logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

taidemuoto, noun

Word analysis
taidemuotonaan

taidemuotonaan

taidemuoto

Noun, Singular Nominative

+ naan

Noun, Singular Nominative

taidemuoto

Noun, Singular Essive 3rd singular possessive

taidemuoto

Noun, Singular Essive 3rd plural possessive

taide

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Nominative

+ naan

Noun, Singular Nominative

taide

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Essive 3rd singular possessive

taide

Noun, Singular Nominative

+ muoto

Noun, Singular Essive 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taidemuoto

taidemuodot

Par

-ta

taidemuotoa

taidemuotoja

Gen

-n

taidemuodon

taidemuotojen

Ill

mihin

taidemuotoon

taidemuotoihin

Ine

-ssa

taidemuodossa

taidemuodoissa

Ela

-sta

taidemuodosta

taidemuodoista

All

-lle

taidemuodolle

taidemuodoille

Ade

-lla

taidemuodolla

taidemuodoilla

Abl

-lta

taidemuodolta

taidemuodoilta

Tra

-ksi

taidemuodoksi

taidemuodoiksi

Ess

-na

taidemuotona

taidemuotoina

Abe

-tta

taidemuodotta

taidemuodoitta

Com

-ne

-

taidemuotoine

Ins

-in

-

taidemuodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taidemuoto

taidemuodot

Par

-ta

taidemuotoa

taidemuotoja

Gen

-n

taidemuodon

taidemuotojen

Ill

mihin

taidemuotoon

taidemuotoihin

Ine

-ssa

taidemuodossa

taidemuodoissa

Ela

-sta

taidemuodosta

taidemuodoista

All

-lle

taidemuodolle

taidemuodoille

Ade

-lla

taidemuodolla

taidemuodoilla

Abl

-lta

taidemuodolta

taidemuodoilta

Tra

-ksi

taidemuodoksi

taidemuodoiksi

Ess

-na

taidemuotona

taidemuotoina

Abe

-tta

taidemuodotta

taidemuodoitta

Com

-ne

-

taidemuotoine

Ins

-in

-

taidemuodoin

art form
art
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Se on vanha Amerikkalainen taidemuoto. It's an old American art form. 1800ns-luvun lopulla syntyi uusi taidemuoto. At the end of the 1800s new artform flickered into live. 1800 luvun lopulla syntyi uusi taidemuoto. At the end of the 1800s new art form flickered into live. Sinä olet todellinen amerikkalainen taidemuoto. You are a true American art form. Hän sanoi, että kollaasi on 1900ns-luvun taidemuoto. He said that collage was the art form of the 20th century. Mutta minun taidemuotoni on sonetit. But my art - form is sonnet. Olen kuolevan taidemuodon lipunmyyjä. I'm a ticket seller for dying art form. He ovat löytäneet ajan ja kaltevuuden, joilla kidutuksesta on tehty taidemuoto. They worship some particularly bloodthirsty gods out there, and they have found the time, and inclination, to raise tonure to a veritable an form. Nainenko pysäyttää taidemuodon evoluution? A woman halts the evolution of the art form? Kuitenkin myös improvisointi, jossa teema esiintyy muunnelmina, on kauan ollut taidemuoto. Yet here, too, improvisation in the form of a theme with variations has long been an art form. Show more arrow right

Wiktionary

art form Show more arrow right taide +‎ muoto Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taidemuotoni

taidemuotoni

taidemuotosi

taidemuotosi

taidemuotonsa

taidemuotonsa

Par

-ta

taidemuotoani

taidemuotojani

taidemuotoasi

taidemuotojasi

taidemuotoansa / taidemuotoaan

taidemuotojansa / taidemuotojaan

Gen

-n

taidemuotoni

taidemuotojeni

taidemuotosi

taidemuotojesi

taidemuotonsa

taidemuotojensa

Ill

mihin

taidemuotooni

taidemuotoihini

taidemuotoosi

taidemuotoihisi

taidemuotoonsa

taidemuotoihinsa

Ine

-ssa

taidemuodossani

taidemuodoissani

taidemuodossasi

taidemuodoissasi

taidemuodossansa / taidemuodossaan

taidemuodoissansa / taidemuodoissaan

Ela

-sta

taidemuodostani

taidemuodoistani

taidemuodostasi

taidemuodoistasi

taidemuodostansa / taidemuodostaan

taidemuodoistansa / taidemuodoistaan

All

-lle

taidemuodolleni

taidemuodoilleni

taidemuodollesi

taidemuodoillesi

taidemuodollensa / taidemuodolleen

taidemuodoillensa / taidemuodoillean

Ade

-lla

taidemuodollani

taidemuodoillani

taidemuodollasi

taidemuodoillasi

taidemuodollansa / taidemuodollaan

taidemuodoillansa / taidemuodoillaan

Abl

-lta

taidemuodoltani

taidemuodoiltani

taidemuodoltasi

taidemuodoiltasi

taidemuodoltansa / taidemuodoltaan

taidemuodoiltansa / taidemuodoiltaan

Tra

-ksi

taidemuodokseni

taidemuodoikseni

taidemuodoksesi

taidemuodoiksesi

taidemuodoksensa / taidemuodokseen

taidemuodoiksensa / taidemuodoikseen

Ess

-na

taidemuotonani

taidemuotoinani

taidemuotonasi

taidemuotoinasi

taidemuotonansa / taidemuotonaan

taidemuotoinansa / taidemuotoinaan

Abe

-tta

taidemuodottani

taidemuodoittani

taidemuodottasi

taidemuodoittasi

taidemuodottansa / taidemuodottaan

taidemuodoittansa / taidemuodoittaan

Com

-ne

-

taidemuotoineni

-

taidemuotoinesi

-

taidemuotoinensa / taidemuotoineen

Singular

Plural

Nom

-

taidemuotoni

taidemuotosi

taidemuotonsa

taidemuotoni

taidemuotosi

taidemuotonsa

Par

-ta

taidemuotoani

taidemuotoasi

taidemuotoansa / taidemuotoaan

taidemuotojani

taidemuotojasi

taidemuotojansa / taidemuotojaan

Gen

-n

taidemuotoni

taidemuotosi

taidemuotonsa

taidemuotojeni

taidemuotojesi

taidemuotojensa

Ill

mihin

taidemuotooni

taidemuotoosi

taidemuotoonsa

taidemuotoihini

taidemuotoihisi

taidemuotoihinsa

Ine

-ssa

taidemuodossani

taidemuodossasi

taidemuodossansa / taidemuodossaan

taidemuodoissani

taidemuodoissasi

taidemuodoissansa / taidemuodoissaan

Ela

-sta

taidemuodostani

taidemuodostasi

taidemuodostansa / taidemuodostaan

taidemuodoistani

taidemuodoistasi

taidemuodoistansa / taidemuodoistaan

All

-lle

taidemuodolleni

taidemuodollesi

taidemuodollensa / taidemuodolleen

taidemuodoilleni

taidemuodoillesi

taidemuodoillensa / taidemuodoillean

Ade

-lla

taidemuodollani

taidemuodollasi

taidemuodollansa / taidemuodollaan

taidemuodoillani

taidemuodoillasi

taidemuodoillansa / taidemuodoillaan

Abl

-lta

taidemuodoltani

taidemuodoltasi

taidemuodoltansa / taidemuodoltaan

taidemuodoiltani

taidemuodoiltasi

taidemuodoiltansa / taidemuodoiltaan

Tra

-ksi

taidemuodokseni

taidemuodoksesi

taidemuodoksensa / taidemuodokseen

taidemuodoikseni

taidemuodoiksesi

taidemuodoiksensa / taidemuodoikseen

Ess

-na

taidemuotonani

taidemuotonasi

taidemuotonansa / taidemuotonaan

taidemuotoinani

taidemuotoinasi

taidemuotoinansa / taidemuotoinaan

Abe

-tta

taidemuodottani

taidemuodottasi

taidemuodottansa / taidemuodottaan

taidemuodoittani

taidemuodoittasi

taidemuodoittansa / taidemuodoittaan

Com

-ne

-

-

-

taidemuotoineni

taidemuotoinesi

taidemuotoinensa / taidemuotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taidemuotomme

taidemuotomme

taidemuotonne

taidemuotonne

taidemuotonsa

taidemuotonsa

Par

-ta

taidemuotoamme

taidemuotojamme

taidemuotoanne

taidemuotojanne

taidemuotoansa / taidemuotoaan

taidemuotojansa / taidemuotojaan

Gen

-n

taidemuotomme

taidemuotojemme

taidemuotonne

taidemuotojenne

taidemuotonsa

taidemuotojensa

Ill

mihin

taidemuotoomme

taidemuotoihimme

taidemuotoonne

taidemuotoihinne

taidemuotoonsa

taidemuotoihinsa

Ine

-ssa

taidemuodossamme

taidemuodoissamme

taidemuodossanne

taidemuodoissanne

taidemuodossansa / taidemuodossaan

taidemuodoissansa / taidemuodoissaan

Ela

-sta

taidemuodostamme

taidemuodoistamme

taidemuodostanne

taidemuodoistanne

taidemuodostansa / taidemuodostaan

taidemuodoistansa / taidemuodoistaan

All

-lle

taidemuodollemme

taidemuodoillemme

taidemuodollenne

taidemuodoillenne

taidemuodollensa / taidemuodolleen

taidemuodoillensa / taidemuodoillean

Ade

-lla

taidemuodollamme

taidemuodoillamme

taidemuodollanne

taidemuodoillanne

taidemuodollansa / taidemuodollaan

taidemuodoillansa / taidemuodoillaan

Abl

-lta

taidemuodoltamme

taidemuodoiltamme

taidemuodoltanne

taidemuodoiltanne

taidemuodoltansa / taidemuodoltaan

taidemuodoiltansa / taidemuodoiltaan

Tra

-ksi

taidemuodoksemme

taidemuodoiksemme

taidemuodoksenne

taidemuodoiksenne

taidemuodoksensa / taidemuodokseen

taidemuodoiksensa / taidemuodoikseen

Ess

-na

taidemuotonamme

taidemuotoinamme

taidemuotonanne

taidemuotoinanne

taidemuotonansa / taidemuotonaan

taidemuotoinansa / taidemuotoinaan

Abe

-tta

taidemuodottamme

taidemuodoittamme

taidemuodottanne

taidemuodoittanne

taidemuodottansa / taidemuodottaan

taidemuodoittansa / taidemuodoittaan

Com

-ne

-

taidemuotoinemme

-

taidemuotoinenne

-

taidemuotoinensa / taidemuotoineen

Singular

Plural

Nom

-

taidemuotomme

taidemuotonne

taidemuotonsa

taidemuotomme

taidemuotonne

taidemuotonsa

Par

-ta

taidemuotoamme

taidemuotoanne

taidemuotoansa / taidemuotoaan

taidemuotojamme

taidemuotojanne

taidemuotojansa / taidemuotojaan

Gen

-n

taidemuotomme

taidemuotonne

taidemuotonsa

taidemuotojemme

taidemuotojenne

taidemuotojensa

Ill

mihin

taidemuotoomme

taidemuotoonne

taidemuotoonsa

taidemuotoihimme

taidemuotoihinne

taidemuotoihinsa

Ine

-ssa

taidemuodossamme

taidemuodossanne

taidemuodossansa / taidemuodossaan

taidemuodoissamme

taidemuodoissanne

taidemuodoissansa / taidemuodoissaan

Ela

-sta

taidemuodostamme

taidemuodostanne

taidemuodostansa / taidemuodostaan

taidemuodoistamme

taidemuodoistanne

taidemuodoistansa / taidemuodoistaan

All

-lle

taidemuodollemme

taidemuodollenne

taidemuodollensa / taidemuodolleen

taidemuodoillemme

taidemuodoillenne

taidemuodoillensa / taidemuodoillean

Ade

-lla

taidemuodollamme

taidemuodollanne

taidemuodollansa / taidemuodollaan

taidemuodoillamme

taidemuodoillanne

taidemuodoillansa / taidemuodoillaan

Abl

-lta

taidemuodoltamme

taidemuodoltanne

taidemuodoltansa / taidemuodoltaan

taidemuodoiltamme

taidemuodoiltanne

taidemuodoiltansa / taidemuodoiltaan

Tra

-ksi

taidemuodoksemme

taidemuodoksenne

taidemuodoksensa / taidemuodokseen

taidemuodoiksemme

taidemuodoiksenne

taidemuodoiksensa / taidemuodoikseen

Ess

-na

taidemuotonamme

taidemuotonanne

taidemuotonansa / taidemuotonaan

taidemuotoinamme

taidemuotoinanne

taidemuotoinansa / taidemuotoinaan

Abe

-tta

taidemuodottamme

taidemuodottanne

taidemuodottansa / taidemuodottaan

taidemuodoittamme

taidemuodoittanne

taidemuodoittansa / taidemuodoittaan

Com

-ne

-

-

-

taidemuotoinemme

taidemuotoinenne

taidemuotoinensa / taidemuotoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naan

naanit

Par

-ta

naania

naaneja

Gen

-n

naanin

naanien

Ill

mihin

naaniin

naaneihin

Ine

-ssa

naanissa

naaneissa

Ela

-sta

naanista

naaneista

All

-lle

naanille

naaneille

Ade

-lla

naanilla

naaneilla

Abl

-lta

naanilta

naaneilta

Tra

-ksi

naaniksi

naaneiksi

Ess

-na

naanina

naaneina

Abe

-tta

naanitta

naaneitta

Com

-ne

-

naaneine

Ins

-in

-

naanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naan

naanit

Par

-ta

naania

naaneja

Gen

-n

naanin

naanien

Ill

mihin

naaniin

naaneihin

Ine

-ssa

naanissa

naaneissa

Ela

-sta

naanista

naaneista

All

-lle

naanille

naaneille

Ade

-lla

naanilla

naaneilla

Abl

-lta

naanilta

naaneilta

Tra

-ksi

naaniksi

naaneiksi

Ess

-na

naanina

naaneina

Abe

-tta

naanitta

naaneitta

Com

-ne

-

naaneine

Ins

-in

-

naanein

naan
wholly
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; tmClass; EMEA Syö naanisi. Eat the naan. Naan on intialaista leipää. Naan is Indian bread. (1) Naanns-leivät. (1) Naan Breads. Naanns-leipä kohoaa hiivan ansiosta. Naan bread rises due to yeast. NAaN, Uusins-Seelanti. NAaN, New Zealand. Täytetty naanns-leipä. Filled naan. Aterian kanssa voi nauttia naanns-leipää. You can enjoy naan bread with your meal. Valmista naanns-leivät. 5. Make the naan breeds.5. Naanns-leivän sukulainen. Paratha Cousin of naan bread. Ei sisällä naanns-leipää. Naan bread not included. Show more arrow right

Wiktionary

naan (bread) Show more arrow right More often used with leipä as "naan-leipä". Show more arrow right From Hindi नान (nān), Urdu نان‎ (nān). Show more arrow right

Wikipedia

Naan Naan (Persian: نان‎, romanized: nān, Hindi: नान, romanized: nān) is a leavened, oven-baked flatbread found in the cuisines mainly of Western Asia, India, Indonesia, Myanmar and the Caribbean. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naanini

naanini

naanisi

naanisi

naaninsa

naaninsa

Par

-ta

naaniani

naanejani

naaniasi

naanejasi

naaniansa / naaniaan

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanini

naanieni

naanisi

naaniesi

naaninsa

naaniensa

Ill

mihin

naaniini

naaneihini

naaniisi

naaneihisi

naaniinsa

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissani

naaneissani

naanissasi

naaneissasi

naanissansa / naanissaan

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistani

naaneistani

naanistasi

naaneistasi

naanistansa / naanistaan

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanilleni

naaneilleni

naanillesi

naaneillesi

naanillensa / naanilleen

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillani

naaneillani

naanillasi

naaneillasi

naanillansa / naanillaan

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltani

naaneiltani

naaniltasi

naaneiltasi

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naanikseni

naaneikseni

naaniksesi

naaneiksesi

naaniksensa / naanikseen

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninani

naaneinani

naaninasi

naaneinasi

naaninansa / naaninaan

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittani

naaneittani

naanittasi

naaneittasi

naanittansa / naanittaan

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

naaneineni

-

naaneinesi

-

naaneinensa / naaneineen

Singular

Plural

Nom

-

naanini

naanisi

naaninsa

naanini

naanisi

naaninsa

Par

-ta

naaniani

naaniasi

naaniansa / naaniaan

naanejani

naanejasi

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanini

naanisi

naaninsa

naanieni

naaniesi

naaniensa

Ill

mihin

naaniini

naaniisi

naaniinsa

naaneihini

naaneihisi

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissani

naanissasi

naanissansa / naanissaan

naaneissani

naaneissasi

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistani

naanistasi

naanistansa / naanistaan

naaneistani

naaneistasi

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanilleni

naanillesi

naanillensa / naanilleen

naaneilleni

naaneillesi

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillani

naanillasi

naanillansa / naanillaan

naaneillani

naaneillasi

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltani

naaniltasi

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltani

naaneiltasi

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naanikseni

naaniksesi

naaniksensa / naanikseen

naaneikseni

naaneiksesi

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninani

naaninasi

naaninansa / naaninaan

naaneinani

naaneinasi

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittani

naanittasi

naanittansa / naanittaan

naaneittani

naaneittasi

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

-

-

naaneineni

naaneinesi

naaneinensa / naaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naanimme

naanimme

naaninne

naaninne

naaninsa

naaninsa

Par

-ta

naaniamme

naanejamme

naanianne

naanejanne

naaniansa / naaniaan

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanimme

naaniemme

naaninne

naanienne

naaninsa

naaniensa

Ill

mihin

naaniimme

naaneihimme

naaniinne

naaneihinne

naaniinsa

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissamme

naaneissamme

naanissanne

naaneissanne

naanissansa / naanissaan

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistamme

naaneistamme

naanistanne

naaneistanne

naanistansa / naanistaan

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanillemme

naaneillemme

naanillenne

naaneillenne

naanillensa / naanilleen

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillamme

naaneillamme

naanillanne

naaneillanne

naanillansa / naanillaan

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltamme

naaneiltamme

naaniltanne

naaneiltanne

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naaniksemme

naaneiksemme

naaniksenne

naaneiksenne

naaniksensa / naanikseen

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninamme

naaneinamme

naaninanne

naaneinanne

naaninansa / naaninaan

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittamme

naaneittamme

naanittanne

naaneittanne

naanittansa / naanittaan

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

naaneinemme

-

naaneinenne

-

naaneinensa / naaneineen

Singular

Plural

Nom

-

naanimme

naaninne

naaninsa

naanimme

naaninne

naaninsa

Par

-ta

naaniamme

naanianne

naaniansa / naaniaan

naanejamme

naanejanne

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanimme

naaninne

naaninsa

naaniemme

naanienne

naaniensa

Ill

mihin

naaniimme

naaniinne

naaniinsa

naaneihimme

naaneihinne

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissamme

naanissanne

naanissansa / naanissaan

naaneissamme

naaneissanne

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistamme

naanistanne

naanistansa / naanistaan

naaneistamme

naaneistanne

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanillemme

naanillenne

naanillensa / naanilleen

naaneillemme

naaneillenne

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillamme

naanillanne

naanillansa / naanillaan

naaneillamme

naaneillanne

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltamme

naaniltanne

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltamme

naaneiltanne

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naaniksemme

naaniksenne

naaniksensa / naanikseen

naaneiksemme

naaneiksenne

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninamme

naaninanne

naaninansa / naaninaan

naaneinamme

naaneinanne

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittamme

naanittanne

naanittansa / naanittaan

naaneittamme

naaneittanne

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

-

-

naaneinemme

naaneinenne

naaneinensa / naaneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taide

taiteet

Par

-ta

taidetta

taiteita / taitehia

Gen

-n

taiteen

taiteitten / taiteiden / taitehien / taitehitten

Ill

mihin

taiteeseen

taiteisiin / taiteihin / taitehisin

Ine

-ssa

taiteessa

taitehissa / taiteissa

Ela

-sta

taiteesta

taitehista / taiteista

All

-lle

taiteelle

taitehille / taiteille

Ade

-lla

taiteella

taitehilla / taiteilla

Abl

-lta

taiteelta

taitehilta / taiteilta

Tra

-ksi

taiteeksi

taitehiksi / taiteiksi

Ess

-na

taiteena

taitehina / taiteina

Abe

-tta

taiteetta

taitehitta / taiteitta

Com

-ne

-

taitehine / taiteine

Ins

-in

-

taitehin / taitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taide

taiteet

Par

-ta

taidetta

taiteita / taitehia

Gen

-n

taiteen

taiteitten / taiteiden / taitehien / taitehitten

Ill

mihin

taiteeseen

taiteisiin / taiteihin / taitehisin

Ine

-ssa

taiteessa

taitehissa / taiteissa

Ela

-sta

taiteesta

taitehista / taiteista

All

-lle

taiteelle

taitehille / taiteille

Ade

-lla

taiteella

taitehilla / taiteilla

Abl

-lta

taiteelta

taitehilta / taiteilta

Tra

-ksi

taiteeksi

taitehiksi / taiteiksi

Ess

-na

taiteena

taitehina / taiteina

Abe

-tta

taiteetta

taitehitta / taiteitta

Com

-ne

-

taitehine / taiteine

Ins

-in

-

taitehin / taitein

art taide, taito, ammatti, käsityö, oveluus, juonet
fine art taide, kuvataiteet
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; tmClass; Tilde MODEL Parallel Corpus; Tatoeba, sentence 2689919. Taide on tärkeä osa kulttuuria. Art is an important part of culture. Taidens-esineet nahasta. Works of art of leather. Salkut taidens-esineille. Briefcases for works of art. Metalliset taidens-esineet. Works of art of metal. Pronssiset taidens-esineet. Works of art of bronze. Taide voi vaikuttaa ihmisten mielentilaan. Art can affect people's mood. Posliiniset taidens-esineet. Works of art made of porcelain. Taide voi ilmaista monia erilaisia tunteita. Art can express many different emotions. Kangas taides-ja valokuviin. Canvas for artistic and photographic images. Taides-ja askartelumaalaussarjat. Arts and crafts paint kilts. Show more arrow right

Wiktionary

art Show more arrow right taiteilija Show more arrow right taitaa (“to master”) +‎ -e. Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt. Show more arrow right

Wikipedia

Art Art is a diverse range of (the products of) human activities involving the conscious use of creative imagination to express technical proficiency, beauty, emotional power, or conceptual ideas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taiteeni

taiteeni

taiteesi

taiteesi

taiteensa

taiteensa

Par

-ta

taidettani

taiteitani / taitehiani

taidettasi

taiteitasi / taitehiasi

taidettansa / taidettaan

taiteitansa / taiteitaan / taitehiansa / taitehiaan

Gen

-n

taiteeni

taiteitteni / taiteideni / taitehieni / taitehitteni

taiteesi

taiteittesi / taiteidesi / taitehiesi / taitehittesi

taiteensa

taiteittensa / taiteidensa / taitehiensa / taitehittensa

Ill

mihin

taiteeseeni

taiteisiini / taiteihini / taitehisini

taiteeseesi

taiteisiisi / taiteihisi / taitehisisi

taiteeseensa

taiteisiinsa / taiteihinsa / taitehisinsa

Ine

-ssa

taiteessani

taitehissani / taiteissani

taiteessasi

taitehissasi / taiteissasi

taiteessansa / taiteessaan

taitehissansa / taitehissaan / taiteissansa / taiteissaan

Ela

-sta

taiteestani

taitehistani / taiteistani

taiteestasi

taitehistasi / taiteistasi

taiteestansa / taiteestaan

taitehistansa / taitehistaan / taiteistansa / taiteistaan

All

-lle

taiteelleni

taitehilleni / taiteilleni

taiteellesi

taitehillesi / taiteillesi

taiteellensa / taiteelleen

taitehillensa / taitehillean / taiteillensa / taiteillean

Ade

-lla

taiteellani

taitehillani / taiteillani

taiteellasi

taitehillasi / taiteillasi

taiteellansa / taiteellaan

taitehillansa / taitehillaan / taiteillansa / taiteillaan

Abl

-lta

taiteeltani

taitehiltani / taiteiltani

taiteeltasi

taitehiltasi / taiteiltasi

taiteeltansa / taiteeltaan

taitehiltansa / taitehiltaan / taiteiltansa / taiteiltaan

Tra

-ksi

taiteekseni

taitehikseni / taiteikseni

taiteeksesi

taitehiksesi / taiteiksesi

taiteeksensa / taiteekseen

taitehikseen / taitehiksensa / taiteikseen / taiteiksensa

Ess

-na

taiteenani

taitehinani / taiteinani

taiteenasi

taitehinasi / taiteinasi

taiteenansa / taiteenaan

taitehinansa / taitehinaan / taiteinansa / taiteinaan

Abe

-tta

taiteettani

taitehittani / taiteittani

taiteettasi

taitehittasi / taiteittasi

taiteettansa / taiteettaan

taitehittansa / taitehittaan / taiteittansa / taiteittaan

Com

-ne

-

taitehineni / taiteineni

-

taitehinesi / taiteinesi

-

taitehineen / taitehinensa / taiteineen / taiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

taiteeni

taiteesi

taiteensa

taiteeni

taiteesi

taiteensa

Par

-ta

taidettani

taidettasi

taidettansa / taidettaan

taiteitani / taitehiani

taiteitasi / taitehiasi

taiteitansa / taiteitaan / taitehiansa / taitehiaan

Gen

-n

taiteeni

taiteesi

taiteensa

taiteitteni / taiteideni / taitehieni / taitehitteni

taiteittesi / taiteidesi / taitehiesi / taitehittesi

taiteittensa / taiteidensa / taitehiensa / taitehittensa

Ill

mihin

taiteeseeni

taiteeseesi

taiteeseensa

taiteisiini / taiteihini / taitehisini

taiteisiisi / taiteihisi / taitehisisi

taiteisiinsa / taiteihinsa / taitehisinsa

Ine

-ssa

taiteessani

taiteessasi

taiteessansa / taiteessaan

taitehissani / taiteissani

taitehissasi / taiteissasi

taitehissansa / taitehissaan / taiteissansa / taiteissaan

Ela

-sta

taiteestani

taiteestasi

taiteestansa / taiteestaan

taitehistani / taiteistani

taitehistasi / taiteistasi

taitehistansa / taitehistaan / taiteistansa / taiteistaan

All

-lle

taiteelleni

taiteellesi

taiteellensa / taiteelleen

taitehilleni / taiteilleni

taitehillesi / taiteillesi

taitehillensa / taitehillean / taiteillensa / taiteillean

Ade

-lla

taiteellani

taiteellasi

taiteellansa / taiteellaan

taitehillani / taiteillani

taitehillasi / taiteillasi

taitehillansa / taitehillaan / taiteillansa / taiteillaan

Abl

-lta

taiteeltani

taiteeltasi

taiteeltansa / taiteeltaan

taitehiltani / taiteiltani

taitehiltasi / taiteiltasi

taitehiltansa / taitehiltaan / taiteiltansa / taiteiltaan

Tra

-ksi

taiteekseni

taiteeksesi

taiteeksensa / taiteekseen

taitehikseni / taiteikseni

taitehiksesi / taiteiksesi

taitehikseen / taitehiksensa / taiteikseen / taiteiksensa

Ess

-na

taiteenani

taiteenasi

taiteenansa / taiteenaan

taitehinani / taiteinani

taitehinasi / taiteinasi

taitehinansa / taitehinaan / taiteinansa / taiteinaan

Abe

-tta

taiteettani

taiteettasi

taiteettansa / taiteettaan

taitehittani / taiteittani

taitehittasi / taiteittasi

taitehittansa / taitehittaan / taiteittansa / taiteittaan

Com

-ne

-

-

-

taitehineni / taiteineni

taitehinesi / taiteinesi

taitehineen / taitehinensa / taiteineen / taiteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taiteemme

taiteemme

taiteenne

taiteenne

taiteensa

taiteensa

Par

-ta

taidettamme

taiteitamme / taitehiamme

taidettanne

taiteitanne / taitehianne

taidettansa / taidettaan

taiteitansa / taiteitaan / taitehiansa / taitehiaan

Gen

-n

taiteemme

taiteittemme / taiteidemme / taitehiemme / taitehittemme

taiteenne

taiteittenne / taiteidenne / taitehienne / taitehittenne

taiteensa

taiteittensa / taiteidensa / taitehiensa / taitehittensa

Ill

mihin

taiteeseemme

taiteisiimme / taiteihimme / taitehisimme

taiteeseenne

taiteisiinne / taiteihinne / taitehisinne

taiteeseensa

taiteisiinsa / taiteihinsa / taitehisinsa

Ine

-ssa

taiteessamme

taitehissamme / taiteissamme

taiteessanne

taitehissanne / taiteissanne

taiteessansa / taiteessaan

taitehissansa / taitehissaan / taiteissansa / taiteissaan

Ela

-sta

taiteestamme

taitehistamme / taiteistamme

taiteestanne

taitehistanne / taiteistanne

taiteestansa / taiteestaan

taitehistansa / taitehistaan / taiteistansa / taiteistaan

All

-lle

taiteellemme

taitehillemme / taiteillemme

taiteellenne

taitehillenne / taiteillenne

taiteellensa / taiteelleen

taitehillensa / taitehillean / taiteillensa / taiteillean

Ade

-lla

taiteellamme

taitehillamme / taiteillamme

taiteellanne

taitehillanne / taiteillanne

taiteellansa / taiteellaan

taitehillansa / taitehillaan / taiteillansa / taiteillaan

Abl

-lta

taiteeltamme

taitehiltamme / taiteiltamme

taiteeltanne

taitehiltanne / taiteiltanne

taiteeltansa / taiteeltaan

taitehiltansa / taitehiltaan / taiteiltansa / taiteiltaan

Tra

-ksi

taiteeksemme

taitehiksemme / taiteiksemme

taiteeksenne

taitehiksenne / taiteiksenne

taiteeksensa / taiteekseen

taitehikseen / taitehiksensa / taiteikseen / taiteiksensa

Ess

-na

taiteenamme

taitehinamme / taiteinamme

taiteenanne

taitehinanne / taiteinanne

taiteenansa / taiteenaan

taitehinansa / taitehinaan / taiteinansa / taiteinaan

Abe

-tta

taiteettamme

taitehittamme / taiteittamme

taiteettanne

taitehittanne / taiteittanne

taiteettansa / taiteettaan

taitehittansa / taitehittaan / taiteittansa / taiteittaan

Com

-ne

-

taitehinemme / taiteinemme

-

taitehinenne / taiteinenne

-

taitehineen / taitehinensa / taiteineen / taiteinensa

Singular

Plural

Nom

-

taiteemme

taiteenne

taiteensa

taiteemme

taiteenne

taiteensa

Par

-ta

taidettamme

taidettanne

taidettansa / taidettaan

taiteitamme / taitehiamme

taiteitanne / taitehianne

taiteitansa / taiteitaan / taitehiansa / taitehiaan

Gen

-n

taiteemme

taiteenne

taiteensa

taiteittemme / taiteidemme / taitehiemme / taitehittemme

taiteittenne / taiteidenne / taitehienne / taitehittenne

taiteittensa / taiteidensa / taitehiensa / taitehittensa

Ill

mihin

taiteeseemme

taiteeseenne

taiteeseensa

taiteisiimme / taiteihimme / taitehisimme

taiteisiinne / taiteihinne / taitehisinne

taiteisiinsa / taiteihinsa / taitehisinsa

Ine

-ssa

taiteessamme

taiteessanne

taiteessansa / taiteessaan

taitehissamme / taiteissamme

taitehissanne / taiteissanne

taitehissansa / taitehissaan / taiteissansa / taiteissaan

Ela

-sta

taiteestamme

taiteestanne

taiteestansa / taiteestaan

taitehistamme / taiteistamme

taitehistanne / taiteistanne

taitehistansa / taitehistaan / taiteistansa / taiteistaan

All

-lle

taiteellemme

taiteellenne

taiteellensa / taiteelleen

taitehillemme / taiteillemme

taitehillenne / taiteillenne

taitehillensa / taitehillean / taiteillensa / taiteillean

Ade

-lla

taiteellamme

taiteellanne

taiteellansa / taiteellaan

taitehillamme / taiteillamme

taitehillanne / taiteillanne

taitehillansa / taitehillaan / taiteillansa / taiteillaan

Abl

-lta

taiteeltamme

taiteeltanne

taiteeltansa / taiteeltaan

taitehiltamme / taiteiltamme

taitehiltanne / taiteiltanne

taitehiltansa / taitehiltaan / taiteiltansa / taiteiltaan

Tra

-ksi

taiteeksemme

taiteeksenne

taiteeksensa / taiteekseen

taitehiksemme / taiteiksemme

taitehiksenne / taiteiksenne

taitehikseen / taitehiksensa / taiteikseen / taiteiksensa

Ess

-na

taiteenamme

taiteenanne

taiteenansa / taiteenaan

taitehinamme / taiteinamme

taitehinanne / taiteinanne

taitehinansa / taitehinaan / taiteinansa / taiteinaan

Abe

-tta

taiteettamme

taiteettanne

taiteettansa / taiteettaan

taitehittamme / taiteittamme

taitehittanne / taiteittanne

taitehittansa / taitehittaan / taiteittansa / taiteittaan

Com

-ne

-

-

-

taitehinemme / taiteinemme

taitehinenne / taiteinenne

taitehineen / taitehinensa / taiteineen / taiteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
contour muoto, korkeuskäyrä
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
configuration kokoonpano, rakenne, muoto
figure kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto
conformation rakenne, muoto
Show more arrow right
oj4; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3475.; europarl-v7.fi-en.en, line: 1040796; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; fin-eng/tatoeba.eng-fin.fin, sentence: 6168623; EuroParl2021 Merkinnän muoto. Format of the label. Ei millään muotoa. Not by any means. Muoto on tärkeä osa taiteen ilmaisua. Shape is an important part of artistic expression. Muodolla on väliä. The shape matters. Valitse haluamasi kuvan muotoa. Choose the format of the image you want. Muodolla hän ei pärjää. With this shape she won't make it. Muotoon ryhmity. Form square! Mitat ja muoto. Dimensions and shape; Hän piirtää tämän muodolla. He draws this with its shape. Näiden profiilien muoto on seuraavanlainen:. They have the following shape :. Show more arrow right

Wiktionary

shape form format Show more arrow right Adjectives muodokasmuodollinenmuodoton Nouns muodostelmamuodostuma Verbs muodostaamuotoillamuotoutua Show more arrow right From Proto-Finnic mooto, borrowed from Proto-Germanic mōtą. Doublet with muotti. Show more arrow right

Wikipedia

hahmo
tai ilmiasu algebrallinen muoto
eli homogeeninen polynomi taivutusmuoto
Sulkeiset
substantiaalinen muoto
filosofiassa Muoto
lehti Oliver Muoto
amerikkalainen liikemies tasokuvio
(ympyrä tai kaksiulotteinen monikulmio) muoto taiteessa
viittaa teoksen fyysiseen olemukseen ja sen hahmon elementteihin muoto
(f.) tieteellisessä luokittelussa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotoni

muotosi

muotosi

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotojani

muotoasi

muotojasi

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotojeni

muotosi

muotojesi

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoihini

muotoosi

muotoihisi

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodoissani

muodossasi

muodoissasi

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodoistani

muodostasi

muodoistasi

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodoilleni

muodollesi

muodoillesi

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodoillani

muodollasi

muodoillasi

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoiltani

muodoltasi

muodoiltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoikseni

muodoksesi

muodoiksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotoinani

muotonasi

muotoinasi

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodoittani

muodottasi

muodoittasi

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoineni

-

muotoinesi

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotosi

muotonsa

muotoni

muotosi

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotoasi

muotoansa / muotoaan

muotojani

muotojasi

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotosi

muotonsa

muotojeni

muotojesi

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoosi

muotoonsa

muotoihini

muotoihisi

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodossasi

muodossansa / muodossaan

muodoissani

muodoissasi

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodostasi

muodostansa / muodostaan

muodoistani

muodoistasi

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodollesi

muodollensa / muodolleen

muodoilleni

muodoillesi

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodollasi

muodollansa / muodollaan

muodoillani

muodoillasi

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltani

muodoiltasi

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoikseni

muodoiksesi

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotonasi

muotonansa / muotonaan

muotoinani

muotoinasi

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodottasi

muodottansa / muodottaan

muodoittani

muodoittasi

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoineni

muotoinesi

muotoinensa / muotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotomme

muotonne

muotonne

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotojamme

muotoanne

muotojanne

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotojemme

muotonne

muotojenne

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoihimme

muotoonne

muotoihinne

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodoissamme

muodossanne

muodoissanne

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodoistamme

muodostanne

muodoistanne

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodoillemme

muodollenne

muodoillenne

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodoillamme

muodollanne

muodoillanne

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoiltamme

muodoltanne

muodoiltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoiksemme

muodoksenne

muodoiksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotoinamme

muotonanne

muotoinanne

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodoittamme

muodottanne

muodoittanne

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoinemme

-

muotoinenne

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotonne

muotonsa

muotomme

muotonne

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotoanne

muotoansa / muotoaan

muotojamme

muotojanne

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotonne

muotonsa

muotojemme

muotojenne

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoonne

muotoonsa

muotoihimme

muotoihinne

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodossanne

muodossansa / muodossaan

muodoissamme

muodoissanne

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodostanne

muodostansa / muodostaan

muodoistamme

muodoistanne

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodollenne

muodollensa / muodolleen

muodoillemme

muodoillenne

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodollanne

muodollansa / muodollaan

muodoillamme

muodoillanne

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltamme

muodoiltanne

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksemme

muodoiksenne

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotonanne

muotonansa / muotonaan

muotoinamme

muotoinanne

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodottanne

muodottansa / muodottaan

muodoittamme

muodoittanne

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoinemme

muotoinenne

muotoinensa / muotoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept