logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

imponoida, verb

Word analysis
imponoida SeeHide full analysisArrow downArrow up

imponoida

imponoida

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

To impress. Show more arrow right
to impress tähdentää, painottaa, painaa, tehdä vaikutus jkhun, imponoida
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Tämän täytyy imponoida hänelle! This must impress her! Imponoida niin, että toiset jäävät äänettömäksi. Impress to the point of leaving others speechless. Hän yritti imponoida opettajalle loistavalla esitelmällä. He tried to impress the teacher with a brilliant presentation. Hän yritti imponoida opettajalle esittäessään hankkeensa. He tried to impress the teacher by presenting his project. Kyllä tuntui, että Euroopan unioni halusi todellakin imponoida tässä asiassa. Yes, it seemed as if the European Union really wanted to impress in this matter. Yritin imponoida hänelle, mutta hän ei näyttänyt välittävän siitä. I tried to impress her, but she didn't seem to care about it. Nuori mies yritti imponoida uudelle tyttöystävälleen kalliilla lahjoilla. The young man tried to impress his new girlfriend with expensive gifts. En halua imponoida ihmisille, jotka eivät arvosta minua sellaisena kuin olen. I don't want to impress people who don't appreciate me for who I am. Hän valmistautui esiintymään ja imponoimaan asiakkaita. He prepared to perform and impress the customers. Hän pyrkii aina imponoimaan muille ja olemaan keskipisteenä. She always seeks to impress others and be the center of attention. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

imponoin

en imponoi

ii

imponoit

et imponoi

iii

imponoi

ei imponoi

Plural

Positive

Negative

i

imponoimme / imponoidaan

emme imponoi / ei imponoida

ii

imponoitte

ette imponoi

iii

imponoivat

eivät imponoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

imponoin

en imponoinut

ii

imponoit

et imponoinut

iii

imponoi

ei imponoinut

Plural

Positive

Negative

i

imponoimme / imponoitiin

emme imponoineet / ei imponoitu

ii

imponoitte

ette imponoineet

iii

imponoivat

eivät imponoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen imponoinut

en ole imponoinut

ii

olet imponoinut

et ole imponoinut

iii

on imponoinut

ei ole imponoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme imponoineet

emme ole imponoineet

ii

olette imponoineet

ette ole imponoineet

iii

ovat imponoineet

eivät ole imponoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin imponoinut

en ollut imponoinut

ii

olit imponoinut

et ollut imponoinut

iii

oli imponoinut

ei ollut imponoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme imponoineet

emme olleet imponoineet

ii

olitte imponoineet

ette olleet imponoineet

iii

olivat imponoineet

eivät olleet imponoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

imponoisin

en imponoisi

ii

imponoisit

et imponoisi

iii

imponoisi

ei imponoisi

Plural

Positive

Negative

i

imponoisimme

emme imponoisi

ii

imponoisitte

ette imponoisi

iii

imponoisivat

eivät imponoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin imponoinut

en olisi imponoinut

ii

olisit imponoinut

et olisi imponoinut

iii

olisi imponoinut

ei olisi imponoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme imponoineet

emme olisi imponoineet

ii

olisitte imponoineet

ette olisi imponoineet

iii

olisivat imponoineet

eivät olisi imponoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

imponoinen

en imponoine

ii

imponoinet

et imponoine

iii

imponoinee

ei imponoine

Plural

Positive

Negative

i

imponoinemme

emme imponoine

ii

imponoinette

ette imponoine

iii

imponoinevat

eivät imponoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen imponoinut

en liene imponoinut

ii

lienet imponoinut

et liene imponoinut

iii

lienee imponoinut

ei liene imponoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme imponoineet

emme liene imponoineet

ii

lienette imponoineet

ette liene imponoineet

iii

lienevät imponoineet

eivät liene imponoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

imponoi

iii

imponoikoon

Plural

i

imponoikaamme

ii

imponoikaa

iii

imponoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

imponoida

Tra

-ksi

imponoidaksensa / imponoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

imponoidessa

Ins

-in

imponoiden

Ine

-ssa

imponoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

imponoimaan

Ine

-ssa

imponoimassa

Ela

-sta

imponoimasta

Ade

-lla

imponoimalla

Abe

-tta

imponoimatta

Ins

-in

imponoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

imponoiminen

Par

-ta

imponoimista

Infinitive V

imponoimaisillaan / imponoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

imponoidaan

ei imponoida

Imperfect

imponoitiin

ei imponoitu

Potential

imponoitaneen

ei imponoitane

Conditional

imponoitaisiin

ei imponoitaisi

Imperative Present

imponoitakoon

älköön imponoitako

Imperative Perfect

olkoon imponoitu

älköön imponoitu

Positive

Negative

Present

imponoidaan

ei imponoida

Imperfect

imponoitiin

ei imponoitu

Potential

imponoitaneen

ei imponoitane

Conditional

imponoitaisiin

ei imponoitaisi

Imperative Present

imponoitakoon

älköön imponoitako

Imperative Perfect

olkoon imponoitu

älköön imponoitu

Participle

Active

Passive

1st

imponoiva

imponoitava

2nd

imponoinut

imponoitu

3rd

imponoima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept