor performance and plan movement, often called mechanical systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koneeni

koneeni

koneesi

koneesi

koneensa

koneensa

Par

-ta

konettani

koneitani / konehiani

konettasi

koneitasi / konehiasi

konettansa / konettaan

koneitansa / koneitaan / konehiansa / konehiaan

Gen

-n

koneeni

koneitteni / koneideni / konehieni / konehitteni

koneesi

koneittesi / koneidesi / konehiesi / konehittesi

koneensa

koneittensa / koneidensa / konehiensa / konehittensa

Ill

mihin

koneeseeni

koneisiini / koneihini / konehisini

koneeseesi

koneisiisi / koneihisi / konehisisi

koneeseensa

koneisiinsa / koneihinsa / konehisinsa

Ine

-ssa

koneessani

konehissani / koneissani

koneessasi

konehissasi / koneissasi

koneessansa / koneessaan

konehissansa / konehissaan / koneissansa / koneissaan

Ela

-sta

koneestani

konehistani / koneistani

koneestasi

konehistasi / koneistasi

koneestansa / koneestaan

konehistansa / konehistaan / koneistansa / koneistaan

All

-lle

koneelleni

konehilleni / koneilleni

koneellesi

konehillesi / koneillesi

koneellensa / koneelleen

konehillensa / konehillean / koneillensa / koneillean

Ade

-lla

koneellani

konehillani / koneillani

koneellasi

konehillasi / koneillasi

koneellansa / koneellaan

konehillansa / konehillaan / koneillansa / koneillaan

Abl

-lta

koneeltani

konehiltani / koneiltani

koneeltasi

konehiltasi / koneiltasi

koneeltansa / koneeltaan

konehiltansa / konehiltaan / koneiltansa / koneiltaan

Tra

-ksi

koneekseni

konehikseni / koneikseni

koneeksesi

konehiksesi / koneiksesi

koneeksensa / koneekseen

konehikseen / konehiksensa / koneikseen / koneiksensa

Ess

-na

koneenani

konehinani / koneinani

koneenasi

konehinasi / koneinasi

koneenansa / koneenaan

konehinansa / konehinaan / koneinansa / koneinaan

Abe

-tta

koneettani

konehittani / koneittani

koneettasi

konehittasi / koneittasi

koneettansa / koneettaan

konehittansa / konehittaan / koneittansa / koneittaan

Com

-ne

-

konehineni / koneineni

-

konehinesi / koneinesi

-

konehineen / konehinensa / koneineen / koneinensa

Singular

Plural

Nom

-

koneeni

koneesi

koneensa

koneeni

koneesi

koneensa

Par

-ta

konettani

konettasi

konettansa / konettaan

koneitani / konehiani

koneitasi / konehiasi

koneitansa / koneitaan / konehiansa / konehiaan

Gen

-n

koneeni

koneesi

koneensa

koneitteni / koneideni / konehieni / konehitteni

koneittesi / koneidesi / konehiesi / konehittesi

koneittensa / koneidensa / konehiensa / konehittensa

Ill

mihin

koneeseeni

koneeseesi

koneeseensa

koneisiini / koneihini / konehisini

koneisiisi / koneihisi / konehisisi

koneisiinsa / koneihinsa / konehisinsa

Ine

-ssa

koneessani

koneessasi

koneessansa / koneessaan

konehissani / koneissani

konehissasi / koneissasi

konehissansa / konehissaan / koneissansa / koneissaan

Ela

-sta

koneestani

koneestasi

koneestansa / koneestaan

konehistani / koneistani

konehistasi / koneistasi

konehistansa / konehistaan / koneistansa / koneistaan

All

-lle

koneelleni

koneellesi

koneellensa / koneelleen

konehilleni / koneilleni

konehillesi / koneillesi

konehillensa / konehillean / koneillensa / koneillean

Ade

-lla

koneellani

koneellasi

koneellansa / koneellaan

konehillani / koneillani

konehillasi / koneillasi

konehillansa / konehillaan / koneillansa / koneillaan

Abl

-lta

koneeltani

koneeltasi

koneeltansa / koneeltaan

konehiltani / koneiltani

konehiltasi / koneiltasi

konehiltansa / konehiltaan / koneiltansa / koneiltaan

Tra

-ksi

koneekseni

koneeksesi

koneeksensa / koneekseen

konehikseni / koneikseni

konehiksesi / koneiksesi

konehikseen / konehiksensa / koneikseen / koneiksensa

Ess

-na

koneenani

koneenasi

koneenansa / koneenaan

konehinani / koneinani

konehinasi / koneinasi

konehinansa / konehinaan / koneinansa / koneinaan

Abe

-tta

koneettani

koneettasi

koneettansa / koneettaan

konehittani / koneittani

konehittasi / koneittasi

konehittansa / konehittaan / koneittansa / koneittaan

Com

-ne

-

-

-

konehineni / koneineni

konehinesi / koneinesi

konehineen / konehinensa / koneineen / koneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koneemme

koneemme

koneenne

koneenne

koneensa

koneensa

Par

-ta

konettamme

koneitamme / konehiamme

konettanne

koneitanne / konehianne

konettansa / konettaan

koneitansa / koneitaan / konehiansa / konehiaan

Gen

-n

koneemme

koneittemme / koneidemme / konehiemme / konehittemme

koneenne

koneittenne / koneidenne / konehienne / konehittenne

koneensa

koneittensa / koneidensa / konehiensa / konehittensa

Ill

mihin

koneeseemme

koneisiimme / koneihimme / konehisimme

koneeseenne

koneisiinne / koneihinne / konehisinne

koneeseensa

koneisiinsa / koneihinsa / konehisinsa

Ine

-ssa

koneessamme

konehissamme / koneissamme

koneessanne

konehissanne / koneissanne

koneessansa / koneessaan

konehissansa / konehissaan / koneissansa / koneissaan

Ela

-sta

koneestamme

konehistamme / koneistamme

koneestanne

konehistanne / koneistanne

koneestansa / koneestaan

konehistansa / konehistaan / koneistansa / koneistaan

All

-lle

koneellemme

konehillemme / koneillemme

koneellenne

konehillenne / koneillenne

koneellensa / koneelleen

konehillensa / konehillean / koneillensa / koneillean

Ade

-lla

koneellamme

konehillamme / koneillamme

koneellanne

konehillanne / koneillanne

koneellansa / koneellaan

konehillansa / konehillaan / koneillansa / koneillaan

Abl

-lta

koneeltamme

konehiltamme / koneiltamme

koneeltanne

konehiltanne / koneiltanne

koneeltansa / koneeltaan

konehiltansa / konehiltaan / koneiltansa / koneiltaan

Tra

-ksi

koneeksemme

konehiksemme / koneiksemme

koneeksenne

konehiksenne / koneiksenne

koneeksensa / koneekseen

konehikseen / konehiksensa / koneikseen / koneiksensa

Ess

-na

koneenamme

konehinamme / koneinamme

koneenanne

konehinanne / koneinanne

koneenansa / koneenaan

konehinansa / konehinaan / koneinansa / koneinaan

Abe

-tta

koneettamme

konehittamme / koneittamme

koneettanne

konehittanne / koneittanne

koneettansa / koneettaan

konehittansa / konehittaan / koneittansa / koneittaan

Com

-ne

-

konehinemme / koneinemme

-

konehinenne / koneinenne

-

konehineen / konehinensa / koneineen / koneinensa

Singular

Plural

Nom

-

koneemme

koneenne

koneensa

koneemme

koneenne

koneensa

Par

-ta

konettamme

konettanne

konettansa / konettaan

koneitamme / konehiamme

koneitanne / konehianne

koneitansa / koneitaan / konehiansa / konehiaan

Gen

-n

koneemme

koneenne

koneensa

koneittemme / koneidemme / konehiemme / konehittemme

koneittenne / koneidenne / konehienne / konehittenne

koneittensa / koneidensa / konehiensa / konehittensa

Ill

mihin

koneeseemme

koneeseenne

koneeseensa

koneisiimme / koneihimme / konehisimme

koneisiinne / koneihinne / konehisinne

koneisiinsa / koneihinsa / konehisinsa

Ine

-ssa

koneessamme

koneessanne

koneessansa / koneessaan

konehissamme / koneissamme

konehissanne / koneissanne

konehissansa / konehissaan / koneissansa / koneissaan

Ela

-sta

koneestamme

koneestanne

koneestansa / koneestaan

konehistamme / koneistamme

konehistanne / koneistanne

konehistansa / konehistaan / koneistansa / koneistaan

All

-lle

koneellemme

koneellenne

koneellensa / koneelleen

konehillemme / koneillemme

konehillenne / koneillenne

konehillensa / konehillean / koneillensa / koneillean

Ade

-lla

koneellamme

koneellanne

koneellansa / koneellaan

konehillamme / koneillamme

konehillanne / koneillanne

konehillansa / konehillaan / koneillansa / koneillaan

Abl

-lta

koneeltamme

koneeltanne

koneeltansa / koneeltaan

konehiltamme / koneiltamme

konehiltanne / koneiltanne

konehiltansa / konehiltaan / koneiltansa / koneiltaan

Tra

-ksi

koneeksemme

koneeksenne

koneeksensa / koneekseen

konehiksemme / koneiksemme

konehiksenne / koneiksenne

konehikseen / konehiksensa / koneikseen / koneiksensa

Ess

-na

koneenamme

koneenanne

koneenansa / koneenaan

konehinamme / koneinamme

konehinanne / koneinanne

konehinansa / konehinaan / koneinansa / koneinaan

Abe

-tta

koneettamme

koneettanne

koneettansa / koneettaan

konehittamme / koneittamme

konehittanne / koneittanne

konehittansa / konehittaan / koneittansa / koneittaan

Com

-ne

-

-

-

konehinemme / koneinemme

konehinenne / koneinenne

konehineen / konehinensa / koneineen / koneinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipinä

kipinät

Par

-ta

kipinää

kipinöitä

Gen

-n

kipinän

kipinöitten / kipinöiden

Ill

mihin

kipinään

kipinöihin / kipiniin

Ine

-ssa

kipinässä

kipinöissä

Ela

-sta

kipinästä

kipinöistä

All

-lle

kipinälle

kipinöille

Ade

-lla

kipinällä

kipinöillä

Abl

-lta

kipinältä

kipinöiltä

Tra

-ksi

kipinäksi

kipinöiksi

Ess

-na

kipinänä

kipinöinä

Abe

-tta

kipinättä

kipinöittä

Com

-ne

-

kipinöine

Ins

-in

-

kipinöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipinä

kipinät

Par

-ta

kipinää

kipinöitä

Gen

-n

kipinän

kipinöitten / kipinöiden

Ill

mihin

kipinään

kipinöihin / kipiniin

Ine

-ssa

kipinässä

kipinöissä

Ela

-sta

kipinästä

kipinöistä

All

-lle

kipinälle

kipinöille

Ade

-lla

kipinällä

kipinöillä

Abl

-lta

kipinältä

kipinöiltä

Tra

-ksi

kipinäksi

kipinöiksi

Ess

-na

kipinänä

kipinöinä

Abe

-tta

kipinättä

kipinöittä

Com

-ne

-

kipinöine

Ins

-in

-

kipinöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

spark kipinä, säkene
flicker välkyntä, häivähdys, lepatus, vipatus, kipinä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis, sentence 219007; Europarl Parallel Corpus; OPUS, sentence 63548 Pidän kipinöistä. I like the sparks. Kipinöitä taas. Bump - sparks again. Lisää kipinöitä! And more sparks! Kipinä syntyi, kun metalli hiersi kiveen. A spark was created when the metal rubbed against the stone. Kipinä saattaa sytyttää suuren tulipalon. The spark may ignite a large fire. Kipinöitä, vetyä. Sparks... the hydrogen. Kipinä, joka kertoo meille:. The spark that tells us:. Ei enää kipinöitä. No more. Kipinä leimahti, ja tulipalo seurasi perässä. A spark ignited, and a fire followed suit. Kipinöitä sinkoili. The sparks were flying everywhere. Show more arrow right

Wiktionary

spark (military slang) tent heater supervision duty Show more arrow right kipuna Show more arrow right kipinöidä Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?]. Related to Ingrian kippiinä and Veps kibin, and also to Estonian kibe and Votic kipuna. Show more arrow right

Wikipedia

tulusten
iskusta sinkoava hehkuva hiukkanen sähkökipinä
Kipinä
Kuva ja Sanan julkaisema kristillinen lehti Kipinä
Petroskoissa ilmestyvä lehti. Kipinä
kylä Pudasjärvellä. Kipinäsuo
kylä Pudasjärvellä. Kipinä
Esa Elorannan albumi. Kipinä
Kuopion konepajan kehittämä kaksitahtimoottori Kajaanin Kipinä
kajaanilainen urheiluseura. Iskra
(suom. kipinä), venäläisten sosialististen siirtolaisten poliittinen sanomalehti
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipinäni

kipinäni

kipinäsi

kipinäsi

kipinänsä

kipinänsä

Par

-ta

kipinääni

kipinöitäni

kipinääsi

kipinöitäsi

kipinäänsä

kipinöitänsä / kipinöitään

Gen

-n

kipinäni

kipinöitteni / kipinöideni

kipinäsi

kipinöittesi / kipinöidesi

kipinänsä

kipinöittensä / kipinöidensä

Ill

mihin

kipinääni

kipinöihini / kipiniini

kipinääsi

kipinöihisi / kipiniisi

kipinäänsä

kipinöihinsä / kipiniinsä

Ine

-ssa

kipinässäni

kipinöissäni

kipinässäsi

kipinöissäsi

kipinässänsä / kipinässään

kipinöissänsä / kipinöissään

Ela

-sta

kipinästäni

kipinöistäni

kipinästäsi

kipinöistäsi

kipinästänsä / kipinästään

kipinöistänsä / kipinöistään

All

-lle

kipinälleni

kipinöilleni

kipinällesi

kipinöillesi

kipinällensä / kipinälleen

kipinöillensä / kipinöilleän

Ade

-lla

kipinälläni

kipinöilläni

kipinälläsi

kipinöilläsi

kipinällänsä / kipinällään

kipinöillänsä / kipinöillään

Abl

-lta

kipinältäni

kipinöiltäni

kipinältäsi

kipinöiltäsi

kipinältänsä / kipinältään

kipinöiltänsä / kipinöiltään

Tra

-ksi

kipinäkseni

kipinöikseni

kipinäksesi

kipinöiksesi

kipinäksensä / kipinäkseen

kipinöiksensä / kipinöikseen

Ess

-na

kipinänäni

kipinöinäni

kipinänäsi

kipinöinäsi

kipinänänsä / kipinänään

kipinöinänsä / kipinöinään

Abe

-tta

kipinättäni

kipinöittäni

kipinättäsi

kipinöittäsi

kipinättänsä / kipinättään

kipinöittänsä / kipinöittään

Com

-ne

-

kipinöineni

-

kipinöinesi

-

kipinöinensä / kipinöineen

Singular

Plural

Nom

-

kipinäni

kipinäsi

kipinänsä

kipinäni

kipinäsi

kipinänsä

Par

-ta

kipinääni

kipinääsi

kipinäänsä

kipinöitäni

kipinöitäsi

kipinöitänsä / kipinöitään

Gen

-n

kipinäni

kipinäsi

kipinänsä

kipinöitteni / kipinöideni

kipinöittesi / kipinöidesi

kipinöittensä / kipinöidensä

Ill

mihin

kipinääni

kipinääsi

kipinäänsä

kipinöihini / kipiniini

kipinöihisi / kipiniisi

kipinöihinsä / kipiniinsä

Ine

-ssa

kipinässäni

kipinässäsi

kipinässänsä / kipinässään

kipinöissäni

kipinöissäsi

kipinöissänsä / kipinöissään

Ela

-sta

kipinästäni

kipinästäsi

kipinästänsä / kipinästään

kipinöistäni

kipinöistäsi

kipinöistänsä / kipinöistään

All

-lle

kipinälleni

kipinällesi

kipinällensä / kipinälleen

kipinöilleni

kipinöillesi

kipinöillensä / kipinöilleän

Ade

-lla

kipinälläni

kipinälläsi

kipinällänsä / kipinällään

kipinöilläni

kipinöilläsi

kipinöillänsä / kipinöillään

Abl

-lta

kipinältäni

kipinältäsi

kipinältänsä / kipinältään

kipinöiltäni

kipinöiltäsi

kipinöiltänsä / kipinöiltään

Tra

-ksi

kipinäkseni

kipinäksesi

kipinäksensä / kipinäkseen

kipinöikseni

kipinöiksesi

kipinöiksensä / kipinöikseen

Ess

-na

kipinänäni

kipinänäsi

kipinänänsä / kipinänään

kipinöinäni

kipinöinäsi

kipinöinänsä / kipinöinään

Abe

-tta

kipinättäni

kipinättäsi

kipinättänsä / kipinättään

kipinöittäni

kipinöittäsi

kipinöittänsä / kipinöittään

Com

-ne

-

-

-

kipinöineni

kipinöinesi

kipinöinensä / kipinöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipinämme

kipinämme

kipinänne

kipinänne

kipinänsä

kipinänsä

Par

-ta

kipinäämme

kipinöitämme

kipinäänne

kipinöitänne

kipinäänsä

kipinöitänsä / kipinöitään

Gen

-n

kipinämme

kipinöittemme / kipinöidemme

kipinänne

kipinöittenne / kipinöidenne

kipinänsä

kipinöittensä / kipinöidensä

Ill

mihin

kipinäämme

kipinöihimme / kipiniimme

kipinäänne

kipinöihinne / kipiniinne

kipinäänsä

kipinöihinsä / kipiniinsä

Ine

-ssa

kipinässämme

kipinöissämme

kipinässänne

kipinöissänne

kipinässänsä / kipinässään

kipinöissänsä / kipinöissään

Ela

-sta

kipinästämme

kipinöistämme

kipinästänne

kipinöistänne

kipinästänsä / kipinästään

kipinöistänsä / kipinöistään

All

-lle

kipinällemme

kipinöillemme

kipinällenne

kipinöillenne

kipinällensä / kipinälleen

kipinöillensä / kipinöilleän

Ade

-lla

kipinällämme

kipinöillämme

kipinällänne

kipinöillänne

kipinällänsä / kipinällään

kipinöillänsä / kipinöillään

Abl

-lta

kipinältämme

kipinöiltämme

kipinältänne

kipinöiltänne

kipinältänsä / kipinältään

kipinöiltänsä / kipinöiltään

Tra

-ksi

kipinäksemme

kipinöiksemme

kipinäksenne

kipinöiksenne

kipinäksensä / kipinäkseen

kipinöiksensä / kipinöikseen

Ess

-na

kipinänämme

kipinöinämme

kipinänänne

kipinöinänne

kipinänänsä / kipinänään

kipinöinänsä / kipinöinään

Abe

-tta

kipinättämme

kipinöittämme

kipinättänne

kipinöittänne

kipinättänsä / kipinättään

kipinöittänsä / kipinöittään

Com

-ne

-

kipinöinemme

-

kipinöinenne

-

kipinöinensä / kipinöineen

Singular

Plural

Nom

-

kipinämme

kipinänne

kipinänsä

kipinämme

kipinänne

kipinänsä

Par

-ta

kipinäämme

kipinäänne

kipinäänsä

kipinöitämme

kipinöitänne

kipinöitänsä / kipinöitään

Gen

-n

kipinämme

kipinänne

kipinänsä

kipinöittemme / kipinöidemme

kipinöittenne / kipinöidenne

kipinöittensä / kipinöidensä

Ill

mihin

kipinäämme

kipinäänne

kipinäänsä

kipinöihimme / kipiniimme

kipinöihinne / kipiniinne

kipinöihinsä / kipiniinsä

Ine

-ssa

kipinässämme

kipinässänne

kipinässänsä / kipinässään

kipinöissämme

kipinöissänne

kipinöissänsä / kipinöissään

Ela

-sta

kipinästämme

kipinästänne

kipinästänsä / kipinästään

kipinöistämme

kipinöistänne

kipinöistänsä / kipinöistään

All

-lle

kipinällemme

kipinällenne

kipinällensä / kipinälleen

kipinöillemme

kipinöillenne

kipinöillensä / kipinöilleän

Ade

-lla

kipinällämme

kipinällänne

kipinällänsä / kipinällään

kipinöillämme

kipinöillänne

kipinöillänsä / kipinöillään

Abl

-lta

kipinältämme

kipinältänne

kipinältänsä / kipinältään

kipinöiltämme

kipinöiltänne

kipinöiltänsä / kipinöiltään

Tra

-ksi

kipinäksemme

kipinäksenne

kipinäksensä / kipinäkseen

kipinöiksemme

kipinöiksenne

kipinöiksensä / kipinöikseen

Ess

-na

kipinänämme

kipinänänne

kipinänänsä / kipinänään

kipinöinämme

kipinöinänne

kipinöinänsä / kipinöinään

Abe

-tta

kipinättämme

kipinättänne

kipinättänsä / kipinättään

kipinöittämme

kipinöittänne

kipinöittänsä / kipinöittään

Com

-ne

-

-

-

kipinöinemme

kipinöinenne

kipinöinensä / kipinöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työstökone

työstökoneet

Par

-ta

työstökonetta

työstökoneita / työstökonehia

Gen

-n

työstökoneen

työstökoneitten / työstökoneiden / työstökonehien / työstökonehitten

Ill

mihin

työstökoneeseen

työstökoneisiin / työstökoneihin / työstökonehisin

Ine

-ssa

työstökoneessa

työstökonehissa / työstökoneissa

Ela

-sta

työstökoneesta

työstökonehista / työstökoneista

All

-lle

työstökoneelle

työstökonehille / työstökoneille

Ade

-lla

työstökoneella

työstökonehilla / työstökoneilla

Abl

-lta

työstökoneelta

työstökonehilta / työstökoneilta

Tra

-ksi

työstökoneeksi

työstökonehiksi / työstökoneiksi

Ess

-na

työstökoneena

työstökonehina / työstökoneina

Abe

-tta

työstökoneetta

työstökonehitta / työstökoneitta

Com

-ne

-

työstökonehine / työstökoneine

Ins

-in

-

työstökonehin / työstökonein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työstökone

työstökoneet

Par

-ta

työstökonetta

työstökoneita / työstökonehia

Gen

-n

työstökoneen

työstökoneitten / työstökoneiden / työstökonehien / työstökonehitten

Ill

mihin

työstökoneeseen

työstökoneisiin / työstökoneihin / työstökonehisin

Ine

-ssa

työstökoneessa

työstökonehissa / työstökoneissa

Ela

-sta

työstökoneesta

työstökonehista / työstökoneista

All

-lle

työstökoneelle

työstökonehille / työstökoneille

Ade

-lla

työstökoneella

työstökonehilla / työstökoneilla

Abl

-lta

työstökoneelta

työstökonehilta / työstökoneilta

Tra

-ksi

työstökoneeksi

työstökonehiksi / työstökoneiksi

Ess

-na

työstökoneena

työstökonehina / työstökoneina

Abe

-tta

työstökoneetta

työstökonehitta / työstökoneitta

Com

-ne

-

työstökonehine / työstökoneine

Ins

-in

-

työstökonehin / työstökonein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

machine tool työstökone
Show more arrow right
Europarl; tmClass; OpenSubtitles; ParaCrawl; Tatoeba; Common Crawl; eurlex Työstökone on tärkeä osa teollisuustuotantoa. The processing machine is an important part of industrial production. Kuularenkaat työstökoneisiin. Ball rings for machine tools. Juomanvalmistuskoneet ja työstökoneet. Machines for preparing beverages and machine tools. Tarvitsemme uuden työstökoneen tehtaan laajennukseen. We need a new machining center for the expansion of the factory. Konepajalla valmistetaan osia erilaisilla työstökoneilla. Parts are manufactured at the machine shop using various fabrication machines. Yrityksellä on useita erilaisia työstökoneita käytössään. The company has several different types of machining equipment at its disposal. Työstökoneita käytetään metallin muokkaamiseen eri tavoin. Machining tools are used for shaping metal in various ways. Tietokoneohjelmistot työstökoneiden ja robottien ohjaukseen. Software for controlling of machine tools and robots. Työstökoneiden asennusns-, korjausns-ja huoltopalvelut. Installation, maintenance and repair services of machine-tools. Kylmätaontakoneiden tekninen suunnittelu, työstökoneiden tekninen suunnittelu. Engineering in the field of cold-forging machines, engineering in the field of machine tools. Show more arrow right

Wiktionary

A machine tool. Show more arrow right työstö +‎ kone Show more arrow right

Wikipedia

Machine tool A machine tool is a machine for handling or machining metal or other rigid materials, usually by cutting, boring, grinding, shearing, or other forms of deformation. Machine tools employ some sort of tool that does the cutting or shaping. All machine tools have some means of constraining the workpiece and provide a guided movement of the parts of the machine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työstökoneeni

työstökoneeni

työstökoneesi

työstökoneesi

työstökoneensa

työstökoneensa

Par

-ta

työstökonettani

työstökoneitani / työstökonehiani

työstökonettasi

työstökoneitasi / työstökonehiasi

työstökonettansa / työstökonettaan

työstökoneitansa / työstökoneitaan / työstökonehiansa / työstökonehiaan

Gen

-n

työstökoneeni

työstökoneitteni / työstökoneideni / työstökonehieni / työstökonehitteni

työstökoneesi

työstökoneittesi / työstökoneidesi / työstökonehiesi / työstökonehittesi

työstökoneensa

työstökoneittensa / työstökoneidensa / työstökonehiensa / työstökonehittensa

Ill

mihin

työstökoneeseeni

työstökoneisiini / työstökoneihini / työstökonehisini

työstökoneeseesi

työstökoneisiisi / työstökoneihisi / työstökonehisisi

työstökoneeseensa

työstökoneisiinsa / työstökoneihinsa / työstökonehisinsa

Ine

-ssa

työstökoneessani

työstökonehissani / työstökoneissani

työstökoneessasi

työstökonehissasi / työstökoneissasi

työstökoneessansa / työstökoneessaan

työstökonehissansa / työstökonehissaan / työstökoneissansa / työstökoneissaan

Ela

-sta

työstökoneestani

työstökonehistani / työstökoneistani

työstökoneestasi

työstökonehistasi / työstökoneistasi

työstökoneestansa / työstökoneestaan

työstökonehistansa / työstökonehistaan / työstökoneistansa / työstökoneistaan

All

-lle

työstökoneelleni

työstökonehilleni / työstökoneilleni

työstökoneellesi

työstökonehillesi / työstökoneillesi

työstökoneellensa / työstökoneelleen

työstökonehillensa / työstökonehillean / työstökoneillensa / työstökoneillean

Ade

-lla

työstökoneellani

työstökonehillani / työstökoneillani

työstökoneellasi

työstökonehillasi / työstökoneillasi

työstökoneellansa / työstökoneellaan

työstökonehillansa / työstökonehillaan / työstökoneillansa / työstökoneillaan

Abl

-lta

työstökoneeltani

työstökonehiltani / työstökoneiltani

työstökoneeltasi

työstökonehiltasi / työstökoneiltasi

työstökoneeltansa / työstökoneeltaan

työstökonehiltansa / työstökonehiltaan / työstökoneiltansa / työstökoneiltaan

Tra

-ksi

työstökoneekseni

työstökonehikseni / työstökoneikseni

työstökoneeksesi

työstökonehiksesi / työstökoneiksesi

työstökoneeksensa / työstökoneekseen

työstökonehikseen / työstökonehiksensa / työstökoneikseen / työstökoneiksensa

Ess

-na

työstökoneenani

työstökonehinani / työstökoneinani

työstökoneenasi

työstökonehinasi / työstökoneinasi

työstökoneenansa / työstökoneenaan

työstökonehinansa / työstökonehinaan / työstökoneinansa / työstökoneinaan

Abe

-tta

työstökoneettani

työstökonehittani / työstökoneittani

työstökoneettasi

työstökonehittasi / työstökoneittasi

työstökoneettansa / työstökoneettaan

työstökonehittansa / työstökonehittaan / työstökoneittansa / työstökoneittaan

Com

-ne

-

työstökonehineni / työstökoneineni

-

työstökonehinesi / työstökoneinesi

-

työstökonehineen / työstökonehinensa / työstökoneineen / työstökoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

työstökoneeni

työstökoneesi

työstökoneensa

työstökoneeni

työstökoneesi

työstökoneensa

Par

-ta

työstökonettani

työstökonettasi

työstökonettansa / työstökonettaan

työstökoneitani / työstökonehiani

työstökoneitasi / työstökonehiasi

työstökoneitansa / työstökoneitaan / työstökonehiansa / työstökonehiaan

Gen

-n

työstökoneeni

työstökoneesi

työstökoneensa

työstökoneitteni / työstökoneideni / työstökonehieni / työstökonehitteni

työstökoneittesi / työstökoneidesi / työstökonehiesi / työstökonehittesi

työstökoneittensa / työstökoneidensa / työstökonehiensa / työstökonehittensa

Ill

mihin

työstökoneeseeni

työstökoneeseesi

työstökoneeseensa

työstökoneisiini / työstökoneihini / työstökonehisini

työstökoneisiisi / työstökoneihisi / työstökonehisisi

työstökoneisiinsa / työstökoneihinsa / työstökonehisinsa

Ine

-ssa

työstökoneessani

työstökoneessasi

työstökoneessansa / työstökoneessaan

työstökonehissani / työstökoneissani

työstökonehissasi / työstökoneissasi

työstökonehissansa / työstökonehissaan / työstökoneissansa / työstökoneissaan

Ela

-sta

työstökoneestani

työstökoneestasi

työstökoneestansa / työstökoneestaan

työstökonehistani / työstökoneistani

työstökonehistasi / työstökoneistasi

työstökonehistansa / työstökonehistaan / työstökoneistansa / työstökoneistaan

All

-lle

työstökoneelleni

työstökoneellesi

työstökoneellensa / työstökoneelleen

työstökonehilleni / työstökoneilleni

työstökonehillesi / työstökoneillesi

työstökonehillensa / työstökonehillean / työstökoneillensa / työstökoneillean

Ade

-lla

työstökoneellani

työstökoneellasi

työstökoneellansa / työstökoneellaan

työstökonehillani / työstökoneillani

työstökonehillasi / työstökoneillasi

työstökonehillansa / työstökonehillaan / työstökoneillansa / työstökoneillaan

Abl

-lta

työstökoneeltani

työstökoneeltasi

työstökoneeltansa / työstökoneeltaan

työstökonehiltani / työstökoneiltani

työstökonehiltasi / työstökoneiltasi

työstökonehiltansa / työstökonehiltaan / työstökoneiltansa / työstökoneiltaan

Tra

-ksi

työstökoneekseni

työstökoneeksesi

työstökoneeksensa / työstökoneekseen

työstökonehikseni / työstökoneikseni

työstökonehiksesi / työstökoneiksesi

työstökonehikseen / työstökonehiksensa / työstökoneikseen / työstökoneiksensa

Ess

-na

työstökoneenani

työstökoneenasi

työstökoneenansa / työstökoneenaan

työstökonehinani / työstökoneinani

työstökonehinasi / työstökoneinasi

työstökonehinansa / työstökonehinaan / työstökoneinansa / työstökoneinaan

Abe

-tta

työstökoneettani

työstökoneettasi

työstökoneettansa / työstökoneettaan

työstökonehittani / työstökoneittani

työstökonehittasi / työstökoneittasi

työstökonehittansa / työstökonehittaan / työstökoneittansa / työstökoneittaan

Com

-ne

-

-

-

työstökonehineni / työstökoneineni

työstökonehinesi / työstökoneinesi

työstökonehineen / työstökonehinensa / työstökoneineen / työstökoneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työstökoneemme

työstökoneemme

työstökoneenne

työstökoneenne

työstökoneensa

työstökoneensa

Par

-ta

työstökonettamme

työstökoneitamme / työstökonehiamme

työstökonettanne

työstökoneitanne / työstökonehianne

työstökonettansa / työstökonettaan

työstökoneitansa / työstökoneitaan / työstökonehiansa / työstökonehiaan

Gen

-n

työstökoneemme

työstökoneittemme / työstökoneidemme / työstökonehiemme / työstökonehittemme

työstökoneenne

työstökoneittenne / työstökoneidenne / työstökonehienne / työstökonehittenne

työstökoneensa

työstökoneittensa / työstökoneidensa / työstökonehiensa / työstökonehittensa

Ill

mihin

työstökoneeseemme

työstökoneisiimme / työstökoneihimme / työstökonehisimme

työstökoneeseenne

työstökoneisiinne / työstökoneihinne / työstökonehisinne

työstökoneeseensa

työstökoneisiinsa / työstökoneihinsa / työstökonehisinsa

Ine

-ssa

työstökoneessamme

työstökonehissamme / työstökoneissamme

työstökoneessanne

työstökonehissanne / työstökoneissanne

työstökoneessansa / työstökoneessaan

työstökonehissansa / työstökonehissaan / työstökoneissansa / työstökoneissaan

Ela

-sta

työstökoneestamme

työstökonehistamme / työstökoneistamme

työstökoneestanne

työstökonehistanne / työstökoneistanne

työstökoneestansa / työstökoneestaan

työstökonehistansa / työstökonehistaan / työstökoneistansa / työstökoneistaan

All

-lle

työstökoneellemme

työstökonehillemme / työstökoneillemme

työstökoneellenne

työstökonehillenne / työstökoneillenne

työstökoneellensa / työstökoneelleen

työstökonehillensa / työstökonehillean / työstökoneillensa / työstökoneillean

Ade

-lla

työstökoneellamme

työstökonehillamme / työstökoneillamme

työstökoneellanne

työstökonehillanne / työstökoneillanne

työstökoneellansa / työstökoneellaan

työstökonehillansa / työstökonehillaan / työstökoneillansa / työstökoneillaan

Abl

-lta

työstökoneeltamme

työstökonehiltamme / työstökoneiltamme

työstökoneeltanne

työstökonehiltanne / työstökoneiltanne

työstökoneeltansa / työstökoneeltaan

työstökonehiltansa / työstökonehiltaan / työstökoneiltansa / työstökoneiltaan

Tra

-ksi

työstökoneeksemme

työstökonehiksemme / työstökoneiksemme

työstökoneeksenne

työstökonehiksenne / työstökoneiksenne

työstökoneeksensa / työstökoneekseen

työstökonehikseen / työstökonehiksensa / työstökoneikseen / työstökoneiksensa

Ess

-na

työstökoneenamme

työstökonehinamme / työstökoneinamme

työstökoneenanne

työstökonehinanne / työstökoneinanne

työstökoneenansa / työstökoneenaan

työstökonehinansa / työstökonehinaan / työstökoneinansa / työstökoneinaan

Abe

-tta

työstökoneettamme

työstökonehittamme / työstökoneittamme

työstökoneettanne

työstökonehittanne / työstökoneittanne

työstökoneettansa / työstökoneettaan

työstökonehittansa / työstökonehittaan / työstökoneittansa / työstökoneittaan

Com

-ne

-

työstökonehinemme / työstökoneinemme

-

työstökonehinenne / työstökoneinenne

-

työstökonehineen / työstökonehinensa / työstökoneineen / työstökoneinensa

Singular

Plural

Nom

-

työstökoneemme

työstökoneenne

työstökoneensa

työstökoneemme

työstökoneenne

työstökoneensa

Par

-ta

työstökonettamme

työstökonettanne

työstökonettansa / työstökonettaan

työstökoneitamme / työstökonehiamme

työstökoneitanne / työstökonehianne

työstökoneitansa / työstökoneitaan / työstökonehiansa / työstökonehiaan

Gen

-n

työstökoneemme

työstökoneenne

työstökoneensa

työstökoneittemme / työstökoneidemme / työstökonehiemme / työstökonehittemme

työstökoneittenne / työstökoneidenne / työstökonehienne / työstökonehittenne

työstökoneittensa / työstökoneidensa / työstökonehiensa / työstökonehittensa

Ill

mihin

työstökoneeseemme

työstökoneeseenne

työstökoneeseensa

työstökoneisiimme / työstökoneihimme / työstökonehisimme

työstökoneisiinne / työstökoneihinne / työstökonehisinne

työstökoneisiinsa / työstökoneihinsa / työstökonehisinsa

Ine

-ssa

työstökoneessamme

työstökoneessanne

työstökoneessansa / työstökoneessaan

työstökonehissamme / työstökoneissamme

työstökonehissanne / työstökoneissanne

työstökonehissansa / työstökonehissaan / työstökoneissansa / työstökoneissaan

Ela

-sta

työstökoneestamme

työstökoneestanne

työstökoneestansa / työstökoneestaan

työstökonehistamme / työstökoneistamme

työstökonehistanne / työstökoneistanne

työstökonehistansa / työstökonehistaan / työstökoneistansa / työstökoneistaan

All

-lle

työstökoneellemme

työstökoneellenne

työstökoneellensa / työstökoneelleen

työstökonehillemme / työstökoneillemme

työstökonehillenne / työstökoneillenne

työstökonehillensa / työstökonehillean / työstökoneillensa / työstökoneillean

Ade

-lla

työstökoneellamme

työstökoneellanne

työstökoneellansa / työstökoneellaan

työstökonehillamme / työstökoneillamme

työstökonehillanne / työstökoneillanne

työstökonehillansa / työstökonehillaan / työstökoneillansa / työstökoneillaan

Abl

-lta

työstökoneeltamme

työstökoneeltanne

työstökoneeltansa / työstökoneeltaan

työstökonehiltamme / työstökoneiltamme

työstökonehiltanne / työstökoneiltanne

työstökonehiltansa / työstökonehiltaan / työstökoneiltansa / työstökoneiltaan

Tra

-ksi

työstökoneeksemme

työstökoneeksenne

työstökoneeksensa / työstökoneekseen

työstökonehiksemme / työstökoneiksemme

työstökonehiksenne / työstökoneiksenne

työstökonehikseen / työstökonehiksensa / työstökoneikseen / työstökoneiksensa

Ess

-na

työstökoneenamme

työstökoneenanne

työstökoneenansa / työstökoneenaan

työstökonehinamme / työstökoneinamme

työstökonehinanne / työstökoneinanne

työstökonehinansa / työstökonehinaan / työstökoneinansa / työstökoneinaan

Abe

-tta

työstökoneettamme

työstökoneettanne

työstökoneettansa / työstökoneettaan

työstökonehittamme / työstökoneittamme

työstökonehittanne / työstökoneittanne

työstökonehittansa / työstökonehittaan / työstökoneittansa / työstökoneittaan

Com

-ne

-

-

-

työstökonehinemme / työstökoneinemme

työstökonehinenne / työstökoneinenne

työstökonehineen / työstökonehinensa / työstökoneineen / työstökoneinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työstö

työstöt

Par

-ta

työstöä

työstöjä

Gen

-n

työstön

työstöjen

Ill

mihin

työstöön

työstöihin

Ine

-ssa

työstössä

työstöissä

Ela

-sta

työstöstä

työstöistä

All

-lle

työstölle

työstöille

Ade

-lla

työstöllä

työstöillä

Abl

-lta

työstöltä

työstöiltä

Tra

-ksi

työstöksi

työstöiksi

Ess

-na

työstönä

työstöinä

Abe

-tta

työstöttä

työstöittä

Com

-ne

-

työstöine

Ins

-in

-

työstöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työstö

työstöt

Par

-ta

työstöä

työstöjä

Gen

-n

työstön

työstöjen

Ill

mihin

työstöön

työstöihin

Ine

-ssa

työstössä

työstöissä

Ela

-sta

työstöstä

työstöistä

All

-lle

työstölle

työstöille

Ade

-lla

työstöllä

työstöillä

Abl

-lta

työstöltä

työstöiltä

Tra

-ksi

työstöksi

työstöiksi

Ess

-na

työstönä

työstöinä

Abe

-tta

työstöttä

työstöittä

Com

-ne

-

työstöine

Ins

-in

-

työstöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

machining
Show more arrow right
Europarl; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; EurLex-2; ParaCrawl; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Työstö on tärkeä osa metallintyöstöä. Machining is an important part of metalworking. Työstö vaatii tarkkuutta ja ammattitaitoa. Machining requires precision and skill. Työstö on metallintyöstössä käytettävä menetelmä. Machining is a method used in metalworking. Ei se työstöä vaadi. Well, I wouldn't quite say working on it. He aloittavat työstön huomenna. They will start the machining tomorrow. Työstön on suunnitellut insinööri. The workpiece has been designed by an engineer. Metallin työstössä. In metalworking; Työstön tulisi olla valmis ensi viikolla. The finishing should be done by next week. Tämä kone hoitaa työstön automaattisesti. This machine handles the machining automatically. Kokolevytoimitukset ilman työstöjä. Whole panel deliveries without machining. Show more arrow right

Wiktionary

tooling (work or ornamentation done with a tool, especially with hand tools) Fin:Missään ei ollut näkyvissä työstön jälkiä.Eng:There were no tooling marks to be found anywhere. machining (act or process of manufacturing or finishing by machine) Show more arrow right (machining): koneistus (“machining”) Show more arrow right kipinätyöstökuumatyöstökylmätyöstömetallintyöstöpuuntyöstötyöstökonetyöstöpinta Show more arrow right työstää +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työstöni

työstöni

työstösi

työstösi

työstönsä

työstönsä

Par

-ta

työstöäni

työstöjäni

työstöäsi

työstöjäsi

työstöänsä / työstöään

työstöjänsä / työstöjään

Gen

-n

työstöni

työstöjeni

työstösi

työstöjesi

työstönsä

työstöjensä

Ill

mihin

työstööni

työstöihini

työstöösi

työstöihisi

työstöönsä

työstöihinsä

Ine

-ssa

työstössäni

työstöissäni

työstössäsi

työstöissäsi

työstössänsä / työstössään

työstöissänsä / työstöissään

Ela

-sta

työstöstäni

työstöistäni

työstöstäsi

työstöistäsi

työstöstänsä / työstöstään

työstöistänsä / työstöistään

All

-lle

työstölleni

työstöilleni

työstöllesi

työstöillesi

työstöllensä / työstölleen

työstöillensä / työstöilleän

Ade

-lla

työstölläni

työstöilläni

työstölläsi

työstöilläsi

työstöllänsä / työstöllään

työstöillänsä / työstöillään

Abl

-lta

työstöltäni

työstöiltäni

työstöltäsi

työstöiltäsi

työstöltänsä / työstöltään

työstöiltänsä / työstöiltään

Tra

-ksi

työstökseni

työstöikseni

työstöksesi

työstöiksesi

työstöksensä / työstökseen

työstöiksensä / työstöikseen

Ess

-na

työstönäni

työstöinäni

työstönäsi

työstöinäsi

työstönänsä / työstönään

työstöinänsä / työstöinään

Abe

-tta

työstöttäni

työstöittäni

työstöttäsi

työstöittäsi

työstöttänsä / työstöttään

työstöittänsä / työstöittään

Com

-ne

-

työstöineni

-

työstöinesi

-

työstöinensä / työstöineen

Singular

Plural

Nom

-

työstöni

työstösi

työstönsä

työstöni

työstösi

työstönsä

Par

-ta

työstöäni

työstöäsi

työstöänsä / työstöään

työstöjäni

työstöjäsi

työstöjänsä / työstöjään

Gen

-n

työstöni

työstösi

työstönsä

työstöjeni

työstöjesi

työstöjensä

Ill

mihin

työstööni

työstöösi

työstöönsä

työstöihini

työstöihisi

työstöihinsä

Ine

-ssa

työstössäni

työstössäsi

työstössänsä / työstössään

työstöissäni

työstöissäsi

työstöissänsä / työstöissään

Ela

-sta

työstöstäni

työstöstäsi

työstöstänsä / työstöstään

työstöistäni

työstöistäsi

työstöistänsä / työstöistään

All

-lle

työstölleni

työstöllesi

työstöllensä / työstölleen

työstöilleni

työstöillesi

työstöillensä / työstöilleän

Ade

-lla

työstölläni

työstölläsi

työstöllänsä / työstöllään

työstöilläni

työstöilläsi

työstöillänsä / työstöillään

Abl

-lta

työstöltäni

työstöltäsi

työstöltänsä / työstöltään

työstöiltäni

työstöiltäsi

työstöiltänsä / työstöiltään

Tra

-ksi

työstökseni

työstöksesi

työstöksensä / työstökseen

työstöikseni

työstöiksesi

työstöiksensä / työstöikseen

Ess

-na

työstönäni

työstönäsi

työstönänsä / työstönään

työstöinäni

työstöinäsi

työstöinänsä / työstöinään

Abe

-tta

työstöttäni

työstöttäsi

työstöttänsä / työstöttään

työstöittäni

työstöittäsi

työstöittänsä / työstöittään

Com

-ne

-

-

-

työstöineni

työstöinesi

työstöinensä / työstöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työstömme

työstömme

työstönne

työstönne

työstönsä

työstönsä

Par

-ta

työstöämme

työstöjämme

työstöänne

työstöjänne

työstöänsä / työstöään

työstöjänsä / työstöjään

Gen

-n

työstömme

työstöjemme

työstönne

työstöjenne

työstönsä

työstöjensä

Ill

mihin

työstöömme

työstöihimme

työstöönne

työstöihinne

työstöönsä

työstöihinsä

Ine

-ssa

työstössämme

työstöissämme

työstössänne

työstöissänne

työstössänsä / työstössään

työstöissänsä / työstöissään

Ela

-sta

työstöstämme

työstöistämme

työstöstänne

työstöistänne

työstöstänsä / työstöstään

työstöistänsä / työstöistään

All

-lle

työstöllemme

työstöillemme

työstöllenne

työstöillenne

työstöllensä / työstölleen

työstöillensä / työstöilleän

Ade

-lla

työstöllämme

työstöillämme

työstöllänne

työstöillänne

työstöllänsä / työstöllään

työstöillänsä / työstöillään

Abl

-lta

työstöltämme

työstöiltämme

työstöltänne

työstöiltänne

työstöltänsä / työstöltään

työstöiltänsä / työstöiltään

Tra

-ksi

työstöksemme

työstöiksemme

työstöksenne

työstöiksenne

työstöksensä / työstökseen

työstöiksensä / työstöikseen

Ess

-na

työstönämme

työstöinämme

työstönänne

työstöinänne

työstönänsä / työstönään

työstöinänsä / työstöinään

Abe

-tta

työstöttämme

työstöittämme

työstöttänne

työstöittänne

työstöttänsä / työstöttään

työstöittänsä / työstöittään

Com

-ne

-

työstöinemme

-

työstöinenne

-

työstöinensä / työstöineen

Singular

Plural

Nom

-

työstömme

työstönne

työstönsä

työstömme

työstönne

työstönsä

Par

-ta

työstöämme

työstöänne

työstöänsä / työstöään

työstöjämme

työstöjänne

työstöjänsä / työstöjään

Gen

-n

työstömme

työstönne

työstönsä

työstöjemme

työstöjenne

työstöjensä

Ill

mihin

työstöömme

työstöönne

työstöönsä

työstöihimme

työstöihinne

työstöihinsä

Ine

-ssa

työstössämme

työstössänne

työstössänsä / työstössään

työstöissämme

työstöissänne

työstöissänsä / työstöissään

Ela

-sta

työstöstämme

työstöstänne

työstöstänsä / työstöstään

työstöistämme

työstöistänne

työstöistänsä / työstöistään

All

-lle

työstöllemme

työstöllenne

työstöllensä / työstölleen

työstöillemme

työstöillenne

työstöillensä / työstöilleän

Ade

-lla

työstöllämme

työstöllänne

työstöllänsä / työstöllään

työstöillämme

työstöillänne

työstöillänsä / työstöillään

Abl

-lta

työstöltämme

työstöltänne

työstöltänsä / työstöltään

työstöiltämme

työstöiltänne

työstöiltänsä / työstöiltään

Tra

-ksi

työstöksemme

työstöksenne

työstöksensä / työstökseen

työstöiksemme

työstöiksenne

työstöiksensä / työstöikseen

Ess

-na

työstönämme

työstönänne

työstönänsä / työstönään

työstöinämme

työstöinänne

työstöinänsä / työstöinään

Abe

-tta

työstöttämme

työstöttänne

työstöttänsä / työstöttään

työstöittämme

työstöittänne

työstöittänsä / työstöittään

Com

-ne

-

-

-

työstöinemme

työstöinenne

työstöinensä / työstöineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept