logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vakio, noun

Word analysis
vakiovyöhykkeellä

vakiovyöhykkeellä

vakio

Noun, Singular Nominative

+ vyöhyke

Noun, Singular Adessive

vakio

Noun, Pref

+ vyöhyke

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

standard
constant vakio, jatkuva, pysyvä, muuttumaton, alituinen, uskollinen
uniform yhtenäinen, yhdenmukainen, tasainen, vakio
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 3093735; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 6351347; OPUS; not-set; EurLex-2; eurlex Vakio on suure, joka ei muutu. A constant is a quantity that does not change. Vakio on ratkaisu tässä yhtälössä. The constant is the solution to this equation. Kaikilla kokeilla viivan vakio on sama. The slope constant is the same for all experiments. Tiedätkö, on vain yksi vakio... You see, there is only one constant one universal. Tässä tapauksessa vakio on kunkin pisteen kohdalla 1. In this case, the constant is 1 at each point. Uuden lauseen vakio on aiheuttanut kiivasta keskustelua. The new sentence constant has sparked intense debate. Lämpölaajenemiskertoimen vakio on materiaalin ominaisuus. The coefficient of thermal expansion constant is a property of the material. Vaihtuva tai vakio. Variable or constant. Empiirinen vakio 110, 4 K. Empirical constant = 110,4 K. Valvontalaitteen vakio muodossa. Constant of the recording equipment, in the form. Show more arrow right

Wiktionary

(mathematics, sciences, programming) constant Show more arrow right muuttuja Show more arrow right vakioida Show more arrow right vaka +‎ -io, coined in 1909. Show more arrow right

Wikipedia

Constant A constant is something that does not change. Constants (numbers) are used in maths and computer programming. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakioni

vakiosi

vakiosi

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakioitani

vakiotasi

vakioitasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakioitteni / vakioideni

vakiosi

vakioittesi / vakioidesi

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioihini

vakioosi

vakioihisi

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakioissani

vakiossasi

vakioissasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakioistani

vakiostasi

vakioistasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakioilleni

vakiollesi

vakioillesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakioillani

vakiollasi

vakioillasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioiltani

vakioltasi

vakioiltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioikseni

vakioksesi

vakioiksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakioinani

vakionasi

vakioinasi

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakioittani

vakiottasi

vakioittasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioineni

-

vakioinesi

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioni

vakiosi

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakiotasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitani

vakioitasi

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioitteni / vakioideni

vakioittesi / vakioidesi

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioosi

vakioonsa

vakioihini

vakioihisi

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakiossasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissani

vakioissasi

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakiostasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistani

vakioistasi

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakiollesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioilleni

vakioillesi

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakiollasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillani

vakioillasi

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltani

vakioiltasi

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioikseni

vakioiksesi

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakionasi

vakionansa / vakionaan

vakioinani

vakioinasi

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakiottasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittani

vakioittasi

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioineni

vakioinesi

vakioinensa / vakioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakiomme

vakionne

vakionne

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakioitamme

vakiotanne

vakioitanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakioittemme / vakioidemme

vakionne

vakioittenne / vakioidenne

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioihimme

vakioonne

vakioihinne

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakioissamme

vakiossanne

vakioissanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakioistamme

vakiostanne

vakioistanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakioillemme

vakiollenne

vakioillenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakioillamme

vakiollanne

vakioillanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioiltamme

vakioltanne

vakioiltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioiksemme

vakioksenne

vakioiksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakioinamme

vakionanne

vakioinanne

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakioittamme

vakiottanne

vakioittanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioinemme

-

vakioinenne

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakiomme

vakionne

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakiotanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitamme

vakioitanne

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakioittemme / vakioidemme

vakioittenne / vakioidenne

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioonne

vakioonsa

vakioihimme

vakioihinne

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakiossanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissamme

vakioissanne

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakiostanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistamme

vakioistanne

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakiollenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillemme

vakioillenne

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakiollanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillamme

vakioillanne

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltamme

vakioiltanne

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksemme

vakioiksenne

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakionanne

vakionansa / vakionaan

vakioinamme

vakioinanne

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakiottanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittamme

vakioittanne

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioinemme

vakioinenne

vakioinensa / vakioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vyöhyke

vyöhykkeet

Par

-ta

vyöhykettä

vyöhykkeitä / vyöhykkehiä

Gen

-n

vyöhykkeen

vyöhykkeitten / vyöhykkeiden / vyöhykkehien / vyöhykkehitten

Ill

mihin

vyöhykkeeseen

vyöhykkeisiin / vyöhykkeihin / vyöhykkehisin

Ine

-ssa

vyöhykkeessä

vyöhykkehissä / vyöhykkeissä

Ela

-sta

vyöhykkeestä

vyöhykkehistä / vyöhykkeistä

All

-lle

vyöhykkeelle

vyöhykkehille / vyöhykkeille

Ade

-lla

vyöhykkeellä

vyöhykkehillä / vyöhykkeillä

Abl

-lta

vyöhykkeeltä

vyöhykkehiltä / vyöhykkeiltä

Tra

-ksi

vyöhykkeeksi

vyöhykkehiksi / vyöhykkeiksi

Ess

-na

vyöhykkeenä

vyöhykkehinä / vyöhykkeinä

Abe

-tta

vyöhykkeettä

vyöhykkehittä / vyöhykkeittä

Com

-ne

-

vyöhykkehine / vyöhykkeine

Ins

-in

-

vyöhykkehin / vyöhykkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vyöhyke

vyöhykkeet

Par

-ta

vyöhykettä

vyöhykkeitä / vyöhykkehiä

Gen

-n

vyöhykkeen

vyöhykkeitten / vyöhykkeiden / vyöhykkehien / vyöhykkehitten

Ill

mihin

vyöhykkeeseen

vyöhykkeisiin / vyöhykkeihin / vyöhykkehisin

Ine

-ssa

vyöhykkeessä

vyöhykkehissä / vyöhykkeissä

Ela

-sta

vyöhykkeestä

vyöhykkehistä / vyöhykkeistä

All

-lle

vyöhykkeelle

vyöhykkehille / vyöhykkeille

Ade

-lla

vyöhykkeellä

vyöhykkehillä / vyöhykkeillä

Abl

-lta

vyöhykkeeltä

vyöhykkehiltä / vyöhykkeiltä

Tra

-ksi

vyöhykkeeksi

vyöhykkehiksi / vyöhykkeiksi

Ess

-na

vyöhykkeenä

vyöhykkehinä / vyöhykkeinä

Abe

-tta

vyöhykkeettä

vyöhykkehittä / vyöhykkeittä

Com

-ne

-

vyöhykkehine / vyöhykkeine

Ins

-in

-

vyöhykkehin / vyöhykkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

zone alue, vyöhyke
belt vyö, hihna, vyöhyke, alue, kova isku
stage vaihe, näyttämö, lava, etappi, osuus, vyöhyke
sector sektori, vyöhyke
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; TED2020; EuroParl2021; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Tutkimusalueella sijaitsee laaja vyöhyke metsää. The research area includes a vast belt of forest. Vyöhyke on tärkeä osa kaupungin infrastruktuuria. The zone is an important part of the city's infrastructure. Vyöhyke on merkitty karttaan punaisella viivalla. The zone is marked on the map with a red line. IBR IPV:stä vapaa jäsenvaltio tai vyöhyke. Member State or zone free from IBR/IPV. Ilmakehän vyöhyke vaikuttaa suoraan maapallon lämpötiloihin. The atmospheric zone directly affects the temperatures on Earth. Vyöhyke on metsäalue, jossa on erityisen runsaasti kasvillisuutta. The zone is a forest area with particularly abundant vegetation. D) vyöhyke IV: määräpaikan koodi 075; (d) zone IV: destination code 075; En pääse oikealle vyöhykkeelle. I can't get into the zone. Trooppinen vyöhyke on monille matkailijoille suosikkikohde aurinkoisine rantoineen. The tropical zone is a favorite destination for many tourists with its sunny beaches. Olla ylpeyden aihe vyöhykkeelleni. Bring pride to the district. Show more arrow right

Wiktionary

zone Show more arrow right vyöhyt +‎ -ke Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vyöhykkeeni

vyöhykkeeni

vyöhykkeesi

vyöhykkeesi

vyöhykkeensä

vyöhykkeensä

Par

-ta

vyöhykettäni

vyöhykkeitäni / vyöhykkehiäni

vyöhykettäsi

vyöhykkeitäsi / vyöhykkehiäsi

vyöhykettänsä / vyöhykettään

vyöhykkeitänsä / vyöhykkeitään / vyöhykkehiänsä / vyöhykkehiään

Gen

-n

vyöhykkeeni

vyöhykkeitteni / vyöhykkeideni / vyöhykkehieni / vyöhykkehitteni

vyöhykkeesi

vyöhykkeittesi / vyöhykkeidesi / vyöhykkehiesi / vyöhykkehittesi

vyöhykkeensä

vyöhykkeittensä / vyöhykkeidensä / vyöhykkehiensä / vyöhykkehittensä

Ill

mihin

vyöhykkeeseeni

vyöhykkeisiini / vyöhykkeihini / vyöhykkehisini

vyöhykkeeseesi

vyöhykkeisiisi / vyöhykkeihisi / vyöhykkehisisi

vyöhykkeeseensä

vyöhykkeisiinsä / vyöhykkeihinsä / vyöhykkehisinsä

Ine

-ssa

vyöhykkeessäni

vyöhykkehissäni / vyöhykkeissäni

vyöhykkeessäsi

vyöhykkehissäsi / vyöhykkeissäsi

vyöhykkeessänsä / vyöhykkeessään

vyöhykkehissänsä / vyöhykkehissään / vyöhykkeissänsä / vyöhykkeissään

Ela

-sta

vyöhykkeestäni

vyöhykkehistäni / vyöhykkeistäni

vyöhykkeestäsi

vyöhykkehistäsi / vyöhykkeistäsi

vyöhykkeestänsä / vyöhykkeestään

vyöhykkehistänsä / vyöhykkehistään / vyöhykkeistänsä / vyöhykkeistään

All

-lle

vyöhykkeelleni

vyöhykkehilleni / vyöhykkeilleni

vyöhykkeellesi

vyöhykkehillesi / vyöhykkeillesi

vyöhykkeellensä / vyöhykkeelleen

vyöhykkehillensä / vyöhykkehilleän / vyöhykkeillensä / vyöhykkeilleän

Ade

-lla

vyöhykkeelläni

vyöhykkehilläni / vyöhykkeilläni

vyöhykkeelläsi

vyöhykkehilläsi / vyöhykkeilläsi

vyöhykkeellänsä / vyöhykkeellään

vyöhykkehillänsä / vyöhykkehillään / vyöhykkeillänsä / vyöhykkeillään

Abl

-lta

vyöhykkeeltäni

vyöhykkehiltäni / vyöhykkeiltäni

vyöhykkeeltäsi

vyöhykkehiltäsi / vyöhykkeiltäsi

vyöhykkeeltänsä / vyöhykkeeltään

vyöhykkehiltänsä / vyöhykkehiltään / vyöhykkeiltänsä / vyöhykkeiltään

Tra

-ksi

vyöhykkeekseni

vyöhykkehikseni / vyöhykkeikseni

vyöhykkeeksesi

vyöhykkehiksesi / vyöhykkeiksesi

vyöhykkeeksensä / vyöhykkeekseen

vyöhykkehikseen / vyöhykkehiksensä / vyöhykkeikseen / vyöhykkeiksensä

Ess

-na

vyöhykkeenäni

vyöhykkehinäni / vyöhykkeinäni

vyöhykkeenäsi

vyöhykkehinäsi / vyöhykkeinäsi

vyöhykkeenänsä / vyöhykkeenään

vyöhykkehinänsä / vyöhykkehinään / vyöhykkeinänsä / vyöhykkeinään

Abe

-tta

vyöhykkeettäni

vyöhykkehittäni / vyöhykkeittäni

vyöhykkeettäsi

vyöhykkehittäsi / vyöhykkeittäsi

vyöhykkeettänsä / vyöhykkeettään

vyöhykkehittänsä / vyöhykkehittään / vyöhykkeittänsä / vyöhykkeittään

Com

-ne

-

vyöhykkehineni / vyöhykkeineni

-

vyöhykkehinesi / vyöhykkeinesi

-

vyöhykkehineen / vyöhykkehinensä / vyöhykkeineen / vyöhykkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

vyöhykkeeni

vyöhykkeesi

vyöhykkeensä

vyöhykkeeni

vyöhykkeesi

vyöhykkeensä

Par

-ta

vyöhykettäni

vyöhykettäsi

vyöhykettänsä / vyöhykettään

vyöhykkeitäni / vyöhykkehiäni

vyöhykkeitäsi / vyöhykkehiäsi

vyöhykkeitänsä / vyöhykkeitään / vyöhykkehiänsä / vyöhykkehiään

Gen

-n

vyöhykkeeni

vyöhykkeesi

vyöhykkeensä

vyöhykkeitteni / vyöhykkeideni / vyöhykkehieni / vyöhykkehitteni

vyöhykkeittesi / vyöhykkeidesi / vyöhykkehiesi / vyöhykkehittesi

vyöhykkeittensä / vyöhykkeidensä / vyöhykkehiensä / vyöhykkehittensä

Ill

mihin

vyöhykkeeseeni

vyöhykkeeseesi

vyöhykkeeseensä

vyöhykkeisiini / vyöhykkeihini / vyöhykkehisini

vyöhykkeisiisi / vyöhykkeihisi / vyöhykkehisisi

vyöhykkeisiinsä / vyöhykkeihinsä / vyöhykkehisinsä

Ine

-ssa

vyöhykkeessäni

vyöhykkeessäsi

vyöhykkeessänsä / vyöhykkeessään

vyöhykkehissäni / vyöhykkeissäni

vyöhykkehissäsi / vyöhykkeissäsi

vyöhykkehissänsä / vyöhykkehissään / vyöhykkeissänsä / vyöhykkeissään

Ela

-sta

vyöhykkeestäni

vyöhykkeestäsi

vyöhykkeestänsä / vyöhykkeestään

vyöhykkehistäni / vyöhykkeistäni

vyöhykkehistäsi / vyöhykkeistäsi

vyöhykkehistänsä / vyöhykkehistään / vyöhykkeistänsä / vyöhykkeistään

All

-lle

vyöhykkeelleni

vyöhykkeellesi

vyöhykkeellensä / vyöhykkeelleen

vyöhykkehilleni / vyöhykkeilleni

vyöhykkehillesi / vyöhykkeillesi

vyöhykkehillensä / vyöhykkehilleän / vyöhykkeillensä / vyöhykkeilleän

Ade

-lla

vyöhykkeelläni

vyöhykkeelläsi

vyöhykkeellänsä / vyöhykkeellään

vyöhykkehilläni / vyöhykkeilläni

vyöhykkehilläsi / vyöhykkeilläsi

vyöhykkehillänsä / vyöhykkehillään / vyöhykkeillänsä / vyöhykkeillään

Abl

-lta

vyöhykkeeltäni

vyöhykkeeltäsi

vyöhykkeeltänsä / vyöhykkeeltään

vyöhykkehiltäni / vyöhykkeiltäni

vyöhykkehiltäsi / vyöhykkeiltäsi

vyöhykkehiltänsä / vyöhykkehiltään / vyöhykkeiltänsä / vyöhykkeiltään

Tra

-ksi

vyöhykkeekseni

vyöhykkeeksesi

vyöhykkeeksensä / vyöhykkeekseen

vyöhykkehikseni / vyöhykkeikseni

vyöhykkehiksesi / vyöhykkeiksesi

vyöhykkehikseen / vyöhykkehiksensä / vyöhykkeikseen / vyöhykkeiksensä

Ess

-na

vyöhykkeenäni

vyöhykkeenäsi

vyöhykkeenänsä / vyöhykkeenään

vyöhykkehinäni / vyöhykkeinäni

vyöhykkehinäsi / vyöhykkeinäsi

vyöhykkehinänsä / vyöhykkehinään / vyöhykkeinänsä / vyöhykkeinään

Abe

-tta

vyöhykkeettäni

vyöhykkeettäsi

vyöhykkeettänsä / vyöhykkeettään

vyöhykkehittäni / vyöhykkeittäni

vyöhykkehittäsi / vyöhykkeittäsi

vyöhykkehittänsä / vyöhykkehittään / vyöhykkeittänsä / vyöhykkeittään

Com

-ne

-

-

-

vyöhykkehineni / vyöhykkeineni

vyöhykkehinesi / vyöhykkeinesi

vyöhykkehineen / vyöhykkehinensä / vyöhykkeineen / vyöhykkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vyöhykkeemme

vyöhykkeemme

vyöhykkeenne

vyöhykkeenne

vyöhykkeensä

vyöhykkeensä

Par

-ta

vyöhykettämme

vyöhykkeitämme / vyöhykkehiämme

vyöhykettänne

vyöhykkeitänne / vyöhykkehiänne

vyöhykettänsä / vyöhykettään

vyöhykkeitänsä / vyöhykkeitään / vyöhykkehiänsä / vyöhykkehiään

Gen

-n

vyöhykkeemme

vyöhykkeittemme / vyöhykkeidemme / vyöhykkehiemme / vyöhykkehittemme

vyöhykkeenne

vyöhykkeittenne / vyöhykkeidenne / vyöhykkehienne / vyöhykkehittenne

vyöhykkeensä

vyöhykkeittensä / vyöhykkeidensä / vyöhykkehiensä / vyöhykkehittensä

Ill

mihin

vyöhykkeeseemme

vyöhykkeisiimme / vyöhykkeihimme / vyöhykkehisimme

vyöhykkeeseenne

vyöhykkeisiinne / vyöhykkeihinne / vyöhykkehisinne

vyöhykkeeseensä

vyöhykkeisiinsä / vyöhykkeihinsä / vyöhykkehisinsä

Ine

-ssa

vyöhykkeessämme

vyöhykkehissämme / vyöhykkeissämme

vyöhykkeessänne

vyöhykkehissänne / vyöhykkeissänne

vyöhykkeessänsä / vyöhykkeessään

vyöhykkehissänsä / vyöhykkehissään / vyöhykkeissänsä / vyöhykkeissään

Ela

-sta

vyöhykkeestämme

vyöhykkehistämme / vyöhykkeistämme

vyöhykkeestänne

vyöhykkehistänne / vyöhykkeistänne

vyöhykkeestänsä / vyöhykkeestään

vyöhykkehistänsä / vyöhykkehistään / vyöhykkeistänsä / vyöhykkeistään

All

-lle

vyöhykkeellemme

vyöhykkehillemme / vyöhykkeillemme

vyöhykkeellenne

vyöhykkehillenne / vyöhykkeillenne

vyöhykkeellensä / vyöhykkeelleen

vyöhykkehillensä / vyöhykkehilleän / vyöhykkeillensä / vyöhykkeilleän

Ade

-lla

vyöhykkeellämme

vyöhykkehillämme / vyöhykkeillämme

vyöhykkeellänne

vyöhykkehillänne / vyöhykkeillänne

vyöhykkeellänsä / vyöhykkeellään

vyöhykkehillänsä / vyöhykkehillään / vyöhykkeillänsä / vyöhykkeillään

Abl

-lta

vyöhykkeeltämme

vyöhykkehiltämme / vyöhykkeiltämme

vyöhykkeeltänne

vyöhykkehiltänne / vyöhykkeiltänne

vyöhykkeeltänsä / vyöhykkeeltään

vyöhykkehiltänsä / vyöhykkehiltään / vyöhykkeiltänsä / vyöhykkeiltään

Tra

-ksi

vyöhykkeeksemme

vyöhykkehiksemme / vyöhykkeiksemme

vyöhykkeeksenne

vyöhykkehiksenne / vyöhykkeiksenne

vyöhykkeeksensä / vyöhykkeekseen

vyöhykkehikseen / vyöhykkehiksensä / vyöhykkeikseen / vyöhykkeiksensä

Ess

-na

vyöhykkeenämme

vyöhykkehinämme / vyöhykkeinämme

vyöhykkeenänne

vyöhykkehinänne / vyöhykkeinänne

vyöhykkeenänsä / vyöhykkeenään

vyöhykkehinänsä / vyöhykkehinään / vyöhykkeinänsä / vyöhykkeinään

Abe

-tta

vyöhykkeettämme

vyöhykkehittämme / vyöhykkeittämme

vyöhykkeettänne

vyöhykkehittänne / vyöhykkeittänne

vyöhykkeettänsä / vyöhykkeettään

vyöhykkehittänsä / vyöhykkehittään / vyöhykkeittänsä / vyöhykkeittään

Com

-ne

-

vyöhykkehinemme / vyöhykkeinemme

-

vyöhykkehinenne / vyöhykkeinenne

-

vyöhykkehineen / vyöhykkehinensä / vyöhykkeineen / vyöhykkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

vyöhykkeemme

vyöhykkeenne

vyöhykkeensä

vyöhykkeemme

vyöhykkeenne

vyöhykkeensä

Par

-ta

vyöhykettämme

vyöhykettänne

vyöhykettänsä / vyöhykettään

vyöhykkeitämme / vyöhykkehiämme

vyöhykkeitänne / vyöhykkehiänne

vyöhykkeitänsä / vyöhykkeitään / vyöhykkehiänsä / vyöhykkehiään

Gen

-n

vyöhykkeemme

vyöhykkeenne

vyöhykkeensä

vyöhykkeittemme / vyöhykkeidemme / vyöhykkehiemme / vyöhykkehittemme

vyöhykkeittenne / vyöhykkeidenne / vyöhykkehienne / vyöhykkehittenne

vyöhykkeittensä / vyöhykkeidensä / vyöhykkehiensä / vyöhykkehittensä

Ill

mihin

vyöhykkeeseemme

vyöhykkeeseenne

vyöhykkeeseensä

vyöhykkeisiimme / vyöhykkeihimme / vyöhykkehisimme

vyöhykkeisiinne / vyöhykkeihinne / vyöhykkehisinne

vyöhykkeisiinsä / vyöhykkeihinsä / vyöhykkehisinsä

Ine

-ssa

vyöhykkeessämme

vyöhykkeessänne

vyöhykkeessänsä / vyöhykkeessään

vyöhykkehissämme / vyöhykkeissämme

vyöhykkehissänne / vyöhykkeissänne

vyöhykkehissänsä / vyöhykkehissään / vyöhykkeissänsä / vyöhykkeissään

Ela

-sta

vyöhykkeestämme

vyöhykkeestänne

vyöhykkeestänsä / vyöhykkeestään

vyöhykkehistämme / vyöhykkeistämme

vyöhykkehistänne / vyöhykkeistänne

vyöhykkehistänsä / vyöhykkehistään / vyöhykkeistänsä / vyöhykkeistään

All

-lle

vyöhykkeellemme

vyöhykkeellenne

vyöhykkeellensä / vyöhykkeelleen

vyöhykkehillemme / vyöhykkeillemme

vyöhykkehillenne / vyöhykkeillenne

vyöhykkehillensä / vyöhykkehilleän / vyöhykkeillensä / vyöhykkeilleän

Ade

-lla

vyöhykkeellämme

vyöhykkeellänne

vyöhykkeellänsä / vyöhykkeellään

vyöhykkehillämme / vyöhykkeillämme

vyöhykkehillänne / vyöhykkeillänne

vyöhykkehillänsä / vyöhykkehillään / vyöhykkeillänsä / vyöhykkeillään

Abl

-lta

vyöhykkeeltämme

vyöhykkeeltänne

vyöhykkeeltänsä / vyöhykkeeltään

vyöhykkehiltämme / vyöhykkeiltämme

vyöhykkehiltänne / vyöhykkeiltänne

vyöhykkehiltänsä / vyöhykkehiltään / vyöhykkeiltänsä / vyöhykkeiltään

Tra

-ksi

vyöhykkeeksemme

vyöhykkeeksenne

vyöhykkeeksensä / vyöhykkeekseen

vyöhykkehiksemme / vyöhykkeiksemme

vyöhykkehiksenne / vyöhykkeiksenne

vyöhykkehikseen / vyöhykkehiksensä / vyöhykkeikseen / vyöhykkeiksensä

Ess

-na

vyöhykkeenämme

vyöhykkeenänne

vyöhykkeenänsä / vyöhykkeenään

vyöhykkehinämme / vyöhykkeinämme

vyöhykkehinänne / vyöhykkeinänne

vyöhykkehinänsä / vyöhykkehinään / vyöhykkeinänsä / vyöhykkeinään

Abe

-tta

vyöhykkeettämme

vyöhykkeettänne

vyöhykkeettänsä / vyöhykkeettään

vyöhykkehittämme / vyöhykkeittämme

vyöhykkehittänne / vyöhykkeittänne

vyöhykkehittänsä / vyöhykkehittään / vyöhykkeittänsä / vyöhykkeittään

Com

-ne

-

-

-

vyöhykkehinemme / vyöhykkeinemme

vyöhykkehinenne / vyöhykkeinenne

vyöhykkehineen / vyöhykkehinensä / vyöhykkeineen / vyöhykkeinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept