logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

viive, noun

Word analysis
viiveitä

viiveitä

viive

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

viive

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viive

viipeet / viiveet

Par

-ta

viivettä

viipeitä / viipehiä / viiveitä / viivehiä

Gen

-n

viipeen / viiveen

viipeitten / viipeiden / viipehien / viipehitten / viiveitten / viiveiden / viivehien / viivehitten

Ill

mihin

viipeeseen / viiveeseen

viipeisiin / viipeihin / viipehisin / viiveisiin / viiveihin / viivehisin

Ine

-ssa

viipeessä / viiveessä

viipehissä / viipeissä / viivehissä / viiveissä

Ela

-sta

viipeestä / viiveestä

viipehistä / viipeistä / viivehistä / viiveistä

All

-lle

viipeelle / viiveelle

viipehille / viipeille / viivehille / viiveille

Ade

-lla

viipeellä / viiveellä

viipehillä / viipeillä / viivehillä / viiveillä

Abl

-lta

viipeeltä / viiveeltä

viipehiltä / viipeiltä / viivehiltä / viiveiltä

Tra

-ksi

viipeeksi / viiveeksi

viipehiksi / viipeiksi / viivehiksi / viiveiksi

Ess

-na

viipeenä / viiveenä

viipehinä / viipeinä / viivehinä / viiveinä

Abe

-tta

viipeettä / viiveettä

viipehittä / viipeittä / viivehittä / viiveittä

Com

-ne

-

viipehine / viipeine / viivehine / viiveine

Ins

-in

-

viipehin / viipein / viivehin / viivein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viive

viipeet / viiveet

Par

-ta

viivettä

viipeitä / viipehiä / viiveitä / viivehiä

Gen

-n

viipeen / viiveen

viipeitten / viipeiden / viipehien / viipehitten / viiveitten / viiveiden / viivehien / viivehitten

Ill

mihin

viipeeseen / viiveeseen

viipeisiin / viipeihin / viipehisin / viiveisiin / viiveihin / viivehisin

Ine

-ssa

viipeessä / viiveessä

viipehissä / viipeissä / viivehissä / viiveissä

Ela

-sta

viipeestä / viiveestä

viipehistä / viipeistä / viivehistä / viiveistä

All

-lle

viipeelle / viiveelle

viipehille / viipeille / viivehille / viiveille

Ade

-lla

viipeellä / viiveellä

viipehillä / viipeillä / viivehillä / viiveillä

Abl

-lta

viipeeltä / viiveeltä

viipehiltä / viipeiltä / viivehiltä / viiveiltä

Tra

-ksi

viipeeksi / viiveeksi

viipehiksi / viipeiksi / viivehiksi / viiveiksi

Ess

-na

viipeenä / viiveenä

viipehinä / viipeinä / viivehinä / viiveinä

Abe

-tta

viipeettä / viiveettä

viipehittä / viipeittä / viivehittä / viiveittä

Com

-ne

-

viipehine / viipeine / viivehine / viiveine

Ins

-in

-

viipehin / viipein / viivehin / viivein

delay viive, viivästyminen, myöhästyminen, viivytys, viivyttely, viipymä
lag viive, aikaero, viivästys, viipymä, vanha rikollinen, vankilakundi
time lag viive, aikaväli
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; Common Crawl; Opus 2 Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; GNOME translation project; Europarl Parallel Corpus; OPUS collection; EurLex-2 Viivettä ei saa syntyä. No delays are allowed. Viive aiheutui teknisistä ongelmista. The delay was caused by technical issues. Ongelma aiheuttaa viivettä. The problem causes a delay. Tilauksen viive johtui varastotilanteesta. The delay in the order was due to stock availability. Viive on johtunut odottamattomista ongelmista. The delay has been caused by unexpected issues. Odotettavissa oleva viive on noin kaksi viikkoa. The expected delay is around two weeks. Viive verkkoyhteydessä vaikuttaa suorituskykyyn. The delay in the network connection affects performance. Viive oli vain lyhyt, joten ehdin ajoissa perille. The delay was short, so I arrived on time. Viive voi häiritä äänen ja kuvan synkronia elokuvissa. The delay can disturb the synchrony of sound and image in movies. Julkistamisessa sallittu viive. Permitted delay for publication. Show more arrow right

Wiktionary

lag, delay Show more arrow right viipyä +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Lag In online gaming, lag is a noticeable delay (latency) between the action of players (input) and the reaction of the server supporting the game, which has to be sent back to the client. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viipeeni / viiveeni

viipeeni / viiveeni

viipeesi / viiveesi

viipeesi / viiveesi

viipeensä / viiveensä

viipeensä / viiveensä

Par

-ta

viivettäni

viipeitäni / viipehiäni / viiveitäni / viivehiäni

viivettäsi

viipeitäsi / viipehiäsi / viiveitäsi / viivehiäsi

viivettänsä / viivettään

viipeitänsä / viipeitään / viipehiänsä / viipehiään / viiveitänsä / viiveitään / viivehiänsä / viivehiään

Gen

-n

viipeeni / viiveeni

viipeitteni / viipeideni / viipehieni / viipehitteni / viiveitteni / viiveideni / viivehieni / viivehitteni

viipeesi / viiveesi

viipeittesi / viipeidesi / viipehiesi / viipehittesi / viiveittesi / viiveidesi / viivehiesi / viivehittesi

viipeensä / viiveensä

viipeittensä / viipeidensä / viipehiensä / viipehittensä / viiveittensä / viiveidensä / viivehiensä / viivehittensä

Ill

mihin

viipeeseeni / viiveeseeni

viipeisiini / viipeihini / viipehisini / viiveisiini / viiveihini / viivehisini

viipeeseesi / viiveeseesi

viipeisiisi / viipeihisi / viipehisisi / viiveisiisi / viiveihisi / viivehisisi

viipeeseensä / viiveeseensä

viipeisiinsä / viipeihinsä / viipehisinsä / viiveisiinsä / viiveihinsä / viivehisinsä

Ine

-ssa

viipeessäni / viiveessäni

viipehissäni / viipeissäni / viivehissäni / viiveissäni

viipeessäsi / viiveessäsi

viipehissäsi / viipeissäsi / viivehissäsi / viiveissäsi

viipeessänsä / viipeessään / viiveessänsä / viiveessään

viipehissänsä / viipehissään / viipeissänsä / viipeissään / viivehissänsä / viivehissään / viiveissänsä / viiveissään

Ela

-sta

viipeestäni / viiveestäni

viipehistäni / viipeistäni / viivehistäni / viiveistäni

viipeestäsi / viiveestäsi

viipehistäsi / viipeistäsi / viivehistäsi / viiveistäsi

viipeestänsä / viipeestään / viiveestänsä / viiveestään

viipehistänsä / viipehistään / viipeistänsä / viipeistään / viivehistänsä / viivehistään / viiveistänsä / viiveistään

All

-lle

viipeelleni / viiveelleni

viipehilleni / viipeilleni / viivehilleni / viiveilleni

viipeellesi / viiveellesi

viipehillesi / viipeillesi / viivehillesi / viiveillesi

viipeelleen / viipeellensä / viiveelleen / viiveellensä

viipehillensä / viipehilleän / viipeillensä / viipeilleän / viivehillensä / viivehilleän / viiveillensä / viiveilleän

Ade

-lla

viipeelläni / viiveelläni

viipehilläni / viipeilläni / viivehilläni / viiveilläni

viipeelläsi / viiveelläsi

viipehilläsi / viipeilläsi / viivehilläsi / viiveilläsi

viipeellänsä / viipeellään / viiveellänsä / viiveellään

viipehillänsä / viipehillään / viipeillänsä / viipeillään / viivehillänsä / viivehillään / viiveillänsä / viiveillään

Abl

-lta

viipeeltäni / viiveeltäni

viipehiltäni / viipeiltäni / viivehiltäni / viiveiltäni

viipeeltäsi / viiveeltäsi

viipehiltäsi / viipeiltäsi / viivehiltäsi / viiveiltäsi

viipeeltänsä / viipeeltään / viiveeltänsä / viiveeltään

viipehiltänsä / viipehiltään / viipeiltänsä / viipeiltään / viivehiltänsä / viivehiltään / viiveiltänsä / viiveiltään

Tra

-ksi

viipeekseni / viiveekseni

viipehikseni / viipeikseni / viivehikseni / viiveikseni

viipeeksesi / viiveeksesi

viipehiksesi / viipeiksesi / viivehiksesi / viiveiksesi

viipeekseen / viipeeksensä / viiveekseen / viiveeksensä

viipehikseen / viipehiksensä / viipeikseen / viipeiksensä / viivehikseen / viivehiksensä / viiveikseen / viiveiksensä

Ess

-na

viipeenäni / viiveenäni

viipehinäni / viipeinäni / viivehinäni / viiveinäni

viipeenäsi / viiveenäsi

viipehinäsi / viipeinäsi / viivehinäsi / viiveinäsi

viipeenänsä / viipeenään / viiveenänsä / viiveenään

viipehinänsä / viipehinään / viipeinänsä / viipeinään / viivehinänsä / viivehinään / viiveinänsä / viiveinään

Abe

-tta

viipeettäni / viiveettäni

viipehittäni / viipeittäni / viivehittäni / viiveittäni

viipeettäsi / viiveettäsi

viipehittäsi / viipeittäsi / viivehittäsi / viiveittäsi

viipeettänsä / viipeettään / viiveettänsä / viiveettään

viipehittänsä / viipehittään / viipeittänsä / viipeittään / viivehittänsä / viivehittään / viiveittänsä / viiveittään

Com

-ne

-

viipehineni / viipeineni / viivehineni / viiveineni

-

viipehinesi / viipeinesi / viivehinesi / viiveinesi

-

viipehineen / viipehinensä / viipeineen / viipeinensä / viivehineen / viivehinensä / viiveineen / viiveinensä

Singular

Plural

Nom

-

viipeeni / viiveeni

viipeesi / viiveesi

viipeensä / viiveensä

viipeeni / viiveeni

viipeesi / viiveesi

viipeensä / viiveensä

Par

-ta

viivettäni

viivettäsi

viivettänsä / viivettään

viipeitäni / viipehiäni / viiveitäni / viivehiäni

viipeitäsi / viipehiäsi / viiveitäsi / viivehiäsi

viipeitänsä / viipeitään / viipehiänsä / viipehiään / viiveitänsä / viiveitään / viivehiänsä / viivehiään

Gen

-n

viipeeni / viiveeni

viipeesi / viiveesi

viipeensä / viiveensä

viipeitteni / viipeideni / viipehieni / viipehitteni / viiveitteni / viiveideni / viivehieni / viivehitteni

viipeittesi / viipeidesi / viipehiesi / viipehittesi / viiveittesi / viiveidesi / viivehiesi / viivehittesi

viipeittensä / viipeidensä / viipehiensä / viipehittensä / viiveittensä / viiveidensä / viivehiensä / viivehittensä

Ill

mihin

viipeeseeni / viiveeseeni

viipeeseesi / viiveeseesi

viipeeseensä / viiveeseensä

viipeisiini / viipeihini / viipehisini / viiveisiini / viiveihini / viivehisini

viipeisiisi / viipeihisi / viipehisisi / viiveisiisi / viiveihisi / viivehisisi

viipeisiinsä / viipeihinsä / viipehisinsä / viiveisiinsä / viiveihinsä / viivehisinsä

Ine

-ssa

viipeessäni / viiveessäni

viipeessäsi / viiveessäsi

viipeessänsä / viipeessään / viiveessänsä / viiveessään

viipehissäni / viipeissäni / viivehissäni / viiveissäni

viipehissäsi / viipeissäsi / viivehissäsi / viiveissäsi

viipehissänsä / viipehissään / viipeissänsä / viipeissään / viivehissänsä / viivehissään / viiveissänsä / viiveissään

Ela

-sta

viipeestäni / viiveestäni

viipeestäsi / viiveestäsi

viipeestänsä / viipeestään / viiveestänsä / viiveestään

viipehistäni / viipeistäni / viivehistäni / viiveistäni

viipehistäsi / viipeistäsi / viivehistäsi / viiveistäsi

viipehistänsä / viipehistään / viipeistänsä / viipeistään / viivehistänsä / viivehistään / viiveistänsä / viiveistään

All

-lle

viipeelleni / viiveelleni

viipeellesi / viiveellesi

viipeelleen / viipeellensä / viiveelleen / viiveellensä

viipehilleni / viipeilleni / viivehilleni / viiveilleni

viipehillesi / viipeillesi / viivehillesi / viiveillesi

viipehillensä / viipehilleän / viipeillensä / viipeilleän / viivehillensä / viivehilleän / viiveillensä / viiveilleän

Ade

-lla

viipeelläni / viiveelläni

viipeelläsi / viiveelläsi

viipeellänsä / viipeellään / viiveellänsä / viiveellään

viipehilläni / viipeilläni / viivehilläni / viiveilläni

viipehilläsi / viipeilläsi / viivehilläsi / viiveilläsi

viipehillänsä / viipehillään / viipeillänsä / viipeillään / viivehillänsä / viivehillään / viiveillänsä / viiveillään

Abl

-lta

viipeeltäni / viiveeltäni

viipeeltäsi / viiveeltäsi

viipeeltänsä / viipeeltään / viiveeltänsä / viiveeltään

viipehiltäni / viipeiltäni / viivehiltäni / viiveiltäni

viipehiltäsi / viipeiltäsi / viivehiltäsi / viiveiltäsi

viipehiltänsä / viipehiltään / viipeiltänsä / viipeiltään / viivehiltänsä / viivehiltään / viiveiltänsä / viiveiltään

Tra

-ksi

viipeekseni / viiveekseni

viipeeksesi / viiveeksesi

viipeekseen / viipeeksensä / viiveekseen / viiveeksensä

viipehikseni / viipeikseni / viivehikseni / viiveikseni

viipehiksesi / viipeiksesi / viivehiksesi / viiveiksesi

viipehikseen / viipehiksensä / viipeikseen / viipeiksensä / viivehikseen / viivehiksensä / viiveikseen / viiveiksensä

Ess

-na

viipeenäni / viiveenäni

viipeenäsi / viiveenäsi

viipeenänsä / viipeenään / viiveenänsä / viiveenään

viipehinäni / viipeinäni / viivehinäni / viiveinäni

viipehinäsi / viipeinäsi / viivehinäsi / viiveinäsi

viipehinänsä / viipehinään / viipeinänsä / viipeinään / viivehinänsä / viivehinään / viiveinänsä / viiveinään

Abe

-tta

viipeettäni / viiveettäni

viipeettäsi / viiveettäsi

viipeettänsä / viipeettään / viiveettänsä / viiveettään

viipehittäni / viipeittäni / viivehittäni / viiveittäni

viipehittäsi / viipeittäsi / viivehittäsi / viiveittäsi

viipehittänsä / viipehittään / viipeittänsä / viipeittään / viivehittänsä / viivehittään / viiveittänsä / viiveittään

Com

-ne

-

-

-

viipehineni / viipeineni / viivehineni / viiveineni

viipehinesi / viipeinesi / viivehinesi / viiveinesi

viipehineen / viipehinensä / viipeineen / viipeinensä / viivehineen / viivehinensä / viiveineen / viiveinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viipeemme / viiveemme

viipeemme / viiveemme

viipeenne / viiveenne

viipeenne / viiveenne

viipeensä / viiveensä

viipeensä / viiveensä

Par

-ta

viivettämme

viipeitämme / viipehiämme / viiveitämme / viivehiämme

viivettänne

viipeitänne / viipehiänne / viiveitänne / viivehiänne

viivettänsä / viivettään

viipeitänsä / viipeitään / viipehiänsä / viipehiään / viiveitänsä / viiveitään / viivehiänsä / viivehiään

Gen

-n

viipeemme / viiveemme

viipeittemme / viipeidemme / viipehiemme / viipehittemme / viiveittemme / viiveidemme / viivehiemme / viivehittemme

viipeenne / viiveenne

viipeittenne / viipeidenne / viipehienne / viipehittenne / viiveittenne / viiveidenne / viivehienne / viivehittenne

viipeensä / viiveensä

viipeittensä / viipeidensä / viipehiensä / viipehittensä / viiveittensä / viiveidensä / viivehiensä / viivehittensä

Ill

mihin

viipeeseemme / viiveeseemme

viipeisiimme / viipeihimme / viipehisimme / viiveisiimme / viiveihimme / viivehisimme

viipeeseenne / viiveeseenne

viipeisiinne / viipeihinne / viipehisinne / viiveisiinne / viiveihinne / viivehisinne

viipeeseensä / viiveeseensä

viipeisiinsä / viipeihinsä / viipehisinsä / viiveisiinsä / viiveihinsä / viivehisinsä

Ine

-ssa

viipeessämme / viiveessämme

viipehissämme / viipeissämme / viivehissämme / viiveissämme

viipeessänne / viiveessänne

viipehissänne / viipeissänne / viivehissänne / viiveissänne

viipeessänsä / viipeessään / viiveessänsä / viiveessään

viipehissänsä / viipehissään / viipeissänsä / viipeissään / viivehissänsä / viivehissään / viiveissänsä / viiveissään

Ela

-sta

viipeestämme / viiveestämme

viipehistämme / viipeistämme / viivehistämme / viiveistämme

viipeestänne / viiveestänne

viipehistänne / viipeistänne / viivehistänne / viiveistänne

viipeestänsä / viipeestään / viiveestänsä / viiveestään

viipehistänsä / viipehistään / viipeistänsä / viipeistään / viivehistänsä / viivehistään / viiveistänsä / viiveistään

All

-lle

viipeellemme / viiveellemme

viipehillemme / viipeillemme / viivehillemme / viiveillemme

viipeellenne / viiveellenne

viipehillenne / viipeillenne / viivehillenne / viiveillenne

viipeelleen / viipeellensä / viiveelleen / viiveellensä

viipehillensä / viipehilleän / viipeillensä / viipeilleän / viivehillensä / viivehilleän / viiveillensä / viiveilleän

Ade

-lla

viipeellämme / viiveellämme

viipehillämme / viipeillämme / viivehillämme / viiveillämme

viipeellänne / viiveellänne

viipehillänne / viipeillänne / viivehillänne / viiveillänne

viipeellänsä / viipeellään / viiveellänsä / viiveellään

viipehillänsä / viipehillään / viipeillänsä / viipeillään / viivehillänsä / viivehillään / viiveillänsä / viiveillään

Abl

-lta

viipeeltämme / viiveeltämme

viipehiltämme / viipeiltämme / viivehiltämme / viiveiltämme

viipeeltänne / viiveeltänne

viipehiltänne / viipeiltänne / viivehiltänne / viiveiltänne

viipeeltänsä / viipeeltään / viiveeltänsä / viiveeltään

viipehiltänsä / viipehiltään / viipeiltänsä / viipeiltään / viivehiltänsä / viivehiltään / viiveiltänsä / viiveiltään

Tra

-ksi

viipeeksemme / viiveeksemme

viipehiksemme / viipeiksemme / viivehiksemme / viiveiksemme

viipeeksenne / viiveeksenne

viipehiksenne / viipeiksenne / viivehiksenne / viiveiksenne

viipeekseen / viipeeksensä / viiveekseen / viiveeksensä

viipehikseen / viipehiksensä / viipeikseen / viipeiksensä / viivehikseen / viivehiksensä / viiveikseen / viiveiksensä

Ess

-na

viipeenämme / viiveenämme

viipehinämme / viipeinämme / viivehinämme / viiveinämme

viipeenänne / viiveenänne

viipehinänne / viipeinänne / viivehinänne / viiveinänne

viipeenänsä / viipeenään / viiveenänsä / viiveenään

viipehinänsä / viipehinään / viipeinänsä / viipeinään / viivehinänsä / viivehinään / viiveinänsä / viiveinään

Abe

-tta

viipeettämme / viiveettämme

viipehittämme / viipeittämme / viivehittämme / viiveittämme

viipeettänne / viiveettänne

viipehittänne / viipeittänne / viivehittänne / viiveittänne

viipeettänsä / viipeettään / viiveettänsä / viiveettään

viipehittänsä / viipehittään / viipeittänsä / viipeittään / viivehittänsä / viivehittään / viiveittänsä / viiveittään

Com

-ne

-

viipehinemme / viipeinemme / viivehinemme / viiveinemme

-

viipehinenne / viipeinenne / viivehinenne / viiveinenne

-

viipehineen / viipehinensä / viipeineen / viipeinensä / viivehineen / viivehinensä / viiveineen / viiveinensä

Singular

Plural

Nom

-

viipeemme / viiveemme

viipeenne / viiveenne

viipeensä / viiveensä

viipeemme / viiveemme

viipeenne / viiveenne

viipeensä / viiveensä

Par

-ta

viivettämme

viivettänne

viivettänsä / viivettään

viipeitämme / viipehiämme / viiveitämme / viivehiämme

viipeitänne / viipehiänne / viiveitänne / viivehiänne

viipeitänsä / viipeitään / viipehiänsä / viipehiään / viiveitänsä / viiveitään / viivehiänsä / viivehiään

Gen

-n

viipeemme / viiveemme

viipeenne / viiveenne

viipeensä / viiveensä

viipeittemme / viipeidemme / viipehiemme / viipehittemme / viiveittemme / viiveidemme / viivehiemme / viivehittemme

viipeittenne / viipeidenne / viipehienne / viipehittenne / viiveittenne / viiveidenne / viivehienne / viivehittenne

viipeittensä / viipeidensä / viipehiensä / viipehittensä / viiveittensä / viiveidensä / viivehiensä / viivehittensä

Ill

mihin

viipeeseemme / viiveeseemme

viipeeseenne / viiveeseenne

viipeeseensä / viiveeseensä

viipeisiimme / viipeihimme / viipehisimme / viiveisiimme / viiveihimme / viivehisimme

viipeisiinne / viipeihinne / viipehisinne / viiveisiinne / viiveihinne / viivehisinne

viipeisiinsä / viipeihinsä / viipehisinsä / viiveisiinsä / viiveihinsä / viivehisinsä

Ine

-ssa

viipeessämme / viiveessämme

viipeessänne / viiveessänne

viipeessänsä / viipeessään / viiveessänsä / viiveessään

viipehissämme / viipeissämme / viivehissämme / viiveissämme

viipehissänne / viipeissänne / viivehissänne / viiveissänne

viipehissänsä / viipehissään / viipeissänsä / viipeissään / viivehissänsä / viivehissään / viiveissänsä / viiveissään

Ela

-sta

viipeestämme / viiveestämme

viipeestänne / viiveestänne

viipeestänsä / viipeestään / viiveestänsä / viiveestään

viipehistämme / viipeistämme / viivehistämme / viiveistämme

viipehistänne / viipeistänne / viivehistänne / viiveistänne

viipehistänsä / viipehistään / viipeistänsä / viipeistään / viivehistänsä / viivehistään / viiveistänsä / viiveistään

All

-lle

viipeellemme / viiveellemme

viipeellenne / viiveellenne

viipeelleen / viipeellensä / viiveelleen / viiveellensä

viipehillemme / viipeillemme / viivehillemme / viiveillemme

viipehillenne / viipeillenne / viivehillenne / viiveillenne

viipehillensä / viipehilleän / viipeillensä / viipeilleän / viivehillensä / viivehilleän / viiveillensä / viiveilleän

Ade

-lla

viipeellämme / viiveellämme

viipeellänne / viiveellänne

viipeellänsä / viipeellään / viiveellänsä / viiveellään

viipehillämme / viipeillämme / viivehillämme / viiveillämme

viipehillänne / viipeillänne / viivehillänne / viiveillänne

viipehillänsä / viipehillään / viipeillänsä / viipeillään / viivehillänsä / viivehillään / viiveillänsä / viiveillään

Abl

-lta

viipeeltämme / viiveeltämme

viipeeltänne / viiveeltänne

viipeeltänsä / viipeeltään / viiveeltänsä / viiveeltään

viipehiltämme / viipeiltämme / viivehiltämme / viiveiltämme

viipehiltänne / viipeiltänne / viivehiltänne / viiveiltänne

viipehiltänsä / viipehiltään / viipeiltänsä / viipeiltään / viivehiltänsä / viivehiltään / viiveiltänsä / viiveiltään

Tra

-ksi

viipeeksemme / viiveeksemme

viipeeksenne / viiveeksenne

viipeekseen / viipeeksensä / viiveekseen / viiveeksensä

viipehiksemme / viipeiksemme / viivehiksemme / viiveiksemme

viipehiksenne / viipeiksenne / viivehiksenne / viiveiksenne

viipehikseen / viipehiksensä / viipeikseen / viipeiksensä / viivehikseen / viivehiksensä / viiveikseen / viiveiksensä

Ess

-na

viipeenämme / viiveenämme

viipeenänne / viiveenänne

viipeenänsä / viipeenään / viiveenänsä / viiveenään

viipehinämme / viipeinämme / viivehinämme / viiveinämme

viipehinänne / viipeinänne / viivehinänne / viiveinänne

viipehinänsä / viipehinään / viipeinänsä / viipeinään / viivehinänsä / viivehinään / viiveinänsä / viiveinään

Abe

-tta

viipeettämme / viiveettämme

viipeettänne / viiveettänne

viipeettänsä / viipeettään / viiveettänsä / viiveettään

viipehittämme / viipeittämme / viivehittämme / viiveittämme

viipehittänne / viipeittänne / viivehittänne / viiveittänne

viipehittänsä / viipehittään / viipeittänsä / viipeittään / viivehittänsä / viivehittään / viiveittänsä / viiveittään

Com

-ne

-

-

-

viipehinemme / viipeinemme / viivehinemme / viiveinemme

viipehinenne / viipeinenne / viivehinenne / viiveinenne

viipehineen / viipehinensä / viipeineen / viipeinensä / viivehineen / viivehinensä / viiveineen / viiveinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept