logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

titaani, Ni

Word analysis
titaaniterrieri

titaaniterrieri

titaani

Ni, Singular Nominative

+ terrieri

Noun, Singular Nominative

titaani

Noun, Singular Nominative

+ terrieri

Noun, Singular Nominative

Report an issue
titanium titaani
Titan
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terrieri

terrierit

Par

-ta

terrieriä

terrierejä

Gen

-n

terrierin

terrierien

Ill

mihin

terrieriin

terriereihin

Ine

-ssa

terrierissä

terriereissä

Ela

-sta

terrieristä

terriereistä

All

-lle

terrierille

terriereille

Ade

-lla

terrierillä

terriereillä

Abl

-lta

terrieriltä

terriereiltä

Tra

-ksi

terrieriksi

terriereiksi

Ess

-na

terrierinä

terriereinä

Abe

-tta

terrierittä

terriereittä

Com

-ne

-

terriereine

Ins

-in

-

terrierein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terrieri

terrierit

Par

-ta

terrieriä

terrierejä

Gen

-n

terrierin

terrierien

Ill

mihin

terrieriin

terriereihin

Ine

-ssa

terrierissä

terriereissä

Ela

-sta

terrieristä

terriereistä

All

-lle

terrierille

terriereille

Ade

-lla

terrierillä

terriereillä

Abl

-lta

terrieriltä

terriereiltä

Tra

-ksi

terrieriksi

terriereiksi

Ess

-na

terrierinä

terriereinä

Abe

-tta

terrierittä

terriereittä

Com

-ne

-

terriereine

Ins

-in

-

terrierein

terrier terrieri
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Literature; QED Hän oli terrieri. Pit bulls are ugly, but they' re not stupid. Minulla on tämä terrieri juttu. I got this little terrier mix. Se oli super sweet terrieri ja tukka. It was a super sweet terrier with curly hair. Hän on kuin terrieri, jolla on rinnat. She's like a pit - bull with boobs. Kuin iso terrieri pienen rotan kanssa. Like a big terrier with little rat. Sellainen Juliakin oli, innokas terrieri. That was Julia, an enthusiastic terrier. Roikuit minussa kiinni kuin pitbullns-terrieri. Right before Christmas, too. Sinun piti olla terrieri, minun presidentillinen. You were gonna play pit bull while I play presidential. Hänen herruutensa n tiedotens-terrieri, sir. " His lordship's bull- terrier, sir. Näytän Halle Berryn terrieriltä. No, no, I don' t look like Halle Berry.I look like her Yorkshire terrier. Show more arrow right

Wiktionary

terrier Show more arrow right airedalenterrieriamerikankääpiökettuterrieriamerikanstaffordshirenterrieriandalusianrottaterrieriaustralianterrieribedlingtoninterrieriborderterrieribostoninterrieribrasilianterrieribullterriericairnterriericeskyterrierichilenrottaterrieridandiedinmontinterrieriglen of imaalinterrieriirlanninterrierijackrussellinterrierijapaninterrierikarkeakarvainen kettuterrierikerrynterrierikääpiöbullterrierikääpiöterrierilakelandinterrierilucasinterrierimallorcanrottaterrierimanchesterinterrierinorfolkinterrierinorwichinterrieriparsonrussellinterrieripatterdalenterrieriplummerinterrierisaksanmetsästysterrierisealyhaminterrierisileäkarvainen kettuterrierisilkkiterrieriskotlanninterrieriskyenterrieristaffordshirenbullterrieritenterfieldinterrieritiibetinterrierititaaniterrierivalencianrottaterrierivalkoinen länsiylämaanterrierivehnäterrierivenäjänmustaterrieriwalesinterrieriwestfaleninterrieriyorkshirenterrieri Show more arrow right < English terrier Show more arrow right

Wikipedia

Terrier Terrier (from the French word terrier [tɛʁje], meaning "burrow") is a type of dog originally bred to hunt vermin. A terrier is a dog of any one of many breeds or landraces of the terrier type, which are typically small, wiry, game, and fearless. Terrier breeds vary greatly in size from just 1 kg (2 lb) to over 32 kg (71 lb) and are usually categorized by size or function. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

terrierini

terrierini

terrierisi

terrierisi

terrierinsä

terrierinsä

Par

-ta

terrieriäni

terrierejäni

terrieriäsi

terrierejäsi

terrieriänsä / terrieriään

terrierejänsä / terrierejään

Gen

-n

terrierini

terrierieni

terrierisi

terrieriesi

terrierinsä

terrieriensä

Ill

mihin

terrieriini

terriereihini

terrieriisi

terriereihisi

terrieriinsä

terriereihinsä

Ine

-ssa

terrierissäni

terriereissäni

terrierissäsi

terriereissäsi

terrierissänsä / terrierissään

terriereissänsä / terriereissään

Ela

-sta

terrieristäni

terriereistäni

terrieristäsi

terriereistäsi

terrieristänsä / terrieristään

terriereistänsä / terriereistään

All

-lle

terrierilleni

terriereilleni

terrierillesi

terriereillesi

terrierillensä / terrierilleen

terriereillensä / terriereilleän

Ade

-lla

terrierilläni

terriereilläni

terrierilläsi

terriereilläsi

terrierillänsä / terrierillään

terriereillänsä / terriereillään

Abl

-lta

terrieriltäni

terriereiltäni

terrieriltäsi

terriereiltäsi

terrieriltänsä / terrieriltään

terriereiltänsä / terriereiltään

Tra

-ksi

terrierikseni

terriereikseni

terrieriksesi

terriereiksesi

terrieriksensä / terrierikseen

terriereiksensä / terriereikseen

Ess

-na

terrierinäni

terriereinäni

terrierinäsi

terriereinäsi

terrierinänsä / terrierinään

terriereinänsä / terriereinään

Abe

-tta

terrierittäni

terriereittäni

terrierittäsi

terriereittäsi

terrierittänsä / terrierittään

terriereittänsä / terriereittään

Com

-ne

-

terriereineni

-

terriereinesi

-

terriereinensä / terriereineen

Singular

Plural

Nom

-

terrierini

terrierisi

terrierinsä

terrierini

terrierisi

terrierinsä

Par

-ta

terrieriäni

terrieriäsi

terrieriänsä / terrieriään

terrierejäni

terrierejäsi

terrierejänsä / terrierejään

Gen

-n

terrierini

terrierisi

terrierinsä

terrierieni

terrieriesi

terrieriensä

Ill

mihin

terrieriini

terrieriisi

terrieriinsä

terriereihini

terriereihisi

terriereihinsä

Ine

-ssa

terrierissäni

terrierissäsi

terrierissänsä / terrierissään

terriereissäni

terriereissäsi

terriereissänsä / terriereissään

Ela

-sta

terrieristäni

terrieristäsi

terrieristänsä / terrieristään

terriereistäni

terriereistäsi

terriereistänsä / terriereistään

All

-lle

terrierilleni

terrierillesi

terrierillensä / terrierilleen

terriereilleni

terriereillesi

terriereillensä / terriereilleän

Ade

-lla

terrierilläni

terrierilläsi

terrierillänsä / terrierillään

terriereilläni

terriereilläsi

terriereillänsä / terriereillään

Abl

-lta

terrieriltäni

terrieriltäsi

terrieriltänsä / terrieriltään

terriereiltäni

terriereiltäsi

terriereiltänsä / terriereiltään

Tra

-ksi

terrierikseni

terrieriksesi

terrieriksensä / terrierikseen

terriereikseni

terriereiksesi

terriereiksensä / terriereikseen

Ess

-na

terrierinäni

terrierinäsi

terrierinänsä / terrierinään

terriereinäni

terriereinäsi

terriereinänsä / terriereinään

Abe

-tta

terrierittäni

terrierittäsi

terrierittänsä / terrierittään

terriereittäni

terriereittäsi

terriereittänsä / terriereittään

Com

-ne

-

-

-

terriereineni

terriereinesi

terriereinensä / terriereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

terrierimme

terrierimme

terrierinne

terrierinne

terrierinsä

terrierinsä

Par

-ta

terrieriämme

terrierejämme

terrieriänne

terrierejänne

terrieriänsä / terrieriään

terrierejänsä / terrierejään

Gen

-n

terrierimme

terrieriemme

terrierinne

terrierienne

terrierinsä

terrieriensä

Ill

mihin

terrieriimme

terriereihimme

terrieriinne

terriereihinne

terrieriinsä

terriereihinsä

Ine

-ssa

terrierissämme

terriereissämme

terrierissänne

terriereissänne

terrierissänsä / terrierissään

terriereissänsä / terriereissään

Ela

-sta

terrieristämme

terriereistämme

terrieristänne

terriereistänne

terrieristänsä / terrieristään

terriereistänsä / terriereistään

All

-lle

terrierillemme

terriereillemme

terrierillenne

terriereillenne

terrierillensä / terrierilleen

terriereillensä / terriereilleän

Ade

-lla

terrierillämme

terriereillämme

terrierillänne

terriereillänne

terrierillänsä / terrierillään

terriereillänsä / terriereillään

Abl

-lta

terrieriltämme

terriereiltämme

terrieriltänne

terriereiltänne

terrieriltänsä / terrieriltään

terriereiltänsä / terriereiltään

Tra

-ksi

terrieriksemme

terriereiksemme

terrieriksenne

terriereiksenne

terrieriksensä / terrierikseen

terriereiksensä / terriereikseen

Ess

-na

terrierinämme

terriereinämme

terrierinänne

terriereinänne

terrierinänsä / terrierinään

terriereinänsä / terriereinään

Abe

-tta

terrierittämme

terriereittämme

terrierittänne

terriereittänne

terrierittänsä / terrierittään

terriereittänsä / terriereittään

Com

-ne

-

terriereinemme

-

terriereinenne

-

terriereinensä / terriereineen

Singular

Plural

Nom

-

terrierimme

terrierinne

terrierinsä

terrierimme

terrierinne

terrierinsä

Par

-ta

terrieriämme

terrieriänne

terrieriänsä / terrieriään

terrierejämme

terrierejänne

terrierejänsä / terrierejään

Gen

-n

terrierimme

terrierinne

terrierinsä

terrieriemme

terrierienne

terrieriensä

Ill

mihin

terrieriimme

terrieriinne

terrieriinsä

terriereihimme

terriereihinne

terriereihinsä

Ine

-ssa

terrierissämme

terrierissänne

terrierissänsä / terrierissään

terriereissämme

terriereissänne

terriereissänsä / terriereissään

Ela

-sta

terrieristämme

terrieristänne

terrieristänsä / terrieristään

terriereistämme

terriereistänne

terriereistänsä / terriereistään

All

-lle

terrierillemme

terrierillenne

terrierillensä / terrierilleen

terriereillemme

terriereillenne

terriereillensä / terriereilleän

Ade

-lla

terrierillämme

terrierillänne

terrierillänsä / terrierillään

terriereillämme

terriereillänne

terriereillänsä / terriereillään

Abl

-lta

terrieriltämme

terrieriltänne

terrieriltänsä / terrieriltään

terriereiltämme

terriereiltänne

terriereiltänsä / terriereiltään

Tra

-ksi

terrieriksemme

terrieriksenne

terrieriksensä / terrierikseen

terriereiksemme

terriereiksenne

terriereiksensä / terriereikseen

Ess

-na

terrierinämme

terrierinänne

terrierinänsä / terrierinään

terriereinämme

terriereinänne

terriereinänsä / terriereinään

Abe

-tta

terrierittämme

terrierittänne

terrierittänsä / terrierittään

terriereittämme

terriereittänne

terriereittänsä / terriereittään

Com

-ne

-

-

-

terriereinemme

terriereinenne

terriereinensä / terriereineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

titaani

titaanit

Par

-ta

titaania

titaaneita / titaaneja

Gen

-n

titaanin

titaaneitten / titaaneiden / titaanien

Ill

mihin

titaaniin

titaaneihin

Ine

-ssa

titaanissa

titaaneissa

Ela

-sta

titaanista

titaaneista

All

-lle

titaanille

titaaneille

Ade

-lla

titaanilla

titaaneilla

Abl

-lta

titaanilta

titaaneilta

Tra

-ksi

titaaniksi

titaaneiksi

Ess

-na

titaanina

titaaneina

Abe

-tta

titaanitta

titaaneitta

Com

-ne

-

titaaneine

Ins

-in

-

titaanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

titaani

titaanit

Par

-ta

titaania

titaaneita / titaaneja

Gen

-n

titaanin

titaaneitten / titaaneiden / titaanien

Ill

mihin

titaaniin

titaaneihin

Ine

-ssa

titaanissa

titaaneissa

Ela

-sta

titaanista

titaaneista

All

-lle

titaanille

titaaneille

Ade

-lla

titaanilla

titaaneilla

Abl

-lta

titaanilta

titaaneilta

Tra

-ksi

titaaniksi

titaaneiksi

Ess

-na

titaanina

titaaneina

Abe

-tta

titaanitta

titaaneitta

Com

-ne

-

titaaneine

Ins

-in

-

titaanein

titanium titaani
Titan
Show more arrow right
EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; eurlex-diff-2018-06-20; EurLex-2; WikiMatrix Titaani (muokkaamaton). Titanium (unwrought). Mukava nähdä Titaani yhä vartiossaan. Good to see the old chap still guarding the harbor. G. titaani tai titaaniseokset; G. Titanium or titanium alloys; Titaani tai titaaniseokset; tai. Titanium or titanium alloys; or. 7. titaani tai titaaniseokset; tai. 7. Titanium or titanium alloys; or. Titaanista tai titaani seoksista; Titanium or titanium ‘alloys'; Hän kamppaili titaanin lailla. He stood a titan. Kaksi 15ns-metristä titaania! Ei. Two 15-meter class Titans! Titaanins-kuparins-tinans-piins-niobiumns-seos, jossa on. Alloy of titanium, copper, tin, silicon, and niobium containing by weight:. Lumiprinssi oli Muinainen Mystinen Titaani ja mahdollisesti myös Udonnan voimien lähde. The Snow Prince is an Ancient Mystic Titan and possibly the source of Udonna's powers. Show more arrow right

Wiktionary

titanium Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:titaaniWikipedia fi Borrowed from German Titan, from the same origin as etymology 2. Finnish Wikipedia has an article on:titaani (mytologia)Wikipedia fi From Ancient Greek Τιτάν (Titán). Show more arrow right

Wikipedia

Titanium Titanium is a chemical element with the symbol Ti and atomic number 22. Its atomic weight is 47.867 measured in daltons. It is a lustrous transition metal with a silver color, low density, and high strength. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

titaanini

titaanini

titaanisi

titaanisi

titaaninsa

titaaninsa

Par

-ta

titaaniani

titaaneitani / titaanejani

titaaniasi

titaaneitasi / titaanejasi

titaaniansa / titaaniaan

titaaneitansa / titaaneitaan / titaanejansa / titaanejaan

Gen

-n

titaanini

titaaneitteni / titaaneideni / titaanieni

titaanisi

titaaneittesi / titaaneidesi / titaaniesi

titaaninsa

titaaneittensa / titaaneidensa / titaaniensa

Ill

mihin

titaaniini

titaaneihini

titaaniisi

titaaneihisi

titaaniinsa

titaaneihinsa

Ine

-ssa

titaanissani

titaaneissani

titaanissasi

titaaneissasi

titaanissansa / titaanissaan

titaaneissansa / titaaneissaan

Ela

-sta

titaanistani

titaaneistani

titaanistasi

titaaneistasi

titaanistansa / titaanistaan

titaaneistansa / titaaneistaan

All

-lle

titaanilleni

titaaneilleni

titaanillesi

titaaneillesi

titaanillensa / titaanilleen

titaaneillensa / titaaneillean

Ade

-lla

titaanillani

titaaneillani

titaanillasi

titaaneillasi

titaanillansa / titaanillaan

titaaneillansa / titaaneillaan

Abl

-lta

titaaniltani

titaaneiltani

titaaniltasi

titaaneiltasi

titaaniltansa / titaaniltaan

titaaneiltansa / titaaneiltaan

Tra

-ksi

titaanikseni

titaaneikseni

titaaniksesi

titaaneiksesi

titaaniksensa / titaanikseen

titaaneiksensa / titaaneikseen

Ess

-na

titaaninani

titaaneinani

titaaninasi

titaaneinasi

titaaninansa / titaaninaan

titaaneinansa / titaaneinaan

Abe

-tta

titaanittani

titaaneittani

titaanittasi

titaaneittasi

titaanittansa / titaanittaan

titaaneittansa / titaaneittaan

Com

-ne

-

titaaneineni

-

titaaneinesi

-

titaaneinensa / titaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

titaanini

titaanisi

titaaninsa

titaanini

titaanisi

titaaninsa

Par

-ta

titaaniani

titaaniasi

titaaniansa / titaaniaan

titaaneitani / titaanejani

titaaneitasi / titaanejasi

titaaneitansa / titaaneitaan / titaanejansa / titaanejaan

Gen

-n

titaanini

titaanisi

titaaninsa

titaaneitteni / titaaneideni / titaanieni

titaaneittesi / titaaneidesi / titaaniesi

titaaneittensa / titaaneidensa / titaaniensa

Ill

mihin

titaaniini

titaaniisi

titaaniinsa

titaaneihini

titaaneihisi

titaaneihinsa

Ine

-ssa

titaanissani

titaanissasi

titaanissansa / titaanissaan

titaaneissani

titaaneissasi

titaaneissansa / titaaneissaan

Ela

-sta

titaanistani

titaanistasi

titaanistansa / titaanistaan

titaaneistani

titaaneistasi

titaaneistansa / titaaneistaan

All

-lle

titaanilleni

titaanillesi

titaanillensa / titaanilleen

titaaneilleni

titaaneillesi

titaaneillensa / titaaneillean

Ade

-lla

titaanillani

titaanillasi

titaanillansa / titaanillaan

titaaneillani

titaaneillasi

titaaneillansa / titaaneillaan

Abl

-lta

titaaniltani

titaaniltasi

titaaniltansa / titaaniltaan

titaaneiltani

titaaneiltasi

titaaneiltansa / titaaneiltaan

Tra

-ksi

titaanikseni

titaaniksesi

titaaniksensa / titaanikseen

titaaneikseni

titaaneiksesi

titaaneiksensa / titaaneikseen

Ess

-na

titaaninani

titaaninasi

titaaninansa / titaaninaan

titaaneinani

titaaneinasi

titaaneinansa / titaaneinaan

Abe

-tta

titaanittani

titaanittasi

titaanittansa / titaanittaan

titaaneittani

titaaneittasi

titaaneittansa / titaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

titaaneineni

titaaneinesi

titaaneinensa / titaaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

titaanimme

titaanimme

titaaninne

titaaninne

titaaninsa

titaaninsa

Par

-ta

titaaniamme

titaaneitamme / titaanejamme

titaanianne

titaaneitanne / titaanejanne

titaaniansa / titaaniaan

titaaneitansa / titaaneitaan / titaanejansa / titaanejaan

Gen

-n

titaanimme

titaaneittemme / titaaneidemme / titaaniemme

titaaninne

titaaneittenne / titaaneidenne / titaanienne

titaaninsa

titaaneittensa / titaaneidensa / titaaniensa

Ill

mihin

titaaniimme

titaaneihimme

titaaniinne

titaaneihinne

titaaniinsa

titaaneihinsa

Ine

-ssa

titaanissamme

titaaneissamme

titaanissanne

titaaneissanne

titaanissansa / titaanissaan

titaaneissansa / titaaneissaan

Ela

-sta

titaanistamme

titaaneistamme

titaanistanne

titaaneistanne

titaanistansa / titaanistaan

titaaneistansa / titaaneistaan

All

-lle

titaanillemme

titaaneillemme

titaanillenne

titaaneillenne

titaanillensa / titaanilleen

titaaneillensa / titaaneillean

Ade

-lla

titaanillamme

titaaneillamme

titaanillanne

titaaneillanne

titaanillansa / titaanillaan

titaaneillansa / titaaneillaan

Abl

-lta

titaaniltamme

titaaneiltamme

titaaniltanne

titaaneiltanne

titaaniltansa / titaaniltaan

titaaneiltansa / titaaneiltaan

Tra

-ksi

titaaniksemme

titaaneiksemme

titaaniksenne

titaaneiksenne

titaaniksensa / titaanikseen

titaaneiksensa / titaaneikseen

Ess

-na

titaaninamme

titaaneinamme

titaaninanne

titaaneinanne

titaaninansa / titaaninaan

titaaneinansa / titaaneinaan

Abe

-tta

titaanittamme

titaaneittamme

titaanittanne

titaaneittanne

titaanittansa / titaanittaan

titaaneittansa / titaaneittaan

Com

-ne

-

titaaneinemme

-

titaaneinenne

-

titaaneinensa / titaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

titaanimme

titaaninne

titaaninsa

titaanimme

titaaninne

titaaninsa

Par

-ta

titaaniamme

titaanianne

titaaniansa / titaaniaan

titaaneitamme / titaanejamme

titaaneitanne / titaanejanne

titaaneitansa / titaaneitaan / titaanejansa / titaanejaan

Gen

-n

titaanimme

titaaninne

titaaninsa

titaaneittemme / titaaneidemme / titaaniemme

titaaneittenne / titaaneidenne / titaanienne

titaaneittensa / titaaneidensa / titaaniensa

Ill

mihin

titaaniimme

titaaniinne

titaaniinsa

titaaneihimme

titaaneihinne

titaaneihinsa

Ine

-ssa

titaanissamme

titaanissanne

titaanissansa / titaanissaan

titaaneissamme

titaaneissanne

titaaneissansa / titaaneissaan

Ela

-sta

titaanistamme

titaanistanne

titaanistansa / titaanistaan

titaaneistamme

titaaneistanne

titaaneistansa / titaaneistaan

All

-lle

titaanillemme

titaanillenne

titaanillensa / titaanilleen

titaaneillemme

titaaneillenne

titaaneillensa / titaaneillean

Ade

-lla

titaanillamme

titaanillanne

titaanillansa / titaanillaan

titaaneillamme

titaaneillanne

titaaneillansa / titaaneillaan

Abl

-lta

titaaniltamme

titaaniltanne

titaaniltansa / titaaniltaan

titaaneiltamme

titaaneiltanne

titaaneiltansa / titaaneiltaan

Tra

-ksi

titaaniksemme

titaaniksenne

titaaniksensa / titaanikseen

titaaneiksemme

titaaneiksenne

titaaneiksensa / titaaneikseen

Ess

-na

titaaninamme

titaaninanne

titaaninansa / titaaninaan

titaaneinamme

titaaneinanne

titaaneinansa / titaaneinaan

Abe

-tta

titaanittamme

titaanittanne

titaanittansa / titaanittaan

titaaneittamme

titaaneittanne

titaaneittansa / titaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

titaaneinemme

titaaneinenne

titaaneinensa / titaaneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept