logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

taso, noun

Word analysis
tasonilmaisimet

tasonilmaisimet

taso

Noun, Singular Genitive

+ ilmaisin

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taso

tasot

Par

-ta

tasoa

tasoja

Gen

-n

tason

tasojen

Ill

mihin

tasoon

tasoihin

Ine

-ssa

tasossa

tasoissa

Ela

-sta

tasosta

tasoista

All

-lle

tasolle

tasoille

Ade

-lla

tasolla

tasoilla

Abl

-lta

tasolta

tasoilta

Tra

-ksi

tasoksi

tasoiksi

Ess

-na

tasona

tasoina

Abe

-tta

tasotta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taso

tasot

Par

-ta

tasoa

tasoja

Gen

-n

tason

tasojen

Ill

mihin

tasoon

tasoihin

Ine

-ssa

tasossa

tasoissa

Ela

-sta

tasosta

tasoista

All

-lle

tasolle

tasoille

Ade

-lla

tasolla

tasoilla

Abl

-lta

tasolta

tasoilta

Tra

-ksi

tasoksi

tasoiksi

Ess

-na

tasona

tasoina

Abe

-tta

tasotta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

level taso, pinta, korkeus, vesivaaka, vatupassi, ylioppilastutkinto
plane kone, taso, lentokone, pinta, plataani, höylä
standard standardi, normi, taso, vaatimukset, mittapuu, vaatimustaso
rate määrä, nopeus, hinta, kurssi, aste, taso
tier taso, kerros, porras, varvi, penkkirivi
grade luokka, laatu, arvosana, aste, taso, kaltevuus
pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, taso
order järjestys, tilaus, päätös, luokka, veljeskunta, taso
league liiga, liitto, luokka, taso, mitta
peg tappi, pyykkipoika, pulikka, vaarna, puujalka, taso
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; EUbookshop, document number: 4497, page 80; WikiMatrix Nouse taso ylöspäin. Go up a level. Taso oli erittäin korkea. The level was very high. Tämä taso on liian matala. This level is too low. Taso oli laskenut odotetusta. The taso had dropped from the expected level. Taso on tasainen koko matkan. The surface is smooth all the way. Tasossa on tahroja. There are stains on the surface. Taso nousi nopeasti rankkasateen vuoksi. The taso rose rapidly due to heavy rain. Pysy tasoissa muiden kanssa. Stay on par with others. Olemme tasoissa pelin jälkeen. We are tied in score after the game. Tason nousu on jyrkkä. The increase in level is steep. Show more arrow right

Wiktionary

level standard Fin:elintasoEng:living standard (aviation) wing (geometry) plane tray (flat carrier for items) Show more arrow right (wing): siipi(flat carrier): tarjotin Show more arrow right tasatatasoihintasoinentasoissatasoitetasoitellatasoitintasoittaatasoittuatasoitustasoituttaatasokastasouttaa Show more arrow right elintasoeritasoristeyshorisontaalitasohuipputasokaksitasoosatasotasoerotasogeometriatasohiiritasohiomakonetasohyppelytasokoetasokonetasokorotustasokulmatasokurssitasokuviotasokäyrätasolasitasoleikkaustasoliittymätasopeilitasopintatasopintainentasoristeystasoryhmitystasoryhmätasotikastasoylikäytäväyksitaso Show more arrow right tasa +‎ -o. First attested in Frans Ferdinand Ahlman: Ruotsalais-suomalainen sanakirja ("Swedish-Finnish Dictionary", 1865). Compare Estonian tase. Show more arrow right

Wikipedia

Plane (mathematics) A plane is a perfectly flat surface extending in all directions. It can be thought of as the ceiling of a room, only extended into all directions infinitely. A plane has two dimensions: length and width. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tasoni

tasoni

tasosi

tasosi

tasonsa

tasonsa

Par

-ta

tasoani

tasojani

tasoasi

tasojasi

tasoansa / tasoaan

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasoni

tasojeni

tasosi

tasojesi

tasonsa

tasojensa

Ill

mihin

tasooni

tasoihini

tasoosi

tasoihisi

tasoonsa

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasossani

tasoissani

tasossasi

tasoissasi

tasossansa / tasossaan

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasostani

tasoistani

tasostasi

tasoistasi

tasostansa / tasostaan

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasolleni

tasoilleni

tasollesi

tasoillesi

tasollensa / tasolleen

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasollani

tasoillani

tasollasi

tasoillasi

tasollansa / tasollaan

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasoltani

tasoiltani

tasoltasi

tasoiltasi

tasoltansa / tasoltaan

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasokseni

tasoikseni

tasoksesi

tasoiksesi

tasoksensa / tasokseen

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasonani

tasoinani

tasonasi

tasoinasi

tasonansa / tasonaan

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasottani

tasoittani

tasottasi

tasoittasi

tasottansa / tasottaan

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

tasoineni

-

tasoinesi

-

tasoinensa / tasoineen

Singular

Plural

Nom

-

tasoni

tasosi

tasonsa

tasoni

tasosi

tasonsa

Par

-ta

tasoani

tasoasi

tasoansa / tasoaan

tasojani

tasojasi

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasoni

tasosi

tasonsa

tasojeni

tasojesi

tasojensa

Ill

mihin

tasooni

tasoosi

tasoonsa

tasoihini

tasoihisi

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasossani

tasossasi

tasossansa / tasossaan

tasoissani

tasoissasi

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasostani

tasostasi

tasostansa / tasostaan

tasoistani

tasoistasi

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasolleni

tasollesi

tasollensa / tasolleen

tasoilleni

tasoillesi

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasollani

tasollasi

tasollansa / tasollaan

tasoillani

tasoillasi

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasoltani

tasoltasi

tasoltansa / tasoltaan

tasoiltani

tasoiltasi

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasokseni

tasoksesi

tasoksensa / tasokseen

tasoikseni

tasoiksesi

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasonani

tasonasi

tasonansa / tasonaan

tasoinani

tasoinasi

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasottani

tasottasi

tasottansa / tasottaan

tasoittani

tasoittasi

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

-

-

tasoineni

tasoinesi

tasoinensa / tasoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tasomme

tasomme

tasonne

tasonne

tasonsa

tasonsa

Par

-ta

tasoamme

tasojamme

tasoanne

tasojanne

tasoansa / tasoaan

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasomme

tasojemme

tasonne

tasojenne

tasonsa

tasojensa

Ill

mihin

tasoomme

tasoihimme

tasoonne

tasoihinne

tasoonsa

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasossamme

tasoissamme

tasossanne

tasoissanne

tasossansa / tasossaan

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasostamme

tasoistamme

tasostanne

tasoistanne

tasostansa / tasostaan

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasollemme

tasoillemme

tasollenne

tasoillenne

tasollensa / tasolleen

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasollamme

tasoillamme

tasollanne

tasoillanne

tasollansa / tasollaan

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasoltamme

tasoiltamme

tasoltanne

tasoiltanne

tasoltansa / tasoltaan

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasoksemme

tasoiksemme

tasoksenne

tasoiksenne

tasoksensa / tasokseen

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasonamme

tasoinamme

tasonanne

tasoinanne

tasonansa / tasonaan

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasottamme

tasoittamme

tasottanne

tasoittanne

tasottansa / tasottaan

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

tasoinemme

-

tasoinenne

-

tasoinensa / tasoineen

Singular

Plural

Nom

-

tasomme

tasonne

tasonsa

tasomme

tasonne

tasonsa

Par

-ta

tasoamme

tasoanne

tasoansa / tasoaan

tasojamme

tasojanne

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasomme

tasonne

tasonsa

tasojemme

tasojenne

tasojensa

Ill

mihin

tasoomme

tasoonne

tasoonsa

tasoihimme

tasoihinne

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasossamme

tasossanne

tasossansa / tasossaan

tasoissamme

tasoissanne

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasostamme

tasostanne

tasostansa / tasostaan

tasoistamme

tasoistanne

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasollemme

tasollenne

tasollensa / tasolleen

tasoillemme

tasoillenne

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasollamme

tasollanne

tasollansa / tasollaan

tasoillamme

tasoillanne

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasoltamme

tasoltanne

tasoltansa / tasoltaan

tasoiltamme

tasoiltanne

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasoksemme

tasoksenne

tasoksensa / tasokseen

tasoiksemme

tasoiksenne

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasonamme

tasonanne

tasonansa / tasonaan

tasoinamme

tasoinanne

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasottamme

tasottanne

tasottansa / tasottaan

tasoittamme

tasoittanne

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

-

-

tasoinemme

tasoinenne

tasoinensa / tasoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisin

ilmaisimet

Par

-ta

ilmaisintä / ilmaisinta

ilmaisimiä / ilmaisimia

Gen

-n

ilmaisimen

ilmaisinten / ilmaisimien

Ill

mihin

ilmaisimeen

ilmaisimiin

Ine

-ssa

ilmaisimessä / ilmaisimessa

ilmaisimissä / ilmaisimissa

Ela

-sta

ilmaisimestä / ilmaisimesta

ilmaisimistä / ilmaisimista

All

-lle

ilmaisimelle

ilmaisimille

Ade

-lla

ilmaisimellä / ilmaisimella

ilmaisimillä / ilmaisimilla

Abl

-lta

ilmaisimeltä / ilmaisimelta

ilmaisimiltä / ilmaisimilta

Tra

-ksi

ilmaisimeksi

ilmaisimiksi

Ess

-na

ilmaisimenä / ilmaisimena

ilmaisiminä / ilmaisimina

Abe

-tta

ilmaisimettä / ilmaisimetta

ilmaisimittä / ilmaisimitta

Com

-ne

-

ilmaisimine

Ins

-in

-

ilmaisimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

detector ilmaisin
Show more arrow right
Tatoeba; tmClass; EuroParl2021; Eurlex2018q4; EurLex-2; Europarl; Tilde MODEL; ParaCrawl Ystävällinen ilmaisin opasti meidät perille. The friendly indicator guided us to the destination. En voi löytää ilmaisinta. I can't find the indicator. Kaapelien ilmaisimet. Cable detectors. Enimmäislattiapintans-ala ilmaisinta kohden. Maximum floor area per detector. Vedenkorkeuden ilmaisimet. Water level detectors. Ilmaisimet (tietoliikennelaitteisiin). Warning lights ( for telecommunications apparatus). Kuumakäyntins-ilmaisinten vaatimukset. Requirements on hot- axle box detection. Ilmaisin rekisteröi liikkeet. The sensor registered the movements. Tarkista ilmaisin ennen käyttöä. Check the gauge before use. Ilmaisin osoitti väärään suuntaan. The indicator pointed in the wrong direction. Show more arrow right

Wiktionary

detector, sensor (device that detects) anturi, havaitsin, detektori (radio) demodulator, decoder - indicator (something that indicates) - Show more arrow right ilmaista +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisimesi

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimiini

ilmaisimeesi

ilmaisimiisi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimilleni

ilmaisimellesi

ilmaisimillesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimikseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimiksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisimineni

-

ilmaisiminesi

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintäni / ilmaisintani

ilmaisintäsi / ilmaisintasi

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiäni / ilmaisimiani

ilmaisimiäsi / ilmaisimiasi

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimeni

ilmaisimesi

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisinteni / ilmaisimieni

ilmaisintesi / ilmaisimiesi

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeeni

ilmaisimeesi

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiini

ilmaisimiisi

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessäni / ilmaisimessani

ilmaisimessäsi / ilmaisimessasi

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissäni / ilmaisimissani

ilmaisimissäsi / ilmaisimissasi

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestäni / ilmaisimestani

ilmaisimestäsi / ilmaisimestasi

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistäni / ilmaisimistani

ilmaisimistäsi / ilmaisimistasi

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimelleni

ilmaisimellesi

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimilleni

ilmaisimillesi

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimelläni / ilmaisimellani

ilmaisimelläsi / ilmaisimellasi

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimilläni / ilmaisimillani

ilmaisimilläsi / ilmaisimillasi

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltäni / ilmaisimeltani

ilmaisimeltäsi / ilmaisimeltasi

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltäni / ilmaisimiltani

ilmaisimiltäsi / ilmaisimiltasi

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimekseni

ilmaisimeksesi

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseni

ilmaisimiksesi

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenäni / ilmaisimenani

ilmaisimenäsi / ilmaisimenasi

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminäni / ilmaisiminani

ilmaisiminäsi / ilmaisiminasi

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettäni / ilmaisimettani

ilmaisimettäsi / ilmaisimettasi

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittäni / ilmaisimittani

ilmaisimittäsi / ilmaisimittasi

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisimineni

ilmaisiminesi

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisimenne

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimiimme

ilmaisimeenne

ilmaisimiinne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimillemme

ilmaisimellenne

ilmaisimillenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimiksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimiksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

ilmaisiminemme

-

ilmaisiminenne

-

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Singular

Plural

Nom

-

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

Par

-ta

ilmaisintämme / ilmaisintamme

ilmaisintänne / ilmaisintanne

ilmaisintänsä / ilmaisintään / ilmaisintansa / ilmaisintaan

ilmaisimiämme / ilmaisimiamme

ilmaisimiänne / ilmaisimianne

ilmaisimiänsä / ilmaisimiään / ilmaisimiansa / ilmaisimiaan

Gen

-n

ilmaisimemme

ilmaisimenne

ilmaisimensä / ilmaisimensa

ilmaisintemme / ilmaisimiemme

ilmaisintenne / ilmaisimienne

ilmaisintensä / ilmaisimiensä / ilmaisintensa / ilmaisimiensa

Ill

mihin

ilmaisimeemme

ilmaisimeenne

ilmaisimeensä / ilmaisimeensa

ilmaisimiimme

ilmaisimiinne

ilmaisimiinsä / ilmaisimiinsa

Ine

-ssa

ilmaisimessämme / ilmaisimessamme

ilmaisimessänne / ilmaisimessanne

ilmaisimessänsä / ilmaisimessään / ilmaisimessansa / ilmaisimessaan

ilmaisimissämme / ilmaisimissamme

ilmaisimissänne / ilmaisimissanne

ilmaisimissänsä / ilmaisimissään / ilmaisimissansa / ilmaisimissaan

Ela

-sta

ilmaisimestämme / ilmaisimestamme

ilmaisimestänne / ilmaisimestanne

ilmaisimestänsä / ilmaisimestään / ilmaisimestansa / ilmaisimestaan

ilmaisimistämme / ilmaisimistamme

ilmaisimistänne / ilmaisimistanne

ilmaisimistänsä / ilmaisimistään / ilmaisimistansa / ilmaisimistaan

All

-lle

ilmaisimellemme

ilmaisimellenne

ilmaisimelleen / ilmaisimellensä / ilmaisimellensa

ilmaisimillemme

ilmaisimillenne

ilmaisimillensä / ilmaisimilleän / ilmaisimillensa / ilmaisimillean

Ade

-lla

ilmaisimellämme / ilmaisimellamme

ilmaisimellänne / ilmaisimellanne

ilmaisimellänsä / ilmaisimellään / ilmaisimellansa / ilmaisimellaan

ilmaisimillämme / ilmaisimillamme

ilmaisimillänne / ilmaisimillanne

ilmaisimillänsä / ilmaisimillään / ilmaisimillansa / ilmaisimillaan

Abl

-lta

ilmaisimeltämme / ilmaisimeltamme

ilmaisimeltänne / ilmaisimeltanne

ilmaisimeltänsä / ilmaisimeltään / ilmaisimeltansa / ilmaisimeltaan

ilmaisimiltämme / ilmaisimiltamme

ilmaisimiltänne / ilmaisimiltanne

ilmaisimiltänsä / ilmaisimiltään / ilmaisimiltansa / ilmaisimiltaan

Tra

-ksi

ilmaisimeksemme

ilmaisimeksenne

ilmaisimekseen / ilmaisimeksensä / ilmaisimeksensa

ilmaisimiksemme

ilmaisimiksenne

ilmaisimikseen / ilmaisimiksensä / ilmaisimiksensa

Ess

-na

ilmaisimenämme / ilmaisimenamme

ilmaisimenänne / ilmaisimenanne

ilmaisimenänsä / ilmaisimenään / ilmaisimenansa / ilmaisimenaan

ilmaisiminämme / ilmaisiminamme

ilmaisiminänne / ilmaisiminanne

ilmaisiminänsä / ilmaisiminään / ilmaisiminansa / ilmaisiminaan

Abe

-tta

ilmaisimettämme / ilmaisimettamme

ilmaisimettänne / ilmaisimettanne

ilmaisimettänsä / ilmaisimettään / ilmaisimettansa / ilmaisimettaan

ilmaisimittämme / ilmaisimittamme

ilmaisimittänne / ilmaisimittanne

ilmaisimittänsä / ilmaisimittään / ilmaisimittansa / ilmaisimittaan

Com

-ne

-

-

-

ilmaisiminemme

ilmaisiminenne

ilmaisimineen / ilmaisiminensä / ilmaisiminensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept