sekoat |
Verb, Active voice Indicative Present 2nd singular |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ oka |
Noun, Plural Nominative |
|
| to go haywire | mennä sekaisin, seota, mennä epäkuntoon, hajota, mennä hajalle |
| go bananas | seota, tulla hulluksi |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekoan |
|
ii |
||
iii |
sekoaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekoamme / seotaan |
|
ii |
sekoatte |
|
iii |
sekoavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekosin |
|
ii |
sekosit |
|
iii |
sekosi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekosimme / seottiin |
|
ii |
sekositte |
|
iii |
sekosivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen seonnut |
en ole seonnut |
ii |
olet seonnut |
et ole seonnut |
iii |
on seonnut |
ei ole seonnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme seonneet |
emme ole seonneet |
ii |
olette seonneet |
ette ole seonneet |
iii |
ovat seonneet |
eivät ole seonneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin seonnut |
en ollut seonnut |
ii |
olit seonnut |
et ollut seonnut |
iii |
oli seonnut |
ei ollut seonnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme seonneet |
emme olleet seonneet |
ii |
olitte seonneet |
ette olleet seonneet |
iii |
olivat seonneet |
eivät olleet seonneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekoaisin |
|
ii |
sekoaisit |
|
iii |
sekoaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
sekoaisimme |
|
ii |
sekoaisitte |
|
iii |
sekoaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin seonnut |
en olisi seonnut |
ii |
olisit seonnut |
et olisi seonnut |
iii |
olisi seonnut |
ei olisi seonnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme seonneet |
emme olisi seonneet |
ii |
olisitte seonneet |
ette olisi seonneet |
iii |
olisivat seonneet |
eivät olisi seonneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
seonnen |
en seonne |
ii |
seonnet |
et seonne |
iii |
seonnee |
ei seonne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
seonnemme |
emme seonne |
ii |
seonnette |
ette seonne |
iii |
seonnevat |
eivät seonne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen seonnut |
en liene seonnut |
ii |
lienet seonnut |
et liene seonnut |
iii |
lienee seonnut |
ei liene seonnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme seonneet |
emme liene seonneet |
ii |
lienette seonneet |
ette liene seonneet |
iii |
lienevät seonneet |
eivät liene seonneet |
Singular
i |
- |
ii |
sekoa |
iii |
seotkoon |
Plural
i |
seotkaamme |
ii |
seotkaa |
iii |
seotkoot |
Nom |
- |
seota |
Tra |
-ksi |
seotaksensa / seotakseen |
Ine |
-ssa |
seotessa |
Ins |
-in |
seoten |
Ine |
-ssa |
seottaessa (passive) |
Ill |
mihin |
sekoamaan |
Ine |
-ssa |
sekoamassa |
Ela |
-sta |
sekoamasta |
Ade |
-lla |
sekoamalla |
Abe |
-tta |
sekoamatta |
Ins |
-in |
sekoaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
sekoaminen |
Par |
-ta |
sekoamista |
sekoamaisillaan / sekoamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
seotaan |
ei seota |
Imperfect |
seottiin |
ei seottu |
Potential |
seottaneen |
ei seottane |
Conditional |
seottaisiin |
ei seottaisi |
Imperative Present |
seottakoon |
älköön seottako |
Imperative Perfect |
olkoon seottu |
älköön seottu |
Positive
Negative
Present
seotaan
ei seota
Imperfect
seottiin
ei seottu
Potential
seottaneen
ei seottane
Conditional
seottaisiin
ei seottaisi
Imperative Present
seottakoon
älköön seottako
Imperative Perfect
olkoon seottu
älköön seottu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
sekoava |
seottava |
2nd |
seonnut |
seottu |
3rd |
sekoama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sek |
sekit |
Par |
-ta |
sekiä |
sekejä |
Gen |
-n |
sekin |
sekien |
Ill |
mihin |
sekiin |
sekeihin |
Ine |
-ssa |
sekissä |
sekeissä |
Ela |
-sta |
sekistä |
sekeistä |
All |
-lle |
sekille |
sekeille |
Ade |
-lla |
sekillä |
sekeillä |
Abl |
-lta |
sekiltä |
sekeiltä |
Tra |
-ksi |
sekiksi |
sekeiksi |
Ess |
-na |
sekinä |
sekeinä |
Abe |
-tta |
sekittä |
sekeittä |
Com |
-ne |
- |
sekeine |
Ins |
-in |
- |
sekein |
Singular
Plural
Nom
-
sek
sekit
Par
-ta
sekiä
sekejä
Gen
-n
sekin
sekien
Ill
mihin
sekiin
sekeihin
Ine
-ssa
sekissä
sekeissä
Ela
-sta
sekistä
sekeistä
All
-lle
sekille
sekeille
Ade
-lla
sekillä
sekeillä
Abl
-lta
sekiltä
sekeiltä
Tra
-ksi
sekiksi
sekeiksi
Ess
-na
sekinä
sekeinä
Abe
-tta
sekittä
sekeittä
Com
-ne
-
sekeine
Ins
-in
-
sekein
| as well as | |
| as well | |
| sec | |
| as well as a | |
| well |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
seki |
seki |
seki |
seki |
seki |
seki |
Par |
-ta |
sekiä |
sekejä |
sekiä |
sekejä |
sekiä |
sekejä |
Gen |
-n |
seki |
sekie |
seki |
sekie |
seki |
sekie |
Ill |
mihin |
sekii |
sekeihi |
sekii |
sekeihi |
sekii |
sekeihi |
Ine |
-ssa |
sekissä |
sekeissä |
sekissä |
sekeissä |
sekissä |
sekeissä |
Ela |
-sta |
sekistä |
sekeistä |
sekistä |
sekeistä |
sekistä |
sekeistä |
All |
-lle |
sekille |
sekeille |
sekille |
sekeille |
sekille |
sekeille |
Ade |
-lla |
sekillä |
sekeillä |
sekillä |
sekeillä |
sekillä |
sekeillä |
Abl |
-lta |
sekiltä |
sekeiltä |
sekiltä |
sekeiltä |
sekiltä |
sekeiltä |
Tra |
-ksi |
sekikse |
sekeikse |
sekikse |
sekeikse |
sekikse |
sekeikse |
Ess |
-na |
sekinä |
sekeinä |
sekinä |
sekeinä |
sekinä |
sekeinä |
Abe |
-tta |
sekittä |
sekeittä |
sekittä |
sekeittä |
sekittä |
sekeittä |
Com |
-ne |
- |
sekeine |
- |
sekeine |
- |
sekeine |
Singular
Plural
Nom
-
seki
seki
seki
seki
seki
seki
Par
-ta
sekiä
sekiä
sekiä
sekejä
sekejä
sekejä
Gen
-n
seki
seki
seki
sekie
sekie
sekie
Ill
mihin
sekii
sekii
sekii
sekeihi
sekeihi
sekeihi
Ine
-ssa
sekissä
sekissä
sekissä
sekeissä
sekeissä
sekeissä
Ela
-sta
sekistä
sekistä
sekistä
sekeistä
sekeistä
sekeistä
All
-lle
sekille
sekille
sekille
sekeille
sekeille
sekeille
Ade
-lla
sekillä
sekillä
sekillä
sekeillä
sekeillä
sekeillä
Abl
-lta
sekiltä
sekiltä
sekiltä
sekeiltä
sekeiltä
sekeiltä
Tra
-ksi
sekikse
sekikse
sekikse
sekeikse
sekeikse
sekeikse
Ess
-na
sekinä
sekinä
sekinä
sekeinä
sekeinä
sekeinä
Abe
-tta
sekittä
sekittä
sekittä
sekeittä
sekeittä
sekeittä
Com
-ne
-
-
-
sekeine
sekeine
sekeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
seki |
seki |
seki |
seki |
seki |
seki |
Par |
-ta |
sekiä |
sekejä |
sekiä |
sekejä |
sekiä |
sekejä |
Gen |
-n |
seki |
sekie |
seki |
sekie |
seki |
sekie |
Ill |
mihin |
sekii |
sekeihi |
sekii |
sekeihi |
sekii |
sekeihi |
Ine |
-ssa |
sekissä |
sekeissä |
sekissä |
sekeissä |
sekissä |
sekeissä |
Ela |
-sta |
sekistä |
sekeistä |
sekistä |
sekeistä |
sekistä |
sekeistä |
All |
-lle |
sekille |
sekeille |
sekille |
sekeille |
sekille |
sekeille |
Ade |
-lla |
sekillä |
sekeillä |
sekillä |
sekeillä |
sekillä |
sekeillä |
Abl |
-lta |
sekiltä |
sekeiltä |
sekiltä |
sekeiltä |
sekiltä |
sekeiltä |
Tra |
-ksi |
sekikse |
sekeikse |
sekikse |
sekeikse |
sekikse |
sekeikse |
Ess |
-na |
sekinä |
sekeinä |
sekinä |
sekeinä |
sekinä |
sekeinä |
Abe |
-tta |
sekittä |
sekeittä |
sekittä |
sekeittä |
sekittä |
sekeittä |
Com |
-ne |
- |
sekeine |
- |
sekeine |
- |
sekeine |
Singular
Plural
Nom
-
seki
seki
seki
seki
seki
seki
Par
-ta
sekiä
sekiä
sekiä
sekejä
sekejä
sekejä
Gen
-n
seki
seki
seki
sekie
sekie
sekie
Ill
mihin
sekii
sekii
sekii
sekeihi
sekeihi
sekeihi
Ine
-ssa
sekissä
sekissä
sekissä
sekeissä
sekeissä
sekeissä
Ela
-sta
sekistä
sekistä
sekistä
sekeistä
sekeistä
sekeistä
All
-lle
sekille
sekille
sekille
sekeille
sekeille
sekeille
Ade
-lla
sekillä
sekillä
sekillä
sekeillä
sekeillä
sekeillä
Abl
-lta
sekiltä
sekiltä
sekiltä
sekeiltä
sekeiltä
sekeiltä
Tra
-ksi
sekikse
sekikse
sekikse
sekeikse
sekeikse
sekeikse
Ess
-na
sekinä
sekinä
sekinä
sekeinä
sekeinä
sekeinä
Abe
-tta
sekittä
sekittä
sekittä
sekeittä
sekeittä
sekeittä
Com
-ne
-
-
-
sekeine
sekeine
sekeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oat / o’at |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oan / o’an |
okien |
Ill |
mihin |
okaan |
okiin |
Ine |
-ssa |
oassa / o’assa |
o’issa / oissa |
Ela |
-sta |
oasta / o’asta |
o’ista / oista |
All |
-lle |
oalle / o’alle |
o’ille / oille |
Ade |
-lla |
oalla / o’alla |
o’illa / oilla |
Abl |
-lta |
oalta / o’alta |
o’ilta / oilta |
Tra |
-ksi |
oaksi / o’aksi |
o’iksi / oiksi |
Ess |
-na |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta / o’atta |
o’itta / oitta |
Com |
-ne |
- |
okine |
Ins |
-in |
- |
o’in / oin |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oat / o’at
Par
-ta
okaa
okia
Gen
-n
oan / o’an
okien
Ill
mihin
okaan
okiin
Ine
-ssa
oassa / o’assa
o’issa / oissa
Ela
-sta
oasta / o’asta
o’ista / oista
All
-lle
oalle / o’alle
o’ille / oille
Ade
-lla
oalla / o’alla
o’illa / oilla
Abl
-lta
oalta / o’alta
o’ilta / oilta
Tra
-ksi
oaksi / o’aksi
o’iksi / oiksi
Ess
-na
okana
okina
Abe
-tta
oatta / o’atta
o’itta / oitta
Com
-ne
-
okine
Ins
-in
-
o’in / oin
| thorn | piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oka |
okie |
oka |
okie |
oka |
okie |
Ill |
mihin |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
Ine |
-ssa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
Ela |
-sta |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
All |
-lle |
oalle |
o’ille |
oalle |
o’ille |
oall |
o’ille |
Ade |
-lla |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
Abl |
-lta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
Tra |
-ksi |
oakse |
o’ikse |
oakse |
o’ikse |
oaks |
o’iks |
Ess |
-na |
okana |
okina |
okana |
okina |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
Com |
-ne |
- |
okine |
- |
okine |
- |
okine |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oka
oka
oka
oka
oka
Par
-ta
okaa
okaa
okaa
okia
okia
okia
Gen
-n
oka
oka
oka
okie
okie
okie
Ill
mihin
okaa
okaa
okaa
okii
okii
okii
Ine
-ssa
oassa
oassa
oassa
o’issa
o’issa
o’issa
Ela
-sta
oasta
oasta
oasta
o’ista
o’ista
o’ista
All
-lle
oalle
oalle
oall
o’ille
o’ille
o’ille
Ade
-lla
oalla
oalla
oalla
o’illa
o’illa
o’illa
Abl
-lta
oalta
oalta
oalta
o’ilta
o’ilta
o’ilta
Tra
-ksi
oakse
oakse
oaks
o’ikse
o’ikse
o’iks
Ess
-na
okana
okana
okana
okina
okina
okina
Abe
-tta
oatta
oatta
oatta
o’itta
o’itta
o’itta
Com
-ne
-
-
-
okine
okine
okine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oka |
okie |
oka |
okie |
oka |
okie |
Ill |
mihin |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
Ine |
-ssa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
Ela |
-sta |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
All |
-lle |
oalle |
o’ille |
oalle |
o’ille |
oall |
o’ille |
Ade |
-lla |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
Abl |
-lta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
Tra |
-ksi |
oakse |
o’ikse |
oakse |
o’ikse |
oaks |
o’iks |
Ess |
-na |
okana |
okina |
okana |
okina |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
Com |
-ne |
- |
okine |
- |
okine |
- |
okine |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oka
oka
oka
oka
oka
Par
-ta
okaa
okaa
okaa
okia
okia
okia
Gen
-n
oka
oka
oka
okie
okie
okie
Ill
mihin
okaa
okaa
okaa
okii
okii
okii
Ine
-ssa
oassa
oassa
oassa
o’issa
o’issa
o’issa
Ela
-sta
oasta
oasta
oasta
o’ista
o’ista
o’ista
All
-lle
oalle
oalle
oall
o’ille
o’ille
o’ille
Ade
-lla
oalla
oalla
oalla
o’illa
o’illa
o’illa
Abl
-lta
oalta
oalta
oalta
o’ilta
o’ilta
o’ilta
Tra
-ksi
oakse
oakse
oaks
o’ikse
o’ikse
o’iks
Ess
-na
okana
okana
okana
okina
okina
okina
Abe
-tta
oatta
oatta
oatta
o’itta
o’itta
o’itta
Com
-ne
-
-
-
okine
okine
okine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net