logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

seota, verb

Word analysis
sekoat

sekoat

seota

Verb, Active voice Indicative Present 2nd singular

sek

Noun, Singular Nominative

+ oka

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to go out of control (intransitive) to become crazy Show more arrow right seo- +‎ -ta Show more arrow right
to go haywire mennä sekaisin, seota, mennä epäkuntoon, hajota, mennä hajalle
go bananas seota, tulla hulluksi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Sekoat tästä. You're gonna freak, Bubbles. Jätkä sekosi. He just flipped out at me. Me sekoamme. He's gone... crazy. He sekoavat. They kick up the hell of a stink! Tai sekoavat. Or they'll freak out. Sinähän ihan sekoat. Oh, you're totally freaking out right now. Olette seonneet. You must be crazy. He ovat seonneet. They're out of their minds. Alat seota! Okay, you're freaking out! Sudet sekoavat. The wolves are going crazy. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sekoan

en sekoa

ii

sekoat

et sekoa

iii

sekoaa

ei sekoa

Plural

Positive

Negative

i

sekoamme / seotaan

emme sekoa / ei seota

ii

sekoatte

ette sekoa

iii

sekoavat

eivät sekoa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sekosin

en seonnut

ii

sekosit

et seonnut

iii

sekosi

ei seonnut

Plural

Positive

Negative

i

sekosimme / seottiin

emme seonneet / ei seottu

ii

sekositte

ette seonneet

iii

sekosivat

eivät seonneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen seonnut

en ole seonnut

ii

olet seonnut

et ole seonnut

iii

on seonnut

ei ole seonnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme seonneet

emme ole seonneet

ii

olette seonneet

ette ole seonneet

iii

ovat seonneet

eivät ole seonneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin seonnut

en ollut seonnut

ii

olit seonnut

et ollut seonnut

iii

oli seonnut

ei ollut seonnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme seonneet

emme olleet seonneet

ii

olitte seonneet

ette olleet seonneet

iii

olivat seonneet

eivät olleet seonneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sekoaisin

en sekoaisi

ii

sekoaisit

et sekoaisi

iii

sekoaisi

ei sekoaisi

Plural

Positive

Negative

i

sekoaisimme

emme sekoaisi

ii

sekoaisitte

ette sekoaisi

iii

sekoaisivat

eivät sekoaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin seonnut

en olisi seonnut

ii

olisit seonnut

et olisi seonnut

iii

olisi seonnut

ei olisi seonnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme seonneet

emme olisi seonneet

ii

olisitte seonneet

ette olisi seonneet

iii

olisivat seonneet

eivät olisi seonneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

seonnen

en seonne

ii

seonnet

et seonne

iii

seonnee

ei seonne

Plural

Positive

Negative

i

seonnemme

emme seonne

ii

seonnette

ette seonne

iii

seonnevat

eivät seonne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen seonnut

en liene seonnut

ii

lienet seonnut

et liene seonnut

iii

lienee seonnut

ei liene seonnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme seonneet

emme liene seonneet

ii

lienette seonneet

ette liene seonneet

iii

lienevät seonneet

eivät liene seonneet

Imperative

Singular

i

-

ii

sekoa

iii

seotkoon

Plural

i

seotkaamme

ii

seotkaa

iii

seotkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

seota

Tra

-ksi

seotaksensa / seotakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

seotessa

Ins

-in

seoten

Ine

-ssa

seottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sekoamaan

Ine

-ssa

sekoamassa

Ela

-sta

sekoamasta

Ade

-lla

sekoamalla

Abe

-tta

sekoamatta

Ins

-in

sekoaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

sekoaminen

Par

-ta

sekoamista

Infinitive V

sekoamaisillaan / sekoamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

seotaan

ei seota

Imperfect

seottiin

ei seottu

Potential

seottaneen

ei seottane

Conditional

seottaisiin

ei seottaisi

Imperative Present

seottakoon

älköön seottako

Imperative Perfect

olkoon seottu

älköön seottu

Positive

Negative

Present

seotaan

ei seota

Imperfect

seottiin

ei seottu

Potential

seottaneen

ei seottane

Conditional

seottaisiin

ei seottaisi

Imperative Present

seottakoon

älköön seottako

Imperative Perfect

olkoon seottu

älköön seottu

Participle

Active

Passive

1st

sekoava

seottava

2nd

seonnut

seottu

3rd

sekoama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sek

sekit

Par

-ta

sekiä

sekejä

Gen

-n

sekin

sekien

Ill

mihin

sekiin

sekeihin

Ine

-ssa

sekissä

sekeissä

Ela

-sta

sekistä

sekeistä

All

-lle

sekille

sekeille

Ade

-lla

sekillä

sekeillä

Abl

-lta

sekiltä

sekeiltä

Tra

-ksi

sekiksi

sekeiksi

Ess

-na

sekinä

sekeinä

Abe

-tta

sekittä

sekeittä

Com

-ne

-

sekeine

Ins

-in

-

sekein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sek

sekit

Par

-ta

sekiä

sekejä

Gen

-n

sekin

sekien

Ill

mihin

sekiin

sekeihin

Ine

-ssa

sekissä

sekeissä

Ela

-sta

sekistä

sekeistä

All

-lle

sekille

sekeille

Ade

-lla

sekillä

sekeillä

Abl

-lta

sekiltä

sekeiltä

Tra

-ksi

sekiksi

sekeiksi

Ess

-na

sekinä

sekeinä

Abe

-tta

sekittä

sekeittä

Com

-ne

-

sekeine

Ins

-in

-

sekein

as well as
as well
sec
as well as a
well
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 En voi sietää sek että sek. I can't stand both sek and sek. Sek on mukana tapahtumassa. sek is involved in the event. Ei nyt ole aika sek päämme. Now is not the time to confuse ourselves. Rakastan sek kissaa sek koiraa. I love both the cat sek the dog. En sek tule ilman sinua toimeen. I can't manage without you messing things up. Älä sek enää tämän asian kanssa. Don't mess with this matter anymore. Hän piti sekä sanoista sek kuvista. He liked both the words sek the pictures. Hän osaa aina sek asiat ympäriinsä. He always knows how to mix up things. Sek on terveellistä syödä päivittäin. Eating vegetables sek is healthy. Earl, tämän illan sekit. Earl, I need my checks for tonight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sekini

sekini

sekisi

sekisi

sekinsä

sekinsä

Par

-ta

sekiäni

sekejäni

sekiäsi

sekejäsi

sekiänsä / sekiään

sekejänsä / sekejään

Gen

-n

sekini

sekieni

sekisi

sekiesi

sekinsä

sekiensä

Ill

mihin

sekiini

sekeihini

sekiisi

sekeihisi

sekiinsä

sekeihinsä

Ine

-ssa

sekissäni

sekeissäni

sekissäsi

sekeissäsi

sekissänsä / sekissään

sekeissänsä / sekeissään

Ela

-sta

sekistäni

sekeistäni

sekistäsi

sekeistäsi

sekistänsä / sekistään

sekeistänsä / sekeistään

All

-lle

sekilleni

sekeilleni

sekillesi

sekeillesi

sekillensä / sekilleen

sekeillensä / sekeilleän

Ade

-lla

sekilläni

sekeilläni

sekilläsi

sekeilläsi

sekillänsä / sekillään

sekeillänsä / sekeillään

Abl

-lta

sekiltäni

sekeiltäni

sekiltäsi

sekeiltäsi

sekiltänsä / sekiltään

sekeiltänsä / sekeiltään

Tra

-ksi

sekikseni

sekeikseni

sekiksesi

sekeiksesi

sekiksensä / sekikseen

sekeiksensä / sekeikseen

Ess

-na

sekinäni

sekeinäni

sekinäsi

sekeinäsi

sekinänsä / sekinään

sekeinänsä / sekeinään

Abe

-tta

sekittäni

sekeittäni

sekittäsi

sekeittäsi

sekittänsä / sekittään

sekeittänsä / sekeittään

Com

-ne

-

sekeineni

-

sekeinesi

-

sekeinensä / sekeineen

Singular

Plural

Nom

-

sekini

sekisi

sekinsä

sekini

sekisi

sekinsä

Par

-ta

sekiäni

sekiäsi

sekiänsä / sekiään

sekejäni

sekejäsi

sekejänsä / sekejään

Gen

-n

sekini

sekisi

sekinsä

sekieni

sekiesi

sekiensä

Ill

mihin

sekiini

sekiisi

sekiinsä

sekeihini

sekeihisi

sekeihinsä

Ine

-ssa

sekissäni

sekissäsi

sekissänsä / sekissään

sekeissäni

sekeissäsi

sekeissänsä / sekeissään

Ela

-sta

sekistäni

sekistäsi

sekistänsä / sekistään

sekeistäni

sekeistäsi

sekeistänsä / sekeistään

All

-lle

sekilleni

sekillesi

sekillensä / sekilleen

sekeilleni

sekeillesi

sekeillensä / sekeilleän

Ade

-lla

sekilläni

sekilläsi

sekillänsä / sekillään

sekeilläni

sekeilläsi

sekeillänsä / sekeillään

Abl

-lta

sekiltäni

sekiltäsi

sekiltänsä / sekiltään

sekeiltäni

sekeiltäsi

sekeiltänsä / sekeiltään

Tra

-ksi

sekikseni

sekiksesi

sekiksensä / sekikseen

sekeikseni

sekeiksesi

sekeiksensä / sekeikseen

Ess

-na

sekinäni

sekinäsi

sekinänsä / sekinään

sekeinäni

sekeinäsi

sekeinänsä / sekeinään

Abe

-tta

sekittäni

sekittäsi

sekittänsä / sekittään

sekeittäni

sekeittäsi

sekeittänsä / sekeittään

Com

-ne

-

-

-

sekeineni

sekeinesi

sekeinensä / sekeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sekimme

sekimme

sekinne

sekinne

sekinsä

sekinsä

Par

-ta

sekiämme

sekejämme

sekiänne

sekejänne

sekiänsä / sekiään

sekejänsä / sekejään

Gen

-n

sekimme

sekiemme

sekinne

sekienne

sekinsä

sekiensä

Ill

mihin

sekiimme

sekeihimme

sekiinne

sekeihinne

sekiinsä

sekeihinsä

Ine

-ssa

sekissämme

sekeissämme

sekissänne

sekeissänne

sekissänsä / sekissään

sekeissänsä / sekeissään

Ela

-sta

sekistämme

sekeistämme

sekistänne

sekeistänne

sekistänsä / sekistään

sekeistänsä / sekeistään

All

-lle

sekillemme

sekeillemme

sekillenne

sekeillenne

sekillensä / sekilleen

sekeillensä / sekeilleän

Ade

-lla

sekillämme

sekeillämme

sekillänne

sekeillänne

sekillänsä / sekillään

sekeillänsä / sekeillään

Abl

-lta

sekiltämme

sekeiltämme

sekiltänne

sekeiltänne

sekiltänsä / sekiltään

sekeiltänsä / sekeiltään

Tra

-ksi

sekiksemme

sekeiksemme

sekiksenne

sekeiksenne

sekiksensä / sekikseen

sekeiksensä / sekeikseen

Ess

-na

sekinämme

sekeinämme

sekinänne

sekeinänne

sekinänsä / sekinään

sekeinänsä / sekeinään

Abe

-tta

sekittämme

sekeittämme

sekittänne

sekeittänne

sekittänsä / sekittään

sekeittänsä / sekeittään

Com

-ne

-

sekeinemme

-

sekeinenne

-

sekeinensä / sekeineen

Singular

Plural

Nom

-

sekimme

sekinne

sekinsä

sekimme

sekinne

sekinsä

Par

-ta

sekiämme

sekiänne

sekiänsä / sekiään

sekejämme

sekejänne

sekejänsä / sekejään

Gen

-n

sekimme

sekinne

sekinsä

sekiemme

sekienne

sekiensä

Ill

mihin

sekiimme

sekiinne

sekiinsä

sekeihimme

sekeihinne

sekeihinsä

Ine

-ssa

sekissämme

sekissänne

sekissänsä / sekissään

sekeissämme

sekeissänne

sekeissänsä / sekeissään

Ela

-sta

sekistämme

sekistänne

sekistänsä / sekistään

sekeistämme

sekeistänne

sekeistänsä / sekeistään

All

-lle

sekillemme

sekillenne

sekillensä / sekilleen

sekeillemme

sekeillenne

sekeillensä / sekeilleän

Ade

-lla

sekillämme

sekillänne

sekillänsä / sekillään

sekeillämme

sekeillänne

sekeillänsä / sekeillään

Abl

-lta

sekiltämme

sekiltänne

sekiltänsä / sekiltään

sekeiltämme

sekeiltänne

sekeiltänsä / sekeiltään

Tra

-ksi

sekiksemme

sekiksenne

sekiksensä / sekikseen

sekeiksemme

sekeiksenne

sekeiksensä / sekeikseen

Ess

-na

sekinämme

sekinänne

sekinänsä / sekinään

sekeinämme

sekeinänne

sekeinänsä / sekeinään

Abe

-tta

sekittämme

sekittänne

sekittänsä / sekittään

sekeittämme

sekeittänne

sekeittänsä / sekeittään

Com

-ne

-

-

-

sekeinemme

sekeinenne

sekeinensä / sekeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

thorn piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba; OPUS EUbookshop parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Okans-san. Okaasan. Oletko okani? Are you my thorn? Oattani särkee. My back is aching. Oattani on kipeä. My finger hurts. Yritä oka käytävältä. Try to remove the splinter from the hallway. Oastanne silti löytyy. Your oka is still there. Oin, herra. Oin, sir. Hänellä oli oka sormessaan. He had a splinter in his finger. Oastanne ei enää tarvita. Your oka is no longer needed. Oillesi putoaa lehti. The leaf falls to your feet. Show more arrow right

Wiktionary

thorn, prickle Show more arrow right oaspiikki Show more arrow right From Proto-Finnic oka. Show more arrow right

Wikipedia

Oka (river) The Oka (Russian: Ока́, IPA: [ɐˈka]) is a river in central Russia, the largest right tributary of the Volga. It flows through the regions of Oryol, Tula, Kaluga, Moscow, Ryazan, Vladimir and Nizhny Novgorod and is navigable over a large part of its total length, as far upstream as to the town of Kaluga. Its length is 1,500 km (930 mi) and its catchment area is 245,000 km2 (95,000 sq mi). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okani

okani

okasi

okasi

okansa

okansa

Par

-ta

okaani

okiani

okaasi

okiasi

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okieni

okasi

okiesi

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaani

okiini

okaasi

okiisi

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

o’issani / oissani

oassasi / o’assasi

o’issasi / oissasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

o’istani / oistani

oastasi / o’astasi

o’istasi / oistasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

o’illeni / oilleni

oallesi / o’allesi

o’illesi / oillesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

o’illani / oillani

oallasi / o’allasi

o’illasi / oillasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

o’iltani / oiltani

oaltasi / o’altasi

o’iltasi / oiltasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

o’ikseni / oikseni

oaksesi / o’aksesi

o’iksesi / oiksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okinani

okanasi

okinasi

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

o’ittani / oittani

oattasi / o’attasi

o’ittasi / oittasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okineni

-

okinesi

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okani

okasi

okansa

okani

okasi

okansa

Par

-ta

okaani

okaasi

okaansa

okiani

okiasi

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okasi

okansa

okieni

okiesi

okiensa

Ill

mihin

okaani

okaasi

okaansa

okiini

okiisi

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

oassasi / o’assasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issani / oissani

o’issasi / oissasi

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

oastasi / o’astasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istani / oistani

o’istasi / oistasi

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

oallesi / o’allesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illeni / oilleni

o’illesi / oillesi

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

oallasi / o’allasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illani / oillani

o’illasi / oillasi

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

oaltasi / o’altasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltani / oiltani

o’iltasi / oiltasi

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

oaksesi / o’aksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseni / oikseni

o’iksesi / oiksesi

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okanasi

okanansa / okanaan

okinani

okinasi

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

oattasi / o’attasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittani / oittani

o’ittasi / oittasi

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okineni

okinesi

okinensa / okineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okamme

okanne

okanne

okansa

okansa

Par

-ta

okaamme

okiamme

okaanne

okianne

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okiemme

okanne

okienne

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okiimme

okaanne

okiinne

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

o’issamme / oissamme

oassanne / o’assanne

o’issanne / oissanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

o’istamme / oistamme

oastanne / o’astanne

o’istanne / oistanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

o’illemme / oillemme

oallenne / o’allenne

o’illenne / oillenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

o’illamme / oillamme

oallanne / o’allanne

o’illanne / oillanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

o’iltamme / oiltamme

oaltanne / o’altanne

o’iltanne / oiltanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

o’iksemme / oiksemme

oaksenne / o’aksenne

o’iksenne / oiksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okinamme

okananne

okinanne

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

o’ittamme / oittamme

oattanne / o’attanne

o’ittanne / oittanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okinemme

-

okinenne

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okanne

okansa

okamme

okanne

okansa

Par

-ta

okaamme

okaanne

okaansa

okiamme

okianne

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okanne

okansa

okiemme

okienne

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okaanne

okaansa

okiimme

okiinne

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

oassanne / o’assanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issamme / oissamme

o’issanne / oissanne

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

oastanne / o’astanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istamme / oistamme

o’istanne / oistanne

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

oallenne / o’allenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illemme / oillemme

o’illenne / oillenne

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

oallanne / o’allanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illamme / oillamme

o’illanne / oillanne

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

oaltanne / o’altanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltamme / oiltamme

o’iltanne / oiltanne

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

oaksenne / o’aksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’iksemme / oiksemme

o’iksenne / oiksenne

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okananne

okanansa / okanaan

okinamme

okinanne

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

oattanne / o’attanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittamme / oittamme

o’ittanne / oittanne

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okinemme

okinenne

okinensa / okineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept