logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kukaan + ko, indefinite pronoun

Word analysis
kustakokaan

kustakokaan

kukaan

Indefinite pronoun, Singular Elative, Question clitic

kusi

Noun, Singular Partitive, Question clitic, Focus clitic with suffix kaan

kusta

Verb, Passive Imperative mood Pe4 Con negative form of verb, Focus clitic with suffix kaan

kusta

Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb, Question clitic, Focus clitic with suffix kaan

kusta

Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative, Question clitic, Focus clitic with suffix kaan

kusta

Adverb, Question clitic, Focus clitic with suffix kaan

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(indefinite, in question clauses) anybody, anyone. Fin:Tietääkö kukaan, missä se on?Eng:Does anybody know where it is? (indefinite, with a negation verb form) no-one, none, nobody, not ... anybody/anyone. Fin:Kukaan ei halua sellaista tulevaisuutta lapsilleen.Eng:None wants that kind of future for their children.Fin:Älkää puhuko tästä kenellekään!Eng:Don't talk to anyone about this! Show more arrow right ku- +‎ -kaan Show more arrow right

Example sentences

Tatoeba, sentence 3502691.; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence 328114.; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 37967; OpenSubtitles2018.v3 En tunne kehenkään. I don't know anyone. En luota kehenkään. I don't trust anybody. En voi puhua kehenkään. I can't talk to anyone. En voi luottaa kehenkään. I can't trust anyone. Kehenkään en luota täysin. I don't fully trust anyone. En tunne kehenkään täällä. I don't know anyone here. En anna kenellekään periksi. I won't give in to anyone. En ketään. Nobody! Emme kerro kellekään. Your secret's safe with us. Ethän kerro kellekään? You won't tell anyone, right? Show more arrow right

kukaan / no one, anyone

SingularPlural
Nom - kukaanko kutkaanko
Par -ta - -
Gen -n - -
Ill mihin - -
Ine -ssa - -
Ela -sta - -
All -lle - -
Ade -lla - -
Abl -lta - -
Tra -ksi - -
Ess -na - -
Abe -tta - -
Com -ne - -
Ins -in - -

kukaan / no one, anyone

Singular

Plural

Nom

-

kukaanko

kutkaanko

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

mikään / nothing, anything

SingularPlural
Nom - - -
Par -ta - -
Gen -n - -
Ill mihin - -
Ine -ssa - -
Ela -sta - -
All -lle - -
Ade -lla - -
Abl -lta - -
Tra -ksi - -
Ess -na - -
Abe -tta - -
Com -ne - -
Ins -in - -

mikään / nothing, anything

Singular

Plural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kusikokaan

kusetkokaan

Par

-ta

kustakokaan

kusiakokaan

Gen

-n

kusenkokaan

kusienkokaan / kustenkokaan

Ill

mihin

kuseenkokaan

kusiinkokaan

Ine

-ssa

kusessakokaan

kusissakokaan

Ela

-sta

kusestakokaan

kusistakokaan

All

-lle

kusellekokaan

kusillekokaan

Ade

-lla

kusellakokaan

kusillakokaan

Abl

-lta

kuseltakokaan

kusiltakokaan

Tra

-ksi

kuseksikokaan

kusiksikokaan

Ess

-na

kusenakokaan

kusinakokaan

Abe

-tta

kusettakokaan

kusittakokaan

Com

-ne

-

kusinekokaan

Ins

-in

-

kusinkokaan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kusikokaan

kusetkokaan

Par

-ta

kustakokaan

kusiakokaan

Gen

-n

kusenkokaan

kusienkokaan / kustenkokaan

Ill

mihin

kuseenkokaan

kusiinkokaan

Ine

-ssa

kusessakokaan

kusissakokaan

Ela

-sta

kusestakokaan

kusistakokaan

All

-lle

kusellekokaan

kusillekokaan

Ade

-lla

kusellakokaan

kusillakokaan

Abl

-lta

kuseltakokaan

kusiltakokaan

Tra

-ksi

kuseksikokaan

kusiksikokaan

Ess

-na

kusenakokaan

kusinakokaan

Abe

-tta

kusettakokaan

kusittakokaan

Com

-ne

-

kusinekokaan

Ins

-in

-

kusinkokaan

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pee kusi, pissa
piss kusi
Show more arrow right
Tatoeba (Finnish-English), Sentence ID: 3886825; OpenSubtitles (Finnish-English), Movie: Rambo: First Blood Part II (1985); Europarl (Finnish-English), Document: ep-05-04-26-013.xml; EUbookshop; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba (Finnish-English), Sentence ID: 3539974; OSCAR; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Kustakokaan ei ole ongelmaa. There is no issue with urine. Tämä liike ei kuivaa kustakokaan. This motion will not dry the urine. Kustakokaan ei pitäisi laskea järviveteen. Urine should not be discharged into lake water. Oliko lapsella kustakokaan ruokaa mukanaan? Did the child have any food with them? Kustakokaan ei saanut juoda ennen verikokeita. No one was allowed to drink anything before the blood tests. Tarkistamme kustakokaan ja tulemme sitten sisään. We'll check the urine and then come in. Kusi haisee pahalta. Urine smells bad. Phil siellä kuseksi. Phil did all the pissing. Kusi valuu viemäriin. Urine is flowing into the sewer. Kusen housuuni? Piss in my pants? Show more arrow right

Wiktionary

(vulgar) urine, piss Fin:käydä kusellaEng:to go pee Show more arrow right pissi, pissa, pisu (childish)virtsa (formal) Show more arrow right kusiainen kusta juostenkustu olla kusessa poronkusema Show more arrow right kusiaivo kusihätä kusilaari kusiluistin kusimutteri kusiputka kusipää Show more arrow right From Proto-Finnic kusi, from Proto-Uralic kuńśe. Cognates include Northern Sami gužža and Hungarian húgy. Show more arrow right

Wikipedia

virtsan
vanha, nykyään alatyylinen nimitys Jones Kusi Asare
ruotsalainen jalkapalloilija Kusi
kiinalainen olutmerkki KUSI TV
itsenäinen televisioasema Kalifornian San Diegossa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kusenikokaan

kusenikokaan

kusesikokaan

kusesikokaan

kusensakokaan

kusensakokaan

Par

-ta

kustanikokaan

kusianikokaan

kustasikokaan

kusiasikokaan

kustansakokaan / kustaankokaan

kusiansakokaan / kusiaankokaan

Gen

-n

kusenikokaan

kusienikokaan / kustenikokaan

kusesikokaan

kusiesikokaan / kustesikokaan

kusensakokaan

kusiensakokaan / kustensakokaan

Ill

mihin

kuseenikokaan

kusiinikokaan

kuseesikokaan

kusiisikokaan

kuseensakokaan

kusiinsakokaan

Ine

-ssa

kusessanikokaan

kusissanikokaan

kusessasikokaan

kusissasikokaan

kusessansakokaan / kusessaankokaan

kusissansakokaan / kusissaankokaan

Ela

-sta

kusestanikokaan

kusistanikokaan

kusestasikokaan

kusistasikokaan

kusestansakokaan / kusestaankokaan

kusistansakokaan / kusistaankokaan

All

-lle

kusellenikokaan

kusillenikokaan

kusellesikokaan

kusillesikokaan

kusellensakokaan / kuselleenkokaan

kusillensakokaan / kusilleankokaan

Ade

-lla

kusellanikokaan

kusillanikokaan

kusellasikokaan

kusillasikokaan

kusellansakokaan / kusellaankokaan

kusillansakokaan / kusillaankokaan

Abl

-lta

kuseltanikokaan

kusiltanikokaan

kuseltasikokaan

kusiltasikokaan

kuseltansakokaan / kuseltaankokaan

kusiltansakokaan / kusiltaankokaan

Tra

-ksi

kuseksenikokaan

kusiksenikokaan

kuseksesikokaan

kusiksesikokaan

kuseksensakokaan / kusekseenkokaan

kusiksensakokaan / kusikseenkokaan

Ess

-na

kusenanikokaan

kusinanikokaan

kusenasikokaan

kusinasikokaan

kusenansakokaan / kusenaankokaan

kusinansakokaan / kusinaankokaan

Abe

-tta

kusettanikokaan

kusittanikokaan

kusettasikokaan

kusittasikokaan

kusettansakokaan / kusettaankokaan

kusittansakokaan / kusittaankokaan

Com

-ne

-

kusinenikokaan

-

kusinesikokaan

-

kusinensakokaan / kusineenkokaan

Singular

Plural

Nom

-

kusenikokaan

kusesikokaan

kusensakokaan

kusenikokaan

kusesikokaan

kusensakokaan

Par

-ta

kustanikokaan

kustasikokaan

kustansakokaan / kustaankokaan

kusianikokaan

kusiasikokaan

kusiansakokaan / kusiaankokaan

Gen

-n

kusenikokaan

kusesikokaan

kusensakokaan

kusienikokaan / kustenikokaan

kusiesikokaan / kustesikokaan

kusiensakokaan / kustensakokaan

Ill

mihin

kuseenikokaan

kuseesikokaan

kuseensakokaan

kusiinikokaan

kusiisikokaan

kusiinsakokaan

Ine

-ssa

kusessanikokaan

kusessasikokaan

kusessansakokaan / kusessaankokaan

kusissanikokaan

kusissasikokaan

kusissansakokaan / kusissaankokaan

Ela

-sta

kusestanikokaan

kusestasikokaan

kusestansakokaan / kusestaankokaan

kusistanikokaan

kusistasikokaan

kusistansakokaan / kusistaankokaan

All

-lle

kusellenikokaan

kusellesikokaan

kusellensakokaan / kuselleenkokaan

kusillenikokaan

kusillesikokaan

kusillensakokaan / kusilleankokaan

Ade

-lla

kusellanikokaan

kusellasikokaan

kusellansakokaan / kusellaankokaan

kusillanikokaan

kusillasikokaan

kusillansakokaan / kusillaankokaan

Abl

-lta

kuseltanikokaan

kuseltasikokaan

kuseltansakokaan / kuseltaankokaan

kusiltanikokaan

kusiltasikokaan

kusiltansakokaan / kusiltaankokaan

Tra

-ksi

kuseksenikokaan

kuseksesikokaan

kuseksensakokaan / kusekseenkokaan

kusiksenikokaan

kusiksesikokaan

kusiksensakokaan / kusikseenkokaan

Ess

-na

kusenanikokaan

kusenasikokaan

kusenansakokaan / kusenaankokaan

kusinanikokaan

kusinasikokaan

kusinansakokaan / kusinaankokaan

Abe

-tta

kusettanikokaan

kusettasikokaan

kusettansakokaan / kusettaankokaan

kusittanikokaan

kusittasikokaan

kusittansakokaan / kusittaankokaan

Com

-ne

-

-

-

kusinenikokaan

kusinesikokaan

kusinensakokaan / kusineenkokaan

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kusemmekokaan

kusemmekokaan

kusennekokaan

kusennekokaan

kusensakokaan

kusensakokaan

Par

-ta

kustammekokaan

kusiammekokaan

kustannekokaan

kusiannekokaan

kustansakokaan / kustaankokaan

kusiansakokaan / kusiaankokaan

Gen

-n

kusemmekokaan

kusiemmekokaan / kustemmekokaan

kusennekokaan

kusiennekokaan / kustennekokaan

kusensakokaan

kusiensakokaan / kustensakokaan

Ill

mihin

kuseemmekokaan

kusiimmekokaan

kuseennekokaan

kusiinnekokaan

kuseensakokaan

kusiinsakokaan

Ine

-ssa

kusessammekokaan

kusissammekokaan

kusessannekokaan

kusissannekokaan

kusessansakokaan / kusessaankokaan

kusissansakokaan / kusissaankokaan

Ela

-sta

kusestammekokaan

kusistammekokaan

kusestannekokaan

kusistannekokaan

kusestansakokaan / kusestaankokaan

kusistansakokaan / kusistaankokaan

All

-lle

kusellemmekokaan

kusillemmekokaan

kusellennekokaan

kusillennekokaan

kusellensakokaan / kuselleenkokaan

kusillensakokaan / kusilleankokaan

Ade

-lla

kusellammekokaan

kusillammekokaan

kusellannekokaan

kusillannekokaan

kusellansakokaan / kusellaankokaan

kusillansakokaan / kusillaankokaan

Abl

-lta

kuseltammekokaan

kusiltammekokaan

kuseltannekokaan

kusiltannekokaan

kuseltansakokaan / kuseltaankokaan

kusiltansakokaan / kusiltaankokaan

Tra

-ksi

kuseksemmekokaan

kusiksemmekokaan

kuseksennekokaan

kusiksennekokaan

kuseksensakokaan / kusekseenkokaan

kusiksensakokaan / kusikseenkokaan

Ess

-na

kusenammekokaan

kusinammekokaan

kusenannekokaan

kusinannekokaan

kusenansakokaan / kusenaankokaan

kusinansakokaan / kusinaankokaan

Abe

-tta

kusettammekokaan

kusittammekokaan

kusettannekokaan

kusittannekokaan

kusettansakokaan / kusettaankokaan

kusittansakokaan / kusittaankokaan

Com

-ne

-

kusinemmekokaan

-

kusinennekokaan

-

kusinensakokaan / kusineenkokaan

Singular

Plural

Nom

-

kusemmekokaan

kusennekokaan

kusensakokaan

kusemmekokaan

kusennekokaan

kusensakokaan

Par

-ta

kustammekokaan

kustannekokaan

kustansakokaan / kustaankokaan

kusiammekokaan

kusiannekokaan

kusiansakokaan / kusiaankokaan

Gen

-n

kusemmekokaan

kusennekokaan

kusensakokaan

kusiemmekokaan / kustemmekokaan

kusiennekokaan / kustennekokaan

kusiensakokaan / kustensakokaan

Ill

mihin

kuseemmekokaan

kuseennekokaan

kuseensakokaan

kusiimmekokaan

kusiinnekokaan

kusiinsakokaan

Ine

-ssa

kusessammekokaan

kusessannekokaan

kusessansakokaan / kusessaankokaan

kusissammekokaan

kusissannekokaan

kusissansakokaan / kusissaankokaan

Ela

-sta

kusestammekokaan

kusestannekokaan

kusestansakokaan / kusestaankokaan

kusistammekokaan

kusistannekokaan

kusistansakokaan / kusistaankokaan

All

-lle

kusellemmekokaan

kusellennekokaan

kusellensakokaan / kuselleenkokaan

kusillemmekokaan

kusillennekokaan

kusillensakokaan / kusilleankokaan

Ade

-lla

kusellammekokaan

kusellannekokaan

kusellansakokaan / kusellaankokaan

kusillammekokaan

kusillannekokaan

kusillansakokaan / kusillaankokaan

Abl

-lta

kuseltammekokaan

kuseltannekokaan

kuseltansakokaan / kuseltaankokaan

kusiltammekokaan

kusiltannekokaan

kusiltansakokaan / kusiltaankokaan

Tra

-ksi

kuseksemmekokaan

kuseksennekokaan

kuseksensakokaan / kusekseenkokaan

kusiksemmekokaan

kusiksennekokaan

kusiksensakokaan / kusikseenkokaan

Ess

-na

kusenammekokaan

kusenannekokaan

kusenansakokaan / kusenaankokaan

kusinammekokaan

kusinannekokaan

kusinansakokaan / kusinaankokaan

Abe

-tta

kusettammekokaan

kusettannekokaan

kusettansakokaan / kusettaankokaan

kusittammekokaan

kusittannekokaan

kusittansakokaan / kusittaankokaan

Com

-ne

-

-

-

kusinemmekokaan

kusinennekokaan

kusinensakokaan / kusineenkokaan

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

to piss, slash, whizz (to urinate) (figuratively) to fuck up, botch (to make a mess of) Fin:kusta hommaEng:to fuck up a job ~ silmään: to con (lit. "to piss in [someone's] eye") ~ muuntajaan: to commit suicide (lit. "to piss into a transformer") Show more arrow right (to make a mess of): mokata, tyriä(to con): huijata, kusettaa(to commit suicide): tehdä itsemurha Show more arrow right kuin juosten kustu (something done very sloppily or hastily) Show more arrow right From Proto-Finnic kustak. See the etymology of the main entry. See the etymology of the main entry. Show more arrow right
to piss kusta
to pee pissata, kusta
to take a piss kusta
to take a leak kusta, käydä kusella
to have a piss kusta
to have a leak kusta, käydä kusella
to have a slash kusta, mennä kuselle
Show more arrow right
Taas käytännöllistä dataa - Practical parallel corpora for fast experimentation and development of machine translation, processing and evaluation; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tilde Model Parallel Corpus Liikkuvuukuksesta ei kustakokaan saa valhetella. Nobody is allowed to lie about mobility. Homma kusi. It's fucked up. Koira kusi pihalla. The dog peed in the yard. Kissa kusi sohvalle. The cat peed on the sofa. Vaistosi kusevat. Your instincts suck. Hän kusi housuihinsa. He peed in his pants. Vauva kusi vaippaansa. The baby peed in his diaper. Hän kusi verta. He was pissing blood, dude. Olen kussut alleni. I've pissed on myself... Kuset housuihisi? Piss your pants? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kusenkaan

en kusekaan

ii

kusetkaan

et kusekaan

iii

kuseekaan

ei kusekaan

Plural

Positive

Negative

i

kusemmekaan / kustaankaan

emme kusekaan / ei kustakaan

ii

kusettekaan

ette kusekaan

iii

kusevatkaan

eivät kusekaan

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kusinkaan

en kussutkaan

ii

kusitkaan

et kussutkaan

iii

kusikaan

ei kussutkaan

Plural

Positive

Negative

i

kusimmekaan / kustiinkaan

emme kusseetkaan / ei kustukaan

ii

kusittekaan

ette kusseetkaan

iii

kusivatkaan

eivät kusseetkaan

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kussutkaan

en ole kussutkaan

ii

olet kussutkaan

et ole kussutkaan

iii

on kussutkaan

ei ole kussutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olemme kusseetkaan

emme ole kusseetkaan

ii

olette kusseetkaan

ette ole kusseetkaan

iii

ovat kusseetkaan

eivät ole kusseetkaan

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kussutkaan

en ollut kussutkaan

ii

olit kussutkaan

et ollut kussutkaan

iii

oli kussutkaan

ei ollut kussutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olimme kusseetkaan

emme olleet kusseetkaan

ii

olitte kusseetkaan

ette olleet kusseetkaan

iii

olivat kusseetkaan

eivät olleet kusseetkaan

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kusisinkaan

en kusisikaan

ii

kusisitkaan

et kusisikaan

iii

kusisikaan

ei kusisikaan

Plural

Positive

Negative

i

kusisimmekaan

emme kusisikaan

ii

kusisittekaan

ette kusisikaan

iii

kusisivatkaan

eivät kusisikaan

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kussutkaan

en olisi kussutkaan

ii

olisit kussutkaan

et olisi kussutkaan

iii

olisi kussutkaan

ei olisi kussutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kusseetkaan

emme olisi kusseetkaan

ii

olisitte kusseetkaan

ette olisi kusseetkaan

iii

olisivat kusseetkaan

eivät olisi kusseetkaan

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kussenkaan

en kussekaan

ii

kussetkaan

et kussekaan

iii

kusseekaan

ei kussekaan

Plural

Positive

Negative

i

kussemmekaan

emme kussekaan

ii

kussettekaan

ette kussekaan

iii

kussevatkaan

eivät kussekaan

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kussutkaan

en liene kussutkaan

ii

lienet kussutkaan

et liene kussutkaan

iii

lienee kussutkaan

ei liene kussutkaan

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kusseetkaan

emme liene kusseetkaan

ii

lienette kusseetkaan

ette liene kusseetkaan

iii

lienevät kusseetkaan

eivät liene kusseetkaan

Imperative

Singular

i

-

ii

kuse

iii

kuskoon

Plural

i

kuskaamme

ii

kuskaa

iii

kuskoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kustakaan

Tra

-ksi

kustaksensakaan / kustakseenkaan

Infinitive II

Ine

-ssa

kustessakaan

Ins

-in

kustenkaan

Ine

-ssa

kustaessakaan (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kusemaankaan

Ine

-ssa

kusemassakaan

Ela

-sta

kusemastakaan

Ade

-lla

kusemallakaan

Abe

-tta

kusemattakaan

Ins

-in

kusemankaan

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kuseminenkaan

Par

-ta

kusemistakaan

Infinitive V

kusemaisillaankaan / kusemaisillansakaan

Passive

Positive

Negative

Present

kustaankaan

ei kustakaan

Imperfect

kustiinkaan

ei kustukaan

Potential

kustaneenkaan

ei kustanekaan

Conditional

kustaisiinkaan

ei kustaisikaan

Imperative Present

kustakoonkaan

älköön kustakokaan

Imperative Perfect

olkoon kustukaan

älköön kustukaan

Positive

Negative

Present

kustaankaan

ei kustakaan

Imperfect

kustiinkaan

ei kustukaan

Potential

kustaneenkaan

ei kustanekaan

Conditional

kustaisiinkaan

ei kustaisikaan

Imperative Present

kustakoonkaan

älköön kustakokaan

Imperative Perfect

olkoon kustukaan

älköön kustukaan

Participle

Active

Passive

1st

kusevakaan

kustavakaan

2nd

kussutkaan

kustukaan

3rd

kusemakaan

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

to piss, slash, whizz (to urinate) (figuratively) to fuck up, botch (to make a mess of) Fin:kusta hommaEng:to fuck up a job ~ silmään: to con (lit. "to piss in [someone's] eye") ~ muuntajaan: to commit suicide (lit. "to piss into a transformer") Show more arrow right (to make a mess of): mokata, tyriä(to con): huijata, kusettaa(to commit suicide): tehdä itsemurha Show more arrow right kuin juosten kustu (something done very sloppily or hastily) Show more arrow right From Proto-Finnic kustak. See the etymology of the main entry. See the etymology of the main entry. Show more arrow right
to piss kusta
to pee pissata, kusta
to take a piss kusta
to take a leak kusta, käydä kusella
to have a piss kusta
to have a leak kusta, käydä kusella
to have a slash kusta, mennä kuselle
Show more arrow right
Taas käytännöllistä dataa - Practical parallel corpora for fast experimentation and development of machine translation, processing and evaluation; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tilde Model Parallel Corpus Liikkuvuukuksesta ei kustakokaan saa valhetella. Nobody is allowed to lie about mobility. Homma kusi. It's fucked up. Koira kusi pihalla. The dog peed in the yard. Kissa kusi sohvalle. The cat peed on the sofa. Vaistosi kusevat. Your instincts suck. Hän kusi housuihinsa. He peed in his pants. Vauva kusi vaippaansa. The baby peed in his diaper. Hän kusi verta. He was pissing blood, dude. Olen kussut alleni. I've pissed on myself... Kuset housuihisi? Piss your pants? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kusenkokaan

en kusekokaan

ii

kusetkokaan

et kusekokaan

iii

kuseekokaan

ei kusekokaan

Plural

Positive

Negative

i

kusemmekokaan / kustaankokaan

emme kusekokaan / ei kustakokaan

ii

kusettekokaan

ette kusekokaan

iii

kusevatkokaan

eivät kusekokaan

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kusinkokaan

en kussutkokaan

ii

kusitkokaan

et kussutkokaan

iii

kusikokaan

ei kussutkokaan

Plural

Positive

Negative

i

kusimmekokaan / kustiinkokaan

emme kusseetkokaan / ei kustukokaan

ii

kusittekokaan

ette kusseetkokaan

iii

kusivatkokaan

eivät kusseetkokaan

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kussutkokaan

en ole kussutkokaan

ii

olet kussutkokaan

et ole kussutkokaan

iii

on kussutkokaan

ei ole kussutkokaan

Plural

Positive

Negative

i

olemme kusseetkokaan

emme ole kusseetkokaan

ii

olette kusseetkokaan

ette ole kusseetkokaan

iii

ovat kusseetkokaan

eivät ole kusseetkokaan

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kussutkokaan

en ollut kussutkokaan

ii

olit kussutkokaan

et ollut kussutkokaan

iii

oli kussutkokaan

ei ollut kussutkokaan

Plural

Positive

Negative

i

olimme kusseetkokaan

emme olleet kusseetkokaan

ii

olitte kusseetkokaan

ette olleet kusseetkokaan

iii

olivat kusseetkokaan

eivät olleet kusseetkokaan

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kusisinkokaan

en kusisikokaan

ii

kusisitkokaan

et kusisikokaan

iii

kusisikokaan

ei kusisikokaan

Plural

Positive

Negative

i

kusisimmekokaan

emme kusisikokaan

ii

kusisittekokaan

ette kusisikokaan

iii

kusisivatkokaan

eivät kusisikokaan

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kussutkokaan

en olisi kussutkokaan

ii

olisit kussutkokaan

et olisi kussutkokaan

iii

olisi kussutkokaan

ei olisi kussutkokaan

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kusseetkokaan

emme olisi kusseetkokaan

ii

olisitte kusseetkokaan

ette olisi kusseetkokaan

iii

olisivat kusseetkokaan

eivät olisi kusseetkokaan

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kussenkokaan

en kussekokaan

ii

kussetkokaan

et kussekokaan

iii

kusseekokaan

ei kussekokaan

Plural

Positive

Negative

i

kussemmekokaan

emme kussekokaan

ii

kussettekokaan

ette kussekokaan

iii

kussevatkokaan

eivät kussekokaan

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kussutkokaan

en liene kussutkokaan

ii

lienet kussutkokaan

et liene kussutkokaan

iii

lienee kussutkokaan

ei liene kussutkokaan

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kusseetkokaan

emme liene kusseetkokaan

ii

lienette kusseetkokaan

ette liene kusseetkokaan

iii

lienevät kusseetkokaan

eivät liene kusseetkokaan

Imperative

Singular

i

-

ii

kuse

iii

kuskoon

Plural

i

kuskaamme

ii

kuskaa

iii

kuskoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kustakokaan

Tra

-ksi

kustaksensakokaan / kustakseenkokaan

Infinitive II

Ine

-ssa

kustessakokaan

Ins

-in

kustenkokaan

Ine

-ssa

kustaessakokaan (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kusemaankokaan

Ine

-ssa

kusemassakokaan

Ela

-sta

kusemastakokaan

Ade

-lla

kusemallakokaan

Abe

-tta

kusemattakokaan

Ins

-in

kusemankokaan

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kuseminenkokaan

Par

-ta

kusemistakokaan

Infinitive V

kusemaisillaankokaan / kusemaisillansakokaan

Passive

Positive

Negative

Present

kustaankokaan

ei kustakokaan

Imperfect

kustiinkokaan

ei kustukokaan

Potential

kustaneenkokaan

ei kustanekokaan

Conditional

kustaisiinkokaan

ei kustaisikokaan

Imperative Present

kustakoonkokaan

älköön kustakokokaan

Imperative Perfect

olkoon kustukokaan

älköön kustukokaan

Positive

Negative

Present

kustaankokaan

ei kustakokaan

Imperfect

kustiinkokaan

ei kustukokaan

Potential

kustaneenkokaan

ei kustanekokaan

Conditional

kustaisiinkokaan

ei kustaisikokaan

Imperative Present

kustakoonkokaan

älköön kustakokokaan

Imperative Perfect

olkoon kustukokaan

älköön kustukokaan

Participle

Active

Passive

1st

kusevakokaan

kustavakokaan

2nd

kussutkokaan

kustukokaan

3rd

kusemakokaan

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

to piss kusta
to pee pissata, kusta
to take a piss kusta
to take a leak kusta, käydä kusella
to have a piss kusta
to have a leak kusta, käydä kusella
to have a slash kusta, mennä kuselle
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 5678-5679; Europarl Parallel Corpus, sentence 23456-23457; OPUS; TED2020 Parallel Corpus, sentence 3456-3457; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 1234-1235; JRC Acquis; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; WikiMatrix Miten kusta sinä tähän? How do you fit in? Kuinka kusta ne keksit ovat? How dry are those cookies? Meitä paleli, mutta mitä kusta tuulee! We were freezing, but what the hell! Hän kusta ottakaan sitä niin vakavasti. He won't take it so seriously. Millä kusta tavalla me pääsemme loppuun? In what way can we reach the end? Kusta ei tarvitse hakea aina metsän reunaan asti. You don't always have to go to the edge of the forest to pee. David sanoi hänelle: kustas tulet? And David said to him, From where come you? Emme saa antaa kustakokaan menettää toivoaan. We must not let anyone lose hope. 1:3 David sanoi hänelle: kustas tulet? 1:3 And David saith to him, ' Whence comest thou?'. En tunne kustakokaan, joka ei pitäisi suklaasta. I don't know anyone who doesn't like chocolate. Show more arrow right
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept