logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tavara, noun

Word analysis
tavaratermiinien

tavaratermiinien

tavara

Noun, Singular Nominative

+ termiini

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavara

tavarat

Par

-ta

tavaraa

tavaroita

Gen

-n

tavaran

tavaroitten / tavaroiden

Ill

mihin

tavaraan

tavaroihin

Ine

-ssa

tavarassa

tavaroissa

Ela

-sta

tavarasta

tavaroista

All

-lle

tavaralle

tavaroille

Ade

-lla

tavaralla

tavaroilla

Abl

-lta

tavaralta

tavaroilta

Tra

-ksi

tavaraksi

tavaroiksi

Ess

-na

tavarana

tavaroina

Abe

-tta

tavaratta

tavaroitta

Com

-ne

-

tavaroine

Ins

-in

-

tavaroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavara

tavarat

Par

-ta

tavaraa

tavaroita

Gen

-n

tavaran

tavaroitten / tavaroiden

Ill

mihin

tavaraan

tavaroihin

Ine

-ssa

tavarassa

tavaroissa

Ela

-sta

tavarasta

tavaroista

All

-lle

tavaralle

tavaroille

Ade

-lla

tavaralla

tavaroilla

Abl

-lta

tavaralta

tavaroilta

Tra

-ksi

tavaraksi

tavaroiksi

Ess

-na

tavarana

tavaroina

Abe

-tta

tavaratta

tavaroitta

Com

-ne

-

tavaroine

Ins

-in

-

tavaroin

goods tavarat, tavara, omaisuus
article artikla, artikkeli, esine, tavara, kohta, kirjoitelma
stuff jutut, aine, tavarat, kama, tavara, juttu
thing asia, juttu, seikka, esine, olento, tavara
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; TAUS; OpenSubtitles Parallel Corpus; DGT Translation Memory; Tatoeba, sentence #778041; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Tavara oli hyvin pakattuna. The tavara was well packed. Tavara ei ole korvaamatonta. Goods are not irreplaceable. Kaikki tavara on mukana matkalla. All the tavara is included in the trip. Hän unohti tavaransa kotiin. He forgot his belongings at home. Hän menetti tavaransa lennolla. He lost his belongings on the flight. Tavaransa hän jätti junan vaunuun. He left their belongings in the train car. Hän nosti tavaransa ylös ja lähti. He picked up his stuff and left. Hän saa tavaran itselleen. He gets the item for himself. Tavaroidesi kanssa? With all your stuff? Tavaroittesi takia. It's about your equipment. Show more arrow right

Wiktionary

good, goods, ware, article (item of merchandise) kauppatavara (usually in the plural) belongings, stuff (possessions or personal items) irtain, omaisuus (figuratively) meat (volume or substance) aine, materiaali, massa, volyymi, sisältö (colloquial, vulgar) female genitalia - Show more arrow right sekatavaratavarajunatavaratukkutavaravaunutusinatavara Show more arrow right Borrowed from Russian това́р (továr, “goods”), from Proto-Slavic tovarъ, of Turkic origin; ultimately from Proto-Turkic dabar (compare Bashkir тауар (tawar, “merchandise, goods”)). Show more arrow right

Wikipedia

Commodity In economics, a commodity is an economic good, usually a resource, that has full or substantial fungibility: that is, the market treats instances of the good as equivalent or nearly so with no regard to who produced them. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavarani

tavarani

tavarasi

tavarasi

tavaransa

tavaransa

Par

-ta

tavaraani

tavaroitani

tavaraasi

tavaroitasi

tavaraansa

tavaroitansa / tavaroitaan

Gen

-n

tavarani

tavaroitteni / tavaroideni

tavarasi

tavaroittesi / tavaroidesi

tavaransa

tavaroittensa / tavaroidensa

Ill

mihin

tavaraani

tavaroihini

tavaraasi

tavaroihisi

tavaraansa

tavaroihinsa

Ine

-ssa

tavarassani

tavaroissani

tavarassasi

tavaroissasi

tavarassansa / tavarassaan

tavaroissansa / tavaroissaan

Ela

-sta

tavarastani

tavaroistani

tavarastasi

tavaroistasi

tavarastansa / tavarastaan

tavaroistansa / tavaroistaan

All

-lle

tavaralleni

tavaroilleni

tavarallesi

tavaroillesi

tavarallensa / tavaralleen

tavaroillensa / tavaroillean

Ade

-lla

tavarallani

tavaroillani

tavarallasi

tavaroillasi

tavarallansa / tavarallaan

tavaroillansa / tavaroillaan

Abl

-lta

tavaraltani

tavaroiltani

tavaraltasi

tavaroiltasi

tavaraltansa / tavaraltaan

tavaroiltansa / tavaroiltaan

Tra

-ksi

tavarakseni

tavaroikseni

tavaraksesi

tavaroiksesi

tavaraksensa / tavarakseen

tavaroiksensa / tavaroikseen

Ess

-na

tavaranani

tavaroinani

tavaranasi

tavaroinasi

tavaranansa / tavaranaan

tavaroinansa / tavaroinaan

Abe

-tta

tavarattani

tavaroittani

tavarattasi

tavaroittasi

tavarattansa / tavarattaan

tavaroittansa / tavaroittaan

Com

-ne

-

tavaroineni

-

tavaroinesi

-

tavaroinensa / tavaroineen

Singular

Plural

Nom

-

tavarani

tavarasi

tavaransa

tavarani

tavarasi

tavaransa

Par

-ta

tavaraani

tavaraasi

tavaraansa

tavaroitani

tavaroitasi

tavaroitansa / tavaroitaan

Gen

-n

tavarani

tavarasi

tavaransa

tavaroitteni / tavaroideni

tavaroittesi / tavaroidesi

tavaroittensa / tavaroidensa

Ill

mihin

tavaraani

tavaraasi

tavaraansa

tavaroihini

tavaroihisi

tavaroihinsa

Ine

-ssa

tavarassani

tavarassasi

tavarassansa / tavarassaan

tavaroissani

tavaroissasi

tavaroissansa / tavaroissaan

Ela

-sta

tavarastani

tavarastasi

tavarastansa / tavarastaan

tavaroistani

tavaroistasi

tavaroistansa / tavaroistaan

All

-lle

tavaralleni

tavarallesi

tavarallensa / tavaralleen

tavaroilleni

tavaroillesi

tavaroillensa / tavaroillean

Ade

-lla

tavarallani

tavarallasi

tavarallansa / tavarallaan

tavaroillani

tavaroillasi

tavaroillansa / tavaroillaan

Abl

-lta

tavaraltani

tavaraltasi

tavaraltansa / tavaraltaan

tavaroiltani

tavaroiltasi

tavaroiltansa / tavaroiltaan

Tra

-ksi

tavarakseni

tavaraksesi

tavaraksensa / tavarakseen

tavaroikseni

tavaroiksesi

tavaroiksensa / tavaroikseen

Ess

-na

tavaranani

tavaranasi

tavaranansa / tavaranaan

tavaroinani

tavaroinasi

tavaroinansa / tavaroinaan

Abe

-tta

tavarattani

tavarattasi

tavarattansa / tavarattaan

tavaroittani

tavaroittasi

tavaroittansa / tavaroittaan

Com

-ne

-

-

-

tavaroineni

tavaroinesi

tavaroinensa / tavaroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavaramme

tavaramme

tavaranne

tavaranne

tavaransa

tavaransa

Par

-ta

tavaraamme

tavaroitamme

tavaraanne

tavaroitanne

tavaraansa

tavaroitansa / tavaroitaan

Gen

-n

tavaramme

tavaroittemme / tavaroidemme

tavaranne

tavaroittenne / tavaroidenne

tavaransa

tavaroittensa / tavaroidensa

Ill

mihin

tavaraamme

tavaroihimme

tavaraanne

tavaroihinne

tavaraansa

tavaroihinsa

Ine

-ssa

tavarassamme

tavaroissamme

tavarassanne

tavaroissanne

tavarassansa / tavarassaan

tavaroissansa / tavaroissaan

Ela

-sta

tavarastamme

tavaroistamme

tavarastanne

tavaroistanne

tavarastansa / tavarastaan

tavaroistansa / tavaroistaan

All

-lle

tavarallemme

tavaroillemme

tavarallenne

tavaroillenne

tavarallensa / tavaralleen

tavaroillensa / tavaroillean

Ade

-lla

tavarallamme

tavaroillamme

tavarallanne

tavaroillanne

tavarallansa / tavarallaan

tavaroillansa / tavaroillaan

Abl

-lta

tavaraltamme

tavaroiltamme

tavaraltanne

tavaroiltanne

tavaraltansa / tavaraltaan

tavaroiltansa / tavaroiltaan

Tra

-ksi

tavaraksemme

tavaroiksemme

tavaraksenne

tavaroiksenne

tavaraksensa / tavarakseen

tavaroiksensa / tavaroikseen

Ess

-na

tavaranamme

tavaroinamme

tavarananne

tavaroinanne

tavaranansa / tavaranaan

tavaroinansa / tavaroinaan

Abe

-tta

tavarattamme

tavaroittamme

tavarattanne

tavaroittanne

tavarattansa / tavarattaan

tavaroittansa / tavaroittaan

Com

-ne

-

tavaroinemme

-

tavaroinenne

-

tavaroinensa / tavaroineen

Singular

Plural

Nom

-

tavaramme

tavaranne

tavaransa

tavaramme

tavaranne

tavaransa

Par

-ta

tavaraamme

tavaraanne

tavaraansa

tavaroitamme

tavaroitanne

tavaroitansa / tavaroitaan

Gen

-n

tavaramme

tavaranne

tavaransa

tavaroittemme / tavaroidemme

tavaroittenne / tavaroidenne

tavaroittensa / tavaroidensa

Ill

mihin

tavaraamme

tavaraanne

tavaraansa

tavaroihimme

tavaroihinne

tavaroihinsa

Ine

-ssa

tavarassamme

tavarassanne

tavarassansa / tavarassaan

tavaroissamme

tavaroissanne

tavaroissansa / tavaroissaan

Ela

-sta

tavarastamme

tavarastanne

tavarastansa / tavarastaan

tavaroistamme

tavaroistanne

tavaroistansa / tavaroistaan

All

-lle

tavarallemme

tavarallenne

tavarallensa / tavaralleen

tavaroillemme

tavaroillenne

tavaroillensa / tavaroillean

Ade

-lla

tavarallamme

tavarallanne

tavarallansa / tavarallaan

tavaroillamme

tavaroillanne

tavaroillansa / tavaroillaan

Abl

-lta

tavaraltamme

tavaraltanne

tavaraltansa / tavaraltaan

tavaroiltamme

tavaroiltanne

tavaroiltansa / tavaroiltaan

Tra

-ksi

tavaraksemme

tavaraksenne

tavaraksensa / tavarakseen

tavaroiksemme

tavaroiksenne

tavaroiksensa / tavaroikseen

Ess

-na

tavaranamme

tavarananne

tavaranansa / tavaranaan

tavaroinamme

tavaroinanne

tavaroinansa / tavaroinaan

Abe

-tta

tavarattamme

tavarattanne

tavarattansa / tavarattaan

tavaroittamme

tavaroittanne

tavaroittansa / tavaroittaan

Com

-ne

-

-

-

tavaroinemme

tavaroinenne

tavaroinensa / tavaroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termiini

termiinit

Par

-ta

termiiniä

termiineitä / termiinejä

Gen

-n

termiinin

termiineitten / termiineiden / termiinien

Ill

mihin

termiiniin

termiineihin

Ine

-ssa

termiinissä

termiineissä

Ela

-sta

termiinistä

termiineistä

All

-lle

termiinille

termiineille

Ade

-lla

termiinillä

termiineillä

Abl

-lta

termiiniltä

termiineiltä

Tra

-ksi

termiiniksi

termiineiksi

Ess

-na

termiininä

termiineinä

Abe

-tta

termiinittä

termiineittä

Com

-ne

-

termiineine

Ins

-in

-

termiinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termiini

termiinit

Par

-ta

termiiniä

termiineitä / termiinejä

Gen

-n

termiinin

termiineitten / termiineiden / termiinien

Ill

mihin

termiiniin

termiineihin

Ine

-ssa

termiinissä

termiineissä

Ela

-sta

termiinistä

termiineistä

All

-lle

termiinille

termiineille

Ade

-lla

termiinillä

termiineillä

Abl

-lta

termiiniltä

termiineiltä

Tra

-ksi

termiiniksi

termiineiksi

Ess

-na

termiininä

termiineinä

Abe

-tta

termiinittä

termiineittä

Com

-ne

-

termiineine

Ins

-in

-

termiinein

forward contract
futures
in futures
forward exchange
dealings in futures
Show more arrow right
Europarl; OPUS; eurlex-diff-2017; EUbookshop; OpenSubtitles; TildeMODEL Termiini on lyöty lukkoon. The deadline has been set in stone. Termiini päättyi ja nykyinen tilanne alkoi. The term ended and the current situation began. FW termiinit. FW = Forwards. Termiini on vakuutuksenantajan antama koeaika ennen vakuutussopimuksen voimaantuloa. Termiini is the probationary period given by the insurer before the insurance contract comes into effect. Termiinit vaihtelevat eri kielialueilla. The terms vary in different language areas. Termiinit määritellään mahdollisimman selvästi. The terms are defined as clearly as possible. Termiinin siirtämiselle ei ole perusteita. There are no grounds for postponing the deadline. Hallitus on sitoutunut tarkastelemaan EU:n termiiniä. The government is committed to reviewing the EU term. Pyydän sinua toimittamaan raportin termiinillä. I ask you to deliver the report by the deadline. On tärkeää määritellä kaikki käytetyt termiinit selvästi. It is important to define all the used terms clearly. Show more arrow right

Wiktionary

forward contract Show more arrow right

Wikipedia

Forward contract In finance, a forward contract or simply a forward is a non-standardized contract between two parties to buy or sell an asset at a specified future time at a price agreed on at the time of conclusion of the contract, making it a type of derivative instrument. The party agreeing to buy the underlying asset in the future assumes a long position, and the party agreeing to sell the asset in the future assumes a short position. The price agreed upon is called the delivery price, which is equal to the forward price at the time the contract is entered into. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termiinini

termiinini

termiinisi

termiinisi

termiininsä

termiininsä

Par

-ta

termiiniäni

termiineitäni / termiinejäni

termiiniäsi

termiineitäsi / termiinejäsi

termiiniänsä / termiiniään

termiineitänsä / termiineitään / termiinejänsä / termiinejään

Gen

-n

termiinini

termiineitteni / termiineideni / termiinieni

termiinisi

termiineittesi / termiineidesi / termiiniesi

termiininsä

termiineittensä / termiineidensä / termiiniensä

Ill

mihin

termiiniini

termiineihini

termiiniisi

termiineihisi

termiiniinsä

termiineihinsä

Ine

-ssa

termiinissäni

termiineissäni

termiinissäsi

termiineissäsi

termiinissänsä / termiinissään

termiineissänsä / termiineissään

Ela

-sta

termiinistäni

termiineistäni

termiinistäsi

termiineistäsi

termiinistänsä / termiinistään

termiineistänsä / termiineistään

All

-lle

termiinilleni

termiineilleni

termiinillesi

termiineillesi

termiinillensä / termiinilleen

termiineillensä / termiineilleän

Ade

-lla

termiinilläni

termiineilläni

termiinilläsi

termiineilläsi

termiinillänsä / termiinillään

termiineillänsä / termiineillään

Abl

-lta

termiiniltäni

termiineiltäni

termiiniltäsi

termiineiltäsi

termiiniltänsä / termiiniltään

termiineiltänsä / termiineiltään

Tra

-ksi

termiinikseni

termiineikseni

termiiniksesi

termiineiksesi

termiiniksensä / termiinikseen

termiineiksensä / termiineikseen

Ess

-na

termiininäni

termiineinäni

termiininäsi

termiineinäsi

termiininänsä / termiininään

termiineinänsä / termiineinään

Abe

-tta

termiinittäni

termiineittäni

termiinittäsi

termiineittäsi

termiinittänsä / termiinittään

termiineittänsä / termiineittään

Com

-ne

-

termiineineni

-

termiineinesi

-

termiineinensä / termiineineen

Singular

Plural

Nom

-

termiinini

termiinisi

termiininsä

termiinini

termiinisi

termiininsä

Par

-ta

termiiniäni

termiiniäsi

termiiniänsä / termiiniään

termiineitäni / termiinejäni

termiineitäsi / termiinejäsi

termiineitänsä / termiineitään / termiinejänsä / termiinejään

Gen

-n

termiinini

termiinisi

termiininsä

termiineitteni / termiineideni / termiinieni

termiineittesi / termiineidesi / termiiniesi

termiineittensä / termiineidensä / termiiniensä

Ill

mihin

termiiniini

termiiniisi

termiiniinsä

termiineihini

termiineihisi

termiineihinsä

Ine

-ssa

termiinissäni

termiinissäsi

termiinissänsä / termiinissään

termiineissäni

termiineissäsi

termiineissänsä / termiineissään

Ela

-sta

termiinistäni

termiinistäsi

termiinistänsä / termiinistään

termiineistäni

termiineistäsi

termiineistänsä / termiineistään

All

-lle

termiinilleni

termiinillesi

termiinillensä / termiinilleen

termiineilleni

termiineillesi

termiineillensä / termiineilleän

Ade

-lla

termiinilläni

termiinilläsi

termiinillänsä / termiinillään

termiineilläni

termiineilläsi

termiineillänsä / termiineillään

Abl

-lta

termiiniltäni

termiiniltäsi

termiiniltänsä / termiiniltään

termiineiltäni

termiineiltäsi

termiineiltänsä / termiineiltään

Tra

-ksi

termiinikseni

termiiniksesi

termiiniksensä / termiinikseen

termiineikseni

termiineiksesi

termiineiksensä / termiineikseen

Ess

-na

termiininäni

termiininäsi

termiininänsä / termiininään

termiineinäni

termiineinäsi

termiineinänsä / termiineinään

Abe

-tta

termiinittäni

termiinittäsi

termiinittänsä / termiinittään

termiineittäni

termiineittäsi

termiineittänsä / termiineittään

Com

-ne

-

-

-

termiineineni

termiineinesi

termiineinensä / termiineineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termiinimme

termiinimme

termiininne

termiininne

termiininsä

termiininsä

Par

-ta

termiiniämme

termiineitämme / termiinejämme

termiiniänne

termiineitänne / termiinejänne

termiiniänsä / termiiniään

termiineitänsä / termiineitään / termiinejänsä / termiinejään

Gen

-n

termiinimme

termiineittemme / termiineidemme / termiiniemme

termiininne

termiineittenne / termiineidenne / termiinienne

termiininsä

termiineittensä / termiineidensä / termiiniensä

Ill

mihin

termiiniimme

termiineihimme

termiiniinne

termiineihinne

termiiniinsä

termiineihinsä

Ine

-ssa

termiinissämme

termiineissämme

termiinissänne

termiineissänne

termiinissänsä / termiinissään

termiineissänsä / termiineissään

Ela

-sta

termiinistämme

termiineistämme

termiinistänne

termiineistänne

termiinistänsä / termiinistään

termiineistänsä / termiineistään

All

-lle

termiinillemme

termiineillemme

termiinillenne

termiineillenne

termiinillensä / termiinilleen

termiineillensä / termiineilleän

Ade

-lla

termiinillämme

termiineillämme

termiinillänne

termiineillänne

termiinillänsä / termiinillään

termiineillänsä / termiineillään

Abl

-lta

termiiniltämme

termiineiltämme

termiiniltänne

termiineiltänne

termiiniltänsä / termiiniltään

termiineiltänsä / termiineiltään

Tra

-ksi

termiiniksemme

termiineiksemme

termiiniksenne

termiineiksenne

termiiniksensä / termiinikseen

termiineiksensä / termiineikseen

Ess

-na

termiininämme

termiineinämme

termiininänne

termiineinänne

termiininänsä / termiininään

termiineinänsä / termiineinään

Abe

-tta

termiinittämme

termiineittämme

termiinittänne

termiineittänne

termiinittänsä / termiinittään

termiineittänsä / termiineittään

Com

-ne

-

termiineinemme

-

termiineinenne

-

termiineinensä / termiineineen

Singular

Plural

Nom

-

termiinimme

termiininne

termiininsä

termiinimme

termiininne

termiininsä

Par

-ta

termiiniämme

termiiniänne

termiiniänsä / termiiniään

termiineitämme / termiinejämme

termiineitänne / termiinejänne

termiineitänsä / termiineitään / termiinejänsä / termiinejään

Gen

-n

termiinimme

termiininne

termiininsä

termiineittemme / termiineidemme / termiiniemme

termiineittenne / termiineidenne / termiinienne

termiineittensä / termiineidensä / termiiniensä

Ill

mihin

termiiniimme

termiiniinne

termiiniinsä

termiineihimme

termiineihinne

termiineihinsä

Ine

-ssa

termiinissämme

termiinissänne

termiinissänsä / termiinissään

termiineissämme

termiineissänne

termiineissänsä / termiineissään

Ela

-sta

termiinistämme

termiinistänne

termiinistänsä / termiinistään

termiineistämme

termiineistänne

termiineistänsä / termiineistään

All

-lle

termiinillemme

termiinillenne

termiinillensä / termiinilleen

termiineillemme

termiineillenne

termiineillensä / termiineilleän

Ade

-lla

termiinillämme

termiinillänne

termiinillänsä / termiinillään

termiineillämme

termiineillänne

termiineillänsä / termiineillään

Abl

-lta

termiiniltämme

termiiniltänne

termiiniltänsä / termiiniltään

termiineiltämme

termiineiltänne

termiineiltänsä / termiineiltään

Tra

-ksi

termiiniksemme

termiiniksenne

termiiniksensä / termiinikseen

termiineiksemme

termiineiksenne

termiineiksensä / termiineikseen

Ess

-na

termiininämme

termiininänne

termiininänsä / termiininään

termiineinämme

termiineinänne

termiineinänsä / termiineinään

Abe

-tta

termiinittämme

termiinittänne

termiinittänsä / termiinittään

termiineittämme

termiineittänne

termiineittänsä / termiineittään

Com

-ne

-

-

-

termiineinemme

termiineinenne

termiineinensä / termiineineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept