logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nahka, noun

Word analysis
nahkasanko

nahkasanko

nahka

Noun, Singular Nominative

+ sanko

Noun, Singular Nominative

nahka

Noun, Singular Nominative

+ san

Noun, Singular Nominative, Question clitic

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

leather nahka
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
pelt nahka, turkis, vuota
hide vuota, nahka, piilokoju, suoja
rind kuori, kamara, nahka
peel kuori, kuoret, nahka
fell turkki, nahka, harju, ylänkö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; OPUS; Europarl; Tatoeba; EurLex-2 Kirottu nahkani. Oh darn my hide. Käsineet ovat nahasta. The gloves are made of leather. Ostamme sohvan nahasta. We are buying a sofa made of leather. Nahka on sileää, pehmeää ja kestävää materiaalia. Leather is a smooth, soft, and durable material. Korjautin nahka laukkuni paikallisessa liikkeessä. I got my leather bag repaired at a local shop. Hän teki laukun nahasta. He made a bag from leather. Ehjin nahoin. Safe and sound. Nahka rasva. Skin + fat. Nahka tuote on valmistettu 100 aidosta naudan nahasta. The leather product is made from 100% genuine cow leather. Nahka ja rasva. Skin and fat. Show more arrow right

Wiktionary

leather skin of an animal, colloquially also of a human being Show more arrow right From Proto-Finnic nahka, borrowed from Proto-Germanic naskiz, naskaz (“soft leather”), whence also Old English næsc (“soft leather; deer skin”). Cognate with Estonian nahk. Show more arrow right

Wikipedia

Leather Leather is a material created by tanning animal rawhide and skins. The most common raw material is cattle hide. It can be produced at manufacturing scales ranging from artisan to modern industrial scale. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkani

nahkasi

nahkasi

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkojani

nahkaasi

nahkojasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkojeni

nahkasi

nahkojesi

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkoihini

nahkaasi

nahkoihisi

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkoinani

nahkanasi

nahkoinasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoineni

-

nahkoinesi

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkani

nahkasi

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojani

nahkojasi

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkojeni

nahkojesi

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa

nahkoihini

nahkoihisi

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkanasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinani

nahkoinasi

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoineni

nahkoinesi

nahkoinensa / nahkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkamme

nahkanne

nahkanne

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkojamme

nahkaanne

nahkojanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkojemme

nahkanne

nahkojenne

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkoihimme

nahkaanne

nahkoihinne

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkoinamme

nahkananne

nahkoinanne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoinemme

-

nahkoinenne

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkamme

nahkanne

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojamme

nahkojanne

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkojemme

nahkojenne

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa

nahkoihimme

nahkoihinne

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkananne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinamme

nahkoinanne

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoinemme

nahkoinenne

nahkoinensa / nahkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanko

sangot

Par

-ta

sankoa

sankoja

Gen

-n

sangon

sankojen

Ill

mihin

sankoon

sankoihin

Ine

-ssa

sangossa

sangoissa

Ela

-sta

sangosta

sangoista

All

-lle

sangolle

sangoille

Ade

-lla

sangolla

sangoilla

Abl

-lta

sangolta

sangoilta

Tra

-ksi

sangoksi

sangoiksi

Ess

-na

sankona

sankoina

Abe

-tta

sangotta

sangoitta

Com

-ne

-

sankoine

Ins

-in

-

sangoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanko

sangot

Par

-ta

sankoa

sankoja

Gen

-n

sangon

sankojen

Ill

mihin

sankoon

sankoihin

Ine

-ssa

sangossa

sangoissa

Ela

-sta

sangosta

sangoista

All

-lle

sangolle

sangoille

Ade

-lla

sangolla

sangoilla

Abl

-lta

sangolta

sangoilta

Tra

-ksi

sangoksi

sangoiksi

Ess

-na

sankona

sankoina

Abe

-tta

sangotta

sangoitta

Com

-ne

-

sankoine

Ins

-in

-

sangoin

pail sanko, ämpäri, kiulu
bucket ämpäri, sanko, ruoppauskauha, pumpun mäntä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus (EUROPARL); OpenSubtitles Parallel Corpus (OPUS); OpenSubtitles2018.v3; tmClass Sanko oli täynnä vettä. The bucket was full of water. Sanko kaatui ja vesi valui lattialle. The bucket tipped over and water spilled onto the floor. Missä sangot? Where are the buckets? Otan sankosi pois. I'll take away your bucket. Unohdit sangot. You forgot your buckets. Harjat, sangot. Brushes, buckets. Tuokaa sankoja! Get those buckets over there! Sangot ja Vadit. Pails and Dishes. Korit ja sangot. Baskets and buckets. Sangot pulloille. Bottle buckets. Show more arrow right

Wiktionary

bucket, pail Show more arrow right ämpäri Show more arrow right From sanka +‎ -o. Show more arrow right

Wikipedia

Bucket A bucket is typically a watertight, vertical cylinder or truncated cone or square, with an open top and a flat bottom, attached to a semicircular carrying handle called the bail. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sankoni

sankoni

sankosi

sankosi

sankonsa

sankonsa

Par

-ta

sankoani

sankojani

sankoasi

sankojasi

sankoansa / sankoaan

sankojansa / sankojaan

Gen

-n

sankoni

sankojeni

sankosi

sankojesi

sankonsa

sankojensa

Ill

mihin

sankooni

sankoihini

sankoosi

sankoihisi

sankoonsa

sankoihinsa

Ine

-ssa

sangossani

sangoissani

sangossasi

sangoissasi

sangossansa / sangossaan

sangoissansa / sangoissaan

Ela

-sta

sangostani

sangoistani

sangostasi

sangoistasi

sangostansa / sangostaan

sangoistansa / sangoistaan

All

-lle

sangolleni

sangoilleni

sangollesi

sangoillesi

sangollensa / sangolleen

sangoillensa / sangoillean

Ade

-lla

sangollani

sangoillani

sangollasi

sangoillasi

sangollansa / sangollaan

sangoillansa / sangoillaan

Abl

-lta

sangoltani

sangoiltani

sangoltasi

sangoiltasi

sangoltansa / sangoltaan

sangoiltansa / sangoiltaan

Tra

-ksi

sangokseni

sangoikseni

sangoksesi

sangoiksesi

sangoksensa / sangokseen

sangoiksensa / sangoikseen

Ess

-na

sankonani

sankoinani

sankonasi

sankoinasi

sankonansa / sankonaan

sankoinansa / sankoinaan

Abe

-tta

sangottani

sangoittani

sangottasi

sangoittasi

sangottansa / sangottaan

sangoittansa / sangoittaan

Com

-ne

-

sankoineni

-

sankoinesi

-

sankoinensa / sankoineen

Singular

Plural

Nom

-

sankoni

sankosi

sankonsa

sankoni

sankosi

sankonsa

Par

-ta

sankoani

sankoasi

sankoansa / sankoaan

sankojani

sankojasi

sankojansa / sankojaan

Gen

-n

sankoni

sankosi

sankonsa

sankojeni

sankojesi

sankojensa

Ill

mihin

sankooni

sankoosi

sankoonsa

sankoihini

sankoihisi

sankoihinsa

Ine

-ssa

sangossani

sangossasi

sangossansa / sangossaan

sangoissani

sangoissasi

sangoissansa / sangoissaan

Ela

-sta

sangostani

sangostasi

sangostansa / sangostaan

sangoistani

sangoistasi

sangoistansa / sangoistaan

All

-lle

sangolleni

sangollesi

sangollensa / sangolleen

sangoilleni

sangoillesi

sangoillensa / sangoillean

Ade

-lla

sangollani

sangollasi

sangollansa / sangollaan

sangoillani

sangoillasi

sangoillansa / sangoillaan

Abl

-lta

sangoltani

sangoltasi

sangoltansa / sangoltaan

sangoiltani

sangoiltasi

sangoiltansa / sangoiltaan

Tra

-ksi

sangokseni

sangoksesi

sangoksensa / sangokseen

sangoikseni

sangoiksesi

sangoiksensa / sangoikseen

Ess

-na

sankonani

sankonasi

sankonansa / sankonaan

sankoinani

sankoinasi

sankoinansa / sankoinaan

Abe

-tta

sangottani

sangottasi

sangottansa / sangottaan

sangoittani

sangoittasi

sangoittansa / sangoittaan

Com

-ne

-

-

-

sankoineni

sankoinesi

sankoinensa / sankoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sankomme

sankomme

sankonne

sankonne

sankonsa

sankonsa

Par

-ta

sankoamme

sankojamme

sankoanne

sankojanne

sankoansa / sankoaan

sankojansa / sankojaan

Gen

-n

sankomme

sankojemme

sankonne

sankojenne

sankonsa

sankojensa

Ill

mihin

sankoomme

sankoihimme

sankoonne

sankoihinne

sankoonsa

sankoihinsa

Ine

-ssa

sangossamme

sangoissamme

sangossanne

sangoissanne

sangossansa / sangossaan

sangoissansa / sangoissaan

Ela

-sta

sangostamme

sangoistamme

sangostanne

sangoistanne

sangostansa / sangostaan

sangoistansa / sangoistaan

All

-lle

sangollemme

sangoillemme

sangollenne

sangoillenne

sangollensa / sangolleen

sangoillensa / sangoillean

Ade

-lla

sangollamme

sangoillamme

sangollanne

sangoillanne

sangollansa / sangollaan

sangoillansa / sangoillaan

Abl

-lta

sangoltamme

sangoiltamme

sangoltanne

sangoiltanne

sangoltansa / sangoltaan

sangoiltansa / sangoiltaan

Tra

-ksi

sangoksemme

sangoiksemme

sangoksenne

sangoiksenne

sangoksensa / sangokseen

sangoiksensa / sangoikseen

Ess

-na

sankonamme

sankoinamme

sankonanne

sankoinanne

sankonansa / sankonaan

sankoinansa / sankoinaan

Abe

-tta

sangottamme

sangoittamme

sangottanne

sangoittanne

sangottansa / sangottaan

sangoittansa / sangoittaan

Com

-ne

-

sankoinemme

-

sankoinenne

-

sankoinensa / sankoineen

Singular

Plural

Nom

-

sankomme

sankonne

sankonsa

sankomme

sankonne

sankonsa

Par

-ta

sankoamme

sankoanne

sankoansa / sankoaan

sankojamme

sankojanne

sankojansa / sankojaan

Gen

-n

sankomme

sankonne

sankonsa

sankojemme

sankojenne

sankojensa

Ill

mihin

sankoomme

sankoonne

sankoonsa

sankoihimme

sankoihinne

sankoihinsa

Ine

-ssa

sangossamme

sangossanne

sangossansa / sangossaan

sangoissamme

sangoissanne

sangoissansa / sangoissaan

Ela

-sta

sangostamme

sangostanne

sangostansa / sangostaan

sangoistamme

sangoistanne

sangoistansa / sangoistaan

All

-lle

sangollemme

sangollenne

sangollensa / sangolleen

sangoillemme

sangoillenne

sangoillensa / sangoillean

Ade

-lla

sangollamme

sangollanne

sangollansa / sangollaan

sangoillamme

sangoillanne

sangoillansa / sangoillaan

Abl

-lta

sangoltamme

sangoltanne

sangoltansa / sangoltaan

sangoiltamme

sangoiltanne

sangoiltansa / sangoiltaan

Tra

-ksi

sangoksemme

sangoksenne

sangoksensa / sangokseen

sangoiksemme

sangoiksenne

sangoiksensa / sangoikseen

Ess

-na

sankonamme

sankonanne

sankonansa / sankonaan

sankoinamme

sankoinanne

sankoinansa / sankoinaan

Abe

-tta

sangottamme

sangottanne

sangottansa / sangottaan

sangoittamme

sangoittanne

sangoittansa / sangoittaan

Com

-ne

-

-

-

sankoinemme

sankoinenne

sankoinensa / sankoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanko

sanitko

Par

-ta

saniako

sanejako

Gen

-n

saninko

sanienko

Ill

mihin

saniinko

saneihinko

Ine

-ssa

sanissako

saneissako

Ela

-sta

sanistako

saneistako

All

-lle

sanilleko

saneilleko

Ade

-lla

sanillako

saneillako

Abl

-lta

saniltako

saneiltako

Tra

-ksi

saniksiko

saneiksiko

Ess

-na

saninako

saneinako

Abe

-tta

sanittako

saneittako

Com

-ne

-

saneineko

Ins

-in

-

saneinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sanko

sanitko

Par

-ta

saniako

sanejako

Gen

-n

saninko

sanienko

Ill

mihin

saniinko

saneihinko

Ine

-ssa

sanissako

saneissako

Ela

-sta

sanistako

saneistako

All

-lle

sanilleko

saneilleko

Ade

-lla

sanillako

saneillako

Abl

-lta

saniltako

saneiltako

Tra

-ksi

saniksiko

saneiksiko

Ess

-na

saninako

saneinako

Abe

-tta

sanittako

saneittako

Com

-ne

-

saneineko

Ins

-in

-

saneinko

san
of san
the San
in San
to San
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Finnish-English parallel corpus (Korp) Hän juo san. He drinks milk. Kaada san lasiin. Pour wine into the glass. San on tärkeä juomaa. Water is important for drinking. Lue tämä sanein. Read this by word. Voisitko tuoda minulle san? Could you bring me coffee? San juominen on terveellistä. Drinking water is healthy. Mitä nyt, San? What's wrong, San? Opeta minua sanein. Teach me step by step. Ne saivat apua saneilta. They received help from words. Sanitko lähti jo. The san already left. Show more arrow right

Wikipedia

San
Veikselin sivujoki Puolassa San
kaupunki Malissa Sanit
eli bušmannit, kansa eteläisessä Afrikassa Suojattu alkuperänimitys
Euroopan unionin standardi tavaramerkkien suojaamiseen. Storage area network
arkkitehtuuri tiedostopalvelinten yhdistämiseen San
(Ϻ ϻ), vanhimmassa kreikkalaisessa aakkostossa esiintynyt kirjain Ko San
(s. 1976), eteläkorealainen avaruustutkija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saniniko

saniniko

sanisiko

sanisiko

saninsako

saninsako

Par

-ta

sanianiko

sanejaniko

saniasiko

sanejasiko

saniansako / saniaanko

sanejansako / sanejaanko

Gen

-n

saniniko

sanieniko

sanisiko

saniesiko

saninsako

saniensako

Ill

mihin

saniiniko

saneihiniko

saniisiko

saneihisiko

saniinsako

saneihinsako

Ine

-ssa

sanissaniko

saneissaniko

sanissasiko

saneissasiko

sanissansako / sanissaanko

saneissansako / saneissaanko

Ela

-sta

sanistaniko

saneistaniko

sanistasiko

saneistasiko

sanistansako / sanistaanko

saneistansako / saneistaanko

All

-lle

sanilleniko

saneilleniko

sanillesiko

saneillesiko

sanillensako / sanilleenko

saneillensako / saneilleanko

Ade

-lla

sanillaniko

saneillaniko

sanillasiko

saneillasiko

sanillansako / sanillaanko

saneillansako / saneillaanko

Abl

-lta

saniltaniko

saneiltaniko

saniltasiko

saneiltasiko

saniltansako / saniltaanko

saneiltansako / saneiltaanko

Tra

-ksi

sanikseniko

saneikseniko

saniksesiko

saneiksesiko

saniksensako / sanikseenko

saneiksensako / saneikseenko

Ess

-na

saninaniko

saneinaniko

saninasiko

saneinasiko

saninansako / saninaanko

saneinansako / saneinaanko

Abe

-tta

sanittaniko

saneittaniko

sanittasiko

saneittasiko

sanittansako / sanittaanko

saneittansako / saneittaanko

Com

-ne

-

saneineniko

-

saneinesiko

-

saneinensako / saneineenko

Singular

Plural

Nom

-

saniniko

sanisiko

saninsako

saniniko

sanisiko

saninsako

Par

-ta

sanianiko

saniasiko

saniansako / saniaanko

sanejaniko

sanejasiko

sanejansako / sanejaanko

Gen

-n

saniniko

sanisiko

saninsako

sanieniko

saniesiko

saniensako

Ill

mihin

saniiniko

saniisiko

saniinsako

saneihiniko

saneihisiko

saneihinsako

Ine

-ssa

sanissaniko

sanissasiko

sanissansako / sanissaanko

saneissaniko

saneissasiko

saneissansako / saneissaanko

Ela

-sta

sanistaniko

sanistasiko

sanistansako / sanistaanko

saneistaniko

saneistasiko

saneistansako / saneistaanko

All

-lle

sanilleniko

sanillesiko

sanillensako / sanilleenko

saneilleniko

saneillesiko

saneillensako / saneilleanko

Ade

-lla

sanillaniko

sanillasiko

sanillansako / sanillaanko

saneillaniko

saneillasiko

saneillansako / saneillaanko

Abl

-lta

saniltaniko

saniltasiko

saniltansako / saniltaanko

saneiltaniko

saneiltasiko

saneiltansako / saneiltaanko

Tra

-ksi

sanikseniko

saniksesiko

saniksensako / sanikseenko

saneikseniko

saneiksesiko

saneiksensako / saneikseenko

Ess

-na

saninaniko

saninasiko

saninansako / saninaanko

saneinaniko

saneinasiko

saneinansako / saneinaanko

Abe

-tta

sanittaniko

sanittasiko

sanittansako / sanittaanko

saneittaniko

saneittasiko

saneittansako / saneittaanko

Com

-ne

-

-

-

saneineniko

saneinesiko

saneinensako / saneineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sanimmeko

sanimmeko

saninneko

saninneko

saninsako

saninsako

Par

-ta

saniammeko

sanejammeko

sanianneko

sanejanneko

saniansako / saniaanko

sanejansako / sanejaanko

Gen

-n

sanimmeko

saniemmeko

saninneko

sanienneko

saninsako

saniensako

Ill

mihin

saniimmeko

saneihimmeko

saniinneko

saneihinneko

saniinsako

saneihinsako

Ine

-ssa

sanissammeko

saneissammeko

sanissanneko

saneissanneko

sanissansako / sanissaanko

saneissansako / saneissaanko

Ela

-sta

sanistammeko

saneistammeko

sanistanneko

saneistanneko

sanistansako / sanistaanko

saneistansako / saneistaanko

All

-lle

sanillemmeko

saneillemmeko

sanillenneko

saneillenneko

sanillensako / sanilleenko

saneillensako / saneilleanko

Ade

-lla

sanillammeko

saneillammeko

sanillanneko

saneillanneko

sanillansako / sanillaanko

saneillansako / saneillaanko

Abl

-lta

saniltammeko

saneiltammeko

saniltanneko

saneiltanneko

saniltansako / saniltaanko

saneiltansako / saneiltaanko

Tra

-ksi

saniksemmeko

saneiksemmeko

saniksenneko

saneiksenneko

saniksensako / sanikseenko

saneiksensako / saneikseenko

Ess

-na

saninammeko

saneinammeko

saninanneko

saneinanneko

saninansako / saninaanko

saneinansako / saneinaanko

Abe

-tta

sanittammeko

saneittammeko

sanittanneko

saneittanneko

sanittansako / sanittaanko

saneittansako / saneittaanko

Com

-ne

-

saneinemmeko

-

saneinenneko

-

saneinensako / saneineenko

Singular

Plural

Nom

-

sanimmeko

saninneko

saninsako

sanimmeko

saninneko

saninsako

Par

-ta

saniammeko

sanianneko

saniansako / saniaanko

sanejammeko

sanejanneko

sanejansako / sanejaanko

Gen

-n

sanimmeko

saninneko

saninsako

saniemmeko

sanienneko

saniensako

Ill

mihin

saniimmeko

saniinneko

saniinsako

saneihimmeko

saneihinneko

saneihinsako

Ine

-ssa

sanissammeko

sanissanneko

sanissansako / sanissaanko

saneissammeko

saneissanneko

saneissansako / saneissaanko

Ela

-sta

sanistammeko

sanistanneko

sanistansako / sanistaanko

saneistammeko

saneistanneko

saneistansako / saneistaanko

All

-lle

sanillemmeko

sanillenneko

sanillensako / sanilleenko

saneillemmeko

saneillenneko

saneillensako / saneilleanko

Ade

-lla

sanillammeko

sanillanneko

sanillansako / sanillaanko

saneillammeko

saneillanneko

saneillansako / saneillaanko

Abl

-lta

saniltammeko

saniltanneko

saniltansako / saniltaanko

saneiltammeko

saneiltanneko

saneiltansako / saneiltaanko

Tra

-ksi

saniksemmeko

saniksenneko

saniksensako / sanikseenko

saneiksemmeko

saneiksenneko

saneiksensako / saneikseenko

Ess

-na

saninammeko

saninanneko

saninansako / saninaanko

saneinammeko

saneinanneko

saneinansako / saneinaanko

Abe

-tta

sanittammeko

sanittanneko

sanittansako / sanittaanko

saneittammeko

saneittanneko

saneittansako / saneittaanko

Com

-ne

-

-

-

saneinemmeko

saneinenneko

saneinensako / saneineenko

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept