logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lainsäädäntö, noun

Word analysis
lainsäädäntövaihtoehtoon

lainsäädäntövaihtoehtoon

lainsäädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihto

Noun, Singular Nominative

+ ehto

Noun, Singular Illative

lainsäädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihto

Noun, Singular Nominative

+ ehtoo

Noun, Singular Genitive

lainsäädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihtoehto

Noun, Singular Illative

laki

Noun, Singular Genitive

+ säädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihto

Noun, Singular Nominative

+ ehto

Noun, Singular Illative

laki

Noun, Singular Genitive

+ säädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihto

Noun, Singular Nominative

+ ehtoo

Noun, Singular Genitive

laki

Noun, Singular Genitive

+ säädäntö

Noun, Singular Nominative

+ vaihtoehto

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntö

lainsäädännöt

Par

-ta

lainsäädäntöä

lainsäädäntöjä

Gen

-n

lainsäädännön

lainsäädäntöjen

Ill

mihin

lainsäädäntöön

lainsäädäntöihin

Ine

-ssa

lainsäädännössä

lainsäädännöissä

Ela

-sta

lainsäädännöstä

lainsäädännöistä

All

-lle

lainsäädännölle

lainsäädännöille

Ade

-lla

lainsäädännöllä

lainsäädännöillä

Abl

-lta

lainsäädännöltä

lainsäädännöiltä

Tra

-ksi

lainsäädännöksi

lainsäädännöiksi

Ess

-na

lainsäädäntönä

lainsäädäntöinä

Abe

-tta

lainsäädännöttä

lainsäädännöittä

Com

-ne

-

lainsäädäntöine

Ins

-in

-

lainsäädännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntö

lainsäädännöt

Par

-ta

lainsäädäntöä

lainsäädäntöjä

Gen

-n

lainsäädännön

lainsäädäntöjen

Ill

mihin

lainsäädäntöön

lainsäädäntöihin

Ine

-ssa

lainsäädännössä

lainsäädännöissä

Ela

-sta

lainsäädännöstä

lainsäädännöistä

All

-lle

lainsäädännölle

lainsäädännöille

Ade

-lla

lainsäädännöllä

lainsäädännöillä

Abl

-lta

lainsäädännöltä

lainsäädännöiltä

Tra

-ksi

lainsäädännöksi

lainsäädännöiksi

Ess

-na

lainsäädäntönä

lainsäädäntöinä

Abe

-tta

lainsäädännöttä

lainsäädännöittä

Com

-ne

-

lainsäädäntöine

Ins

-in

-

lainsäädännöin

legislation lainsäädäntö
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS corpus, sentence 789; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus, sentence 1554; OPUS corpus, sentence 409; Europarl parallel corpus, sentence 5268; EurLex-2; Wikidata Lainsäädäntö on tärkeä osa yhteiskuntaa. Legislation is an important part of society. Uusi lainsäädäntö astuu voimaan ensi vuonna. The new legislation will come into effect next year. Uusi lainsäädäntö tuo mukanaan useita merkittäviä muutoksia. The new legislation brings several significant changes. Tämä uusi lainsäädäntö astuu voimaan ensi kuussa. This new legislation will come into effect next month. Lainsäädäntö on tärkeä osa demokraattista yhteiskuntaa. Legislation is an important part of a democratic society. Nykyinen lainsäädäntö on vanhentunut ja tarvitsee päivitystä. The current legislation is outdated and in need of an update. Lainsäädäntö muuttuu usein, joten on tärkeää pysyä ajan tasalla. Legislation often changes, so it is important to stay up to date. Lainsäädännön johdonmukaisuus. Coherent legislation. Lainsäädännöllä pyritään takaamaan ihmisten oikeusturva. The aim of lainsäädännöllä is to ensure people's legal protection. Yrityksen on noudatettava voimassa olevaa lainsäädännöllä. The company must comply with current lainsäädännöllä. Show more arrow right

Wiktionary

legislation Show more arrow right lain +‎ säädäntö Show more arrow right

Wikipedia

Legislation Legislation is law which has been promulgated (or "enacted") by a legislature or other governing body or the process of making it. Before an item of legislation becomes law it may be known as a bill, and may be broadly referred to as "legislation", while it remains under consideration to distinguish it from other business. Legislation can have many purposes: to regulate, to authorize, to outlaw, to provide (funds), to sanction, to grant, to declare or to restrict. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntöni

lainsäädäntöni

lainsäädäntösi

lainsäädäntösi

lainsäädäntönsä

lainsäädäntönsä

Par

-ta

lainsäädäntöäni

lainsäädäntöjäni

lainsäädäntöäsi

lainsäädäntöjäsi

lainsäädäntöänsä / lainsäädäntöään

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntöni

lainsäädäntöjeni

lainsäädäntösi

lainsäädäntöjesi

lainsäädäntönsä

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntööni

lainsäädäntöihini

lainsäädäntöösi

lainsäädäntöihisi

lainsäädäntöönsä

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännössäni

lainsäädännöissäni

lainsäädännössäsi

lainsäädännöissäsi

lainsäädännössänsä / lainsäädännössään

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännöstäni

lainsäädännöistäni

lainsäädännöstäsi

lainsäädännöistäsi

lainsäädännöstänsä / lainsäädännöstään

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännölleni

lainsäädännöilleni

lainsäädännöllesi

lainsäädännöillesi

lainsäädännöllensä / lainsäädännölleen

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännölläni

lainsäädännöilläni

lainsäädännölläsi

lainsäädännöilläsi

lainsäädännöllänsä / lainsäädännöllään

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännöltäni

lainsäädännöiltäni

lainsäädännöltäsi

lainsäädännöiltäsi

lainsäädännöltänsä / lainsäädännöltään

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännökseni

lainsäädännöikseni

lainsäädännöksesi

lainsäädännöiksesi

lainsäädännöksensä / lainsäädännökseen

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntönäni

lainsäädäntöinäni

lainsäädäntönäsi

lainsäädäntöinäsi

lainsäädäntönänsä / lainsäädäntönään

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännöttäni

lainsäädännöittäni

lainsäädännöttäsi

lainsäädännöittäsi

lainsäädännöttänsä / lainsäädännöttään

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

lainsäädäntöineni

-

lainsäädäntöinesi

-

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntöni

lainsäädäntösi

lainsäädäntönsä

lainsäädäntöni

lainsäädäntösi

lainsäädäntönsä

Par

-ta

lainsäädäntöäni

lainsäädäntöäsi

lainsäädäntöänsä / lainsäädäntöään

lainsäädäntöjäni

lainsäädäntöjäsi

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntöni

lainsäädäntösi

lainsäädäntönsä

lainsäädäntöjeni

lainsäädäntöjesi

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntööni

lainsäädäntöösi

lainsäädäntöönsä

lainsäädäntöihini

lainsäädäntöihisi

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännössäni

lainsäädännössäsi

lainsäädännössänsä / lainsäädännössään

lainsäädännöissäni

lainsäädännöissäsi

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännöstäni

lainsäädännöstäsi

lainsäädännöstänsä / lainsäädännöstään

lainsäädännöistäni

lainsäädännöistäsi

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännölleni

lainsäädännöllesi

lainsäädännöllensä / lainsäädännölleen

lainsäädännöilleni

lainsäädännöillesi

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännölläni

lainsäädännölläsi

lainsäädännöllänsä / lainsäädännöllään

lainsäädännöilläni

lainsäädännöilläsi

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännöltäni

lainsäädännöltäsi

lainsäädännöltänsä / lainsäädännöltään

lainsäädännöiltäni

lainsäädännöiltäsi

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännökseni

lainsäädännöksesi

lainsäädännöksensä / lainsäädännökseen

lainsäädännöikseni

lainsäädännöiksesi

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntönäni

lainsäädäntönäsi

lainsäädäntönänsä / lainsäädäntönään

lainsäädäntöinäni

lainsäädäntöinäsi

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännöttäni

lainsäädännöttäsi

lainsäädännöttänsä / lainsäädännöttään

lainsäädännöittäni

lainsäädännöittäsi

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntöineni

lainsäädäntöinesi

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntömme

lainsäädäntömme

lainsäädäntönne

lainsäädäntönne

lainsäädäntönsä

lainsäädäntönsä

Par

-ta

lainsäädäntöämme

lainsäädäntöjämme

lainsäädäntöänne

lainsäädäntöjänne

lainsäädäntöänsä / lainsäädäntöään

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntömme

lainsäädäntöjemme

lainsäädäntönne

lainsäädäntöjenne

lainsäädäntönsä

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntöömme

lainsäädäntöihimme

lainsäädäntöönne

lainsäädäntöihinne

lainsäädäntöönsä

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännössämme

lainsäädännöissämme

lainsäädännössänne

lainsäädännöissänne

lainsäädännössänsä / lainsäädännössään

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännöstämme

lainsäädännöistämme

lainsäädännöstänne

lainsäädännöistänne

lainsäädännöstänsä / lainsäädännöstään

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännöllemme

lainsäädännöillemme

lainsäädännöllenne

lainsäädännöillenne

lainsäädännöllensä / lainsäädännölleen

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännöllämme

lainsäädännöillämme

lainsäädännöllänne

lainsäädännöillänne

lainsäädännöllänsä / lainsäädännöllään

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännöltämme

lainsäädännöiltämme

lainsäädännöltänne

lainsäädännöiltänne

lainsäädännöltänsä / lainsäädännöltään

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännöksemme

lainsäädännöiksemme

lainsäädännöksenne

lainsäädännöiksenne

lainsäädännöksensä / lainsäädännökseen

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntönämme

lainsäädäntöinämme

lainsäädäntönänne

lainsäädäntöinänne

lainsäädäntönänsä / lainsäädäntönään

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännöttämme

lainsäädännöittämme

lainsäädännöttänne

lainsäädännöittänne

lainsäädännöttänsä / lainsäädännöttään

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

lainsäädäntöinemme

-

lainsäädäntöinenne

-

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntömme

lainsäädäntönne

lainsäädäntönsä

lainsäädäntömme

lainsäädäntönne

lainsäädäntönsä

Par

-ta

lainsäädäntöämme

lainsäädäntöänne

lainsäädäntöänsä / lainsäädäntöään

lainsäädäntöjämme

lainsäädäntöjänne

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntömme

lainsäädäntönne

lainsäädäntönsä

lainsäädäntöjemme

lainsäädäntöjenne

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntöömme

lainsäädäntöönne

lainsäädäntöönsä

lainsäädäntöihimme

lainsäädäntöihinne

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännössämme

lainsäädännössänne

lainsäädännössänsä / lainsäädännössään

lainsäädännöissämme

lainsäädännöissänne

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännöstämme

lainsäädännöstänne

lainsäädännöstänsä / lainsäädännöstään

lainsäädännöistämme

lainsäädännöistänne

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännöllemme

lainsäädännöllenne

lainsäädännöllensä / lainsäädännölleen

lainsäädännöillemme

lainsäädännöillenne

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännöllämme

lainsäädännöllänne

lainsäädännöllänsä / lainsäädännöllään

lainsäädännöillämme

lainsäädännöillänne

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännöltämme

lainsäädännöltänne

lainsäädännöltänsä / lainsäädännöltään

lainsäädännöiltämme

lainsäädännöiltänne

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännöksemme

lainsäädännöksenne

lainsäädännöksensä / lainsäädännökseen

lainsäädännöiksemme

lainsäädännöiksenne

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntönämme

lainsäädäntönänne

lainsäädäntönänsä / lainsäädäntönään

lainsäädäntöinämme

lainsäädäntöinänne

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännöttämme

lainsäädännöttänne

lainsäädännöttänsä / lainsäädännöttään

lainsäädännöittämme

lainsäädännöittänne

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntöinemme

lainsäädäntöinenne

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihto

vaihdot

Par

-ta

vaihtoa

vaihtoja

Gen

-n

vaihdon

vaihtojen

Ill

mihin

vaihtoon

vaihtoihin

Ine

-ssa

vaihdossa

vaihdoissa

Ela

-sta

vaihdosta

vaihdoista

All

-lle

vaihdolle

vaihdoille

Ade

-lla

vaihdolla

vaihdoilla

Abl

-lta

vaihdolta

vaihdoilta

Tra

-ksi

vaihdoksi

vaihdoiksi

Ess

-na

vaihtona

vaihtoina

Abe

-tta

vaihdotta

vaihdoitta

Com

-ne

-

vaihtoine

Ins

-in

-

vaihdoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihto

vaihdot

Par

-ta

vaihtoa

vaihtoja

Gen

-n

vaihdon

vaihtojen

Ill

mihin

vaihtoon

vaihtoihin

Ine

-ssa

vaihdossa

vaihdoissa

Ela

-sta

vaihdosta

vaihdoista

All

-lle

vaihdolle

vaihdoille

Ade

-lla

vaihdolla

vaihdoilla

Abl

-lta

vaihdolta

vaihdoilta

Tra

-ksi

vaihdoksi

vaihdoiksi

Ess

-na

vaihtona

vaihtoina

Abe

-tta

vaihdotta

vaihdoitta

Com

-ne

-

vaihtoine

Ins

-in

-

vaihdoin

exchange vaihto, vaihtaminen, vaihtokurssi, keskus, pörssi, vaihdanta
change muutos, vaihto, vaihdos, vaihtelu, vaihtoraha, kolikot
interchange vaihto, eritasoliittymä, vaihtaminen, ajatustenvaihto
transfer siirto, siirtäminen, vaihto, siirtokuva, vaihtolippu, painokuva
shift muutos, vaihto, siirtyminen, työvuoro, vuoro, vaihdos
trade kauppa, kaupankäynti, vaihto, ammatti, elinkeino, vaihtokauppa
substitution korvaaminen, vaihto
takeover haltuunotto, valtaus, vallankaappaus, vallansiirto, vaihto
relief helpotus, avustus, vapautus, reliefi, hätäapu, vaihto
trade-in vaihto, vaihdossa annettu tavara
convertible
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence id: 10074-10110; Europarl parallel corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OPUS, sentence id: OpenSubtitles-v2018, enfi-11-10897340-1; TAUS; OPUS, sentence id: Europarl-v1, enfi-1-100-10089-2009-01-14-1; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; oj4 Vaihto sujuu hyvin. The exchange goes well. Vaihto kestää yleensä noin viikon. The exchange usually takes about a week. Onko vaihdosta sovittu? Has the exchange been agreed upon? Esine on vaihdosta tullut. The item has come from the exchange. Vaihto tapahtuu joka kuukausi. The exchange takes place every month. Huolellinen vaihto voi kestää useita tunteja. A careful exchange can take several hours. Tämä vaihto on erittäin tärkeä. This exchange is very important. Vaihto tapahtuu automaattisesti joka kuukausi. The exchange happens automatically every month. Pääaineeni oli aiheiden vaihto. I majored in changing topics. Pyyhkeiden ja lakanoiden vaihto. Changing towels and sheets. Show more arrow right

Wiktionary

exchange swap (computing) shift key (typography) break Fin:manuaalinen rivinvaihtoEng:manual line breakFin:palstanvaihtoEng:column breakFin:sivun vaihtoEng:page break (finance) revenue liikevaihto (chess) exchange (pesäpallo) getting baserunners to further bases in preparation for scoring runs later Show more arrow right vaihtoehto vaihtovirta Show more arrow right vaihtaa +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoni

vaihtoni

vaihtosi

vaihtosi

vaihtonsa

vaihtonsa

Par

-ta

vaihtoani

vaihtojani

vaihtoasi

vaihtojasi

vaihtoansa / vaihtoaan

vaihtojansa / vaihtojaan

Gen

-n

vaihtoni

vaihtojeni

vaihtosi

vaihtojesi

vaihtonsa

vaihtojensa

Ill

mihin

vaihtooni

vaihtoihini

vaihtoosi

vaihtoihisi

vaihtoonsa

vaihtoihinsa

Ine

-ssa

vaihdossani

vaihdoissani

vaihdossasi

vaihdoissasi

vaihdossansa / vaihdossaan

vaihdoissansa / vaihdoissaan

Ela

-sta

vaihdostani

vaihdoistani

vaihdostasi

vaihdoistasi

vaihdostansa / vaihdostaan

vaihdoistansa / vaihdoistaan

All

-lle

vaihdolleni

vaihdoilleni

vaihdollesi

vaihdoillesi

vaihdollensa / vaihdolleen

vaihdoillensa / vaihdoillean

Ade

-lla

vaihdollani

vaihdoillani

vaihdollasi

vaihdoillasi

vaihdollansa / vaihdollaan

vaihdoillansa / vaihdoillaan

Abl

-lta

vaihdoltani

vaihdoiltani

vaihdoltasi

vaihdoiltasi

vaihdoltansa / vaihdoltaan

vaihdoiltansa / vaihdoiltaan

Tra

-ksi

vaihdokseni

vaihdoikseni

vaihdoksesi

vaihdoiksesi

vaihdoksensa / vaihdokseen

vaihdoiksensa / vaihdoikseen

Ess

-na

vaihtonani

vaihtoinani

vaihtonasi

vaihtoinasi

vaihtonansa / vaihtonaan

vaihtoinansa / vaihtoinaan

Abe

-tta

vaihdottani

vaihdoittani

vaihdottasi

vaihdoittasi

vaihdottansa / vaihdottaan

vaihdoittansa / vaihdoittaan

Com

-ne

-

vaihtoineni

-

vaihtoinesi

-

vaihtoinensa / vaihtoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoni

vaihtosi

vaihtonsa

vaihtoni

vaihtosi

vaihtonsa

Par

-ta

vaihtoani

vaihtoasi

vaihtoansa / vaihtoaan

vaihtojani

vaihtojasi

vaihtojansa / vaihtojaan

Gen

-n

vaihtoni

vaihtosi

vaihtonsa

vaihtojeni

vaihtojesi

vaihtojensa

Ill

mihin

vaihtooni

vaihtoosi

vaihtoonsa

vaihtoihini

vaihtoihisi

vaihtoihinsa

Ine

-ssa

vaihdossani

vaihdossasi

vaihdossansa / vaihdossaan

vaihdoissani

vaihdoissasi

vaihdoissansa / vaihdoissaan

Ela

-sta

vaihdostani

vaihdostasi

vaihdostansa / vaihdostaan

vaihdoistani

vaihdoistasi

vaihdoistansa / vaihdoistaan

All

-lle

vaihdolleni

vaihdollesi

vaihdollensa / vaihdolleen

vaihdoilleni

vaihdoillesi

vaihdoillensa / vaihdoillean

Ade

-lla

vaihdollani

vaihdollasi

vaihdollansa / vaihdollaan

vaihdoillani

vaihdoillasi

vaihdoillansa / vaihdoillaan

Abl

-lta

vaihdoltani

vaihdoltasi

vaihdoltansa / vaihdoltaan

vaihdoiltani

vaihdoiltasi

vaihdoiltansa / vaihdoiltaan

Tra

-ksi

vaihdokseni

vaihdoksesi

vaihdoksensa / vaihdokseen

vaihdoikseni

vaihdoiksesi

vaihdoiksensa / vaihdoikseen

Ess

-na

vaihtonani

vaihtonasi

vaihtonansa / vaihtonaan

vaihtoinani

vaihtoinasi

vaihtoinansa / vaihtoinaan

Abe

-tta

vaihdottani

vaihdottasi

vaihdottansa / vaihdottaan

vaihdoittani

vaihdoittasi

vaihdoittansa / vaihdoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtoineni

vaihtoinesi

vaihtoinensa / vaihtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtomme

vaihtomme

vaihtonne

vaihtonne

vaihtonsa

vaihtonsa

Par

-ta

vaihtoamme

vaihtojamme

vaihtoanne

vaihtojanne

vaihtoansa / vaihtoaan

vaihtojansa / vaihtojaan

Gen

-n

vaihtomme

vaihtojemme

vaihtonne

vaihtojenne

vaihtonsa

vaihtojensa

Ill

mihin

vaihtoomme

vaihtoihimme

vaihtoonne

vaihtoihinne

vaihtoonsa

vaihtoihinsa

Ine

-ssa

vaihdossamme

vaihdoissamme

vaihdossanne

vaihdoissanne

vaihdossansa / vaihdossaan

vaihdoissansa / vaihdoissaan

Ela

-sta

vaihdostamme

vaihdoistamme

vaihdostanne

vaihdoistanne

vaihdostansa / vaihdostaan

vaihdoistansa / vaihdoistaan

All

-lle

vaihdollemme

vaihdoillemme

vaihdollenne

vaihdoillenne

vaihdollensa / vaihdolleen

vaihdoillensa / vaihdoillean

Ade

-lla

vaihdollamme

vaihdoillamme

vaihdollanne

vaihdoillanne

vaihdollansa / vaihdollaan

vaihdoillansa / vaihdoillaan

Abl

-lta

vaihdoltamme

vaihdoiltamme

vaihdoltanne

vaihdoiltanne

vaihdoltansa / vaihdoltaan

vaihdoiltansa / vaihdoiltaan

Tra

-ksi

vaihdoksemme

vaihdoiksemme

vaihdoksenne

vaihdoiksenne

vaihdoksensa / vaihdokseen

vaihdoiksensa / vaihdoikseen

Ess

-na

vaihtonamme

vaihtoinamme

vaihtonanne

vaihtoinanne

vaihtonansa / vaihtonaan

vaihtoinansa / vaihtoinaan

Abe

-tta

vaihdottamme

vaihdoittamme

vaihdottanne

vaihdoittanne

vaihdottansa / vaihdottaan

vaihdoittansa / vaihdoittaan

Com

-ne

-

vaihtoinemme

-

vaihtoinenne

-

vaihtoinensa / vaihtoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtomme

vaihtonne

vaihtonsa

vaihtomme

vaihtonne

vaihtonsa

Par

-ta

vaihtoamme

vaihtoanne

vaihtoansa / vaihtoaan

vaihtojamme

vaihtojanne

vaihtojansa / vaihtojaan

Gen

-n

vaihtomme

vaihtonne

vaihtonsa

vaihtojemme

vaihtojenne

vaihtojensa

Ill

mihin

vaihtoomme

vaihtoonne

vaihtoonsa

vaihtoihimme

vaihtoihinne

vaihtoihinsa

Ine

-ssa

vaihdossamme

vaihdossanne

vaihdossansa / vaihdossaan

vaihdoissamme

vaihdoissanne

vaihdoissansa / vaihdoissaan

Ela

-sta

vaihdostamme

vaihdostanne

vaihdostansa / vaihdostaan

vaihdoistamme

vaihdoistanne

vaihdoistansa / vaihdoistaan

All

-lle

vaihdollemme

vaihdollenne

vaihdollensa / vaihdolleen

vaihdoillemme

vaihdoillenne

vaihdoillensa / vaihdoillean

Ade

-lla

vaihdollamme

vaihdollanne

vaihdollansa / vaihdollaan

vaihdoillamme

vaihdoillanne

vaihdoillansa / vaihdoillaan

Abl

-lta

vaihdoltamme

vaihdoltanne

vaihdoltansa / vaihdoltaan

vaihdoiltamme

vaihdoiltanne

vaihdoiltansa / vaihdoiltaan

Tra

-ksi

vaihdoksemme

vaihdoksenne

vaihdoksensa / vaihdokseen

vaihdoiksemme

vaihdoiksenne

vaihdoiksensa / vaihdoikseen

Ess

-na

vaihtonamme

vaihtonanne

vaihtonansa / vaihtonaan

vaihtoinamme

vaihtoinanne

vaihtoinansa / vaihtoinaan

Abe

-tta

vaihdottamme

vaihdottanne

vaihdottansa / vaihdottaan

vaihdoittamme

vaihdoittanne

vaihdoittansa / vaihdoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtoinemme

vaihtoinenne

vaihtoinensa / vaihtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ehto

ehdot

Par

-ta

ehtoa

ehtoja

Gen

-n

ehdon

ehtojen

Ill

mihin

ehtoon

ehtoihin

Ine

-ssa

ehdossa

ehdoissa

Ela

-sta

ehdosta

ehdoista

All

-lle

ehdolle

ehdoille

Ade

-lla

ehdolla

ehdoilla

Abl

-lta

ehdolta

ehdoilta

Tra

-ksi

ehdoksi

ehdoiksi

Ess

-na

ehtona

ehtoina

Abe

-tta

ehdotta

ehdoitta

Com

-ne

-

ehtoine

Ins

-in

-

ehdoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ehto

ehdot

Par

-ta

ehtoa

ehtoja

Gen

-n

ehdon

ehtojen

Ill

mihin

ehtoon

ehtoihin

Ine

-ssa

ehdossa

ehdoissa

Ela

-sta

ehdosta

ehdoista

All

-lle

ehdolle

ehdoille

Ade

-lla

ehdolla

ehdoilla

Abl

-lta

ehdolta

ehdoilta

Tra

-ksi

ehdoksi

ehdoiksi

Ess

-na

ehtona

ehtoina

Abe

-tta

ehdotta

ehdoitta

Com

-ne

-

ehtoine

Ins

-in

-

ehdoin

condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
clause lauseke, ehto, lause, klausuuli, lisäehto, sivulause
provision säännös, varaus, toimittaminen, ehto, lauseke, järjestäminen
precondition edellytys, ennakkoehto, ehto
prerequisite edellytys, ennakkoehto, välttämätön edellytys, ehto
proviso ehto
stipulation ehto, vaatimus
reserve varaus, varanto, reservi, vararahasto, varasto, ehto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; EUbookshop; Europarl; OPUS; OpenSubtitles Millä ehdoilla? On what terms? Suostun ehtoihinne. I agree to your terms. Rakastan sinua ehdoitta. I love you unconditionally. Haluaisin ne ehdoiltanne. I would like them on your terms. Sen ehdoin, tekisit paremmin. With that condition, you would do better. Rickie rikkoi ehdonalaistaan. Rickie skipped out on his parole. Suostuit jo ehtoihini. As you're aware, you have already agreed to some terms. Hän auttoi muita ehdoitta. She helped others without conditions. Klaus suostuu ehtoihinne. Klaus will agree to your terms. Puhelin ehtonani. The phone is by my side. Show more arrow right

Wiktionary

condition, term Fin:sillä ehdolla, ettäEng:under the condition that reservation (in locational cases) candidacy in an election or for public office Fin:Olen ehdolla kunnallisvaaleissa.Eng:I'm running for the municipal council.Fin:Aion asettua ehdolle eduskuntavaaleissa.Eng:I'm planning to run for the parliament. (mathematics) constraint Show more arrow right Adjectives ehdollinenehdoton Adverbs ehdoin tahdoin Nouns ehdokasehdokkuusehdonalainenehdotehdotus Verbs ehdottaa Show more arrow right vaihtoehto Show more arrow right Unknown. The only known cognate is Karelian ehto, and the word likely originally meant "alternative". A derivation from earlier *(j)eštä-, of Indo-European origin and also giving ehtiä, has been suggested. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ehtoni

ehtoni

ehtosi

ehtosi

ehtonsa

ehtonsa

Par

-ta

ehtoani

ehtojani

ehtoasi

ehtojasi

ehtoansa / ehtoaan

ehtojansa / ehtojaan

Gen

-n

ehtoni

ehtojeni

ehtosi

ehtojesi

ehtonsa

ehtojensa

Ill

mihin

ehtooni

ehtoihini

ehtoosi

ehtoihisi

ehtoonsa

ehtoihinsa

Ine

-ssa

ehdossani

ehdoissani

ehdossasi

ehdoissasi

ehdossansa / ehdossaan

ehdoissansa / ehdoissaan

Ela

-sta

ehdostani

ehdoistani

ehdostasi

ehdoistasi

ehdostansa / ehdostaan

ehdoistansa / ehdoistaan

All

-lle

ehdolleni

ehdoilleni

ehdollesi

ehdoillesi

ehdollensa / ehdolleen

ehdoillensa / ehdoillean

Ade

-lla

ehdollani

ehdoillani

ehdollasi

ehdoillasi

ehdollansa / ehdollaan

ehdoillansa / ehdoillaan

Abl

-lta

ehdoltani

ehdoiltani

ehdoltasi

ehdoiltasi

ehdoltansa / ehdoltaan

ehdoiltansa / ehdoiltaan

Tra

-ksi

ehdokseni

ehdoikseni

ehdoksesi

ehdoiksesi

ehdoksensa / ehdokseen

ehdoiksensa / ehdoikseen

Ess

-na

ehtonani

ehtoinani

ehtonasi

ehtoinasi

ehtonansa / ehtonaan

ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehdottani

ehdoittani

ehdottasi

ehdoittasi

ehdottansa / ehdottaan

ehdoittansa / ehdoittaan

Com

-ne

-

ehtoineni

-

ehtoinesi

-

ehtoinensa / ehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

ehtoni

ehtosi

ehtonsa

ehtoni

ehtosi

ehtonsa

Par

-ta

ehtoani

ehtoasi

ehtoansa / ehtoaan

ehtojani

ehtojasi

ehtojansa / ehtojaan

Gen

-n

ehtoni

ehtosi

ehtonsa

ehtojeni

ehtojesi

ehtojensa

Ill

mihin

ehtooni

ehtoosi

ehtoonsa

ehtoihini

ehtoihisi

ehtoihinsa

Ine

-ssa

ehdossani

ehdossasi

ehdossansa / ehdossaan

ehdoissani

ehdoissasi

ehdoissansa / ehdoissaan

Ela

-sta

ehdostani

ehdostasi

ehdostansa / ehdostaan

ehdoistani

ehdoistasi

ehdoistansa / ehdoistaan

All

-lle

ehdolleni

ehdollesi

ehdollensa / ehdolleen

ehdoilleni

ehdoillesi

ehdoillensa / ehdoillean

Ade

-lla

ehdollani

ehdollasi

ehdollansa / ehdollaan

ehdoillani

ehdoillasi

ehdoillansa / ehdoillaan

Abl

-lta

ehdoltani

ehdoltasi

ehdoltansa / ehdoltaan

ehdoiltani

ehdoiltasi

ehdoiltansa / ehdoiltaan

Tra

-ksi

ehdokseni

ehdoksesi

ehdoksensa / ehdokseen

ehdoikseni

ehdoiksesi

ehdoiksensa / ehdoikseen

Ess

-na

ehtonani

ehtonasi

ehtonansa / ehtonaan

ehtoinani

ehtoinasi

ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehdottani

ehdottasi

ehdottansa / ehdottaan

ehdoittani

ehdoittasi

ehdoittansa / ehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

ehtoineni

ehtoinesi

ehtoinensa / ehtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ehtomme

ehtomme

ehtonne

ehtonne

ehtonsa

ehtonsa

Par

-ta

ehtoamme

ehtojamme

ehtoanne

ehtojanne

ehtoansa / ehtoaan

ehtojansa / ehtojaan

Gen

-n

ehtomme

ehtojemme

ehtonne

ehtojenne

ehtonsa

ehtojensa

Ill

mihin

ehtoomme

ehtoihimme

ehtoonne

ehtoihinne

ehtoonsa

ehtoihinsa

Ine

-ssa

ehdossamme

ehdoissamme

ehdossanne

ehdoissanne

ehdossansa / ehdossaan

ehdoissansa / ehdoissaan

Ela

-sta

ehdostamme

ehdoistamme

ehdostanne

ehdoistanne

ehdostansa / ehdostaan

ehdoistansa / ehdoistaan

All

-lle

ehdollemme

ehdoillemme

ehdollenne

ehdoillenne

ehdollensa / ehdolleen

ehdoillensa / ehdoillean

Ade

-lla

ehdollamme

ehdoillamme

ehdollanne

ehdoillanne

ehdollansa / ehdollaan

ehdoillansa / ehdoillaan

Abl

-lta

ehdoltamme

ehdoiltamme

ehdoltanne

ehdoiltanne

ehdoltansa / ehdoltaan

ehdoiltansa / ehdoiltaan

Tra

-ksi

ehdoksemme

ehdoiksemme

ehdoksenne

ehdoiksenne

ehdoksensa / ehdokseen

ehdoiksensa / ehdoikseen

Ess

-na

ehtonamme

ehtoinamme

ehtonanne

ehtoinanne

ehtonansa / ehtonaan

ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehdottamme

ehdoittamme

ehdottanne

ehdoittanne

ehdottansa / ehdottaan

ehdoittansa / ehdoittaan

Com

-ne

-

ehtoinemme

-

ehtoinenne

-

ehtoinensa / ehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

ehtomme

ehtonne

ehtonsa

ehtomme

ehtonne

ehtonsa

Par

-ta

ehtoamme

ehtoanne

ehtoansa / ehtoaan

ehtojamme

ehtojanne

ehtojansa / ehtojaan

Gen

-n

ehtomme

ehtonne

ehtonsa

ehtojemme

ehtojenne

ehtojensa

Ill

mihin

ehtoomme

ehtoonne

ehtoonsa

ehtoihimme

ehtoihinne

ehtoihinsa

Ine

-ssa

ehdossamme

ehdossanne

ehdossansa / ehdossaan

ehdoissamme

ehdoissanne

ehdoissansa / ehdoissaan

Ela

-sta

ehdostamme

ehdostanne

ehdostansa / ehdostaan

ehdoistamme

ehdoistanne

ehdoistansa / ehdoistaan

All

-lle

ehdollemme

ehdollenne

ehdollensa / ehdolleen

ehdoillemme

ehdoillenne

ehdoillensa / ehdoillean

Ade

-lla

ehdollamme

ehdollanne

ehdollansa / ehdollaan

ehdoillamme

ehdoillanne

ehdoillansa / ehdoillaan

Abl

-lta

ehdoltamme

ehdoltanne

ehdoltansa / ehdoltaan

ehdoiltamme

ehdoiltanne

ehdoiltansa / ehdoiltaan

Tra

-ksi

ehdoksemme

ehdoksenne

ehdoksensa / ehdokseen

ehdoiksemme

ehdoiksenne

ehdoiksensa / ehdoikseen

Ess

-na

ehtonamme

ehtonanne

ehtonansa / ehtonaan

ehtoinamme

ehtoinanne

ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehdottamme

ehdottanne

ehdottansa / ehdottaan

ehdoittamme

ehdoittanne

ehdoittansa / ehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

ehtoinemme

ehtoinenne

ehtoinensa / ehtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ehtoo

ehtoot

Par

-ta

ehtoota

ehtoita / ehtohia

Gen

-n

ehtoon

ehtoitten / ehtoiden / ehtohien / ehtohitten

Ill

mihin

ehtooseen

ehtoisiin / ehtoihin / ehtohisin

Ine

-ssa

ehtoossa

ehtohissa / ehtoissa

Ela

-sta

ehtoosta

ehtohista / ehtoista

All

-lle

ehtoolle

ehtohille / ehtoille

Ade

-lla

ehtoolla

ehtohilla / ehtoilla

Abl

-lta

ehtoolta

ehtohilta / ehtoilta

Tra

-ksi

ehtooksi

ehtohiksi / ehtoiksi

Ess

-na

ehtoona

ehtohina / ehtoina

Abe

-tta

ehtootta

ehtohitta / ehtoitta

Com

-ne

-

ehtohine / ehtoine

Ins

-in

-

ehtohin / ehtoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ehtoo

ehtoot

Par

-ta

ehtoota

ehtoita / ehtohia

Gen

-n

ehtoon

ehtoitten / ehtoiden / ehtohien / ehtohitten

Ill

mihin

ehtooseen

ehtoisiin / ehtoihin / ehtohisin

Ine

-ssa

ehtoossa

ehtohissa / ehtoissa

Ela

-sta

ehtoosta

ehtohista / ehtoista

All

-lle

ehtoolle

ehtohille / ehtoille

Ade

-lla

ehtoolla

ehtohilla / ehtoilla

Abl

-lta

ehtoolta

ehtohilta / ehtoilta

Tra

-ksi

ehtooksi

ehtohiksi / ehtoiksi

Ess

-na

ehtoona

ehtohina / ehtoina

Abe

-tta

ehtootta

ehtohitta / ehtoitta

Com

-ne

-

ehtohine / ehtoine

Ins

-in

-

ehtohin / ehtoin

evening ilta, ehtoo
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus v8; News Commentary; OpenSubtitles parallel corpus; OpenSubtitles, sentence ID: 194992 Ehtoo oli lämmin ja kaunis. The evening was warm and beautiful. Ehtoo valkeni usvan peitossa. The evening dawned in a veil of mist. Ehtoo oli lämmin ja aurinkoinen. The evening was warm and sunny. Suostun ehtoihinne. I agree to your terms. Ehtohilla on tunnelmaa. There is a mood in the evening. Ehtoo päättyi kauniiseen auringonlaskuun. The evening ended with a beautiful sunset. Ehtoo kului rattoisasti ystävien seurassa. The evening passed pleasantly in the company of friends. Luvassa on kaunis ehtoo tähtitaivaan alla. A beautiful evening under the starry sky is in store. Suostuit jo ehtoihini. As you're aware, you have already agreed to some terms. Onneksi Mary tunsi ehtoihinsa. Luckily Mary knew her way. Show more arrow right

Wiktionary

(dialectal, dated, poetic) evening Fin:elämän ehtoo (lit. "evening of the life")Eng:sunset (sense "final period of life") Show more arrow right ilta Show more arrow right ehtoollinen Show more arrow right ehtookellot ehtoopuoli myöhäisehtoo Show more arrow right From Proto-Finnic ektago, cognate of Estonian õhtu, Votic õhtago, possibly also Northern Sami ikte (“yesterday”). Further origin unknown. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ehtooni

ehtooni

ehtoosi

ehtoosi

ehtoonsa

ehtoonsa

Par

-ta

ehtootani

ehtoitani / ehtohiani

ehtootasi

ehtoitasi / ehtohiasi

ehtootansa / ehtootaan

ehtoitansa / ehtoitaan / ehtohiansa / ehtohiaan

Gen

-n

ehtooni

ehtoitteni / ehtoideni / ehtohieni / ehtohitteni

ehtoosi

ehtoittesi / ehtoidesi / ehtohiesi / ehtohittesi

ehtoonsa

ehtoittensa / ehtoidensa / ehtohiensa / ehtohittensa

Ill

mihin

ehtooseeni

ehtoisiini / ehtoihini / ehtohisini

ehtooseesi

ehtoisiisi / ehtoihisi / ehtohisisi

ehtooseensa

ehtoisiinsa / ehtoihinsa / ehtohisinsa

Ine

-ssa

ehtoossani

ehtohissani / ehtoissani

ehtoossasi

ehtohissasi / ehtoissasi

ehtoossansa / ehtoossaan

ehtohissansa / ehtohissaan / ehtoissansa / ehtoissaan

Ela

-sta

ehtoostani

ehtohistani / ehtoistani

ehtoostasi

ehtohistasi / ehtoistasi

ehtoostansa / ehtoostaan

ehtohistansa / ehtohistaan / ehtoistansa / ehtoistaan

All

-lle

ehtoolleni

ehtohilleni / ehtoilleni

ehtoollesi

ehtohillesi / ehtoillesi

ehtoollensa / ehtoolleen

ehtohillensa / ehtohillean / ehtoillensa / ehtoillean

Ade

-lla

ehtoollani

ehtohillani / ehtoillani

ehtoollasi

ehtohillasi / ehtoillasi

ehtoollansa / ehtoollaan

ehtohillansa / ehtohillaan / ehtoillansa / ehtoillaan

Abl

-lta

ehtooltani

ehtohiltani / ehtoiltani

ehtooltasi

ehtohiltasi / ehtoiltasi

ehtooltansa / ehtooltaan

ehtohiltansa / ehtohiltaan / ehtoiltansa / ehtoiltaan

Tra

-ksi

ehtookseni

ehtohikseni / ehtoikseni

ehtooksesi

ehtohiksesi / ehtoiksesi

ehtooksensa / ehtookseen

ehtohikseen / ehtohiksensa / ehtoikseen / ehtoiksensa

Ess

-na

ehtoonani

ehtohinani / ehtoinani

ehtoonasi

ehtohinasi / ehtoinasi

ehtoonansa / ehtoonaan

ehtohinansa / ehtohinaan / ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehtoottani

ehtohittani / ehtoittani

ehtoottasi

ehtohittasi / ehtoittasi

ehtoottansa / ehtoottaan

ehtohittansa / ehtohittaan / ehtoittansa / ehtoittaan

Com

-ne

-

ehtohineni / ehtoineni

-

ehtohinesi / ehtoinesi

-

ehtohineen / ehtohinensa / ehtoineen / ehtoinensa

Singular

Plural

Nom

-

ehtooni

ehtoosi

ehtoonsa

ehtooni

ehtoosi

ehtoonsa

Par

-ta

ehtootani

ehtootasi

ehtootansa / ehtootaan

ehtoitani / ehtohiani

ehtoitasi / ehtohiasi

ehtoitansa / ehtoitaan / ehtohiansa / ehtohiaan

Gen

-n

ehtooni

ehtoosi

ehtoonsa

ehtoitteni / ehtoideni / ehtohieni / ehtohitteni

ehtoittesi / ehtoidesi / ehtohiesi / ehtohittesi

ehtoittensa / ehtoidensa / ehtohiensa / ehtohittensa

Ill

mihin

ehtooseeni

ehtooseesi

ehtooseensa

ehtoisiini / ehtoihini / ehtohisini

ehtoisiisi / ehtoihisi / ehtohisisi

ehtoisiinsa / ehtoihinsa / ehtohisinsa

Ine

-ssa

ehtoossani

ehtoossasi

ehtoossansa / ehtoossaan

ehtohissani / ehtoissani

ehtohissasi / ehtoissasi

ehtohissansa / ehtohissaan / ehtoissansa / ehtoissaan

Ela

-sta

ehtoostani

ehtoostasi

ehtoostansa / ehtoostaan

ehtohistani / ehtoistani

ehtohistasi / ehtoistasi

ehtohistansa / ehtohistaan / ehtoistansa / ehtoistaan

All

-lle

ehtoolleni

ehtoollesi

ehtoollensa / ehtoolleen

ehtohilleni / ehtoilleni

ehtohillesi / ehtoillesi

ehtohillensa / ehtohillean / ehtoillensa / ehtoillean

Ade

-lla

ehtoollani

ehtoollasi

ehtoollansa / ehtoollaan

ehtohillani / ehtoillani

ehtohillasi / ehtoillasi

ehtohillansa / ehtohillaan / ehtoillansa / ehtoillaan

Abl

-lta

ehtooltani

ehtooltasi

ehtooltansa / ehtooltaan

ehtohiltani / ehtoiltani

ehtohiltasi / ehtoiltasi

ehtohiltansa / ehtohiltaan / ehtoiltansa / ehtoiltaan

Tra

-ksi

ehtookseni

ehtooksesi

ehtooksensa / ehtookseen

ehtohikseni / ehtoikseni

ehtohiksesi / ehtoiksesi

ehtohikseen / ehtohiksensa / ehtoikseen / ehtoiksensa

Ess

-na

ehtoonani

ehtoonasi

ehtoonansa / ehtoonaan

ehtohinani / ehtoinani

ehtohinasi / ehtoinasi

ehtohinansa / ehtohinaan / ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehtoottani

ehtoottasi

ehtoottansa / ehtoottaan

ehtohittani / ehtoittani

ehtohittasi / ehtoittasi

ehtohittansa / ehtohittaan / ehtoittansa / ehtoittaan

Com

-ne

-

-

-

ehtohineni / ehtoineni

ehtohinesi / ehtoinesi

ehtohineen / ehtohinensa / ehtoineen / ehtoinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ehtoomme

ehtoomme

ehtoonne

ehtoonne

ehtoonsa

ehtoonsa

Par

-ta

ehtootamme

ehtoitamme / ehtohiamme

ehtootanne

ehtoitanne / ehtohianne

ehtootansa / ehtootaan

ehtoitansa / ehtoitaan / ehtohiansa / ehtohiaan

Gen

-n

ehtoomme

ehtoittemme / ehtoidemme / ehtohiemme / ehtohittemme

ehtoonne

ehtoittenne / ehtoidenne / ehtohienne / ehtohittenne

ehtoonsa

ehtoittensa / ehtoidensa / ehtohiensa / ehtohittensa

Ill

mihin

ehtooseemme

ehtoisiimme / ehtoihimme / ehtohisimme

ehtooseenne

ehtoisiinne / ehtoihinne / ehtohisinne

ehtooseensa

ehtoisiinsa / ehtoihinsa / ehtohisinsa

Ine

-ssa

ehtoossamme

ehtohissamme / ehtoissamme

ehtoossanne

ehtohissanne / ehtoissanne

ehtoossansa / ehtoossaan

ehtohissansa / ehtohissaan / ehtoissansa / ehtoissaan

Ela

-sta

ehtoostamme

ehtohistamme / ehtoistamme

ehtoostanne

ehtohistanne / ehtoistanne

ehtoostansa / ehtoostaan

ehtohistansa / ehtohistaan / ehtoistansa / ehtoistaan

All

-lle

ehtoollemme

ehtohillemme / ehtoillemme

ehtoollenne

ehtohillenne / ehtoillenne

ehtoollensa / ehtoolleen

ehtohillensa / ehtohillean / ehtoillensa / ehtoillean

Ade

-lla

ehtoollamme

ehtohillamme / ehtoillamme

ehtoollanne

ehtohillanne / ehtoillanne

ehtoollansa / ehtoollaan

ehtohillansa / ehtohillaan / ehtoillansa / ehtoillaan

Abl

-lta

ehtooltamme

ehtohiltamme / ehtoiltamme

ehtooltanne

ehtohiltanne / ehtoiltanne

ehtooltansa / ehtooltaan

ehtohiltansa / ehtohiltaan / ehtoiltansa / ehtoiltaan

Tra

-ksi

ehtooksemme

ehtohiksemme / ehtoiksemme

ehtooksenne

ehtohiksenne / ehtoiksenne

ehtooksensa / ehtookseen

ehtohikseen / ehtohiksensa / ehtoikseen / ehtoiksensa

Ess

-na

ehtoonamme

ehtohinamme / ehtoinamme

ehtoonanne

ehtohinanne / ehtoinanne

ehtoonansa / ehtoonaan

ehtohinansa / ehtohinaan / ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehtoottamme

ehtohittamme / ehtoittamme

ehtoottanne

ehtohittanne / ehtoittanne

ehtoottansa / ehtoottaan

ehtohittansa / ehtohittaan / ehtoittansa / ehtoittaan

Com

-ne

-

ehtohinemme / ehtoinemme

-

ehtohinenne / ehtoinenne

-

ehtohineen / ehtohinensa / ehtoineen / ehtoinensa

Singular

Plural

Nom

-

ehtoomme

ehtoonne

ehtoonsa

ehtoomme

ehtoonne

ehtoonsa

Par

-ta

ehtootamme

ehtootanne

ehtootansa / ehtootaan

ehtoitamme / ehtohiamme

ehtoitanne / ehtohianne

ehtoitansa / ehtoitaan / ehtohiansa / ehtohiaan

Gen

-n

ehtoomme

ehtoonne

ehtoonsa

ehtoittemme / ehtoidemme / ehtohiemme / ehtohittemme

ehtoittenne / ehtoidenne / ehtohienne / ehtohittenne

ehtoittensa / ehtoidensa / ehtohiensa / ehtohittensa

Ill

mihin

ehtooseemme

ehtooseenne

ehtooseensa

ehtoisiimme / ehtoihimme / ehtohisimme

ehtoisiinne / ehtoihinne / ehtohisinne

ehtoisiinsa / ehtoihinsa / ehtohisinsa

Ine

-ssa

ehtoossamme

ehtoossanne

ehtoossansa / ehtoossaan

ehtohissamme / ehtoissamme

ehtohissanne / ehtoissanne

ehtohissansa / ehtohissaan / ehtoissansa / ehtoissaan

Ela

-sta

ehtoostamme

ehtoostanne

ehtoostansa / ehtoostaan

ehtohistamme / ehtoistamme

ehtohistanne / ehtoistanne

ehtohistansa / ehtohistaan / ehtoistansa / ehtoistaan

All

-lle

ehtoollemme

ehtoollenne

ehtoollensa / ehtoolleen

ehtohillemme / ehtoillemme

ehtohillenne / ehtoillenne

ehtohillensa / ehtohillean / ehtoillensa / ehtoillean

Ade

-lla

ehtoollamme

ehtoollanne

ehtoollansa / ehtoollaan

ehtohillamme / ehtoillamme

ehtohillanne / ehtoillanne

ehtohillansa / ehtohillaan / ehtoillansa / ehtoillaan

Abl

-lta

ehtooltamme

ehtooltanne

ehtooltansa / ehtooltaan

ehtohiltamme / ehtoiltamme

ehtohiltanne / ehtoiltanne

ehtohiltansa / ehtohiltaan / ehtoiltansa / ehtoiltaan

Tra

-ksi

ehtooksemme

ehtooksenne

ehtooksensa / ehtookseen

ehtohiksemme / ehtoiksemme

ehtohiksenne / ehtoiksenne

ehtohikseen / ehtohiksensa / ehtoikseen / ehtoiksensa

Ess

-na

ehtoonamme

ehtoonanne

ehtoonansa / ehtoonaan

ehtohinamme / ehtoinamme

ehtohinanne / ehtoinanne

ehtohinansa / ehtohinaan / ehtoinansa / ehtoinaan

Abe

-tta

ehtoottamme

ehtoottanne

ehtoottansa / ehtoottaan

ehtohittamme / ehtoittamme

ehtohittanne / ehtoittanne

ehtohittansa / ehtohittaan / ehtoittansa / ehtoittaan

Com

-ne

-

-

-

ehtohinemme / ehtoinemme

ehtohinenne / ehtoinenne

ehtohineen / ehtohinensa / ehtoineen / ehtoinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehto

vaihtoehdot

Par

-ta

vaihtoehtoa

vaihtoehtoja

Gen

-n

vaihtoehdon

vaihtoehtojen

Ill

mihin

vaihtoehtoon

vaihtoehtoihin

Ine

-ssa

vaihtoehdossa

vaihtoehdoissa

Ela

-sta

vaihtoehdosta

vaihtoehdoista

All

-lle

vaihtoehdolle

vaihtoehdoille

Ade

-lla

vaihtoehdolla

vaihtoehdoilla

Abl

-lta

vaihtoehdolta

vaihtoehdoilta

Tra

-ksi

vaihtoehdoksi

vaihtoehdoiksi

Ess

-na

vaihtoehtona

vaihtoehtoina

Abe

-tta

vaihtoehdotta

vaihtoehdoitta

Com

-ne

-

vaihtoehtoine

Ins

-in

-

vaihtoehdoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehto

vaihtoehdot

Par

-ta

vaihtoehtoa

vaihtoehtoja

Gen

-n

vaihtoehdon

vaihtoehtojen

Ill

mihin

vaihtoehtoon

vaihtoehtoihin

Ine

-ssa

vaihtoehdossa

vaihtoehdoissa

Ela

-sta

vaihtoehdosta

vaihtoehdoista

All

-lle

vaihtoehdolle

vaihtoehdoille

Ade

-lla

vaihtoehdolla

vaihtoehdoilla

Abl

-lta

vaihtoehdolta

vaihtoehdoilta

Tra

-ksi

vaihtoehdoksi

vaihtoehdoiksi

Ess

-na

vaihtoehtona

vaihtoehtoina

Abe

-tta

vaihtoehdotta

vaihtoehdoitta

Com

-ne

-

vaihtoehtoine

Ins

-in

-

vaihtoehdoin

option vaihtoehto, optio, mahdollisuus, lisävaruste, valinta, valinnan mahdollisuus
alternative vaihtoehto, muu mahdollisuus
choice valinta, valikoima, vaihtoehto, valittu, valinnanvara
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Vaihtoehto on aina olemassa. There is always an alternative. Vaihtoehto on sinun, sinä päätät. The decision is yours, you decide. Toinen vaihtoehto on mennä itäisen reitin kautta. Another choice is to go through the eastern route. Vaihtoehto jätettiin vielä avoimeksi. The alternative was left open. Heillä on kolme vaihtoehtoja. They have three choices. Tämä ei ole ainoa mahdollinen vaihtoehto. This is not the only possible choice. Kysyminen on yksi vaihtoehtoja. Asking is one of the alternatives. Sinulla on useita vaihtoehtoja. You have several options. Vaihtoehdot ovat rajalliset. The options are limited. Vaihtoehtoja on monia erilaisia. There are many different options. Show more arrow right

Wiktionary

alternative, option Show more arrow right vaihtoehtoinen Show more arrow right Compound of vaihto +‎ ehto. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehtoni

vaihtoehtoni

vaihtoehtosi

vaihtoehtosi

vaihtoehtonsa

vaihtoehtonsa

Par

-ta

vaihtoehtoani

vaihtoehtojani

vaihtoehtoasi

vaihtoehtojasi

vaihtoehtoansa / vaihtoehtoaan

vaihtoehtojansa / vaihtoehtojaan

Gen

-n

vaihtoehtoni

vaihtoehtojeni

vaihtoehtosi

vaihtoehtojesi

vaihtoehtonsa

vaihtoehtojensa

Ill

mihin

vaihtoehtooni

vaihtoehtoihini

vaihtoehtoosi

vaihtoehtoihisi

vaihtoehtoonsa

vaihtoehtoihinsa

Ine

-ssa

vaihtoehdossani

vaihtoehdoissani

vaihtoehdossasi

vaihtoehdoissasi

vaihtoehdossansa / vaihtoehdossaan

vaihtoehdoissansa / vaihtoehdoissaan

Ela

-sta

vaihtoehdostani

vaihtoehdoistani

vaihtoehdostasi

vaihtoehdoistasi

vaihtoehdostansa / vaihtoehdostaan

vaihtoehdoistansa / vaihtoehdoistaan

All

-lle

vaihtoehdolleni

vaihtoehdoilleni

vaihtoehdollesi

vaihtoehdoillesi

vaihtoehdollensa / vaihtoehdolleen

vaihtoehdoillensa / vaihtoehdoillean

Ade

-lla

vaihtoehdollani

vaihtoehdoillani

vaihtoehdollasi

vaihtoehdoillasi

vaihtoehdollansa / vaihtoehdollaan

vaihtoehdoillansa / vaihtoehdoillaan

Abl

-lta

vaihtoehdoltani

vaihtoehdoiltani

vaihtoehdoltasi

vaihtoehdoiltasi

vaihtoehdoltansa / vaihtoehdoltaan

vaihtoehdoiltansa / vaihtoehdoiltaan

Tra

-ksi

vaihtoehdokseni

vaihtoehdoikseni

vaihtoehdoksesi

vaihtoehdoiksesi

vaihtoehdoksensa / vaihtoehdokseen

vaihtoehdoiksensa / vaihtoehdoikseen

Ess

-na

vaihtoehtonani

vaihtoehtoinani

vaihtoehtonasi

vaihtoehtoinasi

vaihtoehtonansa / vaihtoehtonaan

vaihtoehtoinansa / vaihtoehtoinaan

Abe

-tta

vaihtoehdottani

vaihtoehdoittani

vaihtoehdottasi

vaihtoehdoittasi

vaihtoehdottansa / vaihtoehdottaan

vaihtoehdoittansa / vaihtoehdoittaan

Com

-ne

-

vaihtoehtoineni

-

vaihtoehtoinesi

-

vaihtoehtoinensa / vaihtoehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehtoni

vaihtoehtosi

vaihtoehtonsa

vaihtoehtoni

vaihtoehtosi

vaihtoehtonsa

Par

-ta

vaihtoehtoani

vaihtoehtoasi

vaihtoehtoansa / vaihtoehtoaan

vaihtoehtojani

vaihtoehtojasi

vaihtoehtojansa / vaihtoehtojaan

Gen

-n

vaihtoehtoni

vaihtoehtosi

vaihtoehtonsa

vaihtoehtojeni

vaihtoehtojesi

vaihtoehtojensa

Ill

mihin

vaihtoehtooni

vaihtoehtoosi

vaihtoehtoonsa

vaihtoehtoihini

vaihtoehtoihisi

vaihtoehtoihinsa

Ine

-ssa

vaihtoehdossani

vaihtoehdossasi

vaihtoehdossansa / vaihtoehdossaan

vaihtoehdoissani

vaihtoehdoissasi

vaihtoehdoissansa / vaihtoehdoissaan

Ela

-sta

vaihtoehdostani

vaihtoehdostasi

vaihtoehdostansa / vaihtoehdostaan

vaihtoehdoistani

vaihtoehdoistasi

vaihtoehdoistansa / vaihtoehdoistaan

All

-lle

vaihtoehdolleni

vaihtoehdollesi

vaihtoehdollensa / vaihtoehdolleen

vaihtoehdoilleni

vaihtoehdoillesi

vaihtoehdoillensa / vaihtoehdoillean

Ade

-lla

vaihtoehdollani

vaihtoehdollasi

vaihtoehdollansa / vaihtoehdollaan

vaihtoehdoillani

vaihtoehdoillasi

vaihtoehdoillansa / vaihtoehdoillaan

Abl

-lta

vaihtoehdoltani

vaihtoehdoltasi

vaihtoehdoltansa / vaihtoehdoltaan

vaihtoehdoiltani

vaihtoehdoiltasi

vaihtoehdoiltansa / vaihtoehdoiltaan

Tra

-ksi

vaihtoehdokseni

vaihtoehdoksesi

vaihtoehdoksensa / vaihtoehdokseen

vaihtoehdoikseni

vaihtoehdoiksesi

vaihtoehdoiksensa / vaihtoehdoikseen

Ess

-na

vaihtoehtonani

vaihtoehtonasi

vaihtoehtonansa / vaihtoehtonaan

vaihtoehtoinani

vaihtoehtoinasi

vaihtoehtoinansa / vaihtoehtoinaan

Abe

-tta

vaihtoehdottani

vaihtoehdottasi

vaihtoehdottansa / vaihtoehdottaan

vaihtoehdoittani

vaihtoehdoittasi

vaihtoehdoittansa / vaihtoehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtoehtoineni

vaihtoehtoinesi

vaihtoehtoinensa / vaihtoehtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehtomme

vaihtoehtomme

vaihtoehtonne

vaihtoehtonne

vaihtoehtonsa

vaihtoehtonsa

Par

-ta

vaihtoehtoamme

vaihtoehtojamme

vaihtoehtoanne

vaihtoehtojanne

vaihtoehtoansa / vaihtoehtoaan

vaihtoehtojansa / vaihtoehtojaan

Gen

-n

vaihtoehtomme

vaihtoehtojemme

vaihtoehtonne

vaihtoehtojenne

vaihtoehtonsa

vaihtoehtojensa

Ill

mihin

vaihtoehtoomme

vaihtoehtoihimme

vaihtoehtoonne

vaihtoehtoihinne

vaihtoehtoonsa

vaihtoehtoihinsa

Ine

-ssa

vaihtoehdossamme

vaihtoehdoissamme

vaihtoehdossanne

vaihtoehdoissanne

vaihtoehdossansa / vaihtoehdossaan

vaihtoehdoissansa / vaihtoehdoissaan

Ela

-sta

vaihtoehdostamme

vaihtoehdoistamme

vaihtoehdostanne

vaihtoehdoistanne

vaihtoehdostansa / vaihtoehdostaan

vaihtoehdoistansa / vaihtoehdoistaan

All

-lle

vaihtoehdollemme

vaihtoehdoillemme

vaihtoehdollenne

vaihtoehdoillenne

vaihtoehdollensa / vaihtoehdolleen

vaihtoehdoillensa / vaihtoehdoillean

Ade

-lla

vaihtoehdollamme

vaihtoehdoillamme

vaihtoehdollanne

vaihtoehdoillanne

vaihtoehdollansa / vaihtoehdollaan

vaihtoehdoillansa / vaihtoehdoillaan

Abl

-lta

vaihtoehdoltamme

vaihtoehdoiltamme

vaihtoehdoltanne

vaihtoehdoiltanne

vaihtoehdoltansa / vaihtoehdoltaan

vaihtoehdoiltansa / vaihtoehdoiltaan

Tra

-ksi

vaihtoehdoksemme

vaihtoehdoiksemme

vaihtoehdoksenne

vaihtoehdoiksenne

vaihtoehdoksensa / vaihtoehdokseen

vaihtoehdoiksensa / vaihtoehdoikseen

Ess

-na

vaihtoehtonamme

vaihtoehtoinamme

vaihtoehtonanne

vaihtoehtoinanne

vaihtoehtonansa / vaihtoehtonaan

vaihtoehtoinansa / vaihtoehtoinaan

Abe

-tta

vaihtoehdottamme

vaihtoehdoittamme

vaihtoehdottanne

vaihtoehdoittanne

vaihtoehdottansa / vaihtoehdottaan

vaihtoehdoittansa / vaihtoehdoittaan

Com

-ne

-

vaihtoehtoinemme

-

vaihtoehtoinenne

-

vaihtoehtoinensa / vaihtoehtoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtoehtomme

vaihtoehtonne

vaihtoehtonsa

vaihtoehtomme

vaihtoehtonne

vaihtoehtonsa

Par

-ta

vaihtoehtoamme

vaihtoehtoanne

vaihtoehtoansa / vaihtoehtoaan

vaihtoehtojamme

vaihtoehtojanne

vaihtoehtojansa / vaihtoehtojaan

Gen

-n

vaihtoehtomme

vaihtoehtonne

vaihtoehtonsa

vaihtoehtojemme

vaihtoehtojenne

vaihtoehtojensa

Ill

mihin

vaihtoehtoomme

vaihtoehtoonne

vaihtoehtoonsa

vaihtoehtoihimme

vaihtoehtoihinne

vaihtoehtoihinsa

Ine

-ssa

vaihtoehdossamme

vaihtoehdossanne

vaihtoehdossansa / vaihtoehdossaan

vaihtoehdoissamme

vaihtoehdoissanne

vaihtoehdoissansa / vaihtoehdoissaan

Ela

-sta

vaihtoehdostamme

vaihtoehdostanne

vaihtoehdostansa / vaihtoehdostaan

vaihtoehdoistamme

vaihtoehdoistanne

vaihtoehdoistansa / vaihtoehdoistaan

All

-lle

vaihtoehdollemme

vaihtoehdollenne

vaihtoehdollensa / vaihtoehdolleen

vaihtoehdoillemme

vaihtoehdoillenne

vaihtoehdoillensa / vaihtoehdoillean

Ade

-lla

vaihtoehdollamme

vaihtoehdollanne

vaihtoehdollansa / vaihtoehdollaan

vaihtoehdoillamme

vaihtoehdoillanne

vaihtoehdoillansa / vaihtoehdoillaan

Abl

-lta

vaihtoehdoltamme

vaihtoehdoltanne

vaihtoehdoltansa / vaihtoehdoltaan

vaihtoehdoiltamme

vaihtoehdoiltanne

vaihtoehdoiltansa / vaihtoehdoiltaan

Tra

-ksi

vaihtoehdoksemme

vaihtoehdoksenne

vaihtoehdoksensa / vaihtoehdokseen

vaihtoehdoiksemme

vaihtoehdoiksenne

vaihtoehdoiksensa / vaihtoehdoikseen

Ess

-na

vaihtoehtonamme

vaihtoehtonanne

vaihtoehtonansa / vaihtoehtonaan

vaihtoehtoinamme

vaihtoehtoinanne

vaihtoehtoinansa / vaihtoehtoinaan

Abe

-tta

vaihtoehdottamme

vaihtoehdottanne

vaihtoehdottansa / vaihtoehdottaan

vaihtoehdoittamme

vaihtoehdoittanne

vaihtoehdoittansa / vaihtoehdoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtoehtoinemme

vaihtoehtoinenne

vaihtoehtoinensa / vaihtoehtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säädäntö

säädännöt

Par

-ta

säädäntöä

säädäntöjä

Gen

-n

säädännön

säädäntöjen

Ill

mihin

säädäntöön

säädäntöihin

Ine

-ssa

säädännössä

säädännöissä

Ela

-sta

säädännöstä

säädännöistä

All

-lle

säädännölle

säädännöille

Ade

-lla

säädännöllä

säädännöillä

Abl

-lta

säädännöltä

säädännöiltä

Tra

-ksi

säädännöksi

säädännöiksi

Ess

-na

säädäntönä

säädäntöinä

Abe

-tta

säädännöttä

säädännöittä

Com

-ne

-

säädäntöine

Ins

-in

-

säädännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säädäntö

säädännöt

Par

-ta

säädäntöä

säädäntöjä

Gen

-n

säädännön

säädäntöjen

Ill

mihin

säädäntöön

säädäntöihin

Ine

-ssa

säädännössä

säädännöissä

Ela

-sta

säädännöstä

säädännöistä

All

-lle

säädännölle

säädännöille

Ade

-lla

säädännöllä

säädännöillä

Abl

-lta

säädännöltä

säädännöiltä

Tra

-ksi

säädännöksi

säädännöiksi

Ess

-na

säädäntönä

säädäntöinä

Abe

-tta

säädännöttä

säädännöittä

Com

-ne

-

säädäntöine

Ins

-in

-

säädännöin

lation
Show more arrow right
OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; opensubtitles2; Tilde MODEL Corpus; EurLex-2; elitreca-2022 Säädäntö on tärkeä osa yhteiskunnan toimivuutta. Regulation is an important part of the functioning of society. Kansallinen säädäntö vaikuttaa kansainväliseen kauppaan. National legislation affects international trade. Tarvitaan uusi säädäntö autoteollisuuden päästönormeihin. There is a need for new regulation on emissions standards in the automotive industry. Säädäntö määrittelee rakennuksen energiatehokkuuden vaatimukset. Legislation defines the energy efficiency requirements for buildings. Kyse on sen ajan säädännöstä. By the laws at the time. Koulutuksen laatuun vaikuttavat monet erilaiset säädännöt. Many different regulations affect the quality of education. Lainns-säädännön lähentämisen määräaika. Deadline for approxima - tion. Arvopaperi markkinalain säädäntö olisi saatava valmiiksi vuoteen 2003 mennessä. Securities market legislation should be completed by 2003. Komission esittämistä varaumista 51 liittyi alvns-lain säädännön rikkomiseen. Of the reservations put in place by the Commission, 51 relate to infringements of VAT legislation. Komissiolla on oltava sekä säädäntös-että valvontavaltaa, jotta se pystyy selviytymään perustamissopimuksissa sille asetetuista velvoitteista. The Commission must retain both regulation and control if it is to discharge the responsibilities placed upon it under the Treaties. Show more arrow right

Wiktionary

legislation, regulation Show more arrow right lainsäädäntö Show more arrow right säätää +‎ -ntö Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säädäntöni

säädäntöni

säädäntösi

säädäntösi

säädäntönsä

säädäntönsä

Par

-ta

säädäntöäni

säädäntöjäni

säädäntöäsi

säädäntöjäsi

säädäntöänsä / säädäntöään

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntöni

säädäntöjeni

säädäntösi

säädäntöjesi

säädäntönsä

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntööni

säädäntöihini

säädäntöösi

säädäntöihisi

säädäntöönsä

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännössäni

säädännöissäni

säädännössäsi

säädännöissäsi

säädännössänsä / säädännössään

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännöstäni

säädännöistäni

säädännöstäsi

säädännöistäsi

säädännöstänsä / säädännöstään

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännölleni

säädännöilleni

säädännöllesi

säädännöillesi

säädännöllensä / säädännölleen

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännölläni

säädännöilläni

säädännölläsi

säädännöilläsi

säädännöllänsä / säädännöllään

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännöltäni

säädännöiltäni

säädännöltäsi

säädännöiltäsi

säädännöltänsä / säädännöltään

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännökseni

säädännöikseni

säädännöksesi

säädännöiksesi

säädännöksensä / säädännökseen

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntönäni

säädäntöinäni

säädäntönäsi

säädäntöinäsi

säädäntönänsä / säädäntönään

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännöttäni

säädännöittäni

säädännöttäsi

säädännöittäsi

säädännöttänsä / säädännöttään

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

säädäntöineni

-

säädäntöinesi

-

säädäntöinensä / säädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

säädäntöni

säädäntösi

säädäntönsä

säädäntöni

säädäntösi

säädäntönsä

Par

-ta

säädäntöäni

säädäntöäsi

säädäntöänsä / säädäntöään

säädäntöjäni

säädäntöjäsi

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntöni

säädäntösi

säädäntönsä

säädäntöjeni

säädäntöjesi

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntööni

säädäntöösi

säädäntöönsä

säädäntöihini

säädäntöihisi

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännössäni

säädännössäsi

säädännössänsä / säädännössään

säädännöissäni

säädännöissäsi

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännöstäni

säädännöstäsi

säädännöstänsä / säädännöstään

säädännöistäni

säädännöistäsi

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännölleni

säädännöllesi

säädännöllensä / säädännölleen

säädännöilleni

säädännöillesi

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännölläni

säädännölläsi

säädännöllänsä / säädännöllään

säädännöilläni

säädännöilläsi

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännöltäni

säädännöltäsi

säädännöltänsä / säädännöltään

säädännöiltäni

säädännöiltäsi

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännökseni

säädännöksesi

säädännöksensä / säädännökseen

säädännöikseni

säädännöiksesi

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntönäni

säädäntönäsi

säädäntönänsä / säädäntönään

säädäntöinäni

säädäntöinäsi

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännöttäni

säädännöttäsi

säädännöttänsä / säädännöttään

säädännöittäni

säädännöittäsi

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

-

-

säädäntöineni

säädäntöinesi

säädäntöinensä / säädäntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säädäntömme

säädäntömme

säädäntönne

säädäntönne

säädäntönsä

säädäntönsä

Par

-ta

säädäntöämme

säädäntöjämme

säädäntöänne

säädäntöjänne

säädäntöänsä / säädäntöään

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntömme

säädäntöjemme

säädäntönne

säädäntöjenne

säädäntönsä

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntöömme

säädäntöihimme

säädäntöönne

säädäntöihinne

säädäntöönsä

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännössämme

säädännöissämme

säädännössänne

säädännöissänne

säädännössänsä / säädännössään

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännöstämme

säädännöistämme

säädännöstänne

säädännöistänne

säädännöstänsä / säädännöstään

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännöllemme

säädännöillemme

säädännöllenne

säädännöillenne

säädännöllensä / säädännölleen

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännöllämme

säädännöillämme

säädännöllänne

säädännöillänne

säädännöllänsä / säädännöllään

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännöltämme

säädännöiltämme

säädännöltänne

säädännöiltänne

säädännöltänsä / säädännöltään

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännöksemme

säädännöiksemme

säädännöksenne

säädännöiksenne

säädännöksensä / säädännökseen

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntönämme

säädäntöinämme

säädäntönänne

säädäntöinänne

säädäntönänsä / säädäntönään

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännöttämme

säädännöittämme

säädännöttänne

säädännöittänne

säädännöttänsä / säädännöttään

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

säädäntöinemme

-

säädäntöinenne

-

säädäntöinensä / säädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

säädäntömme

säädäntönne

säädäntönsä

säädäntömme

säädäntönne

säädäntönsä

Par

-ta

säädäntöämme

säädäntöänne

säädäntöänsä / säädäntöään

säädäntöjämme

säädäntöjänne

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntömme

säädäntönne

säädäntönsä

säädäntöjemme

säädäntöjenne

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntöömme

säädäntöönne

säädäntöönsä

säädäntöihimme

säädäntöihinne

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännössämme

säädännössänne

säädännössänsä / säädännössään

säädännöissämme

säädännöissänne

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännöstämme

säädännöstänne

säädännöstänsä / säädännöstään

säädännöistämme

säädännöistänne

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännöllemme

säädännöllenne

säädännöllensä / säädännölleen

säädännöillemme

säädännöillenne

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännöllämme

säädännöllänne

säädännöllänsä / säädännöllään

säädännöillämme

säädännöillänne

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännöltämme

säädännöltänne

säädännöltänsä / säädännöltään

säädännöiltämme

säädännöiltänne

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännöksemme

säädännöksenne

säädännöksensä / säädännökseen

säädännöiksemme

säädännöiksenne

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntönämme

säädäntönänne

säädäntönänsä / säädäntönään

säädäntöinämme

säädäntöinänne

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännöttämme

säädännöttänne

säädännöttänsä / säädännöttään

säädännöittämme

säädännöittänne

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

-

-

säädäntöinemme

säädäntöinenne

säädäntöinensä / säädäntöineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept