logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haarukka, noun

Word analysis
haarukoilla

haarukoilla

haarukka

Noun, Plural Adessive

haaru

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Plural Adessive

haaru

Noun, Singular Nominative

+ koi

Noun, Singular Adessive

haaru

Noun, Singular Nominative

+ koka

Noun, Plural Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haarukka

haarukat

Par

-ta

haarukkaa

haarukkoja / haarukoita

Gen

-n

haarukan

haarukkojen / haarukoitten / haarukoiden

Ill

mihin

haarukkaan

haarukkoihin / haarukoihin

Ine

-ssa

haarukassa

haarukoissa

Ela

-sta

haarukasta

haarukoista

All

-lle

haarukalle

haarukoille

Ade

-lla

haarukalla

haarukoilla

Abl

-lta

haarukalta

haarukoilta

Tra

-ksi

haarukaksi

haarukoiksi

Ess

-na

haarukkana

haarukkoina

Abe

-tta

haarukatta

haarukoitta

Com

-ne

-

haarukkoine

Ins

-in

-

haarukoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haarukka

haarukat

Par

-ta

haarukkaa

haarukkoja / haarukoita

Gen

-n

haarukan

haarukkojen / haarukoitten / haarukoiden

Ill

mihin

haarukkaan

haarukkoihin / haarukoihin

Ine

-ssa

haarukassa

haarukoissa

Ela

-sta

haarukasta

haarukoista

All

-lle

haarukalle

haarukoille

Ade

-lla

haarukalla

haarukoilla

Abl

-lta

haarukalta

haarukoilta

Tra

-ksi

haarukaksi

haarukoiksi

Ess

-na

haarukkana

haarukkoina

Abe

-tta

haarukatta

haarukoitta

Com

-ne

-

haarukkoine

Ins

-in

-

haarukoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fork haarukka, haara, äänirauta, kahveli, talikko, hanko
crutch kainalosauva, haara, haarukka, tuki, haarakappale, haarojen väli
crotch haara, haarakappale, hanka, haarukka, haarojen väli
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 3524687; Opus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles Haarukka oli pöydällä. The fork was on the table. Tarvitsetko haarukoita? You need more forks? Voitko antaa minulle haarukkaa? Can you pass me the fork? Isä pestasi lattian haarukalla. Father cleaned the floor with a fork. Häntä ei nitistetä pelkillä haarukoilla ja pieruilla. To beat him, you will have to have more than forks and flatulence. Haarukka oli pöydällä keittiössä. The fork was on the table in the kitchen. Älä unohda ottaa haarukkaa mukaan. Don't forget to take the fork with you. Älä koske haarukkaa ruokaan. Don't touch the fork to the food. Miksi haarukka tulee oikealle? Why does this fork go on the right? Hän syö kastiketta haarukalla. He eats sauce with a fork. Show more arrow right

Wiktionary

fork (utensil) range, bracket (of values or numbers) (chess) fork Short for etuhaarukka (“(front) fork”). Show more arrow right (utensil): kahveli (dialectal) Show more arrow right haarukallinen Show more arrow right asetinhaarukkaetuhaarukkafondyyhaarukkahaarukkapalahaarukkapurjehaarukkaristihaarukkatrukkihaarukkavaunuhintahaarukkajuurihaarukkakakkuhaarukkakalahaarukkakiinnityshaarukkalatvahaarukkaleikkelehaarukkalusikka-haarukkaohjaushaarukkaoksanhaarukkapaistihaarukkapuuhaarukkatakahaarukkavirhehaarukkaylähaarukka Show more arrow right From haara (“branch”) +‎ -kka, inspired by lusikka. Replaced now dialectal kahveli. Show more arrow right

Wikipedia

Fork In cutlery or kitchenware, a fork (from the Latin furca ("pitchfork")) is a utensil, now usually made of metal, whose long handle terminates in a head that branches into several narrow and often slightly curved tines with which one can spear foods either to hold them to cut with a knife or to lift them to the mouth. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haarukkani

haarukkani

haarukkasi

haarukkasi

haarukkansa

haarukkansa

Par

-ta

haarukkaani

haarukkojani / haarukoitani

haarukkaasi

haarukkojasi / haarukoitasi

haarukkaansa

haarukkojansa / haarukkojaan / haarukoitansa / haarukoitaan

Gen

-n

haarukkani

haarukkojeni / haarukoitteni / haarukoideni

haarukkasi

haarukkojesi / haarukoittesi / haarukoidesi

haarukkansa

haarukkojensa / haarukoittensa / haarukoidensa

Ill

mihin

haarukkaani

haarukkoihini / haarukoihini

haarukkaasi

haarukkoihisi / haarukoihisi

haarukkaansa

haarukkoihinsa / haarukoihinsa

Ine

-ssa

haarukassani

haarukoissani

haarukassasi

haarukoissasi

haarukassansa / haarukassaan

haarukoissansa / haarukoissaan

Ela

-sta

haarukastani

haarukoistani

haarukastasi

haarukoistasi

haarukastansa / haarukastaan

haarukoistansa / haarukoistaan

All

-lle

haarukalleni

haarukoilleni

haarukallesi

haarukoillesi

haarukallensa / haarukalleen

haarukoillensa / haarukoillean

Ade

-lla

haarukallani

haarukoillani

haarukallasi

haarukoillasi

haarukallansa / haarukallaan

haarukoillansa / haarukoillaan

Abl

-lta

haarukaltani

haarukoiltani

haarukaltasi

haarukoiltasi

haarukaltansa / haarukaltaan

haarukoiltansa / haarukoiltaan

Tra

-ksi

haarukakseni

haarukoikseni

haarukaksesi

haarukoiksesi

haarukaksensa / haarukakseen

haarukoiksensa / haarukoikseen

Ess

-na

haarukkanani

haarukkoinani

haarukkanasi

haarukkoinasi

haarukkanansa / haarukkanaan

haarukkoinansa / haarukkoinaan

Abe

-tta

haarukattani

haarukoittani

haarukattasi

haarukoittasi

haarukattansa / haarukattaan

haarukoittansa / haarukoittaan

Com

-ne

-

haarukkoineni

-

haarukkoinesi

-

haarukkoinensa / haarukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

haarukkani

haarukkasi

haarukkansa

haarukkani

haarukkasi

haarukkansa

Par

-ta

haarukkaani

haarukkaasi

haarukkaansa

haarukkojani / haarukoitani

haarukkojasi / haarukoitasi

haarukkojansa / haarukkojaan / haarukoitansa / haarukoitaan

Gen

-n

haarukkani

haarukkasi

haarukkansa

haarukkojeni / haarukoitteni / haarukoideni

haarukkojesi / haarukoittesi / haarukoidesi

haarukkojensa / haarukoittensa / haarukoidensa

Ill

mihin

haarukkaani

haarukkaasi

haarukkaansa

haarukkoihini / haarukoihini

haarukkoihisi / haarukoihisi

haarukkoihinsa / haarukoihinsa

Ine

-ssa

haarukassani

haarukassasi

haarukassansa / haarukassaan

haarukoissani

haarukoissasi

haarukoissansa / haarukoissaan

Ela

-sta

haarukastani

haarukastasi

haarukastansa / haarukastaan

haarukoistani

haarukoistasi

haarukoistansa / haarukoistaan

All

-lle

haarukalleni

haarukallesi

haarukallensa / haarukalleen

haarukoilleni

haarukoillesi

haarukoillensa / haarukoillean

Ade

-lla

haarukallani

haarukallasi

haarukallansa / haarukallaan

haarukoillani

haarukoillasi

haarukoillansa / haarukoillaan

Abl

-lta

haarukaltani

haarukaltasi

haarukaltansa / haarukaltaan

haarukoiltani

haarukoiltasi

haarukoiltansa / haarukoiltaan

Tra

-ksi

haarukakseni

haarukaksesi

haarukaksensa / haarukakseen

haarukoikseni

haarukoiksesi

haarukoiksensa / haarukoikseen

Ess

-na

haarukkanani

haarukkanasi

haarukkanansa / haarukkanaan

haarukkoinani

haarukkoinasi

haarukkoinansa / haarukkoinaan

Abe

-tta

haarukattani

haarukattasi

haarukattansa / haarukattaan

haarukoittani

haarukoittasi

haarukoittansa / haarukoittaan

Com

-ne

-

-

-

haarukkoineni

haarukkoinesi

haarukkoinensa / haarukkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haarukkamme

haarukkamme

haarukkanne

haarukkanne

haarukkansa

haarukkansa

Par

-ta

haarukkaamme

haarukkojamme / haarukoitamme

haarukkaanne

haarukkojanne / haarukoitanne

haarukkaansa

haarukkojansa / haarukkojaan / haarukoitansa / haarukoitaan

Gen

-n

haarukkamme

haarukkojemme / haarukoittemme / haarukoidemme

haarukkanne

haarukkojenne / haarukoittenne / haarukoidenne

haarukkansa

haarukkojensa / haarukoittensa / haarukoidensa

Ill

mihin

haarukkaamme

haarukkoihimme / haarukoihimme

haarukkaanne

haarukkoihinne / haarukoihinne

haarukkaansa

haarukkoihinsa / haarukoihinsa

Ine

-ssa

haarukassamme

haarukoissamme

haarukassanne

haarukoissanne

haarukassansa / haarukassaan

haarukoissansa / haarukoissaan

Ela

-sta

haarukastamme

haarukoistamme

haarukastanne

haarukoistanne

haarukastansa / haarukastaan

haarukoistansa / haarukoistaan

All

-lle

haarukallemme

haarukoillemme

haarukallenne

haarukoillenne

haarukallensa / haarukalleen

haarukoillensa / haarukoillean

Ade

-lla

haarukallamme

haarukoillamme

haarukallanne

haarukoillanne

haarukallansa / haarukallaan

haarukoillansa / haarukoillaan

Abl

-lta

haarukaltamme

haarukoiltamme

haarukaltanne

haarukoiltanne

haarukaltansa / haarukaltaan

haarukoiltansa / haarukoiltaan

Tra

-ksi

haarukaksemme

haarukoiksemme

haarukaksenne

haarukoiksenne

haarukaksensa / haarukakseen

haarukoiksensa / haarukoikseen

Ess

-na

haarukkanamme

haarukkoinamme

haarukkananne

haarukkoinanne

haarukkanansa / haarukkanaan

haarukkoinansa / haarukkoinaan

Abe

-tta

haarukattamme

haarukoittamme

haarukattanne

haarukoittanne

haarukattansa / haarukattaan

haarukoittansa / haarukoittaan

Com

-ne

-

haarukkoinemme

-

haarukkoinenne

-

haarukkoinensa / haarukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

haarukkamme

haarukkanne

haarukkansa

haarukkamme

haarukkanne

haarukkansa

Par

-ta

haarukkaamme

haarukkaanne

haarukkaansa

haarukkojamme / haarukoitamme

haarukkojanne / haarukoitanne

haarukkojansa / haarukkojaan / haarukoitansa / haarukoitaan

Gen

-n

haarukkamme

haarukkanne

haarukkansa

haarukkojemme / haarukoittemme / haarukoidemme

haarukkojenne / haarukoittenne / haarukoidenne

haarukkojensa / haarukoittensa / haarukoidensa

Ill

mihin

haarukkaamme

haarukkaanne

haarukkaansa

haarukkoihimme / haarukoihimme

haarukkoihinne / haarukoihinne

haarukkoihinsa / haarukoihinsa

Ine

-ssa

haarukassamme

haarukassanne

haarukassansa / haarukassaan

haarukoissamme

haarukoissanne

haarukoissansa / haarukoissaan

Ela

-sta

haarukastamme

haarukastanne

haarukastansa / haarukastaan

haarukoistamme

haarukoistanne

haarukoistansa / haarukoistaan

All

-lle

haarukallemme

haarukallenne

haarukallensa / haarukalleen

haarukoillemme

haarukoillenne

haarukoillensa / haarukoillean

Ade

-lla

haarukallamme

haarukallanne

haarukallansa / haarukallaan

haarukoillamme

haarukoillanne

haarukoillansa / haarukoillaan

Abl

-lta

haarukaltamme

haarukaltanne

haarukaltansa / haarukaltaan

haarukoiltamme

haarukoiltanne

haarukoiltansa / haarukoiltaan

Tra

-ksi

haarukaksemme

haarukaksenne

haarukaksensa / haarukakseen

haarukoiksemme

haarukoiksenne

haarukoiksensa / haarukoikseen

Ess

-na

haarukkanamme

haarukkananne

haarukkanansa / haarukkanaan

haarukkoinamme

haarukkoinanne

haarukkoinansa / haarukkoinaan

Abe

-tta

haarukattamme

haarukattanne

haarukattansa / haarukattaan

haarukoittamme

haarukoittanne

haarukoittansa / haarukoittaan

Com

-ne

-

-

-

haarukkoinemme

haarukkoinenne

haarukkoinensa / haarukkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaru

haarut

Par

-ta

haarua

haaruja

Gen

-n

haarun

haarujen

Ill

mihin

haaruun

haaruihin

Ine

-ssa

haarussa

haaruissa

Ela

-sta

haarusta

haaruista

All

-lle

haarulle

haaruille

Ade

-lla

haarulla

haaruilla

Abl

-lta

haarulta

haaruilta

Tra

-ksi

haaruksi

haaruiksi

Ess

-na

haaruna

haaruina

Abe

-tta

haarutta

haaruitta

Com

-ne

-

haaruine

Ins

-in

-

haaruin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaru

haarut

Par

-ta

haarua

haaruja

Gen

-n

haarun

haarujen

Ill

mihin

haaruun

haaruihin

Ine

-ssa

haarussa

haaruissa

Ela

-sta

haarusta

haaruista

All

-lle

haarulle

haaruille

Ade

-lla

haarulla

haaruilla

Abl

-lta

haarulta

haaruilta

Tra

-ksi

haaruksi

haaruiksi

Ess

-na

haaruna

haaruina

Abe

-tta

haarutta

haaruitta

Com

-ne

-

haaruine

Ins

-in

-

haaruin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

The shank
The shank
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaruni

haaruni

haarusi

haarusi

haarunsa

haarunsa

Par

-ta

haaruani

haarujani

haaruasi

haarujasi

haaruansa / haaruaan

haarujansa / haarujaan

Gen

-n

haaruni

haarujeni

haarusi

haarujesi

haarunsa

haarujensa

Ill

mihin

haaruuni

haaruihini

haaruusi

haaruihisi

haaruunsa

haaruihinsa

Ine

-ssa

haarussani

haaruissani

haarussasi

haaruissasi

haarussansa / haarussaan

haaruissansa / haaruissaan

Ela

-sta

haarustani

haaruistani

haarustasi

haaruistasi

haarustansa / haarustaan

haaruistansa / haaruistaan

All

-lle

haarulleni

haaruilleni

haarullesi

haaruillesi

haarullensa / haarulleen

haaruillensa / haaruillean

Ade

-lla

haarullani

haaruillani

haarullasi

haaruillasi

haarullansa / haarullaan

haaruillansa / haaruillaan

Abl

-lta

haarultani

haaruiltani

haarultasi

haaruiltasi

haarultansa / haarultaan

haaruiltansa / haaruiltaan

Tra

-ksi

haarukseni

haaruikseni

haaruksesi

haaruiksesi

haaruksensa / haarukseen

haaruiksensa / haaruikseen

Ess

-na

haarunani

haaruinani

haarunasi

haaruinasi

haarunansa / haarunaan

haaruinansa / haaruinaan

Abe

-tta

haaruttani

haaruittani

haaruttasi

haaruittasi

haaruttansa / haaruttaan

haaruittansa / haaruittaan

Com

-ne

-

haaruineni

-

haaruinesi

-

haaruinensa / haaruineen

Singular

Plural

Nom

-

haaruni

haarusi

haarunsa

haaruni

haarusi

haarunsa

Par

-ta

haaruani

haaruasi

haaruansa / haaruaan

haarujani

haarujasi

haarujansa / haarujaan

Gen

-n

haaruni

haarusi

haarunsa

haarujeni

haarujesi

haarujensa

Ill

mihin

haaruuni

haaruusi

haaruunsa

haaruihini

haaruihisi

haaruihinsa

Ine

-ssa

haarussani

haarussasi

haarussansa / haarussaan

haaruissani

haaruissasi

haaruissansa / haaruissaan

Ela

-sta

haarustani

haarustasi

haarustansa / haarustaan

haaruistani

haaruistasi

haaruistansa / haaruistaan

All

-lle

haarulleni

haarullesi

haarullensa / haarulleen

haaruilleni

haaruillesi

haaruillensa / haaruillean

Ade

-lla

haarullani

haarullasi

haarullansa / haarullaan

haaruillani

haaruillasi

haaruillansa / haaruillaan

Abl

-lta

haarultani

haarultasi

haarultansa / haarultaan

haaruiltani

haaruiltasi

haaruiltansa / haaruiltaan

Tra

-ksi

haarukseni

haaruksesi

haaruksensa / haarukseen

haaruikseni

haaruiksesi

haaruiksensa / haaruikseen

Ess

-na

haarunani

haarunasi

haarunansa / haarunaan

haaruinani

haaruinasi

haaruinansa / haaruinaan

Abe

-tta

haaruttani

haaruttasi

haaruttansa / haaruttaan

haaruittani

haaruittasi

haaruittansa / haaruittaan

Com

-ne

-

-

-

haaruineni

haaruinesi

haaruinensa / haaruineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haarumme

haarumme

haarunne

haarunne

haarunsa

haarunsa

Par

-ta

haaruamme

haarujamme

haaruanne

haarujanne

haaruansa / haaruaan

haarujansa / haarujaan

Gen

-n

haarumme

haarujemme

haarunne

haarujenne

haarunsa

haarujensa

Ill

mihin

haaruumme

haaruihimme

haaruunne

haaruihinne

haaruunsa

haaruihinsa

Ine

-ssa

haarussamme

haaruissamme

haarussanne

haaruissanne

haarussansa / haarussaan

haaruissansa / haaruissaan

Ela

-sta

haarustamme

haaruistamme

haarustanne

haaruistanne

haarustansa / haarustaan

haaruistansa / haaruistaan

All

-lle

haarullemme

haaruillemme

haarullenne

haaruillenne

haarullensa / haarulleen

haaruillensa / haaruillean

Ade

-lla

haarullamme

haaruillamme

haarullanne

haaruillanne

haarullansa / haarullaan

haaruillansa / haaruillaan

Abl

-lta

haarultamme

haaruiltamme

haarultanne

haaruiltanne

haarultansa / haarultaan

haaruiltansa / haaruiltaan

Tra

-ksi

haaruksemme

haaruiksemme

haaruksenne

haaruiksenne

haaruksensa / haarukseen

haaruiksensa / haaruikseen

Ess

-na

haarunamme

haaruinamme

haarunanne

haaruinanne

haarunansa / haarunaan

haaruinansa / haaruinaan

Abe

-tta

haaruttamme

haaruittamme

haaruttanne

haaruittanne

haaruttansa / haaruttaan

haaruittansa / haaruittaan

Com

-ne

-

haaruinemme

-

haaruinenne

-

haaruinensa / haaruineen

Singular

Plural

Nom

-

haarumme

haarunne

haarunsa

haarumme

haarunne

haarunsa

Par

-ta

haaruamme

haaruanne

haaruansa / haaruaan

haarujamme

haarujanne

haarujansa / haarujaan

Gen

-n

haarumme

haarunne

haarunsa

haarujemme

haarujenne

haarujensa

Ill

mihin

haaruumme

haaruunne

haaruunsa

haaruihimme

haaruihinne

haaruihinsa

Ine

-ssa

haarussamme

haarussanne

haarussansa / haarussaan

haaruissamme

haaruissanne

haaruissansa / haaruissaan

Ela

-sta

haarustamme

haarustanne

haarustansa / haarustaan

haaruistamme

haaruistanne

haaruistansa / haaruistaan

All

-lle

haarullemme

haarullenne

haarullensa / haarulleen

haaruillemme

haaruillenne

haaruillensa / haaruillean

Ade

-lla

haarullamme

haarullanne

haarullansa / haarullaan

haaruillamme

haaruillanne

haaruillansa / haaruillaan

Abl

-lta

haarultamme

haarultanne

haarultansa / haarultaan

haaruiltamme

haaruiltanne

haaruiltansa / haaruiltaan

Tra

-ksi

haaruksemme

haaruksenne

haaruksensa / haarukseen

haaruiksemme

haaruiksenne

haaruiksensa / haaruikseen

Ess

-na

haarunamme

haarunanne

haarunansa / haarunaan

haaruinamme

haaruinanne

haaruinansa / haaruinaan

Abe

-tta

haaruttamme

haaruttanne

haaruttansa / haaruttaan

haaruittamme

haaruittanne

haaruittansa / haaruittaan

Com

-ne

-

-

-

haaruinemme

haaruinenne

haaruinensa / haaruineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

moth koi, koiperhonen, yöperhonen
dawn sarastus, aamunsarastus, aamunkoite, koi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Koita nyt. Please. Koi on kaunis kala. The koi is a beautiful fish. Koita keksiä. Figure it out. Koita kestää. Hang in there. Koita levätä. Get some rest. Koita kestää! Hang on. Koita jaksaa. Hang on. Koita kestää? Hang in there? Koita päättää. Make up your mind. Koita pärjätä. Take care dude. Show more arrow right

Wiktionary

(insects) short form of vaatekoi Tineola bisselliella, common clothes moth, often only a moth (insects) any of the moths in the family Tineidae (pathology, archaic) cancer; see etymology section of syöpä (“cancer”) Show more arrow right (clothes moth): koiperhonen(cancer): syöpä Show more arrow right koiska Show more arrow right aitokoikaalikoikehrääjäkoikirsikkakoikoinsyömäkoipallokoipussikoiruohokuminakoipihlajanmarjakoipussikoisipulikoivaatekoi Show more arrow right From Proto-Finnic koi, from Proto-Finno-Ugric koje. Cognate with Estonian koi. Ultimately from Japanese 鯉 (koi). From Proto-Finnic koi, from Proto-Uralic koje. Show more arrow right

Wikipedia

auringonnousu
KOI
suomalainen house -musiikkia esittävä duo Koi
Tampereella vuosina 1879–1881 ilmestynyt sanomalehti Kovjoen rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Koi, valtion rataverkon rautatieliikennepaikka Suomessa Koi
Galenan studioalbumi vuodelta 2015 koiperhoset
(Tineidae), perhosheimo karpin
(Cyprinus carpio) värimuunnos
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koini

koini

koisi

koisi

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitani

koitani

koitasi

koitasi

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koitteni / koideni

koisi

koittesi / koidesi

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihini

koihisi

koihisi

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissani

koissasi

koissasi

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistani

koistasi

koistasi

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koilleni

koillesi

koillesi

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillani

koillasi

koillasi

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltani

koiltasi

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koikseni

koiksesi

koiksesi

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinani

koinasi

koinasi

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittani

koittasi

koittasi

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koineni

-

koinesi

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koini

koisi

koinsa

koini

koisi

koinsa

Par

-ta

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koisi

koinsa

koitteni / koideni

koittesi / koidesi

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihisi

koihinsa

koihini

koihisi

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koillesi

koillensa / koilleen

koilleni

koillesi

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koineni

koinesi

koinensa / koineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koimme

koinne

koinne

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitamme

koitanne

koitanne

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koittemme / koidemme

koinne

koittenne / koidenne

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihimme

koihinne

koihinne

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissamme

koissanne

koissanne

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistamme

koistanne

koistanne

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillemme

koillenne

koillenne

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillamme

koillanne

koillanne

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltamme

koiltanne

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksemme

koiksenne

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinamme

koinanne

koinanne

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittamme

koittanne

koittanne

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koinemme

-

koinenne

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koinne

koinsa

koimme

koinne

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koinne

koinsa

koittemme / koidemme

koittenne / koidenne

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihinne

koihinsa

koihimme

koihinne

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillenne

koillensa / koilleen

koillemme

koillenne

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koinemme

koinenne

koinensa / koineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koka

koat / ko’at / kokat

Par

-ta

kokaa

kokia

Gen

-n

koan / ko’an / kokan

kokien

Ill

mihin

kokaan

kokiin

Ine

-ssa

koassa / ko’assa / kokassa

ko’issa / koissa / kokissa

Ela

-sta

koasta / ko’asta / kokasta

ko’ista / koista / kokista

All

-lle

koalle / ko’alle / kokalle

ko’ille / koille / kokille

Ade

-lla

koalla / ko’alla / kokalla

ko’illa / koilla / kokilla

Abl

-lta

koalta / ko’alta / kokalta

ko’ilta / koilta / kokilta

Tra

-ksi

koaksi / ko’aksi / kokaksi

ko’iksi / koiksi / kokiksi

Ess

-na

kokana

kokina

Abe

-tta

koatta / ko’atta / kokatta

ko’itta / koitta / kokitta

Com

-ne

-

kokine

Ins

-in

-

ko’in / koin / kokin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

koka
coca
the coca
of coca
boiling it
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Tässä on kokiksesi. Here's your Coke. Haluatko kokasi? You want your coke? Hän kaatoi lasiin kokiksensa. He poured his Coke into a glass. Mistä koka tuli? Where did the coke come from? Missä se koka on? Where the hell is the coke? Ja kokaa. That and coke. Missä minun koka on? Where's my coke? Vai kokaa? little blow, perhaps? Nyt koka taitaa puhua. That might be the coke talking. Koira nuoli kokiksensa nopeasti. The dog quickly licked its Coke. Show more arrow right

Wikipedia

koka
kokaiinin slanginimitys koka
alin piste judo-ottelussa Kōka
on kaupunki Shigan prefektuurissa, Japanissa kokapensaat
(Erythroxylum), kasvisuku
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokani

kokasi

kokasi

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokiani

kokaasi

kokiasi

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokieni

kokasi

kokiesi

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokiini

kokaasi

kokiisi

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

ko’issani / koissani / kokissani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

ko’issasi / koissasi / kokissasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

ko’istani / koistani / kokistani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

ko’istasi / koistasi / kokistasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

ko’illeni / koilleni / kokilleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

ko’illesi / koillesi / kokillesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

ko’illani / koillani / kokillani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

ko’illasi / koillasi / kokillasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

ko’iltani / koiltani / kokiltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokinani

kokanasi

kokinasi

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

ko’ittani / koittani / kokittani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokineni

-

kokinesi

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokani

kokasi

kokansa

kokani

kokasi

kokansa

Par

-ta

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiani

kokiasi

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokani

kokasi

kokansa

kokieni

kokiesi

kokiensa

Ill

mihin

kokaani

kokaasi

kokaansa

kokiini

kokiisi

kokiinsa

Ine

-ssa

koassani / ko’assani / kokassani

koassasi / ko’assasi / kokassasi

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issani / koissani / kokissani

ko’issasi / koissasi / kokissasi

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastani / ko’astani / kokastani

koastasi / ko’astasi / kokastasi

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istani / koistani / kokistani

ko’istasi / koistasi / kokistasi

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koalleni / ko’alleni / kokalleni

koallesi / ko’allesi / kokallesi

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illeni / koilleni / kokilleni

ko’illesi / koillesi / kokillesi

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallani / ko’allani / kokallani

koallasi / ko’allasi / kokallasi

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illani / koillani / kokillani

ko’illasi / koillasi / kokillasi

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltani / ko’altani / kokaltani

koaltasi / ko’altasi / kokaltasi

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltani / koiltani / kokiltani

ko’iltasi / koiltasi / kokiltasi

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koakseni / ko’akseni / kokakseni

koaksesi / ko’aksesi / kokaksesi

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseni / koikseni / kokikseni

ko’iksesi / koiksesi / kokiksesi

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanani

kokanasi

kokanansa / kokanaan

kokinani

kokinasi

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattani / ko’attani / kokattani

koattasi / ko’attasi / kokattasi

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittani / koittani / kokittani

ko’ittasi / koittasi / kokittasi

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokineni

kokinesi

kokinensa / kokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokamme

kokanne

kokanne

kokansa

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokiamme

kokaanne

kokianne

kokaansa

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokiemme

kokanne

kokienne

kokansa

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokiimme

kokaanne

kokiinne

kokaansa

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

ko’issamme / koissamme / kokissamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

ko’issanne / koissanne / kokissanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

ko’istamme / koistamme / kokistamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

ko’istanne / koistanne / kokistanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

ko’illemme / koillemme / kokillemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

ko’illenne / koillenne / kokillenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

ko’illamme / koillamme / kokillamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

ko’illanne / koillanne / kokillanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokinamme

kokananne

kokinanne

kokanansa / kokanaan

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

kokinemme

-

kokinenne

-

kokinensa / kokineen

Singular

Plural

Nom

-

kokamme

kokanne

kokansa

kokamme

kokanne

kokansa

Par

-ta

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiamme

kokianne

kokiansa / kokiaan

Gen

-n

kokamme

kokanne

kokansa

kokiemme

kokienne

kokiensa

Ill

mihin

kokaamme

kokaanne

kokaansa

kokiimme

kokiinne

kokiinsa

Ine

-ssa

koassamme / ko’assamme / kokassamme

koassanne / ko’assanne / kokassanne

koassansa / koassaan / ko’assansa / ko’assaan / kokassansa / kokassaan

ko’issamme / koissamme / kokissamme

ko’issanne / koissanne / kokissanne

ko’issansa / ko’issaan / koissansa / koissaan / kokissansa / kokissaan

Ela

-sta

koastamme / ko’astamme / kokastamme

koastanne / ko’astanne / kokastanne

koastansa / koastaan / ko’astansa / ko’astaan / kokastansa / kokastaan

ko’istamme / koistamme / kokistamme

ko’istanne / koistanne / kokistanne

ko’istansa / ko’istaan / koistansa / koistaan / kokistansa / kokistaan

All

-lle

koallemme / ko’allemme / kokallemme

koallenne / ko’allenne / kokallenne

koalleen / koallensa / ko’alleen / ko’allensa / kokalleen / kokallensa

ko’illemme / koillemme / kokillemme

ko’illenne / koillenne / kokillenne

ko’illensa / ko’illean / koillensa / koillean / kokillensa / kokillean

Ade

-lla

koallamme / ko’allamme / kokallamme

koallanne / ko’allanne / kokallanne

koallansa / koallaan / ko’allansa / ko’allaan / kokallansa / kokallaan

ko’illamme / koillamme / kokillamme

ko’illanne / koillanne / kokillanne

ko’illansa / ko’illaan / koillansa / koillaan / kokillansa / kokillaan

Abl

-lta

koaltamme / ko’altamme / kokaltamme

koaltanne / ko’altanne / kokaltanne

koaltansa / koaltaan / ko’altansa / ko’altaan / kokaltansa / kokaltaan

ko’iltamme / koiltamme / kokiltamme

ko’iltanne / koiltanne / kokiltanne

ko’iltansa / ko’iltaan / koiltansa / koiltaan / kokiltansa / kokiltaan

Tra

-ksi

koaksemme / ko’aksemme / kokaksemme

koaksenne / ko’aksenne / kokaksenne

koakseen / koaksensa / ko’akseen / ko’aksensa / kokakseen / kokaksensa

ko’iksemme / koiksemme / kokiksemme

ko’iksenne / koiksenne / kokiksenne

ko’ikseen / ko’iksensa / koikseen / koiksensa / kokikseen / kokiksensa

Ess

-na

kokanamme

kokananne

kokanansa / kokanaan

kokinamme

kokinanne

kokinansa / kokinaan

Abe

-tta

koattamme / ko’attamme / kokattamme

koattanne / ko’attanne / kokattanne

koattansa / koattaan / ko’attansa / ko’attaan / kokattansa / kokattaan

ko’ittamme / koittamme / kokittamme

ko’ittanne / koittanne / kokittanne

ko’ittansa / ko’ittaan / koittansa / koittaan / kokittansa / kokittaan

Com

-ne

-

-

-

kokinemme

kokinenne

kokinensa / kokineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept