logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

päällystää, verb

Word analysis
päällystettiin

päällystettiin

päällystää

Verb, Passive Indicative Preterite Pe4

päällys

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

päällys

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

päällys

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To coat, overlay, pave. Show more arrow right päällys +‎ -tää Show more arrow right
to coat päällystää, sivellä, sivellä maalilla
to cover kattaa, peittää, käsittää, suojata, täyttää, päällystää
to sheathe päällystää, panna tuppeen
to surface päällystää, nousta pintaan, nousta esiin, pulpahtaa pinnalle, nousta sängystä
to pave päällystää, kivetä, kattaa
to overlay päällystää, silata
to top voittaa, päällystää, saavuttaa huippunsa, latvoa, olla jnk huipulla, päästä jnk huipulle
to tarmac päällystää
to front päällystää, olla jnk edessä, juontaa, olla jnk keulakuva, johtaa
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Lattia päällystettiin kivillä. The floor was paved with stone. Juurihan se päällystettiin uusiksi. The road has just been asphalted. Se risteys päällystettiin kuukausi sitten. That intersection was just repaved about a month ago. Kaikki sen pinnat päällystettiin kuparilla. All its surfaces were overlaid with copper. Pylväät päällystettiin hienolla metalliverkolla. Poles were covered with a fine wire mesh. Päällystämme tiet asfaltilla. We pave the roads with asphalt. Päällystä tie uudelleen ennen talvea. Repave the road before winter. Kadunvarsi on päällystetty asfaltilla. The roadside is paved with asphalt. Seinät päällystettiin laastilla ja asunnot pantiin myyntiin. They covered the cinder block in plaster and sold the lot as condos. Päällystetty tie johtaa suoraan kylään. The paved road leads straight to the village. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

päällystän

en päällystä

ii

päällystät

et päällystä

iii

päällystää

ei päällystä

Plural

Positive

Negative

i

päällystämme / päällystetään

emme päällystä / ei päällystetä

ii

päällystätte

ette päällystä

iii

päällystävät

eivät päällystä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

päällystin

en päällystänyt

ii

päällystit

et päällystänyt

iii

päällysti

ei päällystänyt

Plural

Positive

Negative

i

päällystimme / päällystettiin

emme päällystäneet / ei päällystetty

ii

päällystitte

ette päällystäneet

iii

päällystivät

eivät päällystäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen päällystänyt

en ole päällystänyt

ii

olet päällystänyt

et ole päällystänyt

iii

on päällystänyt

ei ole päällystänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme päällystäneet

emme ole päällystäneet

ii

olette päällystäneet

ette ole päällystäneet

iii

ovat päällystäneet

eivät ole päällystäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin päällystänyt

en ollut päällystänyt

ii

olit päällystänyt

et ollut päällystänyt

iii

oli päällystänyt

ei ollut päällystänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme päällystäneet

emme olleet päällystäneet

ii

olitte päällystäneet

ette olleet päällystäneet

iii

olivat päällystäneet

eivät olleet päällystäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

päällystäisin

en päällystäisi

ii

päällystäisit

et päällystäisi

iii

päällystäisi

ei päällystäisi

Plural

Positive

Negative

i

päällystäisimme

emme päällystäisi

ii

päällystäisitte

ette päällystäisi

iii

päällystäisivät

eivät päällystäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin päällystänyt

en olisi päällystänyt

ii

olisit päällystänyt

et olisi päällystänyt

iii

olisi päällystänyt

ei olisi päällystänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme päällystäneet

emme olisi päällystäneet

ii

olisitte päällystäneet

ette olisi päällystäneet

iii

olisivat päällystäneet

eivät olisi päällystäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

päällystänen

en päällystäne

ii

päällystänet

et päällystäne

iii

päällystänee

ei päällystäne

Plural

Positive

Negative

i

päällystänemme

emme päällystäne

ii

päällystänette

ette päällystäne

iii

päällystänevät

eivät päällystäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen päällystänyt

en liene päällystänyt

ii

lienet päällystänyt

et liene päällystänyt

iii

lienee päällystänyt

ei liene päällystänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme päällystäneet

emme liene päällystäneet

ii

lienette päällystäneet

ette liene päällystäneet

iii

lienevät päällystäneet

eivät liene päällystäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

päällystä

iii

päällystäköön

Plural

i

päällystäkäämme

ii

päällystäkää

iii

päällystäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

päällystää

Tra

-ksi

päällystääksensä / päällystääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

päällystäessä

Ins

-in

päällystäen

Ine

-ssa

päällystettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

päällystämään

Ine

-ssa

päällystämässä

Ela

-sta

päällystämästä

Ade

-lla

päällystämällä

Abe

-tta

päällystämättä

Ins

-in

päällystämän

Ins

-in

päällystettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

päällystäminen

Par

-ta

päällystämistä

Infinitive V

päällystämäisillänsä / päällystämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

päällystetään

ei päällystetä

Imperfect

päällystettiin

ei päällystetty

Potential

päällystettäneen

ei päällystettäne

Conditional

päällystettäisiin

ei päällystettäisi

Imperative Present

päällystettäköön

älköön päällystettäkö

Imperative Perfect

olkoon päällystetty

älköön päällystetty

Positive

Negative

Present

päällystetään

ei päällystetä

Imperfect

päällystettiin

ei päällystetty

Potential

päällystettäneen

ei päällystettäne

Conditional

päällystettäisiin

ei päällystettäisi

Imperative Present

päällystettäköön

älköön päällystettäkö

Imperative Perfect

olkoon päällystetty

älköön päällystetty

Participle

Active

Passive

1st

päällystävä

päällystettävä

2nd

päällystänyt

päällystetty

3rd

päällystämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päällys

päällykset

Par

-ta

päällystä

päällyksiä

Gen

-n

päällyksen

päällyksien / päällysten

Ill

mihin

päällykseen

päällyksiin

Ine

-ssa

päällyksessä

päällyksissä

Ela

-sta

päällyksestä

päällyksistä

All

-lle

päällykselle

päällyksille

Ade

-lla

päällyksellä

päällyksillä

Abl

-lta

päällykseltä

päällyksiltä

Tra

-ksi

päällykseksi

päällyksiksi

Ess

-na

päällyksenä

päällyksinä

Abe

-tta

päällyksettä

päällyksittä

Com

-ne

-

päällyksine

Ins

-in

-

päällyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päällys

päällykset

Par

-ta

päällystä

päällyksiä

Gen

-n

päällyksen

päällyksien / päällysten

Ill

mihin

päällykseen

päällyksiin

Ine

-ssa

päällyksessä

päällyksissä

Ela

-sta

päällyksestä

päällyksistä

All

-lle

päällykselle

päällyksille

Ade

-lla

päällyksellä

päällyksillä

Abl

-lta

päällykseltä

päällyksiltä

Tra

-ksi

päällykseksi

päällyksiksi

Ess

-na

päällyksenä

päällyksinä

Abe

-tta

päällyksettä

päällyksittä

Com

-ne

-

päällyksine

Ins

-in

-

päällyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

casing kotelo, kuori, päällys
covering päällyste, peite, päällystys, kotelo, päällys, lähete
overlay päällys, silaus
wrapper kääre, päällys, käärepaperi, suojapäällinen, kelmu, paperi
cap korkki, suojus, kansi, myssy, lakki, päällys
coat takki, turkki, kerros, päällystakki, maalikerros, päällys
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, päällys
envelope kirjekuori, kuori, päällys
facing päällys, vuoraus, kaitale, rappaus, alavara
wrappings pakkaus, päällinen, käärepaperi, päällys
wraps pakkaus, päällinen, käärepaperi, päällys
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 100002-001729; Helsinki University Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 30574442; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Common Crawl; Tatoeba, sentence ID: 1039424; Tatoeba, sentence ID: 6568034; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus Päällys oli kulunut puhki. The cover was worn out. Tämä päällys pitää uusia ennen talvea. This coating needs to be renewed before winter. Päällys suojaa kirjaa kulumiselta ja lialta. The cover protects the book from wear and dirt. Ne päällystä eivät riitä. That won't be enough. Päällys on valmistettu kestävästä materiaalista. The cover is made of durable material. Voiko tästä lisätä päällystä? Can I add more topping on this? Laita päällys takaisin paikalleen ennen kuin jatketaan. Put the lid back on before we continue. Ohjeet päällys ja täyte vaiheista ovat laatikon päällä. The instructions for the topping and filling steps are on top of the box. Lisää päällystä löytyy tuolta. There's more cover over there. Vaihdan päällystämme sään mukaan. I change my coat according to the weather. Show more arrow right

Wiktionary

top, cover, overlay Show more arrow right päällysjalkinepäällyskasvipäällyskasvustopäällyskenkäpäällyskettopäällyskumipäällyslakanapäällyslehtipäällysmateriaalipäällysmerkintäpäällysmetsäpäällysmiespäällyspaperipäällyspuolipäällyspuustopäällysrakennepäällysrengaspäällyssorapäällystakkipäällysvaatepäällysveloituspäällysvesipäällysvieras Show more arrow right päällä +‎ -ys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päällykseni

päällykseni

päällyksesi

päällyksesi

päällyksensä

päällyksensä

Par

-ta

päällystäni

päällyksiäni

päällystäsi

päällyksiäsi

päällystänsä / päällystään

päällyksiänsä / päällyksiään

Gen

-n

päällykseni

päällyksieni / päällysteni

päällyksesi

päällyksiesi / päällystesi

päällyksensä

päällyksiensä / päällystensä

Ill

mihin

päällykseeni

päällyksiini

päällykseesi

päällyksiisi

päällykseensä

päällyksiinsä

Ine

-ssa

päällyksessäni

päällyksissäni

päällyksessäsi

päällyksissäsi

päällyksessänsä / päällyksessään

päällyksissänsä / päällyksissään

Ela

-sta

päällyksestäni

päällyksistäni

päällyksestäsi

päällyksistäsi

päällyksestänsä / päällyksestään

päällyksistänsä / päällyksistään

All

-lle

päällykselleni

päällyksilleni

päällyksellesi

päällyksillesi

päällyksellensä / päällykselleen

päällyksillensä / päällyksilleän

Ade

-lla

päällykselläni

päällyksilläni

päällykselläsi

päällyksilläsi

päällyksellänsä / päällyksellään

päällyksillänsä / päällyksillään

Abl

-lta

päällykseltäni

päällyksiltäni

päällykseltäsi

päällyksiltäsi

päällykseltänsä / päällykseltään

päällyksiltänsä / päällyksiltään

Tra

-ksi

päällyksekseni

päällyksikseni

päällykseksesi

päällyksiksesi

päällykseksensä / päällyksekseen

päällyksiksensä / päällyksikseen

Ess

-na

päällyksenäni

päällyksinäni

päällyksenäsi

päällyksinäsi

päällyksenänsä / päällyksenään

päällyksinänsä / päällyksinään

Abe

-tta

päällyksettäni

päällyksittäni

päällyksettäsi

päällyksittäsi

päällyksettänsä / päällyksettään

päällyksittänsä / päällyksittään

Com

-ne

-

päällyksineni

-

päällyksinesi

-

päällyksinensä / päällyksineen

Singular

Plural

Nom

-

päällykseni

päällyksesi

päällyksensä

päällykseni

päällyksesi

päällyksensä

Par

-ta

päällystäni

päällystäsi

päällystänsä / päällystään

päällyksiäni

päällyksiäsi

päällyksiänsä / päällyksiään

Gen

-n

päällykseni

päällyksesi

päällyksensä

päällyksieni / päällysteni

päällyksiesi / päällystesi

päällyksiensä / päällystensä

Ill

mihin

päällykseeni

päällykseesi

päällykseensä

päällyksiini

päällyksiisi

päällyksiinsä

Ine

-ssa

päällyksessäni

päällyksessäsi

päällyksessänsä / päällyksessään

päällyksissäni

päällyksissäsi

päällyksissänsä / päällyksissään

Ela

-sta

päällyksestäni

päällyksestäsi

päällyksestänsä / päällyksestään

päällyksistäni

päällyksistäsi

päällyksistänsä / päällyksistään

All

-lle

päällykselleni

päällyksellesi

päällyksellensä / päällykselleen

päällyksilleni

päällyksillesi

päällyksillensä / päällyksilleän

Ade

-lla

päällykselläni

päällykselläsi

päällyksellänsä / päällyksellään

päällyksilläni

päällyksilläsi

päällyksillänsä / päällyksillään

Abl

-lta

päällykseltäni

päällykseltäsi

päällykseltänsä / päällykseltään

päällyksiltäni

päällyksiltäsi

päällyksiltänsä / päällyksiltään

Tra

-ksi

päällyksekseni

päällykseksesi

päällykseksensä / päällyksekseen

päällyksikseni

päällyksiksesi

päällyksiksensä / päällyksikseen

Ess

-na

päällyksenäni

päällyksenäsi

päällyksenänsä / päällyksenään

päällyksinäni

päällyksinäsi

päällyksinänsä / päällyksinään

Abe

-tta

päällyksettäni

päällyksettäsi

päällyksettänsä / päällyksettään

päällyksittäni

päällyksittäsi

päällyksittänsä / päällyksittään

Com

-ne

-

-

-

päällyksineni

päällyksinesi

päällyksinensä / päällyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päällyksemme

päällyksemme

päällyksenne

päällyksenne

päällyksensä

päällyksensä

Par

-ta

päällystämme

päällyksiämme

päällystänne

päällyksiänne

päällystänsä / päällystään

päällyksiänsä / päällyksiään

Gen

-n

päällyksemme

päällyksiemme / päällystemme

päällyksenne

päällyksienne / päällystenne

päällyksensä

päällyksiensä / päällystensä

Ill

mihin

päällykseemme

päällyksiimme

päällykseenne

päällyksiinne

päällykseensä

päällyksiinsä

Ine

-ssa

päällyksessämme

päällyksissämme

päällyksessänne

päällyksissänne

päällyksessänsä / päällyksessään

päällyksissänsä / päällyksissään

Ela

-sta

päällyksestämme

päällyksistämme

päällyksestänne

päällyksistänne

päällyksestänsä / päällyksestään

päällyksistänsä / päällyksistään

All

-lle

päällyksellemme

päällyksillemme

päällyksellenne

päällyksillenne

päällyksellensä / päällykselleen

päällyksillensä / päällyksilleän

Ade

-lla

päällyksellämme

päällyksillämme

päällyksellänne

päällyksillänne

päällyksellänsä / päällyksellään

päällyksillänsä / päällyksillään

Abl

-lta

päällykseltämme

päällyksiltämme

päällykseltänne

päällyksiltänne

päällykseltänsä / päällykseltään

päällyksiltänsä / päällyksiltään

Tra

-ksi

päällykseksemme

päällyksiksemme

päällykseksenne

päällyksiksenne

päällykseksensä / päällyksekseen

päällyksiksensä / päällyksikseen

Ess

-na

päällyksenämme

päällyksinämme

päällyksenänne

päällyksinänne

päällyksenänsä / päällyksenään

päällyksinänsä / päällyksinään

Abe

-tta

päällyksettämme

päällyksittämme

päällyksettänne

päällyksittänne

päällyksettänsä / päällyksettään

päällyksittänsä / päällyksittään

Com

-ne

-

päällyksinemme

-

päällyksinenne

-

päällyksinensä / päällyksineen

Singular

Plural

Nom

-

päällyksemme

päällyksenne

päällyksensä

päällyksemme

päällyksenne

päällyksensä

Par

-ta

päällystämme

päällystänne

päällystänsä / päällystään

päällyksiämme

päällyksiänne

päällyksiänsä / päällyksiään

Gen

-n

päällyksemme

päällyksenne

päällyksensä

päällyksiemme / päällystemme

päällyksienne / päällystenne

päällyksiensä / päällystensä

Ill

mihin

päällykseemme

päällykseenne

päällykseensä

päällyksiimme

päällyksiinne

päällyksiinsä

Ine

-ssa

päällyksessämme

päällyksessänne

päällyksessänsä / päällyksessään

päällyksissämme

päällyksissänne

päällyksissänsä / päällyksissään

Ela

-sta

päällyksestämme

päällyksestänne

päällyksestänsä / päällyksestään

päällyksistämme

päällyksistänne

päällyksistänsä / päällyksistään

All

-lle

päällyksellemme

päällyksellenne

päällyksellensä / päällykselleen

päällyksillemme

päällyksillenne

päällyksillensä / päällyksilleän

Ade

-lla

päällyksellämme

päällyksellänne

päällyksellänsä / päällyksellään

päällyksillämme

päällyksillänne

päällyksillänsä / päällyksillään

Abl

-lta

päällykseltämme

päällykseltänne

päällykseltänsä / päällykseltään

päällyksiltämme

päällyksiltänne

päällyksiltänsä / päällyksiltään

Tra

-ksi

päällykseksemme

päällykseksenne

päällykseksensä / päällyksekseen

päällyksiksemme

päällyksiksenne

päällyksiksensä / päällyksikseen

Ess

-na

päällyksenämme

päällyksenänne

päällyksenänsä / päällyksenään

päällyksinämme

päällyksinänne

päällyksinänsä / päällyksinään

Abe

-tta

päällyksettämme

päällyksettänne

päällyksettänsä / päällyksettään

päällyksittämme

päällyksittänne

päällyksittänsä / päällyksittään

Com

-ne

-

-

-

päällyksinemme

päällyksinenne

päällyksinensä / päällyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept