kustakokaan |
Indefinite pronoun, Singular Elative, |
|
Noun, Singular Partitive, |
||
Verb, Passive Imperative mood Pe4 Con negative form of verb, Focus clitic with suffix |
||
Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb, |
||
Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative, |
||
Adverb, |
||
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
| Nom | - | kukaanko | kutkaanko |
| Par | -ta | - | - |
| Gen | -n | - | - |
| Ill | mihin | - | - |
| Ine | -ssa | - | - |
| Ela | -sta | - | - |
| All | -lle | - | - |
| Ade | -lla | - | - |
| Abl | -lta | - | - |
| Tra | -ksi | - | - |
| Ess | -na | - | - |
| Abe | -tta | - | - |
| Com | -ne | - | - |
| Ins | -in | - | - |
Singular
Plural
Nom
-
kukaanko
kutkaanko
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
| Nom | - | - | - |
| Par | -ta | - | - |
| Gen | -n | - | - |
| Ill | mihin | - | - |
| Ine | -ssa | - | - |
| Ela | -sta | - | - |
| All | -lle | - | - |
| Ade | -lla | - | - |
| Abl | -lta | - | - |
| Tra | -ksi | - | - |
| Ess | -na | - | - |
| Abe | -tta | - | - |
| Com | -ne | - | - |
| Ins | -in | - | - |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kusikokaan |
kusetkokaan |
Par |
-ta |
kusiakokaan |
|
Gen |
-n |
kusenkokaan |
kusienkokaan / kustenkokaan |
Ill |
mihin |
kuseenkokaan |
kusiinkokaan |
Ine |
-ssa |
kusessakokaan |
kusissakokaan |
Ela |
-sta |
kusestakokaan |
kusistakokaan |
All |
-lle |
kusellekokaan |
kusillekokaan |
Ade |
-lla |
kusellakokaan |
kusillakokaan |
Abl |
-lta |
kuseltakokaan |
kusiltakokaan |
Tra |
-ksi |
kuseksikokaan |
kusiksikokaan |
Ess |
-na |
kusenakokaan |
kusinakokaan |
Abe |
-tta |
kusettakokaan |
kusittakokaan |
Com |
-ne |
- |
kusinekokaan |
Ins |
-in |
- |
kusinkokaan |
Singular
Plural
Nom
-
kusikokaan
kusetkokaan
Par
-ta
kusiakokaan
Gen
-n
kusenkokaan
kusienkokaan / kustenkokaan
Ill
mihin
kuseenkokaan
kusiinkokaan
Ine
-ssa
kusessakokaan
kusissakokaan
Ela
-sta
kusestakokaan
kusistakokaan
All
-lle
kusellekokaan
kusillekokaan
Ade
-lla
kusellakokaan
kusillakokaan
Abl
-lta
kuseltakokaan
kusiltakokaan
Tra
-ksi
kuseksikokaan
kusiksikokaan
Ess
-na
kusenakokaan
kusinakokaan
Abe
-tta
kusettakokaan
kusittakokaan
Com
-ne
-
kusinekokaan
Ins
-in
-
kusinkokaan
| pee | kusi, pissa |
| piss | kusi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
Par |
-ta |
kusta |
kusia |
kusta |
kusia |
kusta |
kusia |
Gen |
-n |
kuse |
kusie |
kuse |
kusie |
kuse |
kusie |
Ill |
mihin |
kusee |
kusii |
kusee |
kusii |
kusee |
kusii |
Ine |
-ssa |
kusessa |
kusissa |
kusessa |
kusissa |
kusessa |
kusissa |
Ela |
-sta |
kusesta |
kusista |
kusesta |
kusista |
kusesta |
kusista |
All |
-lle |
kuselle |
kusille |
kuselle |
kusille |
kuselle |
kusille |
Ade |
-lla |
kusella |
kusilla |
kusella |
kusilla |
kusella |
kusilla |
Abl |
-lta |
kuselta |
kusilta |
kuselta |
kusilta |
kuselta |
kusilta |
Tra |
-ksi |
kusekse |
kusikse |
kusekse |
kusikse |
kusekse |
kusikse |
Ess |
-na |
kusena |
kusina |
kusena |
kusina |
kusena |
kusina |
Abe |
-tta |
kusetta |
kusitta |
kusetta |
kusitta |
kusetta |
kusitta |
Com |
-ne |
- |
kusine |
- |
kusine |
- |
kusine |
Singular
Plural
Nom
-
kuse
kuse
kuse
kuse
kuse
kuse
Par
-ta
kusta
kusta
kusta
kusia
kusia
kusia
Gen
-n
kuse
kuse
kuse
kusie
kusie
kusie
Ill
mihin
kusee
kusee
kusee
kusii
kusii
kusii
Ine
-ssa
kusessa
kusessa
kusessa
kusissa
kusissa
kusissa
Ela
-sta
kusesta
kusesta
kusesta
kusista
kusista
kusista
All
-lle
kuselle
kuselle
kuselle
kusille
kusille
kusille
Ade
-lla
kusella
kusella
kusella
kusilla
kusilla
kusilla
Abl
-lta
kuselta
kuselta
kuselta
kusilta
kusilta
kusilta
Tra
-ksi
kusekse
kusekse
kusekse
kusikse
kusikse
kusikse
Ess
-na
kusena
kusena
kusena
kusina
kusina
kusina
Abe
-tta
kusetta
kusetta
kusetta
kusitta
kusitta
kusitta
Com
-ne
-
-
-
kusine
kusine
kusine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
kuse |
Par |
-ta |
kusta |
kusia |
kusta |
kusia |
kusta |
kusia |
Gen |
-n |
kuse |
kusie |
kuse |
kusie |
kuse |
kusie |
Ill |
mihin |
kusee |
kusii |
kusee |
kusii |
kusee |
kusii |
Ine |
-ssa |
kusessa |
kusissa |
kusessa |
kusissa |
kusessa |
kusissa |
Ela |
-sta |
kusesta |
kusista |
kusesta |
kusista |
kusesta |
kusista |
All |
-lle |
kuselle |
kusille |
kuselle |
kusille |
kuselle |
kusille |
Ade |
-lla |
kusella |
kusilla |
kusella |
kusilla |
kusella |
kusilla |
Abl |
-lta |
kuselta |
kusilta |
kuselta |
kusilta |
kuselta |
kusilta |
Tra |
-ksi |
kusekse |
kusikse |
kusekse |
kusikse |
kusekse |
kusikse |
Ess |
-na |
kusena |
kusina |
kusena |
kusina |
kusena |
kusina |
Abe |
-tta |
kusetta |
kusitta |
kusetta |
kusitta |
kusetta |
kusitta |
Com |
-ne |
- |
kusine |
- |
kusine |
- |
kusine |
Singular
Plural
Nom
-
kuse
kuse
kuse
kuse
kuse
kuse
Par
-ta
kusta
kusta
kusta
kusia
kusia
kusia
Gen
-n
kuse
kuse
kuse
kusie
kusie
kusie
Ill
mihin
kusee
kusee
kusee
kusii
kusii
kusii
Ine
-ssa
kusessa
kusessa
kusessa
kusissa
kusissa
kusissa
Ela
-sta
kusesta
kusesta
kusesta
kusista
kusista
kusista
All
-lle
kuselle
kuselle
kuselle
kusille
kusille
kusille
Ade
-lla
kusella
kusella
kusella
kusilla
kusilla
kusilla
Abl
-lta
kuselta
kuselta
kuselta
kusilta
kusilta
kusilta
Tra
-ksi
kusekse
kusekse
kusekse
kusikse
kusikse
kusikse
Ess
-na
kusena
kusena
kusena
kusina
kusina
kusina
Abe
-tta
kusetta
kusetta
kusetta
kusitta
kusitta
kusitta
Com
-ne
-
-
-
kusine
kusine
kusine
| to piss | kusta |
| to pee | pissata, kusta |
| to take a piss | kusta |
| to take a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a piss | kusta |
| to have a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a slash | kusta, mennä kuselle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusenkaan |
|
ii |
kusetkaan |
|
iii |
kuseekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusemmekaan / kustaankaan |
|
ii |
kusettekaan |
|
iii |
kusevatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusinkaan |
|
ii |
kusitkaan |
|
iii |
kusikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusimmekaan / kustiinkaan |
|
ii |
kusittekaan |
|
iii |
kusivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kussutkaan |
en ole kussutkaan |
ii |
olet kussutkaan |
et ole kussutkaan |
iii |
on kussutkaan |
ei ole kussutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kusseetkaan |
emme ole kusseetkaan |
ii |
olette kusseetkaan |
ette ole kusseetkaan |
iii |
ovat kusseetkaan |
eivät ole kusseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kussutkaan |
en ollut kussutkaan |
ii |
olit kussutkaan |
et ollut kussutkaan |
iii |
oli kussutkaan |
ei ollut kussutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kusseetkaan |
emme olleet kusseetkaan |
ii |
olitte kusseetkaan |
ette olleet kusseetkaan |
iii |
olivat kusseetkaan |
eivät olleet kusseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusisinkaan |
|
ii |
kusisitkaan |
|
iii |
kusisikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusisimmekaan |
|
ii |
kusisittekaan |
|
iii |
kusisivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kussutkaan |
en olisi kussutkaan |
ii |
olisit kussutkaan |
et olisi kussutkaan |
iii |
olisi kussutkaan |
ei olisi kussutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kusseetkaan |
emme olisi kusseetkaan |
ii |
olisitte kusseetkaan |
ette olisi kusseetkaan |
iii |
olisivat kusseetkaan |
eivät olisi kusseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kussenkaan |
en kussekaan |
ii |
kussetkaan |
et kussekaan |
iii |
kusseekaan |
ei kussekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kussemmekaan |
emme kussekaan |
ii |
kussettekaan |
ette kussekaan |
iii |
kussevatkaan |
eivät kussekaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kussutkaan |
en liene kussutkaan |
ii |
lienet kussutkaan |
et liene kussutkaan |
iii |
lienee kussutkaan |
ei liene kussutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kusseetkaan |
emme liene kusseetkaan |
ii |
lienette kusseetkaan |
ette liene kusseetkaan |
iii |
lienevät kusseetkaan |
eivät liene kusseetkaan |
Singular
i |
- |
ii |
kuse |
iii |
kuskoon |
Plural
i |
kuskaamme |
ii |
kuskaa |
iii |
kuskoot |
Nom |
- |
kustakaan |
Tra |
-ksi |
kustaksensakaan / kustakseenkaan |
Ine |
-ssa |
kustessakaan |
Ins |
-in |
kustenkaan |
Ine |
-ssa |
kustaessakaan (passive) |
Ill |
mihin |
kusemaankaan |
Ine |
-ssa |
kusemassakaan |
Ela |
-sta |
kusemastakaan |
Ade |
-lla |
kusemallakaan |
Abe |
-tta |
kusemattakaan |
Ins |
-in |
kusemankaan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kuseminenkaan |
Par |
-ta |
kusemistakaan |
kusemaisillaankaan / kusemaisillansakaan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kustaankaan |
ei kustakaan |
Imperfect |
kustiinkaan |
ei kustukaan |
Potential |
kustaneenkaan |
ei kustanekaan |
Conditional |
kustaisiinkaan |
ei kustaisikaan |
Imperative Present |
kustakoonkaan |
älköön |
Imperative Perfect |
olkoon kustukaan |
älköön kustukaan |
Positive
Negative
Present
kustaankaan
ei kustakaan
Imperfect
kustiinkaan
ei kustukaan
Potential
kustaneenkaan
ei kustanekaan
Conditional
kustaisiinkaan
ei kustaisikaan
Imperative Present
kustakoonkaan
älköön
Imperative Perfect
olkoon kustukaan
älköön kustukaan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kusevakaan |
kustavakaan |
2nd |
kussutkaan |
kustukaan |
3rd |
kusemakaan |
- |
| to piss | kusta |
| to pee | pissata, kusta |
| to take a piss | kusta |
| to take a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a piss | kusta |
| to have a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a slash | kusta, mennä kuselle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusenkokaan |
|
ii |
kusetkokaan |
|
iii |
kuseekokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusemmekokaan / kustaankokaan |
|
ii |
kusettekokaan |
|
iii |
kusevatkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusinkokaan |
|
ii |
kusitkokaan |
|
iii |
kusikokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusimmekokaan / kustiinkokaan |
|
ii |
kusittekokaan |
|
iii |
kusivatkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kussutkokaan |
en ole kussutkokaan |
ii |
olet kussutkokaan |
et ole kussutkokaan |
iii |
on kussutkokaan |
ei ole kussutkokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kusseetkokaan |
emme ole kusseetkokaan |
ii |
olette kusseetkokaan |
ette ole kusseetkokaan |
iii |
ovat kusseetkokaan |
eivät ole kusseetkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kussutkokaan |
en ollut kussutkokaan |
ii |
olit kussutkokaan |
et ollut kussutkokaan |
iii |
oli kussutkokaan |
ei ollut kussutkokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kusseetkokaan |
emme olleet kusseetkokaan |
ii |
olitte kusseetkokaan |
ette olleet kusseetkokaan |
iii |
olivat kusseetkokaan |
eivät olleet kusseetkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusisinkokaan |
|
ii |
kusisitkokaan |
|
iii |
kusisikokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kusisimmekokaan |
|
ii |
kusisittekokaan |
|
iii |
kusisivatkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kussutkokaan |
en olisi kussutkokaan |
ii |
olisit kussutkokaan |
et olisi kussutkokaan |
iii |
olisi kussutkokaan |
ei olisi kussutkokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kusseetkokaan |
emme olisi kusseetkokaan |
ii |
olisitte kusseetkokaan |
ette olisi kusseetkokaan |
iii |
olisivat kusseetkokaan |
eivät olisi kusseetkokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kussenkokaan |
en kussekokaan |
ii |
kussetkokaan |
et kussekokaan |
iii |
kusseekokaan |
ei kussekokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kussemmekokaan |
emme kussekokaan |
ii |
kussettekokaan |
ette kussekokaan |
iii |
kussevatkokaan |
eivät kussekokaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kussutkokaan |
en liene kussutkokaan |
ii |
lienet kussutkokaan |
et liene kussutkokaan |
iii |
lienee kussutkokaan |
ei liene kussutkokaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kusseetkokaan |
emme liene kusseetkokaan |
ii |
lienette kusseetkokaan |
ette liene kusseetkokaan |
iii |
lienevät kusseetkokaan |
eivät liene kusseetkokaan |
Singular
i |
- |
ii |
kuse |
iii |
kuskoon |
Plural
i |
kuskaamme |
ii |
kuskaa |
iii |
kuskoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kustaksensakokaan / kustakseenkokaan |
Ine |
-ssa |
kustessakokaan |
Ins |
-in |
kustenkokaan |
Ine |
-ssa |
kustaessakokaan (passive) |
Ill |
mihin |
kusemaankokaan |
Ine |
-ssa |
kusemassakokaan |
Ela |
-sta |
kusemastakokaan |
Ade |
-lla |
kusemallakokaan |
Abe |
-tta |
kusemattakokaan |
Ins |
-in |
kusemankokaan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kuseminenkokaan |
Par |
-ta |
kusemistakokaan |
kusemaisillaankokaan / kusemaisillansakokaan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kustaankokaan |
ei |
Imperfect |
kustiinkokaan |
ei kustukokaan |
Potential |
kustaneenkokaan |
ei kustanekokaan |
Conditional |
kustaisiinkokaan |
ei kustaisikokaan |
Imperative Present |
kustakoonkokaan |
älköön kustakokokaan |
Imperative Perfect |
olkoon kustukokaan |
älköön kustukokaan |
Positive
Negative
Present
kustaankokaan
ei
Imperfect
kustiinkokaan
ei kustukokaan
Potential
kustaneenkokaan
ei kustanekokaan
Conditional
kustaisiinkokaan
ei kustaisikokaan
Imperative Present
kustakoonkokaan
älköön kustakokokaan
Imperative Perfect
olkoon kustukokaan
älköön kustukokaan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kusevakokaan |
kustavakokaan |
2nd |
kussutkokaan |
kustukokaan |
3rd |
kusemakokaan |
- |
| to piss | kusta |
| to pee | pissata, kusta |
| to take a piss | kusta |
| to take a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a piss | kusta |
| to have a leak | kusta, käydä kusella |
| to have a slash | kusta, mennä kuselle |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net