logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tee, noun

Word analysis
teekattauksia

teekattauksia

tee

Noun, Singular Nominative

+ kattaus

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kattaus

kattaukset

Par

-ta

kattausta

kattauksia

Gen

-n

kattauksen

kattauksien / kattausten

Ill

mihin

kattaukseen

kattauksiin

Ine

-ssa

kattauksessa

kattauksissa

Ela

-sta

kattauksesta

kattauksista

All

-lle

kattaukselle

kattauksille

Ade

-lla

kattauksella

kattauksilla

Abl

-lta

kattaukselta

kattauksilta

Tra

-ksi

kattaukseksi

kattauksiksi

Ess

-na

kattauksena

kattauksina

Abe

-tta

kattauksetta

kattauksitta

Com

-ne

-

kattauksine

Ins

-in

-

kattauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kattaus

kattaukset

Par

-ta

kattausta

kattauksia

Gen

-n

kattauksen

kattauksien / kattausten

Ill

mihin

kattaukseen

kattauksiin

Ine

-ssa

kattauksessa

kattauksissa

Ela

-sta

kattauksesta

kattauksista

All

-lle

kattaukselle

kattauksille

Ade

-lla

kattauksella

kattauksilla

Abl

-lta

kattaukselta

kattauksilta

Tra

-ksi

kattaukseksi

kattauksiksi

Ess

-na

kattauksena

kattauksina

Abe

-tta

kattauksetta

kattauksitta

Com

-ne

-

kattauksine

Ins

-in

-

kattauksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

setting asetus, puitteet, ympäristö, asento, miljöö, kattaus
place setting kattaus
cover kansi, päällinen, suojus, suoja, peite, kattaus
sitting istuminen, istunto, kattaus, ruokailuvuoro, käyntikerta
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS; tmClass; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus Kolme kattausta. Three settings. Kattaus oli kaunis ja tarkkaan suunniteltu. The table setting was beautiful and carefully planned. Katso tätä kattausta. Will you look at this spread now? Kattaus oli taidokkaasti katettu illallispöytään. The table setting was beautifully arranged for dinner. Meillä oli valmis kattaus odottamassa vieraitamme. We had a ready table setting waiting for our guests. Kangasliput kattaukseen. Textile flags used for place settings. Huomasin, että kattaus oli tehty vanhoilla perintöastioilla. I noticed that the table setting was done with old heirloom dishes. Keittiömestari tarkisti vielä kerran, että kattaus oli täydellinen. The head chef checked once again that the table setting was perfect. Olimme varhaisella kattauksella. No, we were at the early seating. Helppo tapa vaihdella kattausta. A simple way to vary your table laying. Show more arrow right

Wiktionary

setting, table setting (items arranged for a person at a dining table) Show more arrow right kattaa +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Table setting Table setting (laying a table) or place setting refers to the way to set a table with tableware—such as eating utensils and for serving and eating. The arrangement for a single diner is called a place setting. It is also the layout in which the utensils and ornaments are positioned. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kattaukseni

kattaukseni

kattauksesi

kattauksesi

kattauksensa

kattauksensa

Par

-ta

kattaustani

kattauksiani

kattaustasi

kattauksiasi

kattaustansa / kattaustaan

kattauksiansa / kattauksiaan

Gen

-n

kattaukseni

kattauksieni / kattausteni

kattauksesi

kattauksiesi / kattaustesi

kattauksensa

kattauksiensa / kattaustensa

Ill

mihin

kattaukseeni

kattauksiini

kattaukseesi

kattauksiisi

kattaukseensa

kattauksiinsa

Ine

-ssa

kattauksessani

kattauksissani

kattauksessasi

kattauksissasi

kattauksessansa / kattauksessaan

kattauksissansa / kattauksissaan

Ela

-sta

kattauksestani

kattauksistani

kattauksestasi

kattauksistasi

kattauksestansa / kattauksestaan

kattauksistansa / kattauksistaan

All

-lle

kattaukselleni

kattauksilleni

kattauksellesi

kattauksillesi

kattauksellensa / kattaukselleen

kattauksillensa / kattauksillean

Ade

-lla

kattauksellani

kattauksillani

kattauksellasi

kattauksillasi

kattauksellansa / kattauksellaan

kattauksillansa / kattauksillaan

Abl

-lta

kattaukseltani

kattauksiltani

kattaukseltasi

kattauksiltasi

kattaukseltansa / kattaukseltaan

kattauksiltansa / kattauksiltaan

Tra

-ksi

kattauksekseni

kattauksikseni

kattaukseksesi

kattauksiksesi

kattaukseksensa / kattauksekseen

kattauksiksensa / kattauksikseen

Ess

-na

kattauksenani

kattauksinani

kattauksenasi

kattauksinasi

kattauksenansa / kattauksenaan

kattauksinansa / kattauksinaan

Abe

-tta

kattauksettani

kattauksittani

kattauksettasi

kattauksittasi

kattauksettansa / kattauksettaan

kattauksittansa / kattauksittaan

Com

-ne

-

kattauksineni

-

kattauksinesi

-

kattauksinensa / kattauksineen

Singular

Plural

Nom

-

kattaukseni

kattauksesi

kattauksensa

kattaukseni

kattauksesi

kattauksensa

Par

-ta

kattaustani

kattaustasi

kattaustansa / kattaustaan

kattauksiani

kattauksiasi

kattauksiansa / kattauksiaan

Gen

-n

kattaukseni

kattauksesi

kattauksensa

kattauksieni / kattausteni

kattauksiesi / kattaustesi

kattauksiensa / kattaustensa

Ill

mihin

kattaukseeni

kattaukseesi

kattaukseensa

kattauksiini

kattauksiisi

kattauksiinsa

Ine

-ssa

kattauksessani

kattauksessasi

kattauksessansa / kattauksessaan

kattauksissani

kattauksissasi

kattauksissansa / kattauksissaan

Ela

-sta

kattauksestani

kattauksestasi

kattauksestansa / kattauksestaan

kattauksistani

kattauksistasi

kattauksistansa / kattauksistaan

All

-lle

kattaukselleni

kattauksellesi

kattauksellensa / kattaukselleen

kattauksilleni

kattauksillesi

kattauksillensa / kattauksillean

Ade

-lla

kattauksellani

kattauksellasi

kattauksellansa / kattauksellaan

kattauksillani

kattauksillasi

kattauksillansa / kattauksillaan

Abl

-lta

kattaukseltani

kattaukseltasi

kattaukseltansa / kattaukseltaan

kattauksiltani

kattauksiltasi

kattauksiltansa / kattauksiltaan

Tra

-ksi

kattauksekseni

kattaukseksesi

kattaukseksensa / kattauksekseen

kattauksikseni

kattauksiksesi

kattauksiksensa / kattauksikseen

Ess

-na

kattauksenani

kattauksenasi

kattauksenansa / kattauksenaan

kattauksinani

kattauksinasi

kattauksinansa / kattauksinaan

Abe

-tta

kattauksettani

kattauksettasi

kattauksettansa / kattauksettaan

kattauksittani

kattauksittasi

kattauksittansa / kattauksittaan

Com

-ne

-

-

-

kattauksineni

kattauksinesi

kattauksinensa / kattauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kattauksemme

kattauksemme

kattauksenne

kattauksenne

kattauksensa

kattauksensa

Par

-ta

kattaustamme

kattauksiamme

kattaustanne

kattauksianne

kattaustansa / kattaustaan

kattauksiansa / kattauksiaan

Gen

-n

kattauksemme

kattauksiemme / kattaustemme

kattauksenne

kattauksienne / kattaustenne

kattauksensa

kattauksiensa / kattaustensa

Ill

mihin

kattaukseemme

kattauksiimme

kattaukseenne

kattauksiinne

kattaukseensa

kattauksiinsa

Ine

-ssa

kattauksessamme

kattauksissamme

kattauksessanne

kattauksissanne

kattauksessansa / kattauksessaan

kattauksissansa / kattauksissaan

Ela

-sta

kattauksestamme

kattauksistamme

kattauksestanne

kattauksistanne

kattauksestansa / kattauksestaan

kattauksistansa / kattauksistaan

All

-lle

kattauksellemme

kattauksillemme

kattauksellenne

kattauksillenne

kattauksellensa / kattaukselleen

kattauksillensa / kattauksillean

Ade

-lla

kattauksellamme

kattauksillamme

kattauksellanne

kattauksillanne

kattauksellansa / kattauksellaan

kattauksillansa / kattauksillaan

Abl

-lta

kattaukseltamme

kattauksiltamme

kattaukseltanne

kattauksiltanne

kattaukseltansa / kattaukseltaan

kattauksiltansa / kattauksiltaan

Tra

-ksi

kattaukseksemme

kattauksiksemme

kattaukseksenne

kattauksiksenne

kattaukseksensa / kattauksekseen

kattauksiksensa / kattauksikseen

Ess

-na

kattauksenamme

kattauksinamme

kattauksenanne

kattauksinanne

kattauksenansa / kattauksenaan

kattauksinansa / kattauksinaan

Abe

-tta

kattauksettamme

kattauksittamme

kattauksettanne

kattauksittanne

kattauksettansa / kattauksettaan

kattauksittansa / kattauksittaan

Com

-ne

-

kattauksinemme

-

kattauksinenne

-

kattauksinensa / kattauksineen

Singular

Plural

Nom

-

kattauksemme

kattauksenne

kattauksensa

kattauksemme

kattauksenne

kattauksensa

Par

-ta

kattaustamme

kattaustanne

kattaustansa / kattaustaan

kattauksiamme

kattauksianne

kattauksiansa / kattauksiaan

Gen

-n

kattauksemme

kattauksenne

kattauksensa

kattauksiemme / kattaustemme

kattauksienne / kattaustenne

kattauksiensa / kattaustensa

Ill

mihin

kattaukseemme

kattaukseenne

kattaukseensa

kattauksiimme

kattauksiinne

kattauksiinsa

Ine

-ssa

kattauksessamme

kattauksessanne

kattauksessansa / kattauksessaan

kattauksissamme

kattauksissanne

kattauksissansa / kattauksissaan

Ela

-sta

kattauksestamme

kattauksestanne

kattauksestansa / kattauksestaan

kattauksistamme

kattauksistanne

kattauksistansa / kattauksistaan

All

-lle

kattauksellemme

kattauksellenne

kattauksellensa / kattaukselleen

kattauksillemme

kattauksillenne

kattauksillensa / kattauksillean

Ade

-lla

kattauksellamme

kattauksellanne

kattauksellansa / kattauksellaan

kattauksillamme

kattauksillanne

kattauksillansa / kattauksillaan

Abl

-lta

kattaukseltamme

kattaukseltanne

kattaukseltansa / kattaukseltaan

kattauksiltamme

kattauksiltanne

kattauksiltansa / kattauksiltaan

Tra

-ksi

kattaukseksemme

kattaukseksenne

kattaukseksensa / kattauksekseen

kattauksiksemme

kattauksiksenne

kattauksiksensa / kattauksikseen

Ess

-na

kattauksenamme

kattauksenanne

kattauksenansa / kattauksenaan

kattauksinamme

kattauksinanne

kattauksinansa / kattauksinaan

Abe

-tta

kattauksettamme

kattauksettanne

kattauksettansa / kattauksettaan

kattauksittamme

kattauksittanne

kattauksittansa / kattauksittaan

Com

-ne

-

-

-

kattauksinemme

kattauksinenne

kattauksinensa / kattauksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept