hiostavista |
Adjective, Plural Elative |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Elative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ tavi |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tavis |
Noun, Singular Partitive |
|
| sultry | hiostava, painostava, kiihkeä, intohimoinen |
| sweaty | hikinen, hiostava |
| muggy | hiostava, painostava |
| sticky | tahmainen, hiostava, hankala, nihkeä, tukala, liima- |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiostava |
hiostavat |
Par |
-ta |
hiostavaa |
hiostavia |
Gen |
-n |
hiostavan |
hiostavien |
Ill |
mihin |
hiostavaan |
hiostaviin |
Ine |
-ssa |
hiostavassa |
hiostavissa |
Ela |
-sta |
hiostavasta |
|
All |
-lle |
hiostavalle |
hiostaville |
Ade |
-lla |
hiostavalla |
hiostavilla |
Abl |
-lta |
hiostavalta |
hiostavilta |
Tra |
-ksi |
hiostavaksi |
hiostaviksi |
Ess |
-na |
hiostavana |
hiostavina |
Abe |
-tta |
hiostavatta |
hiostavitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hiostavin |
Singular
Plural
Nom
-
hiostava
hiostavat
Par
-ta
hiostavaa
hiostavia
Gen
-n
hiostavan
hiostavien
Ill
mihin
hiostavaan
hiostaviin
Ine
-ssa
hiostavassa
hiostavissa
Ela
-sta
hiostavasta
All
-lle
hiostavalle
hiostaville
Ade
-lla
hiostavalla
hiostavilla
Abl
-lta
hiostavalta
hiostavilta
Tra
-ksi
hiostavaksi
hiostaviksi
Ess
-na
hiostavana
hiostavina
Abe
-tta
hiostavatta
hiostavitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hiostavin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiostavempi / hiostavampi |
hiostavemmat / hiostavammat |
Par |
-ta |
hiostavempaa / hiostavampaa |
hiostavempia / hiostavampia |
Gen |
-n |
hiostavemman / hiostavamman |
hiostavempien / hiostavampien |
Ill |
mihin |
hiostavempiin / hiostavampiin |
hiostavempiin / hiostavampiin |
Ine |
-ssa |
hiostavemmassa / hiostavammassa |
hiostavemmissa / hiostavammissa |
Ela |
-sta |
hiostavemmasta / hiostavammasta |
hiostavemmista / hiostavammista |
All |
-lle |
hiostavemmalle / hiostavammalle |
hiostavemmille / hiostavammille |
Ade |
-lla |
hiostavemmalla / hiostavammalla |
hiostavemmilla / hiostavammilla |
Abl |
-lta |
hiostavemmalta / hiostavammalta |
hiostavemmilta / hiostavammilta |
Tra |
-ksi |
hiostavemmaksi / hiostavammaksi |
hiostavemmiksi / hiostavammiksi |
Ess |
-na |
hiostavempana / hiostavampana |
hiostavempina / hiostavampina |
Abe |
-tta |
hiostavemmatta / hiostavammatta |
hiostavemmitta / hiostavammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hiostavemmin / hiostavammin |
Singular
Plural
Nom
-
hiostavempi / hiostavampi
hiostavemmat / hiostavammat
Par
-ta
hiostavempaa / hiostavampaa
hiostavempia / hiostavampia
Gen
-n
hiostavemman / hiostavamman
hiostavempien / hiostavampien
Ill
mihin
hiostavempiin / hiostavampiin
hiostavempiin / hiostavampiin
Ine
-ssa
hiostavemmassa / hiostavammassa
hiostavemmissa / hiostavammissa
Ela
-sta
hiostavemmasta / hiostavammasta
hiostavemmista / hiostavammista
All
-lle
hiostavemmalle / hiostavammalle
hiostavemmille / hiostavammille
Ade
-lla
hiostavemmalla / hiostavammalla
hiostavemmilla / hiostavammilla
Abl
-lta
hiostavemmalta / hiostavammalta
hiostavemmilta / hiostavammilta
Tra
-ksi
hiostavemmaksi / hiostavammaksi
hiostavemmiksi / hiostavammiksi
Ess
-na
hiostavempana / hiostavampana
hiostavempina / hiostavampina
Abe
-tta
hiostavemmatta / hiostavammatta
hiostavemmitta / hiostavammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hiostavemmin / hiostavammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiostavin |
hiostavimmat |
Par |
-ta |
hiostavinta |
hiostavimpia |
Gen |
-n |
hiostavimman |
hiostavinten / hiostavimpien |
Ill |
mihin |
hiostavimpaan |
hiostavimpiin |
Ine |
-ssa |
hiostavimmassa |
hiostavimmissa |
Ela |
-sta |
hiostavimmasta |
hiostavimmista |
All |
-lle |
hiostavimmalle |
hiostavimmille |
Ade |
-lla |
hiostavimmalla |
hiostavimmilla |
Abl |
-lta |
hiostavimmalta |
hiostavimmilta |
Tra |
-ksi |
hiostavimmaksi |
hiostavimmiksi |
Ess |
-na |
hiostavimpana |
hiostavimpina |
Abe |
-tta |
hiostavimmatta |
hiostavimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hiostavimmin |
Singular
Plural
Nom
-
hiostavin
hiostavimmat
Par
-ta
hiostavinta
hiostavimpia
Gen
-n
hiostavimman
hiostavinten / hiostavimpien
Ill
mihin
hiostavimpaan
hiostavimpiin
Ine
-ssa
hiostavimmassa
hiostavimmissa
Ela
-sta
hiostavimmasta
hiostavimmista
All
-lle
hiostavimmalle
hiostavimmille
Ade
-lla
hiostavimmalla
hiostavimmilla
Abl
-lta
hiostavimmalta
hiostavimmilta
Tra
-ksi
hiostavimmaksi
hiostavimmiksi
Ess
-na
hiostavimpana
hiostavimpina
Abe
-tta
hiostavimmatta
hiostavimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hiostavimmin
| to sweat | hikoilla, hiostaa, hermoilla, hiota, panna hikoilemaan, raataa |
| to drive | ajaa, kuljettaa, ajella, käyttää, viedä, hiostaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostan |
|
ii |
hiostat |
|
iii |
hiostaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostamme / hiostetaan |
|
ii |
hiostatte |
|
iii |
hiostavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostin |
|
ii |
hiostit |
|
iii |
hiosti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostimme / hiostettiin |
|
ii |
hiostitte |
|
iii |
hiostivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hiostanut |
en ole hiostanut |
ii |
olet hiostanut |
et ole hiostanut |
iii |
on hiostanut |
ei ole hiostanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hiostaneet |
emme ole hiostaneet |
ii |
olette hiostaneet |
ette ole hiostaneet |
iii |
ovat hiostaneet |
eivät ole hiostaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hiostanut |
en ollut hiostanut |
ii |
olit hiostanut |
et ollut hiostanut |
iii |
oli hiostanut |
ei ollut hiostanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hiostaneet |
emme olleet hiostaneet |
ii |
olitte hiostaneet |
ette olleet hiostaneet |
iii |
olivat hiostaneet |
eivät olleet hiostaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostaisin |
|
ii |
hiostaisit |
|
iii |
hiostaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostaisimme |
|
ii |
hiostaisitte |
|
iii |
hiostaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hiostanut |
en olisi hiostanut |
ii |
olisit hiostanut |
et olisi hiostanut |
iii |
olisi hiostanut |
ei olisi hiostanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hiostaneet |
emme olisi hiostaneet |
ii |
olisitte hiostaneet |
ette olisi hiostaneet |
iii |
olisivat hiostaneet |
eivät olisi hiostaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostanen |
en hiostane |
ii |
hiostanet |
et hiostane |
iii |
hiostanee |
ei hiostane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hiostanemme |
emme hiostane |
ii |
hiostanette |
ette hiostane |
iii |
hiostanevat |
eivät hiostane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hiostanut |
en liene hiostanut |
ii |
lienet hiostanut |
et liene hiostanut |
iii |
lienee hiostanut |
ei liene hiostanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hiostaneet |
emme liene hiostaneet |
ii |
lienette hiostaneet |
ette liene hiostaneet |
iii |
lienevät hiostaneet |
eivät liene hiostaneet |
Singular
i |
- |
ii |
hiosta |
iii |
hiostakoon |
Plural
i |
hiostakaamme |
ii |
hiostakaa |
iii |
hiostakoot |
Nom |
- |
hiostaa |
Tra |
-ksi |
hiostaaksensa / hiostaakseen |
Ine |
-ssa |
hiostaessa |
Ins |
-in |
hiostaen |
Ine |
-ssa |
hiostettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hiostamaan |
Ine |
-ssa |
hiostamassa |
Ela |
-sta |
hiostamasta |
Ade |
-lla |
hiostamalla |
Abe |
-tta |
hiostamatta |
Ins |
-in |
hiostaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hiostaminen |
Par |
-ta |
hiostamista |
hiostamaisillaan / hiostamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
hiostetaan |
ei hiosteta |
Imperfect |
hiostettiin |
ei hiostettu |
Potential |
hiostettaneen |
ei hiostettane |
Conditional |
hiostettaisiin |
ei hiostettaisi |
Imperative Present |
hiostettakoon |
älköön hiostettako |
Imperative Perfect |
olkoon hiostettu |
älköön hiostettu |
Positive
Negative
Present
hiostetaan
ei hiosteta
Imperfect
hiostettiin
ei hiostettu
Potential
hiostettaneen
ei hiostettane
Conditional
hiostettaisiin
ei hiostettaisi
Imperative Present
hiostettakoon
älköön hiostettako
Imperative Perfect
olkoon hiostettu
älköön hiostettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hiostava |
hiostettava |
2nd |
hiostanut |
hiostettu |
3rd |
hiostama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hios |
hiokset |
Par |
-ta |
hiosta |
hioksia |
Gen |
-n |
hioksen |
hioksien / hiosten |
Ill |
mihin |
hiokseen |
hioksiin |
Ine |
-ssa |
hioksessa |
hioksissa |
Ela |
-sta |
hioksesta |
hioksista |
All |
-lle |
hiokselle |
hioksille |
Ade |
-lla |
hioksella |
hioksilla |
Abl |
-lta |
hiokselta |
hioksilta |
Tra |
-ksi |
hiokseksi |
hioksiksi |
Ess |
-na |
hioksena |
hioksina |
Abe |
-tta |
hioksetta |
hioksitta |
Com |
-ne |
- |
hioksine |
Ins |
-in |
- |
hioksin |
Singular
Plural
Nom
-
hios
hiokset
Par
-ta
hiosta
hioksia
Gen
-n
hioksen
hioksien / hiosten
Ill
mihin
hiokseen
hioksiin
Ine
-ssa
hioksessa
hioksissa
Ela
-sta
hioksesta
hioksista
All
-lle
hiokselle
hioksille
Ade
-lla
hioksella
hioksilla
Abl
-lta
hiokselta
hioksilta
Tra
-ksi
hiokseksi
hioksiksi
Ess
-na
hioksena
hioksina
Abe
-tta
hioksetta
hioksitta
Com
-ne
-
hioksine
Ins
-in
-
hioksin
| ground-glass joint | |
| ground joint | |
| Chios | |
| Hios | |
| Khios |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
Par |
-ta |
hiosta |
hioksia |
hiosta |
hioksia |
hiosta |
hioksia |
Gen |
-n |
hiokse |
hioksie |
hiokse |
hioksie |
hiokse |
hioksie |
Ill |
mihin |
hioksee |
hioksii |
hioksee |
hioksii |
hioksee |
hioksii |
Ine |
-ssa |
hioksessa |
hioksissa |
hioksessa |
hioksissa |
hioksessa |
hioksissa |
Ela |
-sta |
hioksesta |
hioksista |
hioksesta |
hioksista |
hioksesta |
hioksista |
All |
-lle |
hiokselle |
hioksille |
hiokselle |
hioksille |
hiokselle |
hioksille |
Ade |
-lla |
hioksella |
hioksilla |
hioksella |
hioksilla |
hioksella |
hioksilla |
Abl |
-lta |
hiokselta |
hioksilta |
hiokselta |
hioksilta |
hiokselta |
hioksilta |
Tra |
-ksi |
hioksekse |
hioksikse |
hioksekse |
hioksikse |
hioksekse |
hioksikse |
Ess |
-na |
hioksena |
hioksina |
hioksena |
hioksina |
hioksena |
hioksina |
Abe |
-tta |
hioksetta |
hioksitta |
hioksetta |
hioksitta |
hioksetta |
hioksitta |
Com |
-ne |
- |
hioksine |
- |
hioksine |
- |
hioksine |
Singular
Plural
Nom
-
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
Par
-ta
hiosta
hiosta
hiosta
hioksia
hioksia
hioksia
Gen
-n
hiokse
hiokse
hiokse
hioksie
hioksie
hioksie
Ill
mihin
hioksee
hioksee
hioksee
hioksii
hioksii
hioksii
Ine
-ssa
hioksessa
hioksessa
hioksessa
hioksissa
hioksissa
hioksissa
Ela
-sta
hioksesta
hioksesta
hioksesta
hioksista
hioksista
hioksista
All
-lle
hiokselle
hiokselle
hiokselle
hioksille
hioksille
hioksille
Ade
-lla
hioksella
hioksella
hioksella
hioksilla
hioksilla
hioksilla
Abl
-lta
hiokselta
hiokselta
hiokselta
hioksilta
hioksilta
hioksilta
Tra
-ksi
hioksekse
hioksekse
hioksekse
hioksikse
hioksikse
hioksikse
Ess
-na
hioksena
hioksena
hioksena
hioksina
hioksina
hioksina
Abe
-tta
hioksetta
hioksetta
hioksetta
hioksitta
hioksitta
hioksitta
Com
-ne
-
-
-
hioksine
hioksine
hioksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
hiokse |
Par |
-ta |
hiosta |
hioksia |
hiosta |
hioksia |
hiosta |
hioksia |
Gen |
-n |
hiokse |
hioksie |
hiokse |
hioksie |
hiokse |
hioksie |
Ill |
mihin |
hioksee |
hioksii |
hioksee |
hioksii |
hioksee |
hioksii |
Ine |
-ssa |
hioksessa |
hioksissa |
hioksessa |
hioksissa |
hioksessa |
hioksissa |
Ela |
-sta |
hioksesta |
hioksista |
hioksesta |
hioksista |
hioksesta |
hioksista |
All |
-lle |
hiokselle |
hioksille |
hiokselle |
hioksille |
hiokselle |
hioksille |
Ade |
-lla |
hioksella |
hioksilla |
hioksella |
hioksilla |
hioksella |
hioksilla |
Abl |
-lta |
hiokselta |
hioksilta |
hiokselta |
hioksilta |
hiokselta |
hioksilta |
Tra |
-ksi |
hioksekse |
hioksikse |
hioksekse |
hioksikse |
hioksekse |
hioksikse |
Ess |
-na |
hioksena |
hioksina |
hioksena |
hioksina |
hioksena |
hioksina |
Abe |
-tta |
hioksetta |
hioksitta |
hioksetta |
hioksitta |
hioksetta |
hioksitta |
Com |
-ne |
- |
hioksine |
- |
hioksine |
- |
hioksine |
Singular
Plural
Nom
-
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
hiokse
Par
-ta
hiosta
hiosta
hiosta
hioksia
hioksia
hioksia
Gen
-n
hiokse
hiokse
hiokse
hioksie
hioksie
hioksie
Ill
mihin
hioksee
hioksee
hioksee
hioksii
hioksii
hioksii
Ine
-ssa
hioksessa
hioksessa
hioksessa
hioksissa
hioksissa
hioksissa
Ela
-sta
hioksesta
hioksesta
hioksesta
hioksista
hioksista
hioksista
All
-lle
hiokselle
hiokselle
hiokselle
hioksille
hioksille
hioksille
Ade
-lla
hioksella
hioksella
hioksella
hioksilla
hioksilla
hioksilla
Abl
-lta
hiokselta
hiokselta
hiokselta
hioksilta
hioksilta
hioksilta
Tra
-ksi
hioksekse
hioksekse
hioksekse
hioksikse
hioksikse
hioksikse
Ess
-na
hioksena
hioksena
hioksena
hioksina
hioksina
hioksina
Abe
-tta
hioksetta
hioksetta
hioksetta
hioksitta
hioksitta
hioksitta
Com
-ne
-
-
-
hioksine
hioksine
hioksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavit |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavin |
tavien |
Ill |
mihin |
taviin |
taveihin |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
taviksi |
taveiksi |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
Ins |
-in |
- |
tavein |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavit
Par
-ta
tavia
taveja
Gen
-n
tavin
tavien
Ill
mihin
taviin
taveihin
Ine
-ssa
tavissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
taveista
All
-lle
taville
taveille
Ade
-lla
tavilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
taveilta
Tra
-ksi
taviksi
taveiksi
Ess
-na
tavina
taveina
Abe
-tta
tavitta
taveitta
Com
-ne
-
taveine
Ins
-in
-
tavein
| teal | tavi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
Ill |
mihin |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
- |
taveine |
- |
taveine |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
Par
-ta
tavia
tavia
tavia
taveja
taveja
taveja
Gen
-n
tavi
tavi
tavi
tavie
tavie
tavie
Ill
mihin
tavii
tavii
tavii
taveihi
taveihi
taveihi
Ine
-ssa
tavissa
tavissa
tavissa
taveissa
taveissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
tavista
tavista
taveista
taveista
taveista
All
-lle
taville
taville
taville
taveille
taveille
taveille
Ade
-lla
tavilla
tavilla
tavilla
taveilla
taveilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
tavilta
tavilta
taveilta
taveilta
taveilta
Tra
-ksi
tavikse
tavikse
tavikse
taveikse
taveikse
taveikse
Ess
-na
tavina
tavina
tavina
taveina
taveina
taveina
Abe
-tta
tavitta
tavitta
tavitta
taveitta
taveitta
taveitta
Com
-ne
-
-
-
taveine
taveine
taveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
Ill |
mihin |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
- |
taveine |
- |
taveine |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
Par
-ta
tavia
tavia
tavia
taveja
taveja
taveja
Gen
-n
tavi
tavi
tavi
tavie
tavie
tavie
Ill
mihin
tavii
tavii
tavii
taveihi
taveihi
taveihi
Ine
-ssa
tavissa
tavissa
tavissa
taveissa
taveissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
tavista
tavista
taveista
taveista
taveista
All
-lle
taville
taville
taville
taveille
taveille
taveille
Ade
-lla
tavilla
tavilla
tavilla
taveilla
taveilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
tavilta
tavilta
taveilta
taveilta
taveilta
Tra
-ksi
tavikse
tavikse
tavikse
taveikse
taveikse
taveikse
Ess
-na
tavina
tavina
tavina
taveina
taveina
taveina
Abe
-tta
tavitta
tavitta
tavitta
taveitta
taveitta
taveitta
Com
-ne
-
-
-
taveine
taveine
taveine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavis |
tavikset |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
taviksen |
taviksien / tavisten |
Ill |
mihin |
tavikseen |
taviksiin |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
tavikseksi |
taviksiksi |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
Ins |
-in |
- |
taviksin |
Singular
Plural
Nom
-
tavis
tavikset
Par
-ta
tavista
taviksia
Gen
-n
taviksen
taviksien / tavisten
Ill
mihin
tavikseen
taviksiin
Ine
-ssa
taviksessa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksista
All
-lle
tavikselle
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
taviksilta
Tra
-ksi
tavikseksi
taviksiksi
Ess
-na
taviksena
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksitta
Com
-ne
-
taviksine
Ins
-in
-
taviksin
| Tavis | |
| Tavis | |
| to Tavis |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
Ill |
mihin |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
Singular
Plural
Nom
-
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
Par
-ta
tavista
tavista
tavista
taviksia
taviksia
taviksia
Gen
-n
tavikse
tavikse
tavikse
taviksie
taviksie
taviksie
Ill
mihin
taviksee
taviksee
taviksee
taviksii
taviksii
taviksii
Ine
-ssa
taviksessa
taviksessa
taviksessa
taviksissa
taviksissa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksesta
taviksesta
taviksista
taviksista
taviksista
All
-lle
tavikselle
tavikselle
tavikselle
taviksille
taviksille
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksella
taviksella
taviksilla
taviksilla
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
tavikselta
tavikselta
taviksilta
taviksilta
taviksilta
Tra
-ksi
taviksekse
taviksekse
taviksekse
taviksikse
taviksikse
taviksikse
Ess
-na
taviksena
taviksena
taviksena
taviksina
taviksina
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksetta
taviksetta
taviksitta
taviksitta
taviksitta
Com
-ne
-
-
-
taviksine
taviksine
taviksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
Ill |
mihin |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
Singular
Plural
Nom
-
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
Par
-ta
tavista
tavista
tavista
taviksia
taviksia
taviksia
Gen
-n
tavikse
tavikse
tavikse
taviksie
taviksie
taviksie
Ill
mihin
taviksee
taviksee
taviksee
taviksii
taviksii
taviksii
Ine
-ssa
taviksessa
taviksessa
taviksessa
taviksissa
taviksissa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksesta
taviksesta
taviksista
taviksista
taviksista
All
-lle
tavikselle
tavikselle
tavikselle
taviksille
taviksille
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksella
taviksella
taviksilla
taviksilla
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
tavikselta
tavikselta
taviksilta
taviksilta
taviksilta
Tra
-ksi
taviksekse
taviksekse
taviksekse
taviksikse
taviksikse
taviksikse
Ess
-na
taviksena
taviksena
taviksena
taviksina
taviksina
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksetta
taviksetta
taviksitta
taviksitta
taviksitta
Com
-ne
-
-
-
taviksine
taviksine
taviksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net