logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vapaa, noun

Word analysis
vapaatapaisuutesi

vapaatapaisuutesi

vapaa

Noun, Singular Nominative

+ tapaisuus

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

vapaa

Noun, Singular Nominative

+ tapaisuus

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

vapaa

Noun, Singular Nominative

+ tapaisuus

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

free ilmainen, vapaa, maksuton, ilman, esteetön, avoin
spare vapaa, vara-, ylimääräinen, niukka, laiha, hintelä
neutral neutraali, vapaa, vapaa-, puolueeton, väritön, tasapaksu
clear selkeä, kirkas, selvä, vapaa, ilmeinen, puhdas
vacant vapaa, tyhjä, avoin, täyttämätön, ontto, hengetön
off vapaata, poikki, päästä, vapaa, päähän, edustalla, suljettu, peruutettu, loppunut, oikeanpuoleinen
liberal liberaali, vapaa, vapaamielinen, liberaalinen, runsas, antelias
exempt vapautettu, vapaa
loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
freelance freelance, vapaa
unoccupied tyhjillään, vapaa, tyhjä, asumaton, miehittämätön, varaamaton
relaxed rento, rentoutunut, vapautunut, vapaa, vapaamuotoinen
disengaged vapaa, ei varattu
liberated vapautunut, vapaa, vapaamielinen
unattached irrallinen, erillinen, vapaa, naimaton
permissive salliva, suvaitsevainen, sallivainen, vapaamielinen, vapaa
detached erillinen, irrallinen, puolueeton, vapaa, riippumaton
easy helppo, vaivaton, mukava, rauhallinen, huoleton, vapaa
footloose vailla siteitä, vapaa
disembodied aineeton, ruumiiton, vapaa
untrammeled esteetön, vapaa
careless huoleton, varomaton, piittaamaton, vapaa, pakoton
informal epävirallinen, epämuodollinen, vapaamuotoinen, tuttavallinen, puhekielen, vapaa
quit of päässyt eroon, vapaa, irti jstk
laid-back rento, vapaa
off-duty palveluksesta vapaa, vapaa, vapaana palveluksesta
at liberty vapaa, vapaana, vapaalla jalalla
leisure
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, sentence ID: 54321; EurLex-2; Europarl Milloin hän on vapaa? When is he free next? Mies sanoi, että olen vapaa. Man say I' m free. Matkailun ja vapaans-ajan johtajat. Their field is tourism and activities. Olen vapaa huomenna ja voisin auttaa sinua silloin. I am free tomorrow and could help you then. Kanava vapaa:. Channel free :. Työpäivän jälkeen minulla on yleensä jonkin verran vapaa aikaa. After work, I usually have some free time. Olen vapaalla tänään. I'm actually off work today. Curticis-Lokosháza, rautatie ja vapaans-alue; Curtici — Lokosháza, rail and free zone; Et ole vapaa mies. You ain't a free man. Olette kohta vapaita lähtemään. You may soon go. Show more arrow right

Wiktionary

leave (from work, military service, etc.) Show more arrow right From earlier vapada, borrowed from Old East Slavic свободь (svobodĭ, “free”, adjective), from Proto-Slavic svoboda (“freedom”). See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

vapaus
on filosofinen ja poliittinen käsite Vapaa
”, Kaija Koon kappale vuodelta 2010 Vapaa
Youngheartedin albumi vuodelta 2019
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaani

vapaasi

vapaasi

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaitani / vapahiani

vapaatasi

vapaitasi / vapahiasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaasi

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaaseesi

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapahissani / vapaissani

vapaassasi

vapahissasi / vapaissasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapahistani / vapaistani

vapaastasi

vapahistasi / vapaistasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapahilleni / vapailleni

vapaallesi

vapahillesi / vapaillesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapahillani / vapaillani

vapaallasi

vapahillasi / vapaillasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapahiltani / vapailtani

vapaaltasi

vapahiltasi / vapailtasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapahikseni / vapaikseni

vapaaksesi

vapahiksesi / vapaiksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapahinani / vapainani

vapaanasi

vapahinasi / vapainasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapahittani / vapaittani

vapaattasi

vapahittasi / vapaittasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahineni / vapaineni

-

vapahinesi / vapainesi

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaani

vapaasi

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaatasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitani / vapahiani

vapaitasi / vapahiasi

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaaseesi

vapaaseensa

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapaassasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissani / vapaissani

vapahissasi / vapaissasi

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapaastasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistani / vapaistani

vapahistasi / vapaistasi

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapaallesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahilleni / vapailleni

vapahillesi / vapaillesi

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapaallasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillani / vapaillani

vapahillasi / vapaillasi

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapaaltasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltani / vapailtani

vapahiltasi / vapailtasi

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapaaksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseni / vapaikseni

vapahiksesi / vapaiksesi

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapaanasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinani / vapainani

vapahinasi / vapainasi

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapaattasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittani / vapaittani

vapahittasi / vapaittasi

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahineni / vapaineni

vapahinesi / vapainesi

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaamme

vapaanne

vapaanne

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaitamme / vapahiamme

vapaatanne

vapaitanne / vapahianne

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaanne

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaaseenne

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapahissamme / vapaissamme

vapaassanne

vapahissanne / vapaissanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapahistamme / vapaistamme

vapaastanne

vapahistanne / vapaistanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapahillemme / vapaillemme

vapaallenne

vapahillenne / vapaillenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapahillamme / vapaillamme

vapaallanne

vapahillanne / vapaillanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapahiltamme / vapailtamme

vapaaltanne

vapahiltanne / vapailtanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapahiksemme / vapaiksemme

vapaaksenne

vapahiksenne / vapaiksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapahinamme / vapainamme

vapaananne

vapahinanne / vapainanne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapahittamme / vapaittamme

vapaattanne

vapahittanne / vapaittanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahinemme / vapainemme

-

vapahinenne / vapainenne

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaamme

vapaanne

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaatanne

vapaatansa / vapaataan

vapaitamme / vapahiamme

vapaitanne / vapahianne

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaaseenne

vapaaseensa

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapaassanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissamme / vapaissamme

vapahissanne / vapaissanne

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapaastanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistamme / vapaistamme

vapahistanne / vapaistanne

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapaallenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillemme / vapaillemme

vapahillenne / vapaillenne

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapaallanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillamme / vapaillamme

vapahillanne / vapaillanne

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapaaltanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltamme / vapailtamme

vapahiltanne / vapailtanne

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapaaksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahiksemme / vapaiksemme

vapahiksenne / vapaiksenne

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapaananne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinamme / vapainamme

vapahinanne / vapainanne

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapaattanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittamme / vapaittamme

vapahittanne / vapaittanne

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahinemme / vapainemme

vapahinenne / vapainenne

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuus

tapaisuudet

Par

-ta

tapaisuutta

tapaisuuksia

Gen

-n

tapaisuuden

tapaisuuksien

Ill

mihin

tapaisuuteen

tapaisuuksiin

Ine

-ssa

tapaisuudessa

tapaisuuksissa

Ela

-sta

tapaisuudesta

tapaisuuksista

All

-lle

tapaisuudelle

tapaisuuksille

Ade

-lla

tapaisuudella

tapaisuuksilla

Abl

-lta

tapaisuudelta

tapaisuuksilta

Tra

-ksi

tapaisuudeksi

tapaisuuksiksi

Ess

-na

tapaisuutena

tapaisuuksina

Abe

-tta

tapaisuudetta

tapaisuuksitta

Com

-ne

-

tapaisuuksine

Ins

-in

-

tapaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuus

tapaisuudet

Par

-ta

tapaisuutta

tapaisuuksia

Gen

-n

tapaisuuden

tapaisuuksien

Ill

mihin

tapaisuuteen

tapaisuuksiin

Ine

-ssa

tapaisuudessa

tapaisuuksissa

Ela

-sta

tapaisuudesta

tapaisuuksista

All

-lle

tapaisuudelle

tapaisuuksille

Ade

-lla

tapaisuudella

tapaisuuksilla

Abl

-lta

tapaisuudelta

tapaisuuksilta

Tra

-ksi

tapaisuudeksi

tapaisuuksiksi

Ess

-na

tapaisuutena

tapaisuuksina

Abe

-tta

tapaisuudetta

tapaisuuksitta

Com

-ne

-

tapaisuuksine

Ins

-in

-

tapaisuuksin

confrontation
confidence
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuuteni

tapaisuuteni

tapaisuutesi

tapaisuutesi

tapaisuutensa

tapaisuutensa

Par

-ta

tapaisuuttani

tapaisuuksiani

tapaisuuttasi

tapaisuuksiasi

tapaisuuttansa / tapaisuuttaan

tapaisuuksiansa / tapaisuuksiaan

Gen

-n

tapaisuuteni

tapaisuuksieni

tapaisuutesi

tapaisuuksiesi

tapaisuutensa

tapaisuuksiensa

Ill

mihin

tapaisuuteeni

tapaisuuksiini

tapaisuuteesi

tapaisuuksiisi

tapaisuuteensa

tapaisuuksiinsa

Ine

-ssa

tapaisuudessani

tapaisuuksissani

tapaisuudessasi

tapaisuuksissasi

tapaisuudessansa / tapaisuudessaan

tapaisuuksissansa / tapaisuuksissaan

Ela

-sta

tapaisuudestani

tapaisuuksistani

tapaisuudestasi

tapaisuuksistasi

tapaisuudestansa / tapaisuudestaan

tapaisuuksistansa / tapaisuuksistaan

All

-lle

tapaisuudelleni

tapaisuuksilleni

tapaisuudellesi

tapaisuuksillesi

tapaisuudellensa / tapaisuudelleen

tapaisuuksillensa / tapaisuuksillean

Ade

-lla

tapaisuudellani

tapaisuuksillani

tapaisuudellasi

tapaisuuksillasi

tapaisuudellansa / tapaisuudellaan

tapaisuuksillansa / tapaisuuksillaan

Abl

-lta

tapaisuudeltani

tapaisuuksiltani

tapaisuudeltasi

tapaisuuksiltasi

tapaisuudeltansa / tapaisuudeltaan

tapaisuuksiltansa / tapaisuuksiltaan

Tra

-ksi

tapaisuudekseni

tapaisuuksikseni

tapaisuudeksesi

tapaisuuksiksesi

tapaisuudeksensa / tapaisuudekseen

tapaisuuksiksensa / tapaisuuksikseen

Ess

-na

tapaisuutenani

tapaisuuksinani

tapaisuutenasi

tapaisuuksinasi

tapaisuutenansa / tapaisuutenaan

tapaisuuksinansa / tapaisuuksinaan

Abe

-tta

tapaisuudettani

tapaisuuksittani

tapaisuudettasi

tapaisuuksittasi

tapaisuudettansa / tapaisuudettaan

tapaisuuksittansa / tapaisuuksittaan

Com

-ne

-

tapaisuuksineni

-

tapaisuuksinesi

-

tapaisuuksinensa / tapaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuuteni

tapaisuutesi

tapaisuutensa

tapaisuuteni

tapaisuutesi

tapaisuutensa

Par

-ta

tapaisuuttani

tapaisuuttasi

tapaisuuttansa / tapaisuuttaan

tapaisuuksiani

tapaisuuksiasi

tapaisuuksiansa / tapaisuuksiaan

Gen

-n

tapaisuuteni

tapaisuutesi

tapaisuutensa

tapaisuuksieni

tapaisuuksiesi

tapaisuuksiensa

Ill

mihin

tapaisuuteeni

tapaisuuteesi

tapaisuuteensa

tapaisuuksiini

tapaisuuksiisi

tapaisuuksiinsa

Ine

-ssa

tapaisuudessani

tapaisuudessasi

tapaisuudessansa / tapaisuudessaan

tapaisuuksissani

tapaisuuksissasi

tapaisuuksissansa / tapaisuuksissaan

Ela

-sta

tapaisuudestani

tapaisuudestasi

tapaisuudestansa / tapaisuudestaan

tapaisuuksistani

tapaisuuksistasi

tapaisuuksistansa / tapaisuuksistaan

All

-lle

tapaisuudelleni

tapaisuudellesi

tapaisuudellensa / tapaisuudelleen

tapaisuuksilleni

tapaisuuksillesi

tapaisuuksillensa / tapaisuuksillean

Ade

-lla

tapaisuudellani

tapaisuudellasi

tapaisuudellansa / tapaisuudellaan

tapaisuuksillani

tapaisuuksillasi

tapaisuuksillansa / tapaisuuksillaan

Abl

-lta

tapaisuudeltani

tapaisuudeltasi

tapaisuudeltansa / tapaisuudeltaan

tapaisuuksiltani

tapaisuuksiltasi

tapaisuuksiltansa / tapaisuuksiltaan

Tra

-ksi

tapaisuudekseni

tapaisuudeksesi

tapaisuudeksensa / tapaisuudekseen

tapaisuuksikseni

tapaisuuksiksesi

tapaisuuksiksensa / tapaisuuksikseen

Ess

-na

tapaisuutenani

tapaisuutenasi

tapaisuutenansa / tapaisuutenaan

tapaisuuksinani

tapaisuuksinasi

tapaisuuksinansa / tapaisuuksinaan

Abe

-tta

tapaisuudettani

tapaisuudettasi

tapaisuudettansa / tapaisuudettaan

tapaisuuksittani

tapaisuuksittasi

tapaisuuksittansa / tapaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tapaisuuksineni

tapaisuuksinesi

tapaisuuksinensa / tapaisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuutemme

tapaisuutemme

tapaisuutenne

tapaisuutenne

tapaisuutensa

tapaisuutensa

Par

-ta

tapaisuuttamme

tapaisuuksiamme

tapaisuuttanne

tapaisuuksianne

tapaisuuttansa / tapaisuuttaan

tapaisuuksiansa / tapaisuuksiaan

Gen

-n

tapaisuutemme

tapaisuuksiemme

tapaisuutenne

tapaisuuksienne

tapaisuutensa

tapaisuuksiensa

Ill

mihin

tapaisuuteemme

tapaisuuksiimme

tapaisuuteenne

tapaisuuksiinne

tapaisuuteensa

tapaisuuksiinsa

Ine

-ssa

tapaisuudessamme

tapaisuuksissamme

tapaisuudessanne

tapaisuuksissanne

tapaisuudessansa / tapaisuudessaan

tapaisuuksissansa / tapaisuuksissaan

Ela

-sta

tapaisuudestamme

tapaisuuksistamme

tapaisuudestanne

tapaisuuksistanne

tapaisuudestansa / tapaisuudestaan

tapaisuuksistansa / tapaisuuksistaan

All

-lle

tapaisuudellemme

tapaisuuksillemme

tapaisuudellenne

tapaisuuksillenne

tapaisuudellensa / tapaisuudelleen

tapaisuuksillensa / tapaisuuksillean

Ade

-lla

tapaisuudellamme

tapaisuuksillamme

tapaisuudellanne

tapaisuuksillanne

tapaisuudellansa / tapaisuudellaan

tapaisuuksillansa / tapaisuuksillaan

Abl

-lta

tapaisuudeltamme

tapaisuuksiltamme

tapaisuudeltanne

tapaisuuksiltanne

tapaisuudeltansa / tapaisuudeltaan

tapaisuuksiltansa / tapaisuuksiltaan

Tra

-ksi

tapaisuudeksemme

tapaisuuksiksemme

tapaisuudeksenne

tapaisuuksiksenne

tapaisuudeksensa / tapaisuudekseen

tapaisuuksiksensa / tapaisuuksikseen

Ess

-na

tapaisuutenamme

tapaisuuksinamme

tapaisuutenanne

tapaisuuksinanne

tapaisuutenansa / tapaisuutenaan

tapaisuuksinansa / tapaisuuksinaan

Abe

-tta

tapaisuudettamme

tapaisuuksittamme

tapaisuudettanne

tapaisuuksittanne

tapaisuudettansa / tapaisuudettaan

tapaisuuksittansa / tapaisuuksittaan

Com

-ne

-

tapaisuuksinemme

-

tapaisuuksinenne

-

tapaisuuksinensa / tapaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

tapaisuutemme

tapaisuutenne

tapaisuutensa

tapaisuutemme

tapaisuutenne

tapaisuutensa

Par

-ta

tapaisuuttamme

tapaisuuttanne

tapaisuuttansa / tapaisuuttaan

tapaisuuksiamme

tapaisuuksianne

tapaisuuksiansa / tapaisuuksiaan

Gen

-n

tapaisuutemme

tapaisuutenne

tapaisuutensa

tapaisuuksiemme

tapaisuuksienne

tapaisuuksiensa

Ill

mihin

tapaisuuteemme

tapaisuuteenne

tapaisuuteensa

tapaisuuksiimme

tapaisuuksiinne

tapaisuuksiinsa

Ine

-ssa

tapaisuudessamme

tapaisuudessanne

tapaisuudessansa / tapaisuudessaan

tapaisuuksissamme

tapaisuuksissanne

tapaisuuksissansa / tapaisuuksissaan

Ela

-sta

tapaisuudestamme

tapaisuudestanne

tapaisuudestansa / tapaisuudestaan

tapaisuuksistamme

tapaisuuksistanne

tapaisuuksistansa / tapaisuuksistaan

All

-lle

tapaisuudellemme

tapaisuudellenne

tapaisuudellensa / tapaisuudelleen

tapaisuuksillemme

tapaisuuksillenne

tapaisuuksillensa / tapaisuuksillean

Ade

-lla

tapaisuudellamme

tapaisuudellanne

tapaisuudellansa / tapaisuudellaan

tapaisuuksillamme

tapaisuuksillanne

tapaisuuksillansa / tapaisuuksillaan

Abl

-lta

tapaisuudeltamme

tapaisuudeltanne

tapaisuudeltansa / tapaisuudeltaan

tapaisuuksiltamme

tapaisuuksiltanne

tapaisuuksiltansa / tapaisuuksiltaan

Tra

-ksi

tapaisuudeksemme

tapaisuudeksenne

tapaisuudeksensa / tapaisuudekseen

tapaisuuksiksemme

tapaisuuksiksenne

tapaisuuksiksensa / tapaisuuksikseen

Ess

-na

tapaisuutenamme

tapaisuutenanne

tapaisuutenansa / tapaisuutenaan

tapaisuuksinamme

tapaisuuksinanne

tapaisuuksinansa / tapaisuuksinaan

Abe

-tta

tapaisuudettamme

tapaisuudettanne

tapaisuudettansa / tapaisuudettaan

tapaisuuksittamme

tapaisuuksittanne

tapaisuuksittansa / tapaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

tapaisuuksinemme

tapaisuuksinenne

tapaisuuksinensa / tapaisuuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept