logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nuhalääke, noun

Word analysis
nuhalääkettä

nuhalääkettä

nuhalääke

Noun, Singular Partitive

nuha

Noun, Singular Nominative

+ lääke

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääke

nuhalääkkeet

Par

-ta

nuhalääkettä

nuhalääkkeitä / nuhalääkkehiä

Gen

-n

nuhalääkkeen

nuhalääkkeitten / nuhalääkkeiden / nuhalääkkehien / nuhalääkkehitten

Ill

mihin

nuhalääkkeeseen

nuhalääkkeisiin / nuhalääkkeihin / nuhalääkkehisin

Ine

-ssa

nuhalääkkeessä

nuhalääkkehissä / nuhalääkkeissä

Ela

-sta

nuhalääkkeestä

nuhalääkkehistä / nuhalääkkeistä

All

-lle

nuhalääkkeelle

nuhalääkkehille / nuhalääkkeille

Ade

-lla

nuhalääkkeellä

nuhalääkkehillä / nuhalääkkeillä

Abl

-lta

nuhalääkkeeltä

nuhalääkkehiltä / nuhalääkkeiltä

Tra

-ksi

nuhalääkkeeksi

nuhalääkkehiksi / nuhalääkkeiksi

Ess

-na

nuhalääkkeenä

nuhalääkkehinä / nuhalääkkeinä

Abe

-tta

nuhalääkkeettä

nuhalääkkehittä / nuhalääkkeittä

Com

-ne

-

nuhalääkkehine / nuhalääkkeine

Ins

-in

-

nuhalääkkehin / nuhalääkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääke

nuhalääkkeet

Par

-ta

nuhalääkettä

nuhalääkkeitä / nuhalääkkehiä

Gen

-n

nuhalääkkeen

nuhalääkkeitten / nuhalääkkeiden / nuhalääkkehien / nuhalääkkehitten

Ill

mihin

nuhalääkkeeseen

nuhalääkkeisiin / nuhalääkkeihin / nuhalääkkehisin

Ine

-ssa

nuhalääkkeessä

nuhalääkkehissä / nuhalääkkeissä

Ela

-sta

nuhalääkkeestä

nuhalääkkehistä / nuhalääkkeistä

All

-lle

nuhalääkkeelle

nuhalääkkehille / nuhalääkkeille

Ade

-lla

nuhalääkkeellä

nuhalääkkehillä / nuhalääkkeillä

Abl

-lta

nuhalääkkeeltä

nuhalääkkehiltä / nuhalääkkeiltä

Tra

-ksi

nuhalääkkeeksi

nuhalääkkehiksi / nuhalääkkeiksi

Ess

-na

nuhalääkkeenä

nuhalääkkehinä / nuhalääkkeinä

Abe

-tta

nuhalääkkeettä

nuhalääkkehittä / nuhalääkkeittä

Com

-ne

-

nuhalääkkehine / nuhalääkkeine

Ins

-in

-

nuhalääkkehin / nuhalääkkein

smell
rhinitis drug
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; tmClass Yskänlääkettä, nenäsumutetta, nuhalääkettä ja Cns-vitamiinia. Cough suppressant, nasal spray, decongestant, vitamin C. Allergiatestiin tulevalle lapselle ei saa antaa allergians-tai nuhalääkettä 5ns-7 vuorokautta ennen testiä. A child coming in for allergy testing should not be given any allergy or cold medicine for 5-7 days prior to the testing. Lääkkeet vilustumissairauksiin, nimittäin nuhalääkkeet nenäsumutteina tains-tippoina. Medicines for treating colds, namely cold treatment preparations in the form of nasal sprays or nasal drops. Show more arrow right

Wiktionary

nasal drug, rhinitis drug Show more arrow right nuha +‎ lääke Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeensä

Par

-ta

nuhalääkettäni

nuhalääkkeitäni / nuhalääkkehiäni

nuhalääkettäsi

nuhalääkkeitäsi / nuhalääkkehiäsi

nuhalääkettänsä / nuhalääkettään

nuhalääkkeitänsä / nuhalääkkeitään / nuhalääkkehiänsä / nuhalääkkehiään

Gen

-n

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeitteni / nuhalääkkeideni / nuhalääkkehieni / nuhalääkkehitteni

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeittesi / nuhalääkkeidesi / nuhalääkkehiesi / nuhalääkkehittesi

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeittensä / nuhalääkkeidensä / nuhalääkkehiensä / nuhalääkkehittensä

Ill

mihin

nuhalääkkeeseeni

nuhalääkkeisiini / nuhalääkkeihini / nuhalääkkehisini

nuhalääkkeeseesi

nuhalääkkeisiisi / nuhalääkkeihisi / nuhalääkkehisisi

nuhalääkkeeseensä

nuhalääkkeisiinsä / nuhalääkkeihinsä / nuhalääkkehisinsä

Ine

-ssa

nuhalääkkeessäni

nuhalääkkehissäni / nuhalääkkeissäni

nuhalääkkeessäsi

nuhalääkkehissäsi / nuhalääkkeissäsi

nuhalääkkeessänsä / nuhalääkkeessään

nuhalääkkehissänsä / nuhalääkkehissään / nuhalääkkeissänsä / nuhalääkkeissään

Ela

-sta

nuhalääkkeestäni

nuhalääkkehistäni / nuhalääkkeistäni

nuhalääkkeestäsi

nuhalääkkehistäsi / nuhalääkkeistäsi

nuhalääkkeestänsä / nuhalääkkeestään

nuhalääkkehistänsä / nuhalääkkehistään / nuhalääkkeistänsä / nuhalääkkeistään

All

-lle

nuhalääkkeelleni

nuhalääkkehilleni / nuhalääkkeilleni

nuhalääkkeellesi

nuhalääkkehillesi / nuhalääkkeillesi

nuhalääkkeellensä / nuhalääkkeelleen

nuhalääkkehillensä / nuhalääkkehilleän / nuhalääkkeillensä / nuhalääkkeilleän

Ade

-lla

nuhalääkkeelläni

nuhalääkkehilläni / nuhalääkkeilläni

nuhalääkkeelläsi

nuhalääkkehilläsi / nuhalääkkeilläsi

nuhalääkkeellänsä / nuhalääkkeellään

nuhalääkkehillänsä / nuhalääkkehillään / nuhalääkkeillänsä / nuhalääkkeillään

Abl

-lta

nuhalääkkeeltäni

nuhalääkkehiltäni / nuhalääkkeiltäni

nuhalääkkeeltäsi

nuhalääkkehiltäsi / nuhalääkkeiltäsi

nuhalääkkeeltänsä / nuhalääkkeeltään

nuhalääkkehiltänsä / nuhalääkkehiltään / nuhalääkkeiltänsä / nuhalääkkeiltään

Tra

-ksi

nuhalääkkeekseni

nuhalääkkehikseni / nuhalääkkeikseni

nuhalääkkeeksesi

nuhalääkkehiksesi / nuhalääkkeiksesi

nuhalääkkeeksensä / nuhalääkkeekseen

nuhalääkkehikseen / nuhalääkkehiksensä / nuhalääkkeikseen / nuhalääkkeiksensä

Ess

-na

nuhalääkkeenäni

nuhalääkkehinäni / nuhalääkkeinäni

nuhalääkkeenäsi

nuhalääkkehinäsi / nuhalääkkeinäsi

nuhalääkkeenänsä / nuhalääkkeenään

nuhalääkkehinänsä / nuhalääkkehinään / nuhalääkkeinänsä / nuhalääkkeinään

Abe

-tta

nuhalääkkeettäni

nuhalääkkehittäni / nuhalääkkeittäni

nuhalääkkeettäsi

nuhalääkkehittäsi / nuhalääkkeittäsi

nuhalääkkeettänsä / nuhalääkkeettään

nuhalääkkehittänsä / nuhalääkkehittään / nuhalääkkeittänsä / nuhalääkkeittään

Com

-ne

-

nuhalääkkehineni / nuhalääkkeineni

-

nuhalääkkehinesi / nuhalääkkeinesi

-

nuhalääkkehineen / nuhalääkkehinensä / nuhalääkkeineen / nuhalääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeensä

Par

-ta

nuhalääkettäni

nuhalääkettäsi

nuhalääkettänsä / nuhalääkettään

nuhalääkkeitäni / nuhalääkkehiäni

nuhalääkkeitäsi / nuhalääkkehiäsi

nuhalääkkeitänsä / nuhalääkkeitään / nuhalääkkehiänsä / nuhalääkkehiään

Gen

-n

nuhalääkkeeni

nuhalääkkeesi

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeitteni / nuhalääkkeideni / nuhalääkkehieni / nuhalääkkehitteni

nuhalääkkeittesi / nuhalääkkeidesi / nuhalääkkehiesi / nuhalääkkehittesi

nuhalääkkeittensä / nuhalääkkeidensä / nuhalääkkehiensä / nuhalääkkehittensä

Ill

mihin

nuhalääkkeeseeni

nuhalääkkeeseesi

nuhalääkkeeseensä

nuhalääkkeisiini / nuhalääkkeihini / nuhalääkkehisini

nuhalääkkeisiisi / nuhalääkkeihisi / nuhalääkkehisisi

nuhalääkkeisiinsä / nuhalääkkeihinsä / nuhalääkkehisinsä

Ine

-ssa

nuhalääkkeessäni

nuhalääkkeessäsi

nuhalääkkeessänsä / nuhalääkkeessään

nuhalääkkehissäni / nuhalääkkeissäni

nuhalääkkehissäsi / nuhalääkkeissäsi

nuhalääkkehissänsä / nuhalääkkehissään / nuhalääkkeissänsä / nuhalääkkeissään

Ela

-sta

nuhalääkkeestäni

nuhalääkkeestäsi

nuhalääkkeestänsä / nuhalääkkeestään

nuhalääkkehistäni / nuhalääkkeistäni

nuhalääkkehistäsi / nuhalääkkeistäsi

nuhalääkkehistänsä / nuhalääkkehistään / nuhalääkkeistänsä / nuhalääkkeistään

All

-lle

nuhalääkkeelleni

nuhalääkkeellesi

nuhalääkkeellensä / nuhalääkkeelleen

nuhalääkkehilleni / nuhalääkkeilleni

nuhalääkkehillesi / nuhalääkkeillesi

nuhalääkkehillensä / nuhalääkkehilleän / nuhalääkkeillensä / nuhalääkkeilleän

Ade

-lla

nuhalääkkeelläni

nuhalääkkeelläsi

nuhalääkkeellänsä / nuhalääkkeellään

nuhalääkkehilläni / nuhalääkkeilläni

nuhalääkkehilläsi / nuhalääkkeilläsi

nuhalääkkehillänsä / nuhalääkkehillään / nuhalääkkeillänsä / nuhalääkkeillään

Abl

-lta

nuhalääkkeeltäni

nuhalääkkeeltäsi

nuhalääkkeeltänsä / nuhalääkkeeltään

nuhalääkkehiltäni / nuhalääkkeiltäni

nuhalääkkehiltäsi / nuhalääkkeiltäsi

nuhalääkkehiltänsä / nuhalääkkehiltään / nuhalääkkeiltänsä / nuhalääkkeiltään

Tra

-ksi

nuhalääkkeekseni

nuhalääkkeeksesi

nuhalääkkeeksensä / nuhalääkkeekseen

nuhalääkkehikseni / nuhalääkkeikseni

nuhalääkkehiksesi / nuhalääkkeiksesi

nuhalääkkehikseen / nuhalääkkehiksensä / nuhalääkkeikseen / nuhalääkkeiksensä

Ess

-na

nuhalääkkeenäni

nuhalääkkeenäsi

nuhalääkkeenänsä / nuhalääkkeenään

nuhalääkkehinäni / nuhalääkkeinäni

nuhalääkkehinäsi / nuhalääkkeinäsi

nuhalääkkehinänsä / nuhalääkkehinään / nuhalääkkeinänsä / nuhalääkkeinään

Abe

-tta

nuhalääkkeettäni

nuhalääkkeettäsi

nuhalääkkeettänsä / nuhalääkkeettään

nuhalääkkehittäni / nuhalääkkeittäni

nuhalääkkehittäsi / nuhalääkkeittäsi

nuhalääkkehittänsä / nuhalääkkehittään / nuhalääkkeittänsä / nuhalääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

nuhalääkkehineni / nuhalääkkeineni

nuhalääkkehinesi / nuhalääkkeinesi

nuhalääkkehineen / nuhalääkkehinensä / nuhalääkkeineen / nuhalääkkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeensä

Par

-ta

nuhalääkettämme

nuhalääkkeitämme / nuhalääkkehiämme

nuhalääkettänne

nuhalääkkeitänne / nuhalääkkehiänne

nuhalääkettänsä / nuhalääkettään

nuhalääkkeitänsä / nuhalääkkeitään / nuhalääkkehiänsä / nuhalääkkehiään

Gen

-n

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeittemme / nuhalääkkeidemme / nuhalääkkehiemme / nuhalääkkehittemme

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeittenne / nuhalääkkeidenne / nuhalääkkehienne / nuhalääkkehittenne

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeittensä / nuhalääkkeidensä / nuhalääkkehiensä / nuhalääkkehittensä

Ill

mihin

nuhalääkkeeseemme

nuhalääkkeisiimme / nuhalääkkeihimme / nuhalääkkehisimme

nuhalääkkeeseenne

nuhalääkkeisiinne / nuhalääkkeihinne / nuhalääkkehisinne

nuhalääkkeeseensä

nuhalääkkeisiinsä / nuhalääkkeihinsä / nuhalääkkehisinsä

Ine

-ssa

nuhalääkkeessämme

nuhalääkkehissämme / nuhalääkkeissämme

nuhalääkkeessänne

nuhalääkkehissänne / nuhalääkkeissänne

nuhalääkkeessänsä / nuhalääkkeessään

nuhalääkkehissänsä / nuhalääkkehissään / nuhalääkkeissänsä / nuhalääkkeissään

Ela

-sta

nuhalääkkeestämme

nuhalääkkehistämme / nuhalääkkeistämme

nuhalääkkeestänne

nuhalääkkehistänne / nuhalääkkeistänne

nuhalääkkeestänsä / nuhalääkkeestään

nuhalääkkehistänsä / nuhalääkkehistään / nuhalääkkeistänsä / nuhalääkkeistään

All

-lle

nuhalääkkeellemme

nuhalääkkehillemme / nuhalääkkeillemme

nuhalääkkeellenne

nuhalääkkehillenne / nuhalääkkeillenne

nuhalääkkeellensä / nuhalääkkeelleen

nuhalääkkehillensä / nuhalääkkehilleän / nuhalääkkeillensä / nuhalääkkeilleän

Ade

-lla

nuhalääkkeellämme

nuhalääkkehillämme / nuhalääkkeillämme

nuhalääkkeellänne

nuhalääkkehillänne / nuhalääkkeillänne

nuhalääkkeellänsä / nuhalääkkeellään

nuhalääkkehillänsä / nuhalääkkehillään / nuhalääkkeillänsä / nuhalääkkeillään

Abl

-lta

nuhalääkkeeltämme

nuhalääkkehiltämme / nuhalääkkeiltämme

nuhalääkkeeltänne

nuhalääkkehiltänne / nuhalääkkeiltänne

nuhalääkkeeltänsä / nuhalääkkeeltään

nuhalääkkehiltänsä / nuhalääkkehiltään / nuhalääkkeiltänsä / nuhalääkkeiltään

Tra

-ksi

nuhalääkkeeksemme

nuhalääkkehiksemme / nuhalääkkeiksemme

nuhalääkkeeksenne

nuhalääkkehiksenne / nuhalääkkeiksenne

nuhalääkkeeksensä / nuhalääkkeekseen

nuhalääkkehikseen / nuhalääkkehiksensä / nuhalääkkeikseen / nuhalääkkeiksensä

Ess

-na

nuhalääkkeenämme

nuhalääkkehinämme / nuhalääkkeinämme

nuhalääkkeenänne

nuhalääkkehinänne / nuhalääkkeinänne

nuhalääkkeenänsä / nuhalääkkeenään

nuhalääkkehinänsä / nuhalääkkehinään / nuhalääkkeinänsä / nuhalääkkeinään

Abe

-tta

nuhalääkkeettämme

nuhalääkkehittämme / nuhalääkkeittämme

nuhalääkkeettänne

nuhalääkkehittänne / nuhalääkkeittänne

nuhalääkkeettänsä / nuhalääkkeettään

nuhalääkkehittänsä / nuhalääkkehittään / nuhalääkkeittänsä / nuhalääkkeittään

Com

-ne

-

nuhalääkkehinemme / nuhalääkkeinemme

-

nuhalääkkehinenne / nuhalääkkeinenne

-

nuhalääkkehineen / nuhalääkkehinensä / nuhalääkkeineen / nuhalääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeensä

Par

-ta

nuhalääkettämme

nuhalääkettänne

nuhalääkettänsä / nuhalääkettään

nuhalääkkeitämme / nuhalääkkehiämme

nuhalääkkeitänne / nuhalääkkehiänne

nuhalääkkeitänsä / nuhalääkkeitään / nuhalääkkehiänsä / nuhalääkkehiään

Gen

-n

nuhalääkkeemme

nuhalääkkeenne

nuhalääkkeensä

nuhalääkkeittemme / nuhalääkkeidemme / nuhalääkkehiemme / nuhalääkkehittemme

nuhalääkkeittenne / nuhalääkkeidenne / nuhalääkkehienne / nuhalääkkehittenne

nuhalääkkeittensä / nuhalääkkeidensä / nuhalääkkehiensä / nuhalääkkehittensä

Ill

mihin

nuhalääkkeeseemme

nuhalääkkeeseenne

nuhalääkkeeseensä

nuhalääkkeisiimme / nuhalääkkeihimme / nuhalääkkehisimme

nuhalääkkeisiinne / nuhalääkkeihinne / nuhalääkkehisinne

nuhalääkkeisiinsä / nuhalääkkeihinsä / nuhalääkkehisinsä

Ine

-ssa

nuhalääkkeessämme

nuhalääkkeessänne

nuhalääkkeessänsä / nuhalääkkeessään

nuhalääkkehissämme / nuhalääkkeissämme

nuhalääkkehissänne / nuhalääkkeissänne

nuhalääkkehissänsä / nuhalääkkehissään / nuhalääkkeissänsä / nuhalääkkeissään

Ela

-sta

nuhalääkkeestämme

nuhalääkkeestänne

nuhalääkkeestänsä / nuhalääkkeestään

nuhalääkkehistämme / nuhalääkkeistämme

nuhalääkkehistänne / nuhalääkkeistänne

nuhalääkkehistänsä / nuhalääkkehistään / nuhalääkkeistänsä / nuhalääkkeistään

All

-lle

nuhalääkkeellemme

nuhalääkkeellenne

nuhalääkkeellensä / nuhalääkkeelleen

nuhalääkkehillemme / nuhalääkkeillemme

nuhalääkkehillenne / nuhalääkkeillenne

nuhalääkkehillensä / nuhalääkkehilleän / nuhalääkkeillensä / nuhalääkkeilleän

Ade

-lla

nuhalääkkeellämme

nuhalääkkeellänne

nuhalääkkeellänsä / nuhalääkkeellään

nuhalääkkehillämme / nuhalääkkeillämme

nuhalääkkehillänne / nuhalääkkeillänne

nuhalääkkehillänsä / nuhalääkkehillään / nuhalääkkeillänsä / nuhalääkkeillään

Abl

-lta

nuhalääkkeeltämme

nuhalääkkeeltänne

nuhalääkkeeltänsä / nuhalääkkeeltään

nuhalääkkehiltämme / nuhalääkkeiltämme

nuhalääkkehiltänne / nuhalääkkeiltänne

nuhalääkkehiltänsä / nuhalääkkehiltään / nuhalääkkeiltänsä / nuhalääkkeiltään

Tra

-ksi

nuhalääkkeeksemme

nuhalääkkeeksenne

nuhalääkkeeksensä / nuhalääkkeekseen

nuhalääkkehiksemme / nuhalääkkeiksemme

nuhalääkkehiksenne / nuhalääkkeiksenne

nuhalääkkehikseen / nuhalääkkehiksensä / nuhalääkkeikseen / nuhalääkkeiksensä

Ess

-na

nuhalääkkeenämme

nuhalääkkeenänne

nuhalääkkeenänsä / nuhalääkkeenään

nuhalääkkehinämme / nuhalääkkeinämme

nuhalääkkehinänne / nuhalääkkeinänne

nuhalääkkehinänsä / nuhalääkkehinään / nuhalääkkeinänsä / nuhalääkkeinään

Abe

-tta

nuhalääkkeettämme

nuhalääkkeettänne

nuhalääkkeettänsä / nuhalääkkeettään

nuhalääkkehittämme / nuhalääkkeittämme

nuhalääkkehittänne / nuhalääkkeittänne

nuhalääkkehittänsä / nuhalääkkehittään / nuhalääkkeittänsä / nuhalääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

nuhalääkkehinemme / nuhalääkkeinemme

nuhalääkkehinenne / nuhalääkkeinenne

nuhalääkkehineen / nuhalääkkehinensä / nuhalääkkeineen / nuhalääkkeinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nuha

nuhat

Par

-ta

nuhaa

nuhia

Gen

-n

nuhan

nuhien

Ill

mihin

nuhaan

nuhiin

Ine

-ssa

nuhassa

nuhissa

Ela

-sta

nuhasta

nuhista

All

-lle

nuhalle

nuhille

Ade

-lla

nuhalla

nuhilla

Abl

-lta

nuhalta

nuhilta

Tra

-ksi

nuhaksi

nuhiksi

Ess

-na

nuhana

nuhina

Abe

-tta

nuhatta

nuhitta

Com

-ne

-

nuhine

Ins

-in

-

nuhin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nuha

nuhat

Par

-ta

nuhaa

nuhia

Gen

-n

nuhan

nuhien

Ill

mihin

nuhaan

nuhiin

Ine

-ssa

nuhassa

nuhissa

Ela

-sta

nuhasta

nuhista

All

-lle

nuhalle

nuhille

Ade

-lla

nuhalla

nuhilla

Abl

-lta

nuhalta

nuhilta

Tra

-ksi

nuhaksi

nuhiksi

Ess

-na

nuhana

nuhina

Abe

-tta

nuhatta

nuhitta

Com

-ne

-

nuhine

Ins

-in

-

nuhin

cold in the head nuha
the sniffles nuha
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; EurLex-2; Tatoeba, sentence #1584766; EMEA0.3; Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba, sentence #4774557; Europarl Parallel Corpus, sentence #264405 Minulla on nuha. I'm fighting a cold here. Nuha on yleinen vaiva talvella. A cold is a common ailment in the winter. Nuha paranee yleensä itsestään muutamassa päivässä. A cold usually improves on its own within a few days. jatkuva nuha. Persistent rhinitis. En voi tulla töihin tänään, koska minulla on kova nuha. I can't come to work today because I have a bad cold. Melko harvinaiset:nenänielun tulehdus, nuha. Infections and infestations Uncommon: nasopharyngitis, rhinitis. Yskä ja nuha ovat tyypillisiä oireita nuhakuumetta sairastavalle. Cough and runny nose are typical symptoms for someone with the common cold. Toisin kuin yskä tai kuume, nuha ei yleensä vaadi lääkärin hoitoa. Unlike cough or fever, a cold usually does not require medical treatment. Tappava kuin rutto ja tarttuva kuin tavallinen nuha. As deadly as a plague or as infectious as a common head cold. Nuha on yleensä viaton, mutta joskus se voi johtaa ongelmallisempiin tiloihin. A cold is usually harmless, but sometimes it can lead to more problematic conditions. Show more arrow right

Wiktionary

rhinitis common cold Show more arrow right (rhinitis): riniitti(common cold): nuhakuume, flunssa Show more arrow right nuhainen Show more arrow right Probably borrowed from Proto-Germanic hneusaną. Show more arrow right

Wikipedia

Rhinitis Rhinitis, also known as coryza, is irritation and inflammation of the mucous membrane inside the nose. Common symptoms are a stuffy nose, runny nose, sneezing, and post-nasal drip. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nuhani

nuhani

nuhasi

nuhasi

nuhansa

nuhansa

Par

-ta

nuhaani

nuhiani

nuhaasi

nuhiasi

nuhaansa

nuhiansa / nuhiaan

Gen

-n

nuhani

nuhieni

nuhasi

nuhiesi

nuhansa

nuhiensa

Ill

mihin

nuhaani

nuhiini

nuhaasi

nuhiisi

nuhaansa

nuhiinsa

Ine

-ssa

nuhassani

nuhissani

nuhassasi

nuhissasi

nuhassansa / nuhassaan

nuhissansa / nuhissaan

Ela

-sta

nuhastani

nuhistani

nuhastasi

nuhistasi

nuhastansa / nuhastaan

nuhistansa / nuhistaan

All

-lle

nuhalleni

nuhilleni

nuhallesi

nuhillesi

nuhallensa / nuhalleen

nuhillensa / nuhillean

Ade

-lla

nuhallani

nuhillani

nuhallasi

nuhillasi

nuhallansa / nuhallaan

nuhillansa / nuhillaan

Abl

-lta

nuhaltani

nuhiltani

nuhaltasi

nuhiltasi

nuhaltansa / nuhaltaan

nuhiltansa / nuhiltaan

Tra

-ksi

nuhakseni

nuhikseni

nuhaksesi

nuhiksesi

nuhaksensa / nuhakseen

nuhiksensa / nuhikseen

Ess

-na

nuhanani

nuhinani

nuhanasi

nuhinasi

nuhanansa / nuhanaan

nuhinansa / nuhinaan

Abe

-tta

nuhattani

nuhittani

nuhattasi

nuhittasi

nuhattansa / nuhattaan

nuhittansa / nuhittaan

Com

-ne

-

nuhineni

-

nuhinesi

-

nuhinensa / nuhineen

Singular

Plural

Nom

-

nuhani

nuhasi

nuhansa

nuhani

nuhasi

nuhansa

Par

-ta

nuhaani

nuhaasi

nuhaansa

nuhiani

nuhiasi

nuhiansa / nuhiaan

Gen

-n

nuhani

nuhasi

nuhansa

nuhieni

nuhiesi

nuhiensa

Ill

mihin

nuhaani

nuhaasi

nuhaansa

nuhiini

nuhiisi

nuhiinsa

Ine

-ssa

nuhassani

nuhassasi

nuhassansa / nuhassaan

nuhissani

nuhissasi

nuhissansa / nuhissaan

Ela

-sta

nuhastani

nuhastasi

nuhastansa / nuhastaan

nuhistani

nuhistasi

nuhistansa / nuhistaan

All

-lle

nuhalleni

nuhallesi

nuhallensa / nuhalleen

nuhilleni

nuhillesi

nuhillensa / nuhillean

Ade

-lla

nuhallani

nuhallasi

nuhallansa / nuhallaan

nuhillani

nuhillasi

nuhillansa / nuhillaan

Abl

-lta

nuhaltani

nuhaltasi

nuhaltansa / nuhaltaan

nuhiltani

nuhiltasi

nuhiltansa / nuhiltaan

Tra

-ksi

nuhakseni

nuhaksesi

nuhaksensa / nuhakseen

nuhikseni

nuhiksesi

nuhiksensa / nuhikseen

Ess

-na

nuhanani

nuhanasi

nuhanansa / nuhanaan

nuhinani

nuhinasi

nuhinansa / nuhinaan

Abe

-tta

nuhattani

nuhattasi

nuhattansa / nuhattaan

nuhittani

nuhittasi

nuhittansa / nuhittaan

Com

-ne

-

-

-

nuhineni

nuhinesi

nuhinensa / nuhineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nuhamme

nuhamme

nuhanne

nuhanne

nuhansa

nuhansa

Par

-ta

nuhaamme

nuhiamme

nuhaanne

nuhianne

nuhaansa

nuhiansa / nuhiaan

Gen

-n

nuhamme

nuhiemme

nuhanne

nuhienne

nuhansa

nuhiensa

Ill

mihin

nuhaamme

nuhiimme

nuhaanne

nuhiinne

nuhaansa

nuhiinsa

Ine

-ssa

nuhassamme

nuhissamme

nuhassanne

nuhissanne

nuhassansa / nuhassaan

nuhissansa / nuhissaan

Ela

-sta

nuhastamme

nuhistamme

nuhastanne

nuhistanne

nuhastansa / nuhastaan

nuhistansa / nuhistaan

All

-lle

nuhallemme

nuhillemme

nuhallenne

nuhillenne

nuhallensa / nuhalleen

nuhillensa / nuhillean

Ade

-lla

nuhallamme

nuhillamme

nuhallanne

nuhillanne

nuhallansa / nuhallaan

nuhillansa / nuhillaan

Abl

-lta

nuhaltamme

nuhiltamme

nuhaltanne

nuhiltanne

nuhaltansa / nuhaltaan

nuhiltansa / nuhiltaan

Tra

-ksi

nuhaksemme

nuhiksemme

nuhaksenne

nuhiksenne

nuhaksensa / nuhakseen

nuhiksensa / nuhikseen

Ess

-na

nuhanamme

nuhinamme

nuhananne

nuhinanne

nuhanansa / nuhanaan

nuhinansa / nuhinaan

Abe

-tta

nuhattamme

nuhittamme

nuhattanne

nuhittanne

nuhattansa / nuhattaan

nuhittansa / nuhittaan

Com

-ne

-

nuhinemme

-

nuhinenne

-

nuhinensa / nuhineen

Singular

Plural

Nom

-

nuhamme

nuhanne

nuhansa

nuhamme

nuhanne

nuhansa

Par

-ta

nuhaamme

nuhaanne

nuhaansa

nuhiamme

nuhianne

nuhiansa / nuhiaan

Gen

-n

nuhamme

nuhanne

nuhansa

nuhiemme

nuhienne

nuhiensa

Ill

mihin

nuhaamme

nuhaanne

nuhaansa

nuhiimme

nuhiinne

nuhiinsa

Ine

-ssa

nuhassamme

nuhassanne

nuhassansa / nuhassaan

nuhissamme

nuhissanne

nuhissansa / nuhissaan

Ela

-sta

nuhastamme

nuhastanne

nuhastansa / nuhastaan

nuhistamme

nuhistanne

nuhistansa / nuhistaan

All

-lle

nuhallemme

nuhallenne

nuhallensa / nuhalleen

nuhillemme

nuhillenne

nuhillensa / nuhillean

Ade

-lla

nuhallamme

nuhallanne

nuhallansa / nuhallaan

nuhillamme

nuhillanne

nuhillansa / nuhillaan

Abl

-lta

nuhaltamme

nuhaltanne

nuhaltansa / nuhaltaan

nuhiltamme

nuhiltanne

nuhiltansa / nuhiltaan

Tra

-ksi

nuhaksemme

nuhaksenne

nuhaksensa / nuhakseen

nuhiksemme

nuhiksenne

nuhiksensa / nuhikseen

Ess

-na

nuhanamme

nuhananne

nuhanansa / nuhanaan

nuhinamme

nuhinanne

nuhinansa / nuhinaan

Abe

-tta

nuhattamme

nuhattanne

nuhattansa / nuhattaan

nuhittamme

nuhittanne

nuhittansa / nuhittaan

Com

-ne

-

-

-

nuhinemme

nuhinenne

nuhinensa / nuhineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

lääkettä

lääkkeitä / lääkkehiä

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeeseen

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Ine

-ssa

lääkkeessä

lääkkehissä / lääkkeissä

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkeeltä

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Tra

-ksi

lääkkeeksi

lääkkehiksi / lääkkeiksi

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

lääkettä

lääkkeitä / lääkkehiä

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeeseen

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Ine

-ssa

lääkkeessä

lääkkehissä / lääkkeissä

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkeeltä

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Tra

-ksi

lääkkeeksi

lääkkehiksi / lääkkeiksi

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

medicine lääke, lääketiede
drug lääke, huume, huumausaine
remedy lääke, parannuskeino, apu
medicament lääke, rohto
medication lääkitys, lääke, lääkehoito
cure parannuskeino, lääke, parantuminen, hoitokeino, kuuri, sielunhoito
prescription resepti, lääkemääräys, lääke, lainsäännös, hoito-ohje
syrup siirappi, mehu, sokeriliemi, lääke
curative lääke
pharmaceutical
medicinal
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; tmClass; TildeMODEL; jw2019 Lääke auttaa migreeniin. Medicine helps with migraine. Lääke ei auttanut kurkkukipuun. The medicine didn't help with the sore throat. Sinun pitää ottaa lääkkeesi. I think you need to take your medicine. Lääke auttoi häntä selviytymään flunssasta. The medicine helped him to recover from the flu. En voi nukkua ilman lääkettä. I can't sleep without medicine. Rauhoittavat lääkkeet. Tranquillisers. Lääke oli liian vahva ja aiheutti pahoinvointia. The medicine was too strong and caused nausea. (Katso myös Lääkkeet). (See also Drugs [ Medicinal ]). Lääkärin määräämä lääke auttoi lievittämään kipua. The prescribed medicine helped to relieve the pain. Lääkkeiden hinnat ovat nousussa. The prices of medications are on the rise. Show more arrow right

Wiktionary

medicine (substance), remedy, drug Show more arrow right depressiolääkeeläinlääkeflunssalääkeihmelääkeilmaislääkeitsehoitolääkekipulääkekuumelääkekäsikauppalääkelaihdutuslääkelumelääkeluonnonlääkelääkeaaloelääkeaddiktilääkeainelääkeaineihottumalääkeainemyrkytyslääkeaineoppilääkeannoslääkeannostelijalääkeasetuslääke-edustajalääke-esittelijälääke-etikettilääkehiililääkehoitolääkehumalalääkeinfolääkejakelulääkejakolääkejätelääkekaappilääkekasvilääkekemialääkekulutlääkekustannuksetlääkekuurilääkelaastarilääkelaskentalääkemuotolääkemääräyslääkepakkauslääkepullolääkerasialääkereseptilääkeriippuvuuslääkerikoslääkeruiskulääkesaippualääkesampoolääkeseoslääkesumutinlääketablettilääketaksalääketaloustiedelääketarjotinlääketehdaslääketeknikkolääketeollisuuslääketiedelääketoleranssilääketuotantolääketurvallisuuslääketutkimuslääkevalmistelääkevalvontalääkeviinilääkeyrttimasennuslääkematolääkemikrobilääkenuhalääkenukahtamislääkepatenttilääkepotenssilääkepsyykenlääkepullolääkepäänsärkylääkerauhoituslääkerautalääkereseptilääkesienilääkesulfalääkesydänlääkesyöpälääkesärkylääketäsmälääkeulostuslääkeunilääkevastalääkeverenpainelääkeyskänlääke Show more arrow right lääkitä +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Medication A medication (also referred to as medicine, pharmaceutical drug, medicinal drug or simply drug) is a drug used to diagnose, cure, treat, or prevent disease. Drug therapy (pharmacotherapy) is an important part of the medical field and relies on the science of pharmacology for continual advancement and on pharmacy for appropriate management. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeeni

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettäni

lääkkeitäni / lääkkehiäni

lääkettäsi

lääkkeitäsi / lääkkehiäsi

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeeni

lääkkeitteni / lääkkeideni / lääkkehieni / lääkkehitteni

lääkkeesi

lääkkeittesi / lääkkeidesi / lääkkehiesi / lääkkehittesi

lääkkeensä

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseeni

lääkkeisiini / lääkkeihini / lääkkehisini

lääkkeeseesi

lääkkeisiisi / lääkkeihisi / lääkkehisisi

lääkkeeseensä

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessäni

lääkkehissäni / lääkkeissäni

lääkkeessäsi

lääkkehissäsi / lääkkeissäsi

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestäni

lääkkehistäni / lääkkeistäni

lääkkeestäsi

lääkkehistäsi / lääkkeistäsi

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeelleni

lääkkehilleni / lääkkeilleni

lääkkeellesi

lääkkehillesi / lääkkeillesi

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeelläni

lääkkehilläni / lääkkeilläni

lääkkeelläsi

lääkkehilläsi / lääkkeilläsi

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltäni

lääkkehiltäni / lääkkeiltäni

lääkkeeltäsi

lääkkehiltäsi / lääkkeiltäsi

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeekseni

lääkkehikseni / lääkkeikseni

lääkkeeksesi

lääkkehiksesi / lääkkeiksesi

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenäni

lääkkehinäni / lääkkeinäni

lääkkeenäsi

lääkkehinäsi / lääkkeinäsi

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettäni

lääkkehittäni / lääkkeittäni

lääkkeettäsi

lääkkehittäsi / lääkkeittäsi

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

lääkkehineni / lääkkeineni

-

lääkkehinesi / lääkkeinesi

-

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettäni

lääkettäsi

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitäni / lääkkehiäni

lääkkeitäsi / lääkkehiäsi

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeitteni / lääkkeideni / lääkkehieni / lääkkehitteni

lääkkeittesi / lääkkeidesi / lääkkehiesi / lääkkehittesi

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseeni

lääkkeeseesi

lääkkeeseensä

lääkkeisiini / lääkkeihini / lääkkehisini

lääkkeisiisi / lääkkeihisi / lääkkehisisi

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessäni

lääkkeessäsi

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissäni / lääkkeissäni

lääkkehissäsi / lääkkeissäsi

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestäni

lääkkeestäsi

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistäni / lääkkeistäni

lääkkehistäsi / lääkkeistäsi

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeelleni

lääkkeellesi

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehilleni / lääkkeilleni

lääkkehillesi / lääkkeillesi

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeelläni

lääkkeelläsi

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehilläni / lääkkeilläni

lääkkehilläsi / lääkkeilläsi

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltäni

lääkkeeltäsi

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltäni / lääkkeiltäni

lääkkehiltäsi / lääkkeiltäsi

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeekseni

lääkkeeksesi

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseni / lääkkeikseni

lääkkehiksesi / lääkkeiksesi

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenäni

lääkkeenäsi

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinäni / lääkkeinäni

lääkkehinäsi / lääkkeinäsi

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettäni

lääkkeettäsi

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittäni / lääkkeittäni

lääkkehittäsi / lääkkeittäsi

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

lääkkehineni / lääkkeineni

lääkkehinesi / lääkkeinesi

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeemme

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettämme

lääkkeitämme / lääkkehiämme

lääkettänne

lääkkeitänne / lääkkehiänne

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeemme

lääkkeittemme / lääkkeidemme / lääkkehiemme / lääkkehittemme

lääkkeenne

lääkkeittenne / lääkkeidenne / lääkkehienne / lääkkehittenne

lääkkeensä

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseemme

lääkkeisiimme / lääkkeihimme / lääkkehisimme

lääkkeeseenne

lääkkeisiinne / lääkkeihinne / lääkkehisinne

lääkkeeseensä

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessämme

lääkkehissämme / lääkkeissämme

lääkkeessänne

lääkkehissänne / lääkkeissänne

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestämme

lääkkehistämme / lääkkeistämme

lääkkeestänne

lääkkehistänne / lääkkeistänne

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeellemme

lääkkehillemme / lääkkeillemme

lääkkeellenne

lääkkehillenne / lääkkeillenne

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeellämme

lääkkehillämme / lääkkeillämme

lääkkeellänne

lääkkehillänne / lääkkeillänne

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltämme

lääkkehiltämme / lääkkeiltämme

lääkkeeltänne

lääkkehiltänne / lääkkeiltänne

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeeksemme

lääkkehiksemme / lääkkeiksemme

lääkkeeksenne

lääkkehiksenne / lääkkeiksenne

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenämme

lääkkehinämme / lääkkeinämme

lääkkeenänne

lääkkehinänne / lääkkeinänne

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettämme

lääkkehittämme / lääkkeittämme

lääkkeettänne

lääkkehittänne / lääkkeittänne

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

lääkkehinemme / lääkkeinemme

-

lääkkehinenne / lääkkeinenne

-

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettämme

lääkettänne

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitämme / lääkkehiämme

lääkkeitänne / lääkkehiänne

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeittemme / lääkkeidemme / lääkkehiemme / lääkkehittemme

lääkkeittenne / lääkkeidenne / lääkkehienne / lääkkehittenne

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseemme

lääkkeeseenne

lääkkeeseensä

lääkkeisiimme / lääkkeihimme / lääkkehisimme

lääkkeisiinne / lääkkeihinne / lääkkehisinne

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessämme

lääkkeessänne

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissämme / lääkkeissämme

lääkkehissänne / lääkkeissänne

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestämme

lääkkeestänne

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistämme / lääkkeistämme

lääkkehistänne / lääkkeistänne

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeellemme

lääkkeellenne

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillemme / lääkkeillemme

lääkkehillenne / lääkkeillenne

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeellämme

lääkkeellänne

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillämme / lääkkeillämme

lääkkehillänne / lääkkeillänne

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltämme

lääkkeeltänne

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltämme / lääkkeiltämme

lääkkehiltänne / lääkkeiltänne

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeeksemme

lääkkeeksenne

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehiksemme / lääkkeiksemme

lääkkehiksenne / lääkkeiksenne

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenämme

lääkkeenänne

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinämme / lääkkeinämme

lääkkehinänne / lääkkeinänne

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettämme

lääkkeettänne

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittämme / lääkkeittämme

lääkkehittänne / lääkkeittänne

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

lääkkehinemme / lääkkeinemme

lääkkehinenne / lääkkeinenne

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept