logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tahtimarssi, noun

Word analysis
tahtimarssi

tahtimarssi

tahtimarssi

Noun, Singular Nominative

tahti

Noun, Singular Nominative

+ marssi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssi

tahtimarssit

Par

-ta

tahtimarssia

tahtimarsseja

Gen

-n

tahtimarssin

tahtimarssien

Ill

mihin

tahtimarssiin

tahtimarsseihin

Ine

-ssa

tahtimarssissa

tahtimarsseissa

Ela

-sta

tahtimarssista

tahtimarsseista

All

-lle

tahtimarssille

tahtimarsseille

Ade

-lla

tahtimarssilla

tahtimarsseilla

Abl

-lta

tahtimarssilta

tahtimarsseilta

Tra

-ksi

tahtimarssiksi

tahtimarsseiksi

Ess

-na

tahtimarssina

tahtimarsseina

Abe

-tta

tahtimarssitta

tahtimarsseitta

Com

-ne

-

tahtimarsseine

Ins

-in

-

tahtimarssein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssi

tahtimarssit

Par

-ta

tahtimarssia

tahtimarsseja

Gen

-n

tahtimarssin

tahtimarssien

Ill

mihin

tahtimarssiin

tahtimarsseihin

Ine

-ssa

tahtimarssissa

tahtimarsseissa

Ela

-sta

tahtimarssista

tahtimarsseista

All

-lle

tahtimarssille

tahtimarsseille

Ade

-lla

tahtimarssilla

tahtimarsseilla

Abl

-lta

tahtimarssilta

tahtimarsseilta

Tra

-ksi

tahtimarssiksi

tahtimarsseiksi

Ess

-na

tahtimarssina

tahtimarsseina

Abe

-tta

tahtimarssitta

tahtimarsseitta

Com

-ne

-

tahtimarsseine

Ins

-in

-

tahtimarssein

stroke
the pace of the march
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Perjantaina 1. 3. 2019 kilpailukanslia sijaitsee Hiukkavaaratalolla osoitteessa Tahtimarssi 3 90670 Oulu. On Friday, March 1, 2019, the race office is situated Hiukkavaara School Center(address Tahtimarssi 3 Oulu). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssini

tahtimarssini

tahtimarssisi

tahtimarssisi

tahtimarssinsa

tahtimarssinsa

Par

-ta

tahtimarssiani

tahtimarssejani

tahtimarssiasi

tahtimarssejasi

tahtimarssiansa / tahtimarssiaan

tahtimarssejansa / tahtimarssejaan

Gen

-n

tahtimarssini

tahtimarssieni

tahtimarssisi

tahtimarssiesi

tahtimarssinsa

tahtimarssiensa

Ill

mihin

tahtimarssiini

tahtimarsseihini

tahtimarssiisi

tahtimarsseihisi

tahtimarssiinsa

tahtimarsseihinsa

Ine

-ssa

tahtimarssissani

tahtimarsseissani

tahtimarssissasi

tahtimarsseissasi

tahtimarssissansa / tahtimarssissaan

tahtimarsseissansa / tahtimarsseissaan

Ela

-sta

tahtimarssistani

tahtimarsseistani

tahtimarssistasi

tahtimarsseistasi

tahtimarssistansa / tahtimarssistaan

tahtimarsseistansa / tahtimarsseistaan

All

-lle

tahtimarssilleni

tahtimarsseilleni

tahtimarssillesi

tahtimarsseillesi

tahtimarssillensa / tahtimarssilleen

tahtimarsseillensa / tahtimarsseillean

Ade

-lla

tahtimarssillani

tahtimarsseillani

tahtimarssillasi

tahtimarsseillasi

tahtimarssillansa / tahtimarssillaan

tahtimarsseillansa / tahtimarsseillaan

Abl

-lta

tahtimarssiltani

tahtimarsseiltani

tahtimarssiltasi

tahtimarsseiltasi

tahtimarssiltansa / tahtimarssiltaan

tahtimarsseiltansa / tahtimarsseiltaan

Tra

-ksi

tahtimarssikseni

tahtimarsseikseni

tahtimarssiksesi

tahtimarsseiksesi

tahtimarssiksensa / tahtimarssikseen

tahtimarsseiksensa / tahtimarsseikseen

Ess

-na

tahtimarssinani

tahtimarsseinani

tahtimarssinasi

tahtimarsseinasi

tahtimarssinansa / tahtimarssinaan

tahtimarsseinansa / tahtimarsseinaan

Abe

-tta

tahtimarssittani

tahtimarsseittani

tahtimarssittasi

tahtimarsseittasi

tahtimarssittansa / tahtimarssittaan

tahtimarsseittansa / tahtimarsseittaan

Com

-ne

-

tahtimarsseineni

-

tahtimarsseinesi

-

tahtimarsseinensa / tahtimarsseineen

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssini

tahtimarssisi

tahtimarssinsa

tahtimarssini

tahtimarssisi

tahtimarssinsa

Par

-ta

tahtimarssiani

tahtimarssiasi

tahtimarssiansa / tahtimarssiaan

tahtimarssejani

tahtimarssejasi

tahtimarssejansa / tahtimarssejaan

Gen

-n

tahtimarssini

tahtimarssisi

tahtimarssinsa

tahtimarssieni

tahtimarssiesi

tahtimarssiensa

Ill

mihin

tahtimarssiini

tahtimarssiisi

tahtimarssiinsa

tahtimarsseihini

tahtimarsseihisi

tahtimarsseihinsa

Ine

-ssa

tahtimarssissani

tahtimarssissasi

tahtimarssissansa / tahtimarssissaan

tahtimarsseissani

tahtimarsseissasi

tahtimarsseissansa / tahtimarsseissaan

Ela

-sta

tahtimarssistani

tahtimarssistasi

tahtimarssistansa / tahtimarssistaan

tahtimarsseistani

tahtimarsseistasi

tahtimarsseistansa / tahtimarsseistaan

All

-lle

tahtimarssilleni

tahtimarssillesi

tahtimarssillensa / tahtimarssilleen

tahtimarsseilleni

tahtimarsseillesi

tahtimarsseillensa / tahtimarsseillean

Ade

-lla

tahtimarssillani

tahtimarssillasi

tahtimarssillansa / tahtimarssillaan

tahtimarsseillani

tahtimarsseillasi

tahtimarsseillansa / tahtimarsseillaan

Abl

-lta

tahtimarssiltani

tahtimarssiltasi

tahtimarssiltansa / tahtimarssiltaan

tahtimarsseiltani

tahtimarsseiltasi

tahtimarsseiltansa / tahtimarsseiltaan

Tra

-ksi

tahtimarssikseni

tahtimarssiksesi

tahtimarssiksensa / tahtimarssikseen

tahtimarsseikseni

tahtimarsseiksesi

tahtimarsseiksensa / tahtimarsseikseen

Ess

-na

tahtimarssinani

tahtimarssinasi

tahtimarssinansa / tahtimarssinaan

tahtimarsseinani

tahtimarsseinasi

tahtimarsseinansa / tahtimarsseinaan

Abe

-tta

tahtimarssittani

tahtimarssittasi

tahtimarssittansa / tahtimarssittaan

tahtimarsseittani

tahtimarsseittasi

tahtimarsseittansa / tahtimarsseittaan

Com

-ne

-

-

-

tahtimarsseineni

tahtimarsseinesi

tahtimarsseinensa / tahtimarsseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssimme

tahtimarssimme

tahtimarssinne

tahtimarssinne

tahtimarssinsa

tahtimarssinsa

Par

-ta

tahtimarssiamme

tahtimarssejamme

tahtimarssianne

tahtimarssejanne

tahtimarssiansa / tahtimarssiaan

tahtimarssejansa / tahtimarssejaan

Gen

-n

tahtimarssimme

tahtimarssiemme

tahtimarssinne

tahtimarssienne

tahtimarssinsa

tahtimarssiensa

Ill

mihin

tahtimarssiimme

tahtimarsseihimme

tahtimarssiinne

tahtimarsseihinne

tahtimarssiinsa

tahtimarsseihinsa

Ine

-ssa

tahtimarssissamme

tahtimarsseissamme

tahtimarssissanne

tahtimarsseissanne

tahtimarssissansa / tahtimarssissaan

tahtimarsseissansa / tahtimarsseissaan

Ela

-sta

tahtimarssistamme

tahtimarsseistamme

tahtimarssistanne

tahtimarsseistanne

tahtimarssistansa / tahtimarssistaan

tahtimarsseistansa / tahtimarsseistaan

All

-lle

tahtimarssillemme

tahtimarsseillemme

tahtimarssillenne

tahtimarsseillenne

tahtimarssillensa / tahtimarssilleen

tahtimarsseillensa / tahtimarsseillean

Ade

-lla

tahtimarssillamme

tahtimarsseillamme

tahtimarssillanne

tahtimarsseillanne

tahtimarssillansa / tahtimarssillaan

tahtimarsseillansa / tahtimarsseillaan

Abl

-lta

tahtimarssiltamme

tahtimarsseiltamme

tahtimarssiltanne

tahtimarsseiltanne

tahtimarssiltansa / tahtimarssiltaan

tahtimarsseiltansa / tahtimarsseiltaan

Tra

-ksi

tahtimarssiksemme

tahtimarsseiksemme

tahtimarssiksenne

tahtimarsseiksenne

tahtimarssiksensa / tahtimarssikseen

tahtimarsseiksensa / tahtimarsseikseen

Ess

-na

tahtimarssinamme

tahtimarsseinamme

tahtimarssinanne

tahtimarsseinanne

tahtimarssinansa / tahtimarssinaan

tahtimarsseinansa / tahtimarsseinaan

Abe

-tta

tahtimarssittamme

tahtimarsseittamme

tahtimarssittanne

tahtimarsseittanne

tahtimarssittansa / tahtimarssittaan

tahtimarsseittansa / tahtimarsseittaan

Com

-ne

-

tahtimarsseinemme

-

tahtimarsseinenne

-

tahtimarsseinensa / tahtimarsseineen

Singular

Plural

Nom

-

tahtimarssimme

tahtimarssinne

tahtimarssinsa

tahtimarssimme

tahtimarssinne

tahtimarssinsa

Par

-ta

tahtimarssiamme

tahtimarssianne

tahtimarssiansa / tahtimarssiaan

tahtimarssejamme

tahtimarssejanne

tahtimarssejansa / tahtimarssejaan

Gen

-n

tahtimarssimme

tahtimarssinne

tahtimarssinsa

tahtimarssiemme

tahtimarssienne

tahtimarssiensa

Ill

mihin

tahtimarssiimme

tahtimarssiinne

tahtimarssiinsa

tahtimarsseihimme

tahtimarsseihinne

tahtimarsseihinsa

Ine

-ssa

tahtimarssissamme

tahtimarssissanne

tahtimarssissansa / tahtimarssissaan

tahtimarsseissamme

tahtimarsseissanne

tahtimarsseissansa / tahtimarsseissaan

Ela

-sta

tahtimarssistamme

tahtimarssistanne

tahtimarssistansa / tahtimarssistaan

tahtimarsseistamme

tahtimarsseistanne

tahtimarsseistansa / tahtimarsseistaan

All

-lle

tahtimarssillemme

tahtimarssillenne

tahtimarssillensa / tahtimarssilleen

tahtimarsseillemme

tahtimarsseillenne

tahtimarsseillensa / tahtimarsseillean

Ade

-lla

tahtimarssillamme

tahtimarssillanne

tahtimarssillansa / tahtimarssillaan

tahtimarsseillamme

tahtimarsseillanne

tahtimarsseillansa / tahtimarsseillaan

Abl

-lta

tahtimarssiltamme

tahtimarssiltanne

tahtimarssiltansa / tahtimarssiltaan

tahtimarsseiltamme

tahtimarsseiltanne

tahtimarsseiltansa / tahtimarsseiltaan

Tra

-ksi

tahtimarssiksemme

tahtimarssiksenne

tahtimarssiksensa / tahtimarssikseen

tahtimarsseiksemme

tahtimarsseiksenne

tahtimarsseiksensa / tahtimarsseikseen

Ess

-na

tahtimarssinamme

tahtimarssinanne

tahtimarssinansa / tahtimarssinaan

tahtimarsseinamme

tahtimarsseinanne

tahtimarsseinansa / tahtimarsseinaan

Abe

-tta

tahtimarssittamme

tahtimarssittanne

tahtimarssittansa / tahtimarssittaan

tahtimarsseittamme

tahtimarsseittanne

tahtimarsseittansa / tahtimarsseittaan

Com

-ne

-

-

-

tahtimarsseinemme

tahtimarsseinenne

tahtimarsseinensa / tahtimarsseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tahti

tahdit

Par

-ta

tahtia

tahteja

Gen

-n

tahdin

tahtien

Ill

mihin

tahtiin

tahteihin

Ine

-ssa

tahdissa

tahdeissa

Ela

-sta

tahdista

tahdeista

All

-lle

tahdille

tahdeille

Ade

-lla

tahdilla

tahdeilla

Abl

-lta

tahdilta

tahdeilta

Tra

-ksi

tahdiksi

tahdeiksi

Ess

-na

tahtina

tahteina

Abe

-tta

tahditta

tahdeitta

Com

-ne

-

tahteine

Ins

-in

-

tahdein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tahti

tahdit

Par

-ta

tahtia

tahteja

Gen

-n

tahdin

tahtien

Ill

mihin

tahtiin

tahteihin

Ine

-ssa

tahdissa

tahdeissa

Ela

-sta

tahdista

tahdeista

All

-lle

tahdille

tahdeille

Ade

-lla

tahdilla

tahdeilla

Abl

-lta

tahdilta

tahdeilta

Tra

-ksi

tahdiksi

tahdeiksi

Ess

-na

tahtina

tahteina

Abe

-tta

tahditta

tahdeitta

Com

-ne

-

tahteine

Ins

-in

-

tahdein

stroke tahti, isku, halvaus, viiva, lyönti, veto
pace vauhti, tahti, nopeus, askel, astunta, käynti
step askel, vaihe, toimenpide, porras, askelma, tahti
time aika, kerta, kellonaika, ajankohta, kesto, tahti
tempo tempo, tahti
measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, määrä
bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, tahti
drive levyasema, ajo, ohjaus, veto, pyrkimys, tahti
asterisk
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OPUS Sama tahti. Same rhythm. Ota tahdista 17. Go back to bar 17. Tahti on liian nopea. The tempo is too fast. Tahti kasvaa nopeasti. The pace is increasing rapidly. Tahti hidastuu loppua kohti. The pace slows down towards the end. Pysy tahdissa. Keep in time. Tahdissa mars! Forward march! Pysy tahti valehtelijan kanssa. Keep pace with a liar. Tahdissa, mars! Forward march! Se toimii tahti sanat ja laulut. It operates in pace with words and songs. Show more arrow right

Wiktionary

pace, rate, rhythm (music) bar (musical section) Show more arrow right tahtilaji tahtipuikko tahtiviiva Show more arrow right Borrowed from Swedish takt. Show more arrow right

Wikipedia

Bar (music) In musical notation, a bar (or measure) is a segment of time corresponding to a specific number of beats in which each beat is represented by a particular note value and the boundaries of the bar are indicated by vertical bar lines. Dividing music into bars provides regular reference points to pinpoint locations within a musical composition. It also makes written music easier to follow, since each bar of staff symbols can be read and played as a batch. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tahtini

tahtini

tahtisi

tahtisi

tahtinsa

tahtinsa

Par

-ta

tahtiani

tahtejani

tahtiasi

tahtejasi

tahtiansa / tahtiaan

tahtejansa / tahtejaan

Gen

-n

tahtini

tahtieni

tahtisi

tahtiesi

tahtinsa

tahtiensa

Ill

mihin

tahtiini

tahteihini

tahtiisi

tahteihisi

tahtiinsa

tahteihinsa

Ine

-ssa

tahdissani

tahdeissani

tahdissasi

tahdeissasi

tahdissansa / tahdissaan

tahdeissansa / tahdeissaan

Ela

-sta

tahdistani

tahdeistani

tahdistasi

tahdeistasi

tahdistansa / tahdistaan

tahdeistansa / tahdeistaan

All

-lle

tahdilleni

tahdeilleni

tahdillesi

tahdeillesi

tahdillensa / tahdilleen

tahdeillensa / tahdeillean

Ade

-lla

tahdillani

tahdeillani

tahdillasi

tahdeillasi

tahdillansa / tahdillaan

tahdeillansa / tahdeillaan

Abl

-lta

tahdiltani

tahdeiltani

tahdiltasi

tahdeiltasi

tahdiltansa / tahdiltaan

tahdeiltansa / tahdeiltaan

Tra

-ksi

tahdikseni

tahdeikseni

tahdiksesi

tahdeiksesi

tahdiksensa / tahdikseen

tahdeiksensa / tahdeikseen

Ess

-na

tahtinani

tahteinani

tahtinasi

tahteinasi

tahtinansa / tahtinaan

tahteinansa / tahteinaan

Abe

-tta

tahdittani

tahdeittani

tahdittasi

tahdeittasi

tahdittansa / tahdittaan

tahdeittansa / tahdeittaan

Com

-ne

-

tahteineni

-

tahteinesi

-

tahteinensa / tahteineen

Singular

Plural

Nom

-

tahtini

tahtisi

tahtinsa

tahtini

tahtisi

tahtinsa

Par

-ta

tahtiani

tahtiasi

tahtiansa / tahtiaan

tahtejani

tahtejasi

tahtejansa / tahtejaan

Gen

-n

tahtini

tahtisi

tahtinsa

tahtieni

tahtiesi

tahtiensa

Ill

mihin

tahtiini

tahtiisi

tahtiinsa

tahteihini

tahteihisi

tahteihinsa

Ine

-ssa

tahdissani

tahdissasi

tahdissansa / tahdissaan

tahdeissani

tahdeissasi

tahdeissansa / tahdeissaan

Ela

-sta

tahdistani

tahdistasi

tahdistansa / tahdistaan

tahdeistani

tahdeistasi

tahdeistansa / tahdeistaan

All

-lle

tahdilleni

tahdillesi

tahdillensa / tahdilleen

tahdeilleni

tahdeillesi

tahdeillensa / tahdeillean

Ade

-lla

tahdillani

tahdillasi

tahdillansa / tahdillaan

tahdeillani

tahdeillasi

tahdeillansa / tahdeillaan

Abl

-lta

tahdiltani

tahdiltasi

tahdiltansa / tahdiltaan

tahdeiltani

tahdeiltasi

tahdeiltansa / tahdeiltaan

Tra

-ksi

tahdikseni

tahdiksesi

tahdiksensa / tahdikseen

tahdeikseni

tahdeiksesi

tahdeiksensa / tahdeikseen

Ess

-na

tahtinani

tahtinasi

tahtinansa / tahtinaan

tahteinani

tahteinasi

tahteinansa / tahteinaan

Abe

-tta

tahdittani

tahdittasi

tahdittansa / tahdittaan

tahdeittani

tahdeittasi

tahdeittansa / tahdeittaan

Com

-ne

-

-

-

tahteineni

tahteinesi

tahteinensa / tahteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tahtimme

tahtimme

tahtinne

tahtinne

tahtinsa

tahtinsa

Par

-ta

tahtiamme

tahtejamme

tahtianne

tahtejanne

tahtiansa / tahtiaan

tahtejansa / tahtejaan

Gen

-n

tahtimme

tahtiemme

tahtinne

tahtienne

tahtinsa

tahtiensa

Ill

mihin

tahtiimme

tahteihimme

tahtiinne

tahteihinne

tahtiinsa

tahteihinsa

Ine

-ssa

tahdissamme

tahdeissamme

tahdissanne

tahdeissanne

tahdissansa / tahdissaan

tahdeissansa / tahdeissaan

Ela

-sta

tahdistamme

tahdeistamme

tahdistanne

tahdeistanne

tahdistansa / tahdistaan

tahdeistansa / tahdeistaan

All

-lle

tahdillemme

tahdeillemme

tahdillenne

tahdeillenne

tahdillensa / tahdilleen

tahdeillensa / tahdeillean

Ade

-lla

tahdillamme

tahdeillamme

tahdillanne

tahdeillanne

tahdillansa / tahdillaan

tahdeillansa / tahdeillaan

Abl

-lta

tahdiltamme

tahdeiltamme

tahdiltanne

tahdeiltanne

tahdiltansa / tahdiltaan

tahdeiltansa / tahdeiltaan

Tra

-ksi

tahdiksemme

tahdeiksemme

tahdiksenne

tahdeiksenne

tahdiksensa / tahdikseen

tahdeiksensa / tahdeikseen

Ess

-na

tahtinamme

tahteinamme

tahtinanne

tahteinanne

tahtinansa / tahtinaan

tahteinansa / tahteinaan

Abe

-tta

tahdittamme

tahdeittamme

tahdittanne

tahdeittanne

tahdittansa / tahdittaan

tahdeittansa / tahdeittaan

Com

-ne

-

tahteinemme

-

tahteinenne

-

tahteinensa / tahteineen

Singular

Plural

Nom

-

tahtimme

tahtinne

tahtinsa

tahtimme

tahtinne

tahtinsa

Par

-ta

tahtiamme

tahtianne

tahtiansa / tahtiaan

tahtejamme

tahtejanne

tahtejansa / tahtejaan

Gen

-n

tahtimme

tahtinne

tahtinsa

tahtiemme

tahtienne

tahtiensa

Ill

mihin

tahtiimme

tahtiinne

tahtiinsa

tahteihimme

tahteihinne

tahteihinsa

Ine

-ssa

tahdissamme

tahdissanne

tahdissansa / tahdissaan

tahdeissamme

tahdeissanne

tahdeissansa / tahdeissaan

Ela

-sta

tahdistamme

tahdistanne

tahdistansa / tahdistaan

tahdeistamme

tahdeistanne

tahdeistansa / tahdeistaan

All

-lle

tahdillemme

tahdillenne

tahdillensa / tahdilleen

tahdeillemme

tahdeillenne

tahdeillensa / tahdeillean

Ade

-lla

tahdillamme

tahdillanne

tahdillansa / tahdillaan

tahdeillamme

tahdeillanne

tahdeillansa / tahdeillaan

Abl

-lta

tahdiltamme

tahdiltanne

tahdiltansa / tahdiltaan

tahdeiltamme

tahdeiltanne

tahdeiltansa / tahdeiltaan

Tra

-ksi

tahdiksemme

tahdiksenne

tahdiksensa / tahdikseen

tahdeiksemme

tahdeiksenne

tahdeiksensa / tahdeikseen

Ess

-na

tahtinamme

tahtinanne

tahtinansa / tahtinaan

tahteinamme

tahteinanne

tahteinansa / tahteinaan

Abe

-tta

tahdittamme

tahdittanne

tahdittansa / tahdittaan

tahdeittamme

tahdeittanne

tahdeittansa / tahdeittaan

Com

-ne

-

-

-

tahteinemme

tahteinenne

tahteinensa / tahteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marssi

marssit

Par

-ta

marssia

marsseja

Gen

-n

marssin

marssien

Ill

mihin

marssiin

marsseihin

Ine

-ssa

marssissa

marsseissa

Ela

-sta

marssista

marsseista

All

-lle

marssille

marsseille

Ade

-lla

marssilla

marsseilla

Abl

-lta

marssilta

marsseilta

Tra

-ksi

marssiksi

marsseiksi

Ess

-na

marssina

marsseina

Abe

-tta

marssitta

marsseitta

Com

-ne

-

marsseine

Ins

-in

-

marssein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marssi

marssit

Par

-ta

marssia

marsseja

Gen

-n

marssin

marssien

Ill

mihin

marssiin

marsseihin

Ine

-ssa

marssissa

marsseissa

Ela

-sta

marssista

marsseista

All

-lle

marssille

marsseille

Ade

-lla

marssilla

marsseilla

Abl

-lta

marssilta

marsseilta

Tra

-ksi

marssiksi

marsseiksi

Ess

-na

marssina

marsseina

Abe

-tta

marssitta

marsseitta

Com

-ne

-

marsseine

Ins

-in

-

marssein

march marssi, kulku, kehitys, eteneminen, rajaseutu, raja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-fi-en-3332; OpenSubtitles Partion marssi kesti useita tunteja. The scout march lasted for several hours. Marssi oli järjestetty kirkolta hautausmaalle. The march was organized from the church to the cemetery. Sotaväen marssi oli vaikuttava näky kylän asukkaille. The military march was an impressive sight for the villagers. Koululaisten marssi huipentui lipunnostoon koulun pihalla. The schoolchildren's march culminated in the flag-raising ceremony in the schoolyard. Ei marsseja. No marches! Kymmenen minuutin kuluttua Bluhdorn marssi sisään. Ten minutes later, Bluhdorn walked in. Marssi oli pitkä ja väsyttävä, mutta kannatti nähdä upeat maisemat. The march was long and tiring, but it was worth it to see the stunning views. Valmistautukaa marssiin. All right, prepare to march. Marssia taitaa olla harjoiteltu aika kauan. I think they have been practicing marching for quite a while. Sotilaat alkoivat marssia kohti vihollista. The soldiers began to march towards the enemy. Show more arrow right

Wiktionary

march Show more arrow right marssia Show more arrow right esiinmarssihanhenmarssihautajaismarssihäämarssijalkamarssikunniamarssimaastomarssimarssijärjestysmarssilaulumarssimuodostelmamarssimurtumamarssimusiikkimarssinopeusmarssiosastomarssirivistömielenosoitusmarssiohimarssiparaatimarssipäivämarssirauhanmarssisisäänmarssisotilasmarssisurumarssitahtimarssitalonpoikaismarssitraktorimarssiulosmarssivappumarssi Show more arrow right Borrowed from Swedish marsch, from French marche; see it for more. Show more arrow right

Wikipedia

Marching Marching refers to the organized, uniformed, steady walking forward in either rhythmic or route-step time; and, typically, it refers to overland movements on foot of military troops and units under field orders. It is a major part of military basic training in most countries and usually involves a system of drill commands. A soldier learning to march to drum cadences, martial music and shouted commands is considered an essential element of teaching military discipline. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

marssini

marssini

marssisi

marssisi

marssinsa

marssinsa

Par

-ta

marssiani

marssejani

marssiasi

marssejasi

marssiansa / marssiaan

marssejansa / marssejaan

Gen

-n

marssini

marssieni

marssisi

marssiesi

marssinsa

marssiensa

Ill

mihin

marssiini

marsseihini

marssiisi

marsseihisi

marssiinsa

marsseihinsa

Ine

-ssa

marssissani

marsseissani

marssissasi

marsseissasi

marssissansa / marssissaan

marsseissansa / marsseissaan

Ela

-sta

marssistani

marsseistani

marssistasi

marsseistasi

marssistansa / marssistaan

marsseistansa / marsseistaan

All

-lle

marssilleni

marsseilleni

marssillesi

marsseillesi

marssillensa / marssilleen

marsseillensa / marsseillean

Ade

-lla

marssillani

marsseillani

marssillasi

marsseillasi

marssillansa / marssillaan

marsseillansa / marsseillaan

Abl

-lta

marssiltani

marsseiltani

marssiltasi

marsseiltasi

marssiltansa / marssiltaan

marsseiltansa / marsseiltaan

Tra

-ksi

marssikseni

marsseikseni

marssiksesi

marsseiksesi

marssiksensa / marssikseen

marsseiksensa / marsseikseen

Ess

-na

marssinani

marsseinani

marssinasi

marsseinasi

marssinansa / marssinaan

marsseinansa / marsseinaan

Abe

-tta

marssittani

marsseittani

marssittasi

marsseittasi

marssittansa / marssittaan

marsseittansa / marsseittaan

Com

-ne

-

marsseineni

-

marsseinesi

-

marsseinensa / marsseineen

Singular

Plural

Nom

-

marssini

marssisi

marssinsa

marssini

marssisi

marssinsa

Par

-ta

marssiani

marssiasi

marssiansa / marssiaan

marssejani

marssejasi

marssejansa / marssejaan

Gen

-n

marssini

marssisi

marssinsa

marssieni

marssiesi

marssiensa

Ill

mihin

marssiini

marssiisi

marssiinsa

marsseihini

marsseihisi

marsseihinsa

Ine

-ssa

marssissani

marssissasi

marssissansa / marssissaan

marsseissani

marsseissasi

marsseissansa / marsseissaan

Ela

-sta

marssistani

marssistasi

marssistansa / marssistaan

marsseistani

marsseistasi

marsseistansa / marsseistaan

All

-lle

marssilleni

marssillesi

marssillensa / marssilleen

marsseilleni

marsseillesi

marsseillensa / marsseillean

Ade

-lla

marssillani

marssillasi

marssillansa / marssillaan

marsseillani

marsseillasi

marsseillansa / marsseillaan

Abl

-lta

marssiltani

marssiltasi

marssiltansa / marssiltaan

marsseiltani

marsseiltasi

marsseiltansa / marsseiltaan

Tra

-ksi

marssikseni

marssiksesi

marssiksensa / marssikseen

marsseikseni

marsseiksesi

marsseiksensa / marsseikseen

Ess

-na

marssinani

marssinasi

marssinansa / marssinaan

marsseinani

marsseinasi

marsseinansa / marsseinaan

Abe

-tta

marssittani

marssittasi

marssittansa / marssittaan

marsseittani

marsseittasi

marsseittansa / marsseittaan

Com

-ne

-

-

-

marsseineni

marsseinesi

marsseinensa / marsseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

marssimme

marssimme

marssinne

marssinne

marssinsa

marssinsa

Par

-ta

marssiamme

marssejamme

marssianne

marssejanne

marssiansa / marssiaan

marssejansa / marssejaan

Gen

-n

marssimme

marssiemme

marssinne

marssienne

marssinsa

marssiensa

Ill

mihin

marssiimme

marsseihimme

marssiinne

marsseihinne

marssiinsa

marsseihinsa

Ine

-ssa

marssissamme

marsseissamme

marssissanne

marsseissanne

marssissansa / marssissaan

marsseissansa / marsseissaan

Ela

-sta

marssistamme

marsseistamme

marssistanne

marsseistanne

marssistansa / marssistaan

marsseistansa / marsseistaan

All

-lle

marssillemme

marsseillemme

marssillenne

marsseillenne

marssillensa / marssilleen

marsseillensa / marsseillean

Ade

-lla

marssillamme

marsseillamme

marssillanne

marsseillanne

marssillansa / marssillaan

marsseillansa / marsseillaan

Abl

-lta

marssiltamme

marsseiltamme

marssiltanne

marsseiltanne

marssiltansa / marssiltaan

marsseiltansa / marsseiltaan

Tra

-ksi

marssiksemme

marsseiksemme

marssiksenne

marsseiksenne

marssiksensa / marssikseen

marsseiksensa / marsseikseen

Ess

-na

marssinamme

marsseinamme

marssinanne

marsseinanne

marssinansa / marssinaan

marsseinansa / marsseinaan

Abe

-tta

marssittamme

marsseittamme

marssittanne

marsseittanne

marssittansa / marssittaan

marsseittansa / marsseittaan

Com

-ne

-

marsseinemme

-

marsseinenne

-

marsseinensa / marsseineen

Singular

Plural

Nom

-

marssimme

marssinne

marssinsa

marssimme

marssinne

marssinsa

Par

-ta

marssiamme

marssianne

marssiansa / marssiaan

marssejamme

marssejanne

marssejansa / marssejaan

Gen

-n

marssimme

marssinne

marssinsa

marssiemme

marssienne

marssiensa

Ill

mihin

marssiimme

marssiinne

marssiinsa

marsseihimme

marsseihinne

marsseihinsa

Ine

-ssa

marssissamme

marssissanne

marssissansa / marssissaan

marsseissamme

marsseissanne

marsseissansa / marsseissaan

Ela

-sta

marssistamme

marssistanne

marssistansa / marssistaan

marsseistamme

marsseistanne

marsseistansa / marsseistaan

All

-lle

marssillemme

marssillenne

marssillensa / marssilleen

marsseillemme

marsseillenne

marsseillensa / marsseillean

Ade

-lla

marssillamme

marssillanne

marssillansa / marssillaan

marsseillamme

marsseillanne

marsseillansa / marsseillaan

Abl

-lta

marssiltamme

marssiltanne

marssiltansa / marssiltaan

marsseiltamme

marsseiltanne

marsseiltansa / marsseiltaan

Tra

-ksi

marssiksemme

marssiksenne

marssiksensa / marssikseen

marsseiksemme

marsseiksenne

marsseiksensa / marsseikseen

Ess

-na

marssinamme

marssinanne

marssinansa / marssinaan

marsseinamme

marsseinanne

marsseinansa / marsseinaan

Abe

-tta

marssittamme

marssittanne

marssittansa / marssittaan

marsseittamme

marsseittanne

marsseittansa / marsseittaan

Com

-ne

-

-

-

marsseinemme

marsseinenne

marsseinensa / marsseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept