logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

seisottaa, verb

Word analysis
seisotetaan

seisotetaan

seisottaa

Verb, Passive Indicative Present Pe4

sei

Noun, Singular Nominative

+ sote

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to make or keep (someone or something) standing Show more arrow right seisoa +‎ -ttaa Show more arrow right
stabled
be kept in the
kept in the
periodically switched off
age the
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 2012440; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 3000132; Europarl parallel corpus; University of Helsinki Finnish-English parallel corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 2004585; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1050005; OPUS Seisotetaan kuumina. Keep them warm. Parhaat hedelmät seisotetaan auringossa. The best fruits are displayed in the sun. Seisotamme lipun kunniaksi. We raise the flag in honor. Seisottavat autot ovat punaisia. The cars to be stood are red. Seisota autoa aina käsijarrulla. Always park the car with the handbrake engaged. Seisota kirjoja hyllyssä pystyssä. Store books upright on the shelf. Poliisit seisottavat mielenosoittajat. The police stand the demonstrators. Voit seisottaa pyöräsi ulkona. You can stand your bike outside. He seisottavat veneen laiturin vieressä. They dock the boat next to the pier. Yhtiö seisottavat uuden mainosjulisteen. The company sets up a new advertising poster. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

seisotan

en seisota

ii

seisotat

et seisota

iii

seisottaa

ei seisota

Plural

Positive

Negative

i

seisotamme / seisotetaan

emme seisota / ei seisoteta

ii

seisotatte

ette seisota

iii

seisottavat

eivät seisota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

seisotin

en seisottanut

ii

seisotit

et seisottanut

iii

seisotti

ei seisottanut

Plural

Positive

Negative

i

seisotimme / seisotettiin

emme seisottaneet / ei seisotettu

ii

seisotitte

ette seisottaneet

iii

seisottivat

eivät seisottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen seisottanut

en ole seisottanut

ii

olet seisottanut

et ole seisottanut

iii

on seisottanut

ei ole seisottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme seisottaneet

emme ole seisottaneet

ii

olette seisottaneet

ette ole seisottaneet

iii

ovat seisottaneet

eivät ole seisottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin seisottanut

en ollut seisottanut

ii

olit seisottanut

et ollut seisottanut

iii

oli seisottanut

ei ollut seisottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme seisottaneet

emme olleet seisottaneet

ii

olitte seisottaneet

ette olleet seisottaneet

iii

olivat seisottaneet

eivät olleet seisottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

seisottaisin

en seisottaisi

ii

seisottaisit

et seisottaisi

iii

seisottaisi

ei seisottaisi

Plural

Positive

Negative

i

seisottaisimme

emme seisottaisi

ii

seisottaisitte

ette seisottaisi

iii

seisottaisivat

eivät seisottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin seisottanut

en olisi seisottanut

ii

olisit seisottanut

et olisi seisottanut

iii

olisi seisottanut

ei olisi seisottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme seisottaneet

emme olisi seisottaneet

ii

olisitte seisottaneet

ette olisi seisottaneet

iii

olisivat seisottaneet

eivät olisi seisottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

seisottanen

en seisottane

ii

seisottanet

et seisottane

iii

seisottanee

ei seisottane

Plural

Positive

Negative

i

seisottanemme

emme seisottane

ii

seisottanette

ette seisottane

iii

seisottanevat

eivät seisottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen seisottanut

en liene seisottanut

ii

lienet seisottanut

et liene seisottanut

iii

lienee seisottanut

ei liene seisottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme seisottaneet

emme liene seisottaneet

ii

lienette seisottaneet

ette liene seisottaneet

iii

lienevät seisottaneet

eivät liene seisottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

seisota

iii

seisottakoon

Plural

i

seisottakaamme

ii

seisottakaa

iii

seisottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

seisottaa

Tra

-ksi

seisottaaksensa / seisottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

seisottaessa

Ins

-in

seisottaen

Ine

-ssa

seisotettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

seisottamaan

Ine

-ssa

seisottamassa

Ela

-sta

seisottamasta

Ade

-lla

seisottamalla

Abe

-tta

seisottamatta

Ins

-in

seisottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

seisottaminen

Par

-ta

seisottamista

Infinitive V

seisottamaisillaan / seisottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

seisotetaan

ei seisoteta

Imperfect

seisotettiin

ei seisotettu

Potential

seisotettaneen

ei seisotettane

Conditional

seisotettaisiin

ei seisotettaisi

Imperative Present

seisotettakoon

älköön seisotettako

Imperative Perfect

olkoon seisotettu

älköön seisotettu

Positive

Negative

Present

seisotetaan

ei seisoteta

Imperfect

seisotettiin

ei seisotettu

Potential

seisotettaneen

ei seisotettane

Conditional

seisotettaisiin

ei seisotettaisi

Imperative Present

seisotettakoon

älköön seisotettako

Imperative Perfect

olkoon seisotettu

älköön seisotettu

Participle

Active

Passive

1st

seisottava

seisotettava

2nd

seisottanut

seisotettu

3rd

seisottama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sei
sel
Sci
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; OPUS; OPUS - OpenSubtitles2016 - sentence 236424; OpenSubtitles Seinään päin! All right, that's it. Hän koputteli seinään. He knocked on the wall. Se on sinun seinäsi. It's your wall, Mary. Sei on pieni Itämeren kalalaji. The whitefish is a small fish species in the Baltic Sea. Seinäsi on kuivunnut. Your wall has finished drying. Vii, kuu, sei, kasi. Five, six, seven, eight. Sei on suosittu ruokakala Suomessa. Whitefish is a popular food fish in Finland. Minun on pakko ostaa sei marketista. I have to buy sei from the market. Seinäsi on maalattu siniseksi. Your wall has been painted blue. Voit ripustaa tauluja seinäsi. You can hang paintings on your wall. Show more arrow right

Wiktionary

(proscribed) saithe (Pollachius virens) Show more arrow right seiti Show more arrow right pakastesei Show more arrow right Borrowed from Norwegian sei (“saithe”), via use in the 1950s and '60s on frozen fish packages of Norwegian origin. Show more arrow right

Wikipedia

Sablefish The sablefish (Anoplopoma fimbria) is one of two members of the fish family Anoplopomatidae and the only species in the genus Anoplopoma. In English, common names for it include sable (US), butterfish (US), black cod (US, UK, Canada), blue cod (UK), bluefish (UK), candlefish (UK), coal cod (UK), snowfish (ปลาหิมะ) (Thailand), coalfish (Canada), beshow, and skil (Canada), although many of these names also refer to other, unrelated, species. The US Food and Drug Administration accepts only "sablefish" as the Acceptable Market Name in the United States; "black cod" is considered a vernacular (regional) name and should not be used as a Statement of Identity for this species. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seini

seini

seisi

seisi

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäni

seitäsi

seitäsi

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seitteni / seideni

seisi

seittesi / seidesi

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihini

seihisi

seihisi

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäni

seissäsi

seissäsi

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäni

seistäsi

seistäsi

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seilleni

seillesi

seillesi

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläni

seilläsi

seilläsi

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäni

seiltäsi

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seikseni

seiksesi

seiksesi

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäni

seinäsi

seinäsi

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäni

seittäsi

seittäsi

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seineni

-

seinesi

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seini

seisi

seinsä

seini

seisi

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seisi

seinsä

seitteni / seideni

seittesi / seidesi

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihisi

seihinsä

seihini

seihisi

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seillesi

seillensä / seilleen

seilleni

seillesi

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seineni

seinesi

seinensä / seineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seimme

seinne

seinne

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitämme

seitänne

seitänne

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seittemme / seidemme

seinne

seittenne / seidenne

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihimme

seihinne

seihinne

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissämme

seissänne

seissänne

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistämme

seistänne

seistänne

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillemme

seillenne

seillenne

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillämme

seillänne

seillänne

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltämme

seiltänne

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksemme

seiksenne

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinämme

seinänne

seinänne

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittämme

seittänne

seittänne

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seinemme

-

seinenne

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seinne

seinsä

seimme

seinne

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seinne

seinsä

seittemme / seidemme

seittenne / seidenne

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihinne

seihinsä

seihimme

seihinne

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillenne

seillensä / seilleen

seillemme

seillenne

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seinemme

seinenne

seinensä / seineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sote

sotet

Par

-ta

sotea

soteja

Gen

-n

soten

sotejen

Ill

mihin

soteen

soteihin

Ine

-ssa

sotessa

soteissa

Ela

-sta

sotesta

soteista

All

-lle

sotelle

soteille

Ade

-lla

sotella

soteilla

Abl

-lta

sotelta

soteilta

Tra

-ksi

soteksi

soteiksi

Ess

-na

sotena

soteina

Abe

-tta

sotetta

soteitta

Com

-ne

-

soteine

Ins

-in

-

sotein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sote

sotet

Par

-ta

sotea

soteja

Gen

-n

soten

sotejen

Ill

mihin

soteen

soteihin

Ine

-ssa

sotessa

soteissa

Ela

-sta

sotesta

soteista

All

-lle

sotelle

soteille

Ade

-lla

sotella

soteilla

Abl

-lta

sotelta

soteilta

Tra

-ksi

soteksi

soteiksi

Ess

-na

sotena

soteina

Abe

-tta

sotetta

soteitta

Com

-ne

-

soteine

Ins

-in

-

sotein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sote
social and health care
tions of
Show more arrow right
OPUS News-Commentary; OPUS OpenSubtitles; Tilde MODEL; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Ubuntu Translation Corpus; eurlex-diff-2018-06-20; opensubtitles2 Miten sinä näet tulevaisuuden sotens-palvelut? How do you envision the future of sote services? Moni kokee, että sotens-palvelujen laatu heikkenee. Many feel that the quality of sote services is decreasing. Sotens-ala tarvitsee lisää resursseja ja työntekijöitä. The sote sector needs more resources and personnel. Sotens-uudistuksen tarkoituksena on tehostaa palveluita. The purpose of the sote reform is to streamline services. Sote palvelujen saatavuus vaihtelee eri puolilla maata. The availability of sote services varies in different parts of the country. Sote on lyhenne sanoista”sosiaalins-ja terveydenhuolto”. Sote is an abbreviation for "social and health care". Sote uudistus on tärkeä terveydenhuollon kehittämiseksi. The sote reform is important for developing healthcare. Sote on monimutkainen kokonaisuus terveydenhuoltoa ja sosiaalihuoltoa. Sote is a complex entity of healthcare and social welfare. Sotens-uudistusta valmistellaan. A reform of the social and health care system is being prepared. Soten täytyy leikkiä mukana, ok? So I' m just gonna go with it, okay? Show more arrow right

Wiktionary

Acronym of sosiaalinen terveys; Used attributively as modifier in compound terms to denote social and health services or issues as a whole, often separated with a hyphen from the headword. Fin:sote-uudistusEng:-- social and health services reform Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

soteni

soteni

sotesi

sotesi

sotensa

sotensa

Par

-ta

soteani

sotejani

soteasi

sotejasi

soteansa / soteaan

sotejansa / sotejaan

Gen

-n

soteni

sotejeni

sotesi

sotejesi

sotensa

sotejensa

Ill

mihin

soteeni

soteihini

soteesi

soteihisi

soteensa

soteihinsa

Ine

-ssa

sotessani

soteissani

sotessasi

soteissasi

sotessansa / sotessaan

soteissansa / soteissaan

Ela

-sta

sotestani

soteistani

sotestasi

soteistasi

sotestansa / sotestaan

soteistansa / soteistaan

All

-lle

sotelleni

soteilleni

sotellesi

soteillesi

sotellensa / sotelleen

soteillensa / soteillean

Ade

-lla

sotellani

soteillani

sotellasi

soteillasi

sotellansa / sotellaan

soteillansa / soteillaan

Abl

-lta

soteltani

soteiltani

soteltasi

soteiltasi

soteltansa / soteltaan

soteiltansa / soteiltaan

Tra

-ksi

sotekseni

soteikseni

soteksesi

soteiksesi

soteksensa / sotekseen

soteiksensa / soteikseen

Ess

-na

sotenani

soteinani

sotenasi

soteinasi

sotenansa / sotenaan

soteinansa / soteinaan

Abe

-tta

sotettani

soteittani

sotettasi

soteittasi

sotettansa / sotettaan

soteittansa / soteittaan

Com

-ne

-

soteineni

-

soteinesi

-

soteinensa / soteineen

Singular

Plural

Nom

-

soteni

sotesi

sotensa

soteni

sotesi

sotensa

Par

-ta

soteani

soteasi

soteansa / soteaan

sotejani

sotejasi

sotejansa / sotejaan

Gen

-n

soteni

sotesi

sotensa

sotejeni

sotejesi

sotejensa

Ill

mihin

soteeni

soteesi

soteensa

soteihini

soteihisi

soteihinsa

Ine

-ssa

sotessani

sotessasi

sotessansa / sotessaan

soteissani

soteissasi

soteissansa / soteissaan

Ela

-sta

sotestani

sotestasi

sotestansa / sotestaan

soteistani

soteistasi

soteistansa / soteistaan

All

-lle

sotelleni

sotellesi

sotellensa / sotelleen

soteilleni

soteillesi

soteillensa / soteillean

Ade

-lla

sotellani

sotellasi

sotellansa / sotellaan

soteillani

soteillasi

soteillansa / soteillaan

Abl

-lta

soteltani

soteltasi

soteltansa / soteltaan

soteiltani

soteiltasi

soteiltansa / soteiltaan

Tra

-ksi

sotekseni

soteksesi

soteksensa / sotekseen

soteikseni

soteiksesi

soteiksensa / soteikseen

Ess

-na

sotenani

sotenasi

sotenansa / sotenaan

soteinani

soteinasi

soteinansa / soteinaan

Abe

-tta

sotettani

sotettasi

sotettansa / sotettaan

soteittani

soteittasi

soteittansa / soteittaan

Com

-ne

-

-

-

soteineni

soteinesi

soteinensa / soteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sotemme

sotemme

sotenne

sotenne

sotensa

sotensa

Par

-ta

soteamme

sotejamme

soteanne

sotejanne

soteansa / soteaan

sotejansa / sotejaan

Gen

-n

sotemme

sotejemme

sotenne

sotejenne

sotensa

sotejensa

Ill

mihin

soteemme

soteihimme

soteenne

soteihinne

soteensa

soteihinsa

Ine

-ssa

sotessamme

soteissamme

sotessanne

soteissanne

sotessansa / sotessaan

soteissansa / soteissaan

Ela

-sta

sotestamme

soteistamme

sotestanne

soteistanne

sotestansa / sotestaan

soteistansa / soteistaan

All

-lle

sotellemme

soteillemme

sotellenne

soteillenne

sotellensa / sotelleen

soteillensa / soteillean

Ade

-lla

sotellamme

soteillamme

sotellanne

soteillanne

sotellansa / sotellaan

soteillansa / soteillaan

Abl

-lta

soteltamme

soteiltamme

soteltanne

soteiltanne

soteltansa / soteltaan

soteiltansa / soteiltaan

Tra

-ksi

soteksemme

soteiksemme

soteksenne

soteiksenne

soteksensa / sotekseen

soteiksensa / soteikseen

Ess

-na

sotenamme

soteinamme

sotenanne

soteinanne

sotenansa / sotenaan

soteinansa / soteinaan

Abe

-tta

sotettamme

soteittamme

sotettanne

soteittanne

sotettansa / sotettaan

soteittansa / soteittaan

Com

-ne

-

soteinemme

-

soteinenne

-

soteinensa / soteineen

Singular

Plural

Nom

-

sotemme

sotenne

sotensa

sotemme

sotenne

sotensa

Par

-ta

soteamme

soteanne

soteansa / soteaan

sotejamme

sotejanne

sotejansa / sotejaan

Gen

-n

sotemme

sotenne

sotensa

sotejemme

sotejenne

sotejensa

Ill

mihin

soteemme

soteenne

soteensa

soteihimme

soteihinne

soteihinsa

Ine

-ssa

sotessamme

sotessanne

sotessansa / sotessaan

soteissamme

soteissanne

soteissansa / soteissaan

Ela

-sta

sotestamme

sotestanne

sotestansa / sotestaan

soteistamme

soteistanne

soteistansa / soteistaan

All

-lle

sotellemme

sotellenne

sotellensa / sotelleen

soteillemme

soteillenne

soteillensa / soteillean

Ade

-lla

sotellamme

sotellanne

sotellansa / sotellaan

soteillamme

soteillanne

soteillansa / soteillaan

Abl

-lta

soteltamme

soteltanne

soteltansa / soteltaan

soteiltamme

soteiltanne

soteiltansa / soteiltaan

Tra

-ksi

soteksemme

soteksenne

soteksensa / sotekseen

soteiksemme

soteiksenne

soteiksensa / soteikseen

Ess

-na

sotenamme

sotenanne

sotenansa / sotenaan

soteinamme

soteinanne

soteinansa / soteinaan

Abe

-tta

sotettamme

sotettanne

sotettansa / sotettaan

soteittamme

soteittanne

soteittansa / soteittaan

Com

-ne

-

-

-

soteinemme

soteinenne

soteinensa / soteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept