aliasoitua |
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Partitive |
|
Noun, Pref |
||
+ aso |
Noun, Singular Nominative |
|
+ itu |
Noun, Singular Partitive |
|
| subcoldle | |
| subcuten |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoin |
|
ii |
aliasoit |
|
iii |
aliasoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoimme / aliasoidaan |
|
ii |
aliasoitte |
|
iii |
aliasoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoin |
|
ii |
aliasoit |
|
iii |
aliasoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoimme / aliasoitiin |
|
ii |
aliasoitte |
|
iii |
aliasoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen aliasoinut |
en ole aliasoinut |
ii |
olet aliasoinut |
et ole aliasoinut |
iii |
on aliasoinut |
ei ole aliasoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme aliasoineet |
emme ole aliasoineet |
ii |
olette aliasoineet |
ette ole aliasoineet |
iii |
ovat aliasoineet |
eivät ole aliasoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin aliasoinut |
en ollut aliasoinut |
ii |
olit aliasoinut |
et ollut aliasoinut |
iii |
oli aliasoinut |
ei ollut aliasoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme aliasoineet |
emme olleet aliasoineet |
ii |
olitte aliasoineet |
ette olleet aliasoineet |
iii |
olivat aliasoineet |
eivät olleet aliasoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoisin |
|
ii |
aliasoisit |
|
iii |
aliasoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoisimme |
|
ii |
aliasoisitte |
|
iii |
aliasoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin aliasoinut |
en olisi aliasoinut |
ii |
olisit aliasoinut |
et olisi aliasoinut |
iii |
olisi aliasoinut |
ei olisi aliasoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme aliasoineet |
emme olisi aliasoineet |
ii |
olisitte aliasoineet |
ette olisi aliasoineet |
iii |
olisivat aliasoineet |
eivät olisi aliasoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoinen |
en aliasoine |
ii |
aliasoinet |
et aliasoine |
iii |
aliasoinee |
ei aliasoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
aliasoinemme |
emme aliasoine |
ii |
aliasoinette |
ette aliasoine |
iii |
aliasoinevat |
eivät aliasoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen aliasoinut |
en liene aliasoinut |
ii |
lienet aliasoinut |
et liene aliasoinut |
iii |
lienee aliasoinut |
ei liene aliasoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme aliasoineet |
emme liene aliasoineet |
ii |
lienette aliasoineet |
ette liene aliasoineet |
iii |
lienevät aliasoineet |
eivät liene aliasoineet |
Singular
i |
- |
ii |
aliasoi |
iii |
aliasoikoon |
Plural
i |
aliasoikaamme |
ii |
aliasoikaa |
iii |
aliasoikoot |
Nom |
- |
aliasoida |
Tra |
-ksi |
aliasoidaksensa / aliasoidakseen |
Ine |
-ssa |
aliasoidessa |
Ins |
-in |
aliasoiden |
Ine |
-ssa |
aliasoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
aliasoimaan |
Ine |
-ssa |
aliasoimassa |
Ela |
-sta |
aliasoimasta |
Ade |
-lla |
aliasoimalla |
Abe |
-tta |
aliasoimatta |
Ins |
-in |
aliasoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
aliasoiminen |
Par |
-ta |
aliasoimista |
aliasoimaisillaan / aliasoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
aliasoidaan |
ei aliasoida |
Imperfect |
aliasoitiin |
ei aliasoitu |
Potential |
aliasoitaneen |
ei aliasoitane |
Conditional |
aliasoitaisiin |
ei aliasoitaisi |
Imperative Present |
aliasoitakoon |
älköön aliasoitako |
Imperative Perfect |
olkoon aliasoitu |
älköön aliasoitu |
Positive
Negative
Present
aliasoidaan
ei aliasoida
Imperfect
aliasoitiin
ei aliasoitu
Potential
aliasoitaneen
ei aliasoitane
Conditional
aliasoitaisiin
ei aliasoitaisi
Imperative Present
aliasoitakoon
älköön aliasoitako
Imperative Perfect
olkoon aliasoitu
älköön aliasoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
aliasoiva |
aliasoitava |
2nd |
aliasoinut |
aliasoitu |
3rd |
aliasoima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
aso |
asot |
Par |
-ta |
asoa |
asoja |
Gen |
-n |
ason |
asojen |
Ill |
mihin |
asoon |
asoihin |
Ine |
-ssa |
asossa |
asoissa |
Ela |
-sta |
asosta |
asoista |
All |
-lle |
asolle |
asoille |
Ade |
-lla |
asolla |
asoilla |
Abl |
-lta |
asolta |
asoilta |
Tra |
-ksi |
asoksi |
asoiksi |
Ess |
-na |
asona |
asoina |
Abe |
-tta |
asotta |
asoitta |
Com |
-ne |
- |
asoine |
Ins |
-in |
- |
asoin |
Singular
Plural
Nom
-
aso
asot
Par
-ta
asoa
asoja
Gen
-n
ason
asojen
Ill
mihin
asoon
asoihin
Ine
-ssa
asossa
asoissa
Ela
-sta
asosta
asoista
All
-lle
asolle
asoille
Ade
-lla
asolla
asoilla
Abl
-lta
asolta
asoilta
Tra
-ksi
asoksi
asoiksi
Ess
-na
asona
asoina
Abe
-tta
asotta
asoitta
Com
-ne
-
asoine
Ins
-in
-
asoin
| aso | |
| ier | |
| in ASO | |
| the ASO | |
| of ASO |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
aso |
aso |
aso |
aso |
aso |
aso |
Par |
-ta |
asoa |
asoja |
asoa |
asoja |
asoa |
asoja |
Gen |
-n |
aso |
asoje |
aso |
asoje |
aso |
asoje |
Ill |
mihin |
asoo |
asoihi |
asoo |
asoihi |
asoo |
asoihi |
Ine |
-ssa |
asossa |
asoissa |
asossa |
asoissa |
asossa |
asoissa |
Ela |
-sta |
asosta |
asoista |
asosta |
asoista |
asosta |
asoista |
All |
-lle |
asolle |
asoille |
asolle |
asoille |
asolle |
asoille |
Ade |
-lla |
asolla |
asoilla |
asolla |
asoilla |
asolla |
asoilla |
Abl |
-lta |
asolta |
asoilta |
asolta |
asoilta |
asolta |
asoilta |
Tra |
-ksi |
asokse |
asoikse |
asokse |
asoikse |
asokse |
asoikse |
Ess |
-na |
asona |
asoina |
asona |
asoina |
asona |
asoina |
Abe |
-tta |
asotta |
asoitta |
asotta |
asoitta |
asotta |
asoitta |
Com |
-ne |
- |
asoine |
- |
asoine |
- |
asoine |
Singular
Plural
Nom
-
aso
aso
aso
aso
aso
aso
Par
-ta
asoa
asoa
asoa
asoja
asoja
asoja
Gen
-n
aso
aso
aso
asoje
asoje
asoje
Ill
mihin
asoo
asoo
asoo
asoihi
asoihi
asoihi
Ine
-ssa
asossa
asossa
asossa
asoissa
asoissa
asoissa
Ela
-sta
asosta
asosta
asosta
asoista
asoista
asoista
All
-lle
asolle
asolle
asolle
asoille
asoille
asoille
Ade
-lla
asolla
asolla
asolla
asoilla
asoilla
asoilla
Abl
-lta
asolta
asolta
asolta
asoilta
asoilta
asoilta
Tra
-ksi
asokse
asokse
asokse
asoikse
asoikse
asoikse
Ess
-na
asona
asona
asona
asoina
asoina
asoina
Abe
-tta
asotta
asotta
asotta
asoitta
asoitta
asoitta
Com
-ne
-
-
-
asoine
asoine
asoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
aso |
aso |
aso |
aso |
aso |
aso |
Par |
-ta |
asoa |
asoja |
asoa |
asoja |
asoa |
asoja |
Gen |
-n |
aso |
asoje |
aso |
asoje |
aso |
asoje |
Ill |
mihin |
asoo |
asoihi |
asoo |
asoihi |
asoo |
asoihi |
Ine |
-ssa |
asossa |
asoissa |
asossa |
asoissa |
asossa |
asoissa |
Ela |
-sta |
asosta |
asoista |
asosta |
asoista |
asosta |
asoista |
All |
-lle |
asolle |
asoille |
asolle |
asoille |
asolle |
asoille |
Ade |
-lla |
asolla |
asoilla |
asolla |
asoilla |
asolla |
asoilla |
Abl |
-lta |
asolta |
asoilta |
asolta |
asoilta |
asolta |
asoilta |
Tra |
-ksi |
asokse |
asoikse |
asokse |
asoikse |
asokse |
asoikse |
Ess |
-na |
asona |
asoina |
asona |
asoina |
asona |
asoina |
Abe |
-tta |
asotta |
asoitta |
asotta |
asoitta |
asotta |
asoitta |
Com |
-ne |
- |
asoine |
- |
asoine |
- |
asoine |
Singular
Plural
Nom
-
aso
aso
aso
aso
aso
aso
Par
-ta
asoa
asoa
asoa
asoja
asoja
asoja
Gen
-n
aso
aso
aso
asoje
asoje
asoje
Ill
mihin
asoo
asoo
asoo
asoihi
asoihi
asoihi
Ine
-ssa
asossa
asossa
asossa
asoissa
asoissa
asoissa
Ela
-sta
asosta
asosta
asosta
asoista
asoista
asoista
All
-lle
asolle
asolle
asolle
asoille
asoille
asoille
Ade
-lla
asolla
asolla
asolla
asoilla
asoilla
asoilla
Abl
-lta
asolta
asolta
asolta
asoilta
asoilta
asoilta
Tra
-ksi
asokse
asokse
asokse
asoikse
asoikse
asoikse
Ess
-na
asona
asona
asona
asoina
asoina
asoina
Abe
-tta
asotta
asotta
asotta
asoitta
asoitta
asoitta
Com
-ne
-
-
-
asoine
asoine
asoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
itu |
idut |
Par |
-ta |
itua |
ituja |
Gen |
-n |
idun |
itujen |
Ill |
mihin |
ituun |
ituihin |
Ine |
-ssa |
idussa |
iduissa |
Ela |
-sta |
idusta |
iduista |
All |
-lle |
idulle |
iduille |
Ade |
-lla |
idulla |
iduilla |
Abl |
-lta |
idulta |
iduilta |
Tra |
-ksi |
iduksi |
iduiksi |
Ess |
-na |
ituna |
ituina |
Abe |
-tta |
idutta |
iduitta |
Com |
-ne |
- |
ituine |
Ins |
-in |
- |
iduin |
Singular
Plural
Nom
-
itu
idut
Par
-ta
itua
ituja
Gen
-n
idun
itujen
Ill
mihin
ituun
ituihin
Ine
-ssa
idussa
iduissa
Ela
-sta
idusta
iduista
All
-lle
idulle
iduille
Ade
-lla
idulla
iduilla
Abl
-lta
idulta
iduilta
Tra
-ksi
iduksi
iduiksi
Ess
-na
ituna
ituina
Abe
-tta
idutta
iduitta
Com
-ne
-
ituine
Ins
-in
-
iduin
| sprout | verso, vesa, itu, ruusukaali |
| germ | alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku |
| embryo | alkio, sikiö, alku, itu, tuleva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itu |
itu |
itu |
itu |
itu |
itu |
Par |
-ta |
itua |
ituja |
itua |
ituja |
itua |
ituja |
Gen |
-n |
itu |
ituje |
itu |
ituje |
itu |
ituje |
Ill |
mihin |
ituu |
ituihi |
ituu |
ituihi |
ituu |
ituihi |
Ine |
-ssa |
idussa |
iduissa |
idussa |
iduissa |
idussa |
iduissa |
Ela |
-sta |
idusta |
iduista |
idusta |
iduista |
idusta |
iduista |
All |
-lle |
idulle |
iduille |
idulle |
iduille |
idulle |
iduille |
Ade |
-lla |
idulla |
iduilla |
idulla |
iduilla |
idulla |
iduilla |
Abl |
-lta |
idulta |
iduilta |
idulta |
iduilta |
idulta |
iduilta |
Tra |
-ksi |
idukse |
iduikse |
idukse |
iduikse |
idukse |
iduikse |
Ess |
-na |
ituna |
ituina |
ituna |
ituina |
ituna |
ituina |
Abe |
-tta |
idutta |
iduitta |
idutta |
iduitta |
idutta |
iduitta |
Com |
-ne |
- |
ituine |
- |
ituine |
- |
ituine |
Singular
Plural
Nom
-
itu
itu
itu
itu
itu
itu
Par
-ta
itua
itua
itua
ituja
ituja
ituja
Gen
-n
itu
itu
itu
ituje
ituje
ituje
Ill
mihin
ituu
ituu
ituu
ituihi
ituihi
ituihi
Ine
-ssa
idussa
idussa
idussa
iduissa
iduissa
iduissa
Ela
-sta
idusta
idusta
idusta
iduista
iduista
iduista
All
-lle
idulle
idulle
idulle
iduille
iduille
iduille
Ade
-lla
idulla
idulla
idulla
iduilla
iduilla
iduilla
Abl
-lta
idulta
idulta
idulta
iduilta
iduilta
iduilta
Tra
-ksi
idukse
idukse
idukse
iduikse
iduikse
iduikse
Ess
-na
ituna
ituna
ituna
ituina
ituina
ituina
Abe
-tta
idutta
idutta
idutta
iduitta
iduitta
iduitta
Com
-ne
-
-
-
ituine
ituine
ituine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
itu |
itu |
itu |
itu |
itu |
itu |
Par |
-ta |
itua |
ituja |
itua |
ituja |
itua |
ituja |
Gen |
-n |
itu |
ituje |
itu |
ituje |
itu |
ituje |
Ill |
mihin |
ituu |
ituihi |
ituu |
ituihi |
ituu |
ituihi |
Ine |
-ssa |
idussa |
iduissa |
idussa |
iduissa |
idussa |
iduissa |
Ela |
-sta |
idusta |
iduista |
idusta |
iduista |
idusta |
iduista |
All |
-lle |
idulle |
iduille |
idulle |
iduille |
idulle |
iduille |
Ade |
-lla |
idulla |
iduilla |
idulla |
iduilla |
idulla |
iduilla |
Abl |
-lta |
idulta |
iduilta |
idulta |
iduilta |
idulta |
iduilta |
Tra |
-ksi |
idukse |
iduikse |
idukse |
iduikse |
idukse |
iduikse |
Ess |
-na |
ituna |
ituina |
ituna |
ituina |
ituna |
ituina |
Abe |
-tta |
idutta |
iduitta |
idutta |
iduitta |
idutta |
iduitta |
Com |
-ne |
- |
ituine |
- |
ituine |
- |
ituine |
Singular
Plural
Nom
-
itu
itu
itu
itu
itu
itu
Par
-ta
itua
itua
itua
ituja
ituja
ituja
Gen
-n
itu
itu
itu
ituje
ituje
ituje
Ill
mihin
ituu
ituu
ituu
ituihi
ituihi
ituihi
Ine
-ssa
idussa
idussa
idussa
iduissa
iduissa
iduissa
Ela
-sta
idusta
idusta
idusta
iduista
iduista
iduista
All
-lle
idulle
idulle
idulle
iduille
iduille
iduille
Ade
-lla
idulla
idulla
idulla
iduilla
iduilla
iduilla
Abl
-lta
idulta
idulta
idulta
iduilta
iduilta
iduilta
Tra
-ksi
idukse
idukse
idukse
iduikse
iduikse
iduikse
Ess
-na
ituna
ituna
ituna
ituina
ituina
ituina
Abe
-tta
idutta
idutta
idutta
iduitta
iduitta
iduitta
Com
-ne
-
-
-
ituine
ituine
ituine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net