logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

täysihoitola, noun

Word analysis
täysihoitoloihin

täysihoitoloihin

täysihoitola

Noun, Plural Illative

täysihoito

Noun, Singular Nominative

+ luo

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitola

täysihoitolat

Par

-ta

täysihoitolaa

täysihoitoloita

Gen

-n

täysihoitolan

täysihoitoloitten / täysihoitoloiden

Ill

mihin

täysihoitolaan

täysihoitoloihin

Ine

-ssa

täysihoitolassa

täysihoitoloissa

Ela

-sta

täysihoitolasta

täysihoitoloista

All

-lle

täysihoitolalle

täysihoitoloille

Ade

-lla

täysihoitolalla

täysihoitoloilla

Abl

-lta

täysihoitolalta

täysihoitoloilta

Tra

-ksi

täysihoitolaksi

täysihoitoloiksi

Ess

-na

täysihoitolana

täysihoitoloina

Abe

-tta

täysihoitolatta

täysihoitoloitta

Com

-ne

-

täysihoitoloine

Ins

-in

-

täysihoitoloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitola

täysihoitolat

Par

-ta

täysihoitolaa

täysihoitoloita

Gen

-n

täysihoitolan

täysihoitoloitten / täysihoitoloiden

Ill

mihin

täysihoitolaan

täysihoitoloihin

Ine

-ssa

täysihoitolassa

täysihoitoloissa

Ela

-sta

täysihoitolasta

täysihoitoloista

All

-lle

täysihoitolalle

täysihoitoloille

Ade

-lla

täysihoitolalla

täysihoitoloilla

Abl

-lta

täysihoitolalta

täysihoitoloilta

Tra

-ksi

täysihoitolaksi

täysihoitoloiksi

Ess

-na

täysihoitolana

täysihoitoloina

Abe

-tta

täysihoitolatta

täysihoitoloitta

Com

-ne

-

täysihoitoloine

Ins

-in

-

täysihoitoloin

guesthouse täysihoitola
lodging house vuokratalo, täysihoitola
boardinghouse täysihoitola
pension eläke, pensionaatti, täysihoitola
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3 Lomamajoituksen varaus täysihoitoloista. Booking of holiday accommodation in boarding houses. Majoitustoimistot (varausten välittäminen hotelleihin, täysihoitoloihin). Accommodation bureau [brokering reservations for hotels, boarding houses]. Eläinten täysihoitolan ylläpito. Operating animal boarding facilities. Eläinten täysihoitoloiden vakuutukset. Insurance of animal boarding establishments. Täysihoitolat, täysihoitoloiden varaukset. Guest houses, reservations for guest houses. Hotellit, lomans-asunnot, täysihoitolat. Hotels, holiday homes, guest houses. Bertolinin täysihoitolassa kaikki on ennallaan. You'll be glad to hear that the Pensione Bertolini is its dear self. Marstenin talo, täysihoitola, työmaa... The Marsten house, the boarding house, construction site... Täysihoitolat, Matkustajakodit, Motellit. Boarding houses, Tourist homes, Motels. Täysihoitolat, täysihoitoloiden varaukset. Guest houses, reservations for guest houses. Show more arrow right

Wiktionary

boarding house, rooming house Show more arrow right täysi +‎ hoitola Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitolani

täysihoitolani

täysihoitolasi

täysihoitolasi

täysihoitolansa

täysihoitolansa

Par

-ta

täysihoitolaani

täysihoitoloitani

täysihoitolaasi

täysihoitoloitasi

täysihoitolaansa

täysihoitoloitansa / täysihoitoloitaan

Gen

-n

täysihoitolani

täysihoitoloitteni / täysihoitoloideni

täysihoitolasi

täysihoitoloittesi / täysihoitoloidesi

täysihoitolansa

täysihoitoloittensa / täysihoitoloidensa

Ill

mihin

täysihoitolaani

täysihoitoloihini

täysihoitolaasi

täysihoitoloihisi

täysihoitolaansa

täysihoitoloihinsa

Ine

-ssa

täysihoitolassani

täysihoitoloissani

täysihoitolassasi

täysihoitoloissasi

täysihoitolassansa / täysihoitolassaan

täysihoitoloissansa / täysihoitoloissaan

Ela

-sta

täysihoitolastani

täysihoitoloistani

täysihoitolastasi

täysihoitoloistasi

täysihoitolastansa / täysihoitolastaan

täysihoitoloistansa / täysihoitoloistaan

All

-lle

täysihoitolalleni

täysihoitoloilleni

täysihoitolallesi

täysihoitoloillesi

täysihoitolallensa / täysihoitolalleen

täysihoitoloillensa / täysihoitoloillean

Ade

-lla

täysihoitolallani

täysihoitoloillani

täysihoitolallasi

täysihoitoloillasi

täysihoitolallansa / täysihoitolallaan

täysihoitoloillansa / täysihoitoloillaan

Abl

-lta

täysihoitolaltani

täysihoitoloiltani

täysihoitolaltasi

täysihoitoloiltasi

täysihoitolaltansa / täysihoitolaltaan

täysihoitoloiltansa / täysihoitoloiltaan

Tra

-ksi

täysihoitolakseni

täysihoitoloikseni

täysihoitolaksesi

täysihoitoloiksesi

täysihoitolaksensa / täysihoitolakseen

täysihoitoloiksensa / täysihoitoloikseen

Ess

-na

täysihoitolanani

täysihoitoloinani

täysihoitolanasi

täysihoitoloinasi

täysihoitolanansa / täysihoitolanaan

täysihoitoloinansa / täysihoitoloinaan

Abe

-tta

täysihoitolattani

täysihoitoloittani

täysihoitolattasi

täysihoitoloittasi

täysihoitolattansa / täysihoitolattaan

täysihoitoloittansa / täysihoitoloittaan

Com

-ne

-

täysihoitoloineni

-

täysihoitoloinesi

-

täysihoitoloinensa / täysihoitoloineen

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitolani

täysihoitolasi

täysihoitolansa

täysihoitolani

täysihoitolasi

täysihoitolansa

Par

-ta

täysihoitolaani

täysihoitolaasi

täysihoitolaansa

täysihoitoloitani

täysihoitoloitasi

täysihoitoloitansa / täysihoitoloitaan

Gen

-n

täysihoitolani

täysihoitolasi

täysihoitolansa

täysihoitoloitteni / täysihoitoloideni

täysihoitoloittesi / täysihoitoloidesi

täysihoitoloittensa / täysihoitoloidensa

Ill

mihin

täysihoitolaani

täysihoitolaasi

täysihoitolaansa

täysihoitoloihini

täysihoitoloihisi

täysihoitoloihinsa

Ine

-ssa

täysihoitolassani

täysihoitolassasi

täysihoitolassansa / täysihoitolassaan

täysihoitoloissani

täysihoitoloissasi

täysihoitoloissansa / täysihoitoloissaan

Ela

-sta

täysihoitolastani

täysihoitolastasi

täysihoitolastansa / täysihoitolastaan

täysihoitoloistani

täysihoitoloistasi

täysihoitoloistansa / täysihoitoloistaan

All

-lle

täysihoitolalleni

täysihoitolallesi

täysihoitolallensa / täysihoitolalleen

täysihoitoloilleni

täysihoitoloillesi

täysihoitoloillensa / täysihoitoloillean

Ade

-lla

täysihoitolallani

täysihoitolallasi

täysihoitolallansa / täysihoitolallaan

täysihoitoloillani

täysihoitoloillasi

täysihoitoloillansa / täysihoitoloillaan

Abl

-lta

täysihoitolaltani

täysihoitolaltasi

täysihoitolaltansa / täysihoitolaltaan

täysihoitoloiltani

täysihoitoloiltasi

täysihoitoloiltansa / täysihoitoloiltaan

Tra

-ksi

täysihoitolakseni

täysihoitolaksesi

täysihoitolaksensa / täysihoitolakseen

täysihoitoloikseni

täysihoitoloiksesi

täysihoitoloiksensa / täysihoitoloikseen

Ess

-na

täysihoitolanani

täysihoitolanasi

täysihoitolanansa / täysihoitolanaan

täysihoitoloinani

täysihoitoloinasi

täysihoitoloinansa / täysihoitoloinaan

Abe

-tta

täysihoitolattani

täysihoitolattasi

täysihoitolattansa / täysihoitolattaan

täysihoitoloittani

täysihoitoloittasi

täysihoitoloittansa / täysihoitoloittaan

Com

-ne

-

-

-

täysihoitoloineni

täysihoitoloinesi

täysihoitoloinensa / täysihoitoloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitolamme

täysihoitolamme

täysihoitolanne

täysihoitolanne

täysihoitolansa

täysihoitolansa

Par

-ta

täysihoitolaamme

täysihoitoloitamme

täysihoitolaanne

täysihoitoloitanne

täysihoitolaansa

täysihoitoloitansa / täysihoitoloitaan

Gen

-n

täysihoitolamme

täysihoitoloittemme / täysihoitoloidemme

täysihoitolanne

täysihoitoloittenne / täysihoitoloidenne

täysihoitolansa

täysihoitoloittensa / täysihoitoloidensa

Ill

mihin

täysihoitolaamme

täysihoitoloihimme

täysihoitolaanne

täysihoitoloihinne

täysihoitolaansa

täysihoitoloihinsa

Ine

-ssa

täysihoitolassamme

täysihoitoloissamme

täysihoitolassanne

täysihoitoloissanne

täysihoitolassansa / täysihoitolassaan

täysihoitoloissansa / täysihoitoloissaan

Ela

-sta

täysihoitolastamme

täysihoitoloistamme

täysihoitolastanne

täysihoitoloistanne

täysihoitolastansa / täysihoitolastaan

täysihoitoloistansa / täysihoitoloistaan

All

-lle

täysihoitolallemme

täysihoitoloillemme

täysihoitolallenne

täysihoitoloillenne

täysihoitolallensa / täysihoitolalleen

täysihoitoloillensa / täysihoitoloillean

Ade

-lla

täysihoitolallamme

täysihoitoloillamme

täysihoitolallanne

täysihoitoloillanne

täysihoitolallansa / täysihoitolallaan

täysihoitoloillansa / täysihoitoloillaan

Abl

-lta

täysihoitolaltamme

täysihoitoloiltamme

täysihoitolaltanne

täysihoitoloiltanne

täysihoitolaltansa / täysihoitolaltaan

täysihoitoloiltansa / täysihoitoloiltaan

Tra

-ksi

täysihoitolaksemme

täysihoitoloiksemme

täysihoitolaksenne

täysihoitoloiksenne

täysihoitolaksensa / täysihoitolakseen

täysihoitoloiksensa / täysihoitoloikseen

Ess

-na

täysihoitolanamme

täysihoitoloinamme

täysihoitolananne

täysihoitoloinanne

täysihoitolanansa / täysihoitolanaan

täysihoitoloinansa / täysihoitoloinaan

Abe

-tta

täysihoitolattamme

täysihoitoloittamme

täysihoitolattanne

täysihoitoloittanne

täysihoitolattansa / täysihoitolattaan

täysihoitoloittansa / täysihoitoloittaan

Com

-ne

-

täysihoitoloinemme

-

täysihoitoloinenne

-

täysihoitoloinensa / täysihoitoloineen

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitolamme

täysihoitolanne

täysihoitolansa

täysihoitolamme

täysihoitolanne

täysihoitolansa

Par

-ta

täysihoitolaamme

täysihoitolaanne

täysihoitolaansa

täysihoitoloitamme

täysihoitoloitanne

täysihoitoloitansa / täysihoitoloitaan

Gen

-n

täysihoitolamme

täysihoitolanne

täysihoitolansa

täysihoitoloittemme / täysihoitoloidemme

täysihoitoloittenne / täysihoitoloidenne

täysihoitoloittensa / täysihoitoloidensa

Ill

mihin

täysihoitolaamme

täysihoitolaanne

täysihoitolaansa

täysihoitoloihimme

täysihoitoloihinne

täysihoitoloihinsa

Ine

-ssa

täysihoitolassamme

täysihoitolassanne

täysihoitolassansa / täysihoitolassaan

täysihoitoloissamme

täysihoitoloissanne

täysihoitoloissansa / täysihoitoloissaan

Ela

-sta

täysihoitolastamme

täysihoitolastanne

täysihoitolastansa / täysihoitolastaan

täysihoitoloistamme

täysihoitoloistanne

täysihoitoloistansa / täysihoitoloistaan

All

-lle

täysihoitolallemme

täysihoitolallenne

täysihoitolallensa / täysihoitolalleen

täysihoitoloillemme

täysihoitoloillenne

täysihoitoloillensa / täysihoitoloillean

Ade

-lla

täysihoitolallamme

täysihoitolallanne

täysihoitolallansa / täysihoitolallaan

täysihoitoloillamme

täysihoitoloillanne

täysihoitoloillansa / täysihoitoloillaan

Abl

-lta

täysihoitolaltamme

täysihoitolaltanne

täysihoitolaltansa / täysihoitolaltaan

täysihoitoloiltamme

täysihoitoloiltanne

täysihoitoloiltansa / täysihoitoloiltaan

Tra

-ksi

täysihoitolaksemme

täysihoitolaksenne

täysihoitolaksensa / täysihoitolakseen

täysihoitoloiksemme

täysihoitoloiksenne

täysihoitoloiksensa / täysihoitoloikseen

Ess

-na

täysihoitolanamme

täysihoitolananne

täysihoitolanansa / täysihoitolanaan

täysihoitoloinamme

täysihoitoloinanne

täysihoitoloinansa / täysihoitoloinaan

Abe

-tta

täysihoitolattamme

täysihoitolattanne

täysihoitolattansa / täysihoitolattaan

täysihoitoloittamme

täysihoitoloittanne

täysihoitoloittansa / täysihoitoloittaan

Com

-ne

-

-

-

täysihoitoloinemme

täysihoitoloinenne

täysihoitoloinensa / täysihoitoloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täysihoito

täysihoitot

Par

-ta

täysihoitoa

täysihoitoja

Gen

-n

täysihoiton

täysihoitojen

Ill

mihin

täysihoitoon

täysihoitoihin

Ine

-ssa

täysihoitossa

täysihoitoissa

Ela

-sta

täysihoitosta

täysihoitoista

All

-lle

täysihoitolle

täysihoitoille

Ade

-lla

täysihoitolla

täysihoitoilla

Abl

-lta

täysihoitolta

täysihoitoilta

Tra

-ksi

täysihoitoksi

täysihoitoiksi

Ess

-na

täysihoitona

täysihoitoina

Abe

-tta

täysihoitotta

täysihoitoitta

Com

-ne

-

täysihoitoine

Ins

-in

-

täysihoitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täysihoito

täysihoitot

Par

-ta

täysihoitoa

täysihoitoja

Gen

-n

täysihoiton

täysihoitojen

Ill

mihin

täysihoitoon

täysihoitoihin

Ine

-ssa

täysihoitossa

täysihoitoissa

Ela

-sta

täysihoitosta

täysihoitoista

All

-lle

täysihoitolle

täysihoitoille

Ade

-lla

täysihoitolla

täysihoitoilla

Abl

-lta

täysihoitolta

täysihoitoilta

Tra

-ksi

täysihoitoksi

täysihoitoiksi

Ess

-na

täysihoitona

täysihoitoina

Abe

-tta

täysihoitotta

täysihoitoitta

Com

-ne

-

täysihoitoine

Ins

-in

-

täysihoitoin

full board täysihoito
board and lodging täysihoito
boarding nouseminen, laudoitus, täysihoito
room and board täysihoito, asunto ja ruoka
bed and board asunto ja ruoka, täysihoito
all inclusive
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; EurLex-2; ** Europarl Parallel Corpus, sentence 34568.; ** Europarl Parallel Corpus, sentence 57789. Eläinten majoitus ja täysihoito. Accomodation and boarding for animals. Eläinten täysihoito, majoituspalvelut. Boarding for animals, temporary accommodation. Olemme lähdössä täysihoito joululomalle. We're all taking off on an all- expense -paid Christmas vacation. Täysihoito sisältää majoituksen, ateriat ja aktiviteetit. Full board includes accommodation, meals, and activities. Osallistujille tarjotaan täysihoito koko tapahtuman ajaksi. Participants will be provided with full board for the entire event. Täysihoito ja ohjaajan valvonta taataan. Full board and the supervision of a tutor shall be provided. Sinun pitää kysyä onko hän täysihoitos-vai päiväoppilas. You'll have to ask if he's a boarder or a day pupil. Täysihoito on mahdollinen, mutta se on yleensä kalliimpaa kuin osittainen hoito. Full board is possible, but it is usually more expensive than partial care. Kylpylässä on mahdollista valita joko pelkkä majoitus tai täysihoito lisämaksua vastaan. At the spa, it is possible to choose either just accommodation or full board for an additional fee. Ravintolapalvelut (ravitseminen), klubitalopalvelut (ravintolapalvelut), eläinten täysihoito. Services for providing food and drink, club houses (restaurants), boarding for animals. Show more arrow right

Wiktionary

all-inclusive (resort that provides all amenities, benefits or perquisites) Show more arrow right täysi +‎ hoito Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitoni

täysihoitoni

täysihoitosi

täysihoitosi

täysihoitonsa

täysihoitonsa

Par

-ta

täysihoitoani

täysihoitojani

täysihoitoasi

täysihoitojasi

täysihoitoansa / täysihoitoaan

täysihoitojansa / täysihoitojaan

Gen

-n

täysihoitoni

täysihoitojeni

täysihoitosi

täysihoitojesi

täysihoitonsa

täysihoitojensa

Ill

mihin

täysihoitooni

täysihoitoihini

täysihoitoosi

täysihoitoihisi

täysihoitoonsa

täysihoitoihinsa

Ine

-ssa

täysihoitossani

täysihoitoissani

täysihoitossasi

täysihoitoissasi

täysihoitossansa / täysihoitossaan

täysihoitoissansa / täysihoitoissaan

Ela

-sta

täysihoitostani

täysihoitoistani

täysihoitostasi

täysihoitoistasi

täysihoitostansa / täysihoitostaan

täysihoitoistansa / täysihoitoistaan

All

-lle

täysihoitolleni

täysihoitoilleni

täysihoitollesi

täysihoitoillesi

täysihoitollensa / täysihoitolleen

täysihoitoillensa / täysihoitoillean

Ade

-lla

täysihoitollani

täysihoitoillani

täysihoitollasi

täysihoitoillasi

täysihoitollansa / täysihoitollaan

täysihoitoillansa / täysihoitoillaan

Abl

-lta

täysihoitoltani

täysihoitoiltani

täysihoitoltasi

täysihoitoiltasi

täysihoitoltansa / täysihoitoltaan

täysihoitoiltansa / täysihoitoiltaan

Tra

-ksi

täysihoitokseni

täysihoitoikseni

täysihoitoksesi

täysihoitoiksesi

täysihoitoksensa / täysihoitokseen

täysihoitoiksensa / täysihoitoikseen

Ess

-na

täysihoitonani

täysihoitoinani

täysihoitonasi

täysihoitoinasi

täysihoitonansa / täysihoitonaan

täysihoitoinansa / täysihoitoinaan

Abe

-tta

täysihoitottani

täysihoitoittani

täysihoitottasi

täysihoitoittasi

täysihoitottansa / täysihoitottaan

täysihoitoittansa / täysihoitoittaan

Com

-ne

-

täysihoitoineni

-

täysihoitoinesi

-

täysihoitoinensa / täysihoitoineen

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitoni

täysihoitosi

täysihoitonsa

täysihoitoni

täysihoitosi

täysihoitonsa

Par

-ta

täysihoitoani

täysihoitoasi

täysihoitoansa / täysihoitoaan

täysihoitojani

täysihoitojasi

täysihoitojansa / täysihoitojaan

Gen

-n

täysihoitoni

täysihoitosi

täysihoitonsa

täysihoitojeni

täysihoitojesi

täysihoitojensa

Ill

mihin

täysihoitooni

täysihoitoosi

täysihoitoonsa

täysihoitoihini

täysihoitoihisi

täysihoitoihinsa

Ine

-ssa

täysihoitossani

täysihoitossasi

täysihoitossansa / täysihoitossaan

täysihoitoissani

täysihoitoissasi

täysihoitoissansa / täysihoitoissaan

Ela

-sta

täysihoitostani

täysihoitostasi

täysihoitostansa / täysihoitostaan

täysihoitoistani

täysihoitoistasi

täysihoitoistansa / täysihoitoistaan

All

-lle

täysihoitolleni

täysihoitollesi

täysihoitollensa / täysihoitolleen

täysihoitoilleni

täysihoitoillesi

täysihoitoillensa / täysihoitoillean

Ade

-lla

täysihoitollani

täysihoitollasi

täysihoitollansa / täysihoitollaan

täysihoitoillani

täysihoitoillasi

täysihoitoillansa / täysihoitoillaan

Abl

-lta

täysihoitoltani

täysihoitoltasi

täysihoitoltansa / täysihoitoltaan

täysihoitoiltani

täysihoitoiltasi

täysihoitoiltansa / täysihoitoiltaan

Tra

-ksi

täysihoitokseni

täysihoitoksesi

täysihoitoksensa / täysihoitokseen

täysihoitoikseni

täysihoitoiksesi

täysihoitoiksensa / täysihoitoikseen

Ess

-na

täysihoitonani

täysihoitonasi

täysihoitonansa / täysihoitonaan

täysihoitoinani

täysihoitoinasi

täysihoitoinansa / täysihoitoinaan

Abe

-tta

täysihoitottani

täysihoitottasi

täysihoitottansa / täysihoitottaan

täysihoitoittani

täysihoitoittasi

täysihoitoittansa / täysihoitoittaan

Com

-ne

-

-

-

täysihoitoineni

täysihoitoinesi

täysihoitoinensa / täysihoitoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitomme

täysihoitomme

täysihoitonne

täysihoitonne

täysihoitonsa

täysihoitonsa

Par

-ta

täysihoitoamme

täysihoitojamme

täysihoitoanne

täysihoitojanne

täysihoitoansa / täysihoitoaan

täysihoitojansa / täysihoitojaan

Gen

-n

täysihoitomme

täysihoitojemme

täysihoitonne

täysihoitojenne

täysihoitonsa

täysihoitojensa

Ill

mihin

täysihoitoomme

täysihoitoihimme

täysihoitoonne

täysihoitoihinne

täysihoitoonsa

täysihoitoihinsa

Ine

-ssa

täysihoitossamme

täysihoitoissamme

täysihoitossanne

täysihoitoissanne

täysihoitossansa / täysihoitossaan

täysihoitoissansa / täysihoitoissaan

Ela

-sta

täysihoitostamme

täysihoitoistamme

täysihoitostanne

täysihoitoistanne

täysihoitostansa / täysihoitostaan

täysihoitoistansa / täysihoitoistaan

All

-lle

täysihoitollemme

täysihoitoillemme

täysihoitollenne

täysihoitoillenne

täysihoitollensa / täysihoitolleen

täysihoitoillensa / täysihoitoillean

Ade

-lla

täysihoitollamme

täysihoitoillamme

täysihoitollanne

täysihoitoillanne

täysihoitollansa / täysihoitollaan

täysihoitoillansa / täysihoitoillaan

Abl

-lta

täysihoitoltamme

täysihoitoiltamme

täysihoitoltanne

täysihoitoiltanne

täysihoitoltansa / täysihoitoltaan

täysihoitoiltansa / täysihoitoiltaan

Tra

-ksi

täysihoitoksemme

täysihoitoiksemme

täysihoitoksenne

täysihoitoiksenne

täysihoitoksensa / täysihoitokseen

täysihoitoiksensa / täysihoitoikseen

Ess

-na

täysihoitonamme

täysihoitoinamme

täysihoitonanne

täysihoitoinanne

täysihoitonansa / täysihoitonaan

täysihoitoinansa / täysihoitoinaan

Abe

-tta

täysihoitottamme

täysihoitoittamme

täysihoitottanne

täysihoitoittanne

täysihoitottansa / täysihoitottaan

täysihoitoittansa / täysihoitoittaan

Com

-ne

-

täysihoitoinemme

-

täysihoitoinenne

-

täysihoitoinensa / täysihoitoineen

Singular

Plural

Nom

-

täysihoitomme

täysihoitonne

täysihoitonsa

täysihoitomme

täysihoitonne

täysihoitonsa

Par

-ta

täysihoitoamme

täysihoitoanne

täysihoitoansa / täysihoitoaan

täysihoitojamme

täysihoitojanne

täysihoitojansa / täysihoitojaan

Gen

-n

täysihoitomme

täysihoitonne

täysihoitonsa

täysihoitojemme

täysihoitojenne

täysihoitojensa

Ill

mihin

täysihoitoomme

täysihoitoonne

täysihoitoonsa

täysihoitoihimme

täysihoitoihinne

täysihoitoihinsa

Ine

-ssa

täysihoitossamme

täysihoitossanne

täysihoitossansa / täysihoitossaan

täysihoitoissamme

täysihoitoissanne

täysihoitoissansa / täysihoitoissaan

Ela

-sta

täysihoitostamme

täysihoitostanne

täysihoitostansa / täysihoitostaan

täysihoitoistamme

täysihoitoistanne

täysihoitoistansa / täysihoitoistaan

All

-lle

täysihoitollemme

täysihoitollenne

täysihoitollensa / täysihoitolleen

täysihoitoillemme

täysihoitoillenne

täysihoitoillensa / täysihoitoillean

Ade

-lla

täysihoitollamme

täysihoitollanne

täysihoitollansa / täysihoitollaan

täysihoitoillamme

täysihoitoillanne

täysihoitoillansa / täysihoitoillaan

Abl

-lta

täysihoitoltamme

täysihoitoltanne

täysihoitoltansa / täysihoitoltaan

täysihoitoiltamme

täysihoitoiltanne

täysihoitoiltansa / täysihoitoiltaan

Tra

-ksi

täysihoitoksemme

täysihoitoksenne

täysihoitoksensa / täysihoitokseen

täysihoitoiksemme

täysihoitoiksenne

täysihoitoiksensa / täysihoitoikseen

Ess

-na

täysihoitonamme

täysihoitonanne

täysihoitonansa / täysihoitonaan

täysihoitoinamme

täysihoitoinanne

täysihoitoinansa / täysihoitoinaan

Abe

-tta

täysihoitottamme

täysihoitottanne

täysihoitottansa / täysihoitottaan

täysihoitoittamme

täysihoitoittanne

täysihoitoittansa / täysihoitoittaan

Com

-ne

-

-

-

täysihoitoinemme

täysihoitoinenne

täysihoitoinensa / täysihoitoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

round ympäri, ympärillä, ympärille, ympäriinsä, noin, luo
by mukaan, mennessä, avulla, perusteella, kautta, luo
luo
Show more arrow right
WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tatoeba; opensubtitles2; Opus; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence pair #151617; LDS Luoko hän pelkoa? Does he create fear? Hän tuli luolta. He came from nearby. Ota luolta hyvä. Take it from there, please. Hän tulee luolta. He is coming from nearby. Luoko hän raakaa voimaa? Does he create brute force? Sellainen on työn luonne. Such is the nature of the job. En luotta kehenkään. I don't trust anyone. Ajoiko hän yli luonako? Did he drive over it? Koetusten todellinen luonne. The True Nature of Trials. Luoko aurinko valon ja lämmön? Does the sun create light and warmth? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luoni

luosi

luosi

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotani

luoitani / loitani

luotasi

luoitasi / loitasi

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luosi

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luoihini / loihini

luohusi / luohosi

luoihisi / loihisi

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luoissani / loissani

luossasi

luoissasi / loissasi

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luoistani / loistani

luostasi

luoistasi / loistasi

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luoilleni / loilleni

luollesi

luoillesi / loillesi

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luoillani / loillani

luollasi

luoillasi / loillasi

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoiltani / loiltani

luoltasi

luoiltasi / loiltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoikseni / loikseni

luoksesi

luoiksesi / loiksesi

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luoinani / loinani

luonasi

luoinasi / loinasi

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luoittani / loittani

luottasi

luoittasi / loittasi

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoineni / loineni

-

luoinesi / loinesi

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luosi

luonsa

luoni

luosi

luonsa

Par

-ta

luotani

luotasi

luotansa / luotaan

luoitani / loitani

luoitasi / loitasi

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luosi

luonsa

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luohusi / luohosi

luohunsa / luohonsa

luoihini / loihini

luoihisi / loihisi

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luossasi

luossansa / luossaan

luoissani / loissani

luoissasi / loissasi

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luostasi

luostansa / luostaan

luoistani / loistani

luoistasi / loistasi

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luollesi

luollensa / luolleen

luoilleni / loilleni

luoillesi / loillesi

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luollasi

luollansa / luollaan

luoillani / loillani

luoillasi / loillasi

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltani / loiltani

luoiltasi / loiltasi

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoksesi

luoksensa / luokseen

luoikseni / loikseni

luoiksesi / loiksesi

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luonasi

luonansa / luonaan

luoinani / loinani

luoinasi / loinasi

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luottasi

luottansa / luottaan

luoittani / loittani

luoittasi / loittasi

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoineni / loineni

luoinesi / loinesi

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luomme

luonne

luonne

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotamme

luoitamme / loitamme

luotanne

luoitanne / loitanne

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luonne

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luoihimme / loihimme

luohunne / luohonne

luoihinne / loihinne

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luoissamme / loissamme

luossanne

luoissanne / loissanne

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luoistamme / loistamme

luostanne

luoistanne / loistanne

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luoillemme / loillemme

luollenne

luoillenne / loillenne

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luoillamme / loillamme

luollanne

luoillanne / loillanne

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoiltamme / loiltamme

luoltanne

luoiltanne / loiltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoiksemme / loiksemme

luoksenne

luoiksenne / loiksenne

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luoinamme / loinamme

luonanne

luoinanne / loinanne

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luoittamme / loittamme

luottanne

luoittanne / loittanne

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoinemme / loinemme

-

luoinenne / loinenne

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luonne

luonsa

luomme

luonne

luonsa

Par

-ta

luotamme

luotanne

luotansa / luotaan

luoitamme / loitamme

luoitanne / loitanne

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luonne

luonsa

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luohunne / luohonne

luohunsa / luohonsa

luoihimme / loihimme

luoihinne / loihinne

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luossanne

luossansa / luossaan

luoissamme / loissamme

luoissanne / loissanne

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luostanne

luostansa / luostaan

luoistamme / loistamme

luoistanne / loistanne

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luollenne

luollensa / luolleen

luoillemme / loillemme

luoillenne / loillenne

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luollanne

luollansa / luollaan

luoillamme / loillamme

luoillanne / loillanne

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltamme / loiltamme

luoiltanne / loiltanne

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoksenne

luoksensa / luokseen

luoiksemme / loiksemme

luoiksenne / loiksenne

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luonanne

luonansa / luonaan

luoinamme / loinamme

luoinanne / loinanne

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luottanne

luottansa / luottaan

luoittamme / loittamme

luoittanne / loittanne

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoinemme / loinemme

luoinenne / loinenne

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept