logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

päästö, noun

Word analysis
päästövähennystavoitteen

päästövähennystavoitteen

päästö

Noun, Singular Nominative

+ vähennys

Noun, Singular Nominative

+ tavoite

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päästö

päästöt

Par

-ta

päästöä

päästöjä

Gen

-n

päästön

päästöjen

Ill

mihin

päästöön

päästöihin

Ine

-ssa

päästössä

päästöissä

Ela

-sta

päästöstä

päästöistä

All

-lle

päästölle

päästöille

Ade

-lla

päästöllä

päästöillä

Abl

-lta

päästöltä

päästöiltä

Tra

-ksi

päästöksi

päästöiksi

Ess

-na

päästönä

päästöinä

Abe

-tta

päästöttä

päästöittä

Com

-ne

-

päästöine

Ins

-in

-

päästöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päästö

päästöt

Par

-ta

päästöä

päästöjä

Gen

-n

päästön

päästöjen

Ill

mihin

päästöön

päästöihin

Ine

-ssa

päästössä

päästöissä

Ela

-sta

päästöstä

päästöistä

All

-lle

päästölle

päästöille

Ade

-lla

päästöllä

päästöillä

Abl

-lta

päästöltä

päästöiltä

Tra

-ksi

päästöksi

päästöiksi

Ess

-na

päästönä

päästöinä

Abe

-tta

päästöttä

päästöittä

Com

-ne

-

päästöine

Ins

-in

-

päästöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

emission päästö, emissio, säteily, eritys, osakeanti, vuoto
discharge virtaama, päästö, purkautuminen, päästäminen, virtaaminen, laskeminen
fasting
fast
Lent
Show more arrow right
not-set; Europarl Parallel Corpus v9, sentence id: 1053467; Europarl Parallel Corpus; EurLex-2; Eurlex2019 Päästöt veteen. Releases to water. Päästö per henkilö on pienempi kuin kuluneella vuosikymmenellä. Emissions per capita are lower than in the past decade. Päästö vähenee merkittävästi, kun junaliikennettä sähköistetään. Emission significantly decreases when train traffic is electrified. Päästöt ilmaan. Releases to air. COns-päästöt [g]. CO emissions [g]. B) Päästöt ilmaan. (b) Emissions to air. jätteet päästöt. residues/ emissions;. Epäsuorat päästöt. Indirect emissions. Teollisuuden päästöt. Industrial emissions. 1. 3. 2 Päästöt ilmaan. 1.3.2. Emissions to air. Show more arrow right

Wiktionary

emission (of a harmful substance, such as exhaust gas) release (act of releasing) Show more arrow right päästökauppa päästölupa päästöoikeus päästörajoitus päästötodistus Show more arrow right päästää +‎ -ö Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päästöni

päästöni

päästösi

päästösi

päästönsä

päästönsä

Par

-ta

päästöäni

päästöjäni

päästöäsi

päästöjäsi

päästöänsä / päästöään

päästöjänsä / päästöjään

Gen

-n

päästöni

päästöjeni

päästösi

päästöjesi

päästönsä

päästöjensä

Ill

mihin

päästööni

päästöihini

päästöösi

päästöihisi

päästöönsä

päästöihinsä

Ine

-ssa

päästössäni

päästöissäni

päästössäsi

päästöissäsi

päästössänsä / päästössään

päästöissänsä / päästöissään

Ela

-sta

päästöstäni

päästöistäni

päästöstäsi

päästöistäsi

päästöstänsä / päästöstään

päästöistänsä / päästöistään

All

-lle

päästölleni

päästöilleni

päästöllesi

päästöillesi

päästöllensä / päästölleen

päästöillensä / päästöilleän

Ade

-lla

päästölläni

päästöilläni

päästölläsi

päästöilläsi

päästöllänsä / päästöllään

päästöillänsä / päästöillään

Abl

-lta

päästöltäni

päästöiltäni

päästöltäsi

päästöiltäsi

päästöltänsä / päästöltään

päästöiltänsä / päästöiltään

Tra

-ksi

päästökseni

päästöikseni

päästöksesi

päästöiksesi

päästöksensä / päästökseen

päästöiksensä / päästöikseen

Ess

-na

päästönäni

päästöinäni

päästönäsi

päästöinäsi

päästönänsä / päästönään

päästöinänsä / päästöinään

Abe

-tta

päästöttäni

päästöittäni

päästöttäsi

päästöittäsi

päästöttänsä / päästöttään

päästöittänsä / päästöittään

Com

-ne

-

päästöineni

-

päästöinesi

-

päästöinensä / päästöineen

Singular

Plural

Nom

-

päästöni

päästösi

päästönsä

päästöni

päästösi

päästönsä

Par

-ta

päästöäni

päästöäsi

päästöänsä / päästöään

päästöjäni

päästöjäsi

päästöjänsä / päästöjään

Gen

-n

päästöni

päästösi

päästönsä

päästöjeni

päästöjesi

päästöjensä

Ill

mihin

päästööni

päästöösi

päästöönsä

päästöihini

päästöihisi

päästöihinsä

Ine

-ssa

päästössäni

päästössäsi

päästössänsä / päästössään

päästöissäni

päästöissäsi

päästöissänsä / päästöissään

Ela

-sta

päästöstäni

päästöstäsi

päästöstänsä / päästöstään

päästöistäni

päästöistäsi

päästöistänsä / päästöistään

All

-lle

päästölleni

päästöllesi

päästöllensä / päästölleen

päästöilleni

päästöillesi

päästöillensä / päästöilleän

Ade

-lla

päästölläni

päästölläsi

päästöllänsä / päästöllään

päästöilläni

päästöilläsi

päästöillänsä / päästöillään

Abl

-lta

päästöltäni

päästöltäsi

päästöltänsä / päästöltään

päästöiltäni

päästöiltäsi

päästöiltänsä / päästöiltään

Tra

-ksi

päästökseni

päästöksesi

päästöksensä / päästökseen

päästöikseni

päästöiksesi

päästöiksensä / päästöikseen

Ess

-na

päästönäni

päästönäsi

päästönänsä / päästönään

päästöinäni

päästöinäsi

päästöinänsä / päästöinään

Abe

-tta

päästöttäni

päästöttäsi

päästöttänsä / päästöttään

päästöittäni

päästöittäsi

päästöittänsä / päästöittään

Com

-ne

-

-

-

päästöineni

päästöinesi

päästöinensä / päästöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päästömme

päästömme

päästönne

päästönne

päästönsä

päästönsä

Par

-ta

päästöämme

päästöjämme

päästöänne

päästöjänne

päästöänsä / päästöään

päästöjänsä / päästöjään

Gen

-n

päästömme

päästöjemme

päästönne

päästöjenne

päästönsä

päästöjensä

Ill

mihin

päästöömme

päästöihimme

päästöönne

päästöihinne

päästöönsä

päästöihinsä

Ine

-ssa

päästössämme

päästöissämme

päästössänne

päästöissänne

päästössänsä / päästössään

päästöissänsä / päästöissään

Ela

-sta

päästöstämme

päästöistämme

päästöstänne

päästöistänne

päästöstänsä / päästöstään

päästöistänsä / päästöistään

All

-lle

päästöllemme

päästöillemme

päästöllenne

päästöillenne

päästöllensä / päästölleen

päästöillensä / päästöilleän

Ade

-lla

päästöllämme

päästöillämme

päästöllänne

päästöillänne

päästöllänsä / päästöllään

päästöillänsä / päästöillään

Abl

-lta

päästöltämme

päästöiltämme

päästöltänne

päästöiltänne

päästöltänsä / päästöltään

päästöiltänsä / päästöiltään

Tra

-ksi

päästöksemme

päästöiksemme

päästöksenne

päästöiksenne

päästöksensä / päästökseen

päästöiksensä / päästöikseen

Ess

-na

päästönämme

päästöinämme

päästönänne

päästöinänne

päästönänsä / päästönään

päästöinänsä / päästöinään

Abe

-tta

päästöttämme

päästöittämme

päästöttänne

päästöittänne

päästöttänsä / päästöttään

päästöittänsä / päästöittään

Com

-ne

-

päästöinemme

-

päästöinenne

-

päästöinensä / päästöineen

Singular

Plural

Nom

-

päästömme

päästönne

päästönsä

päästömme

päästönne

päästönsä

Par

-ta

päästöämme

päästöänne

päästöänsä / päästöään

päästöjämme

päästöjänne

päästöjänsä / päästöjään

Gen

-n

päästömme

päästönne

päästönsä

päästöjemme

päästöjenne

päästöjensä

Ill

mihin

päästöömme

päästöönne

päästöönsä

päästöihimme

päästöihinne

päästöihinsä

Ine

-ssa

päästössämme

päästössänne

päästössänsä / päästössään

päästöissämme

päästöissänne

päästöissänsä / päästöissään

Ela

-sta

päästöstämme

päästöstänne

päästöstänsä / päästöstään

päästöistämme

päästöistänne

päästöistänsä / päästöistään

All

-lle

päästöllemme

päästöllenne

päästöllensä / päästölleen

päästöillemme

päästöillenne

päästöillensä / päästöilleän

Ade

-lla

päästöllämme

päästöllänne

päästöllänsä / päästöllään

päästöillämme

päästöillänne

päästöillänsä / päästöillään

Abl

-lta

päästöltämme

päästöltänne

päästöltänsä / päästöltään

päästöiltämme

päästöiltänne

päästöiltänsä / päästöiltään

Tra

-ksi

päästöksemme

päästöksenne

päästöksensä / päästökseen

päästöiksemme

päästöiksenne

päästöiksensä / päästöikseen

Ess

-na

päästönämme

päästönänne

päästönänsä / päästönään

päästöinämme

päästöinänne

päästöinänsä / päästöinään

Abe

-tta

päästöttämme

päästöttänne

päästöttänsä / päästöttään

päästöittämme

päästöittänne

päästöittänsä / päästöittään

Com

-ne

-

-

-

päästöinemme

päästöinenne

päästöinensä / päästöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vähennys

vähennykset

Par

-ta

vähennystä

vähennyksiä

Gen

-n

vähennyksen

vähennyksien / vähennysten

Ill

mihin

vähennykseen

vähennyksiin

Ine

-ssa

vähennyksessä

vähennyksissä

Ela

-sta

vähennyksestä

vähennyksistä

All

-lle

vähennykselle

vähennyksille

Ade

-lla

vähennyksellä

vähennyksillä

Abl

-lta

vähennykseltä

vähennyksiltä

Tra

-ksi

vähennykseksi

vähennyksiksi

Ess

-na

vähennyksenä

vähennyksinä

Abe

-tta

vähennyksettä

vähennyksittä

Com

-ne

-

vähennyksine

Ins

-in

-

vähennyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vähennys

vähennykset

Par

-ta

vähennystä

vähennyksiä

Gen

-n

vähennyksen

vähennyksien / vähennysten

Ill

mihin

vähennykseen

vähennyksiin

Ine

-ssa

vähennyksessä

vähennyksissä

Ela

-sta

vähennyksestä

vähennyksistä

All

-lle

vähennykselle

vähennyksille

Ade

-lla

vähennyksellä

vähennyksillä

Abl

-lta

vähennykseltä

vähennyksiltä

Tra

-ksi

vähennykseksi

vähennyksiksi

Ess

-na

vähennyksenä

vähennyksinä

Abe

-tta

vähennyksettä

vähennyksittä

Com

-ne

-

vähennyksine

Ins

-in

-

vähennyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

reduction vähentäminen, vähennys, alentaminen, alennus, pieneneminen, supistaminen
deduction vähennys, päätelmä, verovähennys, johtopäätös
subtraction vähennyslasku, vähennys
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, vara
abatement torjunta, vähennys, alennus, lievennys, kumoaminen
cut leikkaus, viilto, pala, haava, vähennys, leikkuu
decrement vähennys, vähenemä
discount alennus, vähennys, diskontto
cutback supistus, leikkaus, vähennys
stoppage vähennys, työnseisaus, pidätys, tukos, pysäys
Show more arrow right
Europarl8; SETIMES; Tatoeba; Europarl; EurLex-2; OpenSubtitles; EUbookshop Missä on vähennys? Where is the reduction? Tämä vähennys on tärkeä ympäristön kannalta. This decrease is important for the environment. Tarvitaan merkittävä vähennys energiankulutuksessa. A significant reduction in energy consumption is needed. Vähennys näiden kahden ryhmän välillä oli merkittävä. The reduction between these two groups was significant. Rakenteellinen vähennys (55). Structural reduction (55). Vähennys vaikuttaa lähinnä yksityisiin kulutusmenoihin. The reduction mainly affects private consumption expenditures. Odotettavissa on 3 prosentin vähennys öljynkulutuksessamme. A 3% reduction in our oil consumption is expected. Tavoitteena on työpaikkojen luominen ja verotuksen vähennys. The objective is to create jobs and reduce taxation. Ehdotetut tarkistukset ovat vähennys eläkeläisten taloudelliseen asemaan. The proposed amendments are a reduction in the financial position of pensioners. Tässä luokassa on havaittavissa merkittävä vähennys kavions-ja sorkkaeläinten määrässä. For this category a significant decrease in numbers of both Artiodactyla and Perissodactyla, has been recorded. Show more arrow right

Wiktionary

decrease (in quantity) subtraction, deduction Show more arrow right vähentää +‎ -ys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vähennykseni

vähennykseni

vähennyksesi

vähennyksesi

vähennyksensä

vähennyksensä

Par

-ta

vähennystäni

vähennyksiäni

vähennystäsi

vähennyksiäsi

vähennystänsä / vähennystään

vähennyksiänsä / vähennyksiään

Gen

-n

vähennykseni

vähennyksieni / vähennysteni

vähennyksesi

vähennyksiesi / vähennystesi

vähennyksensä

vähennyksiensä / vähennystensä

Ill

mihin

vähennykseeni

vähennyksiini

vähennykseesi

vähennyksiisi

vähennykseensä

vähennyksiinsä

Ine

-ssa

vähennyksessäni

vähennyksissäni

vähennyksessäsi

vähennyksissäsi

vähennyksessänsä / vähennyksessään

vähennyksissänsä / vähennyksissään

Ela

-sta

vähennyksestäni

vähennyksistäni

vähennyksestäsi

vähennyksistäsi

vähennyksestänsä / vähennyksestään

vähennyksistänsä / vähennyksistään

All

-lle

vähennykselleni

vähennyksilleni

vähennyksellesi

vähennyksillesi

vähennyksellensä / vähennykselleen

vähennyksillensä / vähennyksilleän

Ade

-lla

vähennykselläni

vähennyksilläni

vähennykselläsi

vähennyksilläsi

vähennyksellänsä / vähennyksellään

vähennyksillänsä / vähennyksillään

Abl

-lta

vähennykseltäni

vähennyksiltäni

vähennykseltäsi

vähennyksiltäsi

vähennykseltänsä / vähennykseltään

vähennyksiltänsä / vähennyksiltään

Tra

-ksi

vähennyksekseni

vähennyksikseni

vähennykseksesi

vähennyksiksesi

vähennykseksensä / vähennyksekseen

vähennyksiksensä / vähennyksikseen

Ess

-na

vähennyksenäni

vähennyksinäni

vähennyksenäsi

vähennyksinäsi

vähennyksenänsä / vähennyksenään

vähennyksinänsä / vähennyksinään

Abe

-tta

vähennyksettäni

vähennyksittäni

vähennyksettäsi

vähennyksittäsi

vähennyksettänsä / vähennyksettään

vähennyksittänsä / vähennyksittään

Com

-ne

-

vähennyksineni

-

vähennyksinesi

-

vähennyksinensä / vähennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

vähennykseni

vähennyksesi

vähennyksensä

vähennykseni

vähennyksesi

vähennyksensä

Par

-ta

vähennystäni

vähennystäsi

vähennystänsä / vähennystään

vähennyksiäni

vähennyksiäsi

vähennyksiänsä / vähennyksiään

Gen

-n

vähennykseni

vähennyksesi

vähennyksensä

vähennyksieni / vähennysteni

vähennyksiesi / vähennystesi

vähennyksiensä / vähennystensä

Ill

mihin

vähennykseeni

vähennykseesi

vähennykseensä

vähennyksiini

vähennyksiisi

vähennyksiinsä

Ine

-ssa

vähennyksessäni

vähennyksessäsi

vähennyksessänsä / vähennyksessään

vähennyksissäni

vähennyksissäsi

vähennyksissänsä / vähennyksissään

Ela

-sta

vähennyksestäni

vähennyksestäsi

vähennyksestänsä / vähennyksestään

vähennyksistäni

vähennyksistäsi

vähennyksistänsä / vähennyksistään

All

-lle

vähennykselleni

vähennyksellesi

vähennyksellensä / vähennykselleen

vähennyksilleni

vähennyksillesi

vähennyksillensä / vähennyksilleän

Ade

-lla

vähennykselläni

vähennykselläsi

vähennyksellänsä / vähennyksellään

vähennyksilläni

vähennyksilläsi

vähennyksillänsä / vähennyksillään

Abl

-lta

vähennykseltäni

vähennykseltäsi

vähennykseltänsä / vähennykseltään

vähennyksiltäni

vähennyksiltäsi

vähennyksiltänsä / vähennyksiltään

Tra

-ksi

vähennyksekseni

vähennykseksesi

vähennykseksensä / vähennyksekseen

vähennyksikseni

vähennyksiksesi

vähennyksiksensä / vähennyksikseen

Ess

-na

vähennyksenäni

vähennyksenäsi

vähennyksenänsä / vähennyksenään

vähennyksinäni

vähennyksinäsi

vähennyksinänsä / vähennyksinään

Abe

-tta

vähennyksettäni

vähennyksettäsi

vähennyksettänsä / vähennyksettään

vähennyksittäni

vähennyksittäsi

vähennyksittänsä / vähennyksittään

Com

-ne

-

-

-

vähennyksineni

vähennyksinesi

vähennyksinensä / vähennyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vähennyksemme

vähennyksemme

vähennyksenne

vähennyksenne

vähennyksensä

vähennyksensä

Par

-ta

vähennystämme

vähennyksiämme

vähennystänne

vähennyksiänne

vähennystänsä / vähennystään

vähennyksiänsä / vähennyksiään

Gen

-n

vähennyksemme

vähennyksiemme / vähennystemme

vähennyksenne

vähennyksienne / vähennystenne

vähennyksensä

vähennyksiensä / vähennystensä

Ill

mihin

vähennykseemme

vähennyksiimme

vähennykseenne

vähennyksiinne

vähennykseensä

vähennyksiinsä

Ine

-ssa

vähennyksessämme

vähennyksissämme

vähennyksessänne

vähennyksissänne

vähennyksessänsä / vähennyksessään

vähennyksissänsä / vähennyksissään

Ela

-sta

vähennyksestämme

vähennyksistämme

vähennyksestänne

vähennyksistänne

vähennyksestänsä / vähennyksestään

vähennyksistänsä / vähennyksistään

All

-lle

vähennyksellemme

vähennyksillemme

vähennyksellenne

vähennyksillenne

vähennyksellensä / vähennykselleen

vähennyksillensä / vähennyksilleän

Ade

-lla

vähennyksellämme

vähennyksillämme

vähennyksellänne

vähennyksillänne

vähennyksellänsä / vähennyksellään

vähennyksillänsä / vähennyksillään

Abl

-lta

vähennykseltämme

vähennyksiltämme

vähennykseltänne

vähennyksiltänne

vähennykseltänsä / vähennykseltään

vähennyksiltänsä / vähennyksiltään

Tra

-ksi

vähennykseksemme

vähennyksiksemme

vähennykseksenne

vähennyksiksenne

vähennykseksensä / vähennyksekseen

vähennyksiksensä / vähennyksikseen

Ess

-na

vähennyksenämme

vähennyksinämme

vähennyksenänne

vähennyksinänne

vähennyksenänsä / vähennyksenään

vähennyksinänsä / vähennyksinään

Abe

-tta

vähennyksettämme

vähennyksittämme

vähennyksettänne

vähennyksittänne

vähennyksettänsä / vähennyksettään

vähennyksittänsä / vähennyksittään

Com

-ne

-

vähennyksinemme

-

vähennyksinenne

-

vähennyksinensä / vähennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

vähennyksemme

vähennyksenne

vähennyksensä

vähennyksemme

vähennyksenne

vähennyksensä

Par

-ta

vähennystämme

vähennystänne

vähennystänsä / vähennystään

vähennyksiämme

vähennyksiänne

vähennyksiänsä / vähennyksiään

Gen

-n

vähennyksemme

vähennyksenne

vähennyksensä

vähennyksiemme / vähennystemme

vähennyksienne / vähennystenne

vähennyksiensä / vähennystensä

Ill

mihin

vähennykseemme

vähennykseenne

vähennykseensä

vähennyksiimme

vähennyksiinne

vähennyksiinsä

Ine

-ssa

vähennyksessämme

vähennyksessänne

vähennyksessänsä / vähennyksessään

vähennyksissämme

vähennyksissänne

vähennyksissänsä / vähennyksissään

Ela

-sta

vähennyksestämme

vähennyksestänne

vähennyksestänsä / vähennyksestään

vähennyksistämme

vähennyksistänne

vähennyksistänsä / vähennyksistään

All

-lle

vähennyksellemme

vähennyksellenne

vähennyksellensä / vähennykselleen

vähennyksillemme

vähennyksillenne

vähennyksillensä / vähennyksilleän

Ade

-lla

vähennyksellämme

vähennyksellänne

vähennyksellänsä / vähennyksellään

vähennyksillämme

vähennyksillänne

vähennyksillänsä / vähennyksillään

Abl

-lta

vähennykseltämme

vähennykseltänne

vähennykseltänsä / vähennykseltään

vähennyksiltämme

vähennyksiltänne

vähennyksiltänsä / vähennyksiltään

Tra

-ksi

vähennykseksemme

vähennykseksenne

vähennykseksensä / vähennyksekseen

vähennyksiksemme

vähennyksiksenne

vähennyksiksensä / vähennyksikseen

Ess

-na

vähennyksenämme

vähennyksenänne

vähennyksenänsä / vähennyksenään

vähennyksinämme

vähennyksinänne

vähennyksinänsä / vähennyksinään

Abe

-tta

vähennyksettämme

vähennyksettänne

vähennyksettänsä / vähennyksettään

vähennyksittämme

vähennyksittänne

vähennyksittänsä / vähennyksittään

Com

-ne

-

-

-

vähennyksinemme

vähennyksinenne

vähennyksinensä / vähennyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavoite

tavoitteet

Par

-ta

tavoitetta

tavoitteita / tavoittehia

Gen

-n

tavoitteen

tavoitteitten / tavoitteiden / tavoittehien / tavoittehitten

Ill

mihin

tavoitteeseen

tavoitteisiin / tavoitteihin / tavoittehisin

Ine

-ssa

tavoitteessa

tavoittehissa / tavoitteissa

Ela

-sta

tavoitteesta

tavoittehista / tavoitteista

All

-lle

tavoitteelle

tavoittehille / tavoitteille

Ade

-lla

tavoitteella

tavoittehilla / tavoitteilla

Abl

-lta

tavoitteelta

tavoittehilta / tavoitteilta

Tra

-ksi

tavoitteeksi

tavoittehiksi / tavoitteiksi

Ess

-na

tavoitteena

tavoittehina / tavoitteina

Abe

-tta

tavoitteetta

tavoittehitta / tavoitteitta

Com

-ne

-

tavoittehine / tavoitteine

Ins

-in

-

tavoittehin / tavoittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavoite

tavoitteet

Par

-ta

tavoitetta

tavoitteita / tavoittehia

Gen

-n

tavoitteen

tavoitteitten / tavoitteiden / tavoittehien / tavoittehitten

Ill

mihin

tavoitteeseen

tavoitteisiin / tavoitteihin / tavoittehisin

Ine

-ssa

tavoitteessa

tavoittehissa / tavoitteissa

Ela

-sta

tavoitteesta

tavoittehista / tavoitteista

All

-lle

tavoitteelle

tavoittehille / tavoitteille

Ade

-lla

tavoitteella

tavoittehilla / tavoitteilla

Abl

-lta

tavoitteelta

tavoittehilta / tavoitteilta

Tra

-ksi

tavoitteeksi

tavoittehiksi / tavoitteiksi

Ess

-na

tavoitteena

tavoittehina / tavoitteina

Abe

-tta

tavoitteetta

tavoittehitta / tavoitteitta

Com

-ne

-

tavoittehine / tavoitteine

Ins

-in

-

tavoittehin / tavoittein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

target tavoite, kohde, maali, maalitaulu
goal tavoite, maali, päämäärä
objective tavoite, tarkoitus, päämäärä
aim tavoite, päämäärä, tähtäys, tähtäyspiste, maali
ambition kunnianhimo, tavoite, päämäärä, kunnianhimoinen tavoite, haave, pyyde
end pää, loppu, päämäärä, tavoite, loppupää, tarkoitus
prize palkinto, voitto, aarre, tavoite
Show more arrow right
EuroParl2021; not-set; Europarl; OpenSubtitles; oj4; Tatoeba Määrällinen tavoite (e). Quantified objective (e). Tavoitteisiin kuuluu:. The objectives include:. Hän sai tavoitteensa toteutettua. She achieved her goal. Tavoitteesi on tärkeä meille. Your goal is important to us. On tärkeää asettaa selkeä tavoite ennen projektin aloittamista. It is important to set a clear goal before starting the project. Jokainen asetti itselleen tavoitteensa. Everyone set their goals. Meidän tavoite on kehittää parempia ratkaisuja terveydenhuoltoon. Our goal is to develop better solutions for healthcare. Rokottamisen tavoitteet. Targets on vaccination. Tavoite oli saada aikaan todellinen muutos yhtiön toimintatavoissa. The objective was to bring about a real change in the company's operating practices. Tavoitteensa on luoda kestävää kehitystä. His goal is to create sustainable development. Show more arrow right

Wiktionary

target, goal objective, aim Show more arrow right tavoittaa +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Intrinsic value (ethics)#End In ethics, intrinsic value is a property of anything that is valuable on its own. Intrinsic value is in contrast to instrumental value (also known as extrinsic value), which is a property of anything that derives its value from a relation to another intrinsically valuable thing. Intrinsic value is always something that an object has "in itself" or "for its own sake", and is an intrinsic property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavoitteeni

tavoitteeni

tavoitteesi

tavoitteesi

tavoitteensa

tavoitteensa

Par

-ta

tavoitettani

tavoitteitani / tavoittehiani

tavoitettasi

tavoitteitasi / tavoittehiasi

tavoitettansa / tavoitettaan

tavoitteitansa / tavoitteitaan / tavoittehiansa / tavoittehiaan

Gen

-n

tavoitteeni

tavoitteitteni / tavoitteideni / tavoittehieni / tavoittehitteni

tavoitteesi

tavoitteittesi / tavoitteidesi / tavoittehiesi / tavoittehittesi

tavoitteensa

tavoitteittensa / tavoitteidensa / tavoittehiensa / tavoittehittensa

Ill

mihin

tavoitteeseeni

tavoitteisiini / tavoitteihini / tavoittehisini

tavoitteeseesi

tavoitteisiisi / tavoitteihisi / tavoittehisisi

tavoitteeseensa

tavoitteisiinsa / tavoitteihinsa / tavoittehisinsa

Ine

-ssa

tavoitteessani

tavoittehissani / tavoitteissani

tavoitteessasi

tavoittehissasi / tavoitteissasi

tavoitteessansa / tavoitteessaan

tavoittehissansa / tavoittehissaan / tavoitteissansa / tavoitteissaan

Ela

-sta

tavoitteestani

tavoittehistani / tavoitteistani

tavoitteestasi

tavoittehistasi / tavoitteistasi

tavoitteestansa / tavoitteestaan

tavoittehistansa / tavoittehistaan / tavoitteistansa / tavoitteistaan

All

-lle

tavoitteelleni

tavoittehilleni / tavoitteilleni

tavoitteellesi

tavoittehillesi / tavoitteillesi

tavoitteellensa / tavoitteelleen

tavoittehillensa / tavoittehillean / tavoitteillensa / tavoitteillean

Ade

-lla

tavoitteellani

tavoittehillani / tavoitteillani

tavoitteellasi

tavoittehillasi / tavoitteillasi

tavoitteellansa / tavoitteellaan

tavoittehillansa / tavoittehillaan / tavoitteillansa / tavoitteillaan

Abl

-lta

tavoitteeltani

tavoittehiltani / tavoitteiltani

tavoitteeltasi

tavoittehiltasi / tavoitteiltasi

tavoitteeltansa / tavoitteeltaan

tavoittehiltansa / tavoittehiltaan / tavoitteiltansa / tavoitteiltaan

Tra

-ksi

tavoitteekseni

tavoittehikseni / tavoitteikseni

tavoitteeksesi

tavoittehiksesi / tavoitteiksesi

tavoitteeksensa / tavoitteekseen

tavoittehikseen / tavoittehiksensa / tavoitteikseen / tavoitteiksensa

Ess

-na

tavoitteenani

tavoittehinani / tavoitteinani

tavoitteenasi

tavoittehinasi / tavoitteinasi

tavoitteenansa / tavoitteenaan

tavoittehinansa / tavoittehinaan / tavoitteinansa / tavoitteinaan

Abe

-tta

tavoitteettani

tavoittehittani / tavoitteittani

tavoitteettasi

tavoittehittasi / tavoitteittasi

tavoitteettansa / tavoitteettaan

tavoittehittansa / tavoittehittaan / tavoitteittansa / tavoitteittaan

Com

-ne

-

tavoittehineni / tavoitteineni

-

tavoittehinesi / tavoitteinesi

-

tavoittehineen / tavoittehinensa / tavoitteineen / tavoitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

tavoitteeni

tavoitteesi

tavoitteensa

tavoitteeni

tavoitteesi

tavoitteensa

Par

-ta

tavoitettani

tavoitettasi

tavoitettansa / tavoitettaan

tavoitteitani / tavoittehiani

tavoitteitasi / tavoittehiasi

tavoitteitansa / tavoitteitaan / tavoittehiansa / tavoittehiaan

Gen

-n

tavoitteeni

tavoitteesi

tavoitteensa

tavoitteitteni / tavoitteideni / tavoittehieni / tavoittehitteni

tavoitteittesi / tavoitteidesi / tavoittehiesi / tavoittehittesi

tavoitteittensa / tavoitteidensa / tavoittehiensa / tavoittehittensa

Ill

mihin

tavoitteeseeni

tavoitteeseesi

tavoitteeseensa

tavoitteisiini / tavoitteihini / tavoittehisini

tavoitteisiisi / tavoitteihisi / tavoittehisisi

tavoitteisiinsa / tavoitteihinsa / tavoittehisinsa

Ine

-ssa

tavoitteessani

tavoitteessasi

tavoitteessansa / tavoitteessaan

tavoittehissani / tavoitteissani

tavoittehissasi / tavoitteissasi

tavoittehissansa / tavoittehissaan / tavoitteissansa / tavoitteissaan

Ela

-sta

tavoitteestani

tavoitteestasi

tavoitteestansa / tavoitteestaan

tavoittehistani / tavoitteistani

tavoittehistasi / tavoitteistasi

tavoittehistansa / tavoittehistaan / tavoitteistansa / tavoitteistaan

All

-lle

tavoitteelleni

tavoitteellesi

tavoitteellensa / tavoitteelleen

tavoittehilleni / tavoitteilleni

tavoittehillesi / tavoitteillesi

tavoittehillensa / tavoittehillean / tavoitteillensa / tavoitteillean

Ade

-lla

tavoitteellani

tavoitteellasi

tavoitteellansa / tavoitteellaan

tavoittehillani / tavoitteillani

tavoittehillasi / tavoitteillasi

tavoittehillansa / tavoittehillaan / tavoitteillansa / tavoitteillaan

Abl

-lta

tavoitteeltani

tavoitteeltasi

tavoitteeltansa / tavoitteeltaan

tavoittehiltani / tavoitteiltani

tavoittehiltasi / tavoitteiltasi

tavoittehiltansa / tavoittehiltaan / tavoitteiltansa / tavoitteiltaan

Tra

-ksi

tavoitteekseni

tavoitteeksesi

tavoitteeksensa / tavoitteekseen

tavoittehikseni / tavoitteikseni

tavoittehiksesi / tavoitteiksesi

tavoittehikseen / tavoittehiksensa / tavoitteikseen / tavoitteiksensa

Ess

-na

tavoitteenani

tavoitteenasi

tavoitteenansa / tavoitteenaan

tavoittehinani / tavoitteinani

tavoittehinasi / tavoitteinasi

tavoittehinansa / tavoittehinaan / tavoitteinansa / tavoitteinaan

Abe

-tta

tavoitteettani

tavoitteettasi

tavoitteettansa / tavoitteettaan

tavoittehittani / tavoitteittani

tavoittehittasi / tavoitteittasi

tavoittehittansa / tavoittehittaan / tavoitteittansa / tavoitteittaan

Com

-ne

-

-

-

tavoittehineni / tavoitteineni

tavoittehinesi / tavoitteinesi

tavoittehineen / tavoittehinensa / tavoitteineen / tavoitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavoitteemme

tavoitteemme

tavoitteenne

tavoitteenne

tavoitteensa

tavoitteensa

Par

-ta

tavoitettamme

tavoitteitamme / tavoittehiamme

tavoitettanne

tavoitteitanne / tavoittehianne

tavoitettansa / tavoitettaan

tavoitteitansa / tavoitteitaan / tavoittehiansa / tavoittehiaan

Gen

-n

tavoitteemme

tavoitteittemme / tavoitteidemme / tavoittehiemme / tavoittehittemme

tavoitteenne

tavoitteittenne / tavoitteidenne / tavoittehienne / tavoittehittenne

tavoitteensa

tavoitteittensa / tavoitteidensa / tavoittehiensa / tavoittehittensa

Ill

mihin

tavoitteeseemme

tavoitteisiimme / tavoitteihimme / tavoittehisimme

tavoitteeseenne

tavoitteisiinne / tavoitteihinne / tavoittehisinne

tavoitteeseensa

tavoitteisiinsa / tavoitteihinsa / tavoittehisinsa

Ine

-ssa

tavoitteessamme

tavoittehissamme / tavoitteissamme

tavoitteessanne

tavoittehissanne / tavoitteissanne

tavoitteessansa / tavoitteessaan

tavoittehissansa / tavoittehissaan / tavoitteissansa / tavoitteissaan

Ela

-sta

tavoitteestamme

tavoittehistamme / tavoitteistamme

tavoitteestanne

tavoittehistanne / tavoitteistanne

tavoitteestansa / tavoitteestaan

tavoittehistansa / tavoittehistaan / tavoitteistansa / tavoitteistaan

All

-lle

tavoitteellemme

tavoittehillemme / tavoitteillemme

tavoitteellenne

tavoittehillenne / tavoitteillenne

tavoitteellensa / tavoitteelleen

tavoittehillensa / tavoittehillean / tavoitteillensa / tavoitteillean

Ade

-lla

tavoitteellamme

tavoittehillamme / tavoitteillamme

tavoitteellanne

tavoittehillanne / tavoitteillanne

tavoitteellansa / tavoitteellaan

tavoittehillansa / tavoittehillaan / tavoitteillansa / tavoitteillaan

Abl

-lta

tavoitteeltamme

tavoittehiltamme / tavoitteiltamme

tavoitteeltanne

tavoittehiltanne / tavoitteiltanne

tavoitteeltansa / tavoitteeltaan

tavoittehiltansa / tavoittehiltaan / tavoitteiltansa / tavoitteiltaan

Tra

-ksi

tavoitteeksemme

tavoittehiksemme / tavoitteiksemme

tavoitteeksenne

tavoittehiksenne / tavoitteiksenne

tavoitteeksensa / tavoitteekseen

tavoittehikseen / tavoittehiksensa / tavoitteikseen / tavoitteiksensa

Ess

-na

tavoitteenamme

tavoittehinamme / tavoitteinamme

tavoitteenanne

tavoittehinanne / tavoitteinanne

tavoitteenansa / tavoitteenaan

tavoittehinansa / tavoittehinaan / tavoitteinansa / tavoitteinaan

Abe

-tta

tavoitteettamme

tavoittehittamme / tavoitteittamme

tavoitteettanne

tavoittehittanne / tavoitteittanne

tavoitteettansa / tavoitteettaan

tavoittehittansa / tavoittehittaan / tavoitteittansa / tavoitteittaan

Com

-ne

-

tavoittehinemme / tavoitteinemme

-

tavoittehinenne / tavoitteinenne

-

tavoittehineen / tavoittehinensa / tavoitteineen / tavoitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

tavoitteemme

tavoitteenne

tavoitteensa

tavoitteemme

tavoitteenne

tavoitteensa

Par

-ta

tavoitettamme

tavoitettanne

tavoitettansa / tavoitettaan

tavoitteitamme / tavoittehiamme

tavoitteitanne / tavoittehianne

tavoitteitansa / tavoitteitaan / tavoittehiansa / tavoittehiaan

Gen

-n

tavoitteemme

tavoitteenne

tavoitteensa

tavoitteittemme / tavoitteidemme / tavoittehiemme / tavoittehittemme

tavoitteittenne / tavoitteidenne / tavoittehienne / tavoittehittenne

tavoitteittensa / tavoitteidensa / tavoittehiensa / tavoittehittensa

Ill

mihin

tavoitteeseemme

tavoitteeseenne

tavoitteeseensa

tavoitteisiimme / tavoitteihimme / tavoittehisimme

tavoitteisiinne / tavoitteihinne / tavoittehisinne

tavoitteisiinsa / tavoitteihinsa / tavoittehisinsa

Ine

-ssa

tavoitteessamme

tavoitteessanne

tavoitteessansa / tavoitteessaan

tavoittehissamme / tavoitteissamme

tavoittehissanne / tavoitteissanne

tavoittehissansa / tavoittehissaan / tavoitteissansa / tavoitteissaan

Ela

-sta

tavoitteestamme

tavoitteestanne

tavoitteestansa / tavoitteestaan

tavoittehistamme / tavoitteistamme

tavoittehistanne / tavoitteistanne

tavoittehistansa / tavoittehistaan / tavoitteistansa / tavoitteistaan

All

-lle

tavoitteellemme

tavoitteellenne

tavoitteellensa / tavoitteelleen

tavoittehillemme / tavoitteillemme

tavoittehillenne / tavoitteillenne

tavoittehillensa / tavoittehillean / tavoitteillensa / tavoitteillean

Ade

-lla

tavoitteellamme

tavoitteellanne

tavoitteellansa / tavoitteellaan

tavoittehillamme / tavoitteillamme

tavoittehillanne / tavoitteillanne

tavoittehillansa / tavoittehillaan / tavoitteillansa / tavoitteillaan

Abl

-lta

tavoitteeltamme

tavoitteeltanne

tavoitteeltansa / tavoitteeltaan

tavoittehiltamme / tavoitteiltamme

tavoittehiltanne / tavoitteiltanne

tavoittehiltansa / tavoittehiltaan / tavoitteiltansa / tavoitteiltaan

Tra

-ksi

tavoitteeksemme

tavoitteeksenne

tavoitteeksensa / tavoitteekseen

tavoittehiksemme / tavoitteiksemme

tavoittehiksenne / tavoitteiksenne

tavoittehikseen / tavoittehiksensa / tavoitteikseen / tavoitteiksensa

Ess

-na

tavoitteenamme

tavoitteenanne

tavoitteenansa / tavoitteenaan

tavoittehinamme / tavoitteinamme

tavoittehinanne / tavoitteinanne

tavoittehinansa / tavoittehinaan / tavoitteinansa / tavoitteinaan

Abe

-tta

tavoitteettamme

tavoitteettanne

tavoitteettansa / tavoitteettaan

tavoittehittamme / tavoitteittamme

tavoittehittanne / tavoitteittanne

tavoittehittansa / tavoittehittaan / tavoitteittansa / tavoitteittaan

Com

-ne

-

-

-

tavoittehinemme / tavoitteinemme

tavoittehinenne / tavoitteinenne

tavoittehineen / tavoittehinensa / tavoitteineen / tavoitteinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept