logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiostava, adjective

Word analysis
hiostavista

hiostavista

hiostava

Adjective, Plural Elative

hiostaa

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Elative

hios

Noun, Singular Nominative

+ tavi

Noun, Singular Elative

hios

Noun, Singular Nominative

+ tavis

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

sweaty (likely to cause one to sweat) Fin:hiostava päiväEng:sweaty day Show more arrow right
sultry hiostava, painostava, kiihkeä, intohimoinen
sweaty hikinen, hiostava
muggy hiostava, painostava
sticky tahmainen, hiostava, hankala, nihkeä, tukala, liima-
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Jos tuoksahdan pahalta, se johtuu hiostavista housuista. If I've got whiffy pits, I apologise, but it is from wearing slightly hot trousers. Sinä iltana oli hiostava ilma. It was muggy for so late at night. On niin hiostavaa. So sultry. Se oli hiostavaa puuhaa. That is sweaty work. Pirun hiostava ilma. It's humid as hell, though. Täällä on usein hiukan hiostavaa. I' m afraid I have a tendency to turn up the heat. He hiostavat häntä. Oh, Mike, they're gonna come at her hard. Ne hiostavat minua. They make me sweat. Morganit hiostavat Kopetskyä. It looks like the Morgan brothers are really challenging Kopetsky there. Nämä kumihousut hiostavat, isi. Daddy, these rubber pants are hot. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hiostava

hiostavat

Par

-ta

hiostavaa

hiostavia

Gen

-n

hiostavan

hiostavien

Ill

mihin

hiostavaan

hiostaviin

Ine

-ssa

hiostavassa

hiostavissa

Ela

-sta

hiostavasta

hiostavista

All

-lle

hiostavalle

hiostaville

Ade

-lla

hiostavalla

hiostavilla

Abl

-lta

hiostavalta

hiostavilta

Tra

-ksi

hiostavaksi

hiostaviksi

Ess

-na

hiostavana

hiostavina

Abe

-tta

hiostavatta

hiostavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hiostava

hiostavat

Par

-ta

hiostavaa

hiostavia

Gen

-n

hiostavan

hiostavien

Ill

mihin

hiostavaan

hiostaviin

Ine

-ssa

hiostavassa

hiostavissa

Ela

-sta

hiostavasta

hiostavista

All

-lle

hiostavalle

hiostaville

Ade

-lla

hiostavalla

hiostavilla

Abl

-lta

hiostavalta

hiostavilta

Tra

-ksi

hiostavaksi

hiostaviksi

Ess

-na

hiostavana

hiostavina

Abe

-tta

hiostavatta

hiostavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hiostavempi / hiostavampi

hiostavemmat / hiostavammat

Par

-ta

hiostavempaa / hiostavampaa

hiostavempia / hiostavampia

Gen

-n

hiostavemman / hiostavamman

hiostavempien / hiostavampien

Ill

mihin

hiostavempiin / hiostavampiin

hiostavempiin / hiostavampiin

Ine

-ssa

hiostavemmassa / hiostavammassa

hiostavemmissa / hiostavammissa

Ela

-sta

hiostavemmasta / hiostavammasta

hiostavemmista / hiostavammista

All

-lle

hiostavemmalle / hiostavammalle

hiostavemmille / hiostavammille

Ade

-lla

hiostavemmalla / hiostavammalla

hiostavemmilla / hiostavammilla

Abl

-lta

hiostavemmalta / hiostavammalta

hiostavemmilta / hiostavammilta

Tra

-ksi

hiostavemmaksi / hiostavammaksi

hiostavemmiksi / hiostavammiksi

Ess

-na

hiostavempana / hiostavampana

hiostavempina / hiostavampina

Abe

-tta

hiostavemmatta / hiostavammatta

hiostavemmitta / hiostavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavemmin / hiostavammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hiostavempi / hiostavampi

hiostavemmat / hiostavammat

Par

-ta

hiostavempaa / hiostavampaa

hiostavempia / hiostavampia

Gen

-n

hiostavemman / hiostavamman

hiostavempien / hiostavampien

Ill

mihin

hiostavempiin / hiostavampiin

hiostavempiin / hiostavampiin

Ine

-ssa

hiostavemmassa / hiostavammassa

hiostavemmissa / hiostavammissa

Ela

-sta

hiostavemmasta / hiostavammasta

hiostavemmista / hiostavammista

All

-lle

hiostavemmalle / hiostavammalle

hiostavemmille / hiostavammille

Ade

-lla

hiostavemmalla / hiostavammalla

hiostavemmilla / hiostavammilla

Abl

-lta

hiostavemmalta / hiostavammalta

hiostavemmilta / hiostavammilta

Tra

-ksi

hiostavemmaksi / hiostavammaksi

hiostavemmiksi / hiostavammiksi

Ess

-na

hiostavempana / hiostavampana

hiostavempina / hiostavampina

Abe

-tta

hiostavemmatta / hiostavammatta

hiostavemmitta / hiostavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavemmin / hiostavammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

hiostavin

hiostavimmat

Par

-ta

hiostavinta

hiostavimpia

Gen

-n

hiostavimman

hiostavinten / hiostavimpien

Ill

mihin

hiostavimpaan

hiostavimpiin

Ine

-ssa

hiostavimmassa

hiostavimmissa

Ela

-sta

hiostavimmasta

hiostavimmista

All

-lle

hiostavimmalle

hiostavimmille

Ade

-lla

hiostavimmalla

hiostavimmilla

Abl

-lta

hiostavimmalta

hiostavimmilta

Tra

-ksi

hiostavimmaksi

hiostavimmiksi

Ess

-na

hiostavimpana

hiostavimpina

Abe

-tta

hiostavimmatta

hiostavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

hiostavin

hiostavimmat

Par

-ta

hiostavinta

hiostavimpia

Gen

-n

hiostavimman

hiostavinten / hiostavimpien

Ill

mihin

hiostavimpaan

hiostavimpiin

Ine

-ssa

hiostavimmassa

hiostavimmissa

Ela

-sta

hiostavimmasta

hiostavimmista

All

-lle

hiostavimmalle

hiostavimmille

Ade

-lla

hiostavimmalla

hiostavimmilla

Abl

-lta

hiostavimmalta

hiostavimmilta

Tra

-ksi

hiostavimmaksi

hiostavimmiksi

Ess

-na

hiostavimpana

hiostavimpina

Abe

-tta

hiostavimmatta

hiostavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hiostavimmin

Wiktionary

(transitive) to make someone sweat Fin:Nämä vaatteet hiostavat minua.Eng:These clothes are making me sweat. (figuratively) to push (to urge someone into a given course of action) Fin:Älä hiosta minua!Eng:Don't push me! Show more arrow right Adjectives hiostava Show more arrow right hiota (“to sweat”) +‎ -staa Show more arrow right
to sweat hikoilla, hiostaa, hermoilla, hiota, panna hikoilemaan, raataa
to drive ajaa, kuljettaa, ajella, käyttää, viedä, hiostaa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Tatoeba He hiostavat häntä. Oh, Mike, they're gonna come at her hard. Ne hiostavat minua. They make me sweat. Älä hiosta, Gavin. Don't push me, Gavin. Hiostaako sinua täällä? Are you sweating here? Pirun hiostava ilma. It's humid as hell, though. On niin hiostavaa. So sultry. Hiostin heitä. I was just sweating'them. Miksi hiostaa näin paljon? Why am I sweating so much? Coop hiostaa minua. Coop is on a tear. Älä viitsi hiostaa. Come on, give me a break, okay?. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hiostan

en hiosta

ii

hiostat

et hiosta

iii

hiostaa

ei hiosta

Plural

Positive

Negative

i

hiostamme / hiostetaan

emme hiosta / ei hiosteta

ii

hiostatte

ette hiosta

iii

hiostavat

eivät hiosta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hiostin

en hiostanut

ii

hiostit

et hiostanut

iii

hiosti

ei hiostanut

Plural

Positive

Negative

i

hiostimme / hiostettiin

emme hiostaneet / ei hiostettu

ii

hiostitte

ette hiostaneet

iii

hiostivat

eivät hiostaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hiostanut

en ole hiostanut

ii

olet hiostanut

et ole hiostanut

iii

on hiostanut

ei ole hiostanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hiostaneet

emme ole hiostaneet

ii

olette hiostaneet

ette ole hiostaneet

iii

ovat hiostaneet

eivät ole hiostaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hiostanut

en ollut hiostanut

ii

olit hiostanut

et ollut hiostanut

iii

oli hiostanut

ei ollut hiostanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hiostaneet

emme olleet hiostaneet

ii

olitte hiostaneet

ette olleet hiostaneet

iii

olivat hiostaneet

eivät olleet hiostaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hiostaisin

en hiostaisi

ii

hiostaisit

et hiostaisi

iii

hiostaisi

ei hiostaisi

Plural

Positive

Negative

i

hiostaisimme

emme hiostaisi

ii

hiostaisitte

ette hiostaisi

iii

hiostaisivat

eivät hiostaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hiostanut

en olisi hiostanut

ii

olisit hiostanut

et olisi hiostanut

iii

olisi hiostanut

ei olisi hiostanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hiostaneet

emme olisi hiostaneet

ii

olisitte hiostaneet

ette olisi hiostaneet

iii

olisivat hiostaneet

eivät olisi hiostaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hiostanen

en hiostane

ii

hiostanet

et hiostane

iii

hiostanee

ei hiostane

Plural

Positive

Negative

i

hiostanemme

emme hiostane

ii

hiostanette

ette hiostane

iii

hiostanevat

eivät hiostane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hiostanut

en liene hiostanut

ii

lienet hiostanut

et liene hiostanut

iii

lienee hiostanut

ei liene hiostanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hiostaneet

emme liene hiostaneet

ii

lienette hiostaneet

ette liene hiostaneet

iii

lienevät hiostaneet

eivät liene hiostaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hiosta

iii

hiostakoon

Plural

i

hiostakaamme

ii

hiostakaa

iii

hiostakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hiostaa

Tra

-ksi

hiostaaksensa / hiostaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hiostaessa

Ins

-in

hiostaen

Ine

-ssa

hiostettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hiostamaan

Ine

-ssa

hiostamassa

Ela

-sta

hiostamasta

Ade

-lla

hiostamalla

Abe

-tta

hiostamatta

Ins

-in

hiostaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hiostaminen

Par

-ta

hiostamista

Infinitive V

hiostamaisillaan / hiostamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hiostetaan

ei hiosteta

Imperfect

hiostettiin

ei hiostettu

Potential

hiostettaneen

ei hiostettane

Conditional

hiostettaisiin

ei hiostettaisi

Imperative Present

hiostettakoon

älköön hiostettako

Imperative Perfect

olkoon hiostettu

älköön hiostettu

Positive

Negative

Present

hiostetaan

ei hiosteta

Imperfect

hiostettiin

ei hiostettu

Potential

hiostettaneen

ei hiostettane

Conditional

hiostettaisiin

ei hiostettaisi

Imperative Present

hiostettakoon

älköön hiostettako

Imperative Perfect

olkoon hiostettu

älköön hiostettu

Participle

Active

Passive

1st

hiostava

hiostettava

2nd

hiostanut

hiostettu

3rd

hiostama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hios

hiokset

Par

-ta

hiosta

hioksia

Gen

-n

hioksen

hioksien / hiosten

Ill

mihin

hiokseen

hioksiin

Ine

-ssa

hioksessa

hioksissa

Ela

-sta

hioksesta

hioksista

All

-lle

hiokselle

hioksille

Ade

-lla

hioksella

hioksilla

Abl

-lta

hiokselta

hioksilta

Tra

-ksi

hiokseksi

hioksiksi

Ess

-na

hioksena

hioksina

Abe

-tta

hioksetta

hioksitta

Com

-ne

-

hioksine

Ins

-in

-

hioksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hios

hiokset

Par

-ta

hiosta

hioksia

Gen

-n

hioksen

hioksien / hiosten

Ill

mihin

hiokseen

hioksiin

Ine

-ssa

hioksessa

hioksissa

Ela

-sta

hioksesta

hioksista

All

-lle

hiokselle

hioksille

Ade

-lla

hioksella

hioksilla

Abl

-lta

hiokselta

hioksilta

Tra

-ksi

hiokseksi

hioksiksi

Ess

-na

hioksena

hioksina

Abe

-tta

hioksetta

hioksitta

Com

-ne

-

hioksine

Ins

-in

-

hioksin

ground-glass joint
ground joint
Chios
Hios
Khios
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba - Finnish-English, sentence 1234567; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3424; oj4; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 54321; OPUS - Finnish-English, sentence 5500; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 10200; Tilde MODEL Parallel Corpora - Finnish-English, sentence 13579; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3000; OPUS - Finnish-English, sentence 98765 Hios oli hiukan liian terävä. The file was a bit too sharp. Leikkaa hios terävällä veitsellä. Cut the hios with a sharp knife. Hios on äärimmäisen sitkeää ja kestävää. hios is extremely tough and durable. Tessalonikins-Hios: EUR. Thessaloniki- Hios : EUR. Hios kestää korkeita lämpötiloja ilman ongelmia. Hios can withstand high temperatures without any issues. Minun täytyy ostaa uusi hios auton korjausta varten. I need to buy a new polisher for the car repair. Tämä hios on erityisen tehokas ruosteen poistamiseen. This abrasive is particularly effective for removing rust. Tämä hios on valmistettu erityisesti teollisuuskäyttöön. This hios is specially made for industrial use. Hios on aine jota käytetään usein teräksen kiillotukseen. Hios is a substance commonly used for polishing steel. Hios on erinomainen materiaali koneen osien valmistukseen. Hios is an excellent material for manufacturing machine parts. Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry) ground joint, ground glass joint Show more arrow right hioa +‎ -os Show more arrow right

Wikipedia

Chios Chios (/ˈkaɪ.ɒs, ˈkaɪ.oʊs, ˈkiː-/; Greek: Χίος, romanized: Khíos [ˈçi.os] (listen)) is the fifth largest of the Greek islands, situated in the northern Aegean Sea. The island is separated from Turkey by the Chios Strait. Chios is notable for its exports of mastic gum and its nickname is "the Mastic Island". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiokseni

hiokseni

hioksesi

hioksesi

hioksensa

hioksensa

Par

-ta

hiostani

hioksiani

hiostasi

hioksiasi

hiostansa / hiostaan

hioksiansa / hioksiaan

Gen

-n

hiokseni

hioksieni / hiosteni

hioksesi

hioksiesi / hiostesi

hioksensa

hioksiensa / hiostensa

Ill

mihin

hiokseeni

hioksiini

hiokseesi

hioksiisi

hiokseensa

hioksiinsa

Ine

-ssa

hioksessani

hioksissani

hioksessasi

hioksissasi

hioksessansa / hioksessaan

hioksissansa / hioksissaan

Ela

-sta

hioksestani

hioksistani

hioksestasi

hioksistasi

hioksestansa / hioksestaan

hioksistansa / hioksistaan

All

-lle

hiokselleni

hioksilleni

hioksellesi

hioksillesi

hioksellensa / hiokselleen

hioksillensa / hioksillean

Ade

-lla

hioksellani

hioksillani

hioksellasi

hioksillasi

hioksellansa / hioksellaan

hioksillansa / hioksillaan

Abl

-lta

hiokseltani

hioksiltani

hiokseltasi

hioksiltasi

hiokseltansa / hiokseltaan

hioksiltansa / hioksiltaan

Tra

-ksi

hioksekseni

hioksikseni

hiokseksesi

hioksiksesi

hiokseksensa / hioksekseen

hioksiksensa / hioksikseen

Ess

-na

hioksenani

hioksinani

hioksenasi

hioksinasi

hioksenansa / hioksenaan

hioksinansa / hioksinaan

Abe

-tta

hioksettani

hioksittani

hioksettasi

hioksittasi

hioksettansa / hioksettaan

hioksittansa / hioksittaan

Com

-ne

-

hioksineni

-

hioksinesi

-

hioksinensa / hioksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiokseni

hioksesi

hioksensa

hiokseni

hioksesi

hioksensa

Par

-ta

hiostani

hiostasi

hiostansa / hiostaan

hioksiani

hioksiasi

hioksiansa / hioksiaan

Gen

-n

hiokseni

hioksesi

hioksensa

hioksieni / hiosteni

hioksiesi / hiostesi

hioksiensa / hiostensa

Ill

mihin

hiokseeni

hiokseesi

hiokseensa

hioksiini

hioksiisi

hioksiinsa

Ine

-ssa

hioksessani

hioksessasi

hioksessansa / hioksessaan

hioksissani

hioksissasi

hioksissansa / hioksissaan

Ela

-sta

hioksestani

hioksestasi

hioksestansa / hioksestaan

hioksistani

hioksistasi

hioksistansa / hioksistaan

All

-lle

hiokselleni

hioksellesi

hioksellensa / hiokselleen

hioksilleni

hioksillesi

hioksillensa / hioksillean

Ade

-lla

hioksellani

hioksellasi

hioksellansa / hioksellaan

hioksillani

hioksillasi

hioksillansa / hioksillaan

Abl

-lta

hiokseltani

hiokseltasi

hiokseltansa / hiokseltaan

hioksiltani

hioksiltasi

hioksiltansa / hioksiltaan

Tra

-ksi

hioksekseni

hiokseksesi

hiokseksensa / hioksekseen

hioksikseni

hioksiksesi

hioksiksensa / hioksikseen

Ess

-na

hioksenani

hioksenasi

hioksenansa / hioksenaan

hioksinani

hioksinasi

hioksinansa / hioksinaan

Abe

-tta

hioksettani

hioksettasi

hioksettansa / hioksettaan

hioksittani

hioksittasi

hioksittansa / hioksittaan

Com

-ne

-

-

-

hioksineni

hioksinesi

hioksinensa / hioksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hioksemme

hioksemme

hioksenne

hioksenne

hioksensa

hioksensa

Par

-ta

hiostamme

hioksiamme

hiostanne

hioksianne

hiostansa / hiostaan

hioksiansa / hioksiaan

Gen

-n

hioksemme

hioksiemme / hiostemme

hioksenne

hioksienne / hiostenne

hioksensa

hioksiensa / hiostensa

Ill

mihin

hiokseemme

hioksiimme

hiokseenne

hioksiinne

hiokseensa

hioksiinsa

Ine

-ssa

hioksessamme

hioksissamme

hioksessanne

hioksissanne

hioksessansa / hioksessaan

hioksissansa / hioksissaan

Ela

-sta

hioksestamme

hioksistamme

hioksestanne

hioksistanne

hioksestansa / hioksestaan

hioksistansa / hioksistaan

All

-lle

hioksellemme

hioksillemme

hioksellenne

hioksillenne

hioksellensa / hiokselleen

hioksillensa / hioksillean

Ade

-lla

hioksellamme

hioksillamme

hioksellanne

hioksillanne

hioksellansa / hioksellaan

hioksillansa / hioksillaan

Abl

-lta

hiokseltamme

hioksiltamme

hiokseltanne

hioksiltanne

hiokseltansa / hiokseltaan

hioksiltansa / hioksiltaan

Tra

-ksi

hiokseksemme

hioksiksemme

hiokseksenne

hioksiksenne

hiokseksensa / hioksekseen

hioksiksensa / hioksikseen

Ess

-na

hioksenamme

hioksinamme

hioksenanne

hioksinanne

hioksenansa / hioksenaan

hioksinansa / hioksinaan

Abe

-tta

hioksettamme

hioksittamme

hioksettanne

hioksittanne

hioksettansa / hioksettaan

hioksittansa / hioksittaan

Com

-ne

-

hioksinemme

-

hioksinenne

-

hioksinensa / hioksineen

Singular

Plural

Nom

-

hioksemme

hioksenne

hioksensa

hioksemme

hioksenne

hioksensa

Par

-ta

hiostamme

hiostanne

hiostansa / hiostaan

hioksiamme

hioksianne

hioksiansa / hioksiaan

Gen

-n

hioksemme

hioksenne

hioksensa

hioksiemme / hiostemme

hioksienne / hiostenne

hioksiensa / hiostensa

Ill

mihin

hiokseemme

hiokseenne

hiokseensa

hioksiimme

hioksiinne

hioksiinsa

Ine

-ssa

hioksessamme

hioksessanne

hioksessansa / hioksessaan

hioksissamme

hioksissanne

hioksissansa / hioksissaan

Ela

-sta

hioksestamme

hioksestanne

hioksestansa / hioksestaan

hioksistamme

hioksistanne

hioksistansa / hioksistaan

All

-lle

hioksellemme

hioksellenne

hioksellensa / hiokselleen

hioksillemme

hioksillenne

hioksillensa / hioksillean

Ade

-lla

hioksellamme

hioksellanne

hioksellansa / hioksellaan

hioksillamme

hioksillanne

hioksillansa / hioksillaan

Abl

-lta

hiokseltamme

hiokseltanne

hiokseltansa / hiokseltaan

hioksiltamme

hioksiltanne

hioksiltansa / hioksiltaan

Tra

-ksi

hiokseksemme

hiokseksenne

hiokseksensa / hioksekseen

hioksiksemme

hioksiksenne

hioksiksensa / hioksikseen

Ess

-na

hioksenamme

hioksenanne

hioksenansa / hioksenaan

hioksinamme

hioksinanne

hioksinansa / hioksinaan

Abe

-tta

hioksettamme

hioksettanne

hioksettansa / hioksettaan

hioksittamme

hioksittanne

hioksittansa / hioksittaan

Com

-ne

-

-

-

hioksinemme

hioksinenne

hioksinensa / hioksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavi

tavit

Par

-ta

tavia

taveja

Gen

-n

tavin

tavien

Ill

mihin

taviin

taveihin

Ine

-ssa

tavissa

taveissa

Ela

-sta

tavista

taveista

All

-lle

taville

taveille

Ade

-lla

tavilla

taveilla

Abl

-lta

tavilta

taveilta

Tra

-ksi

taviksi

taveiksi

Ess

-na

tavina

taveina

Abe

-tta

tavitta

taveitta

Com

-ne

-

taveine

Ins

-in

-

tavein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavi

tavit

Par

-ta

tavia

taveja

Gen

-n

tavin

tavien

Ill

mihin

taviin

taveihin

Ine

-ssa

tavissa

taveissa

Ela

-sta

tavista

taveista

All

-lle

taville

taveille

Ade

-lla

tavilla

taveilla

Abl

-lta

tavilta

taveilta

Tra

-ksi

taviksi

taveiksi

Ess

-na

tavina

taveina

Abe

-tta

tavitta

taveitta

Com

-ne

-

taveine

Ins

-in

-

tavein

teal tavi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Kenneth on tavi. Kenneth is being a real... Tavi ui nopeasti veden pinnalla. The tavi swims quickly on the surface of the water. Miten jaksat, Tavi? How are you, Tavi? Ihan miten vain, Tavi. Whatever you say, Tavi. Tavikseen ei uskota. No one is giving them much of a chance. Meidän Tavi kiinnostukset ovat samoja. Your tavi interests are my tavi interests. Marja käveli tavikseen tiellä. Marja walked the usual way on the road. Emme käytä edes sanaa tavi, herra Parcell. We're not even using the word "dingbat," Mr. Parcell. Hän hiihti tavikseen suksillaan. He skied as usual with his skis. Hauptmannin tavi valittiin 29 centin merkkiin. Hautman's blue- winged teal got the 29-cent. Show more arrow right

Wiktionary

common teal (Anas crecca) Show more arrow right Related to Karelian tavi. Borrowed from Swedish stav (“cane, stave”). Show more arrow right

Wikipedia

Eurasian teal The Eurasian teal (Anas crecca), common teal, or Eurasian green-winged teal is a common and widespread duck which breeds in temperate Eurosiberia and migrates south in winter. The Eurasian teal is often called simply the teal due to being the only one of these small dabbling ducks in much of its range. The bird gives its name to the blue-green colour teal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavini

tavini

tavisi

tavisi

tavinsa

tavinsa

Par

-ta

taviani

tavejani

taviasi

tavejasi

taviansa / taviaan

tavejansa / tavejaan

Gen

-n

tavini

tavieni

tavisi

taviesi

tavinsa

taviensa

Ill

mihin

taviini

taveihini

taviisi

taveihisi

taviinsa

taveihinsa

Ine

-ssa

tavissani

taveissani

tavissasi

taveissasi

tavissansa / tavissaan

taveissansa / taveissaan

Ela

-sta

tavistani

taveistani

tavistasi

taveistasi

tavistansa / tavistaan

taveistansa / taveistaan

All

-lle

tavilleni

taveilleni

tavillesi

taveillesi

tavillensa / tavilleen

taveillensa / taveillean

Ade

-lla

tavillani

taveillani

tavillasi

taveillasi

tavillansa / tavillaan

taveillansa / taveillaan

Abl

-lta

taviltani

taveiltani

taviltasi

taveiltasi

taviltansa / taviltaan

taveiltansa / taveiltaan

Tra

-ksi

tavikseni

taveikseni

taviksesi

taveiksesi

taviksensa / tavikseen

taveiksensa / taveikseen

Ess

-na

tavinani

taveinani

tavinasi

taveinasi

tavinansa / tavinaan

taveinansa / taveinaan

Abe

-tta

tavittani

taveittani

tavittasi

taveittasi

tavittansa / tavittaan

taveittansa / taveittaan

Com

-ne

-

taveineni

-

taveinesi

-

taveinensa / taveineen

Singular

Plural

Nom

-

tavini

tavisi

tavinsa

tavini

tavisi

tavinsa

Par

-ta

taviani

taviasi

taviansa / taviaan

tavejani

tavejasi

tavejansa / tavejaan

Gen

-n

tavini

tavisi

tavinsa

tavieni

taviesi

taviensa

Ill

mihin

taviini

taviisi

taviinsa

taveihini

taveihisi

taveihinsa

Ine

-ssa

tavissani

tavissasi

tavissansa / tavissaan

taveissani

taveissasi

taveissansa / taveissaan

Ela

-sta

tavistani

tavistasi

tavistansa / tavistaan

taveistani

taveistasi

taveistansa / taveistaan

All

-lle

tavilleni

tavillesi

tavillensa / tavilleen

taveilleni

taveillesi

taveillensa / taveillean

Ade

-lla

tavillani

tavillasi

tavillansa / tavillaan

taveillani

taveillasi

taveillansa / taveillaan

Abl

-lta

taviltani

taviltasi

taviltansa / taviltaan

taveiltani

taveiltasi

taveiltansa / taveiltaan

Tra

-ksi

tavikseni

taviksesi

taviksensa / tavikseen

taveikseni

taveiksesi

taveiksensa / taveikseen

Ess

-na

tavinani

tavinasi

tavinansa / tavinaan

taveinani

taveinasi

taveinansa / taveinaan

Abe

-tta

tavittani

tavittasi

tavittansa / tavittaan

taveittani

taveittasi

taveittansa / taveittaan

Com

-ne

-

-

-

taveineni

taveinesi

taveinensa / taveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavimme

tavimme

tavinne

tavinne

tavinsa

tavinsa

Par

-ta

taviamme

tavejamme

tavianne

tavejanne

taviansa / taviaan

tavejansa / tavejaan

Gen

-n

tavimme

taviemme

tavinne

tavienne

tavinsa

taviensa

Ill

mihin

taviimme

taveihimme

taviinne

taveihinne

taviinsa

taveihinsa

Ine

-ssa

tavissamme

taveissamme

tavissanne

taveissanne

tavissansa / tavissaan

taveissansa / taveissaan

Ela

-sta

tavistamme

taveistamme

tavistanne

taveistanne

tavistansa / tavistaan

taveistansa / taveistaan

All

-lle

tavillemme

taveillemme

tavillenne

taveillenne

tavillensa / tavilleen

taveillensa / taveillean

Ade

-lla

tavillamme

taveillamme

tavillanne

taveillanne

tavillansa / tavillaan

taveillansa / taveillaan

Abl

-lta

taviltamme

taveiltamme

taviltanne

taveiltanne

taviltansa / taviltaan

taveiltansa / taveiltaan

Tra

-ksi

taviksemme

taveiksemme

taviksenne

taveiksenne

taviksensa / tavikseen

taveiksensa / taveikseen

Ess

-na

tavinamme

taveinamme

tavinanne

taveinanne

tavinansa / tavinaan

taveinansa / taveinaan

Abe

-tta

tavittamme

taveittamme

tavittanne

taveittanne

tavittansa / tavittaan

taveittansa / taveittaan

Com

-ne

-

taveinemme

-

taveinenne

-

taveinensa / taveineen

Singular

Plural

Nom

-

tavimme

tavinne

tavinsa

tavimme

tavinne

tavinsa

Par

-ta

taviamme

tavianne

taviansa / taviaan

tavejamme

tavejanne

tavejansa / tavejaan

Gen

-n

tavimme

tavinne

tavinsa

taviemme

tavienne

taviensa

Ill

mihin

taviimme

taviinne

taviinsa

taveihimme

taveihinne

taveihinsa

Ine

-ssa

tavissamme

tavissanne

tavissansa / tavissaan

taveissamme

taveissanne

taveissansa / taveissaan

Ela

-sta

tavistamme

tavistanne

tavistansa / tavistaan

taveistamme

taveistanne

taveistansa / taveistaan

All

-lle

tavillemme

tavillenne

tavillensa / tavilleen

taveillemme

taveillenne

taveillensa / taveillean

Ade

-lla

tavillamme

tavillanne

tavillansa / tavillaan

taveillamme

taveillanne

taveillansa / taveillaan

Abl

-lta

taviltamme

taviltanne

taviltansa / taviltaan

taveiltamme

taveiltanne

taveiltansa / taveiltaan

Tra

-ksi

taviksemme

taviksenne

taviksensa / tavikseen

taveiksemme

taveiksenne

taveiksensa / taveikseen

Ess

-na

tavinamme

tavinanne

tavinansa / tavinaan

taveinamme

taveinanne

taveinansa / taveinaan

Abe

-tta

tavittamme

tavittanne

tavittansa / tavittaan

taveittamme

taveittanne

taveittansa / taveittaan

Com

-ne

-

-

-

taveinemme

taveinenne

taveinensa / taveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavis

tavikset

Par

-ta

tavista

taviksia

Gen

-n

taviksen

taviksien / tavisten

Ill

mihin

tavikseen

taviksiin

Ine

-ssa

taviksessa

taviksissa

Ela

-sta

taviksesta

taviksista

All

-lle

tavikselle

taviksille

Ade

-lla

taviksella

taviksilla

Abl

-lta

tavikselta

taviksilta

Tra

-ksi

tavikseksi

taviksiksi

Ess

-na

taviksena

taviksina

Abe

-tta

taviksetta

taviksitta

Com

-ne

-

taviksine

Ins

-in

-

taviksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tavis

tavikset

Par

-ta

tavista

taviksia

Gen

-n

taviksen

taviksien / tavisten

Ill

mihin

tavikseen

taviksiin

Ine

-ssa

taviksessa

taviksissa

Ela

-sta

taviksesta

taviksista

All

-lle

tavikselle

taviksille

Ade

-lla

taviksella

taviksilla

Abl

-lta

tavikselta

taviksilta

Tra

-ksi

tavikseksi

taviksiksi

Ess

-na

taviksena

taviksina

Abe

-tta

taviksetta

taviksitta

Com

-ne

-

taviksine

Ins

-in

-

taviksin

Tavis
Tavis
to Tavis
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Tavis ei välitä julkkiksista. Tavis doesn't care about celebrities. Tavis ei ymmärrä taiteen kauneutta. The ordinary person doesn't understand the beauty of art. Moni tavis voi ryhtyä poliitikoksi. Many regular people can become politicians. Älä aliarvioi tavista. Don't underestimate the ordinary person. Tavis sai vihdoin tunnustusta työstään. The commoner finally received recognition for his work. Tavis astui lauteille ja lauloi upeasti. The ordinary person stepped onto the stage and sang beautifully. Tavikseen ei uskota. No one is giving them much of a chance. Inhoaa taviksia. Hates mundanes. Tavis kertoi parhaalle kaverilleen salaisuutensa. The average Joe told his best friend his secret. Hän lauloi tavikseen. He sang casually. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) An ordinary person, a random (unimportant person), a nobody, Mr. Nobody. Show more arrow right julkkis Show more arrow right Contracted from tavallinen ihminen (“ordinary person”) + -is. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tavikseni

tavikseni

taviksesi

taviksesi

taviksensa

taviksensa

Par

-ta

tavistani

taviksiani

tavistasi

taviksiasi

tavistansa / tavistaan

taviksiansa / taviksiaan

Gen

-n

tavikseni

taviksieni / tavisteni

taviksesi

taviksiesi / tavistesi

taviksensa

taviksiensa / tavistensa

Ill

mihin

tavikseeni

taviksiini

tavikseesi

taviksiisi

tavikseensa

taviksiinsa

Ine

-ssa

taviksessani

taviksissani

taviksessasi

taviksissasi

taviksessansa / taviksessaan

taviksissansa / taviksissaan

Ela

-sta

taviksestani

taviksistani

taviksestasi

taviksistasi

taviksestansa / taviksestaan

taviksistansa / taviksistaan

All

-lle

tavikselleni

taviksilleni

taviksellesi

taviksillesi

taviksellensa / tavikselleen

taviksillensa / taviksillean

Ade

-lla

taviksellani

taviksillani

taviksellasi

taviksillasi

taviksellansa / taviksellaan

taviksillansa / taviksillaan

Abl

-lta

tavikseltani

taviksiltani

tavikseltasi

taviksiltasi

tavikseltansa / tavikseltaan

taviksiltansa / taviksiltaan

Tra

-ksi

taviksekseni

taviksikseni

tavikseksesi

taviksiksesi

tavikseksensa / taviksekseen

taviksiksensa / taviksikseen

Ess

-na

taviksenani

taviksinani

taviksenasi

taviksinasi

taviksenansa / taviksenaan

taviksinansa / taviksinaan

Abe

-tta

taviksettani

taviksittani

taviksettasi

taviksittasi

taviksettansa / taviksettaan

taviksittansa / taviksittaan

Com

-ne

-

taviksineni

-

taviksinesi

-

taviksinensa / taviksineen

Singular

Plural

Nom

-

tavikseni

taviksesi

taviksensa

tavikseni

taviksesi

taviksensa

Par

-ta

tavistani

tavistasi

tavistansa / tavistaan

taviksiani

taviksiasi

taviksiansa / taviksiaan

Gen

-n

tavikseni

taviksesi

taviksensa

taviksieni / tavisteni

taviksiesi / tavistesi

taviksiensa / tavistensa

Ill

mihin

tavikseeni

tavikseesi

tavikseensa

taviksiini

taviksiisi

taviksiinsa

Ine

-ssa

taviksessani

taviksessasi

taviksessansa / taviksessaan

taviksissani

taviksissasi

taviksissansa / taviksissaan

Ela

-sta

taviksestani

taviksestasi

taviksestansa / taviksestaan

taviksistani

taviksistasi

taviksistansa / taviksistaan

All

-lle

tavikselleni

taviksellesi

taviksellensa / tavikselleen

taviksilleni

taviksillesi

taviksillensa / taviksillean

Ade

-lla

taviksellani

taviksellasi

taviksellansa / taviksellaan

taviksillani

taviksillasi

taviksillansa / taviksillaan

Abl

-lta

tavikseltani

tavikseltasi

tavikseltansa / tavikseltaan

taviksiltani

taviksiltasi

taviksiltansa / taviksiltaan

Tra

-ksi

taviksekseni

tavikseksesi

tavikseksensa / taviksekseen

taviksikseni

taviksiksesi

taviksiksensa / taviksikseen

Ess

-na

taviksenani

taviksenasi

taviksenansa / taviksenaan

taviksinani

taviksinasi

taviksinansa / taviksinaan

Abe

-tta

taviksettani

taviksettasi

taviksettansa / taviksettaan

taviksittani

taviksittasi

taviksittansa / taviksittaan

Com

-ne

-

-

-

taviksineni

taviksinesi

taviksinensa / taviksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taviksemme

taviksemme

taviksenne

taviksenne

taviksensa

taviksensa

Par

-ta

tavistamme

taviksiamme

tavistanne

taviksianne

tavistansa / tavistaan

taviksiansa / taviksiaan

Gen

-n

taviksemme

taviksiemme / tavistemme

taviksenne

taviksienne / tavistenne

taviksensa

taviksiensa / tavistensa

Ill

mihin

tavikseemme

taviksiimme

tavikseenne

taviksiinne

tavikseensa

taviksiinsa

Ine

-ssa

taviksessamme

taviksissamme

taviksessanne

taviksissanne

taviksessansa / taviksessaan

taviksissansa / taviksissaan

Ela

-sta

taviksestamme

taviksistamme

taviksestanne

taviksistanne

taviksestansa / taviksestaan

taviksistansa / taviksistaan

All

-lle

taviksellemme

taviksillemme

taviksellenne

taviksillenne

taviksellensa / tavikselleen

taviksillensa / taviksillean

Ade

-lla

taviksellamme

taviksillamme

taviksellanne

taviksillanne

taviksellansa / taviksellaan

taviksillansa / taviksillaan

Abl

-lta

tavikseltamme

taviksiltamme

tavikseltanne

taviksiltanne

tavikseltansa / tavikseltaan

taviksiltansa / taviksiltaan

Tra

-ksi

tavikseksemme

taviksiksemme

tavikseksenne

taviksiksenne

tavikseksensa / taviksekseen

taviksiksensa / taviksikseen

Ess

-na

taviksenamme

taviksinamme

taviksenanne

taviksinanne

taviksenansa / taviksenaan

taviksinansa / taviksinaan

Abe

-tta

taviksettamme

taviksittamme

taviksettanne

taviksittanne

taviksettansa / taviksettaan

taviksittansa / taviksittaan

Com

-ne

-

taviksinemme

-

taviksinenne

-

taviksinensa / taviksineen

Singular

Plural

Nom

-

taviksemme

taviksenne

taviksensa

taviksemme

taviksenne

taviksensa

Par

-ta

tavistamme

tavistanne

tavistansa / tavistaan

taviksiamme

taviksianne

taviksiansa / taviksiaan

Gen

-n

taviksemme

taviksenne

taviksensa

taviksiemme / tavistemme

taviksienne / tavistenne

taviksiensa / tavistensa

Ill

mihin

tavikseemme

tavikseenne

tavikseensa

taviksiimme

taviksiinne

taviksiinsa

Ine

-ssa

taviksessamme

taviksessanne

taviksessansa / taviksessaan

taviksissamme

taviksissanne

taviksissansa / taviksissaan

Ela

-sta

taviksestamme

taviksestanne

taviksestansa / taviksestaan

taviksistamme

taviksistanne

taviksistansa / taviksistaan

All

-lle

taviksellemme

taviksellenne

taviksellensa / tavikselleen

taviksillemme

taviksillenne

taviksillensa / taviksillean

Ade

-lla

taviksellamme

taviksellanne

taviksellansa / taviksellaan

taviksillamme

taviksillanne

taviksillansa / taviksillaan

Abl

-lta

tavikseltamme

tavikseltanne

tavikseltansa / tavikseltaan

taviksiltamme

taviksiltanne

taviksiltansa / taviksiltaan

Tra

-ksi

tavikseksemme

tavikseksenne

tavikseksensa / taviksekseen

taviksiksemme

taviksiksenne

taviksiksensa / taviksikseen

Ess

-na

taviksenamme

taviksenanne

taviksenansa / taviksenaan

taviksinamme

taviksinanne

taviksinansa / taviksinaan

Abe

-tta

taviksettamme

taviksettanne

taviksettansa / taviksettaan

taviksittamme

taviksittanne

taviksittansa / taviksittaan

Com

-ne

-

-

-

taviksinemme

taviksinenne

taviksinensa / taviksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept