logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kilpikonnakaulus, noun

Word analysis
kilpikonnakaulus

kilpikonnakaulus

kilpikonnakaulus

Noun, Singular Nominative

kilpikonna

Noun, Singular Nominative

+ kaulus

Noun, Singular Nominative

kilpi

Noun, Singular Nominative

+ konna

Noun, Singular Nominative

+ kaulus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakaulus

kilpikonnakaulukset

Par

-ta

kilpikonnakaulusta

kilpikonnakauluksia

Gen

-n

kilpikonnakauluksen

kilpikonnakauluksien / kilpikonnakaulusten

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseen

kilpikonnakauluksiin

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessa

kilpikonnakauluksissa

Ela

-sta

kilpikonnakauluksesta

kilpikonnakauluksista

All

-lle

kilpikonnakaulukselle

kilpikonnakauluksille

Ade

-lla

kilpikonnakauluksella

kilpikonnakauluksilla

Abl

-lta

kilpikonnakaulukselta

kilpikonnakauluksilta

Tra

-ksi

kilpikonnakaulukseksi

kilpikonnakauluksiksi

Ess

-na

kilpikonnakauluksena

kilpikonnakauluksina

Abe

-tta

kilpikonnakauluksetta

kilpikonnakauluksitta

Com

-ne

-

kilpikonnakauluksine

Ins

-in

-

kilpikonnakauluksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakaulus

kilpikonnakaulukset

Par

-ta

kilpikonnakaulusta

kilpikonnakauluksia

Gen

-n

kilpikonnakauluksen

kilpikonnakauluksien / kilpikonnakaulusten

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseen

kilpikonnakauluksiin

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessa

kilpikonnakauluksissa

Ela

-sta

kilpikonnakauluksesta

kilpikonnakauluksista

All

-lle

kilpikonnakaulukselle

kilpikonnakauluksille

Ade

-lla

kilpikonnakauluksella

kilpikonnakauluksilla

Abl

-lta

kilpikonnakaulukselta

kilpikonnakauluksilta

Tra

-ksi

kilpikonnakaulukseksi

kilpikonnakauluksiksi

Ess

-na

kilpikonnakauluksena

kilpikonnakauluksina

Abe

-tta

kilpikonnakauluksetta

kilpikonnakauluksitta

Com

-ne

-

kilpikonnakauluksine

Ins

-in

-

kilpikonnakauluksin

turtleneck poolokaulus, kilpikonnakaulus, poolokauluksinen neulepaita, korkeakauluksinen villapaita
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Molemmissa variaatioissa on edessä kiinnostava geometrinen leikkaus ja kilpikonnakaulus. Both variations have an interesting geometric cut at the front and a funnel neck. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of poolokaulus Show more arrow right kilpikonna +‎ kaulus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksensa

Par

-ta

kilpikonnakaulustani

kilpikonnakauluksiani

kilpikonnakaulustasi

kilpikonnakauluksiasi

kilpikonnakaulustansa / kilpikonnakaulustaan

kilpikonnakauluksiansa / kilpikonnakauluksiaan

Gen

-n

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakauluksieni / kilpikonnakaulusteni

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksiesi / kilpikonnakaulustesi

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksiensa / kilpikonnakaulustensa

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseeni

kilpikonnakauluksiini

kilpikonnakaulukseesi

kilpikonnakauluksiisi

kilpikonnakaulukseensa

kilpikonnakauluksiinsa

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessani

kilpikonnakauluksissani

kilpikonnakauluksessasi

kilpikonnakauluksissasi

kilpikonnakauluksessansa / kilpikonnakauluksessaan

kilpikonnakauluksissansa / kilpikonnakauluksissaan

Ela

-sta

kilpikonnakauluksestani

kilpikonnakauluksistani

kilpikonnakauluksestasi

kilpikonnakauluksistasi

kilpikonnakauluksestansa / kilpikonnakauluksestaan

kilpikonnakauluksistansa / kilpikonnakauluksistaan

All

-lle

kilpikonnakaulukselleni

kilpikonnakauluksilleni

kilpikonnakauluksellesi

kilpikonnakauluksillesi

kilpikonnakauluksellensa / kilpikonnakaulukselleen

kilpikonnakauluksillensa / kilpikonnakauluksillean

Ade

-lla

kilpikonnakauluksellani

kilpikonnakauluksillani

kilpikonnakauluksellasi

kilpikonnakauluksillasi

kilpikonnakauluksellansa / kilpikonnakauluksellaan

kilpikonnakauluksillansa / kilpikonnakauluksillaan

Abl

-lta

kilpikonnakaulukseltani

kilpikonnakauluksiltani

kilpikonnakaulukseltasi

kilpikonnakauluksiltasi

kilpikonnakaulukseltansa / kilpikonnakaulukseltaan

kilpikonnakauluksiltansa / kilpikonnakauluksiltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakauluksekseni

kilpikonnakauluksikseni

kilpikonnakaulukseksesi

kilpikonnakauluksiksesi

kilpikonnakaulukseksensa / kilpikonnakauluksekseen

kilpikonnakauluksiksensa / kilpikonnakauluksikseen

Ess

-na

kilpikonnakauluksenani

kilpikonnakauluksinani

kilpikonnakauluksenasi

kilpikonnakauluksinasi

kilpikonnakauluksenansa / kilpikonnakauluksenaan

kilpikonnakauluksinansa / kilpikonnakauluksinaan

Abe

-tta

kilpikonnakauluksettani

kilpikonnakauluksittani

kilpikonnakauluksettasi

kilpikonnakauluksittasi

kilpikonnakauluksettansa / kilpikonnakauluksettaan

kilpikonnakauluksittansa / kilpikonnakauluksittaan

Com

-ne

-

kilpikonnakauluksineni

-

kilpikonnakauluksinesi

-

kilpikonnakauluksinensa / kilpikonnakauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksensa

Par

-ta

kilpikonnakaulustani

kilpikonnakaulustasi

kilpikonnakaulustansa / kilpikonnakaulustaan

kilpikonnakauluksiani

kilpikonnakauluksiasi

kilpikonnakauluksiansa / kilpikonnakauluksiaan

Gen

-n

kilpikonnakaulukseni

kilpikonnakauluksesi

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksieni / kilpikonnakaulusteni

kilpikonnakauluksiesi / kilpikonnakaulustesi

kilpikonnakauluksiensa / kilpikonnakaulustensa

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseeni

kilpikonnakaulukseesi

kilpikonnakaulukseensa

kilpikonnakauluksiini

kilpikonnakauluksiisi

kilpikonnakauluksiinsa

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessani

kilpikonnakauluksessasi

kilpikonnakauluksessansa / kilpikonnakauluksessaan

kilpikonnakauluksissani

kilpikonnakauluksissasi

kilpikonnakauluksissansa / kilpikonnakauluksissaan

Ela

-sta

kilpikonnakauluksestani

kilpikonnakauluksestasi

kilpikonnakauluksestansa / kilpikonnakauluksestaan

kilpikonnakauluksistani

kilpikonnakauluksistasi

kilpikonnakauluksistansa / kilpikonnakauluksistaan

All

-lle

kilpikonnakaulukselleni

kilpikonnakauluksellesi

kilpikonnakauluksellensa / kilpikonnakaulukselleen

kilpikonnakauluksilleni

kilpikonnakauluksillesi

kilpikonnakauluksillensa / kilpikonnakauluksillean

Ade

-lla

kilpikonnakauluksellani

kilpikonnakauluksellasi

kilpikonnakauluksellansa / kilpikonnakauluksellaan

kilpikonnakauluksillani

kilpikonnakauluksillasi

kilpikonnakauluksillansa / kilpikonnakauluksillaan

Abl

-lta

kilpikonnakaulukseltani

kilpikonnakaulukseltasi

kilpikonnakaulukseltansa / kilpikonnakaulukseltaan

kilpikonnakauluksiltani

kilpikonnakauluksiltasi

kilpikonnakauluksiltansa / kilpikonnakauluksiltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakauluksekseni

kilpikonnakaulukseksesi

kilpikonnakaulukseksensa / kilpikonnakauluksekseen

kilpikonnakauluksikseni

kilpikonnakauluksiksesi

kilpikonnakauluksiksensa / kilpikonnakauluksikseen

Ess

-na

kilpikonnakauluksenani

kilpikonnakauluksenasi

kilpikonnakauluksenansa / kilpikonnakauluksenaan

kilpikonnakauluksinani

kilpikonnakauluksinasi

kilpikonnakauluksinansa / kilpikonnakauluksinaan

Abe

-tta

kilpikonnakauluksettani

kilpikonnakauluksettasi

kilpikonnakauluksettansa / kilpikonnakauluksettaan

kilpikonnakauluksittani

kilpikonnakauluksittasi

kilpikonnakauluksittansa / kilpikonnakauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonnakauluksineni

kilpikonnakauluksinesi

kilpikonnakauluksinensa / kilpikonnakauluksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksensa

Par

-ta

kilpikonnakaulustamme

kilpikonnakauluksiamme

kilpikonnakaulustanne

kilpikonnakauluksianne

kilpikonnakaulustansa / kilpikonnakaulustaan

kilpikonnakauluksiansa / kilpikonnakauluksiaan

Gen

-n

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksiemme / kilpikonnakaulustemme

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksienne / kilpikonnakaulustenne

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksiensa / kilpikonnakaulustensa

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseemme

kilpikonnakauluksiimme

kilpikonnakaulukseenne

kilpikonnakauluksiinne

kilpikonnakaulukseensa

kilpikonnakauluksiinsa

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessamme

kilpikonnakauluksissamme

kilpikonnakauluksessanne

kilpikonnakauluksissanne

kilpikonnakauluksessansa / kilpikonnakauluksessaan

kilpikonnakauluksissansa / kilpikonnakauluksissaan

Ela

-sta

kilpikonnakauluksestamme

kilpikonnakauluksistamme

kilpikonnakauluksestanne

kilpikonnakauluksistanne

kilpikonnakauluksestansa / kilpikonnakauluksestaan

kilpikonnakauluksistansa / kilpikonnakauluksistaan

All

-lle

kilpikonnakauluksellemme

kilpikonnakauluksillemme

kilpikonnakauluksellenne

kilpikonnakauluksillenne

kilpikonnakauluksellensa / kilpikonnakaulukselleen

kilpikonnakauluksillensa / kilpikonnakauluksillean

Ade

-lla

kilpikonnakauluksellamme

kilpikonnakauluksillamme

kilpikonnakauluksellanne

kilpikonnakauluksillanne

kilpikonnakauluksellansa / kilpikonnakauluksellaan

kilpikonnakauluksillansa / kilpikonnakauluksillaan

Abl

-lta

kilpikonnakaulukseltamme

kilpikonnakauluksiltamme

kilpikonnakaulukseltanne

kilpikonnakauluksiltanne

kilpikonnakaulukseltansa / kilpikonnakaulukseltaan

kilpikonnakauluksiltansa / kilpikonnakauluksiltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakaulukseksemme

kilpikonnakauluksiksemme

kilpikonnakaulukseksenne

kilpikonnakauluksiksenne

kilpikonnakaulukseksensa / kilpikonnakauluksekseen

kilpikonnakauluksiksensa / kilpikonnakauluksikseen

Ess

-na

kilpikonnakauluksenamme

kilpikonnakauluksinamme

kilpikonnakauluksenanne

kilpikonnakauluksinanne

kilpikonnakauluksenansa / kilpikonnakauluksenaan

kilpikonnakauluksinansa / kilpikonnakauluksinaan

Abe

-tta

kilpikonnakauluksettamme

kilpikonnakauluksittamme

kilpikonnakauluksettanne

kilpikonnakauluksittanne

kilpikonnakauluksettansa / kilpikonnakauluksettaan

kilpikonnakauluksittansa / kilpikonnakauluksittaan

Com

-ne

-

kilpikonnakauluksinemme

-

kilpikonnakauluksinenne

-

kilpikonnakauluksinensa / kilpikonnakauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksensa

Par

-ta

kilpikonnakaulustamme

kilpikonnakaulustanne

kilpikonnakaulustansa / kilpikonnakaulustaan

kilpikonnakauluksiamme

kilpikonnakauluksianne

kilpikonnakauluksiansa / kilpikonnakauluksiaan

Gen

-n

kilpikonnakauluksemme

kilpikonnakauluksenne

kilpikonnakauluksensa

kilpikonnakauluksiemme / kilpikonnakaulustemme

kilpikonnakauluksienne / kilpikonnakaulustenne

kilpikonnakauluksiensa / kilpikonnakaulustensa

Ill

mihin

kilpikonnakaulukseemme

kilpikonnakaulukseenne

kilpikonnakaulukseensa

kilpikonnakauluksiimme

kilpikonnakauluksiinne

kilpikonnakauluksiinsa

Ine

-ssa

kilpikonnakauluksessamme

kilpikonnakauluksessanne

kilpikonnakauluksessansa / kilpikonnakauluksessaan

kilpikonnakauluksissamme

kilpikonnakauluksissanne

kilpikonnakauluksissansa / kilpikonnakauluksissaan

Ela

-sta

kilpikonnakauluksestamme

kilpikonnakauluksestanne

kilpikonnakauluksestansa / kilpikonnakauluksestaan

kilpikonnakauluksistamme

kilpikonnakauluksistanne

kilpikonnakauluksistansa / kilpikonnakauluksistaan

All

-lle

kilpikonnakauluksellemme

kilpikonnakauluksellenne

kilpikonnakauluksellensa / kilpikonnakaulukselleen

kilpikonnakauluksillemme

kilpikonnakauluksillenne

kilpikonnakauluksillensa / kilpikonnakauluksillean

Ade

-lla

kilpikonnakauluksellamme

kilpikonnakauluksellanne

kilpikonnakauluksellansa / kilpikonnakauluksellaan

kilpikonnakauluksillamme

kilpikonnakauluksillanne

kilpikonnakauluksillansa / kilpikonnakauluksillaan

Abl

-lta

kilpikonnakaulukseltamme

kilpikonnakaulukseltanne

kilpikonnakaulukseltansa / kilpikonnakaulukseltaan

kilpikonnakauluksiltamme

kilpikonnakauluksiltanne

kilpikonnakauluksiltansa / kilpikonnakauluksiltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakaulukseksemme

kilpikonnakaulukseksenne

kilpikonnakaulukseksensa / kilpikonnakauluksekseen

kilpikonnakauluksiksemme

kilpikonnakauluksiksenne

kilpikonnakauluksiksensa / kilpikonnakauluksikseen

Ess

-na

kilpikonnakauluksenamme

kilpikonnakauluksenanne

kilpikonnakauluksenansa / kilpikonnakauluksenaan

kilpikonnakauluksinamme

kilpikonnakauluksinanne

kilpikonnakauluksinansa / kilpikonnakauluksinaan

Abe

-tta

kilpikonnakauluksettamme

kilpikonnakauluksettanne

kilpikonnakauluksettansa / kilpikonnakauluksettaan

kilpikonnakauluksittamme

kilpikonnakauluksittanne

kilpikonnakauluksittansa / kilpikonnakauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonnakauluksinemme

kilpikonnakauluksinenne

kilpikonnakauluksinensa / kilpikonnakauluksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

kilpikonnaa

kilpikonnia

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonnaan

kilpikonniin

Ine

-ssa

kilpikonnassa

kilpikonnissa

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnalta

kilpikonnilta

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

kilpikonniksi

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonna

kilpikonnat

Par

-ta

kilpikonnaa

kilpikonnia

Gen

-n

kilpikonnan

kilpikonnien

Ill

mihin

kilpikonnaan

kilpikonniin

Ine

-ssa

kilpikonnassa

kilpikonnissa

Ela

-sta

kilpikonnasta

kilpikonnista

All

-lle

kilpikonnalle

kilpikonnille

Ade

-lla

kilpikonnalla

kilpikonnilla

Abl

-lta

kilpikonnalta

kilpikonnilta

Tra

-ksi

kilpikonnaksi

kilpikonniksi

Ess

-na

kilpikonnana

kilpikonnina

Abe

-tta

kilpikonnatta

kilpikonnitta

Com

-ne

-

kilpikonnine

Ins

-in

-

kilpikonnin

tortoise kilpikonna, maakilpikonna
turtle kilpikonna, merikilpikonna
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Europarl v7 - Finnish-English; OpenSubtitles2018.v3; TED2020 Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EMEA Parallel Corpus - EMEA 2.0 - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tanzil Parallel Corpus Kilpikonna elää maalla ja vedessä. The turtle lives on land and in water. Kilpikonnani oli... My tortoise was... Kuten kilpikonnasi. Like your turtle. Kilpikonna sukeltaa syvälle veteen. The turtle dives deep into the water. Kilpikonna kävelee hitaasti rannalla. The turtle walks slowly on the beach. Kilpikonna on erittäin vanha eläinlaji. The turtle is a very ancient species. Kilpikonna hengittää keuhkoilla ja iholla. The turtle breathes with lungs and skin. Kilpikonna elää pitkän elämän. The turtle lives a long life. Eläintarhassa on suuri kilpikonna. There is a large turtle in the zoo. Kilpikonna on pitkäikäinen matelija. The turtle is a long-living reptile. Show more arrow right

Wiktionary

turtle, tortoise (Testudines) Show more arrow right kilpi (“shield”) +‎ konna (“toad”) Show more arrow right

Wikipedia

Turtle Turtles are reptiles of the order Chelonia /kɪˈloʊniə/ or Testudines /tɛˈstjuːdɪniːz/. They are characterized by a special bony or cartilaginous shell developed from their ribs that acts as a shield. Colloquially, the word "turtle" is generally restricted to fresh-water and sea-dwelling Testudines. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnani

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaani

kilpikonniani

kilpikonnaasi

kilpikonniasi

kilpikonnaansa

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnani

kilpikonnieni

kilpikonnasi

kilpikonniesi

kilpikonnansa

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaani

kilpikonniini

kilpikonnaasi

kilpikonniisi

kilpikonnaansa

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassani

kilpikonnissani

kilpikonnassasi

kilpikonnissasi

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastani

kilpikonnistani

kilpikonnastasi

kilpikonnistasi

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnalleni

kilpikonnilleni

kilpikonnallesi

kilpikonnillesi

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallani

kilpikonnillani

kilpikonnallasi

kilpikonnillasi

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltani

kilpikonniltani

kilpikonnaltasi

kilpikonniltasi

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakseni

kilpikonnikseni

kilpikonnaksesi

kilpikonniksesi

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanani

kilpikonninani

kilpikonnanasi

kilpikonninasi

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattani

kilpikonnittani

kilpikonnattasi

kilpikonnittasi

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

kilpikonnineni

-

kilpikonninesi

-

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaani

kilpikonnaasi

kilpikonnaansa

kilpikonniani

kilpikonniasi

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnani

kilpikonnasi

kilpikonnansa

kilpikonnieni

kilpikonniesi

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaani

kilpikonnaasi

kilpikonnaansa

kilpikonniini

kilpikonniisi

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassani

kilpikonnassasi

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissani

kilpikonnissasi

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastani

kilpikonnastasi

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistani

kilpikonnistasi

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnalleni

kilpikonnallesi

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnilleni

kilpikonnillesi

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallani

kilpikonnallasi

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillani

kilpikonnillasi

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltani

kilpikonnaltasi

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltani

kilpikonniltasi

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnakseni

kilpikonnaksesi

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonnikseni

kilpikonniksesi

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanani

kilpikonnanasi

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninani

kilpikonninasi

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattani

kilpikonnattasi

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittani

kilpikonnittasi

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonnineni

kilpikonninesi

kilpikonninensa / kilpikonnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnamme

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaamme

kilpikonniamme

kilpikonnaanne

kilpikonnianne

kilpikonnaansa

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnamme

kilpikonniemme

kilpikonnanne

kilpikonnienne

kilpikonnansa

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaamme

kilpikonniimme

kilpikonnaanne

kilpikonniinne

kilpikonnaansa

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassamme

kilpikonnissamme

kilpikonnassanne

kilpikonnissanne

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastamme

kilpikonnistamme

kilpikonnastanne

kilpikonnistanne

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnallemme

kilpikonnillemme

kilpikonnallenne

kilpikonnillenne

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallamme

kilpikonnillamme

kilpikonnallanne

kilpikonnillanne

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltamme

kilpikonniltamme

kilpikonnaltanne

kilpikonniltanne

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnaksemme

kilpikonniksemme

kilpikonnaksenne

kilpikonniksenne

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanamme

kilpikonninamme

kilpikonnananne

kilpikonninanne

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattamme

kilpikonnittamme

kilpikonnattanne

kilpikonnittanne

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

kilpikonninemme

-

kilpikonninenne

-

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

Par

-ta

kilpikonnaamme

kilpikonnaanne

kilpikonnaansa

kilpikonniamme

kilpikonnianne

kilpikonniansa / kilpikonniaan

Gen

-n

kilpikonnamme

kilpikonnanne

kilpikonnansa

kilpikonniemme

kilpikonnienne

kilpikonniensa

Ill

mihin

kilpikonnaamme

kilpikonnaanne

kilpikonnaansa

kilpikonniimme

kilpikonniinne

kilpikonniinsa

Ine

-ssa

kilpikonnassamme

kilpikonnassanne

kilpikonnassansa / kilpikonnassaan

kilpikonnissamme

kilpikonnissanne

kilpikonnissansa / kilpikonnissaan

Ela

-sta

kilpikonnastamme

kilpikonnastanne

kilpikonnastansa / kilpikonnastaan

kilpikonnistamme

kilpikonnistanne

kilpikonnistansa / kilpikonnistaan

All

-lle

kilpikonnallemme

kilpikonnallenne

kilpikonnallensa / kilpikonnalleen

kilpikonnillemme

kilpikonnillenne

kilpikonnillensa / kilpikonnillean

Ade

-lla

kilpikonnallamme

kilpikonnallanne

kilpikonnallansa / kilpikonnallaan

kilpikonnillamme

kilpikonnillanne

kilpikonnillansa / kilpikonnillaan

Abl

-lta

kilpikonnaltamme

kilpikonnaltanne

kilpikonnaltansa / kilpikonnaltaan

kilpikonniltamme

kilpikonniltanne

kilpikonniltansa / kilpikonniltaan

Tra

-ksi

kilpikonnaksemme

kilpikonnaksenne

kilpikonnaksensa / kilpikonnakseen

kilpikonniksemme

kilpikonniksenne

kilpikonniksensa / kilpikonnikseen

Ess

-na

kilpikonnanamme

kilpikonnananne

kilpikonnanansa / kilpikonnanaan

kilpikonninamme

kilpikonninanne

kilpikonninansa / kilpikonninaan

Abe

-tta

kilpikonnattamme

kilpikonnattanne

kilpikonnattansa / kilpikonnattaan

kilpikonnittamme

kilpikonnittanne

kilpikonnittansa / kilpikonnittaan

Com

-ne

-

-

-

kilpikonninemme

kilpikonninenne

kilpikonninensa / kilpikonnineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulus

kaulukset

Par

-ta

kaulusta

kauluksia

Gen

-n

kauluksen

kauluksien / kaulusten

Ill

mihin

kaulukseen

kauluksiin

Ine

-ssa

kauluksessa

kauluksissa

Ela

-sta

kauluksesta

kauluksista

All

-lle

kaulukselle

kauluksille

Ade

-lla

kauluksella

kauluksilla

Abl

-lta

kaulukselta

kauluksilta

Tra

-ksi

kaulukseksi

kauluksiksi

Ess

-na

kauluksena

kauluksina

Abe

-tta

kauluksetta

kauluksitta

Com

-ne

-

kauluksine

Ins

-in

-

kauluksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulus

kaulukset

Par

-ta

kaulusta

kauluksia

Gen

-n

kauluksen

kauluksien / kaulusten

Ill

mihin

kaulukseen

kauluksiin

Ine

-ssa

kauluksessa

kauluksissa

Ela

-sta

kauluksesta

kauluksista

All

-lle

kaulukselle

kauluksille

Ade

-lla

kauluksella

kauluksilla

Abl

-lta

kaulukselta

kauluksilta

Tra

-ksi

kaulukseksi

kauluksiksi

Ess

-na

kauluksena

kauluksina

Abe

-tta

kauluksetta

kauluksitta

Com

-ne

-

kauluksine

Ins

-in

-

kauluksin

collar kaulus, kaulapanta, laippa, rengas, kaulain, länget
neck kaula, niska, kaulus, kaulanympärys, niemi, kaula-aukko
frill röyhelö, kaulus, kiemurat
ruff kaulus, röyhelökaulus, höyhenkaulus, myllynkivikaulus
waist vyötärö, uuma, kavennus, keskiosa, kaulus, liivit
Show more arrow right
Tatoeba - fin-eng-fin.txt (line 126715); OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - europarl-v7.fi-en/europarl-v7.fi-en.en (line 189); opensubtitles2; jw2019; Europarl; ParFin; tmClass Paidan kaulus oli kulunut. The shirt's collar was worn out. Entä kaulus? And the collar? Kaulus on paitani tärkeä osa. The collar is an important part of my shirt. Siisti kaulus. Nice turtleneck. Anna kauluksesi. My collar? Valkoinen kaulus. The white collar. Kun kaulus puristaa. Collar Squeeze. Kaulus on tämän puseron kaunein osa. The collar is the most beautiful part of this shirt. Paidan kaulus oli risainen ja kulunut. The shirt's collar was ragged and worn out. Kauluss-ja paidannapit. Collar and shirt studs. Show more arrow right

Wiktionary

collar (part of clothing around throat) Fin:kova / pehmeä kaulusEng:stiff / soft collar collar (anything around the neck) collar (any encircling device or structure) (zoology) pronotum Show more arrow right valkokaulus- Show more arrow right kaula (“neck”) +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulukseni

kaulukseni

kauluksesi

kauluksesi

kauluksensa

kauluksensa

Par

-ta

kaulustani

kauluksiani

kaulustasi

kauluksiasi

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kaulukseni

kauluksieni / kaulusteni

kauluksesi

kauluksiesi / kaulustesi

kauluksensa

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseeni

kauluksiini

kaulukseesi

kauluksiisi

kaulukseensa

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessani

kauluksissani

kauluksessasi

kauluksissasi

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestani

kauluksistani

kauluksestasi

kauluksistasi

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kaulukselleni

kauluksilleni

kauluksellesi

kauluksillesi

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellani

kauluksillani

kauluksellasi

kauluksillasi

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltani

kauluksiltani

kaulukseltasi

kauluksiltasi

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kauluksekseni

kauluksikseni

kaulukseksesi

kauluksiksesi

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenani

kauluksinani

kauluksenasi

kauluksinasi

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettani

kauluksittani

kauluksettasi

kauluksittasi

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

kauluksineni

-

kauluksinesi

-

kauluksinensa / kauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

Par

-ta

kaulustani

kaulustasi

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiani

kauluksiasi

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kaulukseni

kauluksesi

kauluksensa

kauluksieni / kaulusteni

kauluksiesi / kaulustesi

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseeni

kaulukseesi

kaulukseensa

kauluksiini

kauluksiisi

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessani

kauluksessasi

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissani

kauluksissasi

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestani

kauluksestasi

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistani

kauluksistasi

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kaulukselleni

kauluksellesi

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksilleni

kauluksillesi

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellani

kauluksellasi

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillani

kauluksillasi

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltani

kaulukseltasi

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltani

kauluksiltasi

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kauluksekseni

kaulukseksesi

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksikseni

kauluksiksesi

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenani

kauluksenasi

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinani

kauluksinasi

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettani

kauluksettasi

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittani

kauluksittasi

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kauluksineni

kauluksinesi

kauluksinensa / kauluksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kauluksemme

kauluksemme

kauluksenne

kauluksenne

kauluksensa

kauluksensa

Par

-ta

kaulustamme

kauluksiamme

kaulustanne

kauluksianne

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kauluksemme

kauluksiemme / kaulustemme

kauluksenne

kauluksienne / kaulustenne

kauluksensa

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseemme

kauluksiimme

kaulukseenne

kauluksiinne

kaulukseensa

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessamme

kauluksissamme

kauluksessanne

kauluksissanne

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestamme

kauluksistamme

kauluksestanne

kauluksistanne

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kauluksellemme

kauluksillemme

kauluksellenne

kauluksillenne

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellamme

kauluksillamme

kauluksellanne

kauluksillanne

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltamme

kauluksiltamme

kaulukseltanne

kauluksiltanne

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kaulukseksemme

kauluksiksemme

kaulukseksenne

kauluksiksenne

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenamme

kauluksinamme

kauluksenanne

kauluksinanne

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettamme

kauluksittamme

kauluksettanne

kauluksittanne

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

kauluksinemme

-

kauluksinenne

-

kauluksinensa / kauluksineen

Singular

Plural

Nom

-

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

Par

-ta

kaulustamme

kaulustanne

kaulustansa / kaulustaan

kauluksiamme

kauluksianne

kauluksiansa / kauluksiaan

Gen

-n

kauluksemme

kauluksenne

kauluksensa

kauluksiemme / kaulustemme

kauluksienne / kaulustenne

kauluksiensa / kaulustensa

Ill

mihin

kaulukseemme

kaulukseenne

kaulukseensa

kauluksiimme

kauluksiinne

kauluksiinsa

Ine

-ssa

kauluksessamme

kauluksessanne

kauluksessansa / kauluksessaan

kauluksissamme

kauluksissanne

kauluksissansa / kauluksissaan

Ela

-sta

kauluksestamme

kauluksestanne

kauluksestansa / kauluksestaan

kauluksistamme

kauluksistanne

kauluksistansa / kauluksistaan

All

-lle

kauluksellemme

kauluksellenne

kauluksellensa / kaulukselleen

kauluksillemme

kauluksillenne

kauluksillensa / kauluksillean

Ade

-lla

kauluksellamme

kauluksellanne

kauluksellansa / kauluksellaan

kauluksillamme

kauluksillanne

kauluksillansa / kauluksillaan

Abl

-lta

kaulukseltamme

kaulukseltanne

kaulukseltansa / kaulukseltaan

kauluksiltamme

kauluksiltanne

kauluksiltansa / kauluksiltaan

Tra

-ksi

kaulukseksemme

kaulukseksenne

kaulukseksensa / kauluksekseen

kauluksiksemme

kauluksiksenne

kauluksiksensa / kauluksikseen

Ess

-na

kauluksenamme

kauluksenanne

kauluksenansa / kauluksenaan

kauluksinamme

kauluksinanne

kauluksinansa / kauluksinaan

Abe

-tta

kauluksettamme

kauluksettanne

kauluksettansa / kauluksettaan

kauluksittamme

kauluksittanne

kauluksittansa / kauluksittaan

Com

-ne

-

-

-

kauluksinemme

kauluksinenne

kauluksinensa / kauluksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

kilpeä

kilpiä

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpeen

kilpiin

Ine

-ssa

kilvessä

kilvissä

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilveltä

kilviltä

Tra

-ksi

kilveksi

kilviksi

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kilpi

kilvet

Par

-ta

kilpeä

kilpiä

Gen

-n

kilven

kilpien

Ill

mihin

kilpeen

kilpiin

Ine

-ssa

kilvessä

kilvissä

Ela

-sta

kilvestä

kilvistä

All

-lle

kilvelle

kilville

Ade

-lla

kilvellä

kilvillä

Abl

-lta

kilveltä

kilviltä

Tra

-ksi

kilveksi

kilviksi

Ess

-na

kilpenä

kilpinä

Abe

-tta

kilvettä

kilvittä

Com

-ne

-

kilpine

Ins

-in

-

kilvin

plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
shield kilpi, suoja, suojus, virkamerkki, palkinto, palkintokilpi
buckler kilpi
signboard kyltti, kilpi, mainostaulu
shell kuori, runko, hylsy, ammus, kranaatti, kilpi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 6855552; Europarl Parallel Corpus, sentence 97837; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; jw2019; OpenSubtitles2018, sentence 3245364; Tatoeba, sentence 6855551 Kilpi oli täysin tuhoutunut tulipalossa. The shield was completely destroyed in the fire. Kilvet ylös. Shields up. Missä ovat kilpiäni? Where are my shields? Kilpiäni raavitsetko? Do you scratch my shields? Kilpi kiilsi auringonpaisteessa. The shield shone in the sunshine. Laskekaa kilvet. Lower the shields. Hän on kilpi häneen turvautuville. He is a shield to those taking refuge in him.”. Kuka on kilpiäni hionut? Who has polished my shields? Laske kilvet nyt! Lower the shields now! Tarvitsen uusia kilpiäni. I need new shields. Show more arrow right

Wiktionary

shield, protective armor - (transport) shield with route number kyltti, numerokilpi, tiennumerokilpi (geology) shield - number plate, license plate rekisterikilpi (heraldry) escutcheon - Show more arrow right Compounds kilpikäsi Verbs kilpistyä Show more arrow right From Proto-Finnic kilpi (compare Estonian kilp), probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Old Norse hlíf). Show more arrow right

Wikipedia

Shield A shield is a piece of personal armour held in the hand, which may or may not be strapped to the wrist or forearm. Shields are used to intercept specific attacks, whether from close-ranged weaponry or projectiles such as arrows, by means of active blocks, as well as to provide passive protection by closing one or more lines of engagement during combat. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpeni

kilpeni

kilpesi

kilpesi

kilpensä

kilpensä

Par

-ta

kilpeäni

kilpiäni

kilpeäsi

kilpiäsi

kilpeänsä / kilpeään

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpeni

kilpieni

kilpesi

kilpiesi

kilpensä

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeeni

kilpiini

kilpeesi

kilpiisi

kilpeensä

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessäni

kilvissäni

kilvessäsi

kilvissäsi

kilvessänsä / kilvessään

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestäni

kilvistäni

kilvestäsi

kilvistäsi

kilvestänsä / kilvestään

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvelleni

kilvilleni

kilvellesi

kilvillesi

kilvellensä / kilvelleen

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvelläni

kilvilläni

kilvelläsi

kilvilläsi

kilvellänsä / kilvellään

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltäni

kilviltäni

kilveltäsi

kilviltäsi

kilveltänsä / kilveltään

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilvekseni

kilvikseni

kilveksesi

kilviksesi

kilveksensä / kilvekseen

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenäni

kilpinäni

kilpenäsi

kilpinäsi

kilpenänsä / kilpenään

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettäni

kilvittäni

kilvettäsi

kilvittäsi

kilvettänsä / kilvettään

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

kilpineni

-

kilpinesi

-

kilpinensä / kilpineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpeni

kilpesi

kilpensä

kilpeni

kilpesi

kilpensä

Par

-ta

kilpeäni

kilpeäsi

kilpeänsä / kilpeään

kilpiäni

kilpiäsi

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpeni

kilpesi

kilpensä

kilpieni

kilpiesi

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeeni

kilpeesi

kilpeensä

kilpiini

kilpiisi

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessäni

kilvessäsi

kilvessänsä / kilvessään

kilvissäni

kilvissäsi

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestäni

kilvestäsi

kilvestänsä / kilvestään

kilvistäni

kilvistäsi

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvelleni

kilvellesi

kilvellensä / kilvelleen

kilvilleni

kilvillesi

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvelläni

kilvelläsi

kilvellänsä / kilvellään

kilvilläni

kilvilläsi

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltäni

kilveltäsi

kilveltänsä / kilveltään

kilviltäni

kilviltäsi

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilvekseni

kilveksesi

kilveksensä / kilvekseen

kilvikseni

kilviksesi

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenäni

kilpenäsi

kilpenänsä / kilpenään

kilpinäni

kilpinäsi

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettäni

kilvettäsi

kilvettänsä / kilvettään

kilvittäni

kilvittäsi

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

-

-

kilpineni

kilpinesi

kilpinensä / kilpineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kilpemme

kilpemme

kilpenne

kilpenne

kilpensä

kilpensä

Par

-ta

kilpeämme

kilpiämme

kilpeänne

kilpiänne

kilpeänsä / kilpeään

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpemme

kilpiemme

kilpenne

kilpienne

kilpensä

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeemme

kilpiimme

kilpeenne

kilpiinne

kilpeensä

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessämme

kilvissämme

kilvessänne

kilvissänne

kilvessänsä / kilvessään

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestämme

kilvistämme

kilvestänne

kilvistänne

kilvestänsä / kilvestään

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvellemme

kilvillemme

kilvellenne

kilvillenne

kilvellensä / kilvelleen

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvellämme

kilvillämme

kilvellänne

kilvillänne

kilvellänsä / kilvellään

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltämme

kilviltämme

kilveltänne

kilviltänne

kilveltänsä / kilveltään

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilveksemme

kilviksemme

kilveksenne

kilviksenne

kilveksensä / kilvekseen

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenämme

kilpinämme

kilpenänne

kilpinänne

kilpenänsä / kilpenään

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettämme

kilvittämme

kilvettänne

kilvittänne

kilvettänsä / kilvettään

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

kilpinemme

-

kilpinenne

-

kilpinensä / kilpineen

Singular

Plural

Nom

-

kilpemme

kilpenne

kilpensä

kilpemme

kilpenne

kilpensä

Par

-ta

kilpeämme

kilpeänne

kilpeänsä / kilpeään

kilpiämme

kilpiänne

kilpiänsä / kilpiään

Gen

-n

kilpemme

kilpenne

kilpensä

kilpiemme

kilpienne

kilpiensä

Ill

mihin

kilpeemme

kilpeenne

kilpeensä

kilpiimme

kilpiinne

kilpiinsä

Ine

-ssa

kilvessämme

kilvessänne

kilvessänsä / kilvessään

kilvissämme

kilvissänne

kilvissänsä / kilvissään

Ela

-sta

kilvestämme

kilvestänne

kilvestänsä / kilvestään

kilvistämme

kilvistänne

kilvistänsä / kilvistään

All

-lle

kilvellemme

kilvellenne

kilvellensä / kilvelleen

kilvillemme

kilvillenne

kilvillensä / kilvilleän

Ade

-lla

kilvellämme

kilvellänne

kilvellänsä / kilvellään

kilvillämme

kilvillänne

kilvillänsä / kilvillään

Abl

-lta

kilveltämme

kilveltänne

kilveltänsä / kilveltään

kilviltämme

kilviltänne

kilviltänsä / kilviltään

Tra

-ksi

kilveksemme

kilveksenne

kilveksensä / kilvekseen

kilviksemme

kilviksenne

kilviksensä / kilvikseen

Ess

-na

kilpenämme

kilpenänne

kilpenänsä / kilpenään

kilpinämme

kilpinänne

kilpinänsä / kilpinään

Abe

-tta

kilvettämme

kilvettänne

kilvettänsä / kilvettään

kilvittämme

kilvittänne

kilvittänsä / kilvittään

Com

-ne

-

-

-

kilpinemme

kilpinenne

kilpinensä / kilpineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

konnaa

konnia

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konnaan

konniin

Ine

-ssa

konnassa

konnissa

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnalta

konnilta

Tra

-ksi

konnaksi

konniksi

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

konna

konnat

Par

-ta

konnaa

konnia

Gen

-n

konnan

konnien

Ill

mihin

konnaan

konniin

Ine

-ssa

konnassa

konnissa

Ela

-sta

konnasta

konnista

All

-lle

konnalle

konnille

Ade

-lla

konnalla

konnilla

Abl

-lta

konnalta

konnilta

Tra

-ksi

konnaksi

konniksi

Ess

-na

konnana

konnina

Abe

-tta

konnatta

konnitta

Com

-ne

-

konnine

Ins

-in

-

konnin

villain konna, roisto, lurjus, kanalja, ryökäle
rogue veijari, roisto, konna, vintiö
toad rupikonna, konna
scoundrel roisto, konna, rontti, haaska, kanalja
miscreant konna, roisto
baddy konna, paha mies, roisto
rascal lurjus, roisto, konna, vintiö, hulivili
blackguard konna, roisto
baddie roisto, paha mies, konna
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Pikku konna! Little scoundrel! Konna pakeni pimeässä yössä. The villain fled in the dark night. Senkin konna. You scoundrel! Oletpa konna? Think you're a gangster? Hän oli konna. He was a bad guy. Konna ja Mäyrä. Toad and Badger. Konna yritti karata vankilasta. The criminal tried to escape from the prison. Elokuvasi konna. The villain in your film. Konna ei ole tervetullut kylään. The villain is not welcome to the party. Raleigh on konna. Raleigh, that toad. Show more arrow right

Wiktionary

toad crook (person who steals, lies, cheats or does other dishonest or illegal things; a criminal) Show more arrow right konnamainen Show more arrow right arkkikonnahaisukonnakilpikonnakonnankoukkukonnanmarjakonnansylkikonnantyökonnatyörupikonnaviherkonna Show more arrow right From Proto-Finnic konna, further origin unknown. Cognate with Estonian konn, Votic konna. Show more arrow right

Wikipedia

konnat
sammakkoheimo rupikonna, sammakkolaji konna
kirjallisuuden ja elokuvien henkilöhahmo, päähenkilön vastustaja Konna
rap-artisti Konna
kaupunki Malissa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konnani

konnani

konnasi

konnasi

konnansa

konnansa

Par

-ta

konnaani

konniani

konnaasi

konniasi

konnaansa

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnani

konnieni

konnasi

konniesi

konnansa

konniensa

Ill

mihin

konnaani

konniini

konnaasi

konniisi

konnaansa

konniinsa

Ine

-ssa

konnassani

konnissani

konnassasi

konnissasi

konnassansa / konnassaan

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastani

konnistani

konnastasi

konnistasi

konnastansa / konnastaan

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnalleni

konnilleni

konnallesi

konnillesi

konnallensa / konnalleen

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallani

konnillani

konnallasi

konnillasi

konnallansa / konnallaan

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltani

konniltani

konnaltasi

konniltasi

konnaltansa / konnaltaan

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnakseni

konnikseni

konnaksesi

konniksesi

konnaksensa / konnakseen

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanani

konninani

konnanasi

konninasi

konnanansa / konnanaan

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattani

konnittani

konnattasi

konnittasi

konnattansa / konnattaan

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

konnineni

-

konninesi

-

konninensa / konnineen

Singular

Plural

Nom

-

konnani

konnasi

konnansa

konnani

konnasi

konnansa

Par

-ta

konnaani

konnaasi

konnaansa

konniani

konniasi

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnani

konnasi

konnansa

konnieni

konniesi

konniensa

Ill

mihin

konnaani

konnaasi

konnaansa

konniini

konniisi

konniinsa

Ine

-ssa

konnassani

konnassasi

konnassansa / konnassaan

konnissani

konnissasi

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastani

konnastasi

konnastansa / konnastaan

konnistani

konnistasi

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnalleni

konnallesi

konnallensa / konnalleen

konnilleni

konnillesi

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallani

konnallasi

konnallansa / konnallaan

konnillani

konnillasi

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltani

konnaltasi

konnaltansa / konnaltaan

konniltani

konniltasi

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnakseni

konnaksesi

konnaksensa / konnakseen

konnikseni

konniksesi

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanani

konnanasi

konnanansa / konnanaan

konninani

konninasi

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattani

konnattasi

konnattansa / konnattaan

konnittani

konnittasi

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

-

-

konnineni

konninesi

konninensa / konnineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

konnamme

konnamme

konnanne

konnanne

konnansa

konnansa

Par

-ta

konnaamme

konniamme

konnaanne

konnianne

konnaansa

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnamme

konniemme

konnanne

konnienne

konnansa

konniensa

Ill

mihin

konnaamme

konniimme

konnaanne

konniinne

konnaansa

konniinsa

Ine

-ssa

konnassamme

konnissamme

konnassanne

konnissanne

konnassansa / konnassaan

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastamme

konnistamme

konnastanne

konnistanne

konnastansa / konnastaan

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnallemme

konnillemme

konnallenne

konnillenne

konnallensa / konnalleen

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallamme

konnillamme

konnallanne

konnillanne

konnallansa / konnallaan

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltamme

konniltamme

konnaltanne

konniltanne

konnaltansa / konnaltaan

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnaksemme

konniksemme

konnaksenne

konniksenne

konnaksensa / konnakseen

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanamme

konninamme

konnananne

konninanne

konnanansa / konnanaan

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattamme

konnittamme

konnattanne

konnittanne

konnattansa / konnattaan

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

konninemme

-

konninenne

-

konninensa / konnineen

Singular

Plural

Nom

-

konnamme

konnanne

konnansa

konnamme

konnanne

konnansa

Par

-ta

konnaamme

konnaanne

konnaansa

konniamme

konnianne

konniansa / konniaan

Gen

-n

konnamme

konnanne

konnansa

konniemme

konnienne

konniensa

Ill

mihin

konnaamme

konnaanne

konnaansa

konniimme

konniinne

konniinsa

Ine

-ssa

konnassamme

konnassanne

konnassansa / konnassaan

konnissamme

konnissanne

konnissansa / konnissaan

Ela

-sta

konnastamme

konnastanne

konnastansa / konnastaan

konnistamme

konnistanne

konnistansa / konnistaan

All

-lle

konnallemme

konnallenne

konnallensa / konnalleen

konnillemme

konnillenne

konnillensa / konnillean

Ade

-lla

konnallamme

konnallanne

konnallansa / konnallaan

konnillamme

konnillanne

konnillansa / konnillaan

Abl

-lta

konnaltamme

konnaltanne

konnaltansa / konnaltaan

konniltamme

konniltanne

konniltansa / konniltaan

Tra

-ksi

konnaksemme

konnaksenne

konnaksensa / konnakseen

konniksemme

konniksenne

konniksensa / konnikseen

Ess

-na

konnanamme

konnananne

konnanansa / konnanaan

konninamme

konninanne

konninansa / konninaan

Abe

-tta

konnattamme

konnattanne

konnattansa / konnattaan

konnittamme

konnittanne

konnittansa / konnittaan

Com

-ne

-

-

-

konninemme

konninenne

konninensa / konnineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept