logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aliasoida, verb

Word analysis
aliasoitua

aliasoitua

aliasoida

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Partitive

ali

Noun, Pref

+ aso

Noun, Singular Nominative

+ itu

Noun, Singular Partitive

Report an issue
subcoldle
subcuten
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Java Swing käyttää aliasoitua tekstiä (tekstiä, jossa kirjainten vinoreunaiset sivut ovat rosoreunaisia), jonka tunnistaminen onnistui erittäin hyvin. Java Swing uses aliased text (text with jagged, rough edges) that provides for a high degree of readability. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

aliasoin

en aliasoi

ii

aliasoit

et aliasoi

iii

aliasoi

ei aliasoi

Plural

Positive

Negative

i

aliasoimme / aliasoidaan

emme aliasoi / ei aliasoida

ii

aliasoitte

ette aliasoi

iii

aliasoivat

eivät aliasoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

aliasoin

en aliasoinut

ii

aliasoit

et aliasoinut

iii

aliasoi

ei aliasoinut

Plural

Positive

Negative

i

aliasoimme / aliasoitiin

emme aliasoineet / ei aliasoitu

ii

aliasoitte

ette aliasoineet

iii

aliasoivat

eivät aliasoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen aliasoinut

en ole aliasoinut

ii

olet aliasoinut

et ole aliasoinut

iii

on aliasoinut

ei ole aliasoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme aliasoineet

emme ole aliasoineet

ii

olette aliasoineet

ette ole aliasoineet

iii

ovat aliasoineet

eivät ole aliasoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin aliasoinut

en ollut aliasoinut

ii

olit aliasoinut

et ollut aliasoinut

iii

oli aliasoinut

ei ollut aliasoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme aliasoineet

emme olleet aliasoineet

ii

olitte aliasoineet

ette olleet aliasoineet

iii

olivat aliasoineet

eivät olleet aliasoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

aliasoisin

en aliasoisi

ii

aliasoisit

et aliasoisi

iii

aliasoisi

ei aliasoisi

Plural

Positive

Negative

i

aliasoisimme

emme aliasoisi

ii

aliasoisitte

ette aliasoisi

iii

aliasoisivat

eivät aliasoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin aliasoinut

en olisi aliasoinut

ii

olisit aliasoinut

et olisi aliasoinut

iii

olisi aliasoinut

ei olisi aliasoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme aliasoineet

emme olisi aliasoineet

ii

olisitte aliasoineet

ette olisi aliasoineet

iii

olisivat aliasoineet

eivät olisi aliasoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

aliasoinen

en aliasoine

ii

aliasoinet

et aliasoine

iii

aliasoinee

ei aliasoine

Plural

Positive

Negative

i

aliasoinemme

emme aliasoine

ii

aliasoinette

ette aliasoine

iii

aliasoinevat

eivät aliasoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen aliasoinut

en liene aliasoinut

ii

lienet aliasoinut

et liene aliasoinut

iii

lienee aliasoinut

ei liene aliasoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme aliasoineet

emme liene aliasoineet

ii

lienette aliasoineet

ette liene aliasoineet

iii

lienevät aliasoineet

eivät liene aliasoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

aliasoi

iii

aliasoikoon

Plural

i

aliasoikaamme

ii

aliasoikaa

iii

aliasoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

aliasoida

Tra

-ksi

aliasoidaksensa / aliasoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

aliasoidessa

Ins

-in

aliasoiden

Ine

-ssa

aliasoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

aliasoimaan

Ine

-ssa

aliasoimassa

Ela

-sta

aliasoimasta

Ade

-lla

aliasoimalla

Abe

-tta

aliasoimatta

Ins

-in

aliasoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

aliasoiminen

Par

-ta

aliasoimista

Infinitive V

aliasoimaisillaan / aliasoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

aliasoidaan

ei aliasoida

Imperfect

aliasoitiin

ei aliasoitu

Potential

aliasoitaneen

ei aliasoitane

Conditional

aliasoitaisiin

ei aliasoitaisi

Imperative Present

aliasoitakoon

älköön aliasoitako

Imperative Perfect

olkoon aliasoitu

älköön aliasoitu

Positive

Negative

Present

aliasoidaan

ei aliasoida

Imperfect

aliasoitiin

ei aliasoitu

Potential

aliasoitaneen

ei aliasoitane

Conditional

aliasoitaisiin

ei aliasoitaisi

Imperative Present

aliasoitakoon

älköön aliasoitako

Imperative Perfect

olkoon aliasoitu

älköön aliasoitu

Participle

Active

Passive

1st

aliasoiva

aliasoitava

2nd

aliasoinut

aliasoitu

3rd

aliasoima

-

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aso

asot

Par

-ta

asoa

asoja

Gen

-n

ason

asojen

Ill

mihin

asoon

asoihin

Ine

-ssa

asossa

asoissa

Ela

-sta

asosta

asoista

All

-lle

asolle

asoille

Ade

-lla

asolla

asoilla

Abl

-lta

asolta

asoilta

Tra

-ksi

asoksi

asoiksi

Ess

-na

asona

asoina

Abe

-tta

asotta

asoitta

Com

-ne

-

asoine

Ins

-in

-

asoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aso

asot

Par

-ta

asoa

asoja

Gen

-n

ason

asojen

Ill

mihin

asoon

asoihin

Ine

-ssa

asossa

asoissa

Ela

-sta

asosta

asoista

All

-lle

asolle

asoille

Ade

-lla

asolla

asoilla

Abl

-lta

asolta

asoilta

Tra

-ksi

asoksi

asoiksi

Ess

-na

asona

asoina

Abe

-tta

asotta

asoitta

Com

-ne

-

asoine

Ins

-in

-

asoin

aso
ier
in ASO
the ASO
of ASO
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; WikiMatrix Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 7899.; SETIMES; tmClass; Tatoeba - Finnish-English, sentence 909946.; Tatoeba; Opus; Tatoeba - Finnish-English, sentence 1356471. Asomme Helsingissä. We live in Helsinki. Asomme rivitalossa. We live in a row house. Tämä on hänen asonansa. This is his cup of tea. Aso on tärkeä osa suomalaista historiaa. aso is an important part of Finnish history. Asomme lähellä merta. We live near the sea. Antistreptolysiini O (ASO). Antistreptolysin O ( ASO ). Aso muuttuu arvokkaaksi antiikiksi ajan myötä. aso turns into valuable antiques over time. Asomme vanhassa talossa. We live in an old house. Aso on ainoa kotimainen sosiaalisen median palvelu. aso is the only domestic social media service. Hän keräilee vanhoja asoja. He collects old asos. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asoni

asoni

asosi

asosi

asonsa

asonsa

Par

-ta

asoani

asojani

asoasi

asojasi

asoansa / asoaan

asojansa / asojaan

Gen

-n

asoni

asojeni

asosi

asojesi

asonsa

asojensa

Ill

mihin

asooni

asoihini

asoosi

asoihisi

asoonsa

asoihinsa

Ine

-ssa

asossani

asoissani

asossasi

asoissasi

asossansa / asossaan

asoissansa / asoissaan

Ela

-sta

asostani

asoistani

asostasi

asoistasi

asostansa / asostaan

asoistansa / asoistaan

All

-lle

asolleni

asoilleni

asollesi

asoillesi

asollensa / asolleen

asoillensa / asoillean

Ade

-lla

asollani

asoillani

asollasi

asoillasi

asollansa / asollaan

asoillansa / asoillaan

Abl

-lta

asoltani

asoiltani

asoltasi

asoiltasi

asoltansa / asoltaan

asoiltansa / asoiltaan

Tra

-ksi

asokseni

asoikseni

asoksesi

asoiksesi

asoksensa / asokseen

asoiksensa / asoikseen

Ess

-na

asonani

asoinani

asonasi

asoinasi

asonansa / asonaan

asoinansa / asoinaan

Abe

-tta

asottani

asoittani

asottasi

asoittasi

asottansa / asottaan

asoittansa / asoittaan

Com

-ne

-

asoineni

-

asoinesi

-

asoinensa / asoineen

Singular

Plural

Nom

-

asoni

asosi

asonsa

asoni

asosi

asonsa

Par

-ta

asoani

asoasi

asoansa / asoaan

asojani

asojasi

asojansa / asojaan

Gen

-n

asoni

asosi

asonsa

asojeni

asojesi

asojensa

Ill

mihin

asooni

asoosi

asoonsa

asoihini

asoihisi

asoihinsa

Ine

-ssa

asossani

asossasi

asossansa / asossaan

asoissani

asoissasi

asoissansa / asoissaan

Ela

-sta

asostani

asostasi

asostansa / asostaan

asoistani

asoistasi

asoistansa / asoistaan

All

-lle

asolleni

asollesi

asollensa / asolleen

asoilleni

asoillesi

asoillensa / asoillean

Ade

-lla

asollani

asollasi

asollansa / asollaan

asoillani

asoillasi

asoillansa / asoillaan

Abl

-lta

asoltani

asoltasi

asoltansa / asoltaan

asoiltani

asoiltasi

asoiltansa / asoiltaan

Tra

-ksi

asokseni

asoksesi

asoksensa / asokseen

asoikseni

asoiksesi

asoiksensa / asoikseen

Ess

-na

asonani

asonasi

asonansa / asonaan

asoinani

asoinasi

asoinansa / asoinaan

Abe

-tta

asottani

asottasi

asottansa / asottaan

asoittani

asoittasi

asoittansa / asoittaan

Com

-ne

-

-

-

asoineni

asoinesi

asoinensa / asoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asomme

asomme

asonne

asonne

asonsa

asonsa

Par

-ta

asoamme

asojamme

asoanne

asojanne

asoansa / asoaan

asojansa / asojaan

Gen

-n

asomme

asojemme

asonne

asojenne

asonsa

asojensa

Ill

mihin

asoomme

asoihimme

asoonne

asoihinne

asoonsa

asoihinsa

Ine

-ssa

asossamme

asoissamme

asossanne

asoissanne

asossansa / asossaan

asoissansa / asoissaan

Ela

-sta

asostamme

asoistamme

asostanne

asoistanne

asostansa / asostaan

asoistansa / asoistaan

All

-lle

asollemme

asoillemme

asollenne

asoillenne

asollensa / asolleen

asoillensa / asoillean

Ade

-lla

asollamme

asoillamme

asollanne

asoillanne

asollansa / asollaan

asoillansa / asoillaan

Abl

-lta

asoltamme

asoiltamme

asoltanne

asoiltanne

asoltansa / asoltaan

asoiltansa / asoiltaan

Tra

-ksi

asoksemme

asoiksemme

asoksenne

asoiksenne

asoksensa / asokseen

asoiksensa / asoikseen

Ess

-na

asonamme

asoinamme

asonanne

asoinanne

asonansa / asonaan

asoinansa / asoinaan

Abe

-tta

asottamme

asoittamme

asottanne

asoittanne

asottansa / asottaan

asoittansa / asoittaan

Com

-ne

-

asoinemme

-

asoinenne

-

asoinensa / asoineen

Singular

Plural

Nom

-

asomme

asonne

asonsa

asomme

asonne

asonsa

Par

-ta

asoamme

asoanne

asoansa / asoaan

asojamme

asojanne

asojansa / asojaan

Gen

-n

asomme

asonne

asonsa

asojemme

asojenne

asojensa

Ill

mihin

asoomme

asoonne

asoonsa

asoihimme

asoihinne

asoihinsa

Ine

-ssa

asossamme

asossanne

asossansa / asossaan

asoissamme

asoissanne

asoissansa / asoissaan

Ela

-sta

asostamme

asostanne

asostansa / asostaan

asoistamme

asoistanne

asoistansa / asoistaan

All

-lle

asollemme

asollenne

asollensa / asolleen

asoillemme

asoillenne

asoillensa / asoillean

Ade

-lla

asollamme

asollanne

asollansa / asollaan

asoillamme

asoillanne

asoillansa / asoillaan

Abl

-lta

asoltamme

asoltanne

asoltansa / asoltaan

asoiltamme

asoiltanne

asoiltansa / asoiltaan

Tra

-ksi

asoksemme

asoksenne

asoksensa / asokseen

asoiksemme

asoiksenne

asoiksensa / asoikseen

Ess

-na

asonamme

asonanne

asonansa / asonaan

asoinamme

asoinanne

asoinansa / asoinaan

Abe

-tta

asottamme

asottanne

asottansa / asottaan

asoittamme

asoittanne

asoittansa / asoittaan

Com

-ne

-

-

-

asoinemme

asoinenne

asoinensa / asoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itu

idut

Par

-ta

itua

ituja

Gen

-n

idun

itujen

Ill

mihin

ituun

ituihin

Ine

-ssa

idussa

iduissa

Ela

-sta

idusta

iduista

All

-lle

idulle

iduille

Ade

-lla

idulla

iduilla

Abl

-lta

idulta

iduilta

Tra

-ksi

iduksi

iduiksi

Ess

-na

ituna

ituina

Abe

-tta

idutta

iduitta

Com

-ne

-

ituine

Ins

-in

-

iduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itu

idut

Par

-ta

itua

ituja

Gen

-n

idun

itujen

Ill

mihin

ituun

ituihin

Ine

-ssa

idussa

iduissa

Ela

-sta

idusta

iduista

All

-lle

idulle

iduille

Ade

-lla

idulla

iduilla

Abl

-lta

idulta

iduilta

Tra

-ksi

iduksi

iduiksi

Ess

-na

ituna

ituina

Abe

-tta

idutta

iduitta

Com

-ne

-

ituine

Ins

-in

-

iduin

sprout verso, vesa, itu, ruusukaali
germ alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku
embryo alkio, sikiö, alku, itu, tuleva
Show more arrow right
SETimes; Europarl; GlobalVoices; OpenSubtitles; Tatoeba; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Itu on kasvun alkuvaihe. Itu is the beginning stage of growth. Itu on todella pieni ja hento. Itu is really small and delicate. Itu tarvitsee ravintoa kasvaakseen. Itu needs nutrients to grow. Olemme oppineet, miten itu valmistetaan. We have learned how itu is made. Hevosen itu on altis katolisille rasvoille. Horse itu is susceptible to cathodic fats. Kasvata omat itusi 23. Grow Your Own Sprouts 23. Haluatko valjastaa voiman iduksesi? Do you want to harness the power for you? Tässä on palanen Aurinkoa iduksesi. Here is a piece of the Sun for you. Siinä olisi itua. Yeah, that makes sense to me. IMSI perustuu ITU E. 212ns-standardiin. The IMSI conforms to the ITU E.212 numbering standard. Show more arrow right

Wiktionary

sprout (topology, mathematics) germ Show more arrow right itää +‎ -u. Related to Estonian idu. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ituni

ituni

itusi

itusi

itunsa

itunsa

Par

-ta

ituani

itujani

ituasi

itujasi

ituansa / ituaan

itujansa / itujaan

Gen

-n

ituni

itujeni

itusi

itujesi

itunsa

itujensä

Ill

mihin

ituuni

ituihini

ituusi

ituihisi

ituunsa

ituihinsä

Ine

-ssa

idussani

iduissani

idussasi

iduissasi

idussansa / idussaan

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustani

iduistani

idustasi

iduistasi

idustansa / idustaan

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idulleni

iduilleni

idullesi

iduillesi

idullensa / idulleen

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullani

iduillani

idullasi

iduillasi

idullansa / idullaan

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultani

iduiltani

idultasi

iduiltasi

idultansa / idultaan

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

idukseni

iduikseni

iduksesi

iduiksesi

iduksensa / idukseen

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunani

ituinani

itunasi

ituinasi

itunansa / itunaan

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttani

iduittani

iduttasi

iduittasi

iduttansa / iduttaan

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

ituineni

-

ituinesi

-

ituinensa / ituineen

Singular

Plural

Nom

-

ituni

itusi

itunsa

ituni

itusi

itunsa

Par

-ta

ituani

ituasi

ituansa / ituaan

itujani

itujasi

itujansa / itujaan

Gen

-n

ituni

itusi

itunsa

itujeni

itujesi

itujensä

Ill

mihin

ituuni

ituusi

ituunsa

ituihini

ituihisi

ituihinsä

Ine

-ssa

idussani

idussasi

idussansa / idussaan

iduissani

iduissasi

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustani

idustasi

idustansa / idustaan

iduistani

iduistasi

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idulleni

idullesi

idullensa / idulleen

iduilleni

iduillesi

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullani

idullasi

idullansa / idullaan

iduillani

iduillasi

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultani

idultasi

idultansa / idultaan

iduiltani

iduiltasi

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

idukseni

iduksesi

iduksensa / idukseen

iduikseni

iduiksesi

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunani

itunasi

itunansa / itunaan

ituinani

ituinasi

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttani

iduttasi

iduttansa / iduttaan

iduittani

iduittasi

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

-

-

ituineni

ituinesi

ituinensa / ituineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itumme

itumme

itunne

itunne

itunsa

itunsa

Par

-ta

ituamme

itujamme

ituanne

itujanne

ituansa / ituaan

itujansa / itujaan

Gen

-n

itumme

itujemme

itunne

itujenne

itunsa

itujensä

Ill

mihin

ituumme

ituihimme

ituunne

ituihinne

ituunsa

ituihinsä

Ine

-ssa

idussamme

iduissamme

idussanne

iduissanne

idussansa / idussaan

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustamme

iduistamme

idustanne

iduistanne

idustansa / idustaan

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idullemme

iduillemme

idullenne

iduillenne

idullensa / idulleen

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullamme

iduillamme

idullanne

iduillanne

idullansa / idullaan

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultamme

iduiltamme

idultanne

iduiltanne

idultansa / idultaan

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

iduksemme

iduiksemme

iduksenne

iduiksenne

iduksensa / idukseen

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunamme

ituinamme

itunanne

ituinanne

itunansa / itunaan

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttamme

iduittamme

iduttanne

iduittanne

iduttansa / iduttaan

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

ituinemme

-

ituinenne

-

ituinensa / ituineen

Singular

Plural

Nom

-

itumme

itunne

itunsa

itumme

itunne

itunsa

Par

-ta

ituamme

ituanne

ituansa / ituaan

itujamme

itujanne

itujansa / itujaan

Gen

-n

itumme

itunne

itunsa

itujemme

itujenne

itujensä

Ill

mihin

ituumme

ituunne

ituunsa

ituihimme

ituihinne

ituihinsä

Ine

-ssa

idussamme

idussanne

idussansa / idussaan

iduissamme

iduissanne

iduissansa / iduissaan

Ela

-sta

idustamme

idustanne

idustansa / idustaan

iduistamme

iduistanne

iduistansa / iduistaan

All

-lle

idullemme

idullenne

idullensa / idulleen

iduillemme

iduillenne

iduillensa / iduillean

Ade

-lla

idullamme

idullanne

idullansa / idullaan

iduillamme

iduillanne

iduillansa / iduillaan

Abl

-lta

idultamme

idultanne

idultansa / idultaan

iduiltamme

iduiltanne

iduiltansa / iduiltaan

Tra

-ksi

iduksemme

iduksenne

iduksensa / idukseen

iduiksemme

iduiksenne

iduiksensa / iduikseen

Ess

-na

itunamme

itunanne

itunansa / itunaan

ituinamme

ituinanne

ituinansa / ituinaan

Abe

-tta

iduttamme

iduttanne

iduttansa / iduttaan

iduittamme

iduittanne

iduittansa / iduittaan

Com

-ne

-

-

-

ituinemme

ituinenne

ituinensa / ituineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept