logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varjo, noun

Word analysis
varjokuvernöörin

varjokuvernöörin

varjo

Noun, Singular Nominative

+ kuvernööri

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varjo

varjot

Par

-ta

varjoa

varjoja

Gen

-n

varjon

varjojen

Ill

mihin

varjoon

varjoihin

Ine

-ssa

varjossa

varjoissa

Ela

-sta

varjosta

varjoista

All

-lle

varjolle

varjoille

Ade

-lla

varjolla

varjoilla

Abl

-lta

varjolta

varjoilta

Tra

-ksi

varjoksi

varjoiksi

Ess

-na

varjona

varjoina

Abe

-tta

varjotta

varjoitta

Com

-ne

-

varjoine

Ins

-in

-

varjoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varjo

varjot

Par

-ta

varjoa

varjoja

Gen

-n

varjon

varjojen

Ill

mihin

varjoon

varjoihin

Ine

-ssa

varjossa

varjoissa

Ela

-sta

varjosta

varjoista

All

-lle

varjolle

varjoille

Ade

-lla

varjolla

varjoilla

Abl

-lta

varjolta

varjoilta

Tra

-ksi

varjoksi

varjoiksi

Ess

-na

varjona

varjoina

Abe

-tta

varjotta

varjoitta

Com

-ne

-

varjoine

Ins

-in

-

varjoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shadow varjo, aavistus, varjostaja, häivä, seuraaja
shade sävy, varjo, varjostin, vivahde, kaihdin, aavistus
ghost aave, haamu, kummitus, haamukuva, henki, varjo
Show more arrow right
OpenSubtitles; JRC-Acquis; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000 Varjo on vain aalto. The shadow is just a wave. Varjo peitti auringon. The shadow covered the sun. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Jumalallinen Varjo. Divine Shadow. Varjo peittää tähdet. The stars are veiled. Siirrymme varjosta valoon. We move from the shadow to the light. Varjo lankeaa puun alle. The shadow falls under the tree. Pane tämä varjo selkääsi. Now, put the goddamn thing on. Siinä varjo astuu kuvioon. I'm guessing that's where the shadow comes in. Seuraatko häntä kuin varjo? Are you his shadow now, adhered to each footstep? Show more arrow right

Wiktionary

shade shadow umbrella, as a short form of sateenvarjo, päivänvarjo or aurinkovarjo Show more arrow right varjoisa varjostaa Show more arrow right From Proto-Finnic varjo (compare Estonian vari, Livonian vōŕ), borrowed from Proto-Germanic warjǭ or derived in Finnic from Proto-Germanic warjaną (whence Finnish varjella, with a frequentative suffix, and Swedish värja (“to defend”)). Show more arrow right

Wikipedia

Shadow A shadow is a dark (real image) area where light from a light source is blocked by an opaque object. It occupies all of the three-dimensional volume behind an object with light in front of it. The cross section of a shadow is a two-dimensional silhouette, or a reverse projection of the object blocking the light. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varjoni

varjoni

varjosi

varjosi

varjonsa

varjonsa

Par

-ta

varjoani

varjojani

varjoasi

varjojasi

varjoansa / varjoaan

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjoni

varjojeni

varjosi

varjojesi

varjonsa

varjojensa

Ill

mihin

varjooni

varjoihini

varjoosi

varjoihisi

varjoonsa

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossani

varjoissani

varjossasi

varjoissasi

varjossansa / varjossaan

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostani

varjoistani

varjostasi

varjoistasi

varjostansa / varjostaan

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjolleni

varjoilleni

varjollesi

varjoillesi

varjollensa / varjolleen

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollani

varjoillani

varjollasi

varjoillasi

varjollansa / varjollaan

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltani

varjoiltani

varjoltasi

varjoiltasi

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjokseni

varjoikseni

varjoksesi

varjoiksesi

varjoksensa / varjokseen

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonani

varjoinani

varjonasi

varjoinasi

varjonansa / varjonaan

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottani

varjoittani

varjottasi

varjoittasi

varjottansa / varjottaan

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

varjoineni

-

varjoinesi

-

varjoinensa / varjoineen

Singular

Plural

Nom

-

varjoni

varjosi

varjonsa

varjoni

varjosi

varjonsa

Par

-ta

varjoani

varjoasi

varjoansa / varjoaan

varjojani

varjojasi

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjoni

varjosi

varjonsa

varjojeni

varjojesi

varjojensa

Ill

mihin

varjooni

varjoosi

varjoonsa

varjoihini

varjoihisi

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossani

varjossasi

varjossansa / varjossaan

varjoissani

varjoissasi

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostani

varjostasi

varjostansa / varjostaan

varjoistani

varjoistasi

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjolleni

varjollesi

varjollensa / varjolleen

varjoilleni

varjoillesi

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollani

varjollasi

varjollansa / varjollaan

varjoillani

varjoillasi

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltani

varjoltasi

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltani

varjoiltasi

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjokseni

varjoksesi

varjoksensa / varjokseen

varjoikseni

varjoiksesi

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonani

varjonasi

varjonansa / varjonaan

varjoinani

varjoinasi

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottani

varjottasi

varjottansa / varjottaan

varjoittani

varjoittasi

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

-

-

varjoineni

varjoinesi

varjoinensa / varjoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varjomme

varjomme

varjonne

varjonne

varjonsa

varjonsa

Par

-ta

varjoamme

varjojamme

varjoanne

varjojanne

varjoansa / varjoaan

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjomme

varjojemme

varjonne

varjojenne

varjonsa

varjojensa

Ill

mihin

varjoomme

varjoihimme

varjoonne

varjoihinne

varjoonsa

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossamme

varjoissamme

varjossanne

varjoissanne

varjossansa / varjossaan

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostamme

varjoistamme

varjostanne

varjoistanne

varjostansa / varjostaan

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjollemme

varjoillemme

varjollenne

varjoillenne

varjollensa / varjolleen

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollamme

varjoillamme

varjollanne

varjoillanne

varjollansa / varjollaan

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltamme

varjoiltamme

varjoltanne

varjoiltanne

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjoksemme

varjoiksemme

varjoksenne

varjoiksenne

varjoksensa / varjokseen

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonamme

varjoinamme

varjonanne

varjoinanne

varjonansa / varjonaan

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottamme

varjoittamme

varjottanne

varjoittanne

varjottansa / varjottaan

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

varjoinemme

-

varjoinenne

-

varjoinensa / varjoineen

Singular

Plural

Nom

-

varjomme

varjonne

varjonsa

varjomme

varjonne

varjonsa

Par

-ta

varjoamme

varjoanne

varjoansa / varjoaan

varjojamme

varjojanne

varjojansa / varjojaan

Gen

-n

varjomme

varjonne

varjonsa

varjojemme

varjojenne

varjojensa

Ill

mihin

varjoomme

varjoonne

varjoonsa

varjoihimme

varjoihinne

varjoihinsa

Ine

-ssa

varjossamme

varjossanne

varjossansa / varjossaan

varjoissamme

varjoissanne

varjoissansa / varjoissaan

Ela

-sta

varjostamme

varjostanne

varjostansa / varjostaan

varjoistamme

varjoistanne

varjoistansa / varjoistaan

All

-lle

varjollemme

varjollenne

varjollensa / varjolleen

varjoillemme

varjoillenne

varjoillensa / varjoillean

Ade

-lla

varjollamme

varjollanne

varjollansa / varjollaan

varjoillamme

varjoillanne

varjoillansa / varjoillaan

Abl

-lta

varjoltamme

varjoltanne

varjoltansa / varjoltaan

varjoiltamme

varjoiltanne

varjoiltansa / varjoiltaan

Tra

-ksi

varjoksemme

varjoksenne

varjoksensa / varjokseen

varjoiksemme

varjoiksenne

varjoiksensa / varjoikseen

Ess

-na

varjonamme

varjonanne

varjonansa / varjonaan

varjoinamme

varjoinanne

varjoinansa / varjoinaan

Abe

-tta

varjottamme

varjottanne

varjottansa / varjottaan

varjoittamme

varjoittanne

varjoittansa / varjoittaan

Com

-ne

-

-

-

varjoinemme

varjoinenne

varjoinensa / varjoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuvernööri

kuvernöörit

Par

-ta

kuvernööria / kuvernööriä

kuvernööreja / kuvernöörejä

Gen

-n

kuvernöörin

kuvernöörien

Ill

mihin

kuvernööriin

kuvernööreihin

Ine

-ssa

kuvernöörissa / kuvernöörissä

kuvernööreissa / kuvernööreissä

Ela

-sta

kuvernöörista / kuvernööristä

kuvernööreista / kuvernööreistä

All

-lle

kuvernöörille

kuvernööreille

Ade

-lla

kuvernöörilla / kuvernöörillä

kuvernööreilla / kuvernööreillä

Abl

-lta

kuvernöörilta / kuvernööriltä

kuvernööreilta / kuvernööreiltä

Tra

-ksi

kuvernööriksi

kuvernööreiksi

Ess

-na

kuvernöörina / kuvernöörinä

kuvernööreina / kuvernööreinä

Abe

-tta

kuvernööritta / kuvernöörittä

kuvernööreitta / kuvernööreittä

Com

-ne

-

kuvernööreine

Ins

-in

-

kuvernöörein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuvernööri

kuvernöörit

Par

-ta

kuvernööria / kuvernööriä

kuvernööreja / kuvernöörejä

Gen

-n

kuvernöörin

kuvernöörien

Ill

mihin

kuvernööriin

kuvernööreihin

Ine

-ssa

kuvernöörissa / kuvernöörissä

kuvernööreissa / kuvernööreissä

Ela

-sta

kuvernöörista / kuvernööristä

kuvernööreista / kuvernööreistä

All

-lle

kuvernöörille

kuvernööreille

Ade

-lla

kuvernöörilla / kuvernöörillä

kuvernööreilla / kuvernööreillä

Abl

-lta

kuvernöörilta / kuvernööriltä

kuvernööreilta / kuvernööreiltä

Tra

-ksi

kuvernööriksi

kuvernööreiksi

Ess

-na

kuvernöörina / kuvernöörinä

kuvernööreina / kuvernööreinä

Abe

-tta

kuvernööritta / kuvernöörittä

kuvernööreitta / kuvernööreittä

Com

-ne

-

kuvernööreine

Ins

-in

-

kuvernöörein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

governor kuvernööri, maaherra, pääjohtaja, käskynhaltija, johtaja, isäukko
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Hei, kuvernööri. Hello, Governor. Olette kuvernööri. I thought you said you were the Governor. Kyllä, kuvernööri. Yes, my Lord. Anteeksi, kuvernööri. Oh, yes, of course. Kuvernööri halusi sitä. The Governor feels it's worth it. Mitä teette, kuvernööri? What are you working on, Governor? Kuvernööri kutsui minut. The Governor invited me. Kuvernööri julisti Ans-R... Governor declares A-M... Kuvernööri lienee tyytyväinen. The governor will be very pleased. Esitteletkö minut, kuvernööri? Are you going to introduce me, Governor? Show more arrow right

Wiktionary

A governor (leader of a region or state). Fin:Arnold Schwarzenegger oli Kalifornian kuvernööri.Eng:Arnold Schwarzenegger was the governor of California. Show more arrow right The English adjective gubernatorial is often translated into Finnish with the genitive of kuvernööri or with a compound term: kuvernöörin vaali = gubernatorial electionkuvernööriehdokas = gubernatorial candidate Show more arrow right

Wikipedia

Governor A governor is, in most cases, a public official with the power to govern the executive branch of a non-sovereign or sub-national level of government, ranking under the head of state. In federations, governor may be the title of a politician who governs a constituent state and may be either appointed or elected. The power of the individual governor can vary dramatically between political systems, with some governors having only nominal or largely ceremonial power, with others having complete control over the entire government. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuvernöörini

kuvernöörini

kuvernöörisi

kuvernöörisi

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

Par

-ta

kuvernööriani / kuvernööriäni

kuvernöörejani / kuvernöörejäni

kuvernööriasi / kuvernööriäsi

kuvernöörejasi / kuvernöörejäsi

kuvernööriansa / kuvernööriaan / kuvernööriänsä / kuvernööriään

kuvernöörejansa / kuvernöörejaan / kuvernöörejänsä / kuvernöörejään

Gen

-n

kuvernöörini

kuvernöörieni

kuvernöörisi

kuvernööriesi

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernööriensa / kuvernööriensä

Ill

mihin

kuvernööriini

kuvernööreihini

kuvernööriisi

kuvernööreihisi

kuvernööriinsa / kuvernööriinsä

kuvernööreihinsa / kuvernööreihinsä

Ine

-ssa

kuvernöörissani / kuvernöörissäni

kuvernööreissani / kuvernööreissäni

kuvernöörissasi / kuvernöörissäsi

kuvernööreissasi / kuvernööreissäsi

kuvernöörissansa / kuvernöörissaan / kuvernöörissänsä / kuvernöörissään

kuvernööreissansa / kuvernööreissaan / kuvernööreissänsä / kuvernööreissään

Ela

-sta

kuvernööristani / kuvernööristäni

kuvernööreistani / kuvernööreistäni

kuvernööristasi / kuvernööristäsi

kuvernööreistasi / kuvernööreistäsi

kuvernööristansa / kuvernööristaan / kuvernööristänsä / kuvernööristään

kuvernööreistansa / kuvernööreistaan / kuvernööreistänsä / kuvernööreistään

All

-lle

kuvernöörilleni

kuvernööreilleni

kuvernöörillesi

kuvernööreillesi

kuvernöörilleen / kuvernöörillensa / kuvernöörillensä

kuvernööreillensa / kuvernööreillensä / kuvernööreillean / kuvernööreilleän

Ade

-lla

kuvernöörillani / kuvernöörilläni

kuvernööreillani / kuvernööreilläni

kuvernöörillasi / kuvernöörilläsi

kuvernööreillasi / kuvernööreilläsi

kuvernöörillansa / kuvernöörillaan / kuvernöörillänsä / kuvernöörillään

kuvernööreillansa / kuvernööreillaan / kuvernööreillänsä / kuvernööreillään

Abl

-lta

kuvernööriltani / kuvernööriltäni

kuvernööreiltani / kuvernööreiltäni

kuvernööriltasi / kuvernööriltäsi

kuvernööreiltasi / kuvernööreiltäsi

kuvernööriltansa / kuvernööriltaan / kuvernööriltänsä / kuvernööriltään

kuvernööreiltansa / kuvernööreiltaan / kuvernööreiltänsä / kuvernööreiltään

Tra

-ksi

kuvernöörikseni

kuvernööreikseni

kuvernööriksesi

kuvernööreiksesi

kuvernöörikseen / kuvernööriksensa / kuvernööriksensä

kuvernööreikseen / kuvernööreiksensa / kuvernööreiksensä

Ess

-na

kuvernöörinani / kuvernöörinäni

kuvernööreinani / kuvernööreinäni

kuvernöörinasi / kuvernöörinäsi

kuvernööreinasi / kuvernööreinäsi

kuvernöörinansa / kuvernöörinaan / kuvernöörinänsä / kuvernöörinään

kuvernööreinansa / kuvernööreinaan / kuvernööreinänsä / kuvernööreinään

Abe

-tta

kuvernöörittani / kuvernöörittäni

kuvernööreittani / kuvernööreittäni

kuvernöörittasi / kuvernöörittäsi

kuvernööreittasi / kuvernööreittäsi

kuvernöörittansa / kuvernöörittaan / kuvernöörittänsä / kuvernöörittään

kuvernööreittansa / kuvernööreittaan / kuvernööreittänsä / kuvernööreittään

Com

-ne

-

kuvernööreineni

-

kuvernööreinesi

-

kuvernööreineen / kuvernööreinensa / kuvernööreinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuvernöörini

kuvernöörisi

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernöörini

kuvernöörisi

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

Par

-ta

kuvernööriani / kuvernööriäni

kuvernööriasi / kuvernööriäsi

kuvernööriansa / kuvernööriaan / kuvernööriänsä / kuvernööriään

kuvernöörejani / kuvernöörejäni

kuvernöörejasi / kuvernöörejäsi

kuvernöörejansa / kuvernöörejaan / kuvernöörejänsä / kuvernöörejään

Gen

-n

kuvernöörini

kuvernöörisi

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernöörieni

kuvernööriesi

kuvernööriensa / kuvernööriensä

Ill

mihin

kuvernööriini

kuvernööriisi

kuvernööriinsa / kuvernööriinsä

kuvernööreihini

kuvernööreihisi

kuvernööreihinsa / kuvernööreihinsä

Ine

-ssa

kuvernöörissani / kuvernöörissäni

kuvernöörissasi / kuvernöörissäsi

kuvernöörissansa / kuvernöörissaan / kuvernöörissänsä / kuvernöörissään

kuvernööreissani / kuvernööreissäni

kuvernööreissasi / kuvernööreissäsi

kuvernööreissansa / kuvernööreissaan / kuvernööreissänsä / kuvernööreissään

Ela

-sta

kuvernööristani / kuvernööristäni

kuvernööristasi / kuvernööristäsi

kuvernööristansa / kuvernööristaan / kuvernööristänsä / kuvernööristään

kuvernööreistani / kuvernööreistäni

kuvernööreistasi / kuvernööreistäsi

kuvernööreistansa / kuvernööreistaan / kuvernööreistänsä / kuvernööreistään

All

-lle

kuvernöörilleni

kuvernöörillesi

kuvernöörilleen / kuvernöörillensa / kuvernöörillensä

kuvernööreilleni

kuvernööreillesi

kuvernööreillensa / kuvernööreillensä / kuvernööreillean / kuvernööreilleän

Ade

-lla

kuvernöörillani / kuvernöörilläni

kuvernöörillasi / kuvernöörilläsi

kuvernöörillansa / kuvernöörillaan / kuvernöörillänsä / kuvernöörillään

kuvernööreillani / kuvernööreilläni

kuvernööreillasi / kuvernööreilläsi

kuvernööreillansa / kuvernööreillaan / kuvernööreillänsä / kuvernööreillään

Abl

-lta

kuvernööriltani / kuvernööriltäni

kuvernööriltasi / kuvernööriltäsi

kuvernööriltansa / kuvernööriltaan / kuvernööriltänsä / kuvernööriltään

kuvernööreiltani / kuvernööreiltäni

kuvernööreiltasi / kuvernööreiltäsi

kuvernööreiltansa / kuvernööreiltaan / kuvernööreiltänsä / kuvernööreiltään

Tra

-ksi

kuvernöörikseni

kuvernööriksesi

kuvernöörikseen / kuvernööriksensa / kuvernööriksensä

kuvernööreikseni

kuvernööreiksesi

kuvernööreikseen / kuvernööreiksensa / kuvernööreiksensä

Ess

-na

kuvernöörinani / kuvernöörinäni

kuvernöörinasi / kuvernöörinäsi

kuvernöörinansa / kuvernöörinaan / kuvernöörinänsä / kuvernöörinään

kuvernööreinani / kuvernööreinäni

kuvernööreinasi / kuvernööreinäsi

kuvernööreinansa / kuvernööreinaan / kuvernööreinänsä / kuvernööreinään

Abe

-tta

kuvernöörittani / kuvernöörittäni

kuvernöörittasi / kuvernöörittäsi

kuvernöörittansa / kuvernöörittaan / kuvernöörittänsä / kuvernöörittään

kuvernööreittani / kuvernööreittäni

kuvernööreittasi / kuvernööreittäsi

kuvernööreittansa / kuvernööreittaan / kuvernööreittänsä / kuvernööreittään

Com

-ne

-

-

-

kuvernööreineni

kuvernööreinesi

kuvernööreineen / kuvernööreinensa / kuvernööreinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuvernöörimme

kuvernöörimme

kuvernöörinne

kuvernöörinne

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

Par

-ta

kuvernööriamme / kuvernööriämme

kuvernöörejamme / kuvernöörejämme

kuvernöörianne / kuvernööriänne

kuvernöörejanne / kuvernöörejänne

kuvernööriansa / kuvernööriaan / kuvernööriänsä / kuvernööriään

kuvernöörejansa / kuvernöörejaan / kuvernöörejänsä / kuvernöörejään

Gen

-n

kuvernöörimme

kuvernööriemme

kuvernöörinne

kuvernöörienne

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernööriensa / kuvernööriensä

Ill

mihin

kuvernööriimme

kuvernööreihimme

kuvernööriinne

kuvernööreihinne

kuvernööriinsa / kuvernööriinsä

kuvernööreihinsa / kuvernööreihinsä

Ine

-ssa

kuvernöörissamme / kuvernöörissämme

kuvernööreissamme / kuvernööreissämme

kuvernöörissanne / kuvernöörissänne

kuvernööreissanne / kuvernööreissänne

kuvernöörissansa / kuvernöörissaan / kuvernöörissänsä / kuvernöörissään

kuvernööreissansa / kuvernööreissaan / kuvernööreissänsä / kuvernööreissään

Ela

-sta

kuvernööristamme / kuvernööristämme

kuvernööreistamme / kuvernööreistämme

kuvernööristanne / kuvernööristänne

kuvernööreistanne / kuvernööreistänne

kuvernööristansa / kuvernööristaan / kuvernööristänsä / kuvernööristään

kuvernööreistansa / kuvernööreistaan / kuvernööreistänsä / kuvernööreistään

All

-lle

kuvernöörillemme

kuvernööreillemme

kuvernöörillenne

kuvernööreillenne

kuvernöörilleen / kuvernöörillensa / kuvernöörillensä

kuvernööreillensa / kuvernööreillensä / kuvernööreillean / kuvernööreilleän

Ade

-lla

kuvernöörillamme / kuvernöörillämme

kuvernööreillamme / kuvernööreillämme

kuvernöörillanne / kuvernöörillänne

kuvernööreillanne / kuvernööreillänne

kuvernöörillansa / kuvernöörillaan / kuvernöörillänsä / kuvernöörillään

kuvernööreillansa / kuvernööreillaan / kuvernööreillänsä / kuvernööreillään

Abl

-lta

kuvernööriltamme / kuvernööriltämme

kuvernööreiltamme / kuvernööreiltämme

kuvernööriltanne / kuvernööriltänne

kuvernööreiltanne / kuvernööreiltänne

kuvernööriltansa / kuvernööriltaan / kuvernööriltänsä / kuvernööriltään

kuvernööreiltansa / kuvernööreiltaan / kuvernööreiltänsä / kuvernööreiltään

Tra

-ksi

kuvernööriksemme

kuvernööreiksemme

kuvernööriksenne

kuvernööreiksenne

kuvernöörikseen / kuvernööriksensa / kuvernööriksensä

kuvernööreikseen / kuvernööreiksensa / kuvernööreiksensä

Ess

-na

kuvernöörinamme / kuvernöörinämme

kuvernööreinamme / kuvernööreinämme

kuvernöörinanne / kuvernöörinänne

kuvernööreinanne / kuvernööreinänne

kuvernöörinansa / kuvernöörinaan / kuvernöörinänsä / kuvernöörinään

kuvernööreinansa / kuvernööreinaan / kuvernööreinänsä / kuvernööreinään

Abe

-tta

kuvernöörittamme / kuvernöörittämme

kuvernööreittamme / kuvernööreittämme

kuvernöörittanne / kuvernöörittänne

kuvernööreittanne / kuvernööreittänne

kuvernöörittansa / kuvernöörittaan / kuvernöörittänsä / kuvernöörittään

kuvernööreittansa / kuvernööreittaan / kuvernööreittänsä / kuvernööreittään

Com

-ne

-

kuvernööreinemme

-

kuvernööreinenne

-

kuvernööreineen / kuvernööreinensa / kuvernööreinensä

Singular

Plural

Nom

-

kuvernöörimme

kuvernöörinne

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernöörimme

kuvernöörinne

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

Par

-ta

kuvernööriamme / kuvernööriämme

kuvernöörianne / kuvernööriänne

kuvernööriansa / kuvernööriaan / kuvernööriänsä / kuvernööriään

kuvernöörejamme / kuvernöörejämme

kuvernöörejanne / kuvernöörejänne

kuvernöörejansa / kuvernöörejaan / kuvernöörejänsä / kuvernöörejään

Gen

-n

kuvernöörimme

kuvernöörinne

kuvernöörinsa / kuvernöörinsä

kuvernööriemme

kuvernöörienne

kuvernööriensa / kuvernööriensä

Ill

mihin

kuvernööriimme

kuvernööriinne

kuvernööriinsa / kuvernööriinsä

kuvernööreihimme

kuvernööreihinne

kuvernööreihinsa / kuvernööreihinsä

Ine

-ssa

kuvernöörissamme / kuvernöörissämme

kuvernöörissanne / kuvernöörissänne

kuvernöörissansa / kuvernöörissaan / kuvernöörissänsä / kuvernöörissään

kuvernööreissamme / kuvernööreissämme

kuvernööreissanne / kuvernööreissänne

kuvernööreissansa / kuvernööreissaan / kuvernööreissänsä / kuvernööreissään

Ela

-sta

kuvernööristamme / kuvernööristämme

kuvernööristanne / kuvernööristänne

kuvernööristansa / kuvernööristaan / kuvernööristänsä / kuvernööristään

kuvernööreistamme / kuvernööreistämme

kuvernööreistanne / kuvernööreistänne

kuvernööreistansa / kuvernööreistaan / kuvernööreistänsä / kuvernööreistään

All

-lle

kuvernöörillemme

kuvernöörillenne

kuvernöörilleen / kuvernöörillensa / kuvernöörillensä

kuvernööreillemme

kuvernööreillenne

kuvernööreillensa / kuvernööreillensä / kuvernööreillean / kuvernööreilleän

Ade

-lla

kuvernöörillamme / kuvernöörillämme

kuvernöörillanne / kuvernöörillänne

kuvernöörillansa / kuvernöörillaan / kuvernöörillänsä / kuvernöörillään

kuvernööreillamme / kuvernööreillämme

kuvernööreillanne / kuvernööreillänne

kuvernööreillansa / kuvernööreillaan / kuvernööreillänsä / kuvernööreillään

Abl

-lta

kuvernööriltamme / kuvernööriltämme

kuvernööriltanne / kuvernööriltänne

kuvernööriltansa / kuvernööriltaan / kuvernööriltänsä / kuvernööriltään

kuvernööreiltamme / kuvernööreiltämme

kuvernööreiltanne / kuvernööreiltänne

kuvernööreiltansa / kuvernööreiltaan / kuvernööreiltänsä / kuvernööreiltään

Tra

-ksi

kuvernööriksemme

kuvernööriksenne

kuvernöörikseen / kuvernööriksensa / kuvernööriksensä

kuvernööreiksemme

kuvernööreiksenne

kuvernööreikseen / kuvernööreiksensa / kuvernööreiksensä

Ess

-na

kuvernöörinamme / kuvernöörinämme

kuvernöörinanne / kuvernöörinänne

kuvernöörinansa / kuvernöörinaan / kuvernöörinänsä / kuvernöörinään

kuvernööreinamme / kuvernööreinämme

kuvernööreinanne / kuvernööreinänne

kuvernööreinansa / kuvernööreinaan / kuvernööreinänsä / kuvernööreinään

Abe

-tta

kuvernöörittamme / kuvernöörittämme

kuvernöörittanne / kuvernöörittänne

kuvernöörittansa / kuvernöörittaan / kuvernöörittänsä / kuvernöörittään

kuvernööreittamme / kuvernööreittämme

kuvernööreittanne / kuvernööreittänne

kuvernööreittansa / kuvernööreittaan / kuvernööreittänsä / kuvernööreittään

Com

-ne

-

-

-

kuvernööreinemme

kuvernööreinenne

kuvernööreineen / kuvernööreinensa / kuvernööreinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept