hyväksyvätkö |
Adjective, Plural Nominative, |
|
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural, |
||
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative, |
||
| approving | hyväksyvä |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hyväksyväkö |
|
Par |
-ta |
hyväksyvääkö |
hyväksyviäkö |
Gen |
-n |
hyväksyvänkö |
hyväksyvienkö |
Ill |
mihin |
hyväksyväänkö |
hyväksyviinkö |
Ine |
-ssa |
hyväksyvässäkö |
hyväksyvissäkö |
Ela |
-sta |
hyväksyvästäkö |
hyväksyvistäkö |
All |
-lle |
hyväksyvällekö |
hyväksyvillekö |
Ade |
-lla |
hyväksyvälläkö |
hyväksyvilläkö |
Abl |
-lta |
hyväksyvältäkö |
hyväksyviltäkö |
Tra |
-ksi |
hyväksyväksikö |
hyväksyviksikö |
Ess |
-na |
hyväksyvänäkö |
hyväksyvinäkö |
Abe |
-tta |
hyväksyvättäkö |
hyväksyvittäkö |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hyväksyvinkö |
Singular
Plural
Nom
-
hyväksyväkö
Par
-ta
hyväksyvääkö
hyväksyviäkö
Gen
-n
hyväksyvänkö
hyväksyvienkö
Ill
mihin
hyväksyväänkö
hyväksyviinkö
Ine
-ssa
hyväksyvässäkö
hyväksyvissäkö
Ela
-sta
hyväksyvästäkö
hyväksyvistäkö
All
-lle
hyväksyvällekö
hyväksyvillekö
Ade
-lla
hyväksyvälläkö
hyväksyvilläkö
Abl
-lta
hyväksyvältäkö
hyväksyviltäkö
Tra
-ksi
hyväksyväksikö
hyväksyviksikö
Ess
-na
hyväksyvänäkö
hyväksyvinäkö
Abe
-tta
hyväksyvättäkö
hyväksyvittäkö
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hyväksyvinkö
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hyväksyvempikö |
hyväksyvemmätkö |
Par |
-ta |
hyväksyvempääkö |
hyväksyvempiäkö |
Gen |
-n |
hyväksyvemmänkö |
hyväksyvempienkö |
Ill |
mihin |
hyväksyvempiinkö |
hyväksyvempiinkö |
Ine |
-ssa |
hyväksyvemmässäkö |
hyväksyvemmissäkö |
Ela |
-sta |
hyväksyvemmästäkö |
hyväksyvemmistäkö |
All |
-lle |
hyväksyvemmällekö |
hyväksyvemmillekö |
Ade |
-lla |
hyväksyvemmälläkö |
hyväksyvemmilläkö |
Abl |
-lta |
hyväksyvemmältäkö |
hyväksyvemmiltäkö |
Tra |
-ksi |
hyväksyvemmäksikö |
hyväksyvemmiksikö |
Ess |
-na |
hyväksyvempänäkö |
hyväksyvempinäkö |
Abe |
-tta |
hyväksyvemmättäkö |
hyväksyvemmittäkö |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hyväksyvemminkö |
Singular
Plural
Nom
-
hyväksyvempikö
hyväksyvemmätkö
Par
-ta
hyväksyvempääkö
hyväksyvempiäkö
Gen
-n
hyväksyvemmänkö
hyväksyvempienkö
Ill
mihin
hyväksyvempiinkö
hyväksyvempiinkö
Ine
-ssa
hyväksyvemmässäkö
hyväksyvemmissäkö
Ela
-sta
hyväksyvemmästäkö
hyväksyvemmistäkö
All
-lle
hyväksyvemmällekö
hyväksyvemmillekö
Ade
-lla
hyväksyvemmälläkö
hyväksyvemmilläkö
Abl
-lta
hyväksyvemmältäkö
hyväksyvemmiltäkö
Tra
-ksi
hyväksyvemmäksikö
hyväksyvemmiksikö
Ess
-na
hyväksyvempänäkö
hyväksyvempinäkö
Abe
-tta
hyväksyvemmättäkö
hyväksyvemmittäkö
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hyväksyvemminkö
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hyväksyvinkö |
hyväksyvimmätkö |
Par |
-ta |
hyväksyvintäkö |
hyväksyvimpiäkö |
Gen |
-n |
hyväksyvimmänkö |
hyväksyvintenkö / hyväksyvimpienkö |
Ill |
mihin |
hyväksyvimpäänkö |
hyväksyvimpiinkö |
Ine |
-ssa |
hyväksyvimmässäkö |
hyväksyvimmissäkö |
Ela |
-sta |
hyväksyvimmästäkö |
hyväksyvimmistäkö |
All |
-lle |
hyväksyvimmällekö |
hyväksyvimmillekö |
Ade |
-lla |
hyväksyvimmälläkö |
hyväksyvimmilläkö |
Abl |
-lta |
hyväksyvimmältäkö |
hyväksyvimmiltäkö |
Tra |
-ksi |
hyväksyvimmäksikö |
hyväksyvimmiksikö |
Ess |
-na |
hyväksyvimpänäkö |
hyväksyvimpinäkö |
Abe |
-tta |
hyväksyvimmättäkö |
hyväksyvimmittäkö |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
hyväksyvimminkö |
Singular
Plural
Nom
-
hyväksyvinkö
hyväksyvimmätkö
Par
-ta
hyväksyvintäkö
hyväksyvimpiäkö
Gen
-n
hyväksyvimmänkö
hyväksyvintenkö / hyväksyvimpienkö
Ill
mihin
hyväksyvimpäänkö
hyväksyvimpiinkö
Ine
-ssa
hyväksyvimmässäkö
hyväksyvimmissäkö
Ela
-sta
hyväksyvimmästäkö
hyväksyvimmistäkö
All
-lle
hyväksyvimmällekö
hyväksyvimmillekö
Ade
-lla
hyväksyvimmälläkö
hyväksyvimmilläkö
Abl
-lta
hyväksyvimmältäkö
hyväksyvimmiltäkö
Tra
-ksi
hyväksyvimmäksikö
hyväksyvimmiksikö
Ess
-na
hyväksyvimpänäkö
hyväksyvimpinäkö
Abe
-tta
hyväksyvimmättäkö
hyväksyvimmittäkö
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
hyväksyvimminkö
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksynkö |
|
ii |
hyväksytkö |
|
iii |
hyväksyykö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksymmekö / hyväksytäänkö |
|
ii |
hyväksyttekö |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksyinkö |
|
ii |
hyväksyitkö |
|
iii |
hyväksyikö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksyimmekö / hyväksyttiinkö |
|
ii |
hyväksyittekö |
|
iii |
hyväksyivätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hyväksynytkö |
en ole hyväksynytkö |
ii |
olet hyväksynytkö |
et ole hyväksynytkö |
iii |
on hyväksynytkö |
ei ole hyväksynytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hyväksyneetkö |
emme ole hyväksyneetkö |
ii |
olette hyväksyneetkö |
ette ole hyväksyneetkö |
iii |
ovat hyväksyneetkö |
eivät ole hyväksyneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hyväksynytkö |
en ollut hyväksynytkö |
ii |
olit hyväksynytkö |
et ollut hyväksynytkö |
iii |
oli hyväksynytkö |
ei ollut hyväksynytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hyväksyneetkö |
emme olleet hyväksyneetkö |
ii |
olitte hyväksyneetkö |
ette olleet hyväksyneetkö |
iii |
olivat hyväksyneetkö |
eivät olleet hyväksyneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksyisinkö |
|
ii |
hyväksyisitkö |
|
iii |
hyväksyisikö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksyisimmekö |
|
ii |
hyväksyisittekö |
|
iii |
hyväksyisivätkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hyväksynytkö |
en olisi hyväksynytkö |
ii |
olisit hyväksynytkö |
et olisi hyväksynytkö |
iii |
olisi hyväksynytkö |
ei olisi hyväksynytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hyväksyneetkö |
emme olisi hyväksyneetkö |
ii |
olisitte hyväksyneetkö |
ette olisi hyväksyneetkö |
iii |
olisivat hyväksyneetkö |
eivät olisi hyväksyneetkö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksynenkö |
en hyväksynekö |
ii |
hyväksynetkö |
et hyväksynekö |
iii |
hyväksyneekö |
ei hyväksynekö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hyväksynemmekö |
emme hyväksynekö |
ii |
hyväksynettekö |
ette hyväksynekö |
iii |
hyväksynevätkö |
eivät hyväksynekö |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hyväksynytkö |
en liene hyväksynytkö |
ii |
lienet hyväksynytkö |
et liene hyväksynytkö |
iii |
lienee hyväksynytkö |
ei liene hyväksynytkö |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hyväksyneetkö |
emme liene hyväksyneetkö |
ii |
lienette hyväksyneetkö |
ette liene hyväksyneetkö |
iii |
lienevät hyväksyneetkö |
eivät liene hyväksyneetkö |
Singular
i |
- |
ii |
hyväksy |
iii |
hyväksyköön |
Plural
i |
hyväksykäämme |
ii |
hyväksykää |
iii |
hyväksykööt |
Nom |
- |
hyväksyäkö |
Tra |
-ksi |
hyväksyäksensäkö / hyväksyäkseenkö |
Ine |
-ssa |
hyväksyessäkö |
Ins |
-in |
hyväksyenkö |
Ine |
-ssa |
hyväksyttäessäkö (passive) |
Ill |
mihin |
hyväksymäänkö |
Ine |
-ssa |
hyväksymässäkö |
Ela |
-sta |
hyväksymästäkö |
Ade |
-lla |
hyväksymälläkö |
Abe |
-tta |
hyväksymättäkö |
Ins |
-in |
hyväksymänkö |
Ins |
-in |
hyväksyttämänkö (passive) |
Nom |
- |
hyväksyminenkö |
Par |
-ta |
hyväksymistäkö |
hyväksymäisillänsäkö / hyväksymäisilläänkö |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
hyväksytäänkö |
ei hyväksytäkö |
Imperfect |
hyväksyttiinkö |
ei hyväksyttykö |
Potential |
hyväksyttäneenkö |
ei hyväksyttänekö |
Conditional |
hyväksyttäisiinkö |
ei hyväksyttäisikö |
Imperative Present |
hyväksyttäköönkö |
älköön hyväksyttäkökö |
Imperative Perfect |
olkoon hyväksyttykö |
älköön hyväksyttykö |
Positive
Negative
Present
hyväksytäänkö
ei hyväksytäkö
Imperfect
hyväksyttiinkö
ei hyväksyttykö
Potential
hyväksyttäneenkö
ei hyväksyttänekö
Conditional
hyväksyttäisiinkö
ei hyväksyttäisikö
Imperative Present
hyväksyttäköönkö
älköön hyväksyttäkökö
Imperative Perfect
olkoon hyväksyttykö
älköön hyväksyttykö
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hyväksyväkö |
hyväksyttäväkö |
2nd |
hyväksynytkö |
hyväksyttykö |
3rd |
hyväksymäkö |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net