logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

siipi, noun

Word analysis
siipijuova

siipijuova

siipi

Noun, Singular Nominative

+ juova

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siipi

siivet

Par

-ta

siipeä

siipiä

Gen

-n

siiven

siipien

Ill

mihin

siipeen

siipiin

Ine

-ssa

siivessä

siivissä

Ela

-sta

siivestä

siivistä

All

-lle

siivelle

siiville

Ade

-lla

siivellä

siivillä

Abl

-lta

siiveltä

siiviltä

Tra

-ksi

siiveksi

siiviksi

Ess

-na

siipenä

siipinä

Abe

-tta

siivettä

siivittä

Com

-ne

-

siipine

Ins

-in

-

siivin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siipi

siivet

Par

-ta

siipeä

siipiä

Gen

-n

siiven

siipien

Ill

mihin

siipeen

siipiin

Ine

-ssa

siivessä

siivissä

Ela

-sta

siivestä

siivistä

All

-lle

siivelle

siiville

Ade

-lla

siivellä

siivillä

Abl

-lta

siiveltä

siiviltä

Tra

-ksi

siiveksi

siiviksi

Ess

-na

siipenä

siipinä

Abe

-tta

siivettä

siivittä

Com

-ne

-

siipine

Ins

-in

-

siivin

wing siipi, lokasuoja, laita, siipirakennus, laitahyökkääjä, laitamies
blade terä, lapa, siipi, lehti
vane siipi, tuuliviiri
paddle mela, siipi, maila, evä, kahlaaminen, lavallinen keppi
arm käsivarsi, varsi, käsi, haara, hiha, siipi
pinion hammasratas, siipi, lentosulka, pienempi hammasratas
plane kone, taso, lentokone, pinta, plataani, siipi
sail purje, purjehdusmatka, torni, siipi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 328624; opensubtitles2; jw2019; UN v1.0 Parallel Corpus, sentence ID: 2146 Siipi on linnun ruumiinosa. Wing is a part of a bird's body. Hänen siipensä? His wings? Etsi siipesi, Sid. Find your wings, Sid. Sen siipi on murtunut. She has a broken wing. Siipi voi olla paistettu tai keitetty. The wing can be fried or boiled. Tarjoilemme kuuma siipi barbecuens-kastikkeella. We serve hot wings with barbecue sauce. Ihmiset näkevät siipesi. People will see your wings. Perhosen siipi Herätkää!, 4 2014. The Butterfly's Wing Awake!, 4/2014. Siipeni jäätyivät täysin. Well , my wings froze solid. Kana siipi on yleensä marinoitu ennen paistamista. Chicken wing is usually marinated before frying. Show more arrow right

Wiktionary

wing (animal appendage for flying) wing (airplane part) wing (part of building) wing (fraction of political movement) wing (slang: human hand) sail (blade of a windmill) blade or a paddle of a water wheel or a paddlewheel blade of a turbine or a propeller (idiomatic) mood Fin:olla siipi maassaEng:(lit. "to have a wing on the ground", as an injured bird may have) to be depressed mouldboard Show more arrow right siipeillä siiveke siivekäs Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?], possibly a Baltic loan. Cognates include Estonian tiib, Northern Karelian siipi, Southern Karelian siivi, Livonian tībõz, Ludian siib, Veps šīb, Võro siib, Votic siipi. Show more arrow right

Wikipedia

Wing A wing is a type of fin that produces lift while moving through air or some other fluid. Accordingly, wings have streamlined cross-sections that are subject to aerodynamic forces and act as airfoils. A wing's aerodynamic efficiency is expressed as its lift-to-drag ratio. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siipeni

siipeni

siipesi

siipesi

siipensä

siipensä

Par

-ta

siipeäni

siipiäni

siipeäsi

siipiäsi

siipeänsä / siipeään

siipiänsä / siipiään

Gen

-n

siipeni

siipieni

siipesi

siipiesi

siipensä

siipiensä

Ill

mihin

siipeeni

siipiini

siipeesi

siipiisi

siipeensä

siipiinsä

Ine

-ssa

siivessäni

siivissäni

siivessäsi

siivissäsi

siivessänsä / siivessään

siivissänsä / siivissään

Ela

-sta

siivestäni

siivistäni

siivestäsi

siivistäsi

siivestänsä / siivestään

siivistänsä / siivistään

All

-lle

siivelleni

siivilleni

siivellesi

siivillesi

siivellensä / siivelleen

siivillensä / siivilleän

Ade

-lla

siivelläni

siivilläni

siivelläsi

siivilläsi

siivellänsä / siivellään

siivillänsä / siivillään

Abl

-lta

siiveltäni

siiviltäni

siiveltäsi

siiviltäsi

siiveltänsä / siiveltään

siiviltänsä / siiviltään

Tra

-ksi

siivekseni

siivikseni

siiveksesi

siiviksesi

siiveksensä / siivekseen

siiviksensä / siivikseen

Ess

-na

siipenäni

siipinäni

siipenäsi

siipinäsi

siipenänsä / siipenään

siipinänsä / siipinään

Abe

-tta

siivettäni

siivittäni

siivettäsi

siivittäsi

siivettänsä / siivettään

siivittänsä / siivittään

Com

-ne

-

siipineni

-

siipinesi

-

siipinensä / siipineen

Singular

Plural

Nom

-

siipeni

siipesi

siipensä

siipeni

siipesi

siipensä

Par

-ta

siipeäni

siipeäsi

siipeänsä / siipeään

siipiäni

siipiäsi

siipiänsä / siipiään

Gen

-n

siipeni

siipesi

siipensä

siipieni

siipiesi

siipiensä

Ill

mihin

siipeeni

siipeesi

siipeensä

siipiini

siipiisi

siipiinsä

Ine

-ssa

siivessäni

siivessäsi

siivessänsä / siivessään

siivissäni

siivissäsi

siivissänsä / siivissään

Ela

-sta

siivestäni

siivestäsi

siivestänsä / siivestään

siivistäni

siivistäsi

siivistänsä / siivistään

All

-lle

siivelleni

siivellesi

siivellensä / siivelleen

siivilleni

siivillesi

siivillensä / siivilleän

Ade

-lla

siivelläni

siivelläsi

siivellänsä / siivellään

siivilläni

siivilläsi

siivillänsä / siivillään

Abl

-lta

siiveltäni

siiveltäsi

siiveltänsä / siiveltään

siiviltäni

siiviltäsi

siiviltänsä / siiviltään

Tra

-ksi

siivekseni

siiveksesi

siiveksensä / siivekseen

siivikseni

siiviksesi

siiviksensä / siivikseen

Ess

-na

siipenäni

siipenäsi

siipenänsä / siipenään

siipinäni

siipinäsi

siipinänsä / siipinään

Abe

-tta

siivettäni

siivettäsi

siivettänsä / siivettään

siivittäni

siivittäsi

siivittänsä / siivittään

Com

-ne

-

-

-

siipineni

siipinesi

siipinensä / siipineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siipemme

siipemme

siipenne

siipenne

siipensä

siipensä

Par

-ta

siipeämme

siipiämme

siipeänne

siipiänne

siipeänsä / siipeään

siipiänsä / siipiään

Gen

-n

siipemme

siipiemme

siipenne

siipienne

siipensä

siipiensä

Ill

mihin

siipeemme

siipiimme

siipeenne

siipiinne

siipeensä

siipiinsä

Ine

-ssa

siivessämme

siivissämme

siivessänne

siivissänne

siivessänsä / siivessään

siivissänsä / siivissään

Ela

-sta

siivestämme

siivistämme

siivestänne

siivistänne

siivestänsä / siivestään

siivistänsä / siivistään

All

-lle

siivellemme

siivillemme

siivellenne

siivillenne

siivellensä / siivelleen

siivillensä / siivilleän

Ade

-lla

siivellämme

siivillämme

siivellänne

siivillänne

siivellänsä / siivellään

siivillänsä / siivillään

Abl

-lta

siiveltämme

siiviltämme

siiveltänne

siiviltänne

siiveltänsä / siiveltään

siiviltänsä / siiviltään

Tra

-ksi

siiveksemme

siiviksemme

siiveksenne

siiviksenne

siiveksensä / siivekseen

siiviksensä / siivikseen

Ess

-na

siipenämme

siipinämme

siipenänne

siipinänne

siipenänsä / siipenään

siipinänsä / siipinään

Abe

-tta

siivettämme

siivittämme

siivettänne

siivittänne

siivettänsä / siivettään

siivittänsä / siivittään

Com

-ne

-

siipinemme

-

siipinenne

-

siipinensä / siipineen

Singular

Plural

Nom

-

siipemme

siipenne

siipensä

siipemme

siipenne

siipensä

Par

-ta

siipeämme

siipeänne

siipeänsä / siipeään

siipiämme

siipiänne

siipiänsä / siipiään

Gen

-n

siipemme

siipenne

siipensä

siipiemme

siipienne

siipiensä

Ill

mihin

siipeemme

siipeenne

siipeensä

siipiimme

siipiinne

siipiinsä

Ine

-ssa

siivessämme

siivessänne

siivessänsä / siivessään

siivissämme

siivissänne

siivissänsä / siivissään

Ela

-sta

siivestämme

siivestänne

siivestänsä / siivestään

siivistämme

siivistänne

siivistänsä / siivistään

All

-lle

siivellemme

siivellenne

siivellensä / siivelleen

siivillemme

siivillenne

siivillensä / siivilleän

Ade

-lla

siivellämme

siivellänne

siivellänsä / siivellään

siivillämme

siivillänne

siivillänsä / siivillään

Abl

-lta

siiveltämme

siiveltänne

siiveltänsä / siiveltään

siiviltämme

siiviltänne

siiviltänsä / siiviltään

Tra

-ksi

siiveksemme

siiveksenne

siiveksensä / siivekseen

siiviksemme

siiviksenne

siiviksensä / siivikseen

Ess

-na

siipenämme

siipenänne

siipenänsä / siipenään

siipinämme

siipinänne

siipinänsä / siipinään

Abe

-tta

siivettämme

siivettänne

siivettänsä / siivettään

siivittämme

siivittänne

siivittänsä / siivittään

Com

-ne

-

-

-

siipinemme

siipinenne

siipinensä / siipineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juova

juovat

Par

-ta

juovaa

juovia

Gen

-n

juovan

juovien

Ill

mihin

juovaan

juoviin

Ine

-ssa

juovassa

juovissa

Ela

-sta

juovasta

juovista

All

-lle

juovalle

juoville

Ade

-lla

juovalla

juovilla

Abl

-lta

juovalta

juovilta

Tra

-ksi

juovaksi

juoviksi

Ess

-na

juovana

juovina

Abe

-tta

juovatta

juovitta

Com

-ne

-

juovine

Ins

-in

-

juovin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juova

juovat

Par

-ta

juovaa

juovia

Gen

-n

juovan

juovien

Ill

mihin

juovaan

juoviin

Ine

-ssa

juovassa

juovissa

Ela

-sta

juovasta

juovista

All

-lle

juovalle

juoville

Ade

-lla

juovalla

juovilla

Abl

-lta

juovalta

juovilta

Tra

-ksi

juovaksi

juoviksi

Ess

-na

juovana

juovina

Abe

-tta

juovatta

juovitta

Com

-ne

-

juovine

Ins

-in

-

juovin

line linja, rivi, viiva, johto, raja, juova
stripe raita, juova, nauha, piirto, rantu, juomu
streak viiru, juova, raita, piirre, sarja, juomu
thread kierre, lanka, kierteet, punainen lanka, juova, johtoajatus
weal jälki, juova
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, juova
bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, juova
welt juova, reunus, reunos, piiskanjälki
vein laskimo, suoni, verisuoni, juoni, juonne, juova
seam sauma, ommel, liitos, liitoskohta, jatkos, juova
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 429638.; Tatoeba; Europarl; opensubtitles2; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Juova on musta ja valkoinen. The stripe is black and white. Hänellä oli päässä punainen juova. He had a red stripe on his head. Juova kiemurteli pitkin hänen selkäänsä. The stripe meandered along his back. Teeskentele juovasi. Pretend to drink, at least. Hän valitsi sinisen puvun, jossa oli valkoinen juova. He chose a blue suit with a white stripe. Juova kulki pitkin hänen poskeaan aina leukaan saakka. The streak ran along his cheek all the way to his chin. Näetkö tuon juovan? See that line? Esitin vain juovani teetä. I just pretended to drink the tea. Juovananne kulkee musta viiva. Along your line runs a black line. Katso noita juovia. Look at the generational grain! Show more arrow right

Wiktionary

stripe, streak scan line, line Show more arrow right raitaviiru Show more arrow right juovikas juovittaa Show more arrow right From Proto-Finnic jooma (compare Estonian joom (“wake, trail; stream”), Ingrian jōma (“route, passage”), Livonian jūom (“depression; deep part in a body of water”), Votic jōma (“strait”)), possibly derived from joodak (“to drink”) (whence juoda). From juoda (“to drink”) through juo +‎ -va, or earlier. Compare juopa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juovani

juovani

juovasi

juovasi

juovansa

juovansa

Par

-ta

juovaani

juoviani

juovaasi

juoviasi

juovaansa

juoviansa / juoviaan

Gen

-n

juovani

juovieni

juovasi

juoviesi

juovansa

juoviensa

Ill

mihin

juovaani

juoviini

juovaasi

juoviisi

juovaansa

juoviinsa

Ine

-ssa

juovassani

juovissani

juovassasi

juovissasi

juovassansa / juovassaan

juovissansa / juovissaan

Ela

-sta

juovastani

juovistani

juovastasi

juovistasi

juovastansa / juovastaan

juovistansa / juovistaan

All

-lle

juovalleni

juovilleni

juovallesi

juovillesi

juovallensa / juovalleen

juovillensa / juovillean

Ade

-lla

juovallani

juovillani

juovallasi

juovillasi

juovallansa / juovallaan

juovillansa / juovillaan

Abl

-lta

juovaltani

juoviltani

juovaltasi

juoviltasi

juovaltansa / juovaltaan

juoviltansa / juoviltaan

Tra

-ksi

juovakseni

juovikseni

juovaksesi

juoviksesi

juovaksensa / juovakseen

juoviksensa / juovikseen

Ess

-na

juovanani

juovinani

juovanasi

juovinasi

juovanansa / juovanaan

juovinansa / juovinaan

Abe

-tta

juovattani

juovittani

juovattasi

juovittasi

juovattansa / juovattaan

juovittansa / juovittaan

Com

-ne

-

juovineni

-

juovinesi

-

juovinensa / juovineen

Singular

Plural

Nom

-

juovani

juovasi

juovansa

juovani

juovasi

juovansa

Par

-ta

juovaani

juovaasi

juovaansa

juoviani

juoviasi

juoviansa / juoviaan

Gen

-n

juovani

juovasi

juovansa

juovieni

juoviesi

juoviensa

Ill

mihin

juovaani

juovaasi

juovaansa

juoviini

juoviisi

juoviinsa

Ine

-ssa

juovassani

juovassasi

juovassansa / juovassaan

juovissani

juovissasi

juovissansa / juovissaan

Ela

-sta

juovastani

juovastasi

juovastansa / juovastaan

juovistani

juovistasi

juovistansa / juovistaan

All

-lle

juovalleni

juovallesi

juovallensa / juovalleen

juovilleni

juovillesi

juovillensa / juovillean

Ade

-lla

juovallani

juovallasi

juovallansa / juovallaan

juovillani

juovillasi

juovillansa / juovillaan

Abl

-lta

juovaltani

juovaltasi

juovaltansa / juovaltaan

juoviltani

juoviltasi

juoviltansa / juoviltaan

Tra

-ksi

juovakseni

juovaksesi

juovaksensa / juovakseen

juovikseni

juoviksesi

juoviksensa / juovikseen

Ess

-na

juovanani

juovanasi

juovanansa / juovanaan

juovinani

juovinasi

juovinansa / juovinaan

Abe

-tta

juovattani

juovattasi

juovattansa / juovattaan

juovittani

juovittasi

juovittansa / juovittaan

Com

-ne

-

-

-

juovineni

juovinesi

juovinensa / juovineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juovamme

juovamme

juovanne

juovanne

juovansa

juovansa

Par

-ta

juovaamme

juoviamme

juovaanne

juovianne

juovaansa

juoviansa / juoviaan

Gen

-n

juovamme

juoviemme

juovanne

juovienne

juovansa

juoviensa

Ill

mihin

juovaamme

juoviimme

juovaanne

juoviinne

juovaansa

juoviinsa

Ine

-ssa

juovassamme

juovissamme

juovassanne

juovissanne

juovassansa / juovassaan

juovissansa / juovissaan

Ela

-sta

juovastamme

juovistamme

juovastanne

juovistanne

juovastansa / juovastaan

juovistansa / juovistaan

All

-lle

juovallemme

juovillemme

juovallenne

juovillenne

juovallensa / juovalleen

juovillensa / juovillean

Ade

-lla

juovallamme

juovillamme

juovallanne

juovillanne

juovallansa / juovallaan

juovillansa / juovillaan

Abl

-lta

juovaltamme

juoviltamme

juovaltanne

juoviltanne

juovaltansa / juovaltaan

juoviltansa / juoviltaan

Tra

-ksi

juovaksemme

juoviksemme

juovaksenne

juoviksenne

juovaksensa / juovakseen

juoviksensa / juovikseen

Ess

-na

juovanamme

juovinamme

juovananne

juovinanne

juovanansa / juovanaan

juovinansa / juovinaan

Abe

-tta

juovattamme

juovittamme

juovattanne

juovittanne

juovattansa / juovattaan

juovittansa / juovittaan

Com

-ne

-

juovinemme

-

juovinenne

-

juovinensa / juovineen

Singular

Plural

Nom

-

juovamme

juovanne

juovansa

juovamme

juovanne

juovansa

Par

-ta

juovaamme

juovaanne

juovaansa

juoviamme

juovianne

juoviansa / juoviaan

Gen

-n

juovamme

juovanne

juovansa

juoviemme

juovienne

juoviensa

Ill

mihin

juovaamme

juovaanne

juovaansa

juoviimme

juoviinne

juoviinsa

Ine

-ssa

juovassamme

juovassanne

juovassansa / juovassaan

juovissamme

juovissanne

juovissansa / juovissaan

Ela

-sta

juovastamme

juovastanne

juovastansa / juovastaan

juovistamme

juovistanne

juovistansa / juovistaan

All

-lle

juovallemme

juovallenne

juovallensa / juovalleen

juovillemme

juovillenne

juovillensa / juovillean

Ade

-lla

juovallamme

juovallanne

juovallansa / juovallaan

juovillamme

juovillanne

juovillansa / juovillaan

Abl

-lta

juovaltamme

juovaltanne

juovaltansa / juovaltaan

juoviltamme

juoviltanne

juoviltansa / juoviltaan

Tra

-ksi

juovaksemme

juovaksenne

juovaksensa / juovakseen

juoviksemme

juoviksenne

juoviksensa / juovikseen

Ess

-na

juovanamme

juovananne

juovanansa / juovanaan

juovinamme

juovinanne

juovinansa / juovinaan

Abe

-tta

juovattamme

juovattanne

juovattansa / juovattaan

juovittamme

juovittanne

juovittansa / juovittaan

Com

-ne

-

-

-

juovinemme

juovinenne

juovinensa / juovineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept