logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maustua, verb

Word analysis
maustumaan

maustumaan

maustua

Verb, Active voice Infinitive with suffix ma Singular Illative

maustua

Verb, Participle with suffix ma Singular Illative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to become spiced Show more arrow right maustaa +‎ -ua Show more arrow right
to marinade maustua, marinoida
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Laita jääkaappiin maustumaan. Put in a fridge. Jätä maustumaan 20 minuutiksi. Let them soak for 20 minutes. Valmista kastike ensin ja jätä maustumaan. Prepare the sauce first at leave to settle. Laita kulho jääkaappiin maustumaan 20ns-30 min. Put in the fridge to marinate for about 20 to 30 minutes. Sekoita hyvin ja laita jääkaappiin maustumaan. Mix well and place in the fridge. Laita jääkaappiin maustumaan noin tuntia ennen tarjoilua. Keep in the fridge for about an hour before serving. Sulje purkki ja siirrä jääkaappiin maustumaan 1ns-2 vuorokaudeksi. Cover and marinate in the refrigerator for about 4 hours, turning once or twice. Laita taikina jääkaappiin maustumaan ja jähmettymään 12s-24 tunniksi. Cover dough with plastic wrap and put it into fridge for 12 – 24 hours. Kääntele kastike salaatin joukkoon ja jätä salaatti hetkeksi maustumaan. Splash on a little white wine vinegar, toss gently and leave to steam for a few minutes. Kääntele kanaa marinadissa ja jätä maustumaan jääkaappiin ainakin tunniksi. Toss the chicken in the marinade and let sit refrigerated for at least an hour. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

maustun

en maustu

ii

maustut

et maustu

iii

maustuu

ei maustu

Plural

Positive

Negative

i

maustumme / maustutaan

emme maustu / ei maustuta

ii

maustutte

ette maustu

iii

maustuvat

eivät maustu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

maustuin

en maustunut

ii

maustuit

et maustunut

iii

maustui

ei maustunut

Plural

Positive

Negative

i

maustuimme / maustuttiin

emme maustuneet / ei maustuttu

ii

maustuitte

ette maustuneet

iii

maustuivat

eivät maustuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen maustunut

en ole maustunut

ii

olet maustunut

et ole maustunut

iii

on maustunut

ei ole maustunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme maustuneet

emme ole maustuneet

ii

olette maustuneet

ette ole maustuneet

iii

ovat maustuneet

eivät ole maustuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin maustunut

en ollut maustunut

ii

olit maustunut

et ollut maustunut

iii

oli maustunut

ei ollut maustunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme maustuneet

emme olleet maustuneet

ii

olitte maustuneet

ette olleet maustuneet

iii

olivat maustuneet

eivät olleet maustuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

maustuisin

en maustuisi

ii

maustuisit

et maustuisi

iii

maustuisi

ei maustuisi

Plural

Positive

Negative

i

maustuisimme

emme maustuisi

ii

maustuisitte

ette maustuisi

iii

maustuisivat

eivät maustuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin maustunut

en olisi maustunut

ii

olisit maustunut

et olisi maustunut

iii

olisi maustunut

ei olisi maustunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme maustuneet

emme olisi maustuneet

ii

olisitte maustuneet

ette olisi maustuneet

iii

olisivat maustuneet

eivät olisi maustuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

maustunen

en maustune

ii

maustunet

et maustune

iii

maustunee

ei maustune

Plural

Positive

Negative

i

maustunemme

emme maustune

ii

maustunette

ette maustune

iii

maustunevat

eivät maustune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen maustunut

en liene maustunut

ii

lienet maustunut

et liene maustunut

iii

lienee maustunut

ei liene maustunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme maustuneet

emme liene maustuneet

ii

lienette maustuneet

ette liene maustuneet

iii

lienevät maustuneet

eivät liene maustuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

maustu

iii

maustukoon

Plural

i

maustukaamme

ii

maustukaa

iii

maustukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

maustua

Tra

-ksi

maustuaksensa / maustuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

maustuessa

Ins

-in

maustuen

Ine

-ssa

maustuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

maustumaan

Ine

-ssa

maustumassa

Ela

-sta

maustumasta

Ade

-lla

maustumalla

Abe

-tta

maustumatta

Ins

-in

maustuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

maustuminen

Par

-ta

maustumista

Infinitive V

maustumaisillaan / maustumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

maustutaan

ei maustuta

Imperfect

maustuttiin

ei maustuttu

Potential

maustuttaneen

ei maustuttane

Conditional

maustuttaisiin

ei maustuttaisi

Imperative Present

maustuttakoon

älköön maustuttako

Imperative Perfect

olkoon maustuttu

älköön maustuttu

Positive

Negative

Present

maustutaan

ei maustuta

Imperfect

maustuttiin

ei maustuttu

Potential

maustuttaneen

ei maustuttane

Conditional

maustuttaisiin

ei maustuttaisi

Imperative Present

maustuttakoon

älköön maustuttako

Imperative Perfect

olkoon maustuttu

älköön maustuttu

Participle

Active

Passive

1st

maustuva

maustuttava

2nd

maustunut

maustuttu

3rd

maustuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept