haarukoilla |
Noun, Plural Adessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ koi |
Noun, Plural Adessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ koi |
Noun, Singular Adessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ koka |
Noun, Plural Adessive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
haarukka |
haarukat |
Par |
-ta |
haarukkaa |
haarukkoja / haarukoita |
Gen |
-n |
haarukan |
haarukkojen / haarukoitten / haarukoiden |
Ill |
mihin |
haarukkaan |
haarukkoihin / haarukoihin |
Ine |
-ssa |
haarukassa |
haarukoissa |
Ela |
-sta |
haarukasta |
haarukoista |
All |
-lle |
haarukalle |
haarukoille |
Ade |
-lla |
haarukalla |
|
Abl |
-lta |
haarukalta |
haarukoilta |
Tra |
-ksi |
haarukaksi |
haarukoiksi |
Ess |
-na |
haarukkana |
haarukkoina |
Abe |
-tta |
haarukatta |
haarukoitta |
Com |
-ne |
- |
haarukkoine |
Ins |
-in |
- |
haarukoin |
Singular
Plural
Nom
-
haarukka
haarukat
Par
-ta
haarukkaa
haarukkoja / haarukoita
Gen
-n
haarukan
haarukkojen / haarukoitten / haarukoiden
Ill
mihin
haarukkaan
haarukkoihin / haarukoihin
Ine
-ssa
haarukassa
haarukoissa
Ela
-sta
haarukasta
haarukoista
All
-lle
haarukalle
haarukoille
Ade
-lla
haarukalla
Abl
-lta
haarukalta
haarukoilta
Tra
-ksi
haarukaksi
haarukoiksi
Ess
-na
haarukkana
haarukkoina
Abe
-tta
haarukatta
haarukoitta
Com
-ne
-
haarukkoine
Ins
-in
-
haarukoin
| fork | haarukka, haara, äänirauta, kahveli, talikko, hanko |
| crutch | kainalosauva, haara, haarukka, tuki, haarakappale, haarojen väli |
| crotch | haara, haarakappale, hanka, haarukka, haarojen väli |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
Par |
-ta |
haarukkaa |
haarukkoja |
haarukkaa |
haarukkoja |
haarukkaa |
haarukkoja |
Gen |
-n |
haarukka |
haarukkoje |
haarukka |
haarukkoje |
haarukka |
haarukkoje |
Ill |
mihin |
haarukkaa |
haarukkoihi |
haarukkaa |
haarukkoihi |
haarukkaa |
haarukkoihi |
Ine |
-ssa |
haarukassa |
haarukoissa |
haarukassa |
haarukoissa |
haarukassa |
haarukoissa |
Ela |
-sta |
haarukasta |
haarukoista |
haarukasta |
haarukoista |
haarukasta |
haarukoista |
All |
-lle |
haarukalle |
haarukoille |
haarukalle |
haarukoille |
haarukalle |
haarukoille |
Ade |
-lla |
haarukalla |
haarukoilla |
haarukalla |
haarukoilla |
haarukalla |
haarukoilla |
Abl |
-lta |
haarukalta |
haarukoilta |
haarukalta |
haarukoilta |
haarukalta |
haarukoilta |
Tra |
-ksi |
haarukakse |
haarukoikse |
haarukakse |
haarukoikse |
haarukakse |
haarukoikse |
Ess |
-na |
haarukkana |
haarukkoina |
haarukkana |
haarukkoina |
haarukkana |
haarukkoina |
Abe |
-tta |
haarukatta |
haarukoitta |
haarukatta |
haarukoitta |
haarukatta |
haarukoitta |
Com |
-ne |
- |
haarukkoine |
- |
haarukkoine |
- |
haarukkoine |
Singular
Plural
Nom
-
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
Par
-ta
haarukkaa
haarukkaa
haarukkaa
haarukkoja
haarukkoja
haarukkoja
Gen
-n
haarukka
haarukka
haarukka
haarukkoje
haarukkoje
haarukkoje
Ill
mihin
haarukkaa
haarukkaa
haarukkaa
haarukkoihi
haarukkoihi
haarukkoihi
Ine
-ssa
haarukassa
haarukassa
haarukassa
haarukoissa
haarukoissa
haarukoissa
Ela
-sta
haarukasta
haarukasta
haarukasta
haarukoista
haarukoista
haarukoista
All
-lle
haarukalle
haarukalle
haarukalle
haarukoille
haarukoille
haarukoille
Ade
-lla
haarukalla
haarukalla
haarukalla
haarukoilla
haarukoilla
haarukoilla
Abl
-lta
haarukalta
haarukalta
haarukalta
haarukoilta
haarukoilta
haarukoilta
Tra
-ksi
haarukakse
haarukakse
haarukakse
haarukoikse
haarukoikse
haarukoikse
Ess
-na
haarukkana
haarukkana
haarukkana
haarukkoina
haarukkoina
haarukkoina
Abe
-tta
haarukatta
haarukatta
haarukatta
haarukoitta
haarukoitta
haarukoitta
Com
-ne
-
-
-
haarukkoine
haarukkoine
haarukkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
haarukka |
Par |
-ta |
haarukkaa |
haarukkoja |
haarukkaa |
haarukkoja |
haarukkaa |
haarukkoja |
Gen |
-n |
haarukka |
haarukkoje |
haarukka |
haarukkoje |
haarukka |
haarukkoje |
Ill |
mihin |
haarukkaa |
haarukkoihi |
haarukkaa |
haarukkoihi |
haarukkaa |
haarukkoihi |
Ine |
-ssa |
haarukassa |
haarukoissa |
haarukassa |
haarukoissa |
haarukassa |
haarukoissa |
Ela |
-sta |
haarukasta |
haarukoista |
haarukasta |
haarukoista |
haarukasta |
haarukoista |
All |
-lle |
haarukalle |
haarukoille |
haarukalle |
haarukoille |
haarukalle |
haarukoille |
Ade |
-lla |
haarukalla |
haarukoilla |
haarukalla |
haarukoilla |
haarukalla |
haarukoilla |
Abl |
-lta |
haarukalta |
haarukoilta |
haarukalta |
haarukoilta |
haarukalta |
haarukoilta |
Tra |
-ksi |
haarukakse |
haarukoikse |
haarukakse |
haarukoikse |
haarukakse |
haarukoikse |
Ess |
-na |
haarukkana |
haarukkoina |
haarukkana |
haarukkoina |
haarukkana |
haarukkoina |
Abe |
-tta |
haarukatta |
haarukoitta |
haarukatta |
haarukoitta |
haarukatta |
haarukoitta |
Com |
-ne |
- |
haarukkoine |
- |
haarukkoine |
- |
haarukkoine |
Singular
Plural
Nom
-
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
haarukka
Par
-ta
haarukkaa
haarukkaa
haarukkaa
haarukkoja
haarukkoja
haarukkoja
Gen
-n
haarukka
haarukka
haarukka
haarukkoje
haarukkoje
haarukkoje
Ill
mihin
haarukkaa
haarukkaa
haarukkaa
haarukkoihi
haarukkoihi
haarukkoihi
Ine
-ssa
haarukassa
haarukassa
haarukassa
haarukoissa
haarukoissa
haarukoissa
Ela
-sta
haarukasta
haarukasta
haarukasta
haarukoista
haarukoista
haarukoista
All
-lle
haarukalle
haarukalle
haarukalle
haarukoille
haarukoille
haarukoille
Ade
-lla
haarukalla
haarukalla
haarukalla
haarukoilla
haarukoilla
haarukoilla
Abl
-lta
haarukalta
haarukalta
haarukalta
haarukoilta
haarukoilta
haarukoilta
Tra
-ksi
haarukakse
haarukakse
haarukakse
haarukoikse
haarukoikse
haarukoikse
Ess
-na
haarukkana
haarukkana
haarukkana
haarukkoina
haarukkoina
haarukkoina
Abe
-tta
haarukatta
haarukatta
haarukatta
haarukoitta
haarukoitta
haarukoitta
Com
-ne
-
-
-
haarukkoine
haarukkoine
haarukkoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaru |
haarut |
Par |
-ta |
haarua |
haaruja |
Gen |
-n |
haarun |
haarujen |
Ill |
mihin |
haaruun |
haaruihin |
Ine |
-ssa |
haarussa |
haaruissa |
Ela |
-sta |
haarusta |
haaruista |
All |
-lle |
haarulle |
haaruille |
Ade |
-lla |
haarulla |
haaruilla |
Abl |
-lta |
haarulta |
haaruilta |
Tra |
-ksi |
haaruksi |
haaruiksi |
Ess |
-na |
haaruna |
haaruina |
Abe |
-tta |
haarutta |
haaruitta |
Com |
-ne |
- |
haaruine |
Ins |
-in |
- |
haaruin |
Singular
Plural
Nom
-
haaru
haarut
Par
-ta
haarua
haaruja
Gen
-n
haarun
haarujen
Ill
mihin
haaruun
haaruihin
Ine
-ssa
haarussa
haaruissa
Ela
-sta
haarusta
haaruista
All
-lle
haarulle
haaruille
Ade
-lla
haarulla
haaruilla
Abl
-lta
haarulta
haaruilta
Tra
-ksi
haaruksi
haaruiksi
Ess
-na
haaruna
haaruina
Abe
-tta
haarutta
haaruitta
Com
-ne
-
haaruine
Ins
-in
-
haaruin
| The shank | |
| The shank |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
Par |
-ta |
haarua |
haaruja |
haarua |
haaruja |
haarua |
haaruja |
Gen |
-n |
haaru |
haaruje |
haaru |
haaruje |
haaru |
haaruje |
Ill |
mihin |
haaruu |
haaruihi |
haaruu |
haaruihi |
haaruu |
haaruihi |
Ine |
-ssa |
haarussa |
haaruissa |
haarussa |
haaruissa |
haarussa |
haaruissa |
Ela |
-sta |
haarusta |
haaruista |
haarusta |
haaruista |
haarusta |
haaruista |
All |
-lle |
haarulle |
haaruille |
haarulle |
haaruille |
haarulle |
haaruille |
Ade |
-lla |
haarulla |
haaruilla |
haarulla |
haaruilla |
haarulla |
haaruilla |
Abl |
-lta |
haarulta |
haaruilta |
haarulta |
haaruilta |
haarulta |
haaruilta |
Tra |
-ksi |
haarukse |
haaruikse |
haarukse |
haaruikse |
haarukse |
haaruikse |
Ess |
-na |
haaruna |
haaruina |
haaruna |
haaruina |
haaruna |
haaruina |
Abe |
-tta |
haarutta |
haaruitta |
haarutta |
haaruitta |
haarutta |
haaruitta |
Com |
-ne |
- |
haaruine |
- |
haaruine |
- |
haaruine |
Singular
Plural
Nom
-
haaru
haaru
haaru
haaru
haaru
haaru
Par
-ta
haarua
haarua
haarua
haaruja
haaruja
haaruja
Gen
-n
haaru
haaru
haaru
haaruje
haaruje
haaruje
Ill
mihin
haaruu
haaruu
haaruu
haaruihi
haaruihi
haaruihi
Ine
-ssa
haarussa
haarussa
haarussa
haaruissa
haaruissa
haaruissa
Ela
-sta
haarusta
haarusta
haarusta
haaruista
haaruista
haaruista
All
-lle
haarulle
haarulle
haarulle
haaruille
haaruille
haaruille
Ade
-lla
haarulla
haarulla
haarulla
haaruilla
haaruilla
haaruilla
Abl
-lta
haarulta
haarulta
haarulta
haaruilta
haaruilta
haaruilta
Tra
-ksi
haarukse
haarukse
haarukse
haaruikse
haaruikse
haaruikse
Ess
-na
haaruna
haaruna
haaruna
haaruina
haaruina
haaruina
Abe
-tta
haarutta
haarutta
haarutta
haaruitta
haaruitta
haaruitta
Com
-ne
-
-
-
haaruine
haaruine
haaruine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
haaru |
Par |
-ta |
haarua |
haaruja |
haarua |
haaruja |
haarua |
haaruja |
Gen |
-n |
haaru |
haaruje |
haaru |
haaruje |
haaru |
haaruje |
Ill |
mihin |
haaruu |
haaruihi |
haaruu |
haaruihi |
haaruu |
haaruihi |
Ine |
-ssa |
haarussa |
haaruissa |
haarussa |
haaruissa |
haarussa |
haaruissa |
Ela |
-sta |
haarusta |
haaruista |
haarusta |
haaruista |
haarusta |
haaruista |
All |
-lle |
haarulle |
haaruille |
haarulle |
haaruille |
haarulle |
haaruille |
Ade |
-lla |
haarulla |
haaruilla |
haarulla |
haaruilla |
haarulla |
haaruilla |
Abl |
-lta |
haarulta |
haaruilta |
haarulta |
haaruilta |
haarulta |
haaruilta |
Tra |
-ksi |
haarukse |
haaruikse |
haarukse |
haaruikse |
haarukse |
haaruikse |
Ess |
-na |
haaruna |
haaruina |
haaruna |
haaruina |
haaruna |
haaruina |
Abe |
-tta |
haarutta |
haaruitta |
haarutta |
haaruitta |
haarutta |
haaruitta |
Com |
-ne |
- |
haaruine |
- |
haaruine |
- |
haaruine |
Singular
Plural
Nom
-
haaru
haaru
haaru
haaru
haaru
haaru
Par
-ta
haarua
haarua
haarua
haaruja
haaruja
haaruja
Gen
-n
haaru
haaru
haaru
haaruje
haaruje
haaruje
Ill
mihin
haaruu
haaruu
haaruu
haaruihi
haaruihi
haaruihi
Ine
-ssa
haarussa
haarussa
haarussa
haaruissa
haaruissa
haaruissa
Ela
-sta
haarusta
haarusta
haarusta
haaruista
haaruista
haaruista
All
-lle
haarulle
haarulle
haarulle
haaruille
haaruille
haaruille
Ade
-lla
haarulla
haarulla
haarulla
haaruilla
haaruilla
haaruilla
Abl
-lta
haarulta
haarulta
haarulta
haaruilta
haaruilta
haaruilta
Tra
-ksi
haarukse
haarukse
haarukse
haaruikse
haaruikse
haaruikse
Ess
-na
haaruna
haaruna
haaruna
haaruina
haaruina
haaruina
Abe
-tta
haarutta
haarutta
haarutta
haaruitta
haaruitta
haaruitta
Com
-ne
-
-
-
haaruine
haaruine
haaruine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
koi |
koit |
Par |
-ta |
koita |
koita |
Gen |
-n |
koin |
koitten / koiden |
Ill |
mihin |
koihin |
koihin |
Ine |
-ssa |
koissa |
koissa |
Ela |
-sta |
koista |
koista |
All |
-lle |
koille |
koille |
Ade |
-lla |
koilla |
koilla |
Abl |
-lta |
koilta |
koilta |
Tra |
-ksi |
koiksi |
koiksi |
Ess |
-na |
koina |
koina |
Abe |
-tta |
koitta |
koitta |
Com |
-ne |
- |
koine |
Ins |
-in |
- |
koin |
Singular
Plural
Nom
-
koi
koit
Par
-ta
koita
koita
Gen
-n
koin
koitten / koiden
Ill
mihin
koihin
koihin
Ine
-ssa
koissa
koissa
Ela
-sta
koista
koista
All
-lle
koille
koille
Ade
-lla
koilla
koilla
Abl
-lta
koilta
koilta
Tra
-ksi
koiksi
koiksi
Ess
-na
koina
koina
Abe
-tta
koitta
koitta
Com
-ne
-
koine
Ins
-in
-
koin
| moth | koi, koiperhonen, yöperhonen |
| dawn | sarastus, aamunsarastus, aamunkoite, koi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koi |
koi |
koi |
koi |
koi |
koi |
Par |
-ta |
koita |
koita |
koita |
koita |
koita |
koita |
Gen |
-n |
koi |
koitte |
koi |
koitte |
koi |
koitte |
Ill |
mihin |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
Ine |
-ssa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
Ela |
-sta |
koista |
koista |
koista |
koista |
koista |
koista |
All |
-lle |
koille |
koille |
koille |
koille |
koille |
koille |
Ade |
-lla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
Abl |
-lta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
Tra |
-ksi |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
Ess |
-na |
koina |
koina |
koina |
koina |
koina |
koina |
Abe |
-tta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
Com |
-ne |
- |
koine |
- |
koine |
- |
koine |
Singular
Plural
Nom
-
koi
koi
koi
koi
koi
koi
Par
-ta
koita
koita
koita
koita
koita
koita
Gen
-n
koi
koi
koi
koitte
koitte
koitte
Ill
mihin
koihi
koihi
koihi
koihi
koihi
koihi
Ine
-ssa
koissa
koissa
koissa
koissa
koissa
koissa
Ela
-sta
koista
koista
koista
koista
koista
koista
All
-lle
koille
koille
koille
koille
koille
koille
Ade
-lla
koilla
koilla
koilla
koilla
koilla
koilla
Abl
-lta
koilta
koilta
koilta
koilta
koilta
koilta
Tra
-ksi
koikse
koikse
koikse
koikse
koikse
koikse
Ess
-na
koina
koina
koina
koina
koina
koina
Abe
-tta
koitta
koitta
koitta
koitta
koitta
koitta
Com
-ne
-
-
-
koine
koine
koine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koi |
koi |
koi |
koi |
koi |
koi |
Par |
-ta |
koita |
koita |
koita |
koita |
koita |
koita |
Gen |
-n |
koi |
koitte |
koi |
koitte |
koi |
koitte |
Ill |
mihin |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
koihi |
Ine |
-ssa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
koissa |
Ela |
-sta |
koista |
koista |
koista |
koista |
koista |
koista |
All |
-lle |
koille |
koille |
koille |
koille |
koille |
koille |
Ade |
-lla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
koilla |
Abl |
-lta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
koilta |
Tra |
-ksi |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
koikse |
Ess |
-na |
koina |
koina |
koina |
koina |
koina |
koina |
Abe |
-tta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
koitta |
Com |
-ne |
- |
koine |
- |
koine |
- |
koine |
Singular
Plural
Nom
-
koi
koi
koi
koi
koi
koi
Par
-ta
koita
koita
koita
koita
koita
koita
Gen
-n
koi
koi
koi
koitte
koitte
koitte
Ill
mihin
koihi
koihi
koihi
koihi
koihi
koihi
Ine
-ssa
koissa
koissa
koissa
koissa
koissa
koissa
Ela
-sta
koista
koista
koista
koista
koista
koista
All
-lle
koille
koille
koille
koille
koille
koille
Ade
-lla
koilla
koilla
koilla
koilla
koilla
koilla
Abl
-lta
koilta
koilta
koilta
koilta
koilta
koilta
Tra
-ksi
koikse
koikse
koikse
koikse
koikse
koikse
Ess
-na
koina
koina
koina
koina
koina
koina
Abe
-tta
koitta
koitta
koitta
koitta
koitta
koitta
Com
-ne
-
-
-
koine
koine
koine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
koka |
koat / ko’at / kokat |
Par |
-ta |
kokaa |
kokia |
Gen |
-n |
koan / ko’an / kokan |
kokien |
Ill |
mihin |
kokaan |
kokiin |
Ine |
-ssa |
koassa / ko’assa / kokassa |
ko’issa / koissa / kokissa |
Ela |
-sta |
koasta / ko’asta / kokasta |
ko’ista / koista / kokista |
All |
-lle |
koalle / ko’alle / kokalle |
ko’ille / koille / kokille |
Ade |
-lla |
koalla / ko’alla / kokalla |
ko’illa / koilla / kokilla |
Abl |
-lta |
koalta / ko’alta / kokalta |
ko’ilta / koilta / kokilta |
Tra |
-ksi |
koaksi / ko’aksi / kokaksi |
ko’iksi / koiksi / kokiksi |
Ess |
-na |
kokana |
kokina |
Abe |
-tta |
koatta / ko’atta / kokatta |
ko’itta / koitta / kokitta |
Com |
-ne |
- |
kokine |
Ins |
-in |
- |
ko’in / koin / kokin |
Singular
Plural
Nom
-
koka
koat / ko’at / kokat
Par
-ta
kokaa
kokia
Gen
-n
koan / ko’an / kokan
kokien
Ill
mihin
kokaan
kokiin
Ine
-ssa
koassa / ko’assa / kokassa
ko’issa / koissa / kokissa
Ela
-sta
koasta / ko’asta / kokasta
ko’ista / koista / kokista
All
-lle
koalle / ko’alle / kokalle
ko’ille / koille / kokille
Ade
-lla
koalla / ko’alla / kokalla
ko’illa / koilla / kokilla
Abl
-lta
koalta / ko’alta / kokalta
ko’ilta / koilta / kokilta
Tra
-ksi
koaksi / ko’aksi / kokaksi
ko’iksi / koiksi / kokiksi
Ess
-na
kokana
kokina
Abe
-tta
koatta / ko’atta / kokatta
ko’itta / koitta / kokitta
Com
-ne
-
kokine
Ins
-in
-
ko’in / koin / kokin
| koka | |
| coca | |
| the coca | |
| of coca | |
| boiling it |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koka |
koka |
koka |
koka |
koka |
koka |
Par |
-ta |
kokaa |
kokia |
kokaa |
kokia |
kokaa |
kokia |
Gen |
-n |
koka |
kokie |
koka |
kokie |
koka |
kokie |
Ill |
mihin |
kokaa |
kokii |
kokaa |
kokii |
kokaa |
kokii |
Ine |
-ssa |
koassa |
ko’issa |
koassa |
ko’issa |
koassa |
ko’issa |
Ela |
-sta |
koasta |
ko’ista |
koasta |
ko’ista |
koasta |
ko’ista |
All |
-lle |
koalle |
ko’ille |
koalle |
ko’ille |
koall |
ko’ille |
Ade |
-lla |
koalla |
ko’illa |
koalla |
ko’illa |
koalla |
ko’illa |
Abl |
-lta |
koalta |
ko’ilta |
koalta |
ko’ilta |
koalta |
ko’ilta |
Tra |
-ksi |
koakse |
ko’ikse |
koakse |
ko’ikse |
koaks |
ko’iks |
Ess |
-na |
kokana |
kokina |
kokana |
kokina |
kokana |
kokina |
Abe |
-tta |
koatta |
ko’itta |
koatta |
ko’itta |
koatta |
ko’itta |
Com |
-ne |
- |
kokine |
- |
kokine |
- |
kokine |
Singular
Plural
Nom
-
koka
koka
koka
koka
koka
koka
Par
-ta
kokaa
kokaa
kokaa
kokia
kokia
kokia
Gen
-n
koka
koka
koka
kokie
kokie
kokie
Ill
mihin
kokaa
kokaa
kokaa
kokii
kokii
kokii
Ine
-ssa
koassa
koassa
koassa
ko’issa
ko’issa
ko’issa
Ela
-sta
koasta
koasta
koasta
ko’ista
ko’ista
ko’ista
All
-lle
koalle
koalle
koall
ko’ille
ko’ille
ko’ille
Ade
-lla
koalla
koalla
koalla
ko’illa
ko’illa
ko’illa
Abl
-lta
koalta
koalta
koalta
ko’ilta
ko’ilta
ko’ilta
Tra
-ksi
koakse
koakse
koaks
ko’ikse
ko’ikse
ko’iks
Ess
-na
kokana
kokana
kokana
kokina
kokina
kokina
Abe
-tta
koatta
koatta
koatta
ko’itta
ko’itta
ko’itta
Com
-ne
-
-
-
kokine
kokine
kokine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
koka |
koka |
koka |
koka |
koka |
koka |
Par |
-ta |
kokaa |
kokia |
kokaa |
kokia |
kokaa |
kokia |
Gen |
-n |
koka |
kokie |
koka |
kokie |
koka |
kokie |
Ill |
mihin |
kokaa |
kokii |
kokaa |
kokii |
kokaa |
kokii |
Ine |
-ssa |
koassa |
ko’issa |
koassa |
ko’issa |
koassa |
ko’issa |
Ela |
-sta |
koasta |
ko’ista |
koasta |
ko’ista |
koasta |
ko’ista |
All |
-lle |
koalle |
ko’ille |
koalle |
ko’ille |
koall |
ko’ille |
Ade |
-lla |
koalla |
ko’illa |
koalla |
ko’illa |
koalla |
ko’illa |
Abl |
-lta |
koalta |
ko’ilta |
koalta |
ko’ilta |
koalta |
ko’ilta |
Tra |
-ksi |
koakse |
ko’ikse |
koakse |
ko’ikse |
koaks |
ko’iks |
Ess |
-na |
kokana |
kokina |
kokana |
kokina |
kokana |
kokina |
Abe |
-tta |
koatta |
ko’itta |
koatta |
ko’itta |
koatta |
ko’itta |
Com |
-ne |
- |
kokine |
- |
kokine |
- |
kokine |
Singular
Plural
Nom
-
koka
koka
koka
koka
koka
koka
Par
-ta
kokaa
kokaa
kokaa
kokia
kokia
kokia
Gen
-n
koka
koka
koka
kokie
kokie
kokie
Ill
mihin
kokaa
kokaa
kokaa
kokii
kokii
kokii
Ine
-ssa
koassa
koassa
koassa
ko’issa
ko’issa
ko’issa
Ela
-sta
koasta
koasta
koasta
ko’ista
ko’ista
ko’ista
All
-lle
koalle
koalle
koall
ko’ille
ko’ille
ko’ille
Ade
-lla
koalla
koalla
koalla
ko’illa
ko’illa
ko’illa
Abl
-lta
koalta
koalta
koalta
ko’ilta
ko’ilta
ko’ilta
Tra
-ksi
koakse
koakse
koaks
ko’ikse
ko’ikse
ko’iks
Ess
-na
kokana
kokana
kokana
kokina
kokina
kokina
Abe
-tta
koatta
koatta
koatta
ko’itta
ko’itta
ko’itta
Com
-ne
-
-
-
kokine
kokine
kokine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net