logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vaakavuoraus, noun

Word analysis
vaakavuoraus

vaakavuoraus

vaakavuoraus

Noun, Singular Nominative

vaaka

Noun, Singular Nominative

+ vuoraus

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuoraus

vaakavuoraukset

Par

-ta

vaakavuorausta

vaakavuorauksia

Gen

-n

vaakavuorauksen

vaakavuorauksien / vaakavuorausten

Ill

mihin

vaakavuoraukseen

vaakavuorauksiin

Ine

-ssa

vaakavuorauksessa

vaakavuorauksissa

Ela

-sta

vaakavuorauksesta

vaakavuorauksista

All

-lle

vaakavuoraukselle

vaakavuorauksille

Ade

-lla

vaakavuorauksella

vaakavuorauksilla

Abl

-lta

vaakavuoraukselta

vaakavuorauksilta

Tra

-ksi

vaakavuoraukseksi

vaakavuorauksiksi

Ess

-na

vaakavuorauksena

vaakavuorauksina

Abe

-tta

vaakavuorauksetta

vaakavuorauksitta

Com

-ne

-

vaakavuorauksine

Ins

-in

-

vaakavuorauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuoraus

vaakavuoraukset

Par

-ta

vaakavuorausta

vaakavuorauksia

Gen

-n

vaakavuorauksen

vaakavuorauksien / vaakavuorausten

Ill

mihin

vaakavuoraukseen

vaakavuorauksiin

Ine

-ssa

vaakavuorauksessa

vaakavuorauksissa

Ela

-sta

vaakavuorauksesta

vaakavuorauksista

All

-lle

vaakavuoraukselle

vaakavuorauksille

Ade

-lla

vaakavuorauksella

vaakavuorauksilla

Abl

-lta

vaakavuoraukselta

vaakavuorauksilta

Tra

-ksi

vaakavuoraukseksi

vaakavuorauksiksi

Ess

-na

vaakavuorauksena

vaakavuorauksina

Abe

-tta

vaakavuorauksetta

vaakavuorauksitta

Com

-ne

-

vaakavuorauksine

Ins

-in

-

vaakavuorauksin

horror
horizontal boarding
Show more arrow right

Wiktionary

horizontal lining, horizontal paneling Show more arrow right vaaka +‎ vuoraus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuoraukseni

vaakavuoraukseni

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksensa

Par

-ta

vaakavuoraustani

vaakavuorauksiani

vaakavuoraustasi

vaakavuorauksiasi

vaakavuoraustansa / vaakavuoraustaan

vaakavuorauksiansa / vaakavuorauksiaan

Gen

-n

vaakavuoraukseni

vaakavuorauksieni / vaakavuorausteni

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksiesi / vaakavuoraustesi

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksiensa / vaakavuoraustensa

Ill

mihin

vaakavuoraukseeni

vaakavuorauksiini

vaakavuoraukseesi

vaakavuorauksiisi

vaakavuoraukseensa

vaakavuorauksiinsa

Ine

-ssa

vaakavuorauksessani

vaakavuorauksissani

vaakavuorauksessasi

vaakavuorauksissasi

vaakavuorauksessansa / vaakavuorauksessaan

vaakavuorauksissansa / vaakavuorauksissaan

Ela

-sta

vaakavuorauksestani

vaakavuorauksistani

vaakavuorauksestasi

vaakavuorauksistasi

vaakavuorauksestansa / vaakavuorauksestaan

vaakavuorauksistansa / vaakavuorauksistaan

All

-lle

vaakavuoraukselleni

vaakavuorauksilleni

vaakavuorauksellesi

vaakavuorauksillesi

vaakavuorauksellensa / vaakavuoraukselleen

vaakavuorauksillensa / vaakavuorauksillean

Ade

-lla

vaakavuorauksellani

vaakavuorauksillani

vaakavuorauksellasi

vaakavuorauksillasi

vaakavuorauksellansa / vaakavuorauksellaan

vaakavuorauksillansa / vaakavuorauksillaan

Abl

-lta

vaakavuoraukseltani

vaakavuorauksiltani

vaakavuoraukseltasi

vaakavuorauksiltasi

vaakavuoraukseltansa / vaakavuoraukseltaan

vaakavuorauksiltansa / vaakavuorauksiltaan

Tra

-ksi

vaakavuorauksekseni

vaakavuorauksikseni

vaakavuoraukseksesi

vaakavuorauksiksesi

vaakavuoraukseksensa / vaakavuorauksekseen

vaakavuorauksiksensa / vaakavuorauksikseen

Ess

-na

vaakavuorauksenani

vaakavuorauksinani

vaakavuorauksenasi

vaakavuorauksinasi

vaakavuorauksenansa / vaakavuorauksenaan

vaakavuorauksinansa / vaakavuorauksinaan

Abe

-tta

vaakavuorauksettani

vaakavuorauksittani

vaakavuorauksettasi

vaakavuorauksittasi

vaakavuorauksettansa / vaakavuorauksettaan

vaakavuorauksittansa / vaakavuorauksittaan

Com

-ne

-

vaakavuorauksineni

-

vaakavuorauksinesi

-

vaakavuorauksinensa / vaakavuorauksineen

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuoraukseni

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksensa

vaakavuoraukseni

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksensa

Par

-ta

vaakavuoraustani

vaakavuoraustasi

vaakavuoraustansa / vaakavuoraustaan

vaakavuorauksiani

vaakavuorauksiasi

vaakavuorauksiansa / vaakavuorauksiaan

Gen

-n

vaakavuoraukseni

vaakavuorauksesi

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksieni / vaakavuorausteni

vaakavuorauksiesi / vaakavuoraustesi

vaakavuorauksiensa / vaakavuoraustensa

Ill

mihin

vaakavuoraukseeni

vaakavuoraukseesi

vaakavuoraukseensa

vaakavuorauksiini

vaakavuorauksiisi

vaakavuorauksiinsa

Ine

-ssa

vaakavuorauksessani

vaakavuorauksessasi

vaakavuorauksessansa / vaakavuorauksessaan

vaakavuorauksissani

vaakavuorauksissasi

vaakavuorauksissansa / vaakavuorauksissaan

Ela

-sta

vaakavuorauksestani

vaakavuorauksestasi

vaakavuorauksestansa / vaakavuorauksestaan

vaakavuorauksistani

vaakavuorauksistasi

vaakavuorauksistansa / vaakavuorauksistaan

All

-lle

vaakavuoraukselleni

vaakavuorauksellesi

vaakavuorauksellensa / vaakavuoraukselleen

vaakavuorauksilleni

vaakavuorauksillesi

vaakavuorauksillensa / vaakavuorauksillean

Ade

-lla

vaakavuorauksellani

vaakavuorauksellasi

vaakavuorauksellansa / vaakavuorauksellaan

vaakavuorauksillani

vaakavuorauksillasi

vaakavuorauksillansa / vaakavuorauksillaan

Abl

-lta

vaakavuoraukseltani

vaakavuoraukseltasi

vaakavuoraukseltansa / vaakavuoraukseltaan

vaakavuorauksiltani

vaakavuorauksiltasi

vaakavuorauksiltansa / vaakavuorauksiltaan

Tra

-ksi

vaakavuorauksekseni

vaakavuoraukseksesi

vaakavuoraukseksensa / vaakavuorauksekseen

vaakavuorauksikseni

vaakavuorauksiksesi

vaakavuorauksiksensa / vaakavuorauksikseen

Ess

-na

vaakavuorauksenani

vaakavuorauksenasi

vaakavuorauksenansa / vaakavuorauksenaan

vaakavuorauksinani

vaakavuorauksinasi

vaakavuorauksinansa / vaakavuorauksinaan

Abe

-tta

vaakavuorauksettani

vaakavuorauksettasi

vaakavuorauksettansa / vaakavuorauksettaan

vaakavuorauksittani

vaakavuorauksittasi

vaakavuorauksittansa / vaakavuorauksittaan

Com

-ne

-

-

-

vaakavuorauksineni

vaakavuorauksinesi

vaakavuorauksinensa / vaakavuorauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksensa

Par

-ta

vaakavuoraustamme

vaakavuorauksiamme

vaakavuoraustanne

vaakavuorauksianne

vaakavuoraustansa / vaakavuoraustaan

vaakavuorauksiansa / vaakavuorauksiaan

Gen

-n

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksiemme / vaakavuoraustemme

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksienne / vaakavuoraustenne

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksiensa / vaakavuoraustensa

Ill

mihin

vaakavuoraukseemme

vaakavuorauksiimme

vaakavuoraukseenne

vaakavuorauksiinne

vaakavuoraukseensa

vaakavuorauksiinsa

Ine

-ssa

vaakavuorauksessamme

vaakavuorauksissamme

vaakavuorauksessanne

vaakavuorauksissanne

vaakavuorauksessansa / vaakavuorauksessaan

vaakavuorauksissansa / vaakavuorauksissaan

Ela

-sta

vaakavuorauksestamme

vaakavuorauksistamme

vaakavuorauksestanne

vaakavuorauksistanne

vaakavuorauksestansa / vaakavuorauksestaan

vaakavuorauksistansa / vaakavuorauksistaan

All

-lle

vaakavuorauksellemme

vaakavuorauksillemme

vaakavuorauksellenne

vaakavuorauksillenne

vaakavuorauksellensa / vaakavuoraukselleen

vaakavuorauksillensa / vaakavuorauksillean

Ade

-lla

vaakavuorauksellamme

vaakavuorauksillamme

vaakavuorauksellanne

vaakavuorauksillanne

vaakavuorauksellansa / vaakavuorauksellaan

vaakavuorauksillansa / vaakavuorauksillaan

Abl

-lta

vaakavuoraukseltamme

vaakavuorauksiltamme

vaakavuoraukseltanne

vaakavuorauksiltanne

vaakavuoraukseltansa / vaakavuoraukseltaan

vaakavuorauksiltansa / vaakavuorauksiltaan

Tra

-ksi

vaakavuoraukseksemme

vaakavuorauksiksemme

vaakavuoraukseksenne

vaakavuorauksiksenne

vaakavuoraukseksensa / vaakavuorauksekseen

vaakavuorauksiksensa / vaakavuorauksikseen

Ess

-na

vaakavuorauksenamme

vaakavuorauksinamme

vaakavuorauksenanne

vaakavuorauksinanne

vaakavuorauksenansa / vaakavuorauksenaan

vaakavuorauksinansa / vaakavuorauksinaan

Abe

-tta

vaakavuorauksettamme

vaakavuorauksittamme

vaakavuorauksettanne

vaakavuorauksittanne

vaakavuorauksettansa / vaakavuorauksettaan

vaakavuorauksittansa / vaakavuorauksittaan

Com

-ne

-

vaakavuorauksinemme

-

vaakavuorauksinenne

-

vaakavuorauksinensa / vaakavuorauksineen

Singular

Plural

Nom

-

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksensa

Par

-ta

vaakavuoraustamme

vaakavuoraustanne

vaakavuoraustansa / vaakavuoraustaan

vaakavuorauksiamme

vaakavuorauksianne

vaakavuorauksiansa / vaakavuorauksiaan

Gen

-n

vaakavuorauksemme

vaakavuorauksenne

vaakavuorauksensa

vaakavuorauksiemme / vaakavuoraustemme

vaakavuorauksienne / vaakavuoraustenne

vaakavuorauksiensa / vaakavuoraustensa

Ill

mihin

vaakavuoraukseemme

vaakavuoraukseenne

vaakavuoraukseensa

vaakavuorauksiimme

vaakavuorauksiinne

vaakavuorauksiinsa

Ine

-ssa

vaakavuorauksessamme

vaakavuorauksessanne

vaakavuorauksessansa / vaakavuorauksessaan

vaakavuorauksissamme

vaakavuorauksissanne

vaakavuorauksissansa / vaakavuorauksissaan

Ela

-sta

vaakavuorauksestamme

vaakavuorauksestanne

vaakavuorauksestansa / vaakavuorauksestaan

vaakavuorauksistamme

vaakavuorauksistanne

vaakavuorauksistansa / vaakavuorauksistaan

All

-lle

vaakavuorauksellemme

vaakavuorauksellenne

vaakavuorauksellensa / vaakavuoraukselleen

vaakavuorauksillemme

vaakavuorauksillenne

vaakavuorauksillensa / vaakavuorauksillean

Ade

-lla

vaakavuorauksellamme

vaakavuorauksellanne

vaakavuorauksellansa / vaakavuorauksellaan

vaakavuorauksillamme

vaakavuorauksillanne

vaakavuorauksillansa / vaakavuorauksillaan

Abl

-lta

vaakavuoraukseltamme

vaakavuoraukseltanne

vaakavuoraukseltansa / vaakavuoraukseltaan

vaakavuorauksiltamme

vaakavuorauksiltanne

vaakavuorauksiltansa / vaakavuorauksiltaan

Tra

-ksi

vaakavuoraukseksemme

vaakavuoraukseksenne

vaakavuoraukseksensa / vaakavuorauksekseen

vaakavuorauksiksemme

vaakavuorauksiksenne

vaakavuorauksiksensa / vaakavuorauksikseen

Ess

-na

vaakavuorauksenamme

vaakavuorauksenanne

vaakavuorauksenansa / vaakavuorauksenaan

vaakavuorauksinamme

vaakavuorauksinanne

vaakavuorauksinansa / vaakavuorauksinaan

Abe

-tta

vaakavuorauksettamme

vaakavuorauksettanne

vaakavuorauksettansa / vaakavuorauksettaan

vaakavuorauksittamme

vaakavuorauksittanne

vaakavuorauksittansa / vaakavuorauksittaan

Com

-ne

-

-

-

vaakavuorauksinemme

vaakavuorauksinenne

vaakavuorauksinensa / vaakavuorauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaaka

vaakat / vaa’at

Par

-ta

vaakaa

vaakoja

Gen

-n

vaa’an

vaakojen

Ill

mihin

vaakaan

vaakoihin

Ine

-ssa

vaa’assa

vaaoissa / vaa’oissa

Ela

-sta

vaa’asta

vaaoista / vaa’oista

All

-lle

vaa’alle

vaaoille / vaa’oille

Ade

-lla

vaa’alla

vaaoilla / vaa’oilla

Abl

-lta

vaa’alta

vaaoilta / vaa’oilta

Tra

-ksi

vaa’aksi

vaaoiksi / vaa’oiksi

Ess

-na

vaakana

vaakoina

Abe

-tta

vaa’atta

vaaoitta / vaa’oitta

Com

-ne

-

vaakoine

Ins

-in

-

vaaoin / vaa’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaaka

vaakat / vaa’at

Par

-ta

vaakaa

vaakoja

Gen

-n

vaa’an

vaakojen

Ill

mihin

vaakaan

vaakoihin

Ine

-ssa

vaa’assa

vaaoissa / vaa’oissa

Ela

-sta

vaa’asta

vaaoista / vaa’oista

All

-lle

vaa’alle

vaaoille / vaa’oille

Ade

-lla

vaa’alla

vaaoilla / vaa’oilla

Abl

-lta

vaa’alta

vaaoilta / vaa’oilta

Tra

-ksi

vaa’aksi

vaaoiksi / vaa’oiksi

Ess

-na

vaakana

vaakoina

Abe

-tta

vaa’atta

vaaoitta / vaa’oitta

Com

-ne

-

vaakoine

Ins

-in

-

vaaoin / vaa’oin

horizontal vaaka-, horisontaalinen, vaakasuora
Libra
Scales
Balance
horizontally
Show more arrow right
Tatoeba; EuroParl2021; Europarl; oj4; OpenSubtitles; jw2019; Opus Corpus; OPUS; Europarl Parallel Corpus Kylpyhuoneessa on punainen vaaka. There is a red balance in the bathroom. Nostohihnan vaaka. Flow scale. Vaaka osoittaa tänään kaksikytisen. The scale shows twenty. Hydrostaattinen vaaka. Hydrostatic balance. Vaaka meni rikki pudotessaan lattialle. The scale broke when it fell on the floor. Eikä väärä vaaka ole hyvä. And deceptive scales are not good. Ostettiin keittiöön uusi elektroninen vaaka. We bought a new electronic scale for the kitchen. Paina vaaoille kovaa. Press hard on the scales. Kultaa mitataan vaaoille. Gold is measured on the balance. Vaaka näytti kaksi kiloa enemmän kuin viime viikolla. The scale showed two kilos more than last week. Show more arrow right

Wiktionary

scales (weighing device) (in compounds) horizontal Show more arrow right vaa’ata vaaita Vaaka vaata Show more arrow right ajoneuvovaakaetuvaakahenkilövaakajousivaakakeittiövaakakirjevaakakultavaakakylpyhuonevaakakymmenysvaakakäsivaakalastenvaakasivuvaakatakavaakatalousvaakatavaravaakatäsmävaakauppovaakavaa’ankielivaaka-akselivaaka-asentovaakaetäisyysvaakahuonevaakajuovavaakakierrevaakakuppivaakalentovaakalintuvaakamanometrivaakanojavaakanävertäjävaakapintavaakapommitusvaakaraitavaakarivivaakaseisontavaakasuoravaakasuoraanvaakasuuntavaakatahdistusvaakatasovaakavarsivaakaviivavaakaviivoitusvaakavuorausvesivaakavipuvaaka Show more arrow right Borrowed from Old Swedish vāgh (compare Swedish våg (“scale”)), from Old Norse vág, from Proto-Germanic wēgō. Show more arrow right

Wikipedia

Weighing scale A scale or balance is a device to measure weight or mass. These are also known as mass scales, weight scales, mass balances, weight balances. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaakani

vaakani

vaakasi

vaakasi

vaakansa

vaakansa

Par

-ta

vaakaani

vaakojani

vaakaasi

vaakojasi

vaakaansa

vaakojansa / vaakojaan

Gen

-n

vaakani

vaakojeni

vaakasi

vaakojesi

vaakansa

vaakojensa

Ill

mihin

vaakaani

vaakoihini

vaakaasi

vaakoihisi

vaakaansa

vaakoihinsa

Ine

-ssa

vaa’assani

vaaoissani / vaa’oissani

vaa’assasi

vaaoissasi / vaa’oissasi

vaa’assansa / vaa’assaan

vaaoissansa / vaaoissaan / vaa’oissansa / vaa’oissaan

Ela

-sta

vaa’astani

vaaoistani / vaa’oistani

vaa’astasi

vaaoistasi / vaa’oistasi

vaa’astansa / vaa’astaan

vaaoistansa / vaaoistaan / vaa’oistansa / vaa’oistaan

All

-lle

vaa’alleni

vaaoilleni / vaa’oilleni

vaa’allesi

vaaoillesi / vaa’oillesi

vaa’allensa / vaa’alleen

vaaoillensa / vaaoillean / vaa’oillensa / vaa’oillean

Ade

-lla

vaa’allani

vaaoillani / vaa’oillani

vaa’allasi

vaaoillasi / vaa’oillasi

vaa’allansa / vaa’allaan

vaaoillansa / vaaoillaan / vaa’oillansa / vaa’oillaan

Abl

-lta

vaa’altani

vaaoiltani / vaa’oiltani

vaa’altasi

vaaoiltasi / vaa’oiltasi

vaa’altansa / vaa’altaan

vaaoiltansa / vaaoiltaan / vaa’oiltansa / vaa’oiltaan

Tra

-ksi

vaa’akseni

vaaoikseni / vaa’oikseni

vaa’aksesi

vaaoiksesi / vaa’oiksesi

vaa’aksensa / vaa’akseen

vaaoikseen / vaaoiksensa / vaa’oikseen / vaa’oiksensa

Ess

-na

vaakanani

vaakoinani

vaakanasi

vaakoinasi

vaakanansa / vaakanaan

vaakoinansa / vaakoinaan

Abe

-tta

vaa’attani

vaaoittani / vaa’oittani

vaa’attasi

vaaoittasi / vaa’oittasi

vaa’attansa / vaa’attaan

vaaoittansa / vaaoittaan / vaa’oittansa / vaa’oittaan

Com

-ne

-

vaakoineni

-

vaakoinesi

-

vaakoinensa / vaakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaakani

vaakasi

vaakansa

vaakani

vaakasi

vaakansa

Par

-ta

vaakaani

vaakaasi

vaakaansa

vaakojani

vaakojasi

vaakojansa / vaakojaan

Gen

-n

vaakani

vaakasi

vaakansa

vaakojeni

vaakojesi

vaakojensa

Ill

mihin

vaakaani

vaakaasi

vaakaansa

vaakoihini

vaakoihisi

vaakoihinsa

Ine

-ssa

vaa’assani

vaa’assasi

vaa’assansa / vaa’assaan

vaaoissani / vaa’oissani

vaaoissasi / vaa’oissasi

vaaoissansa / vaaoissaan / vaa’oissansa / vaa’oissaan

Ela

-sta

vaa’astani

vaa’astasi

vaa’astansa / vaa’astaan

vaaoistani / vaa’oistani

vaaoistasi / vaa’oistasi

vaaoistansa / vaaoistaan / vaa’oistansa / vaa’oistaan

All

-lle

vaa’alleni

vaa’allesi

vaa’allensa / vaa’alleen

vaaoilleni / vaa’oilleni

vaaoillesi / vaa’oillesi

vaaoillensa / vaaoillean / vaa’oillensa / vaa’oillean

Ade

-lla

vaa’allani

vaa’allasi

vaa’allansa / vaa’allaan

vaaoillani / vaa’oillani

vaaoillasi / vaa’oillasi

vaaoillansa / vaaoillaan / vaa’oillansa / vaa’oillaan

Abl

-lta

vaa’altani

vaa’altasi

vaa’altansa / vaa’altaan

vaaoiltani / vaa’oiltani

vaaoiltasi / vaa’oiltasi

vaaoiltansa / vaaoiltaan / vaa’oiltansa / vaa’oiltaan

Tra

-ksi

vaa’akseni

vaa’aksesi

vaa’aksensa / vaa’akseen

vaaoikseni / vaa’oikseni

vaaoiksesi / vaa’oiksesi

vaaoikseen / vaaoiksensa / vaa’oikseen / vaa’oiksensa

Ess

-na

vaakanani

vaakanasi

vaakanansa / vaakanaan

vaakoinani

vaakoinasi

vaakoinansa / vaakoinaan

Abe

-tta

vaa’attani

vaa’attasi

vaa’attansa / vaa’attaan

vaaoittani / vaa’oittani

vaaoittasi / vaa’oittasi

vaaoittansa / vaaoittaan / vaa’oittansa / vaa’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vaakoineni

vaakoinesi

vaakoinensa / vaakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaakamme

vaakamme

vaakanne

vaakanne

vaakansa

vaakansa

Par

-ta

vaakaamme

vaakojamme

vaakaanne

vaakojanne

vaakaansa

vaakojansa / vaakojaan

Gen

-n

vaakamme

vaakojemme

vaakanne

vaakojenne

vaakansa

vaakojensa

Ill

mihin

vaakaamme

vaakoihimme

vaakaanne

vaakoihinne

vaakaansa

vaakoihinsa

Ine

-ssa

vaa’assamme

vaaoissamme / vaa’oissamme

vaa’assanne

vaaoissanne / vaa’oissanne

vaa’assansa / vaa’assaan

vaaoissansa / vaaoissaan / vaa’oissansa / vaa’oissaan

Ela

-sta

vaa’astamme

vaaoistamme / vaa’oistamme

vaa’astanne

vaaoistanne / vaa’oistanne

vaa’astansa / vaa’astaan

vaaoistansa / vaaoistaan / vaa’oistansa / vaa’oistaan

All

-lle

vaa’allemme

vaaoillemme / vaa’oillemme

vaa’allenne

vaaoillenne / vaa’oillenne

vaa’allensa / vaa’alleen

vaaoillensa / vaaoillean / vaa’oillensa / vaa’oillean

Ade

-lla

vaa’allamme

vaaoillamme / vaa’oillamme

vaa’allanne

vaaoillanne / vaa’oillanne

vaa’allansa / vaa’allaan

vaaoillansa / vaaoillaan / vaa’oillansa / vaa’oillaan

Abl

-lta

vaa’altamme

vaaoiltamme / vaa’oiltamme

vaa’altanne

vaaoiltanne / vaa’oiltanne

vaa’altansa / vaa’altaan

vaaoiltansa / vaaoiltaan / vaa’oiltansa / vaa’oiltaan

Tra

-ksi

vaa’aksemme

vaaoiksemme / vaa’oiksemme

vaa’aksenne

vaaoiksenne / vaa’oiksenne

vaa’aksensa / vaa’akseen

vaaoikseen / vaaoiksensa / vaa’oikseen / vaa’oiksensa

Ess

-na

vaakanamme

vaakoinamme

vaakananne

vaakoinanne

vaakanansa / vaakanaan

vaakoinansa / vaakoinaan

Abe

-tta

vaa’attamme

vaaoittamme / vaa’oittamme

vaa’attanne

vaaoittanne / vaa’oittanne

vaa’attansa / vaa’attaan

vaaoittansa / vaaoittaan / vaa’oittansa / vaa’oittaan

Com

-ne

-

vaakoinemme

-

vaakoinenne

-

vaakoinensa / vaakoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaakamme

vaakanne

vaakansa

vaakamme

vaakanne

vaakansa

Par

-ta

vaakaamme

vaakaanne

vaakaansa

vaakojamme

vaakojanne

vaakojansa / vaakojaan

Gen

-n

vaakamme

vaakanne

vaakansa

vaakojemme

vaakojenne

vaakojensa

Ill

mihin

vaakaamme

vaakaanne

vaakaansa

vaakoihimme

vaakoihinne

vaakoihinsa

Ine

-ssa

vaa’assamme

vaa’assanne

vaa’assansa / vaa’assaan

vaaoissamme / vaa’oissamme

vaaoissanne / vaa’oissanne

vaaoissansa / vaaoissaan / vaa’oissansa / vaa’oissaan

Ela

-sta

vaa’astamme

vaa’astanne

vaa’astansa / vaa’astaan

vaaoistamme / vaa’oistamme

vaaoistanne / vaa’oistanne

vaaoistansa / vaaoistaan / vaa’oistansa / vaa’oistaan

All

-lle

vaa’allemme

vaa’allenne

vaa’allensa / vaa’alleen

vaaoillemme / vaa’oillemme

vaaoillenne / vaa’oillenne

vaaoillensa / vaaoillean / vaa’oillensa / vaa’oillean

Ade

-lla

vaa’allamme

vaa’allanne

vaa’allansa / vaa’allaan

vaaoillamme / vaa’oillamme

vaaoillanne / vaa’oillanne

vaaoillansa / vaaoillaan / vaa’oillansa / vaa’oillaan

Abl

-lta

vaa’altamme

vaa’altanne

vaa’altansa / vaa’altaan

vaaoiltamme / vaa’oiltamme

vaaoiltanne / vaa’oiltanne

vaaoiltansa / vaaoiltaan / vaa’oiltansa / vaa’oiltaan

Tra

-ksi

vaa’aksemme

vaa’aksenne

vaa’aksensa / vaa’akseen

vaaoiksemme / vaa’oiksemme

vaaoiksenne / vaa’oiksenne

vaaoikseen / vaaoiksensa / vaa’oikseen / vaa’oiksensa

Ess

-na

vaakanamme

vaakananne

vaakanansa / vaakanaan

vaakoinamme

vaakoinanne

vaakoinansa / vaakoinaan

Abe

-tta

vaa’attamme

vaa’attanne

vaa’attansa / vaa’attaan

vaaoittamme / vaa’oittamme

vaaoittanne / vaa’oittanne

vaaoittansa / vaaoittaan / vaa’oittansa / vaa’oittaan

Com

-ne

-

-

-

vaakoinemme

vaakoinenne

vaakoinensa / vaakoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoraus

vuoraukset

Par

-ta

vuorausta

vuorauksia

Gen

-n

vuorauksen

vuorauksien / vuorausten

Ill

mihin

vuoraukseen

vuorauksiin

Ine

-ssa

vuorauksessa

vuorauksissa

Ela

-sta

vuorauksesta

vuorauksista

All

-lle

vuoraukselle

vuorauksille

Ade

-lla

vuorauksella

vuorauksilla

Abl

-lta

vuoraukselta

vuorauksilta

Tra

-ksi

vuoraukseksi

vuorauksiksi

Ess

-na

vuorauksena

vuorauksina

Abe

-tta

vuorauksetta

vuorauksitta

Com

-ne

-

vuorauksine

Ins

-in

-

vuorauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoraus

vuoraukset

Par

-ta

vuorausta

vuorauksia

Gen

-n

vuorauksen

vuorauksien / vuorausten

Ill

mihin

vuoraukseen

vuorauksiin

Ine

-ssa

vuorauksessa

vuorauksissa

Ela

-sta

vuorauksesta

vuorauksista

All

-lle

vuoraukselle

vuorauksille

Ade

-lla

vuorauksella

vuorauksilla

Abl

-lta

vuoraukselta

vuorauksilta

Tra

-ksi

vuoraukseksi

vuorauksiksi

Ess

-na

vuorauksena

vuorauksina

Abe

-tta

vuorauksetta

vuorauksitta

Com

-ne

-

vuorauksine

Ins

-in

-

vuorauksin

liner vuoraus, valtamerialus, irtovuori, vuorolaiva, rajauskynä, roskapussi
lining vuori, vuoraus, sisusta
sheathing vaippa, vuoraus
facing päällys, vuoraus, kaitale, rappaus, alavara
backing tausta, tuki, kannatus, peruutus, vahviste, vuoraus
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tatoeba, sentence id: 2443780; Europarl, sentence id: 2317484-5; OpenSubtitles, sentence id: 6053886; OpenSubtitles, sentence id: 5067763; OPUS, sentence id: ted2020-nc-v1.en-fi.13-181; tmClass; Tatoeba Vuoraus suojaa seinät kosteudelta. Lining protects the walls from moisture. Työpöydän vuoraus on kulunut puhki. The desk's lining is worn out. Laivan vuoraus estää veden pääsyn sisään. The ship's lining prevents water from entering. Vuoraus vähentää melua ja lisää matkustusmukavuutta. Lining reduces noise and increases passenger comfort. Vuoraus on tärkeä osa vaatealan tuotantoa. Lining is an essential part of the clothing industry production. Lentokoneiden vuoraus suojaa konetta kulumiselta ja korroosiolta. The lining of airplanes protects the aircraft from wear and corrosion. Hyvinvoinnin vuoraus on tärkeä osa terveyden ylläpitoa. Ensuring well-being is an important part of maintaining health. Tämä takki kaipaa uutta vuorausta. This jacket needs a new lining. Pyöreät ikkunan vuoraukset. Circular window liners. Tarvitsen uuden vuorauksen autotalliin. I need a new lining for the garage. Show more arrow right

Wiktionary

lining (covering for the inside surface of something) Show more arrow right vuorata +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoraukseni

vuoraukseni

vuorauksesi

vuorauksesi

vuorauksensa

vuorauksensa

Par

-ta

vuoraustani

vuorauksiani

vuoraustasi

vuorauksiasi

vuoraustansa / vuoraustaan

vuorauksiansa / vuorauksiaan

Gen

-n

vuoraukseni

vuorauksieni / vuorausteni

vuorauksesi

vuorauksiesi / vuoraustesi

vuorauksensa

vuorauksiensa / vuoraustensa

Ill

mihin

vuoraukseeni

vuorauksiini

vuoraukseesi

vuorauksiisi

vuoraukseensa

vuorauksiinsa

Ine

-ssa

vuorauksessani

vuorauksissani

vuorauksessasi

vuorauksissasi

vuorauksessansa / vuorauksessaan

vuorauksissansa / vuorauksissaan

Ela

-sta

vuorauksestani

vuorauksistani

vuorauksestasi

vuorauksistasi

vuorauksestansa / vuorauksestaan

vuorauksistansa / vuorauksistaan

All

-lle

vuoraukselleni

vuorauksilleni

vuorauksellesi

vuorauksillesi

vuorauksellensa / vuoraukselleen

vuorauksillensa / vuorauksillean

Ade

-lla

vuorauksellani

vuorauksillani

vuorauksellasi

vuorauksillasi

vuorauksellansa / vuorauksellaan

vuorauksillansa / vuorauksillaan

Abl

-lta

vuoraukseltani

vuorauksiltani

vuoraukseltasi

vuorauksiltasi

vuoraukseltansa / vuoraukseltaan

vuorauksiltansa / vuorauksiltaan

Tra

-ksi

vuorauksekseni

vuorauksikseni

vuoraukseksesi

vuorauksiksesi

vuoraukseksensa / vuorauksekseen

vuorauksiksensa / vuorauksikseen

Ess

-na

vuorauksenani

vuorauksinani

vuorauksenasi

vuorauksinasi

vuorauksenansa / vuorauksenaan

vuorauksinansa / vuorauksinaan

Abe

-tta

vuorauksettani

vuorauksittani

vuorauksettasi

vuorauksittasi

vuorauksettansa / vuorauksettaan

vuorauksittansa / vuorauksittaan

Com

-ne

-

vuorauksineni

-

vuorauksinesi

-

vuorauksinensa / vuorauksineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoraukseni

vuorauksesi

vuorauksensa

vuoraukseni

vuorauksesi

vuorauksensa

Par

-ta

vuoraustani

vuoraustasi

vuoraustansa / vuoraustaan

vuorauksiani

vuorauksiasi

vuorauksiansa / vuorauksiaan

Gen

-n

vuoraukseni

vuorauksesi

vuorauksensa

vuorauksieni / vuorausteni

vuorauksiesi / vuoraustesi

vuorauksiensa / vuoraustensa

Ill

mihin

vuoraukseeni

vuoraukseesi

vuoraukseensa

vuorauksiini

vuorauksiisi

vuorauksiinsa

Ine

-ssa

vuorauksessani

vuorauksessasi

vuorauksessansa / vuorauksessaan

vuorauksissani

vuorauksissasi

vuorauksissansa / vuorauksissaan

Ela

-sta

vuorauksestani

vuorauksestasi

vuorauksestansa / vuorauksestaan

vuorauksistani

vuorauksistasi

vuorauksistansa / vuorauksistaan

All

-lle

vuoraukselleni

vuorauksellesi

vuorauksellensa / vuoraukselleen

vuorauksilleni

vuorauksillesi

vuorauksillensa / vuorauksillean

Ade

-lla

vuorauksellani

vuorauksellasi

vuorauksellansa / vuorauksellaan

vuorauksillani

vuorauksillasi

vuorauksillansa / vuorauksillaan

Abl

-lta

vuoraukseltani

vuoraukseltasi

vuoraukseltansa / vuoraukseltaan

vuorauksiltani

vuorauksiltasi

vuorauksiltansa / vuorauksiltaan

Tra

-ksi

vuorauksekseni

vuoraukseksesi

vuoraukseksensa / vuorauksekseen

vuorauksikseni

vuorauksiksesi

vuorauksiksensa / vuorauksikseen

Ess

-na

vuorauksenani

vuorauksenasi

vuorauksenansa / vuorauksenaan

vuorauksinani

vuorauksinasi

vuorauksinansa / vuorauksinaan

Abe

-tta

vuorauksettani

vuorauksettasi

vuorauksettansa / vuorauksettaan

vuorauksittani

vuorauksittasi

vuorauksittansa / vuorauksittaan

Com

-ne

-

-

-

vuorauksineni

vuorauksinesi

vuorauksinensa / vuorauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuorauksemme

vuorauksemme

vuorauksenne

vuorauksenne

vuorauksensa

vuorauksensa

Par

-ta

vuoraustamme

vuorauksiamme

vuoraustanne

vuorauksianne

vuoraustansa / vuoraustaan

vuorauksiansa / vuorauksiaan

Gen

-n

vuorauksemme

vuorauksiemme / vuoraustemme

vuorauksenne

vuorauksienne / vuoraustenne

vuorauksensa

vuorauksiensa / vuoraustensa

Ill

mihin

vuoraukseemme

vuorauksiimme

vuoraukseenne

vuorauksiinne

vuoraukseensa

vuorauksiinsa

Ine

-ssa

vuorauksessamme

vuorauksissamme

vuorauksessanne

vuorauksissanne

vuorauksessansa / vuorauksessaan

vuorauksissansa / vuorauksissaan

Ela

-sta

vuorauksestamme

vuorauksistamme

vuorauksestanne

vuorauksistanne

vuorauksestansa / vuorauksestaan

vuorauksistansa / vuorauksistaan

All

-lle

vuorauksellemme

vuorauksillemme

vuorauksellenne

vuorauksillenne

vuorauksellensa / vuoraukselleen

vuorauksillensa / vuorauksillean

Ade

-lla

vuorauksellamme

vuorauksillamme

vuorauksellanne

vuorauksillanne

vuorauksellansa / vuorauksellaan

vuorauksillansa / vuorauksillaan

Abl

-lta

vuoraukseltamme

vuorauksiltamme

vuoraukseltanne

vuorauksiltanne

vuoraukseltansa / vuoraukseltaan

vuorauksiltansa / vuorauksiltaan

Tra

-ksi

vuoraukseksemme

vuorauksiksemme

vuoraukseksenne

vuorauksiksenne

vuoraukseksensa / vuorauksekseen

vuorauksiksensa / vuorauksikseen

Ess

-na

vuorauksenamme

vuorauksinamme

vuorauksenanne

vuorauksinanne

vuorauksenansa / vuorauksenaan

vuorauksinansa / vuorauksinaan

Abe

-tta

vuorauksettamme

vuorauksittamme

vuorauksettanne

vuorauksittanne

vuorauksettansa / vuorauksettaan

vuorauksittansa / vuorauksittaan

Com

-ne

-

vuorauksinemme

-

vuorauksinenne

-

vuorauksinensa / vuorauksineen

Singular

Plural

Nom

-

vuorauksemme

vuorauksenne

vuorauksensa

vuorauksemme

vuorauksenne

vuorauksensa

Par

-ta

vuoraustamme

vuoraustanne

vuoraustansa / vuoraustaan

vuorauksiamme

vuorauksianne

vuorauksiansa / vuorauksiaan

Gen

-n

vuorauksemme

vuorauksenne

vuorauksensa

vuorauksiemme / vuoraustemme

vuorauksienne / vuoraustenne

vuorauksiensa / vuoraustensa

Ill

mihin

vuoraukseemme

vuoraukseenne

vuoraukseensa

vuorauksiimme

vuorauksiinne

vuorauksiinsa

Ine

-ssa

vuorauksessamme

vuorauksessanne

vuorauksessansa / vuorauksessaan

vuorauksissamme

vuorauksissanne

vuorauksissansa / vuorauksissaan

Ela

-sta

vuorauksestamme

vuorauksestanne

vuorauksestansa / vuorauksestaan

vuorauksistamme

vuorauksistanne

vuorauksistansa / vuorauksistaan

All

-lle

vuorauksellemme

vuorauksellenne

vuorauksellensa / vuoraukselleen

vuorauksillemme

vuorauksillenne

vuorauksillensa / vuorauksillean

Ade

-lla

vuorauksellamme

vuorauksellanne

vuorauksellansa / vuorauksellaan

vuorauksillamme

vuorauksillanne

vuorauksillansa / vuorauksillaan

Abl

-lta

vuoraukseltamme

vuoraukseltanne

vuoraukseltansa / vuoraukseltaan

vuorauksiltamme

vuorauksiltanne

vuorauksiltansa / vuorauksiltaan

Tra

-ksi

vuoraukseksemme

vuoraukseksenne

vuoraukseksensa / vuorauksekseen

vuorauksiksemme

vuorauksiksenne

vuorauksiksensa / vuorauksikseen

Ess

-na

vuorauksenamme

vuorauksenanne

vuorauksenansa / vuorauksenaan

vuorauksinamme

vuorauksinanne

vuorauksinansa / vuorauksinaan

Abe

-tta

vuorauksettamme

vuorauksettanne

vuorauksettansa / vuorauksettaan

vuorauksittamme

vuorauksittanne

vuorauksittansa / vuorauksittaan

Com

-ne

-

-

-

vuorauksinemme

vuorauksinenne

vuorauksinensa / vuorauksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept