logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lima, noun

Word analysis
limakäyminen

limakäyminen

lima

Noun, Singular Nominative

+ käyminen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lima

limat

Par

-ta

limaa

limoja

Gen

-n

liman

limojen

Ill

mihin

limaan

limoihin

Ine

-ssa

limassa

limoissa

Ela

-sta

limasta

limoista

All

-lle

limalle

limoille

Ade

-lla

limalla

limoilla

Abl

-lta

limalta

limoilta

Tra

-ksi

limaksi

limoiksi

Ess

-na

limana

limoina

Abe

-tta

limatta

limoitta

Com

-ne

-

limoine

Ins

-in

-

limoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lima

limat

Par

-ta

limaa

limoja

Gen

-n

liman

limojen

Ill

mihin

limaan

limoihin

Ine

-ssa

limassa

limoissa

Ela

-sta

limasta

limoista

All

-lle

limalle

limoille

Ade

-lla

limalla

limoilla

Abl

-lta

limalta

limoilta

Tra

-ksi

limaksi

limoiksi

Ess

-na

limana

limoina

Abe

-tta

limatta

limoitta

Com

-ne

-

limoine

Ins

-in

-

limoin

mucus lima
slime lima, lieju, muta
phlegm lima, tyyneys
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; WikiMatrix; jw2019 Lima erittyy keuhkoista yskän aikana. Mucus is secreted from the lungs during a cough. Se kuulostaa"Limalta". It sounds like "mucus.". Lima voi aiheuttaa hengitysvaikeuksia ja epämiellyttäviä oireita. Phlegm can cause breathing difficulties and uncomfortable symptoms. Lasten annoksia ei ole mukautettu, ja heitä vaivaa jatkuva krooninen lima. Children's doses have not been adapted, and they suffer from persistent chronic phlegm. Olemme rehkineet niska limassa. This isn't just your ranch. Pahoinvointia, kuumetta, eritätkö mustaa limaa? Nausea, fever, black mucus discharge? Limakalvo tuottaa limaa ja suojaa siten elimistöä bakteereilta. The mucous membrane produces mucus and thus protects the body from bacteria. Paholaisen ääni on möreä, tupakan ja liman käheyttämä. The devil's voice was throaty, cigarettey, phlegmy. Salazarin miehet tappoivat hänet keskellä päivää Limassa. He was killed, in broad daylight, in Lima, by one of Salazar's men. Hengitys tulee helpommaksi, kun limaa poistuu nenästä tällä tavalla. Breathing becomes easier when mucus is removed from the nose in this way. Show more arrow right

Wiktionary

mucus (slippery secretion from mucous membranes) phlegm (viscid mucus produced by the body, later especially mucus expelled from the bronchial passages by coughing) (historical) phlegm (one of the four humors making up the body in ancient and mediaeval medicine; said to be cold and moist, and often identified with mucus) slime (any viscous liquid matter) slime (mucus-like substance that exudes from the bodies of some animals, e.g. snails and slugs) Show more arrow right limainen limaska Show more arrow right alkulimalimaeritelimakalvolimakotilolimakäyminenlimanerityslimanuljaskalimanvuotolimapussilimapöhötautilimarauhanenlimasienisolulima Show more arrow right From Proto-Finnic lima, borrowed from Proto-Germanic slīmą. Show more arrow right

Wikipedia

Lima Lima (/ˈliːmə/ LEE-mə; Spanish pronunciation: [ˈlima]) is the capital and the largest city of Peru. It is located in the valleys of the Chillón, Rímac and Lurín Rivers, in the central coastal part of the country, overlooking the Pacific Ocean. Together with the seaport of Callao, it forms a contiguous urban area known as the Lima Metropolitan Area. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

limani

limani

limasi

limasi

limansa

limansa

Par

-ta

limaani

limojani

limaasi

limojasi

limaansa / limaaan

limojansa / limojaan

Gen

-n

limani

limojeni

limasi

limojesi

limansa

limojensa

Ill

mihin

limaani

limoihini

limaasi

limoihisi

limaansa

limoihinsa

Ine

-ssa

limassani

limoissani

limassasi

limoissasi

limassansa / limassaan

limoissansa / limoissaan

Ela

-sta

limastani

limoistani

limastasi

limoistasi

limastansa / limastaan

limoistansa / limoistaan

All

-lle

limalleni

limoilleni

limallesi

limoillesi

limallensa / limalleen

limoillensa / limoillean

Ade

-lla

limallani

limoillani

limallasi

limoillasi

limallansa / limallaan

limoillansa / limoillaan

Abl

-lta

limaltani

limoiltani

limaltasi

limoiltasi

limaltansa / limaltaan

limoiltansa / limoiltaan

Tra

-ksi

limakseni

limoikseni

limaksesi

limoiksesi

limaksensa / limakseen

limoiksensa / limoikseen

Ess

-na

limanani

limoinani

limanasi

limoinasi

limanansa / limanaan

limoinansa / limoinaan

Abe

-tta

limattani

limoittani

limattasi

limoittasi

limattansa / limattaan

limoittansa / limoittaan

Com

-ne

-

limoineni

-

limoinesi

-

limoinensa / limoineen

Singular

Plural

Nom

-

limani

limasi

limansa

limani

limasi

limansa

Par

-ta

limaani

limaasi

limaansa / limaaan

limojani

limojasi

limojansa / limojaan

Gen

-n

limani

limasi

limansa

limojeni

limojesi

limojensa

Ill

mihin

limaani

limaasi

limaansa

limoihini

limoihisi

limoihinsa

Ine

-ssa

limassani

limassasi

limassansa / limassaan

limoissani

limoissasi

limoissansa / limoissaan

Ela

-sta

limastani

limastasi

limastansa / limastaan

limoistani

limoistasi

limoistansa / limoistaan

All

-lle

limalleni

limallesi

limallensa / limalleen

limoilleni

limoillesi

limoillensa / limoillean

Ade

-lla

limallani

limallasi

limallansa / limallaan

limoillani

limoillasi

limoillansa / limoillaan

Abl

-lta

limaltani

limaltasi

limaltansa / limaltaan

limoiltani

limoiltasi

limoiltansa / limoiltaan

Tra

-ksi

limakseni

limaksesi

limaksensa / limakseen

limoikseni

limoiksesi

limoiksensa / limoikseen

Ess

-na

limanani

limanasi

limanansa / limanaan

limoinani

limoinasi

limoinansa / limoinaan

Abe

-tta

limattani

limattasi

limattansa / limattaan

limoittani

limoittasi

limoittansa / limoittaan

Com

-ne

-

-

-

limoineni

limoinesi

limoinensa / limoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

limamme

limamme

limanne

limanne

limansa

limansa

Par

-ta

limaamme

limojamme

limaanne

limojanne

limaansa / limaaan

limojansa / limojaan

Gen

-n

limamme

limojemme

limanne

limojenne

limansa

limojensa

Ill

mihin

limaamme

limoihimme

limaanne

limoihinne

limaansa

limoihinsa

Ine

-ssa

limassamme

limoissamme

limassanne

limoissanne

limassansa / limassaan

limoissansa / limoissaan

Ela

-sta

limastamme

limoistamme

limastanne

limoistanne

limastansa / limastaan

limoistansa / limoistaan

All

-lle

limallemme

limoillemme

limallenne

limoillenne

limallensa / limalleen

limoillensa / limoillean

Ade

-lla

limallamme

limoillamme

limallanne

limoillanne

limallansa / limallaan

limoillansa / limoillaan

Abl

-lta

limaltamme

limoiltamme

limaltanne

limoiltanne

limaltansa / limaltaan

limoiltansa / limoiltaan

Tra

-ksi

limaksemme

limoiksemme

limaksenne

limoiksenne

limaksensa / limakseen

limoiksensa / limoikseen

Ess

-na

limanamme

limoinamme

limananne

limoinanne

limanansa / limanaan

limoinansa / limoinaan

Abe

-tta

limattamme

limoittamme

limattanne

limoittanne

limattansa / limattaan

limoittansa / limoittaan

Com

-ne

-

limoinemme

-

limoinenne

-

limoinensa / limoineen

Singular

Plural

Nom

-

limamme

limanne

limansa

limamme

limanne

limansa

Par

-ta

limaamme

limaanne

limaansa / limaaan

limojamme

limojanne

limojansa / limojaan

Gen

-n

limamme

limanne

limansa

limojemme

limojenne

limojensa

Ill

mihin

limaamme

limaanne

limaansa

limoihimme

limoihinne

limoihinsa

Ine

-ssa

limassamme

limassanne

limassansa / limassaan

limoissamme

limoissanne

limoissansa / limoissaan

Ela

-sta

limastamme

limastanne

limastansa / limastaan

limoistamme

limoistanne

limoistansa / limoistaan

All

-lle

limallemme

limallenne

limallensa / limalleen

limoillemme

limoillenne

limoillensa / limoillean

Ade

-lla

limallamme

limallanne

limallansa / limallaan

limoillamme

limoillanne

limoillansa / limoillaan

Abl

-lta

limaltamme

limaltanne

limaltansa / limaltaan

limoiltamme

limoiltanne

limoiltansa / limoiltaan

Tra

-ksi

limaksemme

limaksenne

limaksensa / limakseen

limoiksemme

limoiksenne

limoiksensa / limoikseen

Ess

-na

limanamme

limananne

limanansa / limanaan

limoinamme

limoinanne

limoinansa / limoinaan

Abe

-tta

limattamme

limattanne

limattansa / limattaan

limoittamme

limoittanne

limoittansa / limoittaan

Com

-ne

-

-

-

limoinemme

limoinenne

limoinensa / limoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käyminen

käymiset

Par

-ta

käymistä

käymisiä

Gen

-n

käymisen

käymisien / käymisten

Ill

mihin

käymiseen

käymisiin

Ine

-ssa

käymisessä

käymisissä

Ela

-sta

käymisestä

käymisistä

All

-lle

käymiselle

käymisille

Ade

-lla

käymisellä

käymisillä

Abl

-lta

käymiseltä

käymisiltä

Tra

-ksi

käymiseksi

käymisiksi

Ess

-na

käymisenä

käymisinä

Abe

-tta

käymisettä

käymisittä

Com

-ne

-

käymisine

Ins

-in

-

käymisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

käyminen

käymiset

Par

-ta

käymistä

käymisiä

Gen

-n

käymisen

käymisien / käymisten

Ill

mihin

käymiseen

käymisiin

Ine

-ssa

käymisessä

käymisissä

Ela

-sta

käymisestä

käymisistä

All

-lle

käymiselle

käymisille

Ade

-lla

käymisellä

käymisillä

Abl

-lta

käymiseltä

käymisiltä

Tra

-ksi

käymiseksi

käymisiksi

Ess

-na

käymisenä

käymisinä

Abe

-tta

käymisettä

käymisittä

Com

-ne

-

käymisine

Ins

-in

-

käymisin

fermentation käyminen, kiihtymys, kuohunta
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OPUS-OpenSubtitles2016 - fi-en.tmx - id:9280026; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - EP-13181637; Europarl Parallel Corpus - EP-10592035 Käyminen voi kestää useita päiviä. Fermentation can take several days. Valitettavasti käyminen ei ole vielä valmis. Unfortunately, the fermentation is not yet complete. Käyminen on tärkeä vaihe oluen valmistuksessa. Fermentation is an important stage in the production of beer. Voimakas käyminen: 6ns-10 päivää. Violent fermentation – 6-10 days. Onko kahvilla käyminen niin suuri asia? Oh, like meeting me for coffee is such a big deal. Käymisprosessin seuraaminen on olennainen osa käyminen. Monitoring the fermentation process is an essential part of fermentation. Loppujen lopuksi käyminen johtaa herkulliseen lopputulokseen. In the end, fermentation results in a delicious outcome. Leivän käyminen kestää yleensä noin kaksi tuntia. The rising of bread usually takes about two hours. Avoin ja säännöllinen käyminen on tärkeää tuotteen laadun kannalta. Open and regular fermentation is important for the quality of the product. Käyminen on prosessi, jossa sokeri muuttuu alkoholiksi ja hiilidioksidiksi. Fermentation is a process in which sugar is converted into alcohol and carbon dioxide. Show more arrow right

Wiktionary

fermentation going, visiting going by (of time or a clock) (archaic) walking Synonym of käynti (“gait, walk”) Show more arrow right käydä +‎ -minen Show more arrow right

Wikipedia

Fermentation Fermentation is a metabolic process that produces chemical changes in organic substrates through the action of enzymes. In biochemistry, it is narrowly defined as the extraction of energy from carbohydrates in the absence of oxygen. In food production, it may more broadly refer to any process in which the activity of microorganisms brings about a desirable change to a foodstuff or beverage. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käymiseni

käymiseni

käymisesi

käymisesi

käymisensä

käymisensä

Par

-ta

käymistäni

käymisiäni

käymistäsi

käymisiäsi

käymistänsä / käymistään

käymisiänsä / käymisiään

Gen

-n

käymiseni

käymisieni / käymisteni

käymisesi

käymisiesi / käymistesi

käymisensä

käymisiensä / käymistensä

Ill

mihin

käymiseeni

käymisiini

käymiseesi

käymisiisi

käymiseensä

käymisiinsä

Ine

-ssa

käymisessäni

käymisissäni

käymisessäsi

käymisissäsi

käymisessänsä / käymisessään

käymisissänsä / käymisissään

Ela

-sta

käymisestäni

käymisistäni

käymisestäsi

käymisistäsi

käymisestänsä / käymisestään

käymisistänsä / käymisistään

All

-lle

käymiselleni

käymisilleni

käymisellesi

käymisillesi

käymisellensä / käymiselleen

käymisillensä / käymisilleän

Ade

-lla

käymiselläni

käymisilläni

käymiselläsi

käymisilläsi

käymisellänsä / käymisellään

käymisillänsä / käymisillään

Abl

-lta

käymiseltäni

käymisiltäni

käymiseltäsi

käymisiltäsi

käymiseltänsä / käymiseltään

käymisiltänsä / käymisiltään

Tra

-ksi

käymisekseni

käymisikseni

käymiseksesi

käymisiksesi

käymiseksensä / käymisekseen

käymisiksensä / käymisikseen

Ess

-na

käymisenäni

käymisinäni

käymisenäsi

käymisinäsi

käymisenänsä / käymisenään

käymisinänsä / käymisinään

Abe

-tta

käymisettäni

käymisittäni

käymisettäsi

käymisittäsi

käymisettänsä / käymisettään

käymisittänsä / käymisittään

Com

-ne

-

käymisineni

-

käymisinesi

-

käymisinensä / käymisineen

Singular

Plural

Nom

-

käymiseni

käymisesi

käymisensä

käymiseni

käymisesi

käymisensä

Par

-ta

käymistäni

käymistäsi

käymistänsä / käymistään

käymisiäni

käymisiäsi

käymisiänsä / käymisiään

Gen

-n

käymiseni

käymisesi

käymisensä

käymisieni / käymisteni

käymisiesi / käymistesi

käymisiensä / käymistensä

Ill

mihin

käymiseeni

käymiseesi

käymiseensä

käymisiini

käymisiisi

käymisiinsä

Ine

-ssa

käymisessäni

käymisessäsi

käymisessänsä / käymisessään

käymisissäni

käymisissäsi

käymisissänsä / käymisissään

Ela

-sta

käymisestäni

käymisestäsi

käymisestänsä / käymisestään

käymisistäni

käymisistäsi

käymisistänsä / käymisistään

All

-lle

käymiselleni

käymisellesi

käymisellensä / käymiselleen

käymisilleni

käymisillesi

käymisillensä / käymisilleän

Ade

-lla

käymiselläni

käymiselläsi

käymisellänsä / käymisellään

käymisilläni

käymisilläsi

käymisillänsä / käymisillään

Abl

-lta

käymiseltäni

käymiseltäsi

käymiseltänsä / käymiseltään

käymisiltäni

käymisiltäsi

käymisiltänsä / käymisiltään

Tra

-ksi

käymisekseni

käymiseksesi

käymiseksensä / käymisekseen

käymisikseni

käymisiksesi

käymisiksensä / käymisikseen

Ess

-na

käymisenäni

käymisenäsi

käymisenänsä / käymisenään

käymisinäni

käymisinäsi

käymisinänsä / käymisinään

Abe

-tta

käymisettäni

käymisettäsi

käymisettänsä / käymisettään

käymisittäni

käymisittäsi

käymisittänsä / käymisittään

Com

-ne

-

-

-

käymisineni

käymisinesi

käymisinensä / käymisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

käymisemme

käymisemme

käymisenne

käymisenne

käymisensä

käymisensä

Par

-ta

käymistämme

käymisiämme

käymistänne

käymisiänne

käymistänsä / käymistään

käymisiänsä / käymisiään

Gen

-n

käymisemme

käymisiemme / käymistemme

käymisenne

käymisienne / käymistenne

käymisensä

käymisiensä / käymistensä

Ill

mihin

käymiseemme

käymisiimme

käymiseenne

käymisiinne

käymiseensä

käymisiinsä

Ine

-ssa

käymisessämme

käymisissämme

käymisessänne

käymisissänne

käymisessänsä / käymisessään

käymisissänsä / käymisissään

Ela

-sta

käymisestämme

käymisistämme

käymisestänne

käymisistänne

käymisestänsä / käymisestään

käymisistänsä / käymisistään

All

-lle

käymisellemme

käymisillemme

käymisellenne

käymisillenne

käymisellensä / käymiselleen

käymisillensä / käymisilleän

Ade

-lla

käymisellämme

käymisillämme

käymisellänne

käymisillänne

käymisellänsä / käymisellään

käymisillänsä / käymisillään

Abl

-lta

käymiseltämme

käymisiltämme

käymiseltänne

käymisiltänne

käymiseltänsä / käymiseltään

käymisiltänsä / käymisiltään

Tra

-ksi

käymiseksemme

käymisiksemme

käymiseksenne

käymisiksenne

käymiseksensä / käymisekseen

käymisiksensä / käymisikseen

Ess

-na

käymisenämme

käymisinämme

käymisenänne

käymisinänne

käymisenänsä / käymisenään

käymisinänsä / käymisinään

Abe

-tta

käymisettämme

käymisittämme

käymisettänne

käymisittänne

käymisettänsä / käymisettään

käymisittänsä / käymisittään

Com

-ne

-

käymisinemme

-

käymisinenne

-

käymisinensä / käymisineen

Singular

Plural

Nom

-

käymisemme

käymisenne

käymisensä

käymisemme

käymisenne

käymisensä

Par

-ta

käymistämme

käymistänne

käymistänsä / käymistään

käymisiämme

käymisiänne

käymisiänsä / käymisiään

Gen

-n

käymisemme

käymisenne

käymisensä

käymisiemme / käymistemme

käymisienne / käymistenne

käymisiensä / käymistensä

Ill

mihin

käymiseemme

käymiseenne

käymiseensä

käymisiimme

käymisiinne

käymisiinsä

Ine

-ssa

käymisessämme

käymisessänne

käymisessänsä / käymisessään

käymisissämme

käymisissänne

käymisissänsä / käymisissään

Ela

-sta

käymisestämme

käymisestänne

käymisestänsä / käymisestään

käymisistämme

käymisistänne

käymisistänsä / käymisistään

All

-lle

käymisellemme

käymisellenne

käymisellensä / käymiselleen

käymisillemme

käymisillenne

käymisillensä / käymisilleän

Ade

-lla

käymisellämme

käymisellänne

käymisellänsä / käymisellään

käymisillämme

käymisillänne

käymisillänsä / käymisillään

Abl

-lta

käymiseltämme

käymiseltänne

käymiseltänsä / käymiseltään

käymisiltämme

käymisiltänne

käymisiltänsä / käymisiltään

Tra

-ksi

käymiseksemme

käymiseksenne

käymiseksensä / käymisekseen

käymisiksemme

käymisiksenne

käymisiksensä / käymisikseen

Ess

-na

käymisenämme

käymisenänne

käymisenänsä / käymisenään

käymisinämme

käymisinänne

käymisinänsä / käymisinään

Abe

-tta

käymisettämme

käymisettänne

käymisettänsä / käymisettään

käymisittämme

käymisittänne

käymisittänsä / käymisittään

Com

-ne

-

-

-

käymisinemme

käymisinenne

käymisinensä / käymisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept